powidzanin napisał(a):
Teraz trochę o szlachcicu, budowniczym kościoła w Oporowie:
Stanisław z Bnina Śmigielski, żyjący w latach 1590-1659, był najstarszym synem Jana Śmigielskiego (zmarł w 1616) i Katarzyny z Oporowa Grocholskiej herbu Topór (zmarła w 1636). Oprócz Stanisława, para ta miała jeszcze synów Bernarda i Jana oraz córki Katarzynę i Zofię. Po śmierci Jana z Bnina Śmigielskiego, majątek w Oporowie przeszedł na rzecz Stanisława, jako pierworodnego. Ten w roku 1620 ożenił się z Katarzyną Zdżarowską herbu Poraj. Małżeństwo to doczekało się tylko jednej córki, Jadwigi. W związku z tym, po śmierci Stanisława (1659 rok), Oporowo przeszło drogą układów rodzinnych w ręce jego bratanka, również Stanisława (syna Jana Śmigielskiego). W roku 1659(?), ten Stanisław z Bnina Śmigielski ożenił się z Katarzyną Krzyżanowską herbu Świnka. Z tego związku urodzili się: Adam, Kazimierz oraz Anna i Konstancja.
W związku z tym, że mniej więcej w tym samym czasie pojawia się dwóch Stanisławów z Bnina Śmigielskich, nasuwa się pytanie, który z nich był fundatorem i budowniczym kościoła w Oporowie. Jeden z dziewiętnastowiecznych genealogów, Teodor Żychliński, w „Złotej księdze szlachty polskiej” napisał: „Stanisław z Bnina Śmigielski, dziedzic Oporowa, gdzie wzniósł piękny kościół parafialny 1640 r., ożeniony z Katarzyną Krzyżanowską herbu Świnka, był ojcem słynnego wodza partyzanckiego, Adama, dalej Kazimierza 1704 r., bezpotomnego oraz dwóch córek: Anny za Łukaszem i Konstancyi za Franciszkiem Błociszewskimi herbu Ostoja”. Wersja Żychlińskiego jest jednak nie do przyjęcia, ponieważ w latach 1637-1644, kiedy ta świątynia powstawała, był on stanowczo zbyt młodym, aby móc ewentualnie takie decyzje samodzielnie podejmować.
Pozostaje zatem Stanisław z Bnina Śmigielski, syn Jana Śmigielskiego i Katarzyny z Oporowa Grocholskiej.
Pozdrawiam
Jerzy
Witam,
Zanudzam Oporowem, trochę przydługie, ale inaczej opisać tego się nie da
Tak przy okazji może wspólnie ustalimy Śmigielskich z Oporowa,gdyż można zakręcić się od tych Stanisławów, Janów i żon Katarzyn
Na podstawie w/w cytatu wiemy,ze w tym czasie w Oporowie było dwóch Stanisławów Śmigielskich, którzy mieli żony Katarzyny i których ojcowie mieli na imię Jan, a ja w indeksacji znalazłam trzeciego Stanisława, który też miał żonę Katarzynę.
1. Stanisław Śmigielski ur.1590-1659 syn Jana żona Katarzyna Żdziarowska ślub 1620r córka Jadwiga ( brak w księgach oporowskich aktów: zgonu Stanisława, jego ślubu, oraz narodzin córki)
2. Stanisław Śmigielski bratanek Stanisława Śmigielskiego syn Jana żona Katarzyna Krzyżanowska dzieci Adam, Kazimierz, Anna oraz Konstancja( brak w księgach jakiegokolwiek aktu dotyczącego tej pary) księga ślubów od 1643r
3. Odnaleziony w aktach trzeci- 1666r Stanisław Śmigielski żona Katarzyna- syn Jan Franciszek , oraz jako chrzestny też w 1666r.
Nie mógł to być I Stanisław bo już nie żył, nie mógł to być II Stanisław bo jego żona Katarzyna Krzyżanowska - była matką chrzestną Jana. nie mogła być tez jego matką gdyż w Księgach Chrztu jako chrzestna występuje w Oporowie już w 1626r. Wobec tego lata nie te jak na kobietę,chyba ,że były dwie Katarzyny Krzyżanowskie.
Więc kim był trzeci Stanisław Śmigielski?
Wpisy z Dworzaczka, które znalazłam:
1a w.252346 Teki Dworzaczka, Regesty: Księgi grodzkie wschowskie, cz. 1: 1956 (Nr. 41) 1628: Stanisł. Śmigielski z Bnina, s. o. Jana, z Katarzyny z Oporowa Grocholskiej, i Jan Wilkowski w im. sw. oraz Barbary ż. Aleks. Gałczyńskiego, i Zofji ż. Jerzego Iłowieckiego, sióstr swych rodz., a ol. Stanisława W. sędziego zs. wschow. z ol. Anny z Oporowa Grocholskiej córek, spadkobiercy ol. Jana z Oporowa Gr. z I i Jan z Bnina Smigielski, tegoż ol. Jana syn, w im. sw. i Anny z Rojewa Kaczkowskiej żony swej im. z II, kontr. s. v. 4. 000 złp. (f. 327)
2a sw.95803 Teki Dworzaczka, Regesty: Księgi grodzkie poznańskie, seria Inskrypcje, XVII-XVIII w.: 2898 (Nr. 1105 VII) 1682: Stanisław z Bnina Smigielski komornik zs. pozn., s. o. Jana wś. Markowice i cz. puste wsi Pieńkowice i Oyrzce w p. pyzdr. Mikolajowi Koczorowskiemu, s. Stanisł. Kocz. za 27. 700 złp. sprzedaje (f. 43) a żonie swej Katarzynie Krzyżanowskiej, c. o. Wacława, przeniósł posag 5. 000 złp. na 1/2 d. (f. 44v)
Czy to jest spadkobierca Oporowa po śmierci fundatora, czy może ten trzeci Stanisław?
Pozdrawiam,
Mirka