Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 06 lis 2024, 01:10

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 146 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 lis 2013, 21:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2012, 10:36
Posty: 368
Lokalizacja: Poznań&Kościan
Koledzy ustawili na Cytadeli, przy pomniku 57p.p. tabliczkę z krótkim opisem historii pułku.
Obrazek
Zbliżenie na tabliczkę:
Obrazek
cdn jeszcze przed grudniową rocznicą.

_________________
Jarek "Yard"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lut 2014, 22:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2012, 10:36
Posty: 368
Lokalizacja: Poznań&Kościan
W 95. rocznicę podpisania rozejmu w Trewirze [czyli rocznicę zakończenia zwycięskiego Powstania], zorganizowaliśmy szybką akcję na cm. na Junikowie.
Udział brało 6 osób z koła przyjaciół Muzeum Broni Pancernej CSWL +1 z TOWARZYSTWA BYŁYCH ŻOŁNIERZY I PRZYJACÓŁ 15p. Uł. Pozn. i http://www.dawnygarnizonpoznan.fora.pl .

Ustawiliśmy 3 tabliczki przy grobach.
1 treść:
Karol Józef Fischbach (ur. 21 lipca 1902 w Poznaniu, zm. 1 sierpnia 1995 w Poznaniu) – polski adwokat związany z Wielkopolską, starosta kościański w latach 1945–1948.

W 1918 r. jako szesnastoletni chłopak walczył w powstaniu wielkopolskim. W czerwcu 1919 r. złożył egzamin maturalny, a w 1920 r. rozpoczął równoległe studia na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Poznańskiego. Podwójne magisterium uzyskał w latach 1923 (ekonomia) i 1924 (prawo). Aplikację sądową odbywał w Pobiedziskach i Jutrosinie. Po złożeniu egzaminów końcowych objął funkcję sędziego w sądzie grodzkim w Lesznie. W 1928 r. osiedlił się w Kościanie, gdzie w latach 1928–1939 prowadził kancelarię adwokacką. Był również radcą prawnym znaczących spółek wielkopolskich (Cukrowni i Monopolu Tytoniowego). W lipcu 1932 r. w Toruniu wziął ślub z kuzynką - Marią Koplińską. Mieli dwie córki: Aleksandrę i Irenę.

W momencie wybuchu II wojny światowej został zmobilizowany do 55. Poznańskiego Pułku Piechoty w Lesznie. Do Kościana powrócił w październiku 1939 r. po czym ukrywał się we Wrocławiu. Po trzech tygodniach powrócił do rodziny i natychmiast został aresztowany przez Gestapo. Z więzienia wyciągnął go Niemiec z Królewca - dr Paul Simon. Do końca okupacji pracował jako księgowy w niemieckim biurze ds. majątkowych. Po II wojnie światowej związał się ze Stronnictwem Demokratycznym, obejmując 2 lutego 1945 r. funkcję starosty kościańskiego. Oprócz pracy w samorządzie działał społecznie m.in. jako prezes Honorowego Komitetu Ekshumacyjnego Ofiar Wojny w Kościanie. Po trzech latach urzędowania postanowił powrócić do zawodu i 31 lipca 1948 r. złożył rezygnację ze stanowiska starosty. W pierwszej połowie lat 50-tych był systematycznie inwigilowany przez służby UB, jako tzw. "element obcy klasowo". Na krótko został zawieszony w czynnościach adwokata.

W latach 1948–1976 ponownie prowadził własną kancelarię adwokacką, do chwili przejścia na emeryturę (1976 r.). W 1977 r. wyprowadził się do Poznania. Zmarł 1 sierpnia 1995 r. w Poznaniu.
Tablica ustawiona przez KOŁO PRZYJACIÓŁ MUZEUM BRONI PANCERNEJ CSWL

Obrazek//images63
cdn...

_________________
Jarek "Yard"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lut 2014, 12:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2012, 10:36
Posty: 368
Lokalizacja: Poznań&Kościan
cd z niedzieli.
2 treść:
Jan Brodzki (ur. 2 lutego 1902, zm. 2 stycznia 1980 w Poznaniu) – rotmistrz kawalerii, oficer Wojska Polskiego, kawaler Krzyża Walecznych.

Syn Andrzeja Leopolda Brodzkiego.
W 1925 r. uzyskał promocję w Oficerskiej Szkole Kawalerii w Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu. Oficer służby stałej 15. Pułku Ułanów Poznańskich.
Wielokrotny mistrz jeździecki:
1926 - tytuł Mistrza Armii 3 DK na koniu ,,Jegomość’’.
1928 - zdobył I miejsce zespołowe w zawodach o Mistrzostwo Korpusu na koniu ,,Łatanym’’.
1929 - zdobył tytuł Mistrza Armii na koniu ,,Nelsonie’’.
1930 - zdobył w Warszawie tytuł Mistrza Armii na koniu ,,Mój’’.
1933 - zdobył III indywidualną nagrodę na koniu ,,Wiking’’.
1937 - zdobył tytuł I – go Wicemistrza Armii A.P. w Białymstoku, na koniu ,,Wiking’’.

Podczas kampanii wrześniowej 1939 r. dowodził szwadronem ciężkich karabinów maszynowych w 15. Pułku Ułanów Poznańskich. 8 września podczas ciężkich walk pod Górkami Pęcławskimi został ciężko ranny i przewieziony do szpitala. Na wieść o śmierci dowódcy Pułku ppłk. Tadeusza Mikke, 12 września Brodzki z niezaleczonymi ranami i dodatkowo ciężką anginą, wbrew opinii lekarzy opuścił na własne życzenie szpital i dołączył do Pułku. 14 września został oficerem sztabowym nowo utworzonej Grupy Kawalerii generała Abrahama (połączone Wielkopolska, Pomorska i Podolska BK). 24 września został odznaczony Krzyżem Walecznych. Po przebiciu do Warszawy, walczył w jej obronie aż do kapitulacji 27 września. Później przebywał w niewoli. Po wojnie z uwagi na stan zdrowia został zdemobilizowany i jako inwalida wojenny mieszkał w Poznaniu. Tu też poślubił córkę swojego poległego dowódcy i po wielu latach tu został pochowany.
Tablica ustawiona przez KOŁO PRZYJACIÓŁ MUZEUM BRONI PANCERNEJ CSWL i Twierdza i Dawny Garnizon Poznań

Obrazek

Obrazek

_________________
Jarek "Yard"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lut 2014, 20:56 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2009, 21:41
Posty: 110
Lokalizacja: Poznań
Podziwiam działalność KOŁO PRZYJACIÓŁ MUZEUM BRONI PANCERNEJ CSWL i Twierdza i Dawny Garnizon Poznań zwłaszcza w temacie upamiętniania bohaterów Ziemi wielkopolskiej o których już wielu zapomniało. Polecam rozważenie upamiętnienia rodzimego bohatera Powstania Wielkopolskiego i wojny polsko- bolszewickiej Stanisława Jakubowicza odznaczonego dwukrotnie Krzyżem Wojennym V.M.Na jego grobie aktualnie nie ma nawet wzmianki że był Powstańcem.
Poniżej jego życiorys więcej informacji na priv
Pozdrawiam Piotr
Jakubowicz Stanisław (1897¬-1972), podoficer zawodowy WP, urodził się 5 maja 1897 r. we wsi Ujazd powiat Grodzisk Wielkopolski (dawny powiat śmigielski), jako syn Feliksa i Łucji z domu Ignaczak. Po śmierci matki wyjechał wraz z starszym bratem do miejscowości Hamborn nad Renem, gdzie ukończy szkołę elementarną. Z zawodu był g6rnikiem. W styczniu 1916 roku powołany został do arrii pruskiej. Służył od stycznia do kwiet¬nia 1916 w 117 pułku piechoty, a następnie do końca wojny w 118 pułku piechoty im. Księcia Karola. Po walkach nad Sommą, Verdun, Ypem, Arras został dekorowany pruskim krzyżem żelaznym II klasy, tam tez został ciężko ranny i trafił do szpitala. Po wyleczeniu ran powraca do 118 p. p. W maju 1918 został kolejny raz ranny. W szpitalu, w którym przebywał do grudnia 1918 roku, został odznaczony przez dowódcę pułku medalem waleczności. Bral czynny udział w Powstaniu Wielkopol¬skim, walczył na ulicach miasta Poznania, gdzie ponownie został ranny. W lu¬tym 1919 roku wstąpił do tworzącego się regularnego Wojska Wielkopolskiego. Przydzielony został do 6 kompanii 2 pułku Strzelców Wielkopolskich (56 pułk piechoty Wielkopolskiej). Od kwietnia 1919 przebywał na froncie zachodnim (okolice Wolsztyna), gdzie walczył z Grenzschuztem, niejedno¬krotnie odznaczając się w walkach.
W dniach 4, 5 września 1919 roku wyruszył wraz z 2 Pułkiem Strzelców Wielkopolskich (56 p. p.) na front
wschodni, gdzie przebywał do 6 kwiet¬nia 1920, kiedy to kolejny raz odniósł rany. 1 listopada 1919 roku został awansowany na stopień kaprala. W maju 1920 powrócił do Bobrujska, gdzie stacjonowała jego macierzysta jednostka. 3 lipca zorganizowany został silny wypad na pozycje bolszewickie (wypad na Stołpiszcze). Kpr. Stanisław Jakubowicz zgłosił się jako ochotnik do 8 kompanii 56 p.p. Podczas starcia z nieprzyjacielem uzbrojonym w trzy samochody pancerne, dow6dca kompanii ppor. Fryder został ciężko ranny, kompania uległa rozproszeniu, w tej sytuacji kpr. Stanisław Jakubowicz objął dow6dztwo po rannym oficerze i w zaciętych walkach zdobył samoch6d pancerny oraz samochód ciężarowy. Oto krótki cytat opisujący czyny, jakich dokonał Stanisław Jakubowicz:
"Wyróżnił się w tej akcji kapral Jakubowicz objąwszy po ciężko rannym ppor. Fryderze dowództwo kompanii, rzucił się na czołowy samochód pancerny i uczepiwszy się go, wrzucał do środka granaty ręczne, wyrzucane jednak natychmiast przez załogę. Trwała ta walka kilkanaście minut, w czasie kt6rej kpr. Jakubowicz został ranny. W końcu związawszy trzy granaty ręczne razem, kpr. Jakubowicz wytrzymał je w skrwawionej ręce do ostatnie chwili i po wrzuceniu do środka rozniósł w kawałki załogę.". Jest to opis działań 55 pułku piechoty i 56 pułku piechoty w rejonie Kozulicze-Stołpiszcze w nocy z 3 na 4 czerwca 1920 roku i pochodzi z książki ,,14 Dywizja Piechoty pierwsza Dywizja Strzelców Wielkopolskich w wojnie i pokoju", wydanej w Poznaniu w 1930 roku. Inny opis znajduje się w książce "Zarys Historji Wojennej Pułków Polskich 1918-1920, 56 pułk piechoty" Stanisława Siudy, (niestety nazwisko zostało zamienione z Jakubowicz na Jakubowski, co mogło być wynikiem błędu edytorskiego):
"Niebawem rozpoczęła się wa1ka. Nie¬przyjacie1 w Stołpiszczach zaskoczony przez posuwający się z północy kolum¬ny 55-go pułku i od południowego wschodu przez 56-ty pułk, starał się wydostać z matni. Dwoma samochodami pancernymi uderzył na ppor. Frydera (dowódca kompanii II bata1ionu). Napięcie boju coraz bardziej wzrastało. Jeden samoch6d zdążył juz uciec, dru¬gi zaś został uszkodzony, lecz mimo to wałczył da1ej. Wkr6tce III batalion dotarł do szosy i teraz podporucznicy Cieslik i Bauer z III batalionu oraz kapral Jakubowski z II bata1ionu dopadli samochodu, rzucając granaty ręczne przez otwory strze1nicze w pancerzu. Samochód pancerny został obezwładniony". Podczas ofensywy i defensywy odznaczył sie jeszcze wie10krotnie w wa1kach nad Bugiem. Przypisane mu zostaje wzięcie do niewoli dowódcę pułku boszewickiego i wielu jeńców. Po zakończonej wojnie udał się na G6r¬ny Śląsk , gdzie walczyl w Powstaniu Śląskim. Wielokrotnie dając świadectwo męstwa i odwagi, będąc parokrot¬nie ranny, w listopadzie 1920 został odznaczony Orderem Wojennym Virtuti Mi1itari kl. V (m 1045). W 1922 r. zo¬stał mianowany sierżantem . W 1utym tego samego roku przeniesiony do 4 kompanii 57 pułku piechoty. W dniu 24 listopada 1922 r. w Be1wederze zo¬stał osobiście przez Naczelnego Wodza J6zefa Piłsudskiego udekorowany Or¬derem Wojennym Virtuti Militarii kl. IV (m 6) i od tego dnia zasiadał w Kapitu¬le Orderu Virtuti Mi1itari, w której
skład oprócz wyżej wymienionego wchodzili :.marszałek Polski J6zef Piłsudski, gen. broni Zygmunt Zieliński, gen. broni Tadeusz Jordan-Rozwadowski, gen. broni Stanisław Szeptycki, gen. dyw. Edward Rydz-Śmigły, gen. dyw. Stanisław Haller, gen. dyw. Jan Romer, płk Stefan Dąb--Biernacki, ppłk Gustaw Paszkiewicz, mjr Zygmunt Piasecki, ppłk Kazimierz Rybicki oraz sierż. Kazimierz Sipika. Sierżant Stani¬sław Jakubowicz odznaczony został również Krzyżem Wa1ecznych (m 29497). Po powrocie do Wielkopolski, 10 1istopada 1920 r. zawarł związek małżeński z Stanisławą Wyrwińską w Rakoniewicach. Stanisława Jakubo¬wicz umarła 31 marca 1937 r .. 29 sierpnia 1937 r. w Czempiniu, zawarł związek małżeński z Marianną Krzeszczakówną . Stanisław Jakubowicz był wtedy starszym sierżantem w stanie spoczynku, zamieszkałym w strze1nicy wojskowej przy ul. Bukowskiej w Poznaniu. Jego dalsze losy pozostają nieznane . Zmarł 19 maja 1972. Pochowany został w Poznaniu.


Bibliografia

Akta metrykalne parafii rzymskokatolickiej pw. św. Jadwigi w Grodzisku Wielkopolskim; Akta metrykalne para¬fii rzymskokatolickiej pw. św. Wawrzyńca w Kamieńcu ; Akta metrykalne parafii rzymskokatolickiej pw. św. Marcina i sw. Stanisława Biskupa w Rakoniewicach; Akta metrykalne pa¬rafii rzymskokatolickiej pw. św. Michała Archanioła w Czempiniu; Centralne Archiwum Wojskowe, Akta personalne st. sierż. Stanisław Jakubowicz, sygn. AP 879; 14 Dywizja Piechoty-1-sza Dywizja Strzelc6w Wielkopolskich w wojnie i pokoju, Poznań, 1930, str. 77; Łukomski G., Polak B., Suchcitz A., Kawalerowie Virtuti Militari 1792-
1945. nykaz odznaczonych za czyny z lat 1863-1864,1914-1945, Koszalin, 1997; Siuda s., Zarys Historji Wojennej Pulków Polskich 1918-1920. 56 pulk piechoty, Warszawa, 1928, str. 23; Szwajcer J. (Jotes), Oficerowie i podoficerowie zawodowi 56 Pulku Piecho¬ty Wielkopolskiej w karykaturze, Kro¬toszyn, 1930; Żołnierz Wielkopolski z ilustracjami, nr 6, z dnia 21 kwietnia 1923 roku, Sierżant Stanisław Jakubo¬wicz z 56 p. p. Kawaler orderu Virtuti Militarii klasy V-tej i IV-tej, str. 5.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lut 2014, 23:14 
Offline

Dołączył(a): 01 lut 2011, 23:55
Posty: 222
Kilka zdjęć ze wspominanych walk 2 baterii , myślę że na zdjęciu grupowym jest też Józef Kubaś.
Dyplom odznaki dla 2 baterii:
Obrazek
Artylerzyści w Ihumeniu:
Obrazek
Artylerzyści pod Luboniczami:
Obrazek
Artyleria w Bobrujsku:
Obrazek
Wspominany dowódca, por. Milewski:
Obrazek
Walki baterii pod Starosielem:
Obrazek.
Mam nadzieję, że tych kilka zdjęć pomoże przybliżyć tamte czasy, miejsca i ludzi :-)
Tadeusz

Yard napisał(a):
Hmmm...
Widziałem ale nie znalazłem info. o tym żołnierzu. :(
Nadałem temat "Wiarze Lecha" ale oni odnawiają nagrobki "tylko" Powstańców Wielkopolskich.
Gdyby znaleść jakąś notkę biograficzną [?] to może temat by ruszył.
Tymczasem dziś w Chwałkowie:
Obrazek
"Byliśmy na grobie Powstańca Wielkopolskiego Józefa Kubasia w Chwałkowie pow.Gostyń i postawiliśmy tabliczkę pamiątkową, znicze i kwiaty."
Treść tabliczki:
Kubaś Józef
Ur. 15 sierpnia 1898 r. , zm. 11.09.1969 r. we Włostowie.

"Urodził się w Zalesiu Małym (powiat Krotoszyn) w rodzinie Walentego i Marianny z domu Aleksandrzak.
Po ukończeniu szkoły podstawowej pracował wraz z ojcem w rolnictwie, w czerwcu 1917 r. został powołany do Armii Niemieckiej do formacji artylerii ciężkiej w Poznaniu, a w październiku 1917 r. skierowany na front niemiecko -francuski.
Po zakończeniu I wojny światowej, w styczniu 1919 r. zwolniony został z Armii Niemieckiej w stopniu szeregowego.
W dniu 8.02.1919 r. wyjechał do Poznania, gdzie wstąpił ochotniczo w szeregi Powstańców Wielkopolskich przez biuro werbunkowe, mieszczące się na dworcu kolejowym w Poznaniu, z którego został skierowany do 7 Dywizjonu Artylerii Konnej. Kilka dni później przydzielony został do 2 Baterii Artylerii Konnej. Po wyszkoleniu tej baterii pod dowództwem porucznika Alfreda Teofila Milewskiego przydzielony został do 1 Pułku Ułanów Wielkopolskich.
W kilka dni później z 1. Pułkiem Ułanów Wielkopolskich pod dowództwem pułkownika Władysława Andersa wyruszył na front i walczył w bitwach Powstania Wielkopolskiego pod Krzyżem, Piłą i Bydgoszczą.
W maju 1919 z 1. Pułkiem Ułanów Wielkopolskich (15. Pułkiem Ułanów Poznańskich) rozpoczął szlak bojowy w wojnie polsko-bolszewickiej. Uczestniczył w bitwach pod Mińskiem, Mołodecznem i Bobrujskiem. W roku 1921 awansowany do stopnia kaprala. Z Wojska Polskiego dnia 26.11.1921 r. bezterminowo urlopowany, a 20.09.1923 r. przeniesiony do rezerwy .
Za udział w walkach odznaczony został Krzyżem Walecznych i Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym.
Tablica ustawiona przez KOŁO PRZYJACIÓŁ MUZEUM BRONI PANCERNEJ CSWL"
cdn...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lut 2014, 00:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 961
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Józef Kubaś ur. 15 sierpnia 1898 r. tego samego dnia został ochrzczony w kościele w Pępowie ( Akt 133/1898 ),gdyż Małe Zalesie wtedy należało do parafii pępowskiej. USC chyba Wyganów/Kobylin.
Był synem Walentego i Marianny z domu Aleksandrzak.Patronka z dnia urodzenia z pewnością miała wpływ na szczęśliwy jego udział w boju.
Niech spoczywa w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku wobec Ojczyzny.
Twórcom tabliczek dzięki za przywrócenie pamięci.

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 mar 2014, 19:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2012, 10:36
Posty: 368
Lokalizacja: Poznań&Kościan
Ze składek "kiboli" z "Wiary Lecha" został odnowiony nagrobek na starym cmentarzu w Kościanie.
Obrazek
cdn...
Notka nt. Bolesława Olejniczaka , w postach wyżej.

_________________
Jarek "Yard"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 mar 2014, 23:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1209
Ładnie.
Najszczersze uznanie kochanym kibolom.

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 mar 2014, 10:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2012, 10:36
Posty: 368
Lokalizacja: Poznań&Kościan
Kolejna tabliczka ustawiona na Junikowie [aleja Zasłużonych]
Text:
Witold Jeszke (ur. 5 marca 1891 w Ruchocinku, zm. 4 listopada 1970 w Poznaniu) – polski działacz niepodległościowy i społeczny, doktor prawa, polityk, poseł na Sejm i senator w II RP, oficer Wojska Polskiego.

Ukończył gimnazjum w Gnieźnie (zdał maturę w 1911 roku), następnie studiował filozofię i prawo na uniwersytetach w Królewcu, Lipsku i Wrocławiu (gdzie w 1917 roku obronił doktorat z prawa). Egzamin arendarski zdał w 1914 roku, a asesorski – w 1919 roku.

W 1906 roku został wydalony z gimnazjum za udział w strajku szkolnym. Był członkiem Towarzystwa im. Tomasza Zana (w latach 1908–1911 był prezesem oddziału w Gnieźnie) oraz ZMP „Zet”. Był także współredaktorem pisma „Brzask”. Podczas studiów działał w tajnej organizacji „Grupy Narodowe”. Uczestniczył w powstaniu wielkopolskim, w 1919 roku był więziony przez władze niemieckie w Głogowie i Żaganiu.
W latach 1919–1921 pracował jako referendariusz w Ministerstwie byłej Dzielnicy Pruskiej, w latach 1921–1922 był syndykiem Związku Spółek Zarobkowych i Gospodarczych. W 1921 otworzył praktykę adwokacką (od 1926 roku także notarialną) i prowadził aż do wybuchu II wojny światowej jedną z największych kancelarii adwokacko-notarialnych w Poznaniu. Był członkiem i dziekanem Rady Adwokackiej, prezesem Rady Notarialnej (w latach 1934–1936 i 1938–1939) oraz prezesem Zarządu Głównego Koła Adwokatów RP.

W latach 1918–1919 współorganizował Związek Młodej Polski w Wielkopolsce (w roku 1923 był jego prezesem), w 1926 roku zainicjował utworzenie Związku Naprawy Rzeczypospolitej, który w 1928 roku połączył się z Partią Pracy tworząc Związek Polskiej Młodzieży Demokratycznej. W latach 1930–1935 był prezesem Rady Wojewódzkiej BBWR w Poznaniu, od 1931 – przewodniczącym Grupy Regionalnej posłów i senatorów BBWR w województwie poznańskim. Ponadto pełnił funkcję prezesa Towarzystwa Polsko-Duńskiego oraz działał w zarządzie Towarzystwa Opieki nad Polakami za Granicą i Zjednoczeniu Pracy Wsi i Miast.
W 1930 roku został posłem na Sejm III kadencji (1930–1935) – mandat uzyskał z listy nr 1 (BBWR) z okręgu wyborczym w Gnieźnie, a w 1935 roku został senatorem IV kadencji (1935–1938) z województwa poznańskiego. W III kadencji pracował w komisjach: budżetowej, konstytucyjnej (referent), prawniczej (referent), spraw zagranicznych (sekretarz i referent). W IV kadencji – w komisjach: administracji (1937–1938), opieki społecznej (1935–1936, zastępca przewodniczącego), prawniczej i spraw zagranicznych (1937–1938).

Po wybuchu II wojny światowej od września 1939 roku przebywał w Rumunii, od 1940 roku – na Cyprze i od 1941 roku – w Ośrodku Zapasowym Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich w Palestynie i Egipcie. W latach 1944–1945 uczestniczył w kampanii włoskiej w szeregach 2. Korpusu Polskiego (w stopniu porucznika).
Od 1947 roku mieszkał w Londynie, gdzie był zarządcą polskiego hotelu „Princes Conot Hotel” i wiceprezesem Komisji Badania Spraw Polsko-Niemieckich (do 1959 roku). W 1961 roku powrócił do kraju i zamieszkał u córki w Warszawie.
Odznaczenia:
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski,
Krzyż Niepodległości (1931)

Tablica ustawiona przez KOŁO PRZYJACIÓŁ MUZEUM BRONI PANCERNEJ CSWL

Obrazek

_________________
Jarek "Yard"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 kwi 2014, 22:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2012, 10:36
Posty: 368
Lokalizacja: Poznań&Kościan
Dziś na cmentarzu w Kościanie odkopaliśmy i ustawiliśmy płytę nagrobną na grobie rotmistrza W.P. o nazwisku Stanisław Sarnek.
Płyta bardzo ciężka i popękana, literki poprawione.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
Jarek "Yard"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 kwi 2014, 01:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1209
Wykopaliście, przetaszczyliście, oczyściliście i ułożyliście. I podmalowaliście.
Uznanie :!:

Rotmistrzowi - R.I.P.

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 kwi 2014, 07:51 
Offline

Dołączył(a): 20 wrz 2010, 18:45
Posty: 2
Szanowni Państwo,
Jako Tarnobrzeżanin dziękuję za odnalezienie i odnowienie płyty nagrobnej Stanisława Sarnka.
Stanisław Sarnek, urodzony w Dzikowie k. Tarnobrzega, absolwent prestiżowej Akademii Ziemiańskiej (Hochschule fur Bodenkultur) w Wiedniu. 1 sierpnia 1914 roku został wcielony do armii austriackiej. W czasie służby frontowej nabawił się gruźlicy. W 1918 roku, mimo choroby, wstąpił do WP. W styczniu 1920 roku powaliła go grypa hiszpanka. Ze zrujnowanym zdrowiem został zdemobilizowany. Pracował jako leśnik. Zmarł 21 kwietnia 1937 roku w sanatorium w Kościanie.
Bogusław Szwedo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 maja 2014, 22:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2668
Lokalizacja: Poznan
Po kontakcie z Wiara Lecha w sprawie grobu
majora Stanislawa Tyrakowskiego dostalam od Nich
informacje iz podczas wizyty na cmentarzu stwierdzili,
ze kos juz zatroszczyl sie o grob w miedzyczasie.
Zalaczam fotke jaka dostalam od Wiary Lecha.
Bylo to juz jakis czas temu.
Szacunek dla opiekuna grobu.

Akurat dostalam maila od Wiary Lecha, ze prosza o kontakt
osoby z rodziny majora Tyrakowskiego, osoby opiekujace
sie grobem, moze dalsza rodzina.

Obrazek

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 cze 2014, 22:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2012, 10:36
Posty: 368
Lokalizacja: Poznań&Kościan
W dniu 29,06 [niedziela] o godz. 12:30 na cmentarzu w Czempiniu ustawiliśmy, przy grobie Powstańca Wielkopolskiego, pamiątkową tabliczkę.
Napis na tablicy:
Antoni Kiełbasiewicz
ur. w Wągrowcu 13.1.1899r., zm. 29.6.1959r. w Czempiniu.
Plutonowy Wojska Polskiego, Strażak Ochotniczej Straży Pożarnej w Czempiniu

W 1918r. w armii pruskiej. Brał udział w Powstaniu Wielkopolskim a następnie w wojnie polsko-bolszewickiej. W Wojsku Polskim dosłużył się stopnia plutonowego.
W okresie międzywojennym był kierownikiem młyna w Czempiniu. Po wybuchu wojny Niemcy prześladowali go z powodu uczestnictwa w Powstaniu Wielkopolskim.
Po wojnie działał w Ochotniczej Straży Pożarnej w Czempiniu.
Odznaczony:
Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918-1921
Wielkopolski Krzyż Powstańczy
Odznaka Pamiątkowa Wojsk Wielkopolskich
Krzyż pamiątkowy „Powstańca Broni” TPW

Tabliczka ustawiona przez Koło Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych i Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Ziemi Czempińskiej

Obrazek


W tej małej uroczystośći udział brali:
-ksiądz proboszcz parafi czempińskiej
-pani burmistrz m. Czempinia
-rodzina Antoniego Kiełbasiewicza
-prezes O.S.P. + dwóch zastępców
-lokalne media
-mieszkańcy Czempinia
-kilka osób z Stowarzyszenia Przyjaciół i Sympatyków Ziemi Czempinskiej
-osoby z Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej
cdn...

_________________
Jarek "Yard"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 cze 2014, 23:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2008, 01:48
Posty: 393
Lokalizacja: Stara Górka
Dziękuję za to, co robicie.

_________________
Pozdrawiam. Andrzej
http://siwinscy.prv.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lip 2014, 16:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2012, 10:36
Posty: 368
Lokalizacja: Poznań&Kościan
5 fotek z Czempinia :mrgreen:
http://koscian.naszemiasto.pl/artykul/g ... ml#galeria

_________________
Jarek "Yard"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sie 2014, 19:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2012, 10:36
Posty: 368
Lokalizacja: Poznań&Kościan
Dziś [w deszczu :? ] na cmentarzu na Junikowie ustawiliśmy tabliczkę o treści:

Jan Nepomucen Sławiński podpułkownik Wojska Polskiego.
Urodzony 13 maja 1895 r. w Ujeździe od Kcynią, zmarł 28 września 1981 r. w Poznaniu

Syn Michała i Wiktorii z domu Szweda. Ukończył szkołę powszechną w Kcyni, a następnie 6 klas gimnazjum męskiego w Nakle. W 1913 r. współtworzył Drużynę Skautową im. Tadeusza Kościuszki.
W maju 1915 trafił do batalionu zapasowego 49. PP w Deutsch Krone (Wałcz). Walczył na froncie zachodnim, był dwukrotnie ranny. Odznaczony Krzyżem Żelaznym II kl.
Po kursie w Biedrusku awansowany do stopnia podporucznika.
16.12.1918 r. powrócił do domu. Zaangażował się w działalność niepodległościową w Kcyni i nawiązał łączność z polskimi władzami niepodległościowymi w Bydgoszczy i Poznaniu.
W noc sylwestrową 1918 r. licząca około 100 ludzi jednostka z Gołańczy, wsparta przez powstańców ppor. Leona Maternowskiego z Czeszewa oraz grupę około 40 powstańców kcyńskich dowodzonych przez ppor. Jana Sławińskiego, jeszcze przed północą zaatakowała dworzec kolejowy i po krótkiej walce rozbiła niemiecki oddział. Rankiem 1.01.1919 r. Sławińskiego obwołano komendantem powstania w Kcyni. W następnych dniach Sławiński wspierał działania zbrojne w okolicach Szubina. Koordynował także działania powstańcze na północ od linii Noteci. W maju 1919 r. baon kcyński, jako 2 batalion, włączony został w skład 9 Pułku Strzelców Wielkopolskich.
Od września 1919 r. walczył na froncie ukraińskim i białoruskim wojny polsko-bolszewickiej. W kwietniu 1920 r. awansowany na porucznika. Po zakończeniu działań wojennych w Wojsku Polskim pozostawał do końca 1923 r., nadal dowodząc 2. baonem 62. PP. w Bydgoszczy. W 1922 r. awansowany do stopnia kapitana.
Po przejściu do rezerwy poświęcił się życiu rodzinnemu i pracy na własnym majątku ziemskim i młynie w Białośliwiu. Udzielał się społecznie i przez jakiś czas pełnił funkcję miejscowego wójta.
Za działalność społeczną i kombatancką w latach 30. awansowany do stopnia majora rez.
W sierpniu 1939 r. zmobilizowany, objął dowodzenie nad 82. baonem wartowniczym w Bydgoszczy i jednocześnie dowodzenie Komendą Miasta, odpowiedzialną za obronę i porządek w mieście.
Wraz z 82. baonem przeszedł szlak bojowy od Bydgoszczy aż nad Bzurę. Został ranny pod Sochaczewem i dostał się do niemieckiej niewoli. W czasie wojny przebywał w oflagach w Itzehoe, Sandbostel, Lubecka i Woldenberg.
6.02.1945 r. powrócił do domu w Białośliwiu. Pracował fizycznie we własnym młynie, a po jego upaństwowieniu przez jakiś czas pozostawał bez środków do życia lub utrzymywał się z zapomóg. Po kilku latach państwo przyznało mu niewielką emeryturę. 22.12.1973 r. Sławińskiego awansowano do stopnia podpułkownika rez. Ostatnie lata mieszkał w Poznaniu.
Za zasługi dla Powstania Wielkopolskiego i na froncie wschodnim odznaczony:
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
Krzyżem Niepodległości
Krzyżem Walecznych
Srebrnym Krzyżem Zasługi
Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym
Odznaką Powstańca Wielkopolskiego

Tablica ustawiona przez KOŁO PRZYJACIÓŁ MUZEUM BRONI PANCERNEJ CSWL
Obrazek
Kolejne tabliczki gotowe do ustawienia na cm. na Miłostowie.

_________________
Jarek "Yard"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2014, 22:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2012, 10:36
Posty: 368
Lokalizacja: Poznań&Kościan
W sobotę w godzinach popołudniowych, ekipa z koła przyjaciół Muzeum Broni Pancernej CSWL, ustawiła trzy tabliczki na grobach Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu na Miłostowie w Poznaniu.
Jak widać na płycie tylko imię, nazwisko i daty.
Jan Stanisław Kaczmarek, pułkownik WP.
Obrazek
Obrazek

Obrazek


Napis na tablicy "zredagowany" z tego textu z wikipedi:
Jan Stanisław Kaczmarek (ur. 21 grudnia 1894 w Stęgoszy, zm. 25 kwietnia 1981 w Poznaniu) – pułkownik łączności Wojska Polskiego.
Biografia

Jan Stanisław Kaczmarek urodził się 21 grudnia 1894 w Stęgoszy, w powiecie jarocińskim, na terytorium ówczesnej prowincji poznańskiej, w rodzinie Michała i Heleny z domu Sołtysiak. W latach 1905-1914 uczęszczał do Gimnazjum Marii Magdaleny w Poznaniu. W roku szkolnym 1910/1911 został członkiem tajnego stowarzyszenia „Towarzystwo Tomasza Zana”.

6 sierpnia 1914, po rozpoczęciu I wojny światowej, został wcielony do Armii Cesarstwa Niemieckiego i przydzielony do Fortecznego Oddziału Telefonicznego (niem. Festungs Fernsprach Abteilung) stacjonującego w Poznaniu, w Forcie Winiary. Dwa dni później, w mundurze pruskiego szeregowca, złożył maturę. W grudniu 1914 zakończył szkolenie podstawowe i został przeniesiony do Fortecznego Oddziału Telefonicznego w Metz (Lotaryngia). W twierdzy Metz służył do wiosny 1915 awansując na kaprala. Do jego obowiązków należała obsługa głównej centrali telefonicznej fortecznej. Następnie został przeniesiony do Oddziału Telegraficznego Zapasowego w Koblencji, z którego jako aspirant oficerski miał być skierowany do kurs oficerski dla piechoty w Döberitz (Dobrzyca Mała). Ostatecznie nie został skierowany na kurs, gdyż został uznany za „politycznie niepewnego” (młodsze rodzeństwo uczestniczyło w strajku szkolnym). Z Brandenburgii wyjechał na powrót do Lotaryngi z przydziałem do Oddziału Zapasowego Telegraficznego w Verdun. Tam objął dowództwo drużyny telegraficznej, z którą został przeniesiony na front wschodni, do Baranowicz. Po rocznej służbie razem ze swoją drużyną został przeniesiony do zachodniej Flandrii. W 1917 ukończył kurs oficerów łączności w Königs Wusterhausen. Po ukończeniu kursu został przydzielony do kompanii telegraficznej jednej z dywizji rezerwowych, zajmującej pozycje w rejonie Metz. Na początku 1918 awansował na podporucznika i objął dowództwo plutonu. W sierpniu 1918 objął w zastępstwie obowiązki dowódcy kompanii. W listopadzie 1918 na czele kompanii pomaszerował z linii frontu do Lotaryngii, a następnie do Gießen w Hesji. Tam przeprowadził demobilizację kompanii po czym został urlopowany do czasu oficjalnego zwolnienia ze służby wojskowej. W grudniu 1918 powrócił do Jarocina i wziął udział w powstaniu wielkopolskim. W czasie służby w armii niemieckiej został odznaczony Krzyżem Żelaznym I i II klasy.

8 stycznia 1919 objął dowództwo fortecznego oddziału telegraficznego, późniejszego I batalionu telegraficznego wielkopolskiego. 22 stycznia 1919 przekazał dowództwo oddziału kpt. Andrzejowi Miączyńskiemu, a sam objął dowództwo 3 kompanii telegraficznej w nowopowstałym batalionie. Trzecia kompania baonu telegraficznego była złożona w 80% z ochotników, uczniów gimnazjów. 27 lutego 1919 oficerowie i żołnierze trzeciej kompanii złożyli na ręce głównodowodzącego Siłami Zbrojnymi w byłym zaborze pruskim, generała porucznika Józefa Dowbor-Muśnickiego 402 marki i 18 feningów „na głodnych Lwowian”. 30 marca 1919 awansował na porucznika. W maju 1919, razem z trzecią kompanią, został skierowany do dyspozycji dowódcy Grupy II Zachodniej, pułkownika Michała Milewskiego. Stacjonował w Posadowie, w siedzibie dowództwa grupy, skąd utrzymywał łączność telefoniczną z Poznaniem, Pniewami i Lwówkiem. Następnie był szefem łączności 3 Dywizji Strzelców Wielkopolskich, szefem łączności VII Brygady Jazdy i dowódcą 7 kompanii telegraficznej jazdy, oficerem telegrafii w Dowództwie 7 Armii i w końcu szefa łączności 4 Armii. 14 października 1920 został zatwierdzony w stopniu kapitana. 1 czerwca 1921 pełnił służbę w Inspektoracie Armii Nr IV w Krakowie, pozostając na ewidencji 2 baonu zapasowego telegraficznego. W listopadzie 1921 został przeniesiony do Obozu Wyszkolenia Wojsk Łączności na stanowisko dowódcy kompanii szkolnej, a następnie instruktora Oddziału Szkolnego.

W marcu 1923 został przeniesiony do Szefostwa Łączności Dowództwa Okręgu Korpusu Nr I w Warszawie, a 23 maja 1923 do 3 pułku łączności w Grudziądzu z „odkomenderowaniem” do Szefostwa Łączności DOK I na okres czterech miesięcy z dniem 1 kwietnia 1920. Po „ukończeniu odkomenderowania” został przydzielony do Szefostwa Łączności Dowództwa Okręgu Korpusu Nr VII w Poznaniu na stanowisko I oficera. W kwietniu 1926 został przeniesiony do 7 samodzielnego batalionu łączności w Poznaniu na stanowisko pełniącego obowiązki kwatermistrza. Następnie pełnił służbę w Departamencie Inżynierii Ministerstwa Spraw Wojskowych w Warszawie. W kwietniu 1929 został wyznaczony na stanowisko I oficera sztabu w Dowództwie 1 Grupy Łączności w Warszawie. We wrześniu 1930 został przeniesiony do 2 pułku łączności w Jarosławiu na stanowisko dowódcy IV batalionu telegraficznego. Jeszcze tego samego roku, po rozformowaniu 2 pułku łączności został dowódcą 4 batalionu telegraficznego w Przemyślu. W 1931 objął obowiązki komendanta Kadry 2 batalionu telegraficznego w Przemyślu. 12 marca 1933 awansował na podpułkownika. W tym samym roku został dowódcą 6 batalionu telegraficznego w Jarosławiu. Od 1 grudnia 1934 do 17 maja 1939 był komendantem Centrum Wyszkolenia Łączności w Zegrzu. Od września do grudnia 1938, w czasie rewindykacji Zaolzia, pełnił służbę w Sztabie Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Śląsk” na stanowisku dowódcy łączności. Na pułkownika został awansowany ze starszeństwem z 19 marca 1939. W maju 1939 został wyznaczony na stanowisko dowódcy 2 Grupy Łączności w Warszawie, a w sierpniu 1939 na stanowisko dowódcy łączności Armii „Pomorze”.

Jako dowódca łączności Armii „Pomorze” walczył w kampanii wrześniowej. 22 września 1939 w czasie bitwy pod Łomiankami został ranny i dostał się do niemieckiej niewoli.

W niewoli przebywał od zimy 1940 do wiosny 1945, kolejno w obozach oficerskich (niem. Oflagach): XII A Hadamar (6 luty 1940 - maj 1942), II E Neubrandenburg (czerwiec 1942 - styczeń 1944) i II D Gross-Born (luty 1944 - styczeń 1945). Od 18 stycznia do 28 marca 1945 wraz z innymi jeńcami oflagu II D maszerował do Stalagu X B w Sandbostel. Tam 29 kwietnia 1945 został oswobodzony przez oddziały kanadyjskiej 1 Armii. W Sandbostel, funkcjonującym jako Polski Ośrodek Wojskowy, pozostawał do czerwca 1945. Kolejny miesiąc spędził w ośrodku wojskowym w Verden, w Dolnej Saksonii. Od września do grudnia 1945 przebywał w ośrodku wojskowym w Delmenhorst, a od stycznia 1946 w Lubece. 9 kwietnia 1946 powrócił do kraju.

18 października 1967 ppłk mgr Czesław Kołodziejczak, w zastępstwie Wojskowego Komendanta Rejonowego Poznań-Wilda wydał mu legitymację oficera rezerwy serii AF 0119891.

Żonaty z Ireną Walczyńską (1904-1948), z którą miał dwie córki: Teresę Sacha (1927-1980) i Annę Mencel (ur. 1931), profesor nauk ekonomicznych. Zmarł 25 kwietnia 1981 w Poznaniu. Pochowany 30 kwietnia 1981 na cmentarzu na Miłostowie.

Pułkownik Jan Stanisław Kaczmarek za zasługi w powstaniu wielkopolskim i III powstaniu śląskim oraz w służbie w Wojsku Polskim został odznaczony następującymi orderami i odznaczeniami:
Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari - 15 marca 1921[19]
Krzyż Niepodległości - 9 listopada 1932
Krzyż Walecznych - 23 lipca 1973 przez Radę Państwa
Złoty Krzyż Zasługi - 21 marca 1929 „za zasługi położone w powstaniu wielkopolskim”
Krzyż na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi I klasy - 6 marca 1931
Krzyż Armii Krajowej - 1979 „za pracę konspiracyjną w obozach jenieckich”
Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918-1921 „Polska Swemu Obrońcy” - 1928
Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości - 1928

Natomiast za zasługi w służbie Armii Cesarstwa Niemieckiego w latach 1914-1918 został odznaczony:
Krzyż Żelazny I klasy (niem. „Eisernes Kreuz I Klasse”).
Krzyż Żelazny II klasy (niem. „Eisernes Kreuz II Klasse”)

_________________
Jarek "Yard"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2014, 19:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2012, 10:36
Posty: 368
Lokalizacja: Poznań&Kościan
Kolejna tabliczka na Miłostowie, mniej więcej takiej treśći:
Józef Gościński
Ur. 28.11.1894 w m. Gułtowy, zm. w 1977 w Poznaniu.
Do I wojny światowej pracował jako kierowca.
W czasie I wojny światowej w składzie 6 Pułk Grenadierów im. Hrabiego Kleista von Nollendorfa, w stopniu gefreitera i wysłany na front zachodni. Brał udział w bitwie pod Verdun. Za wzorową służbę odznaczony został Krzyżem Żelaznym. Został ranny w walce i przeniesiony do jednostki wartowniczej.

Uczestniczył w Powstaniu Wielkopolskim i Śląskim. Był żołnierzem żandarmerii polowej wojsk Wielkopolskich. Został zawodowym podoficerem żandarmerii wojskowej w stopniu sierżanta. Brał udział w wojnie polsko - bolszewickiej i bronił Warszawy w sierpniu 1920. Po kilku latach odszedł z wojska i zaczął pracę kierowcy oraz taksówkarza.
Pod koniec życia honorowo awansowany na stopień podporucznika Wojska Polskiego.

Odznaczony:
- Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
- Śląskim Krzyżem Powstańczym
- Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym
Tablica ustawiona przez KOŁO PRZYJACIÓŁ MUZEUM BRONI PANCERNEJ CSWL

Obrazek

_________________
Jarek "Yard"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 paź 2014, 09:36 
Offline

Dołączył(a): 25 mar 2012, 20:07
Posty: 91
Witam, czy tabliczki umieszczacie za zgodą rodziny, czy nie ma takiej potrzeby ?

_________________
Pozdrawiam Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 paź 2014, 20:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2012, 10:36
Posty: 368
Lokalizacja: Poznań&Kościan
Mamy zgodę rodziny np. w przypadku Józefa Gościńskiego.
Tabliczki są wciśnięte w ziemię przy grobie, niczym nie mocowane na stałe.
Jeśli rodzina uzna tablice za niestosowne to usunie.
Mamy zgodę ["ustną"] administracji cmentarzy.


I kolejna tabliczka na Miłostowie.
Kąkolewski Jan Zdzisław
Urodzony 23 XII 1893 w Pobiedziskach, zmarł 22 IX 1977 w Poznaniu.
Powstaniec wielkopolski, oficer piechoty WP, w konspiracji w ZWZ/NOW/AK/PAL

Syn Bronisława i Stanisławy. Ukończył gimnazjum w Poznaniu, następnie studiował w Królewskiej Wyższej Szkole Budowy Maszyn w Poznaniu oraz w Essen. Z obu tych uczelni wydalony za działalność niepodległościową. Od 1908 działał w Tajnej Organizacji Młodzieżowej w zaborze pruskim. Był m.in. komendantem organizacji niepodległościowej „Żuaw”. Od 1911 w Towarzystwie Kształcenia Młodzieży „Iskra”. Ukończył pierwszy kurs harcerski 08 IX 1912, był także organizatorem I Drużyny Harcerskiej im. W. Jagiełły w Poznaniu. W 1913 więziony przez władze pruskie. Po wybuchu I wojny światowej zbiegł na teren zaboru austriackiego z zamiarem wstąpienia do Legionów Polskich. Aresztowany w I 1915 i wydany władzom pruskim. Wcielony w V 1915 do pruskiego 19 pułku piechoty. Uczestniczył w walkach na froncie zachodnim. Podczas urlopu w 1918 złożył przysięgę w POW ZO Poznań.
Uczestniczył w Powstaniu Wielkopolskim od momentu wybuchu. Po oswobodzeniu Poznania brał udział w walkach na froncie północnym jako komendant pododcinka. W Biedrusku ukończył kurs podchorążych i został awansowany do stopnia podporucznika. W IV 1919 jako adiutant poznańskiego baonu śmierci wyruszył na front wojny polsko–bolszewickiej pod Wilno. Od 16 IV 1919 dowódca 2. kompanii. Od 18 X 1919 służy w 6 PP Leg. na stanowisku dowódcy 2. kompanii. Awansowany 25 VI 1920 do stopnia porucznika służby stałej Od VI 1921 do I 1922 przebywa na kursie aplikacyjnym dla oficerów piechoty w Grudziądzu. W tym samym roku zweryfikowany przez MSW w stopniu kapitan służby stałej piechoty ze starszeństwem 1 VI 1919. Po powrocie do 6 PP Leg. mianowany dowódcą Szkoły Podoficerskiej 6 PP Leg. w Wilnie. Awansowany do stopnia majora służby stałej ze starszeństwem od 1 I 1928. Z dniem 1 II 1933 przeniesiony w stan spoczynku.
Działał w wielu organizacjach kombatanckich m. in. w Towarzystwie Powstańców Wielkopolskich.
W kampanii wrześniowej uczestniczył w obronie Warszawy gdzie 18 IX 1939 został ranny. Po zwolnieniu ze szpitala podejmuje działalność konspiracyjną w ZWZ. W okresie okupacji był między innymi: Komendantem Obwodu ZWZ Siedlce, w okresie VIII 1941 - IV 1943 Komendantem Okręgu „Cyryl” Narodowej Organizacji Wojskowej, Komendantem Inspektoratu Rejonowego AK Piotrków Trybunalski, od 1944 działał w Polskiej Armii Ludowej. Brał udział, w stopniu pułkownika, w Powstaniu Warszawskim. Ostatni stopień wojskowy generał bryg. – 1944 (w PAL).
Jan Kąkolewski jest patronem Szkoły Podstawowej w Pomarzanowicach.
Odznaczony:
Krzyżem Złotym Orderu Wojennego Virtuti Militari
Virtuti Militari kl.5
Krzyżem Niepodległości z Mieczami
Krzyżem Walecznych – 4 razy
Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym
Złotym Krzyżem Zasługi

Tablica ustawiona przez KOŁO PRZYJACIÓŁ MUZEUM BRONI PANCERNEJ CSWL

Obrazek

_________________
Jarek "Yard"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 paź 2014, 08:54 
Offline

Dołączył(a): 25 mar 2012, 20:07
Posty: 91
Dzięki, Pani z Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych powiedziała, że tabliczki są fundowane tylko na terenie miasta Poznania. Pytam ponieważ są groby Powstańców na terenie gmin poznańskich i nie są objęte poznańskim projektem.
Czy w takiej sytuacji macie sposobność do działania na terenie gmin?

_________________
Pozdrawiam Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 paź 2014, 09:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2012, 10:36
Posty: 368
Lokalizacja: Poznań&Kościan
Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych ustawia inne tabliczki [jak na foto]
Walenty Biskup , pilot 3 Pułku Lotniczego, Poznań Miłostowo.
Obrazek
"nasze" tabliczki sami fundujemy i ustawiamy. :wink:
Dogadujemy [lub nie] sprawę z administracją cmentarza i ustawiamy.

_________________
Jarek "Yard"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 paź 2014, 09:49 
Offline

Dołączył(a): 25 mar 2012, 20:07
Posty: 91
Dziękuję.

_________________
Pozdrawiam Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lis 2014, 20:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2668
Lokalizacja: Poznan
Jarku, osmiele sie zglosic do postawienia tabliczki informacyjnej /przy grobie/
o uczestnictwie w Powstaniu Wielkopolskim nastepujace osoby z mojej rodziny:

1/ moj wuj Wladyslaw Dziembowski /cmentarz Gorczyn Poznan/
2/ moj wuj Kazimierz Iczakowski /cmentarz Junikowo/
3/ moj dziadek Stefan Kaczmarek /cmentarz Gorczyn Poznan/

Wszystkie groby maja nagrobki, groby sa prolongowane i zadbane.
Wszystkie dane polozenia grobu podam jesli beda potrzebne.

Oczywiscie rozumiem, ze staje na koncu kolejki z moja prosba ale cieszylabym sie
niezmiernie aby tabliczka dla Kazimierza Iczakowskiego byla wykonana jako
pierwsza. Corka Powstanca ma aktualnie 84 lata i zdrowie kruche.

Jesli potrzebujesz dowodow na to, ze bylo powstancami oczywiscie moge przeslac
Tobie na maila. Biogram mojego dziadka jest w ksiazce o Powstancach Wielkopolskich,
posiadam fotke dyplomu weryfikacyjnego dla Kazimierza Iczakowskiego i postarac sie
moge o dowody uczestnictwa w Powstaniu Wlkp. Wladyslawa Dziembowskiego
/zyje moj kuzyn i kuzynka, ktorzy maja odpowiednia dokumentacje swojego ojca powstanca/.

Mam nadzieje, ze nie popelnilam tutaj zadnego nietaktu moja prosba.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lis 2014, 22:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2012, 10:36
Posty: 368
Lokalizacja: Poznań&Kościan
Planujemy ustawić w tym roku w grudniu 3 tabliczki:
1- Kapitan Zygmunt Galiński- Wyskoć
2- starszy sierżant Jakubowicz Stanisław -, Junikowo.
3- Kazimierz Iczakowski /cmentarz Junikowo/
@Hania - wysłałem e-maila.

_________________
Jarek "Yard"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lis 2014, 07:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2668
Lokalizacja: Poznan
Jarku wielkie dzieki za super szybka reakcje.
Poslalam wszystko co mam, narazie, przez maila
do Ciebie.
Bardzo Ci dziekuje.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2014, 15:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2012, 10:36
Posty: 368
Lokalizacja: Poznań&Kościan
Witam, zawiadamiam że:
W dniu 28.12.2014r [niedziela] ok. godz. 12:30 na cmentarzu w Wyskoci ustawimy, przy grobie Powstańca Wielkopolskiego, pamiątkową tabliczkę.
Dane Powstańca [treść tabliczki]:
Zygmunt Galiński,
5.04.1885 - 29.05.1933
Powstaniec Wielkopolski, oficer Wojska Polskiego.

Urodził się w Będzieszynie z rodziców Franciszka Galińskiego i Ludwiki z Brodzkich, właścicieli majątku ziemskiego w Będzieszynie.
Ukończył gimnazjum w Ostrowie Wielkopolskim oraz Wydział Rolny na Uniwersytecie w Lipsku.
Podczas nauki należał do tajnych, polskich organizacji patriotycznych.
Służył w wojsku niemieckim na froncie zachodnim i był w tych walkach wielokrotnie ranny.
Po wybuchu Powstania Wielkopolskiego, w grudniu 1918 roku, utworzył oddziały powstańcze w Szamotułach.
Był komendantem powiatowym sił powstańczych. Wraz ze swoimi żołnierzami rozbroił załogę niemiecką we Wronkach oraz zajął obóz ćwiczebny w Biedrusku. Brał udział w walkach na obszarach: Wieleń, Czarnków i Chodzież.
Za udział w powstaniu został odznaczony Medalem Niepodległości i pośmiertnie Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym.
W 1919 roku został awansowany na dowódcę II Okręgu Wojskowego, a od 1920 r. został komendantem obozu jenieckiego w Kaliszu.
W Wojsku Polskim służył do 15 listopada 1921 roku.

Od roku 1922 z ramienia Skarbu Państwa został administratorem klucza baszkowskiego w powiecie krotoszyńskim.
W lipcu 1923 przejął dzierżawę majątku państwowego Wyskoć, znajdującego się pod patronatem Fundacji Sułkowskich w Rydzynie.
Społecznik i działacz lokalny, kierował Kółkiem Rolniczym, był członkiem Związku Ziemian, oraz prezesem Powiatowego Związku Oficerów Rezerwy.
Za pracę społeczną został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Zmarł nagle w Poznaniu.

Tablica ustawiona przez KOŁO PRZYJACIÓŁ MUZEUM BRONI PANCERNEJ CSWL

Obecność obiecali:
-burmistrz m. Kościana i wójt gminy
-ksiądz proboszcz parafi w Wyskoci
-rodzina Zygmunta Galińskiego
-przedstawiciel O.S.P. z Wyskoci i Turwi
-sołtys Wyskoci
-przedstawiciele szkoły podstawowej i mieszkańcy.
-rekonstruktorzy w mundurach Powstańców Wielkopolskich
-lokalne media.
Tabliczka będzie ustawiona przez osoby związane z Kołem Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych.

_________________
Jarek "Yard"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2014, 18:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2012, 10:36
Posty: 368
Lokalizacja: Poznań&Kościan
W niedzielę 28 grudnia 2014 roku na cmentarzu w m. Wyskoć [gm. Kościan] o godz. 12:30 odbyło się [po mszy św. w kościele] uroczyste ustawienie tabliczki pamiątkowej na grobie Powstańca Wielkopolskiego, kpt. Zygmunta Galińskiego.
Obrazek

_________________
Jarek "Yard"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2014, 18:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2012, 10:36
Posty: 368
Lokalizacja: Poznań&Kościan
Tą małą uroczystośc uświetnili swoją obecnością:

-burmistrz m. Kościana i wójt gminy Kościan
-ksiądz proboszcz parafii w Wyskoci
-rodzina Zygmunta Galińskiego
-przedstawiciel O.S.P. z Wyskoci i Turwi
-sołtys Wyskoci
-przedstawiciele szkoły podstawowej i mieszkańcy.
-rekonstruktorzy w mundurach Powstańców Wielkopolskich
-kibice Obry Kościan
-osoby z Forum WTG
-lokalne media oraz trębacz ;)
Obrazek
Przygotowaliśmy też małą prelekcję o Powstaniu Wielkopolskim i uzbrojeniu Powstańców.

_________________
Jarek "Yard"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sty 2015, 22:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2012, 10:36
Posty: 368
Lokalizacja: Poznań&Kościan
Szukamy rodziny starszego sierżanta Jakubowicza Stanisława , którego grób znajduje się na cm. na Junikowie. Ur. 5 maja 1897 r. we wsi Ujazd (powiat Grodzisk Wlkp.), zm. 19 maja
1972 w Poznaniu.
Jesteśmy w trakcie przygotowania uroczystego ustwienia tabliczki przy grobie tego Bohatera.
Dokładny termin podam na forum i już zapraszam :!:

_________________
Jarek "Yard"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lut 2015, 22:45 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2014, 10:33
Posty: 1155
witam,
czy znane?

Mogiły powstańców wielkopolskich

http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=19&t=8884

henry

_________________
Pozdrawiam
------------------------------------


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2015, 11:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2012, 10:36
Posty: 368
Lokalizacja: Poznań&Kościan
Zapraszam na uroczyste ustawienie pamiątkowej tabliczki przy grobie Powstańca Wielkopolskiego, żołnierza Wojsk Wielkopolskich, podoficera W.P. - Stanisława Jakubowicza
Spotykamy się w niedzielę 15 lutego, przy bramie bocznej od ulicy Cmentarnej. ( przy parkingu) o godzinie 10.15 [cm. na Junikowie]
Obecność zadeklarowali: żołnierze Wojska Polskiego z CSWL, rekonstruktorzy w historycznych mundurach Wojsk Wielkopolskich wraz z sztandarem pułkowym.
Tablica ustawiona przez KOŁO PRZYJACIÓŁ MUZEUM BRONI PANCERNEJ CSWL i Grupę Rekonstrukcji Historycznej "3 Bastion Grolman".

W imieniu Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu
Jarosław Dzikowski

_________________
Jarek "Yard"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lut 2015, 13:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2012, 10:36
Posty: 368
Lokalizacja: Poznań&Kościan
Relacja w Teleskopie, od 4 minuty.
http://poznan.tvp.pl/18877278/15022015-godz1830
Radio Merkury
http://www.radiomerkury.pl/informacje/p ... kiego.html

cdn...

_________________
Jarek "Yard"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 cze 2015, 19:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sie 2011, 02:50
Posty: 1075
Lokalizacja: Poznań
Witam
Dzisiaj spędziłam pół dnia na cmentarzu Junikowo w poszukiwaniu grobu brata mojego pradziadka. Niestety, nie udało się.
Może ktoś natknął się na jego grób lub przy okazji mógł zrobić zdjęcie? Niestety grobów w Alei Zasłużonych nie ma w wyszukiwarce cmentarnej, więc nie wiem gdzie szukać. Może tego grobu już nie ma?

Szukam grobu: Józef Zgoła, ur. 13 luty 1897, Żabinko, zm. 31 mar. 1972, Luboń , syn Józefa i Magdaleny z domu Napierała. Pochowany w Alei Zasłużonych w Poznaniu na Junikowie.
Odznaczony Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym. Zgoła Józef brał czynny udział z bronią w ręku w Powstaniu Wielkopolskim przy oswobodzeniu m. Poznania, różnych koszar na terenie miasta, oraz zdobywaniu lotniska Ławica pod dowództwem por. Karge i ppłk. Kopy Andrzeja.
Za wszelką pomoc z góry bardzo dziękuję.

_________________
Pozdrawiam
Izabela
Poszukuję:Mańczak Kacper+Agnieszka Bernacik/Bernad (Komorniki, Rudnicze), Zgoła (Lusowo, Luboń), Hadyniak Tomasz + Barbara Frąszczak (Wiry), Kozłowski Szczepan+Julianna Jakubiak (Żabikowo)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 cze 2015, 20:26 
Offline

Dołączył(a): 01 gru 2009, 18:03
Posty: 665
Lokalizacja: Poznań
Izabelo,
w wyszukiwarce cmentarnej mamy również nazwiska osób pochowanych w AZ. Sprawdź groby rodzinne dla nazwiska Zgoła. Ja również nie mogłam znaleźć poszukiwanego grobu. Sprawdziłam groby rodzinne dla interesujacego mnie nazwiska i znalazłam
Powodzenia
krysia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 cze 2015, 22:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sie 2011, 02:50
Posty: 1075
Lokalizacja: Poznań
krysia napisał(a):
Izabelo,
w wyszukiwarce cmentarnej mamy również nazwiska osób pochowanych w AZ. Sprawdź groby rodzinne dla nazwiska Zgoła. Ja również nie mogłam znaleźć poszukiwanego grobu. Sprawdziłam groby rodzinne dla interesujacego mnie nazwiska i znalazłam
Powodzenia
krysia

Krysiu
Sprawdzałam, niestety nie ma mojego Józefa. Być może grób został zlikwidowany, Józef był kawalerem więc pewnie nikt o grób nie dbał.
Dziękuję

_________________
Pozdrawiam
Izabela
Poszukuję:Mańczak Kacper+Agnieszka Bernacik/Bernad (Komorniki, Rudnicze), Zgoła (Lusowo, Luboń), Hadyniak Tomasz + Barbara Frąszczak (Wiry), Kozłowski Szczepan+Julianna Jakubiak (Żabikowo)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 cze 2015, 11:41 
Offline

Dołączył(a): 12 lis 2013, 12:38
Posty: 183
Witam

Wyszukiwanie tylko po dacie urodzenia. Wyszło ZGAŁA Józef. W wyszukiwarce jest data pogrzebu która powinna się zgadzać ponieważ jest 5 dni po śmierci.

http://sip.geopoz.pl/data/cmentarze/cme ... cmentarz=2

Pozdrawiam
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 cze 2015, 19:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sie 2011, 02:50
Posty: 1075
Lokalizacja: Poznań
Jarek82 napisał(a):
Witam

Wyszukiwanie tylko po dacie urodzenia. Wyszło ZGAŁA Józef. W wyszukiwarce jest data pogrzebu która powinna się zgadzać ponieważ jest 5 dni po śmierci.

http://sip.geopoz.pl/data/cmentarze/cme ... cmentarz=2

Pozdrawiam
Jarek

Witam
Bardzo dziękuję, teraz łatwiej będzie znaleźć :D

_________________
Pozdrawiam
Izabela
Poszukuję:Mańczak Kacper+Agnieszka Bernacik/Bernad (Komorniki, Rudnicze), Zgoła (Lusowo, Luboń), Hadyniak Tomasz + Barbara Frąszczak (Wiry), Kozłowski Szczepan+Julianna Jakubiak (Żabikowo)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 cze 2015, 19:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2668
Lokalizacja: Poznan
Jarku, wyslalam do Ciebie maila juz troche temu.
Nie odpowiadasz wiec nie wiem czy ten mailowy adres
jest aktualny ?
Chodzi o tabliczke na grobie mojego dziadka.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 cze 2015, 15:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2012, 10:36
Posty: 368
Lokalizacja: Poznań&Kościan
Witam, maila otrzymałem.
:wink:
Szukamy jeszcze innych informacji.
W najbliższym czasie "robimy" tablice dla: kpt. Wiktor Skotarczak - Junikowo i sierżant Leon Napiecek- Junikowo z 4 pułku strzelców wlkp. Armii Wielkopolskiej (późniejszy 58 pułk piechoty Wojska Polskiego)
Gdyby ktoś chciał pomóc to proszę dać znać.

_________________
Jarek "Yard"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sie 2015, 14:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2012, 10:36
Posty: 368
Lokalizacja: Poznań&Kościan
W dniu 15.8.2015r oddział 1 Pułku Strzelców Wielkopolskich [ S.G.R.H. Grolman] udaje się do Warszawy na cmentarz na Powązkach w celu ustawienia pamiątkowej tabliczki na
grobie gen. por. Filipa Stanisława Dubiskiego. [ze sztandarem pułku i w pełnym umundurowaniu].
Idziemy na grób płk. Szyllinga ( pierwszy d-ca 3 Pułku Strzelców Wielkopolskich), potem idziemy na grób gen. Dubiskiego- dowódca Pierwszej Dywizji Strzelców Wielkopolskich.
Następnie udajemy się do Sarnowej Góry, patrz foto.

Obrazek

_________________
Jarek "Yard"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 sie 2015, 22:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2012, 10:36
Posty: 368
Lokalizacja: Poznań&Kościan
Tabliczka ustawiona.
text:
Filip Stanisław Dubiski (ur. 5 września 1860 w Dubiszczach na Wołyniu, poległ 28 września 1919 koło Bobrujska) – generał porucznik Armii Imperium Rosyjskiego i generał dywizji Wojska Polskiego, uczestnik trzech wojen: rosyjsko-japońskiej, I wojny światowej i polsko-bolszewickiej oraz uczestnik powstania wielkopolskiego.
Filip Stanisław Dubiski ukończył Kijowski Korpus Kadetów i wraz z początkiem września 1879 rozpoczął zawodową służbę w Armii Imperium Rosyjskiego. Do okresu służby wliczone mu zostały dwa lata nauki w 2. Konstantynowskiej Szkole Wojskowej w Petersburgu.
W roku 1881, po ukończeniu szkoły wojskowej, awansowany został na podporucznika ze starszeństwem z 8 sierpnia tego roku i przydzielony do Wołyńskiego Pułku Gwardii stacjonującego w Warszawie, który wchodził w skład 3 Dywizji Piechoty Gwardii. Z chwilą przeniesienia do Gwardii otrzymał stopień chorążego gwardii z zachowaniem starszeństwa z 8 sierpnia 1881.
Trzy lata później ponownie mianowany został podporucznikiem gwardii ze starszeństwem z 30 sierpnia 1884.
Po roku 1896 przeniesiony został z gwardii do armii, w stopniu podpułkownika. Służył wtedy w jednostce piechoty w Puławach. Przechodził kolejne szczeble dowódcze i sztabowe na Dalekim Wschodzie i na Kaukazie.
25 marca 1914 awansował na generała majora i objął dowództwo II brygady 39 Dywizji Piechoty. Odznaczył się na froncie tureckim i w operacji nad rzeką Eufrat. W 1916 roku formował w Tyflisie 5. Kaukaską Dywizję Strzelecką, w której służyło wielu Polaków i dowodził nią od 2 kwietnia do 16 września. W tym czasie przejściowo dowodził również I Korpusem na Froncie Kaukaskim. W 1917 roku został zdymisjonowany przez rząd Aleksandra Kiereńskiego, z awansem na generała lejtnanta, i powrócił do Polski.
Z dniem 23 grudnia 1918 przyjęty został do Wojska Polskiego, z zatwierdzeniem posiadanego stopnia generała porucznika ze starszeństwem z 6 sierpnia 1916, i równocześnie przydzielony został do Rezerwy Oficerskiej.
Od stycznia 1919, po wybuchu Powstania Wielkopolskiego, organizował i dowodził 1. Dywizją Strzelców Wielkopolskich. W czerwcu tego roku objął dowództwo Okręgu Zachodniego Wojsk Wielkopolskich. 12 września 1919 ponownie objął dowództwo 1 DSW, walczącej w tym czasie w rejonie Bobrujska. Poległ 28 września 1919 pod m. Rynia k. Bobrujska, na froncie bolszewickim. Spoczął na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
W roku 1922 pośmiertnie odznaczony został Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari.

Tablica ustawiona przez KOŁO PRZYJACIÓŁ MUZEUM BRONI PANCERNEJ W POZNANIU i Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej "3 Bastion Grolman"

http://www.radiomerkury.pl/informacje/p ... wikow.html

Fotki z Powązek.
Obrazek
Obrazek

_________________
Jarek "Yard"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sie 2015, 21:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2012, 10:36
Posty: 368
Lokalizacja: Poznań&Kościan
Link- info-fotki:
http://www.miastopoznaj.pl/wydarzenia/2 ... dubiskiego
filmik z inscenizacji w Sarnowej Górze:
http://www.youtube.com/watch?v=izTHFBij59A

_________________
Jarek "Yard"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 paź 2015, 20:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2012, 10:36
Posty: 368
Lokalizacja: Poznań&Kościan
Cmentarz na Junikowie.
Grób Powstańca Wielkopolskiego, Powstańca Warszawskiego, oficera W.P. kpt. Wiktora Skotarczaka.
Przed naszą wizytą:
Obrazek

Obrazek
I po sprzątaniu:
Obrazek


cdn...już jutro!

_________________
Jarek "Yard"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 paź 2015, 22:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2012, 10:36
Posty: 368
Lokalizacja: Poznań&Kościan
Zapraszam do udziału w uroczystości!

Obrazek
i druga wersja "plakatu"
Obrazek
kliknij obrazek!

_________________
Jarek "Yard"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 paź 2015, 19:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2012, 10:36
Posty: 368
Lokalizacja: Poznań&Kościan
Dziś odbyła się uroczystość ustawienia tabliczek pamiątkowych przy grobach kapitana Witolda SKOTARCZAKA i p-por. Leona NAPIECKA.
W uroczystości zorganizowanej przez Koło Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej i Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej "3 Bastion Grolman" wzięli udział:
- Pododdział Honorowy Wojska Polskiego z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych + trębacz i werblista
- Grupa Rekonstrukcji Historycznej 58 Pułku Piechoty
- Poczet Sztandarowy 3 Pułku Strzelców Wielkopolskich - SGRH "3 Bastion Grolman"
- Poczet Sztandarowy 7 DAK - Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej 7 D.A.K
- Stowarzyszenie Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Warta"
- Władze Budzynia
- Młodzież i nauczyciele z gimnazjum i szkoły podst. w Budzyniu + poczty sztandarowe szkół z Budzynia
- Towarzystwo Pamięci Powstania Wlkp. z Budzynia
- Wójt Kościana, pan Andrzej Przybyła

Foki tu:
http://www.facebook.com/MBPanc

http://www.radiomerkury.pl/informacje/p ... skich.html

_________________
Jarek "Yard"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 paź 2015, 20:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2353
Lokalizacja: Gniezno
Gniezno zapowiedz plastikowych tabliczek na grobach powstańców :
2015.06.27 Odsłonięcie nagrobka kpt. Pawła Cymsa
https://www.youtube.com/watch?v=6qb4jIDLrhI
opis projektu od 40,49 minuty opis i pokaźnie jakie będą plakietki na grobach

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 paź 2015, 21:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2012, 10:36
Posty: 368
Lokalizacja: Poznań&Kościan
Dużo ładnych fotek z uroczystości tu:
http://studionet24.pl/index.php/foto/fo ... 6015892081

Kolejna uroczystość już 20.12 w Racocie.

_________________
Jarek "Yard"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 gru 2015, 15:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2012, 10:36
Posty: 368
Lokalizacja: Poznań&Kościan
ZAPRASZAMY NA UROCZYSTOŚĆ USTAWIENIA TABLICZEK PAMIĄTKOWYCH PRZY GROBACH POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH
Termin:20.12.2015r; godz.12:00
Miejsce: cmentarz komunalny w Racocie k. Kościana.
Udział zapowiedzieli:
Wójt i radni Gminy Kościan
Pododdział honorowy W.P.
Poczty sztandarowe Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków, OSP
Rodziny Powstańców Wielkopolskich, mieszkańcy i młodzież z Racotu
Lokalne media
Rekonstruktorzy:
Grupa Operacyjna Maxxim
Towarzystwo Działań Historycznych im.Feliksa Pięty
.
O godz. 11 msza św. w kościele w Racocie.
Uroczystość zorganizowana przez Koło Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu i Wójta Gminy Kościan.
cdn...

Obrazek

_________________
Jarek "Yard"


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 146 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 44 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL