Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 20 wrz 2024, 05:37

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 89 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 08 gru 2012, 10:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
W tym wątku znajdą się informacje (głównie ogłoszenia) o poszukujących zatrudnienia lub oferujących usługi. Są to wypisy z dawnych gazet opublikowanych w bibliotekach cyfrowych, ale nie zindeksowanych (nie ujętych w wyszukiwarkach OCR) takich jak np. "Dziennik Poznański".


WBC „Dziennik Poznański” nr148, 1-7-1862r., str.3: „Najszanowniejszą Publiczność miasta i okolicy Bukowskiej mam zaszczyt niniejszym uwiadomić: iż jako krawiec sprowadziłem się do Buku. Wszelkiego gatunku garderoby dla Panów w najnowszym kroju i guscie jestem zdolny odstawić. Najszanowniejszą Publiczność upraszam o łaskawą pamięć. Buk, d.27 czerwca 1862. J.Szuster, krawiec męski.”

WBC „Dziennik Poznański”nr83, 13-04-1869r., str.4: „Żonaty gospodarczy inspektor Józef Zadon należący do towarzystwa ekonomów życzyłby sobie od ś. Jana rb. miejsce objąć. Zgłosić się można do Pęckowa pod Ostrorogiem.”

WBC „Dziennik Poznański”nr84, 14-04-1869r., str.4: „Ekonom Antoni Priewer, zamieszkały w Szamotułach, żonaty, w średnim wieku poszukuje posady zaraz lub od ś. Jana r.b. Na łaskawe wezwania pp.chlebodawców gotów jest przybyć na miejsce celem bliższego porozumienia się, lub zaświadczenia swe przeslać, które także w biurze Zarządu Tow.ku wspieraniu urzędników gospodarcz.(Podwórze Barlebena No. 1) przejrzane być mogą.”

WBC „Dziennik Poznański”nr120, 30-05-1869r., str.5: „Ranecki, ekonom z Małachowa Szemborowice pod Witkowem, mający zdatnoś do gospodarstwa, w wieku średnim, posiadający polski i niemiecki język, poszukuje miejsca od 1 lipca 1869.”

WBC „Dziennik Poznański”nr53, 6-03-1870r., str.5: „Osiedliłam się w Łopiennie i podejmuję się krawicczyzny, bialego szycia, haftu, krzyżowej roboty itp. J.Kamińska.”

KPBC „Gazeta Toruńska”nr79, 4-4-1868r, str.4: „Po złożeniu mego urzędu jako budowniczy miasta Goslar, w Hanowerskiem, osiadłem we Wrześni i podejmować będę budowle wszelkiego rodzaju. Września 30 marca 1868. Ksawery Stelmachowski, majster ciesielski.”

WBC „Dziennik Poznański” nr200, 2-9-1893r., str.6 :
„Katarzyna Kalczyńska na Piekarach nr.26IV.p.poszukuje posługi lub innego zajęcia kobiecego.”
„Józef Werner mający 28 lat, poszukuje zajęcia i jest zdolny do każdej roboty. Poznań, Wielkie Garbary 55, IIp.”

WBC „Dziennik Poznański” nr211, 17-9-1891r., str.6 : „Szanownemu Obywatelstwu Kujaw donoszę niniejszem, że z dniem 1-go września rb.przejąłem handel żelaza p. Sielskiego w Kruszwicy na moje imię. Długoletnia praktyka w zawodzie, jako też znajomość stosunków i potrzeb tutejszych Panów Odbiorców, dozwalają mi tuszyć o sobie, że będę umiał wszelkim wymaganiom zadość uczynić. Polecając przedsiębiorstwo moje łaskawym względom, pozostaję. Z głobokim szacunkiem J.Gregorowicz.”

WBC „Dziennik Poznański” nr211, 17-9-1891r., str.6 : „Wróciwszy z konserwatoryum „Lucca” udzielam lekcyi śpiewu w Poznaniu do maja roku przyszłego. Elżbieta Enger, ulica Długa Nr.11.”

WBC „Dziennik Poznański” nr24, 29-1-1889r., str.6: „Reparacyi bielizny i wszelkiego rodzaju garderoby podejmuje się za skromnem wynagrodzeniem Katarzyna Kalczyńska w Poznaniu przy ul.Długiej 6a.”

WBC „Dziennik Poznański” nr24, 29-1-1889r., str.6: „Urzędnik gosp. Z nieliczną rodziną, pozbawiony chleba nie z własnej winy, poszukuje miejsca od 1 kwietnia. Zaopatrzony jest w najlepsze świadectwa i rekomendacye poprzednich chlebodawców swoich. Wymagania skromne. Antoni Kędzia w Piątkowie p.Poznaniem.”

WBC „Dziennik Poznański” nr67, 22-3-1891r., str.8: „Wyuczony i zaopatrzony w dobre świadectwa kupców miejscowych i na prowincji, Subjekt kupiecki, który dla względów rodzinnych musiał Berlin opuścić, poszukuje miejsca jako wojażer, dysponent, buchalter lub t.p. jako pomocnik kupiecki. Teodor Iwiński w Poznaniu na św.Wojciechu Nr 27.”

WBC „Kurier Poznański” nr52, 4-3-1905r., str.4: „Zygm.Pogorzelski poleca się jako kucharz prywatny. Chwaliszewo No.1.”

WBC „Kurier Poznański” nr245, 27-10-1874r., str.4: „Kucharz biegły w swojej sztuce, Wincenty Majewski, osiedlił się w mieście Czerniejewie i poleca się Szanownemu Obywatelstwu na prowincyi, jako też w miejscu i Przewielebnemu Duchowieństwu do gotowania na ślubach, odpustach, chrzcinach itd.”

WBC „Dziennik Poznański” nr232, 9-10-1862r., str.4: „Ludwika Karczewska w Wrześni, przy ulicy Poznańskiej, poleca swój nowo założony skład strojów, przyczem głównie będzie się trudnić krawiecczyzną dla Pań, przyjmując do roboty kontusze, suknie [?]uawki, płaszcze, garybaldki itp. Zaręczając jak najstaranniejsze wykonanie poleceń, liczy na łaskawe wzglęgy Szanownej Publiczności.”

WBC „Dziennik Poznański” nr218, 22-9-1878r., str.5 : „Jako majster garncarski z Poznania osiedliłem się w Buku, o czem zawiadamiając Szanowną Publiczność i Wysoką Szlachtę, polecam się Jej łaskawym względom. Mieszkam w Buku w poczthalteryi. J.v.Brudzikowski.”

WBC „Dziennik Poznański” nr222, 27-9-1878r., str.4 : „Od 1go pażdziernika rb. osiedlam się w Śremie jako mistrz sztuki krawieckiej i będę przyjmował wszelkie zamówienia z własnej lub dostawionej materyi podług europejskiego żurnalu i po cenach umiarkowanych. B.Przysiecki.”

WBC „Dziennik Poznański” nr123, 2-6-1863r., str.3 : „Ekonom żonaty, teoretycznie i praktycznie ukształcony i doświadczony, 43 lat mający, z dobremi świadectwami, rodem Czech, którego żona jest Polką i dokładną gospodynią, mogąca objąć zarząd gospodarstwa, mając jeszcze własne środki utrzymania, poszukuje pod skromnemi warunkami miejsca bądż zaraz, bądż też od św.Jana r.b. Oferty przyjmuje się pod lit.A.Z. poste restante Kurnik.”

WBC „Dziennik Poznański” nr70, 27-3-1866r., str.6 : „W swym zawodzie wydoskonalony i doświadczony rólnik, który w ciągu 20 lat samodzielnie wielkiem zarządzał gospodarstwem, szuka od św. Jana nowego umieszczenia. W zakład swych zdatności stawić tenże może kilka tysięcy talarów. Dowiedzieć się można u Hermanna Fromma w Poznaniu przy ul.W.Rycerskiej No.7.”

WBC „Dziennik Poznański” nr131, 12-6-1863r., str.4 : „Donoszę wysokiej Szlachcie i szanownej Publiczności z Gniezna i okolicy niniejszem jak najuprzejmiej, żem handel mój towarów rymarskich i siodlarskich w dom pana Brunnera naprzeciw dawniejszego mego mieszkania przeniósł i że mam trawę z gor alpejskich, zwaną inaczej włosami alpejskimi która znacznie tańszą jest od włosów końskich i lepszą do wyściełania od trawy morskiej i że podejmę się i wykonuję wszelkie roboty siodlarskie jak najspieszniej i najrzetelniej. Karól Konrad, rymarz, siodlarz i tapicer.
Otworzenie handlu. Zarazem donoszę wysokiej Szlachcie i szanownej Publiczności z Gniezna i okolicy, żem tu w miejscu otworzył handel towarów krótkich i galanteryjnych. Mam także trzewiki z Lipska dla dam i dzieci, i spodziewam się, że i w tym zawodzie przychylność szanownej publiczności uzyskam, którą przez lat 16 w zawodzie rymarskim i siodlarskim przez rzetelną i skorą usługę sobie zjednałem. Handel towarów krótkich i galanteryjnych K. Kónrada w Gnieżnie.”

WBC „Dziennik Poznański” nr131, 12-6-1863r., str.3 : „Służący, żonaty i myśliwy ś.p.Moraczewskiego, a teraz potrzebujący od św.Jana umieszczenia. Majewskski, Naramowice pod Poznaniem.” ( Majewskski?-błąd drukarski?)

WBC „Dziennik Poznański” nr260, 13-11-1859r., str.3 : „Zawiadamiam niniejszem Szanowna Publiczność, iż się zatrudniam wszelkiem białem szyciem ręcznem i maszynowem, jako też i krawiecczyzną. Mieszkam przy Chwaliszewskim moście nr.1, u pana Engla mydlarza, na drugim piętrze. J.Espenner.”

WBC „Dziennik Poznański” nr261, 15-11-1859r., str.3 : „Szanownej Publiczności mam zaszczyt donieść, iż założyłem cukiernią łącznie z restauracją w Rynku, oraz przyjmuję wszelkie obstalunki po jak najumiarkowańszych cenach, ręcząc za skorą i punktualną usługę. Leszno, w pażdzierniku 1859. Franciszek Piątkowski.”

WBC „Dziennik Poznański” nr269, 25-11-1893r., str.6 : „Rządzca, żonaty z jedn.dzieckiem, w starszym wieku, doświadczony, pilny, sumienny, żołnierz z 63 r. z najlepszemi świadectwami, poszukuje posady. Adres Czujewicz, Krotoszyn.”

WBC „Dziennik Poznański” nr49, 2-03-1866r., str.6: „Jako właściciel olejni donoszę szanownej publiczności, że mam zasób kuchów olejnych po umiarkowanej cenie do sprzedania. Września, dnia 28 lutego 1866. Piotr Cegielski, olejnik, ulica Poznanska No. 90.”

WBC „Dziennik Poznański” nr54, 8-03-1866r., str.6: „Leśniczy, polak, biegły w swym fachu poszukuje miejsca od św. Jana br. Bliższej wiadomości na litty fr.(listy ofrankowane? )udzieli p. nadleśniczy Łukomski w Pruszewie pod Czarnkowem.”

WBC „Dziennik Poznański” nr55, 9-03-1866r., str.6: „Z dniem dzisiejszym otworzyłem w Rawiczu, przy Rynku w domu Pani Sturzel obok poczty pod firmą A.Janczakowski, Handel cygar, tytoniu i tabaki. Obok tego zaś, posiadając gruntowną znajomość handlu po długoletniej pracy, w pierwszych domach handlowych trudnić się będę sprowadzaniem wszelkich innych towarów jako też i nasion. Polecając przedsięwzięcie moje Szanownym odbiorcom przyrzekam skorą, rzetelną i spieszną usługę A.Janczakowski.”

WBC „Dziennik Poznański” nr54, 8-3-1894r., str.6 : „Ogłoszenie!!! Niniejszem oznajmiam Szanownej Publiczności, że z dniem dzisiejszem osiedliłem się jako mistrz garncarski. Pracując lat kilkanaście u pana Malińskiego nabrałem tyle doświadczenia, że wszelkim wymaganiom w zakres mojego przedsiębiorstwa tanio i rzetelnie zadość uczynić jestem w stanie. Z wysokim szacunkiem uniżony J. Szczepański, mistrz garncarski. Piekary nr. 8.”

WBC „Dziennik Poznański” nr56, 10-3-1894r., str.6 : „Służący żon., dobrze polecony, poszukuje miejsca od 1-go kwietnia lub 1-go Lipca r.b. Rekomendacyi udzieli obecny Chlebodawca, w obecnem miejscu 6 lat. O łaskawe oferty uprasza Jgnacy Drużbicki w Rzegocinie pow.Pleszew.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 gru 2012, 22:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2668
Lokalizacja: Poznan
Jolanto - Ty faktycznie pracujesz jak mrowka, juz mialam dawno to napisac, "nie siedzisz" na informacjach,
ktore moga sie przydac innym, chwala Ci za to :wink:
Pozdrowienia

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 gru 2012, 14:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr190, 21-8-1887r., str.4 : „Mogilno.Z dniem 15.b.m.osiedliła się w mieście naszem p.Helena Wesołowska jako modystka warszawska i otworzyła w domu zegarmistrza p.Hoffmanna pracownią garderoby damskiej. Młode panienki, chcące się wyuczyć gruntownie w tym zawodzie, przyjmuje także w naukę.”

WBC „Dziennik Poznański” nr102, 5-5-1875r., str.3 : „Szczepan Siwczak, lat 38 liczący, szuka jako forszpan bezżenny umieszczenia zaraz lub od ś.Jana r.b. Bliższą wiadomość poda Eksp.Dzien.Pozn.pod Nr.2486”

WBC „Dziennik Poznański” nr84, 11-4-1878r., str.4 : „Mikołaj Sarnowski z Dąbrowy pod Dąbrówką bukowską, owczarz, zaopatrzony w dobre świadectwa poszukuje miejsca.”

WBC „Dziennik Poznański” nr239, 17-10-1901r., str.6 : „Szukam umieszczenia zaraz jako pisarz tak podwórzowy jako i gosp., kawaler, w średnim wieku, stanu włościańskiego, 22 lata praktyki. Łask.oferty upr. J.Pielucha, Posen W.6, Feldstr.3.”

WBC „Dziennik Poznański” nr234, 10-10-1902r., str.6 : „Szan. Obywatelstwu Środy i okolicy polecam się do pilęgnowania położnic i chorych. Z poważaniem Teresa Śniegowska w Środzie.”

WBC „Dziennik Poznański” nr178, 6-8-1889r., str.4: „Cegielnią kupca Brasche w Budzyniu pod Mosiną nabył garncarz Klichowski z Poznania.”

WBC „Dziennik Poznański” nr197, 30-8-1881r., str.4: „Zręczna szwaczka poleca się szanownej Publiczności po za domem. Teresa Lisiecka, Sienna ulica Nr.3 u p.Zawadzkiego.”

WBC „Dziennik Poznański” nr196, 28-8-1881r., str.6: „Józef Mieloch z Niesłabina pod Czmoniem, dokąd adresować należy, poszukuje miejsca za borowego lub forczpana. Kaucyi gdyby była potrzebna, chce stawić 900 marek.”

WBC „Dziennik Poznański” nr81, 11-4-1866r., str.4: „Donoszę Szanownej publiczności, że osiadłem w Środzie jako krawiec męski; wszystkie zamówione roboty będę się starał jak najprędzej i najrzetelniej odstawiać. Leon Styczyński”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 gru 2012, 09:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański”nr71, 28-3-1865r., str.5: „Od 1 kwietnia r.b. przeniosę się z Nr.92 pod Nr.86 Chwaliszewo. Łaskawa publiczność raczy do mnie przysyłać po książeczki do nabożenstwa itd. Poznań w marcu 1865. Ignacy Pajewski, starzec 87 letni.”

WBC „Dziennik Poznański” nr286, 16-12-1866r., str.6 : „Wystawa na gwiazdkę cukrów, marcepanów, czekolady i figurek rozmaitych jako też pierników toruńskich poleca cukiernia A. Buchwalta, Pleszew, przy ulicy przy Rynku.”

WBC „Dziennik Poznański” nr125, 1-6-1862r., str.5 : „Ukończywszy kurs dwuletni w akademi kroju w Dreznie, mam zaszczyt donieść łaskawej publiczności polskiej, iż z dniem 1go czerwca otwieram warsztat przy ulicy Jezuickiej nr.4 obowiązując się wszystkie mi polecone roboty w jak najkrótszym czasie i jak najrzetelniej odstawiać. Ludwik Tondak. krawiec męzki”

WBC „Kurier Poznański”nr215, 22-9-1874r., str.4: „Rynek 8. Wielka wyprzedaż zegarków. Z powodu zupełnego zwinięcia składu zegarków pod firmą P.Schnibbe, dawniej L.Metke, sprzedaję wszystkie do składu należące artykuły po cenach nader umiarkowanych. Wdowa Emilia Schnibbe.”

WBC „Dziennik Poznański” nr211, 17-9-1891r., str.6 : „Cennik wyrobów siodlarskich.[…]Portmonetki eleganckie i trwałe od 50 fen. Do 5 m. Szelki, przybory myśliwskie, oraz wszelkie artykuły do konnej i powozowej jazdy. Reperacje uskutecznia się spiesznie i tanio. Zamówienia listowe wysyła się odwrotną pocztą. W.Plucinski, siodlarz. Poznań, Wilhelmowski plac 18 obok Biblioteki Raczyńskich.”

WBC „Dziennik Poznański” nr145, 29-6-1909r., str.3: „Uczciwy doróżkarz. Marcin Wlażlak otrzymał w nocy na 26 b.m. 20-markówkę, zamiast jednej marki. Właściciel może pieniądze odebrać w głównej policyi pokoju nr.2.”

WBC „Dziennik Poznański” nr233, 10-10-1862r., str.3: „Pugilares z różnemi papierami od Mur.Gośliny do Poznania był zgubiony. Proszę go na Wielką Rycerską ulicę 16 u kuchmistrza Janiszewskiego za wynagrodzeniem odstawić. Klukaczewski.”

WBC „Dziennik Poznański” nr151, 5-7-1860r., str.3: „Kilka kuszek młodych pszczół są tanio do nabycia u Józefa Strożyńskiego górna Wilda pod Poznaniem.”

WBC „Postęp” nr165, 22-7-1911r., str.3: „Oborniki. Mistrz malarski p.Jaworowicz kupił posiadłość od mistrza garncarskiego Roberta Adama, Niemca, za 13 tys.mk. Posiadłość położona jest przy ulicy Kolejowej i składa się z domu mieszkalnego i ogrodu.”

WBC „Dziennik Poznański” nr273, 28-11-1907r., str.4 : „Kiszkowo. Przy ulicy do Łubowic prowadzącej niedaleko Rynku, kupił p.Piotr Nowaczyk, rzeżnik, rodem z Imielna pod Chwałkowem od pana Mikołajczaka dwa domy z przynależnościami i pięknym ogrodem za 6600 marek. Przewłaszczenie już nastąpiło; nowy nabywca w jednym z domów otwiera od Nowego Roku interes rzeżnicki większych rozmiarów.”

WBC „Dziennik Poznański” nr26, 1-2-1868r., str.3 : „Chłopiec mający około 14 lat, pobożnych i poczciwych rodziców, umiejący czytać i pisać po polsku i po niemiecku a mający chęć wyuczyć się introligatorstwa, chętnie przyjętym będzie u S.Podlaskiego introligatora przy kongregacyi ks.ks.Filipinów pod Gostyniem.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 gru 2012, 13:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr111, 14-5-1868r., str.4:
„Podczas kilkoletniej wędrówki mojej pracowałem w wielkich miastach Europy a osiadłszy teraz w Kępnie w W. Ks. Pozn., wykonuję z wielką akuratnością obuwię męzkie i damskie dla szan. Wyższej publiczności. O czem zawiadamiając szan. Rodaków, proszę o łaskawe względy. Udalski, mistrz szewski.”

WBC „Kurier Poznański” nr28, 4-2-1873r., str.4:
„Ucznia Fryzyerskiego S.Wojańskiego uwolniłem z mego zakładu. S.Adamski, Grand Hotel de France.”

WBC „Kurier Poznański” nr26, 1-2-1873r., str.5:
„Szanownej Publiczności Krzywinia i okolicy pozwalam sobie uniżenie donieść, że się od dnia 1 stycznia 1873 w Krzywiniu jako cieśla osiedliłem. […] Krzywiń, 1 stycznia 1873. Franciszek Mueller, budowniczy.”

WBC „Kurier Poznański” nr253, 3-6-1936r., str.7:
„Gniezno. Ukończono prace na szczycie bazyliki, gdzie odrestaurowano krzyże, z których każdy mierzy około 2,80 mtr. Wysokości. Trudnej pracy podjął się mistrz dekarski p. Sobański z Gniezna, który w związku z odpustem św. Wojciecha założył na krzyżach instalacje elektryczne.”

WBC „Dziennik Poznański” nr287, 14-12-1913r., str.11:
„Poszukuję od 1.4.1914 posady jako szwajcar do każdej ilości krów, długoletnie świadectwa, 22 lata praktyki, obecnie w Królestwie. Zgłosz. Uprasza J. Loda, Trzebaw p. Stenschewo.”

WBC „Dziennik Poznański” nr287, 14-12-1913r., str.11:
„Kaczory Pekingi czystej rasy, piękne egzemplarze do chowu poleca po cenie 6,00 mk. za sztukę, franko stacja Zalesie. Szyfterowa, Koszkowo p.Borek.”


WBC „Dziennik Poznański” nr286, 14-12-1864r., str.4:
„Kucharza, Polaka, wolnego od wojskowości, biegłego w obydwu językach krajowych, poszukuje właściciel hotelu Kuschke w Krotoszynie. Czas wstąpienia zaraz lub od Nowego roku.”

WBC „Dziennik Poznański” nr286, 14-12-1864r., str.4:
„Ogrodnika Teichert uprasza Dominium Jarogniewice o zgłoszenie się zaraz w własnym jego interesie.”


WBC „Dziennik Poznański” nr286, 14-12-1864r., str.4:
„Ubiór męzki, a mianowicie haweloki i spodnie dla gimnazyastów poleca H.Kiliński, Gniezno, ul.Farna Nr.9.”

WBC „Dziennik Poznański” nr289, 17-12-1864r., str.4:
„Zdatny pomocnik cukierniczy znajdzie natychmiastowe zajęcie u cukiernika Oskara Mewes, w Szremie.”

WBC „Dziennik Poznański” nr291, 20-12-1864r., str.4:
„Obstalunki na torty, strucle i wszelkie inne ciasta przyjmuje i prosi o wczesne zamówienia cukiernia F.Rudzkiego, róg ulicy Półwiejskiej i Strzeleckiej.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 gru 2012, 16:24 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
"P.T.Publiczności miasta i okolicy, mam zaszczyt donieść,że osiedliłam się w Jarocinie jako położna. Proszę o łaskawe poparcie. Józefa Kosmala położna, Jarocin Rynek 21 I ptr."
Gazeta Jarocińska 31.8.1939 Nr 70

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2012, 21:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr115, 21-5-1898r., str.4 :
„Pozwolenie. Panna Zofia Łopińska z Szamotuł otrzymała pozwolenie sprawowania obowiązków nauczycielki domowej w obwodzie rejencyjnym poznanskim.”

WBC „Dziennik Poznański” nr115, 1-6-1864r., str.5 :
„Oberzę w Kcyni Hotel de Rome od 12 czerwca objąłem i polecam się z gotowością wszelkiej usługi szanownej publiczności. Adolf Degner.”

WBC „Dziennik Poznański” nr115, 1-6-1864r., str.5 :
„Panienka 18letnia, bogobojnie i praktycznie wychowana, - zdolna udzielać naukowe początki młodym dzieciom, poszukuje od 1 lipca odpowiedniego umieszczenia. Jako naczelny warunek: rodzinnej opieki się dla niej żąda. Bliższą wiadomość udzieli na zapytania panna Zofia Zawadzka p.ul.Podgórnej 6.”

WBC „Dziennik Poznański” nr230, 7-10-1873r., str.4 :
„Z dniem 1 pażdziernika przeniosłem moją pracownią z Gołębiej ulicy Nr.5 na Wilhelmowską ulicę Nr.24. Michał Fijałkowski, krawiec.”

KPBC „Gazeta Toruńska” nr224, 28-9-1893r., str.4:
„Jako długoletni kucharz dworski, biegły w swoim zawodzie, osiadły na swojem, polecam się W. Państwu i W. Księżom Dobrodziejom w razie zapotrzebowania za skromnem wynagrodzeniem. Gotów jestem i stałe miejsce przyjąć. Trzebcz pr Nawra, stacya poczt i kolei. Marcin Każmirowski.”

WBC „Dziennik Poznański” nr262, 14-11-1867r., str.4 :
„Interesowani osobą p.Wojciecha Szetkiewicza, rządzcy gospodarczego, upraszają tych, którzy obecne miejsce jego pobytu jest wiadomem, o łaskawe udzielenie wiadomości do : Zarządu dominialnego w Nieczajnie p.Szamotuły.”

WBC „Dziennik Poznański” nr262, 14-11-1867r., str.4 :
„Nowe kanapy, pociągnięte skórą i materyą wełnianą są tanio do sprzedania u tapicera S.Mucha, Wroniecka ulica No. 24.”

WBC „Dziennik Poznański” nr218, 23-9-1860r., str.3 :
„Doniesienie. Tutejsze Król.Dyrektoryum policyjne rozporządzeniem z dnia 11 b.m. nr. 14,121 uwiadomiło nas, iż zwróciło uwagę Józefa Zajączkowskiego, czeladnika mularskiego, na reskrypt ministeryalny z dnia 17 listopada 1850, według którego tenże Zajączkowski, nie złożywszy egzaminu na majstra garncarskiego, nie ma prawa do stawiania pieców, jako do rzemiosła garncarskiego należącego, się podejmować. Wypływa ztąd, iż nasza „przestroga” w nr. 198 tej gazety umieszczona, zupełnie usprawiedliwioną, a uczyniony nam przez Zajączkowskiego zarzut oszczerstwa bezzasadnym jest. Zastrzegamy sobie ogłosić w swem czasie ryzultat wytoczonego o to procesu. Poznań, dnia 22 września 1860. Cech garncarski: Kliszczyński, Gertig.”

WBC „Dziennik Poznański” nr128, 9-6-1891r., str.6 :
„Szczotki do froterowania poleca fabryka szczotek Rudolf Braun przy ulicy Nowej nr. 5.”

WBC „Dziennik Poznański” nr128, 9-6-1891r., str.6 :
„Osiedliłem się w Sremie. Mieszkam przy ulicy Poznańskiej vis-a-vis księgarni Wielmożnego Pana Gąsiorowskiego. H.Szymański, weterynarz.”

WBC „Dziennik Poznański” nr255, 8-11-1905r., str.5:
„Pranie i prasowanie przyjmuje F.Fulmańska Św. Łazarz, ul. Alejowa Nr.11.”

WBC „Dziennik Poznański” nr255, 8-11-1905r., str.4:
„Jan Gabryszczak, doróżkarz taksametrowy nr. 58, otrzymał od pewnego gościa w nocy z 5 na 6 listopada zamiast marki – 20-markówkę, którą właściciel może odebrać.”

WBC „Dziennik Poznański” nr255, 8-11-1905r., str.4:
„Gryfia. W tych dniach złożyli na tutejszej wszechnicy egzamin państwowy na aptekarzy pp. Stanisław Konieczny z Swarzędza i Edward Pławiński z Żnina i to obydwaj jako jedyni z predykatem „bardzo dobrze”.

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 gru 2012, 13:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr186, 17-8-1871r., str.4:
„Mleko! Mleko! Sprzedaż mleka przyjmuje Albertyna Męclewska, Wodna ulica No.13 w sklepie.”

WBC „Dziennik Poznański” nr186, 17-8-1871r., str.4:
„Do szybkiego i akuratnego robienia loków i warkoczy z wyczeszków po jak najtanszej cenie poleca się. P.Robińska, Ogrodowa ulica No.18.”

WBC „Dziennik Poznański” nr186, 17-8-1871r., str.4:
„Z moim w każdym względzie bogato i gustownie zaopatrzonym składem galanteryjnym przybyłem do Środy, gdzie od dnia 15 b.m. do 1 września r.b. na Sali pani Hüttner takowy na sprzedaż po bardzo dostepnych cenach wystawiłem, o czem Wysokiej Publiczności i Dostojnemu Panstwu niniejszem komunikując, o łaskawe zaszczycenie mnie swojem zaufaniem upraszam. Ludwik Ohnstein i syn z Leszna.”

WBC „Dziennik Poznański” nr189, 20-8-1871r., str.5:
„Sala i pokój na I piętrze, położone w bardzo romantycznem miejscu, bo naprzeciw ogrodu p. Cegielskiego jest do wynajęcia na Podgórnej ulicy 6. Bliższą wiad. udzieli budowniczy pan Ertel, św.Marcin No.4 w domu pana dr.Mateckiego.”

WBC „Dziennik Poznański” nr189, 20-8-1871r., str.5:
„Przy dostępnych i rzetelnych cenach odstawiam roboty malarskie w salonach i pokojach wedle mody. E.Cummerow, malarz, Gołębia ulica No.2.”

WBC „Dziennik Poznański” nr189, 20-8-1871r., str.5:
„Prem. i srebrnym medalem wynagrodzone masielnice, dwuuszne konwie do mleka wiel. i małe z drzewa świerkowego poleca Leon Sokołowski bednarz, Plac Sapieżyński No.7.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 gru 2012, 08:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr189, 18-8-1888r., str.4:
„Fotograf doskonały w swoim zawodzie, 24 lat mający, zaopatrzony w bardzo dobre świadectwa, poszukuje miejsca w Poznaniu lub WKs. Poznańskiem. O łaskawe oferty uprasza Władyslaw Stawicki Oranienburg b.Berlin poste restante.”

WBC „Dziennik Poznański” nr85, 13-4-1902r., str.5:
„Zakład fotograficzny „Fortuna” przy Wielkich Garbarach nr. 38 zasługuje na poparcie publiczności. Właścicielem tego zakładu jest p. Józef Stolski, młody, ale dzielny fotograf, który przejąwszy zakład od p.Schapera, prowadzi go umiejętnie.[…]”

WBC „Dziennik Poznański” nr86, 15-4-1902r., str.8:
„Od 5 mrk. począwszy wykonuje suknie damskie, prędko i gustownie także i dziecięce Helena Fabisz, Św. Marcin 68, II p. na lewo przedni dom.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 gru 2012, 17:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr173, 1-8-1894r., str.6:
„R.Lisiecki malarz poleca się do wykonywania wszelkich prac w zakres malarstwa pokojowego wchodzących. Ceny przystepne, wykonanie staranne. Poznań św.Marcin 14.”

WBC „Dziennik Poznański” nr183, 12-8-1894r., str.8: „Ubiorki dla chłopców podług najnowszej mody wykonuje gustownie, szybko i tanio W.Hojnacka, Chwaliszewo 48.”

WBC „Dziennik Poznański” nr291, 22-12-1893r., str.4:
„Teodozya Klemińska poszukuje posługi lub innego zajęcia kobiecego, Grobla 3.”

WBC „Dziennik Poznański” nr291, 22-12-1893r., str.4:
„Franciszka Brukiert na Jezuick. ul. nr. 5 u p. Glazer, poszukuje posługi lub innego zajęcia kobiecego.”

WBC „Kurier Poznański” nr277, 3-12-1877r., str.6:
„Mój robotnik Antoni Rydlewicz (dawniej w „Ulu”) uszedl bez mego opowiedzenia się z placu dla bardzo ważnej przyczyny, dla tego zawiadamiam Szanowną publiczność, że tak jak przedtem będę innego robotnika posyłał za obstalunkami po mieście. A.Majewski skład węgli i drzewa.”

WBC „Kurier Poznański” nr278, 4-12-1877r., str.6:
„W dniu dzisiejszym otworzyłem tu w Poznaniu, róg Rynku i Wronieckiej ul. Nr. 91 Introligatornią. Wydoskonaliwszy się przez długie lata w kraju i za granicą, sądzę że zdołam odpowiedzieć wszelkim wymaganiom Szanownej Publiczności. Polecam się więc do wykonywania wszelkiej oprawy książek, naklejania map i planów, obsadzania haftów, robót skórzanych, galanteryjnych i tekturowych, jako też do wszystkich w ten zakres wchodzących przedmiotów przy rzetelnej i skorej usłudze.- Wszelkie reparacye robót skórzanych i t. d. będą przy miernych cenach jak najdokładniej wykonane. Z szacunkiem Władysław Kitka.”

WBC „Dziennik Poznański” nr31, 8-2-1891r., str.8:
„Pelagia Łukanowska w Poznaniu na Piekarach 23 IIIp. poszukuje posługi lub zajęcia przy dzieciach.”

WBC „Dziennik Poznański” nr31, 8-2-1891r., str.8:
„Maryanna Kwapisz w Poznaniu na Dolnej Wildzie 28, poszukuje posługi lub innego zajęcia kobiecego.”

WBC „Dziennik Poznański” nr12, 16-1-1891r., str.4:
„Kurs tańca rozpocząłem. Zgłoszenia przyjmuję w handlu E.Mikołajczaka, Jezuicka ul. 12. Z wysokim szacunkiem Piotr Mikołajczak.”

WBC „Dziennik Poznański” nr7, 11-1-1900r., str.6:
„Ważne dla oszczędnych Pań!! Wykończam suknie podług ostatnich fasonów i żurnali paryskich od 8 marek za fason. Pracownia sukien Kazimiery Klepaczewskiej pod firmą „Au Printemps”, ulica Wrocławska Nr.14. Uczennice przyjmuję każdego czasu, jako też i na stancyą.”

WBC „Dziennik Poznański” nr10, 14-1-1900r., str.8:
„Kuchmistrz prywatny, znający dokładnie kuchnią polską i Francuską poleca się Szanownej publiczności w Poznaniu i na prowincyi. J.Jaworski, ulica Ogrodowa nr.11.”

WBC „Dziennik Poznański” nr10, 14-1-1900r., str.8:
„Krawcowa poszuk. zatrudnienia po za domem. Anna Wytyk, ul.Murna nr.3. II p.”

WBC „Dziennik Poznański” nr10, 14-1-1900r., str.7:
„Szanownej Publiczności miasta Poznania i okolicy donoszę uprzejmie, iż z dniem 11 stycznia r.b. otwieram na Piekarach Nr.7, viv a-vis teatru Apollo, Cukiernią i kawiarnią, jako też specyalny interes zamówień na ciasta , torty, baumkuchy itd. Polecając moje przedsiębiorstwo, zapewniam, że jestem w możności przez długoletnią praktykę w większych miastach oraz i w Berlinie, gdzie miałem sposobność tylko w pierwszorzędnych domach pracować, Szanowną Publiczność pod każdym względem zadowolić. Wszelkie pieczywo moje będzie tylko na czystem maśle pieczone, za co każdego czasu ręczyć będę, i upraszam o łaskawe poparcie. Z głębokim szacunkiem Józef Lewandowicz.”

WBC „Dziennik Poznański” nr10, 14-1-1900r., str.5:
„Osiedliłem się jako budowniczy w Czempiniu. Wykonuję wszelkie budowle i inne prace w zakres budownictwa wchodzące. Długoletnie studya i praktyka umożliwiają mi wykonanie wszelkich podjętych prac podług najnowszych wymagań, w cenach przystępnych. Wacław Szramkiewicz, budowniczy.”

WBC „Dziennik Poznański” nr20, 26-1-1900r., str.4:
„Pracownia obuwia Leon Paprzycki Poznań, ul. Berlińska 20 poleca obuwie z najlepszego materyału po cenach przystępnych. Specyalność: kanony trwałe, lekkie i starannie wykonane.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 gru 2012, 11:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr 291, 20-12-1912r., str.8:
„Polecam się jako kucharz prywatny Zyg. Pogorzelski, Ogrodowa 6(?)”

WBC „Dziennik Poznański” nr 291, 20-12-1912r., str.7:
„Pensyonat dla przyjezdnych przy ul.Podgórnej Nr. 14 , Ip. polecam przybywającym do Poznania na czas dłuższy lub krótszy. Wanda z Kantaków Malinowska.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 291, 20-12-1912r., str.3:
„Nagły zgon w pociagu. Majster malarski Brockmann z Wronek umarł nagle w nocy w pociągu, gdy zbliżał się do Poznania.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 293, 22-12-1912r., str.9:
„Po 20 letniej praktyce osiedliłem się obecnie w Środzie jako weterynarz. Tadeusz Krzysztofowicz. Mieszkam przy ulicy Kostrzynskiej Nr. 1.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 293, 22-12-1912r., str.9:
„Pensyonat dla Przyjezdnych z Kryzanów Teodozya Rowecka Poznań ul. Wiktoryi 17 I pietro (przystanek koleji elektrycznej, tuż przed domem).”

WBC „Dziennik Poznański” nr 293, 22-12-1912r., str.8:
„Polecam się jako Kuchmistrz prywatny na śluby, odpusty, polowania itd. W mieście i na prowincyą. Ed.Bączykowski ul.Bismarka 5. (Bismarkstr.5)”

WBC „Dziennik Poznański” nr20, 26-1-1894r., str.3:
„P.Wł.Połomski, syn adwokata Połomskiego z Rogożna, złożył dnia 15 b.m. na uniwersytecie berlińskim egzamin na weterynarza z predyktem dobrze. Pan Połomski zamierza osiąść w Poznaniu.”

WBC „Kurier Poznański” nr 78, 5-4-1903r., str.6:
„Ceny stałe, usługa rzetelna. Najlepszy wyrób. Niniejszem podaję do łaskawej wiadomości, że z dniem 1 marca rb. przeniosłem mój interes siodlarski z ulicy Wiktoryi 16 pod nr. 17 który znacznie powiększyłem i polecam w wielkim wyborze: eleganckie szory, siodła, uzdy, kufry, torby, szpicruty i wszelkie drobne towary siodlarskie. Z wysokim szacunkiem G.T. Cichocki siodlarz specyalista. Poznań, ulica Wiktoryi teraz nr. 17.”

WBC „Kurier Poznański” nr 10, 14-1-1887r., str.4:
„Poszukuję od 1 go kwietnia lub od Sgo Jana miejsca za owczarza. Na żądanie jestem gotów każdego czasu się przedstawić osobiście ze świadectwami, Franciszek Langner Jeziorki p. Osieczną.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 gru 2012, 11:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr63, 16-3-1862r., str.3:
„Już od roku osiadłszy tu w miejscu jako krawiec damski, mam zaszczyt polecić się względom Szanownej Publiczności. Wykonywam wszelkie do mego zawodu należące prace co do ubioru i strojów dla dam, przyrzekając punktualność i skorą usługę. Poznań, przy Starym Rynku No. 76. Antoni Mochnik.”

WBC „Dziennik Poznański” nr298, 29-12-1880r., str.4:
„Sieci na ryby gotowe do łowienia ryb, we wszystkich wielkościach i rodzajach. Gumowe węże, gumowe opakowania, gumowe sznury, i t.d. liny drutowe, liny konopne, liny i kluby okretowe, pasy do elewatorów poleca Ida z Schedingów Bittnerowa, Szeroka ul 4 w pobliżu starego Rynku.”

WBC „Dziennik Poznański” nr299, 30-12-1880r., str.4:
„Pączki 6 i 10 za 50 fen., poleca codziennie parę razy świeże cukiernia J.Rudzkiej, Podgorna ul. 14.”

WBC „Dziennik Poznański” nr300, 31-12-1880r., str.4:
„Pralnia koronek. Najkosztowniejsze, prawdziwe koronki, zwyczajne tiule, żaboty, kokardy etc. niemniej wstążki, fularki, przyjmuje do prania oraz upinania. Najstaranniejsze wykonanie zapewniam. M. Sleżańska, Strzelecka ul. 28a, I p.”

WBC „Dziennik Poznański” nr265, 17-11-1878r., str.5:
„A.Apolant. Nowa ulica 11 poleca na jesień i zimę bogato zaopatrzony skład w obuwie dla panów dam i dzieci, również trzewiki z podeszwami z drzewa i rosyjskie Boots, parasole własnego wyrobu.Powyższe przedmioty reperują się także u mnie.”

WBC „Dziennik Poznański” nr266, 19-11-1878r., str.5:
„Donoszę szanownej Publiczności, że meble wyściełane, jako to: kanapy, fotele, materace itd. oczyszczam z moli i mrówek przy wyściełaniu jakiejkolwiek sztuki i gwarantuję za nie od roku aż do do 3 lat. Zamówienia odbieram tu a na żądanie wyjeżdżam z ludżmi na prowincyą. Tapicer i dekorator T.Lewandowski, Strzelecka ul.5.”

WBC „Dziennik Poznański” nr266, 19-11-1878r., str.5:
„Meble własnego wyrobu w wielkim wyborze od najbardziej eleganckich aż do najprostszych są pod gwarancyą po bardzo nizkich cenach na sprzedaż u N.Buczyńskiego, mistrza stolarskiego. Jezuicka ul. 5. w starem gimnazyum Maryi Magdaleny.”

WBC „Kurier Poznański” nr3, 5-1-1909r., str.8:
„Biegła prasowaczka poleca się w dom, i po za domem R.Gadka ul.Jaskółcza 10a III piętro lewo.”

WBC „Kurier Poznański” nr4, 6-1-1909r., str.4:
„Konkurs ogłosił sąd nad majątkiem pantoflarza Teodora Rakowskiego w Ostrowie.”

WBC „Kurier Poznański” nr232, 9-10-1892r., str.6:
„Z powodu oddania wynajętych wozowni jest tanio do nabycia nowa kareta 4-osobowa, nowy wolant i rozmaite inne nowe i używane powozy i bryczki u J. Wrońskiego, pojazdnika w Gnieżnie, Końskie targowisko.”

WBC „Kurier Poznański” nr155, 9-7-1892r., str.4:
„Polecam się do wykonywania obrazów kościelnych i portretów T. Butkiewicz malarz- artysta w zakładzie fotogr. Wnej Pani Mirskiej.”

WBC „Kurier Poznański” nr158, 13-7-1892r., str.4:
„Do pięknego prasowania bielizny poleca się w domu i poza domem Antonina Kopczyńska, Św. Marcin nr.22 w podwórzu III piętro.”

WBC „Kurier Poznański” nr161, 16-7-1892r., str.4:
„Pensyonat, który matka moja utrzymywała przez lat 30 dla młodzieży uczęszczającej do szkół tutejszych, zostaje nadal pod mojem kierownictwem. Chłopczyków przyjmuję każdego czasu. Stanisława Kurzyńska, ulica Półwiejska nr.31.”

WBC „Dziennik Poznański” nr167, 23-7-1892r., str.6:
„Czyszczę garderobę męzką i dziecinną oraz piorę w całości suknie damskie, materye prute, płaszcze, przyjmuję także pióra, krawaty itd. Proszę o łaskawe poparcie. Z wysokim szacunkiem Barbara Mrugalska, Chwaliszewo 35, II p.”

WBC „Dziennik Poznański” nr167, 23-7-1892r., str.6:
„Domicela Głowińska poszukuje miejsca do pielęgnowania chorych. Zgłoszenia przyjmuje p. Olszewska św.Marcin Nr.4 w podw.”

WBC „Dziennik Poznański” nr167, 23-7-1892r., str.6:
„Posługi w polskim domu, lub też do dozoru dzieci poszukuje Łukanowska, Poznań, Półwiejska ul. 37.”

WBC „Dziennik Poznański” nr167, 23-7-1892r., str.6:
„Józef Pawłowicz stroiciel fortepianów w Poznaniu, przy ul. Wiedeńskiej 6 poleca się Szanownej Publiczności.”

WBC „Dziennik Poznański” nr167, 23-7-1892r., str.6:
„Do prasowania bielizny po za domem polecam się względom naszych Łaskawych Pań. Ludwika Pogorzelczyk. Berlińska ul. Nr. 10, III p. w podw. Na prawo ( w domu p. Kubla).”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2012, 20:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
Gazeta Grudziądzka 1907.06.15 R.14 nr 72

„- Od Opalenicy. U oberżysty p. T. B u d y w Porażynie służy wiernie już od
15-tu lat parobek Mikołaj D z i a m s k i. W tych dniach za wierną służbę otrzymał on
od Tow. Rolniczego 10 mr. nagrody. - Oby takich jak najwięcej było!”

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2012, 20:45 
Offline

Dołączył(a): 23 lis 2012, 19:44
Posty: 67
Może czasopismo nie tak wiekowe, ale zawsze coś: Orędownik Wrzesiński nr 56 z dnia 16 maja 1936 roku:" Pan Franciszek Dobicki, polak, otworzył tu ostatnio przy ulicy Magistrackiej nr. 2 warsztat mechaniczny połączony z autogenicznem spawaniem, pobielaniem wszelkich części metalowych jak również naprawę wirówek, rowerów i maszyn do szycia. Należy zatem popierać to młode polskie przedsiębiorstwo" Zdarzenie dotyczy miejscowości Pyzdry.

_________________
Wojtek
_________________________
Poszukuję: Dobicki - okolice Minikowa, Wielkiej Starołęki, Sasinowa, Dachowa/ Kędziora- Kubalin/Bnin, Koralewski,Jaźwik- Poznań
Bartczak, Płóciennik - okolice Malanowa, Turka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sty 2013, 21:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr174, 2-8-1894r., str.8:
„J.Janicki, malarz poleca się do wykonywania wszelkich prac wchodzących w zakres malarstwa pokojowego, jako też tapetowania pokoi. Ceny przystępne, wykonanie staranne. Poznań, Wielkie Garbary 20.”

WBC „Dziennik Poznański” nr174, 2-8-1894r., str.8:
„Rzemienie na bicze w uznanym za najlepszy gatunku i tylko w dobrym towarze, jasne, ciemne, brunatne i czarne poleca od 2,25-8 mrk. za kopę, dalej pasy, rzemienie do cep, kapy i popręgi. Ernest Swoboda, fabryka rzemieni na bicze, w Ujeżdzie G.S.(Ujest O/S.)”

WBC „Dziennik Poznański” nr298, 28-12-1928r., str.8: „Parasole sprzedaje i przyjmuje wszelkie reperacje W.Czysz, Szkolna 11”

WBC „Dziennik Poznański” nr298, 28-12-1928r., str.8:
„Obrazy i oprawa obrazów najtaniej w firmie Witold Leworski, Wrocławska 36. skład obrazów.”

WBC „Dziennik Poznański” nr1, 3-1-1877r., str.3: „Mieszkam teraz na Półwiejskiej ulicy Nr. 7, Wincenty Barczyński mistrz brukarski.”

WBC „Dziennik Poznański” nr267, 20-11-1892r., str.8:
„Barbara Lewandowska, na Chwaliszewie Nr.44 poszukuje posługi lub innego zajęcia kobiecego.”

WBC „Dziennik Poznański” nr203, 5-09-1909r., str.11:
„St. Grzelachowski mistrz garncarski telef. 2596 Poznań, św. Marcin 13 wykonuje wszelkie prace garncarskie. Kafle białe, kolorowe, majolikowe w wielkim wyborze. Żelastwo do piecow i kotlin. Cegły, płyty szamotowe. Kosztorysy bezpłatnie.”

WBC „Dziennik Poznański” nr203, 5-09-1909r., str.10:
„Specyalna pralnia firan apretura „na nowe” dywany, portyery, materye na meble czyści i farbuje Hermann Sawade Farbiernia i chem. zakład czyszczenia ulica Teatralna Nr. 5.”

WBC „Dziennik Poznański” nr203, 5-09-1909r., str.3:
„Na szosie z Ostrowa do Sobótki napadło przed południem pięciu mężczyzn wędrownego czeladnika tapicerskiego Dembskiego […]”

WBC „Dziennik Poznański” nr218, 24-09-1909r., str.7:
„S. Pietrucha dawniej W. Kożlicki Poznań, ulica Podgórna 2 b poleca swoją pracownię garderoby męzkiej […]”

WBC „Dziennik Poznański” nr15, 20-01-1877r., str.4:
„Stanisław Poturzycki w Pempowem pod Krobią służący kawaler wolny od wojskowości, z dobrych domów świadectwami; poszukuje miejsca od zaraz lub od 1 kwietnia.”

WBC „Dziennik Poznański” nr16, 21-01-1877r., str.5:
„Znaczenie bielizny wszelkiego rodzaju, podług życzenia w rozmaitych wielkościach, kształtach i kolrach, wykonuje starannie i po umiarkowanych cenach M. Rzarzyńska Za Bramką Nr.2.”

WBC „Dziennik Poznański” nr16, 21-01-1877r., str.5:
„Suknie balowe wykonuję w jak najkrótszym czasie po bardzo przystępnych cenach. Kwiaty do garnirowania tychże w wielkim wyborze. Kamilla Kardolinska Wilhelm.ul. 17 naprzeciw hotelu de France.”

WBC „Dziennik Poznański” nr20, 26-01-1877r., str.4:
„Owczarz żonaty biegly w swoim zawodzie, z odpowiednią kaucyą, poszukuje miejsca od Św. Jana rb. Bliższa wiadomość u Filipa Kamińskiego owczarza Wrączyn pod Stęszewem.”

WBC „Dziennik Poznański” nr264, 19-11-1897r., str.4:
„Kurs nauki podkuwania koni rozpocznie się 3 stycznia u tutejszego mistrza kowalskiego Spillera przy ulicy Strzałowej. Do niego zgłaszać się też należy.”

WBC „Dziennik Poznański” nr199, 1-9-1886r., str.4 :
„Kórnik.Z powodu wyjazdu dziedzica i zmian, jakie nastąpiły w tutejszym majątku, opuszczam miejsce i każdego czasu jestem gotów przyjąć inną posadę. Truszkowski, ogrodnik dominialny.”

WBC „Dziennik Poznański” nr199, 1-9-1886r., str.4 :
„Uwiadomienie. Odebrała w komis agencya moja doskonałą kijachtyńską, karawanową herbatę w cenie 6 i 5 m. font. A. Fontowicz, Poznań, Wilhelmowska ulica Nr. 16, naprzeciwko kościoła św. Marcina.”

WBC „Dziennik Poznański” nr199, 1-9-1886r., str.4 :
„Poleca od 1.10.rb. urzędników żon.i kawa. z skromnemi wymaganiami, pisarzy na 240 i 300 M., gospodynie z gotowaniem, panny służące znające pranie i prasowanie, ogrodników żon i kaw. wielki wybór. O zamówienia uprasza R. Kobyliński, Poznań, Stary Rynek 72, żołnierz i syberyjczyk z 1863.”

WBC „Dziennik Poznański” nr175, 4-8-1886r., str.4 :
„K. Piotrowski, rewizor ksiąg gospodarczych, Poznań, Wrocławska ul. Nr.19 III p. poleca się do rewidowania i zakładania ksiąg gospodarczych i kupieckich aż do wykazania rzeczywistych zysków. O łaskawe wczesne oferty upraszam, aby módz zadosyć uczynić zamówieniom.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sty 2013, 09:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr226, 2-10-1888r., str.6:
„Polecam się Szanownej Publiczności jako wprawna prasowaczka wychodząca z domu i prosi o łaskawe uwzględnienie uniżona R. Zięciak, św.Marcin 61, w podwórzu, IV piętro.”

WBC „Dziennik Poznański” nr245, 24-10-1888r., str.4 :
„Kowal, żonaty, biegły w swym zawodzie, jako to przy narzędziach gospodarczych, z doskonałem kuciem koni, w reperacyi parowych maszyn, sam umie odlewać potrzebne lagry metalowe, posiada chlubne świadectwa i rekomendacye. Na żądanie osobiście się przedstawi bez zwrotu kosztów, obecnie w miejscu, poszukuje umieszczenia od 1.1.1889. Uprasza WP. o łask. zgłoszenia p.adr. majster kowalski Matysiak Kosieczyn (Kuschten R.B.Posen.)”

WBC „Dziennik Poznański” nr1, 1-1-1910r., str.9:
„Leon Nawrocki budowniczy w Kożminie przy ulicy Boreckiej (naprzeciw p.adwokata Czypickiego) poleca Szanownej Publiczności miasta Kożmina i okolicy nowo otworzony interes budowlany i wykonuje spiesznie, starannie i tanio budowle, rysunki, kosztorysy, taksy i wszelkie inne prace w zakres budownictwa wchodzące.”

WBC „Dziennik Poznański” nr90, 21-4-1909r., str.8:
„Powróciłem z Rogalina i polecam się jako prywatny kuchmistrz były kuchmistrz Bazarowy Langner ul.Bramkowa Nr 13, part.”


WBC „Dziennik Poznański” nr48, 27-2-1901r., str.3:
„Uczciwy dorożkarz. Gustaw Saroszewski, oglądając w nocy z niedzieli na poniedziałek swoją dorożkę taksametrową, znalazł w niej portmonetkę z kilkuset markami. Odszukał właściciela, który dał mu 20 marek.”

WBC „Dziennik Poznański” nr152, 5-7-1879r., str.4:
„Niniejszem mam zaszczyt donieść szanownej Publiczności miasta Poznania i okolicy, iż z dniem dzisiejszym otworzyłem przy Półwiejskiej ulicy Nr. 34 cukiernią połączoną z wiedeńską kawiarnią, restauracyą i śniadalnią, również bogato zaopatrzony skład wina francuskiego. Zamówienia przyjmuję na torty, baumkuchy, piramidy, lody itd. Staraniem mem będzie, abym szanowną Publiczność dobrym towarem i rzetelną usługą jak najbardziej zadowolnił. Poznań, dn.3 lipca 1879. Aleksander Jankowski.”

WBC „Dziennik Poznański” nr153, 6-7-1879r., str.6:
„A.Kazimirski, trudniący się specyalnie krojem w pierwszych domach krawieckich w Paryżu, mówiący po francusku i po niemiecku poszukuje zamówienia do którego z wielkich zakładów krawiectwa w Poznańskiem. Adresować listy, rue Levy 8 w Paryżu.”

WBC „Dziennik Poznański” nr153, 6-7-1879r., str.5:
„Zakład fotograficzny Pelagii Eitner w Gnieżnie naprzeciw gimnazyum poleca szan.Publiczności, fotografie rozmaitej wielkości kolorowane, heliominiatury oraz bardzo gustowne ramy paryskie. Ceny umiarkowane.”

WBC „Dziennik Poznański” nr154, 8-7-1879r., str.4:
„Do szycia garderoby damskiej w domu i po za domem a także na wieś z machiną lub bez machiny poleca się biegła krawczyni p.Sobczak Święty Marcin 57.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 sty 2013, 00:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr261, 14-11-1875r., str.5: „Szanownej Publiczności miasta i okolicy Poznania donoszę niniejszem uniżenie, że na św.Marcinie Nr.62 urządziłem warsztat ślusarski; zawsze o to starać się będę, aby powierzone mi roboty akuratnie i tanio odstawiać i proszę o łaskawe odwiedzanie. Edward Jander, ślusarz.”

WBC „Dziennik Poznański” nr261, 14-11-1875r., str.5: „Handel włosów Ludwika Sorauer, Poznań, Rynek 71 poleca skład swój wszystkich robót z włosów po cenach fabrycznych.”

WBC „Dziennik Poznański” nr84, 12-04-1903r., str.11: „Do mego pensyonatu mogę jeszcze przyjąć kilka panieniek uczęszczających do tutejszych wyższych zakładów naukowych Franciszka Laskowska św.Marcin 9, I p.”

WBC „Dziennik Poznański” nr84, 12-04-1903r., str.11: „Nauczycielka muzyki Aniela Kilińska Wiedeńska ul. 6, dom w ogrodzie.”

WBC „Dziennik Poznański” nr253, 1-11-1913r., str.12: „Wróciłem z wód. Polecam się nadal jako służący pryw. na śluby, rauty i t.d. Ludwik Wilczura, Teatralna.”

WBC „Dziennik Poznański” nr46, 25-02-1913r., str.10: „Poszukuję od 1.4. lub 1.7.13 posady jako szwajcar do większej ilości krów, najchętniej do Królestwa. St. Loda Konarzewo, Posen West.”

WBC „Dziennik Poznański” nr51, 3-03-1892r., str.5: „F.Graczyński, mistrz stolarski, Poznań, Bismarka ulica Nr.5. Poleca się do wykonywania wszelkich prac stolarskich, mebli, urządzeń składowych i budowlanych, meble poleruje i reperuje po cenach jak najniższych.”

WBC „Dziennik Poznański” nr52, 4-03-1892r., str.6: „ Poszukuję umieszczenia na służącego dla syna mego, znającego dokładnie fryzyerstwo i golarstwo. Syn mój pełnił obowiązki przez dwa lata i ukończył kurs fryzyerski. Świadectwa na żądanie. Kaczmarek, kamerdyner, Szypłów p. Mieszków.”

WBC „Dziennik Poznański” nr52, 4-03-1892r., str.6: „Z powodu śmierci śp. Obroncy prawa p. Feliksa Kutznera w Wrześni, szukam miejsca. Szmytkiewicz naczelnik biura. Of.przyj.Eksp. Dzien. Pozn.1399”

WBC „Dziennik Poznański” nr52, 4-03-1892r., str.6: „Poszukuję posługi lub do pielęgnowania chorych. Franciszka Bruckiert ul. Gołębia 3, III piętro u p.Karlewicz.”

WBC „Dziennik Poznański” nr52, 4-03-1892r., str.6: „W leśnictwie Siedlce p.Gułtowy, sprzedaje codziennie tamtejszy leśniczy Schmidt, drzewo opałowe, budulcowe, deski, blochy, łaty, szwarty i obciosane drzewo.”

WBC „Dziennik Poznański” nr248, 28-10-1862r., str.5: „Sprowadzone konie w nader gustownych gatunkach z Królestwa, w cenach umiarkowanych, przytem osobliwego ukształcenia koń tak nazwanego wypłuczowego, pół klaczy i pół ogiera można go widzieć w hotelu Poznańskim w Gostyniu o czem zawiadamiam szanowną publiczność. M.Jankowski, oberzysta.”

WBC „Dziennik Poznański” nr260, 13-11-1859r., str.3 : „Cukiernia Emila Kulaszewskiego w Bydgoszczy przy ulicy Gdańskiej nr. 488 poleca Szanownej Publiczności jak najuniżeniej wszelkie towary cukiernicze, jako też piramidy, torty, baumkuchy itp., które albo ma w zapasie, albo na zamówienia sumiennie w najgustowniejszych deseniach i po umiarkowanych cenach najakuratniej wykonywa.”

WBC „Dziennik Poznański” nr49, 2-03-1866r., str.6: „Szanowną publiczność zawiadomiam uniżenie, że mam mamki przy starym Rynku No.92, narożnik Wronieckiej ulicy. Maryanna Matuszewska.”

WBC „Nowy Kurjer” nr210, 12-09-1929r., str.8: „Portrety-Fotografje zdjęcia grupowe oraz legitymacyjne wykonuje Zakład Fotograficzny Zofia Szymkowiakowa Aleje Marcinkowskiego 25. Dom ogrodowy. Proszę zważać na nr. i firmę.”

WBC „Dziennik Poznański” nr120, 25-05-1884r., str.3: „Kwerendy w archiwach krajowych i zagranicznych, wywody rodzinne (legitymacye) rewindykacyjne spadków i praw rodzinnych, przeprowadzam. Władysław Kornel Zieliński, Warszawa, Królewska 5.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 sty 2013, 23:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr165, 23-07-1912r., str.8:
„Polecam się jako kucharz prywatny, Władysław Weiss ul. Półwiejska 33 Przystanek kol.elektr. ul.Kwiatowa Telefon 2108.”

WBC „Dziennik Poznański” nr165, 23-07-1912r., str.7:
„Skład kratów, grobochronów, krzyży, tablic marm.-szklanych i t.p. poleca Stanisław Brzozowski mistrz ślusarski w Poznaniu, Wielkie Garbary 45 – Telefon 1829- Rysunki i kosztorysy bezpłatnie.”

WBC „Dziennik Poznański” nr136, 16-06-1895r., str.7:
„Dla uniknięcia powtarzających się nieprzyjemności, donosimy Szanownej Publiczności iż nigdy nie mieszkałyśmy ani na placu Wilhelmowskim, ani też przy ul.Berlińskiej. Pracownia nasza znajduje się przy ul.Wilhelmowskiej 11 (obok Bazaru) przyjmujemy suknie od eleganckich do najskromniejszych po cenach bardzo przystępnych. Zofia i Marya Andrzejewskie.”

WBC „Dziennik Poznański” nr136, 16-06-1895r., str.7:
„M.Zabłocki szewc w Poznaniu w hotelu francuzkim pracownia i skład obuwia.[…]”

Dziennik Poznański” nr5, 8-01-1920r., str.2:
„Z zawodu kominiarskiego. Rozporządzeniem województwa poznańskiego ławnikami komisji egzaminacyjnej dla mistrzów kominiarskich na województwo poznańskie i dzielnicę bydgoską mianowani zostali następujący mistrzowie kominiarscy z miasta Poznania: pp. Józef Rumplewicz, Kazimierz Bielawski, M.Gromadecki, Władysław Janicki i Hoppe.”

Dziennik Poznański” nr134, 13-06-1895r., str.5:
„Królem kurkowym w Swarzędzu został mistrz rzeżnicki p. Stefan Mikołajewski. W Kórniku został królem kurkowym mistrz szewski p.Kopankiewicz, w Bninie gospodarz p.Kucki. W Gołańczy został królem kurkowym mistrz siodlarski p.Wożnicki.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sty 2013, 11:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr257, 8-11-1907r., str.6:
„Karlsbadzka piekarnia Wacław Schwarz Zał.1885 Poznań, św. Marcin 5 Tel.1990 poleca dwa razy dziennie świeże pieczywo. Specyalność: Sucharki i chleb Grahama. Na życzenie wysyłam pieczywo w dom.”

WBC „Dziennik Poznański” nr3, 4-01-1882r., str.4:
„Krawiecczyznę damską przyjmuje i wykonywa po cenach umiarkowanych gustownie i szybko Rozalia Hennig 14 ś. Marcin 14 w podwórzu na I piętrze.”

WBC „Dziennik Poznański” nr3, 4-01-1882r., str.4:
„Polecam się do wykonywania wszelkich robót w zakres garderoby damskiej wchodzących, podług najnowszych żurnali krajowych i zagranicznych, po cenach nader umiarkowanych i przy skorej usłudze. Teofila Lisiewska, ulica Ludwiki Nr.12, wchód z Garncarskiej ulicy 3, III piętro.”

WBC „Dziennik Poznański” nr4, 5-01-1882r., str.4:
„Będąc borowym w Trzebawiu przez 14 lat, chcę to miejsce opuścić. Znam dobrze wszystkie zatrudnienia leśne i proszę o inną posadę borowego, Kandulski, borowy w Trzebawiu pod Stęszewem.”

WBC „Dziennik Poznański” nr1, 1-01-1869r., str.6:
„Wszelkie roboty krawiecczyzny jako też panny do nauki przyjmuje A. z Langnerów Jakubowska Kozia ul. No. 27 III piętro.”

WBC „Dziennik Poznański” nr1, 1-01-1869r., str.5:
„Szanownej publiczności polecam się jako cieśla. Rekomendacye w razie potrzeby dostawię Kazimierz Wesołowski, w Murzynowie leśnym pod Środą.”

WBC „Dziennik Poznański” nr3, 5-01-1869r., str.4:
„Ekonoma Mączyńskiego, który dawniej u Jwgo hrabiego Szembeka w Słupi pod Kempnem w obowiązkach stał, wzywam aby mi swoją stałą zasiadłość doniósł. Hermann Ueberle, kupiec w Kempnie.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sty 2013, 18:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Kurier Poznański” nr193, 25-08-1873r., str.4:
„W skutek śmierci mego męża, następnie pozbycia oberzy w Kostrzynie – pragnę przyjąć obowiązki gospodyni lub kuchmistrzyni. Adres do mnie w ekspedycyi Kuryera Pozn. A.Grzegorzewska.”

WBC „Dziennik Poznański” nr72, 28-03-1890r., str.5:
„Prostując mylne wieści, podaję do wiadomości publicznej, że nie miałam i nie mam zamiaru wyprowadzenia się z Ostrowa i przyjmuje wszelkie prace w zakres krawiecczyzny damskiej wchodzącej, które elegancko i w krótkim czsie wykonane bywają. Marya Matuszewska, Ostrów. Kolejowa ulica.”

WBC „Dziennik Poznański” nr73, 29-03-1890r., str.4:
„Z dniem 1 kwietnia rb. otwieram w Pobiedziskach pracownią damskiej krawiecczyzny podług najnowszych kroi francuskich i wiedeńskich. Walentyna Słubicka.”

WBC „Dziennik Poznański” nr73, 29-03-1890r., str.4:
„Przyjmuję krawiecczyznę M.Karłowska., Podgórna 12a.”

WBC „Dziennik Poznański” nr73, 29-03-1890r., str.4:
„Józefa Bylska, św.Marcin Nr 55, na IV p. poszukuje posługi lub innego zajęcia kobiecego.”

WBC „Dziennik Poznański” nr73, 29-03-1890r., str.4:
„Posługi lub prania w domu i poza domem podejmuję się Marya Michalak, Wenecyańska ul. 9, II p.”

WBC „Dziennik Poznański” nr78, 4-04-1890r., str.4:
„Szanownej Publiczności miasta Środy i okolicy donoszę uprzejmie niniejszem, że z dniem 1 kwietnia rb. przeniosłem moją pracownią krawiecką z ulicy Pyzderskiej z domu p. Sztrauchmanna w Rynek w dom budowniczego p. Pospieszalskiego, obok hotelu p.Posnera. Jak dotąd tak i nadal wykonywać będę wszelkie prace w zakres przedsiębiorstwa mego wchodzące, rzetelnie i po cenach umiarkowanych, prosząc nadal o łaskawe poparcie. Z szacunkiem uniżony H.M.ZIGAR, krawiec.”

WBC „Dziennik Poznański” nr79, 5-04-1890r., str.6:
„J.Ruczyński złotnik i jubiler, skład i pracownia, Nowa ul. 4, wchód Sierocia ul.Nr. 9.”

WBC „Dziennik Poznański” nr79, 5-04-1890r., str.6:
„Kawiarnia M.Dziembowskiej, Wielkie Garbary 43, poleca na święta kawę, herbatę, placek, szynkę, pieczeń cielęcą, kiełbasę, jaja itd., prosząc o poparcie.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sty 2013, 08:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr51, 4-03-1903r., str.6:
„Smaczne obiady po 60 fen., w abonamencie taniej. K. Prabucka, Strzelecka ul. 25, III p. na lewo.”

WBC „Dziennik Poznański” nr51, 4-03-1903r., str.5:
„Masaż! Masaż! Leczy masażem sumiennie podług przepisów lekarskich. Ceny przystępne. Marya Sierpińska egz.masażystka, św.Marcin 68, II p.”

WBC „Dziennik Poznański” nr47, 27-02-1863r., str.3:
„Piotr Majerowski, ogrodnik będący przez 22 lat w służbie, w dobrach króla Holenderskiego, poszukuje miejsca. Adres Piotr Majerowski Racat pod Kościanem.”

WBC „Dziennik Poznański” nr47, 27-02-1863r., str.3:
„14 obrazów olejnych nowych stacyjnych 34 cali wysokości i 26 cali szerokości i kilka innych obrazów kościelnych, są do sprzedania. Zarazem oswiadczam, iż wszelkie roboty malarskie i pozłacania w kościołach przyjmuję. Buk, 23 lutego 1863. Napoleon Zemlerski, malarz i pozłotnik.”

WBC „Dziennik Poznański” nr51, 4-03-1863r., str.3:
„Poznań, 3 marca. Wczoraj około godziny 3 po południu odbył p.radzca policyi Rose rewizyą około półtoragodzinną u siodlarza tutejszego p. Jasińskiego, mieszkającego w hotelu du Nord. Urzędnik ten nie wykazał podobno piśmiennego rozporządzenia, oświadczył tylko ustnie, że ma polecenie odbycia rewizyi od prezesa policyi tutejszej p. Baerensprunga u p. Jasińskiego, poszlakowanego niby o dostarczanie powstańcom polskim wyrobów swego rzemiosła. Wedle twierdzenia p. Jasińskiego p. Rose zabrac miał przy tej sposobności p. Jasińskiemu książki kupieckie, których dotąd (godzina 12 w południe) nie zwrócono. P. Rose oświadczył nadto p. Jasińskiemu przy tej okoliczności, że mu rymarze pp. Sikorski i Paulmamm dobrowolnie książkami kupieckimi wykazali, komu roboty w ostatnich czasach wykonywali i na czyj rachunek je odstawiali. P. Sikorski dowiedziawszy się o tem upoważnił nas do doniesienia, że u niego p. Rose ani postał.”

WBC „Dziennik Poznański” nr176, 2-08-1862r., str.3:
„Pomiędzy innymi rękodzielnikami na wystawie londyńskiej odebrał wzmiankę zaszczytną także p. Stanisław Dąbrowski, majster kunsztu szewskiego, w Poznaniu, za swoje wyroby.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sty 2013, 17:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr288, 17-12-1865r., str.8:
„Szanowną publiczność uwiadamiam najuniżeniej, że piekarnią przy Wodnej ulicy, należącą do pani Hartwig, dnia 1 grudnia kupiłem, którą polecam Szanownej publiczności, zarazem zwracam uwagę na moje pieczywo, jak bułki, chleb i manhajmerowskie ciasta itd. Przyjmuję także zamówienia na wszelkie pieczywo. Ludwik Buchwald.”

WBC „Dziennik Poznański” nr289, 19-12-1865r., str.5:
„Szanownej Publiczności uprzejmie donoszę, że się tutaj jako mistrz budowniczy osiedliłem. Poznan, przy ul.Królewskiej 17. Klutowski.”

WBC „Dziennik Poznański” nr295, 28-12-1865r., str.4:
„Szanownej publiczności miasta Skoków i okolicy uprzejmie donoszę, że od 1 stycznia 1866 r. aptekę wdowy pani Reutzmann w Skokach, jako własność obejmuję i proszę o zaufanie. Józef Weichert, aptekarz I klasy i zaprzysiężony chemik.”

WBC „Dziennik Poznański” nr296, 29-12-1865r., str.4:
„Od 1 stycznia rp.rozpocznie się nowy kurs jeżdżenia konno. Panie i panowie chcący się jeżdżenia konno dokładnie nauczyć, upraszam uprzejmie, aby się wcześnie do mnie zgłosili. Poznań, 28 grudnia 1865. Kondratowicz, koniuszy, ulica Podgórna Nr. 7.”

WBC „Dziennik Poznański” nr296, 29-12-1865r., str.4:
„W Głównie, w oberzy, w niedzielę 31 grudnia będą świerze bez trychnin, gdyż za pomocą mikroskopu rewidowano, kiszki, kiełbasy i bigos z kapustą, na co łaskawie zapraszam. Za skorą usługe ręcze. Główna, 28 grudnia 1865. M. Lewandowski.”

WBC „Dziennik Poznański” nr148, 1-07-1904r., str.8: „Poszukuję dla mego, od wojskowości wolnego syna, który na Wielkanoc w Szczecinie w większym handlu trzechletnią naukę ukończył miejsca pomocnika handlowego w W.Księstwie Poznańskiem. Kruszwica. K.Stankowski lekarz praktyczny.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sty 2013, 10:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr183, 11-08-1892r., str.6:
„Maryanna Moczyńska na Rybakach 10. Poszukuje posługi lub innego zajęcia kobiecego.”

WBC „Dziennik Poznański” nr183, 11-08-1892r., str.6:
„Domicela Głowińska poszukuje miejsca do pielęgnowania chorych. Zgłoszenia przyjmuje się przy Zamkowej górze Nr. 6.”

WBC „Dziennik Poznański” nr106, 8-05-1892r., str.10:
„Poszukuję posługi lub do prowadzenia dzieci. Franciszka Otworowska, ul. Jezuicka Nr. 6 I p. u p. Szafrańskiej.”

WBC „Dziennik Poznański” nr106, 8-05-1892r., str.8:
„Kanapę patentowaną, rozkładaną (łóżkową) ma tanio na sprzedaż J.N.Dankowski, tapicer, Podgorna ul. Nr. 5.”

WBC „Dziennik Poznański” nr107, 10-05-1892r., str.6:
„Wyuczyłam się pielęgnacyi położnic w instytucie nauki akuszerek i polecam się Szanownym paniom tutejszym i dalszym. A. RUTECKA, Poznań, św.Marcin 24.”

WBC „Kurier Poznański” nr208 10-09-1913r., str.8:
„Donoszę Łask. Paniom, iż powróciłam z wód i czeszę nadal po nizkich cenach. Abonament miesięcz. 3 mk. Fryzjerka M.Kusztelska, ulica Nadbrzeżna nr. 7. parter.”

WBC „Dziennik Poznański” nr49, 1-03-1891r., str.8:
„Szanownej Publiczności miasta Gostynia i okolicy, donoszę uniżenie, iż odebrałem nowe próby wiosenne i letnie z rozmaitych fabryk, któremi jak dawniej tak i nadal Szanownym odbiorcom dogodzić się będę starał. Zamówienia wykonuje się w 8. dniach. Ceny umiarkowane. Z uniżonym szacunkiem H. Kramer, krawiec w Gostyniu.”

WBC „Dziennik Poznański” nr49, 1-03-1891r., str.8:
„Wojciecha Krausego ogrodnictwo artystyczne i handlowe, Rybaki 11 naprzeciw ul.Kwiatowej poleca nasiona na zasiewy wiosenne w świeżym i dobrym gatunku, a także i kwiaty w doniczkach, bukiety i wieńce.”

WBC „Dziennik Poznański” nr49, 1-03-1891r., str.8:
„Urządzam i rewiduję książki kupieckie, gospodarcze i udzielam lekcyi buchhalteryi. K.Piotrowski, Berlińska ul. 7, III p. Sądowo przysięgły znawca.”

WBC „Dziennik Poznański” nr49, 1-03-1891r., str.6:
„Malatury kościelne, pokoi, szyldów na drzewie i szkle wykonuje rzetelnie i starannie po najumiarkowańszych cenach Gustaw Pohl, malarz św. Marcin 48. Portrety wykonuję podług fotografii w kredzie i olejne.”

WBC „Dziennik Poznański” nr125, 4-06-1885r., str.4:
„We Wronkach królem kurkowym został mistrz stolarski p.Szrankiewicz.”

WBC „Dziennik Poznański” nr127, 7-06-1885r., str.7:
„Mój zakład blacharski egzystujący od roku 1856 zaopatrzyłem w najnowsze machiny blacharskie.[…] Józef Antoszewski, Poznań, Św.Marcin nr. 3.”

WBC „Dziennik Poznański” nr17, 23-01-1894r., str.6:
„Uczona szwaczka poleca się do szycia poza domem. Anna Wittig, ulica Rycerska nr.10, u p.Kulowej.”

WBC „Dziennik Poznański” nr142, 22-06-1924r., str.8:
„Zaluzje wykon. i reperuje pierwsza polska pracownia żaluzji Zygmunt Buszewicz Poznań Piekary 13.”

WBC „Dziennik Poznański” nr239, 16-10-1913r., str.10: „
Osiedliłem się w Inowrocławiu przy ul.Kolejowej 6, I p. jako kucharz prywatny […] J.Gólcz.”

WBC „Dziennik Poznański” nr239, 16-10-1913r., str.7:
„Lekcyi Boston, Tango, One step pojedynczo i zbiorowo udziela Elise Funk Baletniczka ul.Teatralna 3, dom ogrodowy.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sty 2013, 08:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr294, 24-12-1887r., str.4:
„Gniezno, 22 grudnia. Piękną niespodziankę sprawił mi pan Władysław Wierzbicki, skoro bowiem przybyłem do Gniezna, wprowadził mnie do pięknie urządzonego warsztatu pana Józefa Zygmańskiego, stolarza tutejszego[…]”

WBC „Dziennik Poznański” nr73, 31-03-1910r., str.3:
„W majątku rycerskim Gołaszynie pod Obornikami umarła wdowa po robotniku Małgorzata Turostowska w wieku 101 lat i 9 miesięcy.”

WBC „Dziennik Poznański” nr71, 27-03-1910r., str.4 – otwarcie przy ul.Wielkiej Berlińskiej 29 zakładu wypożyczania samochodu przez Władysława Palacza.

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lut 2013, 19:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Kurier Poznański” nr266, 21-11-1876r., str.4:
„Ogrodnik Jackowski, żonaty poszukuje miejsca od 1 lutego albo od 1 marca, o łaskawe prosi oferty do Marszewa p.Pleszewem.”

WBC „Przemysłowiec” nr59, 11-11-1905r., str.1:
„Zdali popis na mistrzów: Fryzyer p.Czesław Pawlicki w Borku; mistrz szewski p. Stefan Sabiniewicz w Brodach, p.Wacław Strzałkowski w Poznaniu, mistrz kołodz. p. Stanisław Szymczak w Międzyrzeczu, mistrz piekarski p. Wal.Szerleja we Wschowie, p.Michał Nowak w Wolsztynie, p.Antoni Garstkiewicz w Mur.Goślinie, p.Wład.Raeć w Ostrowie; mistrz koszyk. Piotr Sobolewski w Śremie, mistrz kowalski Stefan Fąka w Wituchowie.”

WBC „Dziennik Poznański” nr225, 1-10-1890r., str.6:
„Posługi, lub innego zajęcia kobiecego, poszukuje Marianna Adamczewska, ul.Jezuicka Nr.5, u pani Muszak.”

WBC „Dziennik Poznański” nr225, 1-10-1890r., str.5:
„Z początkiem pażdziernika otwieram pracownią bielizny i haftów przy Strzałowej ulicy Nr. 7, I. piętro. Polecając Szanownej Publiczności moje przedsiębiorstwo, zapewniam staranne wykonanie zamówień. Panienki, chcące się wyuczyć szycia bielizny i haftu przyjmuję każdego czasu. H. Nowacka.”

WBC „Dziennik Poznański” nr225, 1-10-1890r., str.3:
„W Witu w wschodniej Afryce zamordowanym został podczas ostatnich rozruchów także cieśla Józef Zawadzki z Szarleja w powiecie inowrocławskim.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lut 2013, 17:11 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2011, 20:02
Posty: 42
Lokalizacja: Poznań
WBC "Goniec Wielkopolski" nr 36, 13.02.1925, str. 4:
"Świece kościelne parafinowe stearynowe woskowe, ozdobione białe i żółte. Farby i szablony pokosty - lakiery - mydła do prania i toalet. Szczotki - Pendzle Gąbki poleca skład fabryczny St Piątkowski ulica Półwiejska 4. "

WBC "Goniec Wielkopolski" nr 36, 13.02.1925, str. 4:
"Kołdry na owczej wełnie 20Ox150 stale na składzie od 15 zł. Przyjmuje się zamówienia, wykonuje z dostarczonego materjału. SULEWSKI i FIEBICHOWA, Poznań Stały Rynek 60. "

WBC "Goniec Wielkopolski" nr 36, 13.02.1925, str. 4:
"KTO maluje kuchnie Izby pokoje na wsi i w mieście? Wykonuje wszelkie prace w zakres malarstwa wchodzące, specjalnie:
MALOWANIE I ODNAWIANIE ZEWNĘTRZNE I WEWNĘTRZNE KOŚCIOŁÓW, PAŁACÓW, CUKIERNI RESTAURACJI itd. Portrety, krajobrazy i wszelkie pisma reklamowe. Kaz. Haremski Poznań Pracownia KOPERNIKA 3 Na życzenie kosztorysy i porady"

_________________
Pozdrawiam
Kasia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lut 2013, 08:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr52, 5-3-1922r., str.3:
„Krawcowa damska przyjmuje szycie w domu i poza dom i na prowincją. St.Skotarczakowa Patr.Jackowskiego 33.”

WBC „Dziennik Poznański” nr203, 6-9-1881r., str.3:
„Z Czarnkowa. Najstarszy i jedyny polski handel korzenny i żelaza należący od blisko osiemdziesięciu lat do familii Wruków, przeszedł przed niedawnym czasem pod tą samą firmą J.Wruk i Sp. Na własność p.Kazimierza Gońskiego rodem z Trzemeszna.[…]”

WBC „Dziennik Poznański” nr252, 4-11-1881r., str.4:
„Szewcowej, mieszkającej przy Ogrodowej ulicy pod Nr.14, zbiegła dnia 31 zm dziewczynka nazwiskiem Seweryna Mittelstädt, Którą kobiecie tej powierzył magistrat na wychowanie i pielęgnowanie.”

WBC „Dziennik Poznański” nr49, 1-3-1899r., str.5:
„Jedyny zakład polski wyrobów koszykarskich znajdujący się dotąd przy Podgórnej ul. Nr.2 przeniosłem na Stary Rynek pod Ratuszem Nr.14 naprzeciw ulicy Butelskiej. Polecając nadal wyroby mego zakładu, odznaczające się dobrocią i taniością, przyjmuję również wszelkie reperacye w zakres koszykarstwa wchodzące. Stefan Grossmann.”

WBC „Dziennik Poznański” nr49, 1-3-1899r., str.4:
„Jak donosi „Dziennik Berliński”, żona mistrza szewskiego p.Michałowicza poprosiła cesarzową na chrzestną do siódmej córeczki. Cesarzowa przesłała 20 marek.”

WBC „Dziennik Poznański” nr54, 7-3-1899r., str.6:
„Przeprowadzki w miejscu i na prowincyą przyjmuje Jan Murkowski jr., spedytor, Długa ul. Nr. 3, I.- Telefon Nr. 446.”

WBC „Dziennik Poznański” nr45, 18-01-1903r., str.4:
„Osiedliłem się w Poznaniu i wykonuję wszelkie prace, wchodzące w zakres architektury. Godziny biurowe od 9-1 i od 3-7. Kazimierz Ruciński Dypl. inżynier architekt. Św.Marcin Nr.56.”

WBC „Dziennik Poznański” nr174, 2-08-1882r., str.4:
„Nowy wynalazek Stawiania piecy! […] Zamówienia przyjmuję z wdzięcznością w domu pana budowniczego Karłowskiego pod Nr.29 w Mogilnie, naprzeciw kościoła ewangielickiego. Mogilno, dnia 29. lipca 1882. W. Klatt, garncarz w Mogilnie. Świadectwa: Zaświadczam niniejszem […] Strzemkowo, 11. 7. 78. Trzebińska. […] Rzadkwin, dnia 1 lutego 1878. Szyperski. […] Sciborze, dnia 8 grudnia 1877. Brzeski. […] Popowice, dnia 29. 7. 77. K. Eitner.”

WBC „Dziennik Poznański” nr174, 2-08-1882r., str.4:
„B. Wegner, Wiedeńska ulica Nr. 8 tania pracownia sukien dla pań. […]”

WBC „Dziennik Poznański” nr174, 2-08-1882r., str.4:
„Nowy zakład zegarmistrzowski. […] Leonard Marchlewski, zegarmistrz, b.zarządzca handlu G.Huebnera, Wilhelmowski plac 18, obok biblioteki Raczyńskich i handlu p.Graupé. […]”

WBC „Dziennik Poznański” nr59, 12-03-1905r., str.10:
„Niniejszem mam zaszczyt donieść Szan. Paniom miasta Poznania i okolicy, iż założyłam przy ulicy Piotra nr. 9 pracownią konfekcyi damskiej pod firmą „Chic Varsovien.” Wskutek długoletniej praktyki, jestem w możności najwybredniejszym wymaganiom zadość uczynić i polecam się łaskawym względom. Z wysokim szacunkiem Jadwiga z Nawrockich Szynkarkowa. Przyjmuję panienki w naukę.”

WBC „Dziennik Poznański” nr59, 12-03-1905r., str.9:
„Prace malarskie wykonuje gustownie, rzetelnie i tanio malarz Bolesław Faustmann Rybaki Nr.8.”

WBC „Dziennik Poznański” nr59, 12-03-1905r., str.7:
„Osiedliłem się we Wolsztynie Stanisław Połomski, budowniczy. […]”


Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lut 2013, 22:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr26, 1-02-1903r., str.5: „Abbazia. Wila Ayram polski pensyonat z doskonałą kuchnią, ciepłe morskie kąpiele w domu. Poleca Szanownym rodakom z Poznańskiego N.Jordanowa.”

WBC „Dziennik Poznański” nr27, 4-02-1903r., str.8: „Berlin. Jedyny Hotel Polski pod firmą Hotel Metropole” Unter den linden 20,[…] Właścicielka; Tomaszowa Jedwabska.”

WBC „Dziennik Poznański” nr27, 4-02-1903r., str.8: „Szanownej Publiczności miasta Poznania i okolicy polecam moją pracownią tapicerską przy ul.Łąkowej Nr. 13.[…] J. Niewiecki tapicer i dekorator.”

WBC „Dziennik Poznański” nr27, 4-02-1903r., str.8: „Smaczne obiady po 60 fen. K.Prabucka, ul.Strzelecka 25, IIIp. na lewo.”

WBC „Dziennik Poznański” nr41, 20-02-1903r., str.6:
„Niniejszem mam zaszczyt donieść, że istniejący tu w Poznaniu przy ul.Podgórnej 5 Zakład rytowniczy pod firmą S.Below po śmierci ś.p. męża nadal prowadzić będę.[…] z Tokarskich Walerya Below.”

WBC „Dziennik Poznański” nr41, 20-02-1903r., str.6:
„A.Kosidowski junior Poznań, ulica Wiktoryi 19 poleca swój Pierwszorzędny zakład Krawiecki[…]”

WBC „Dziennik Poznański” nr45, 25-02-1903r., str.4:
„We wsi kolonizacyjnej Chabsku, w powiecie mogilnickim wypowiedziano wszystkim robotnikom i parobkom miejsce z dniem 1 kwietnia.[…].”

WBC „Dziennik Poznański” nr81, 9-04-1904r., str.5:
„Masaż nacieranie, pomoc chirurgiczną, wykonuje egzaminowany pomocnik, posiadający 20 letnią praktykę i polecenia powag lekarskich. Wielmożnym pp. Lekarzom, niemniej Szanownej Publiczności ręczę za sumienną obsługę. Walenty Przybył ulica Strzelecka Nr. 2.”

WBC „Dziennik Poznański” nr26, 1-02-1903r., str.7:
Ogłoszenie cukierni Teodora Rudnickiego, Poznań ul.Rycerska 39 – z widokiem zakładu.

WBC „Dziennik Poznański” nr26, 1-02-1903r., str.7:
„Wyprzedaż!! Z powodu rozebrania domu i wypróżnienia moich lokali […] M.Kudliński złotnik i jubiler Poznań, ulica Podgórna 14.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 mar 2013, 23:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr126, 3-06-1868r., str.6:
„F.Grabowski. malarz i tapicer w Bydgoszczy, ulica Szwederowo No. 5 A, poleca się szanownym względom rodaków.”

WBC „Dziennik Poznański” nr126, 3-06-1868r., str.5:
„Szanownej publiczności mam zaszczyt donieść, iż skład mój przeniósłem i mieszkam w domu pana Langego w rynku. Polecam również sklad mój dobrze zaopatrzony w roboty z włosów i wszelkich pachnideł i przedmiotów toaletowych oraz i trefienie dam. Donoszę zarazem, iż w moim salonie urządziłem wodotrysk z wód pachniących do obmywania po goleniu. Józef Jagodziński, Coiffeur w Gnieżnie.”

WBC „Dziennik Poznański” nr127, 4-06-1868r., str.3:
„Września,[…] cech szewski. Przed dwoma bowiem tygodniami przywódzca jego, pan Wojciech Suszczyński, przyniósł kilkanaście książek i zeszytów do szkoły.[…].”

WBC „Dziennik Poznański” nr206, 8-09-1867r., str.4:
„Wróciwszy z podróży, zaopatrzyłem jak najlepiej skład mój w materye na surduty i spodnie na nowy sezon i robię garderoby męzkie według mody po najtańszych cenach, jako też sutanny dla duchownych. J.Sieg, krawiec, Gniezno, obok hotelu Wnukowskiego.”

WBC „Dziennik Poznański” nr206, 8-09-1867r., str.4:
"Zakład wyrobów lnianych w Poznaniu przyjmuje zamówienia na miechy do zboża i mąki nadzwyczaj trwale a tanie Władysław Simon, Ślusarska ulica 5.”

WBC „Dziennik Poznański” nr209, 12-09-1867r., str.4:
„Kucharz żonaty, zdolny w swoim fachu, posiadający chlubne świadectwa, poszukuje zaraz lub od św. Michała pod skromnemi warunkami miejsca. Bliższej wiadomości udzieli pan Cegielski, oberzysta w Kotlinie."

WBC „Dziennik Poznański” nr145, 26-06-1868r., str.4:
„W lesie Buszewskim pod Szamotułami sprzedaje od dnia dzisiejszego leśniczy Oach sosnowe drzewo szczepowe po 4 tal. a prócz tego sprzedaje się suche deski rozmaitych rozmiarów według taksy.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 mar 2013, 07:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr237, 15-10-1868r., str.4:
„Cebulki hiacyntowe i tulipanowe jako też wszystkie do siewu jesiennego stosowne nasiona warzywne poleca Wojciech Krause, ogrodnik handlowy i artystycz. Strzelecka ul. 13/14, w blisk.fabr.Cegielskiego.”

WBC „Dziennik Poznański” nr283, 8-12-1868r., str.5:
„Wyprzedaż roślin. Ponieważ zupełnie rozwiązuję handel mój roślin, przeto sprzedaję dla szybkiego wypróżnienia cieplarń[…] Poznań, Królewska ulica No. 15a. Henryk Mayer, ogrodnik artystyczny i handlowy.”

WBC „Dziennik Poznański” nr283, 8-12-1868r., str.4:
„Prośba. Ogrodnik artystyczny i handlowy W. Hampel w Karminie pod Pleszewem życzy sobie przyjąć zarząd wielkiego ogrodu, zająłby się także zakładaniem parków, ogrodów do kwiatów, szkółek drzew szlachetniejszych itd. i wykonałby takowe według najnowszego paryzkiego wzoru.”

WBC „Dziennik Poznański” nr283, 8-12-1868r., str.4:
„Borowy, znający dokładnie swój zawód, dobry strzelec, 30 lat mający, poszukuje stosownego miejsca. Bliższych wiadomości udzieli ekspedyent poczty p. Niklewicz we Wielichowie.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 mar 2013, 22:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr109, 13-05-1900r., str.4:
„Najbliższy egzamin z nauki podkuwania koni odbędzie się 15 czerwca w Ostrowie u mistrza kowalskiego p.Wlazło. Zgłoszenia z dołączeniem świadectw i 10 marek przesyłać trzeba na ręce weterynarza Bertelta w Ostrowie.”

WBC „Dziennik Poznański” nr140, 20-06-1902r., str.5:
„Biuro książkowości gospodarczej podejmuje się prowadzenia i urządzania książkowości gospodarczej, wykonuje kontrole ksiąg i odnośnych rachunków, oraz załatwia czynności w zakres administracji gospodarczej wchodzące. Jan Szuman Kobylnica pod Poznaniem (Kobelnitz).”

WBC „Dziennik Poznański” nr140, 20-06-1902r., str.4:
„W „interesie służby” przesiedlono, jak donosi „Lech”, szafnera kolejowego Wawrzyńca Karpinskiego z Gniezna z dniem 1 lipca do Frankfurtu nad Odrą.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 kwi 2013, 15:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr145, 26-06-1902r., str.5:
„Szanownej Publiczności mam zaszczyt donieść, iż przejąłem drogą kupna interes drogeryjny na Łazarzu, ul.Głogowska 97 po panu Th.Müllerze. Stosunki z pierwszorzędnemi domami pozwalają mi wszelkim wymaganiom zadość uczynić, a staraniem mojem będzie rzetelną i skorą usługą pozyskać zadowolenie Szanow. mych Odbiorców. Pełen szacunku Th Müllera następca K. Tomaszewski aptekarz.”

WBC „Dziennik Poznański” nr86, 15-04-1881r., str.4:
„Donoszę uprzejmie, iż zaopatrzyłem skład mój w dryle i opielacze z fabryk Sacka i Zimmermanna, cztero- i trzy skibowe pługi, zgłębiacze, kultywatory Colemana, siewniki rzutowe, patentowe amerykańskie śrotowniki, wialnie li tylko wiatrem wiejące, wialnie z rozmaitemi rzeszotami, młockarnie i maneże o sile 2 do 6 koni, sieczkarnie z fabryki K.Beermanna w Berlinie, amerykańskie konne grabie Holingsworta, lokomobile i młockarnie do lokomobil z fabryki Garreta synów w Anglii. Katalogi i cenniki posyła się na żądanie franko. Z szacunkiem Władysław Kamieński w Inowrocławiu, Kolejowa ul.533.”

WBC „Dziennik Poznański” nr2, 3-01-1880r., str.4:
„Zdatny w zawodzie swoim, obydwoma językami krajowemi władający włódarz gospodarczy, w najlepszych latach, opatrzony w chlubne świadectwa poszukuje od 1 kwietnia rb. innego stanowiska. O łaskawe oferty uprasza W.Belisch w Nochowie p.Śrem.”

WBC „Dziennik Poznański” nr3, 4-01-1880r., str.5:
„Donoszę szanownej Publiczności, że fabrykacyą wody na oczy po śmierci męża mego nadal prowadzić będę, prosząc o zaufanie. Teofila z Krajewskich Pawlewska. Ulica Wszystkich Św. Nr. 5.”

WBC „Dziennik Poznański” nr5, 8-01-1880r., str.4:
„W środę dnia 14 b.m. sprzedawać będę drzewo budulcowe w lesie Dom. Jeziory pod Zaniemyślem rewir Laskówka. Szydłowski, leśniczy.”

WBC „Dziennik Poznański” nr6, 9-01-1880r., str.4:
„F.A.Dzierzkiewicz skład i pracownia męzkiego i damskiego obuwia Wilchelmowski plac Nr.14, obok cukierni p.Wolkowitza, poleca w wielkim wyborze wszystkie gatunki eleganckiego obuwia po nader umiarkowanych cenach. Zamowienia wykonują się szybko ku zadowoleniu szanownej Publiczności.”

Pozdrawiam.Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 kwi 2013, 07:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr7, 10-01-1880r., str.4: „Wyuczona w Berlinie staraniem Tow.nauk.pom.dla dziew.polecam się jako fryzyerka tak do czesania dam jak wszelkich robót z włosów. Jasińska. Ś. Marcin Nr. 56, II piętro.”

WBC „Dziennik Poznański” nr7, 10-01-1880r., str.4: „Szanownej Publiczności Kobylina i okolicy donoszę niniejszem uniżenie, że od dnia 1 stycznia 1880 nabyłem przez kupno aptekę p.Weicherta w Kobylinie. Kobylin, 6 stycznia 1880. Z poważaniem Langner aptekarz.”

WBC „Dziennik Poznański” nr8, 11-01-1880r., str.6:
„W boru Pacanowice pod Pleszewem sprzedaje każdego dnia mój borowy Rosner opałowe drzewo, także w każdą środę stojące drzewo. Leon Werner, Poznań, Działowy plac Nr. 11.”

WBC „Dziennik Poznański” nr8, 11-01-1880r., str.6:
„Mieszkam teraz przy Podgórnej ulicy Nr.6 II piętro, gdzie przyjmuję zgłoszenia do nauki tańca. Zastać mnie można w każdy czwartek, piątek i sobotę od 12-5 w południe. Równocześnie zamyslam rozpocząć kurs tańca w Buku. O bliższych szczegółach dowiedzieć się można tamże u kupca Gorgolewskiego (Hotel du Nord). Poznań, Rochacki, metr tańca.”

WBC „Dziennik Poznański” nr8, 11-01-1880r., str.5:
„Drogeryjne, apteczne, kolonialne towary i farby, herbaty, cygara, utensylia do pisania i likwory; wyborne wina i piwa, bilard w nowej urządzonej restauracyi poleca Stanisław Maszewski w Ostrowie, narożnik Gimnazyalnej i Szpitalnej ulicy.”

WBC „Dziennik Poznański” nr9, 13-01-1880r., str.4:
„Doskonały kowal jeszcze w miejscu i posiadający dobre świadectwa, 25 lat liczący, życzy sobie od 1 kwietnia rb. innego stanowiska. M. Sobkowiak majster kowalski w Będlewie pod Stęszewem.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 kwi 2013, 20:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr9, 13-01-1880r., str.4:
„Szanownej inteligencyi miasta Strzelna i okolicy donoszę uniżenie iż, ukończywszy kurs kroju na akademii w Dreznie i praktykując później jako przykrawacz oraz i samodzielnie, osiedliłem się w temże mieście jako krawiec męzki, i wykonuję wszelkie ubiory męzkie elegancko i modnie, przyrzekając rzetelną i punktualną usługę. Z wysokim szacunkiem Antoni Wagner.”

WBC „Dziennik Poznański” nr14, 18-01-1880r., str.6:
„Jezuicka ulica Nr. 5. Wyprzedaż mebli. Dla szybkiego ich uprzątnienia sprzedają się wszelkie gatunki mebli, zwierciadeł i towarów wyściełanych w najdoskonalszem wykonaniu od najprostszych aż do eleganckich po znacznie zniżonych cenach u N.Buczyńskiego mistrza stolarskiego.”

WBC „Dziennik Poznański” nr19, 24-01-1880r., str.4:
„Sieci gotowe do łowienia ryb, powrozy druciane i konopne, konopne pasy trybowe poleca Ida z Schedingów Bittnerowa.”

WBC „Dziennik Poznański” nr21, 27-01-1880r., str.4:
„Paweł Matuszewic proszonym jest, żeby dał adres swojego pobytu; jest dla niego posada, pieniądze na drogę się prześlą. Wojcin. Telegrafować może do Wojcina. A.Matusewicz.”

WBC „Dziennik Poznański” nr21, 27-01-1880r., str.4:
„Poszukuje się w okolicy Śremu lub Wrześni dzierzawy mleka. Listy fr. przyjmuje Benaszak, listowy w Strzałkowie.”

WBC „Dziennik Poznański” nr26, 1-02-1880r., str.3:
„Uczciwy woźnica. Woźnica omnibusu nr. 1 Marceli Jarczak odebrał dnia 28 mb wieczorem od gościa, który jechał omnibusem od dworca kolei kluczborskiej, do miasta, zamiast 20 fenygówki 10 markówkę. Kiedy się Jarczak przy oddaniu kasy dziennej o tem przekonał, oddał tę 10 markówkę na policyi, gdyż gościa owego nieznanego mu, który zapewne w dalszą puścił się podróż, wynaleźć było nie podobnem.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 kwi 2013, 06:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr33, 11-02-1880r., str.5:
„Fr.Niklaus, introligator, fabrykant wyrobów galanteryjnych i skórzanych, Lipowa ulica Nr 9. Poleca się do wykonywania wszelkich robót fachowych, jako to: eleganckie oprawy książek, ksiąg kontowych, oprawy haftów do robót galanteryjnych i skórzanych, obiecując przy cenach przystępnych, wykonanie sumienne i modne.”

WBC „Dziennik Poznański” nr33, 11-02-1880r., str.5:
„Filia moja w Janówcu jest zwinięta. Kcynia, dnia 3 lutego 1880.Adolf Degner.”

WBC „Dziennik Poznański” nr35, 13-02-1880r., str.4:
„Rozmiary i niwelacye każdego rodzaju podejmuje miernik regencyjny Wktor Sommer Poznań, Strzelecka ulica 26. II.”

WBC „Dziennik Poznański” nr35, 13-02-1880r., str.4:
„Tanio 100 kart wizytowych 75 fen. 25 arkuszy listowego papieru z kopertami i monogramami 50 fen. Wszelkie gatunki druków poleca Maurycy Fuchs narożnik Wilhelm. Placu i Teatralnej ul.”

WBC „Dziennik Poznański” nr36, 14-02-1880r., str.3:
„Tomasz Małolepszy włódarz ze Zawor pod Książem poszukuje miejsca od 1 go kwietnia r.b. Świadectwa posiada najlepsze.”

WBC „Dziennik Poznański” nr38, 17-02-1880r., str.3:
„Handel szkła taflowego i stołowego A.Hyrszfelda, Wrocławska ulica 21 – dawniej w Bazarze. Specyalność: oprawa obrazów i oszklenie budowli.”

WBC „Dziennik Poznański” nr42, 21-02-1880r., str.4:
„Dla dam w Obornikach rozpoczne 23 lutego b.r. kurs nauki akad. najmodniejszej sztuki kroju wszelkiej garderoby i bielizny. Zgłoszenia do I.kat. nauczyciela w miejscu. Honoraryum 20 m., uboższe 15 marek. Leon Choiński.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 maja 2013, 22:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr188, 15-08-1902r., str.5:
„Niniejszem mam zaszczyt podać do wiadomości Przewiel. Duchowieństwa i Szan. Publiczności, że mój zakład introligatorski i oprawy obrazów przeniosłem naprzeciw dotychczasowego lokalu na św.Marcin 76. Równocześnie donoszę uprzejmie, że przedsiębiorstwo moje połączyłem z składem papieru, materyałów piśmiennych, skórzanych i galanteryjnych. Prosząc o łask. przelanie dotychczas okazywanego mnie zaufania także i na moje nowe przedsiębiorstwo, polecam się łask. względom. Z głębokim szacunkiem St.Kitka. właść. Ludwik Grunowski.”

WBC „Dziennik Poznański” nr191, 23-08-1863r., str.5:
„Do spiesznego i sumiennego wykonania wszelkich mi zleconych obstalunków, polecam się szanownej publiczności. M. Koszucki, krawiec męski 7 ulica Wrocławska 7.”

WBC „Dziennik Poznański” nr212, 17-09-1865r., str.5:
„Znając dokładnie robotę rewerend, piusek, biretów, surdutów, wołoszek i wszelkich innych ubiorów dla osób duchownych i świeckich, polecam się osobliwie szanownemu duchowieństwu, przyrzekając sumienne wywiązanie się z robót mi powierzonych oraz skorą usługę. Michał Tomaszewski, krawiec polski w Gnieżnie, przy uli. Franciszkańskiej 563”

WBC „Dziennik Poznański” nr133, 12-06-1870r., str.4:
„Majster bednarski Leon Sokołowski 7. Sapieżyński plac 7. Poleca swoje na wystawie kościańskiej premiowane limburgskie machiny do masła, prócz tego każdy gatunek gospodarczych naczyń do mleka i masła z drzewa sosnowego i wrzosowego przy pięknem wyrobieniu.”

WBC „Kurier Poznański” nr92, 22-04-1872r., str.5:
„Od 1 maja rb. lub póżniej szukam stałego zajęcia jako korespondent, buchalter lub sekretarz. Zygmunt Ścigalski, pełniący obowiązki urzędnika w kasie Tow.Pożyczkowego w Poznaniu.”

WBC „Kurier Poznański” nr122, 30-05-1877r., str.6:
„Poszukuję od św. Jana miejsca jak stangret. Na dowód mej zdatności mam dobre świadectwa i przebytą 12letnią służbę u Jaśnie Wiel. hr. Żółtowskiego w Niechanowie. Szymon Wojciechowski. w Niechanowie p.Witkowem.”

WBC „Kurier Poznański” nr125, 04-06-1877r., str.4:
„Blachnierz poleca się do wykonywania wszelkich robót w zakres swego fachu wchodzących. Mianowicie pokrywania dachów i wież miedzią, cynkiem, blachą i papą – tak w mieście, jak na prowincyi – przy rzetelnej usłudze i cenach umiarkowanych. Fr.Grzeskiewicz Poznań, ul.Półwiejska 30.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 maja 2013, 21:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Kurier Poznański” nr151, 05-07-1867r., str.4:
„Ponieważ się zdarzyło, że czeladź szewska pisze sama sobie kartki uwolnienia z nazwiskiem mojem, dla tego ostrzegając mistrzów szewskich, nadmieniam, że kartki uwolnienia z mojem nazwiskiem a bez stempla mego są fałszowane. Poznań, dnia 4 lipca 1867. J.Esman.”

WBC „Kurier Poznański” nr151, 05-07-1867r., str.4:
„Niniejszem mam zaszczyt uniżenie donieść, iż Handel towarów kolonialnych, wina wraz z oberzą po zmarłym śp. J. Zajączkowskim z dniem dzisiejszym całkowicie objąłem i nadal pod firmą: W. Lubecki prowadzić będę. […] Kłecko, dnia 1 lipca 1867. Z wysokim szacunkiem W. Lubecki.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 maja 2013, 20:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr206, 10-09-1869r., str.4:
„Młody ekonom, 23 lat mający, posiadający tylko język polski, poszukuje za skromnem wynagrodzeniem albo natychmiast albo od św.Michała odpowiedniej posady. Adres jego: Karól Popowski w Piaskach pod Kruszwicą.”

WBC „Dziennik Poznański” nr210, 15-09-1869r., str.4:
„Ogrodnik samotny, obeznany w swym fachu ogrodniczym, życzy sobie przyjąć miejsce zaraz lub od św.Michała. Adres Wronki u ogrodnika Bugajewicza.”

WBC „Dziennik Poznański” nr246, 27-10-1869r., str.4:
„Leśniczy Trompczyński w boru Pietrzykowskim pod Pyzdrami sprzedaje sążeń suchego brzozowego drzewa po tal.4 18 sgr.”

WBC „Dziennik Poznański” nr246, 27-10-1869r., str.4:
„Stanisław Czarnikow, malarz obrazów kościelnych i portretów, mieszka przy ulicy Wilhelmowskiej 8, obok Beelego, przyjmuje restaurowanie starych obrazów.”

WBC „Dziennik Poznański” nr247, 28-10-1869r., str.4:
„Szanownej Publiczności polecam Cukiernią moją w Gnieżnie naprzeciwko Poczty, opatrzoną we wszelkie wyroby cukrów własnego wyrobu jako też […].Bronisław Loga.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 maja 2013, 20:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr133, 13-06-1860r., str.3:
„Składając najczulsze dziękowanie przyjaciołom i dobrodziejom zmarłego ojca mojego za szczery współudział okazany mu przy zgonie jego, pozwalam sobie donieść zarazem, iż proceder nasz wspólnie z matką dalej prowadzić będę. Wskutek rozlicznych znajomości z największemi zakładami ogrodnictwa tak w kraju jak i zagranicą, jestem w stanie najpiękniejsze i najnowsze rośliny sprzedawać po cenach bardzo umiarkowanych. Polecam się także do zakładania ogrodów, w czem z powodu długiego pobytu mojego w Anglii i Francyi potrafiłem sobie najlepszy gust przyswoić. Poznań, dnia 12 czerwca 1860. A. Jortzig, ogrodnik.”

WBC „Dziennik Poznański” nr283, 8-12-1868r., str.5:
„Mam zaszczyt donieść Szanownej Publiczności, iż z dniem dzisiejszym otworzyłem lokal wina i piwa, połączony z restauracyą, przy ulicy Jezuickiej, w domu pana Essmana. A.Arndt.”

WBC „Dziennik Poznański” nr274, 30-11-1865r., str.6:
„Po Nowym roku zawitam do Kępna na stałe mieszkanie. Wszystkich tedy Panów, którzy zechcą zaszczycić mnie swem zaufaniem, powierzając mi wykonanie projektowanych budowli, uprzejmie proszę wstrzymać się z łaskawemi poleceniami aż do mego przyjazdu Poznań, 29 listopada 1865. Maryan Tomaszewski, mistrz ciesielski.”

WBC „Dziennik Poznański” nr26, 1-02-1874r., str.5:
„Uwiadamiam szanowną publiczność, iż pracownią sztukatorską po mężu moim nabył p.M.Piotrowski, który dotychczas jako pomocnik zdolny, sumienny i rzetelny w pracy przez przeciąg 6 cio-letni z całem zadowoleniem u męża mego pracował, i jako tylko takiego śmiało polecić Szanownej Publiczności mogę. Poznań, w styczniu 1874. J.Karaśkiewicz, wdowa. Objąwszy pracownią sztukatorską po ś.p. B.Karaśkiewiczu […] M.Piotrowski dawniej B.Karaśkiewicz pracownia Podgórna ul. Nr. 5, mieszkanie Rybaki 31 w Poznaniu.”

WBC „Dziennik Poznański” nr26, 1-02-1874r., str.5:
„Szanownej Publiczności tak miejscowej jak i zamiejscowej uniżenie donoszę, że pomieszkanie moje od Nowego Roku przy Półwiejskiej ulicy Nr.12 się znajduje. Wykonuję jak i dawniej wszelkie roboty mularskie, szczególniej zakłady ogniowe jak i wszelkie prace w fach ten wchodzące za ceny umiarkowane. Adam Dwucet, mistrz mularski.”

WBC „Dziennik Poznański” nr26, 1-02-1874r., str.5:
„Kapelusze do prania i modernizowania przyjmują S. Lutomska i sp. Gniezno, 1 lutego 1874.”

WBC „Dziennik Poznański” nr26, 1-02-1874r., str.5:
„Długoletnią rzetelnością słynąca pralnia i farbiernia E. Gnensza do odnawiania garderoby męzkiej, Wilhelmowska ulica Nr.16, blisko kościoła ś.Marcina.”

WBC „Dziennik Poznański” nr46, 26-02-1874r., str.4:
„Szanowną Publiczność miasta Poznania i dominiom W.Księstwa Poznańskiego donoszę uniżenie, że osiedliłem się tu jako budowniczy studzien i rur, prosząc o zaszczycenie mnie łaskawemi zleceniami C.Jaglin junior Poznań Półwiejska ulica Nr. 31.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 155, 11-07-1875 r., str.6:
„Parasole trwałej roboty poleca po cenach fabrycznych toczkarz i fabrykant parasoli Cezar Mann Frydrykowska ul. 10 w domu biura telegraficznego. Roboty toczkarskie i reparacye parasoli jak najtaniej.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 maja 2013, 20:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr 220, 25-09-1867 r., str.4:
„Przy zbliżającej się porze, w której rozpoczynam me prace sortyerskie, upraszam Panów właścicieli owczarń, którzyby sobie jeszcze życzyli oddać swe owczarnie pod moje kierownictwo, aby raczyli zgłosić się wcześnie, o ile możności przed 15 paźdz., albowiem późniejsze zgłoszenia pociągają za sobą dla mnie pewne niedogodności i stają się często przyczyną, że nie zawsze mógłbym zadosyć uczynić życzeniom. Poznań, Grobla No.31. Stanisław Laskowski, hodownik owiec.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 221, 26-09-1867 r., str.4:
„Szanowną publiczność, mianowicie zaś Wielmożnych Panów posiedzicieli dóbr zawiadamiam niniejszem, że się w Grodzisku osiedliłem jako mistrz ciesielski. Polecając się łaskawym względem, tuszę sobie, iż przez skoro i rzetelnie wykonywanie powierzonych mi budowli ogólne zaufanie sobie uskarbić zdołam. Maksymilian Wilczewski, Grodzisk.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 283, 08-12-1867 r., str.6:
„Szanownej publiczności donoszę uprzejmie, że w łazienkach moich na Grobli urządziłem kąpiele parowe dla osób pojedyńczych; używać ich można w każdej porze dnia. Kąpiele te przy równym skutku łagodniejsze są od kąpieli zwyczajnych parowych tak, że i najsłabsze osoby używać je mogą bez wszelkiej obawy. Cena za kąpiel 10 do 15 sgr. T. Lasiewicz.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 283, 08-12-1867 r., str.4:
„Łaskawym ziomkom poleca swój skład prawdziwych ang. i francuskich papierów, jako i wszelkich materyałów piśmiennych po cenach jak najtańszych Marya Klass. Bydgoszcz.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 76, 01-04-1868 r., str.4:
„Po złożeniu mego urzędu jako budowniczy miasta Goslar, w Hanowerskiem, osiadłem we Wrześni, i podejmować będę budowle wszelkiego rodzaju. Września, 30 marca 1868. Ksawery Stelmachowski, majster ciesielski.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 76, 01-04-1868 r., str.4:
„Kuchnia hrabiowska w Potulicach pod Nakłem potrzebuje od 1 kwietnia dwóch kuchcików. O warunkach dowiedzieć się można u kuchmistrza Rosińskiego.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 76, 01-04-1868 r., str.4:
„Garnirowania ściegiem łańcuszkowym jedwabiem wszelkich barw wykonują się na płaszczach, żakietach, beduinach itd. pięknie i elegancko w składzie machin do szycia Pollack, Schmidt i Sp. Przy placu Sapieżynskim No. 1 u A. z Pawłowskich Kaufmann, fabryka bielizny.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 80, 05-04-1868 r., str.5:
”Polecenie. Szanownym moim odbiorcom pozwalam sobie donieść niniejszem uniżenie, że przez związek mój małżeński z panną Adelą Sauer (córką fryzyera p. G. Sauer w Gdansku) odtąd przewodniczyć będzie salonowi do trefienia dam wielkiego mego zakładu żona moja.[…]Hegewald, liwerant nadworny JKWysokości księcia następcy tronu.”

WBC „Kurier Poznański” nr 194, 25-08-1877 r., str.6:
„Madonny, figury Chrystusa i Świętych z piaskowca lub marmuru z jednej sztuki wyrabiane, setki lat trwające, które tylko w mojej pracowni w Poznaniu się wygotowują, polecam niniejszem Szanownej Publiczności. Również polecam uprzejmie nagrobki, trumny kamienne; jako też uskutecznienie ogrodzeń do ogrodów po jak najumiarkowańszych cenach. C. Sametzki Rzeźbiarz i kamieniarz.”

WBC „Kurier Poznański” nr 195, 27-08-1877 r., str.4:
„Organy używane z pedałem, stósowne do małego kościoła, są do nabycia w mej fabryce. J. Gryszkiewicz, organmistrz Poznań, Rybaki Nr. 1.”

WBC „Kurier Poznański” nr 195, 27-08-1877 r., str.4:
„Leon Kuczyński fryzyer damski i męzki Poznań przy Wilhelm. placu 10 poleca swój obficie zaopatrzony skład wszelkich wyrobów z włosów najnowszego żurnalu itd.,[…]”

WBC „Kurier Poznański” nr 254, 06-11-1877 r., str.4:
„Strzelec, kawaler, który wyuczył się dokładnie leśnictwa i odsłużył swoją wojskowość w pułku strzelców, z bardzo dobremi rekomendacyami szuka odpowiedn. Pomieszczenia jako borowy. Bliższe wiadomości udzieli Niedzielski, kamerdyner, Rakoniewice (Rakwitz).”

WBC „Kurier Poznański” nr 254, 06-11-1877 r., str.4:
„Jeszcze pare zamówień na zakładanie ogrodów i parków, modernizowanie starych i t. p. mogę przyjąć. Plany ogrodów gustownie i tanio wykonywam. Wojc. Kwiatkowski Strzelno powiat Inowrocławski.”

WBC „Kurier Poznański” nr 256, 08-11-1877 r., str.4:
„Szyldy na szkle, jako teżi na drzewie i blasze wykonywa jak najstaranniej, czysto i tanio G. Hilf, Półwiejska ul. 39, 4 p. w przednim domu.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 maja 2013, 08:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr 218, 21-09-1884 r., str.5:
„Nowość!!! Moje premiowane robocze szleje na parę koni z 36 Mr. i nowo obmyślone bardzo praktyczne szleje za 40 Mr. a do wyjazdu 60 Mr.,[…]Józef Szumnarski siodlarz i rymarz w Śremie.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 155, 10-07-1901 r., str.6:
„Młody służący 20 letni, przystojny, z pięcioletn. praktyką poszuk. miejsca za drugiego służącego od 1. 10. r. b. Leon Sobieszczyk Golejewko p. Rawicz.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 155, 10-07-1901 r., str.6:
„Borowy dobry strzelec, znający się dokładnie na zakładaniu lasów, poszukuje od 1. 10. t. r. innego miejsca, ponieważ mi kolonizacya miejsce wypowiedziała, na którem byłem 31 lat. Jestem w sile wieku, posiadam najlepsze rekom. F. Tokarski, Konarzewo p. Krotoszyn.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 155, 10-07-1901 r., str.6:
„Szanownej Publiczności miasta Poznania i okolicy, donoszę uprzejmie, iż osiedliłem się na ul. Wielkiej Berlińskiej Nr. 60 (Jeżycach). […] Franciszek Bartkowiak, mistrz kowalski.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 125, 02-06-1901 r., str.8:
„Dla posiedzicieli domów! Tablice do niemych portyerów wykonuje tanie i szybko M.Kaul, W.Garbary 20.”

WBC „Dziennik Poznański” nr250, 01-11-1891 r., str.6:
„Polecam Szanownej Publiczności różnego rodzaju gotowe pojazdy pod dwuletnią gwarancyą z doskonałego materyału z własnej fabryki. Własna kużnia, kołodziejstwo, lakiernictwo i siodlarstwo. Stare pojazdy przyjmuję w zamian. Wszelkie reperacye wykonuję pospiesznie i tanio. Z wysokim szacunkiem Józef Kulka fabrykant pojazdów Poznań, Hotel de Paris, Szeroka ulica Nr.15.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 maja 2013, 20:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr 249, 01-11-1866 r., str.4:
„Szkółka drzew. Grabowiec pod Szamotułami.[…] Paweł Zweiger, ogrodnik artystyczny i handlowy.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 249, 01-11-1866 r., str.4:
„Z dniem dzisiejszym otworzyłem w Kempnie w Rynku Nr. 35/36 obok apteki Sprenkmana: Handel łakoci, win, cygar i korzeni.[…] Kempno, 28 października 1866. W. Szymański.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 251, 04-11-1866 r., str.4:
„Cukiernia i restauracya w Szubinie. Na dniu dzisiejszym otworzyłem cukiernią i restauracyą nowo urządzoną w Hotelu de Berlin na Nowym Rynku.[…] Szubin, 29 paździer. 1866 Michał Wudka.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 251, 04-11-1866 r., str.4:
„Wykształciwszy się wszechstronie w zawodzie gospodarczym, zarządzałem samoistnie dobrami lat kilka, a przekonawszy się o ważności owczarstwa, poświęciłem się temu zawodowi specyalnie tak pod względem teoryi jako i praktyki. Pod dyrekcyą znanego dyrektora owczarń p. Rotimidta z Oschatz w Saksonii pracowałem we wszystkich nieomal sławnych owczarniach Saksonii, Branndenburgii, Pomeranii, Meklemburgii i Szląska, jako też we fabrykach sukna. Po powrocie moim z Meklemburgii, Pomeranii i Szląska rozpoczynam od grudnia rb. zawód mój praktyczny i polecając się do urządzenia owczarń, pośrednictwa przy zakupnie baranów i macior, jako też do wszelkich prac należących do sortyerstwa, proszę o łaskawe rychłe zamówienia w mem mieszkaniu lub też przez Wgo Mrozińskiego w Poznaniu, Ogrodowa ul. Nr. 16, Stanisław Laskowski, Poznań, Wielkie Garbary 13.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 252, 06-11-1866 r., str.4:
„Na liczne zapytania niniejszem odpowiadam, że Barany moje już rozebrane, zostały tylko roczniaki, któremi służyć mogę. Szczawinski. Brylew.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 36, 13-02-1868 r., str.4:
„Wykroje z rosyjskich juchtów, jako to butów i przyszew odebrałem. N. Koronowicz.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 221, 29-09-1866 r., str.4:
„W godzinach przedpołudniowych od 10 do 12 udzielam lekcyi w przykrawaniu i haftowaniu głosek. Wykonywają się też u mnie wszelkie roboty modniarskie, jako też piorę wszelkiego rodzaju koronki, blondyny, pióra, rękawiczki, jedwabne materye i wstążki. J. Krupska, ulica Wilhelmowska No 2.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 1, 01-01-1881 r., str.6:
„Poszukuję miejsca jako mamka w domu polskiem; jestem mężatką, 20 lat mającą, zdrową i zdolną do pracy; dziecko moje chłopczyk, ma pomieszczenie w domu rodziców, mąż mój rzemieślnik strawił me całe wiano i od kilku dni udał się do Ameryki. Ks.proboszcz w Nietrzanowie, może zdać opinią o mojem zachowaniu się. Jadwiga Kozłowska.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 1, 01-01-1881 r., str.5:
„Mam córkę letnią grożącą wypadkiem nieszczęśliwego garbienia się. Udałem się z rozkazu pana doktora z Wronek do Pana doktora Sęckiego w Poznaniu, który mi polecił abym zamówił podług miary wyrób ortopedyczny, podług lekarskiego rozkazu w Poznaniu Berlińska ulica Nr. 8 w fabryce J. Kistlerowej.[…] Bogajewicz, leśniczy. Krotecki las pod Lubaszem p.Wronki.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 1, 01-01-1881 r., str.4:
„Freblowski ogród dla dzieci poleca na św. Marcinie 24, I piętro Anna Michel.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lip 2013, 06:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr 204, 07-09-1893 r., str.6:
„Przeprowadzki w mieście i na prowincyą przyjmuje Jan Murkowski jr. Poznań, Długa ul. 3, kantor spedycyjny w podwórzu na lewo. Przy zamowieniach proszę uważać na firmę.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 207, 12-09-1893 r., str.8:
„Poszukuje miejsca przy koniach jako forczpan itp. w mieście lub na wsi. Poleca mnie koniuszy p. v. Komorowski w Osieku pod Pakosławiem, pow. Rawicki. Jakób Gajowczyk.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 207, 12-09-1893 r., str.8:
„Józef Werner, mający 28 lat, poszukuje zajęcia i jest zdolny do każdej roboty. Poznań, Wielkie Garbary 55, II p.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 207, 12-09-1893 r., str.8:
„Najstarsza fabryka pantofli z drzewa i drewniaków Pawła Engla w Zgorzelicach, największa w Niemczech, założona w roku 1841, poleca swój wielki skład wszelkich gatunków drewniaków i pantofli. Cenniki ilustrowane franko i darmo.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 1, 1-01-1895 r., str.8:
„Z dniem 1 stycznia 1895 rozpoczynam w Śremie handel bydła […] Antoni Dłużewski, w Śremie.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 2, 3-01-1895 r., str.6:
„Szanownej Publiczności miasta Gniezna i okolicy polecam się do wykonywania wszelkich posług jako służący pryw. Zgłoszenia przyjmuje J. Antoszewski, Jeziorna ul. nr. 1.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 226, 2-10-1878 r., str.5:
„Mieszkam przy Małej Rycerskiej ul. Nr. 4, na parterze, naprzeciw szkoły Średniej, o czem donosząc szanownej Publiczności, polecam się Jej łaskawym względom. Marceli Maliński, garncarz.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 226, 2-10-1878 r., str.4:
„Wedle obwieszczenia tutejszego sądu powiatowego, wydziału dla spraw cywilnych, a zamieszczonego w dzisiejszym numerze, zaginęła robotnikowi Antoniemu Okupniakowi z Poznania książeczka kasy oszczędności na 821 tal 43, […]”

WBC „Dziennik Poznański” nr 95, 25-04-1901 r., str.6:
„Zajmuję się regulowaniem i rewizyą ksiąg handlowych i gospodarczych, spisywaniem inwentur i ustawianiem bilansów; także na prowincyi. C. Walewski Poznań ulica Wiktoryi Nr. 3.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 95, 25-04-1901 r., str.5:
„Szanownej Publiczności miasta Kostrzyna i okolicy uprzejmie donoszę, że osiedliłem się w Kostrzynie jako budowniczy i polecam się do wykonywania wszelkich prac w zakres budownictwa wchodzących. Mając za sobą kilkuletnią praktykę, jestem w możności wszelkim wymaganiom zadość uczynić. Józef Gomolewski, Kostrzyn, w domu p. Krakowskiego.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 201, 5-09-1866 r., str.4:
„Robię wagi dziesiętne wszystkich rozmiarów tudzież wagi do ważenia bydła, wagi stołowe itd. Reparacye wykonuję gruntownie. Gwarancyą bezpłatnego narządzania przyjmuję na rok jeden. Jezuicka ulica nr. 3. F. Kadelbach.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 201, 5-09-1866 r., str.4:
„Jan Specht fabrykant broni w Poznaniu ul. Podgórna nr. 3. […]”

WBC „Dziennik Poznański” nr 226, 4-10-1865 r., str.4:
„Kucharz z dobremi świadectwami znajdzie miejsce u państwa niemieckiego. Bliższą wiadomość udzieli J. Chacharowski, ogrodnik w Polanowicach pod Kruświcą.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 226, 4-10-1865 r., str.4:
„Pomieszkanie moje dotychczasowe przy ulicy Wilhelmowskiej przeniosłem na ul. Wielką Rycerską, do domu prof. Gruszczyńskiego pod Nr. 1. Donosząc o tem, polecam się i nadal względom łaskawej Publiczności. Jewasiński, tapicer.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 143, 26-06-1863 r., str.4:
„Godne uwagi, Przy ciągłem dopytywaniu się o dobre dalekowidze, któreby odpowiadały zadaniu, aby przez nie w znacznem oddaleniu dokładnie przedmioty rozróżnić można, staraliśmy się zbudować takiż instrument, odpowiadający tym życzeniom jak najdokładniej a co do jego ceny, także godzien polecenia. Kosztuje on 4 tal. i przedstawia najodleglejsze przedmioty jasno i dokładnie. Polecamy nadto okulary konserwy ku utrzymaniu i polepszeniu wzroku, kompasy do oryentowania się w lasach i polach po 20 sgr., parciomierze przepowiadające jak najdokładniej pogodę po 15 złp., jumelle de marinne, zegary słoneczne, drobnowidze, wagi do zboża, ciepłomierze, libele, przybory rysunkowe, lupy, alkoholometry, tudzież wszystkie fotografie sławnych Polaków, tuzin po 3 tal. Łaskawe zamówienia zamiejscowe wykonywa się zupełnie tak sumiennie, jak gdyby osoby kupujące były w miejscu. Bracia Pohl, optycy w Poznaniu, ulica Wilhelmowska Nr.9.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 102, 4-05-1865 r., str.4:
„Kazimierz Maroński, rękawicznik, w Bydgoszczy, ul. Stara Pocztowa 182, ukosem naprz. hot. Riosa. Wysokiej szlachcie i Szanownej publiczności miejscowej i zamiejscowej mam honor donieść, że na dniu 1 kwietnia r. b. otworzyłem tu w miejscu Fabrykę rękawiczek i wyrobów skórzanych. […]”

WBC „Dziennik Poznański” nr 102, 4-05-1865 r., str.4:
„77. Rynek obok pałacu Hr. Działyńskiego. 77. Poznań, 28 kwietnia 1865. Mam sobie za zaszczyt uniżenie donieść, że tu jako krawiec męski osiadłem założywszy, zarazem skład sukna jako też rozmaitych kortów i t. d. i t. d.[…] Michał Pawlewski.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 31, 9-02-1864 r., str.6:
„Za pomocą łaskawych współrodaków z miejsca i okolicy nabyłem handel żelaza i galanteryi po kupcu B.Kantorowiczu, który szanownej publiczności uniżenie polecając, przyrzekam rzetelną i zawsze gotową usługę. Książ, dnia 7 lutego 1864. J. Wilczyński, były nauczyciel.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 31, 9-02-1864 r., str.6:
„Potrzebujący ekonoma, Polaka i kawalera, wolnego od wojska, który zdolny jest z zadowoleniem samodzielnie lub zależnie, zarządzać dobrami, - dowie się o takowym w Poznaniu w Zajezdzie p. Iwankowskiego, przy ulicy św. Marcina No. 19.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 236, 16-10-1877 r., str.4:
„Studentów uczęszczających do gimnazyum, szkoły realnej, przyjmuję na stancyą pod łagodnemi warunkami od Św. Michała rb., zapewniając rodzicielską opiekę i przyzwoite utrzymanie. Ludgarda Gunderman, Piekary Nr. 11b.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 236, 16-10-1877 r., str.4:
„Niżej podpisany, w skutek kulturkamfu z urzędu usunięty tłumacz sądowy poszukuje miejsca jako kasyer, buchhalter lub sekretarz prywatny. W. Manicki, Grodzisk.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 236, 16-10-1877 r., str.4:
„Szanownej Publiczności pozwalam sobie donieść niniejszem uniżenie, że w mieście tutejszem założyłam od dnia 1 paźdz. rb. szwalnią damską. W skutek długoletniej praktyki i studyi, robionych przezemnie w Dreznie dla mego wydoskonalenia w wyższej sztuce przykrajania sądzę, że będę mogła zadość uczynić wszelkim wymaganiom w obecnych czasach pod każdym względem.[…] Franciszka Monasch Młyńska ulica 22, III p.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 236, 16-10-1877 r., str.4:
„Z dniem 18 października rb. rozpoczynam nowy kurs nauki kroju krawiecczyzny damskiej podług najlepszej francuzkiej metody. Marya Rankowicz Długa ul. Nr. 4, I p. dawniej: Hotel francuski.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 169, 26-07-1867 r., str.4:
„Wszelkiego rodzaju ubiory i stroje damskie tak skromne, jako też najwytworniejsze, podług wzorów mód, wykonywa prędko i za ceny umiarkowane Izabella Mazurkiewicz w Obornikach.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 171, 28-07-1867 r., str.4:
„Niniejszem zawiadamiam Szanowną Publiczność uprzejmie, że proceder po mężu moim śp. Karólu Cierpce, restauratorze, w tym samym zakresie i nadal prowadzić będę. Dziękując jak najuprzejmiej za życzliwość mojemu śp. Mężowi okazaną, proszę o przelanie takowej i na mnie i na pięcioro pozostałych dzieci. Na początku prz. m. przeprowadzę się do domu nam należącego, położonego przy Tumskiej ul. No. 23 ( dawniej cukiernia Szpingiera), gdzie nowo i dobrze urządzone lokale Szan. Gościom podobać się będą. Gniezno w lipcu 1867. Wdowa Cierpka.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 93, 21-04-1867 r., str.3:
„Leśniczy, Polak, egzaminowany, który samodzielnie zarządzał latami, wolny od wojskowości, poszukuje miejsca od św. Jana rb. Bliższą wiadomość na listy franco udzieli Wny Trąmpczyński, nadleśniczy w Polwicy pod Zaniemyślem.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 188, 21-08-1866 r., str.4:
„Poznań w sierpniu 1866. P.P. Smutny obowiązek niniejszem pełniąc, uwiadomiam o nagłej śmierci ojca mego Jakóba Radziejewskiego kupca tutejszego i dóbr agenta, dnia 3 lipca rb. nastąpionej. Strata jakkolwiek dla mnie nader boleśna, przez to jednakże interesa żadnej nie ucierpią zmiany, […] Józef Radziejewski, Ulica Wrocławska Nr. 18.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 lip 2013, 06:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Kurier Poznański” nr 25, 01-02-1881 r., str.4:
„Wielki skład i pracownia męskiego i damskiego F. A. Dzierzkiewicza Hotel Tilsnera róg Wilhelmowskiej ulicy, poleca obficie zaopatrzony we wszelkie gatunki podług paryskiej mody, jako taż pilśniowe buty elegancko odrobione i dla cierpiących na nogi, również buty do podróży, które szczególnie Szanownemu Duchowieństwu polecam jako nader praktyczne. Juchtów rosyjskich znaczny zapas.”

WBC „Kurier Poznański” nr 26, 02-02-1881 r., str.6:
„Reperacye kaloszy gumowych wykonuje akuratnie i tanio Walenty Szymański mistrz szewski. Poznań, ulica Butelska nr. 15.”

WBC „Kurier Poznański” nr 26, 02-02-1881 r., str.6:
„Rozmaite nasiona kwiatów i warzywa polecam w wyborowym i świeżym towarze po cenach umiarkowanych. Cennik mego składu nasion przesyłam na żądanie fr. i bezpłatnie. Wojciech Kwiatkowski ogrodnik artystyczny. Poznań, Chwaliszewo 73.( 4ty dom za mostem po prawej stronie.)”

WBC „Dziennik Poznański” nr 51, 04-03-1870 r., str.4:
„Sprzedaż konieczna. Statek na rzece Warcie w Poznaniu się znajdujący do szypra Jerzego Briese należący VIII 572. Ma być w drodze egzekucyi w koniecznej subhastacyi w poniedziałek dnia 11 kwietnia r.b. przed południem o godzinie 10.[…]”

WBC „Dziennik Poznański” nr 239, 20-10-1866 r., str.4:
„Obwieszczenie. Zadzierżawione przez Hipolita Nowakowskiego, majstra szewskiego, miejsce wraz z budą z lewej strony wchodu do ratusza publicznie wydzierżawione zostanie na czas od 1 kwietnia r. 1867 aż do 1 kwietnia r. 1870.[…]”

WBC „Dziennik Poznański” nr 240, 21-10-1866 r., str.4:
„Wysokiej szlachcie i szanownej publiczności donosimy uniżenie, iż w dniu 1 listopada rb otworzymy w Poznaniu przy Zamkowej ulicy no. 4 na I piętrze handel strojów. Równocześnie polecamy na porę zimową wybór gustownych kapeluszy, czepków, stroików itd. po miernych cenach. Antonina i Anna Kurckie. Siostry.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 105, 10-05-1891 r., str.10:
„Niniejszem donoszę uprzejmie, iż kuchnią moją z Berlińskiej ul. 10 przeniosłem na ul. Bismarkowską 8/9. Polecam obiady […] D. Andrzejewski kuchmistrz, Bismarkowska ul. 8/9.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 105, 10-05-1891 r., str.10:
„Szafy do pieniędzy i kasetki stalą opancerzone pod gwarancyą ma zawsze w wielkim wyborze Leon Friedeberg, ślusarz artystyczny. Fabryka W. Garbary 7. Żydowska ul. 30.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 105, 10-05-1891 r., str.9:
„Szanownej Publiczności miasta Wrześni i okolicy donoszą uniżenie, że z dniem 15-go kwietnia r.b. założyłam w Wrześni przy rynku magazyn mód i konfekcyi dla pań […] Władysława Krenz.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 105, 10-05-1891 r., str.9:
„Polecam Szanownej Publiczności różnego rodzaju gotowe pojazdy pod dwuletnią gwarancyą z doskonałego materyału z własnej fabryki. Własna kuźnia, kołodziejstwo, lakiernictwo i siodlarstwo.[…] Józef Kulka fabrykant pojazdów Poznań Hotel de Paris, Szeroka ulica Nr.15.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 105, 10-05-1891 r., str.9:
„Szanownej Publiczności mam zaszczyt polecić jak najuprzejmiej moją fabrykę, przyjmując reperacye wszelkich lokomobil, młockarń, gorzelni, meneży i sieczkarń, jako też wszelkich przedmiotów w zakres ten wchodzących. Również przyjmuję zamówienia na ogrodzenia cmentarne, bramy, okna z kutego żelaza itp. Czesław Olsztyński, Jeżyce pod Poznaniem.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 105, 10-05-1891 r., str.9:
„Konduktory końce z preparowanego grafitu retortowego, patentowane i premiowane, jako też cynk, cement drzewny i podwójne dachy z tektury urządza dobrze i tanio, kosztorysy przesyła franko Emil Kroh. znawca prowincyonalnego zabezpieczenia ogniowego na konduktory w Kościanie.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 105, 10-05-1891 r., str.9:
„Hotel „Muzeum” jedyny polski hotel w Toruniu. Poleca szanownej podróżującej Publiczności swoje elegancko urządzone pokoje, dobrą kuchnią, skorą usługę, wyborną winiarnią i piwiarnią przy niskich cenach. Właść. J. Menczarski Toruń. służący hotelowy na dworcu.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 225, 01-10-1901 r., str.6:
„Ukończywszy kursa handlowe w Poznańskiej królewskiej szkole przemysłowej, pragnnęłabym przyjąć od 1 pażdziernika rb. odpowiednie miejsce w Poznaniu, najchętniej jako stenografistka do korespondencyi. O łaskawe oferty uprasza Bernarda Skoraczewska, Bagatelka p.Miłosław.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sie 2013, 09:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr 225, 01-10-1901 r., str.4:
„Cukiernia Warszawska. Z dniem 1 października r.b. przeniosłem moją cukiernią do nowo wybudowanej kamienicy obok mojego dotychczasowego lokalu przy ul.Podgórnej nr.4. […] E.Hyżewicz, Cukiernia Warszawska, Podgórna ul. 4.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 49, 02-03-1869 r., str.4:
„Zakład litograficzny M. Jaroczyńskiego ul. Strzelecka 25, wprost Szkoły Realnej, poleca swój dobór gotowych rejestrów gospodarczych,-oraz wykonywa wszelkie zamówienia na formularze, tabele, rachunki, etykiety,[…].”

WBC „Dziennik Poznański” nr 49, 02-03-1869 r., str.4:
„Buk. Szanownych obywateli miasta i okolicy Buku mam honor uprzejmie zawiadomić, że sobie sprowadziłem w jak najnowszych gatunkach sukna i korty po cenach umiarkowanych, oraz, że przy pomocy nowo sprowadzonej machiny jestem w stanie wszelkie zlecenia spiesznie wykonać. Polecam się łaskawym względom i pamięci. Jan Szuster, mistrz krawiecki.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 94, 25-04-1909 r., str.12:
„Gorzelnik żon., w średnim wieku, z bardzo chlubn. świad. i polec., z dwóch miejsc od kolonizacyi wydalony, do pierwsz. fachowców należący.[…] poszukuje od lipca u państwa polsk. i za granicą posady. Czerwiński, gorzelnik – Lusin (Wpr)”

WBC „Dziennik Poznański” nr 94, 25-04-1909 r., str.10:
„Jan Pankalla inżynier kultury wykonuje roboty drenarskie i melioracye łąkowe. Poznań Lokal: Spółki Melioracyjnej, ul. Bismarka 8.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 144, 27-06-1909 r., str.10:
„St. Grzelachowski mistrz garncarski Telef.2596 Poznań, św. Marcin 13 wykonuje wszelkie prace garncarskie. Kafle białe, kolorowe, majolikowe w wielkim wyborze. […]”

WBC „Dziennik Poznański” nr 44, 22-02-1902 r., str.4:
„Dostarczam wszelką ilość robotników z Polski za wynagrodzeniem 2 marek za osobę. Zgłoszenia przyjmuje Julianna Dondajewska, stręczarka w Strzałkowie.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 44, 22-02-1902 r., str.4:
„Służący kawal., 23 lat maj., wolny od wojskowości, posiadaj. dobre świad. znaj. służbę pod każdym względem, obecnie w miejscu, poszuk. miejsca od 1 kwietnia. O łask. zgłosz. upr. służący Stanisław Nowak, Wreschen.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 44, 22-02-1902 r., str.4:
„Urzednika gosp.[…] polecić może od 1 lipca b.r. Hoffmann, administrator majętności Komorza.[…]Pogorzelice.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 44, 22-02-1902 r., str.4:
„Polecam swój pensyonat dla gości przyjezdnych z Rychłowskich Celina Kierska, Wiedeńska ul. nr. 1, parter.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 45, 23-02-1902 r., str.8:
„Berlin. Jedyny Hotel Polski pod firmą Hotel Metropole Unter den Linden 20, drugi dom od Pasażu Wielkiego, 3 minuty od dworca Fryderyk. Pokoje od 2 M. T. Jedwabski.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 45, 23-02-1902 r., str.7:
„Cukiernia Jeżyce, W. Berlińska 65, poleca odnowioną ogrzewaną salkę z przybocznemi pokojami, wyborowe piwa i wina ciepłe i zimne potrawy do godz. 1 w nocy. Przystanek kolei elektrycznej. A. Lewandowski.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 45, 23-02-1902 r., str.7:
„Niniejszem pozwalam sobie Wnym Paniom uprzejmie donieść, iż z dniem dzisiejszym otworzyłam przy ul. Półwiejskiej 11, III p. magazyn konfekcyi damskiej i dziecięcej. Wykonuję suknie na sposób angielski, wiedeński i paryzki, elegancko, przy cenach umiarkowanych.[…] L. Domagalska.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 45, 23-02-1902 r., str.7:
„Gorzelnik żonaty, 2 dzieci, 34 l. licz. (sł. w wojsk.) 13 l. przy fachu, 7 l. jako samodzielny, z odbytym kursem Delbrücka 1899, mogący powołać się na liczne rekomendacye, w obecnym miejscu r. 4, które opuszcza z własnej woli, przyjmie także miejsce w Galicyi lub Królestwie, poszukuje posady od 1.7.1902. Łask.of. proszę przesył. pod lit. J. K. K. 303 poste rest. Mieścisko (Mietschisko)”

WBC „Dziennik Poznański” nr 45, 23-02-1902 r., str.6:
„Biuro budowlane w Poznaniu przy ulicy Rycerskiej Nr. 37 otworzyłem i polecam się do wykonywania planów budowlanych, kosztorysów, obliczeń statystycznych, szacowania gruntów i budynków itp. Bolesław Najgrakowski budowniczy.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 46, 25-02-1902 r., str.6:
„Masażystka poleca się w domu i po za domem Marya Vöske Poznań W. 3. ul.Kanałowa 17.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 195, 27-08-1889 r., str.6:
„Szanownej Publiczności donoszę uprzejmie, że nie mojej firmy dotyczy wyjazd do Paryża, owszem jestem w domu i przyjmuję wszelkie zlecenia. Poznań, Stary Rynek Nr. 7. Józef Skóraczewski, szewc.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 211, 14-09-1878 r., str.4:
„Ogrodnik artystyczny B. Tyrakowski z Baszkowa p. Zdunami, w pow. Krotoszyńskim, który okazać może najlepsze świadectwa z dotychczasowej swojej czynności, poszukuje od 1 października rb. umieszczenia.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 266, 16-11-1924 r., str.6:
„Zbożowiec. Dla syna mego, który ukończył praktykę w „Rolniku” w Poznaniu z dobrem świadectwem szukam odpowiedniej posady. Zależy mi w pierwszem rzędzie o dalsze jego wykształcenie zawodowe mniej zaś o pensję dla niego. Oferty lub zapytania proszę pod adresem Bolesław Winiewicz, Poznań, Aleje Marcinkowskiego 24.”

WBC „Kurier Poznański” nr 27, 20-10-1906 r., str.5:
„Śrem. W poniedziałek umarł tutaj wymiernik Piotr Wlekliński, liczący 104 lata. Staruszek, który był dawniej rzeżnikiem, od 8 lat zaniemogł i nie opuszczał łóżka, lecz świeżość umysłu zachował do ostatniej chwili.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 218, 23-09-1860 r., str.4:
„Będąc przez królewską regencyą jako cieśla wyegzaminowany i posiadając konsens praktykowania, polecam się Szanownej Publiczności i Wysokiej Szlachcie i proszę o łaskawe polecenia, za umiarkowane ceny przy skorem i dokładnem wykonaniu ręcząc Jan Frese, cieśla w Ratajach lub na Chwaliszewie pod nr. 93 dowiedzieć się można.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 246, 26-10-1860 r., str.4:
„Mieszkam teraz w domu przy Ulicy śto Marcińskiej nr. 4. Tuż przy placu Mickiewicza. Poznań, w Październiku 1860. Hebanowski, Budowniczy.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 246, 26-10-1860 r., str.4:
„Brzytwy angielskie poleca gwarantując za dobroć C. Preiss, nożownik. Również szlifują się tamże brzytwy starannie a zamowienia z prowincyi odwrotnie się wykonują.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 218, 24-09-1861 r., str.4:
„Mam honor donieść szanownej publiczności, którzy mi powierzają swe roboty, iż odebrawszy z fabryk świeże towary jesienne i zimowe, jestem w stanie za umiarkowane ceny wszelkie obstalunki sumiennie i rzetelnie odstawić, a mianowicie polskie ubiory wszelkiego gatunku. J. Salkowski, krawiec męzki, ul. Jezuicka nr. 9 w Poznaniu.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 142, 24-06-1898 r., str.4:
„Poszukuję posady od każdego czasu jako samodzielny gorzelnik w większym majątku, najchętniej gdziebym się mógł później ożenić. Mam lat 30, posiadam dobre świadectwa z samodzielnego zarządu gorzelni. Łaskawe oferty przyjmuje St. Gucz, Inowrocław ulica Świętego Ducha Nr. 76.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 215, 22-09-1866 r., str.4:
„Mój syn Antoni uszedł mi z domu. Upraszam przeto Szanowną Publiczność, aby mu nikt nic na mój rachunek niedał, ani też niesprzedał, tudzież, aby każdy miał się przed nim na ostrożności. Konarzewo p. Krotoszynem, dnia 13 września 1866. Szymon Zoborowski, ogrodnik.”

WBC „Kurier Poznański” nr 222, 28-09-1877 r., str.4:
„Szanownej publiczności donoszę uniżenie, i z dniem dzisiejszym handel mój garderoby męzkiej z ulicy Berlińskiej na Śty Marcin pod nr. 61 do kamienicy pana kupca Seidla przeniosłem. Poznań, dnia 28 września 1877. Stanisław Mazurowicz krawiec męzki.”

WBC „Kurier Poznański” nr 223, 29-09-1877 r., str.6:
„Szkoła jazdy konnej i powozowej w Gnieźnie.[…] Wojciech Herse koniuszy.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sie 2013, 07:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr 80, 07-04-1865 r., str.4:
„Kucharz Rosiński potrzebuje czterech kuchcików od ś. Jana r. b. Rodzice mający chęć poświęcić swych synów temu zawodowi, zgłosić się mogą do Mchów pod Książem franco.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 82, 09-04-1865 r., str.6:
„Jaknajtaniej przyjmuje zamówienia na nagrobki z różnego kamienia, podług rysunków. A. Rojda, rzeźbiarz, ul. Szewska 9, naprz. zakładu Urszulanek.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 83, 11-04-1865 r., str.6:
„Przy ul. Weneckiej 5/6 jest od 1 lipca lub też od 1 października całkiem lub częściowo do wynajęcia murowany dom mieszkalny, położony w środku podwórza, wraz z wozownią i stajnią. Rzeczony dom mieszkalny jest mianowicie stósownym dla większej rodziny, lubiącej mieszkać samotnie. Szczegółów udzieli mistrz mularski Wührmann tamże."

WBC „Dziennik Poznański” nr 84, 12-04-1865 r., str.4:
„Szanownej publiczności poleca się majster garnczarski V. Karpiński, ulica Wilhelmowska No. 23”.

WBC „Dziennik Poznański” nr 88, 16-04-1865 r., str.4:
„Szanownym posiedzicielom gorzelni donoszę ninieszem, iż i nadal podejmuję się wszelkich robót bednarskich jakoteż reperacyi, ręcząc za skore i rzetelne wykonanie. Koniecki, bednarz, Wielkie Garbary.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 91, 21-04-1865 r., str.4:
„Elżbieta Kessler, Król. pruska egzaminowana operatorka nagniotków z Berlina,[…] Mieszkam w Poznaniu w Miliusa hotelu drezdeńskim od 20 kwietnia tylko przez kilka dni, gdzie od godziny 10 rano do 6 wieczorem jestem do usług.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 47, 26-02-1865 r., str.3:
„Chłopiec chcący się uczyć piekarstwa znajdzie miejsce u piekarza Wojciecha Radziszewskiego, w Poznaniu, na Chwaliszewie 90.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 47, 26-02-1865 r., str.3:
„Antoni Krug, ogrodowy handlujący w Poznaniu, ul. Świętomarcińska No. 16, poleca się tutejszej i zamiejscowej szanownej publiczności ku zakładaniu i utrzymywaniu w porządku mniejszych i większych ogrodów, nadmieniając, że wszelkie dostawy na cel rzeczony robione, oblicza się po cenach najniższych.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 47, 26-02-1865 r., str.3:
„Nasiona i rośliny leśne niezawodnej dobroci, poleca tanio i przesyła na żądanie bezpłatny cennik, zarządzca leśny H. Gaertner w Schoenthal pod Sagau w Szląsku.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 48, 28-02-1865 r., str.3:
„W Kożuszkowie pod Strzelnem odbyło pięciu żandarmów dnia 21 bm. rewizyą u młynarza Majewskiego u którego wedle denuncyacyi miała się znajdować broń ukryta, mianowicie rewolwery. Tymczasem znaleziono tylko, jakkolwiek nawet podłogi poodrywano, dwa stare i nadwerężone pistolety. Tak donosi Ostd. Ztg.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 142, 24-06-1865 r., str.4:
„Przy ul. Młyńskiej No. 9, jest I piętro obejmujące 6 pokoi i przyległości, od 1 października rb. do wynajęcia. Szczegółów udzieli ślósarz pan Kimmler.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 143, 25-06-1865 r., str.5:
„Kuferki podróżne w nadzwyczaj bogatym wyborze[…] J. Latz, siodlarz, przy Rynku No. 55.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 269, 24-11-1865 r., str.4:
„Pozytew o 6 głosach mogący być użyty do kaplicy lub kościołka jest za 14 tal. do nabycia u organisty Gorzalniaskiego w Jutrosinie.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 269, 24-11-1865 r., str.4:
„Naczynia kościelne. Od lat 20 istniejący skład mój wyrobów własnych znacznie powiększyłem, polecając takowy dostojnemu Duchowieństwu. W. Czarnecki, złotnik, Poznań, ul. Wrocławska 37.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 269, 24-11-1865 r., str.4:
„Kazimierz Maronski, rękawicznik w Bydgoszczy, ul. Stara Pocztowa 82, w poprzek hotelu Riego, zwraca uwagę na swój znaczny zapas wełnianych rzeczy,[…]”

WBC „Dziennik Poznański” nr 272, 28-11-1865 r., str.6:
„Pralnia A. M. Wintera, krawca męzkiego, przy Alei 26, naprz. poczty, poleca się do czyszczenia garderoby męzkiej i damskiej z plam wszelkiego rodzaju. Farbuje, fasonuje i modernizuje.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 164, 21-07-1893 r., str.4:
„T. St. Zalisz, mistrz ślusarski, Poznań, Wilhelmowska ulica Nr. 20 (naprzeciw hotelu Francuskiego) poleca się do wykonywania wszelkich robót budowlanych, jako to:[…]”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sie 2013, 17:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr 257, 08-11-1867 r., str.4:
”Szanownej wielce publiczności Poznania i okolicy donoszę uprzejmie, iż przejąłem cyrk przy M.Rycerskiej ulicy celem urządzenia w nim stałej szkoły jeżdżenia, woltyżowania, jeżdżenia karuselowego i kadrylowego jako też dresury koni. Ujeżdżaniem koni damskich trudnić się będzie moja żona. Abonament rozpocząć można dnia każdego. Dla panów, którzy konie swe sami ujeżdżają, cyrk codziennie na kilka godzin będzie stał otworem. Hugon Blennow, masztalerz cyrku. Bliższe szczegóły w cyrku lub mem pomieszkaniu św. Marcin Nr. 46.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 sie 2013, 14:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr 261, 13-11-1867 r., str.4:
„3 ½ funta chleba pięknego, dobrze wypieczonego i co dzień świeżego sprzedaje za 5 sgr. J. Mruczkowski, piekarz przy Grobli 26.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 101, 02-05-1867 r., str.4:
„Pana Wawrzyńca Tomaszewskiego, rządzcę gospodarczego, upraszam o niezwłoczne uwiadomienie mnie o swojem zamieszkaniu w Trzemesznie. Wilkoński.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 101, 02-05-1867 r., str.4:
„Z powodu przeniesienia się jest na Rybakach No. 3 pokój meblowany z pościelą do wynajęcia. Bliższa wiad. u król. tłómacza powiat. Piaseckiego tamże.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 101, 02-05-1867 r., str.4:
„Chłopak porządnych rodziców, posiadający przynajmniej dokładne wiadomości elementarne a mający chęć nauczenia się ogrodnictwa we wszelkich gałęziach, znajdzie natychmiast miejsce w Uzarzewie pod Swarzędzem u podpisanego. Jeżeli będzie pilny, pracowity i posłuszny odbierze roczne wynagrodzenie do 12 talarów. Rohnert.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 102, 03-05-1867 r., str.4:
„Objąwszy hotel Paryzki w Kcyni, urządziłem wszystko jak najdogodniej i zaopatrzywszy się w jak najlepszy towar; w wina węgierskie, reńskie, szampańskie, czerwone, portery, cygara itd. itd. polecam się łaskawym względom. Konstanty Szpingier.”
„W hotelu Paryzkim w Kcyni otworzyłem cukiernią,[…] Konstanty Szpingier.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 103, 04-05-1867 r., str.4:
„Szycia sukien damskich i t.p. tudzież garniturów na tamborku robionych podejmuje się zawsze Matylda Roeszel, Piekary No. 21 I piętro.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 103, 04-05-1867 r., str.4:
„Pisarz gospodarczy[..] Wiadomości udzieli ekonom Marcinkowski w Lipówcu pod Kobylinem.”

WBC „Kurier Poznański” nr 70, 28-03-1883 r., str.4:
„Skład mój trumien gotowych tak drewnianych jako i metalowych w najrozmaitszych rozmiarach polecam względom Szanownej Publiczności. Fahner, stolarz w Ostrowie.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 wrz 2013, 18:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Kurier Poznański” nr235, 12-10-1890 r., str.6:
„J. Kalinowski, tapicer- dekorator ma zaszczyt donieść Szan. Publiczności, że przeniósł swój zakład tapicersko-dekoracyjny od 1-go października z ul. Wrocławskiej nr. 5 na Plac Wilhelmowski Nr. 4, tuż obok Hotelu du Nord.

WBC „Dziennik Poznański” nr 142, 24-06-1873 r., str.4:
„Tylko porządnemu i dobremu kucharzowi, bezżennemu, wskaże dobre miejsce od pierwszego lipca r. b. Wł. Sosnowski, kucharz w Ostrowitem pod Trzemesznem.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 93, 23-04-1893 r., str.10:
„Stolarnia B. Zalewskiego, Strzałowa ul. 7, ma szafy orzechowe na sprzedaż."

WBC „Dziennik Poznański” nr 93, 23-04-1893 r., str.10:
„Nagrobki i pomniki z marmuru, granitu, syenitu i piaskowca oraz okratowania poleca po cenach umiarkowanych S. Tuszewski, rzeźbiarz. Pracownia Strzelecka ulica 30. Mieszkanie Długa ulica 14.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 93, 23-04-1893 r., str.10:
„Barbara Terjan, na Rybakach nr. 10 poszukuje posługi, lub innego zajęcia kobiecego.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 93, 23-04-1893 r., str.7:
„Suknie i okrycia damskie wykonuję podług paryzkich żurnali […] Bronisława Gałecka, konfekcja damska, Poznań, Stary Rynek Nr. 53/54, wchód z ul. Jezuickiej.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 94, 25-04-1893 r., str.6:
„Teodozya Klemińska na Grobli nr.3. poszukuje posługi lub innego zajęcia kobiecego.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 49, 28-02-1908 r., str.8 :
„Ogrodnik żonaty, obeznany dobrze w swym zawodzie, znający dokładnie usługę, posiadający dobre świadectwa, poszukuje stałej posady od 1.4.08. Jan Pilarowski, ogrodnik Szymanowice p. Robaków Kr. Jarotschin.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 50, 29-02-1908 r., str.8 :
„Gorzelnik 32 lata, żonaty, 2 dzieci, zaopatrzony chlubnemi świadectwami i poleceniami, od 1895 roku w zawodzie, obecnie 3-ci rok w niewypowiedzianem miejscu, pragnie z powodów religijnych zmienić posadę. Łask.oferty prosi Mosiński Boneso, Kr. Salzwedel Pr. Sachsen.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 187, 18-08-1909 r., str.7 :
„Polecam się jako kucharz prywatny na wesela, odpusta, polowania i wszelkie uroczystości. Władysław Weiss ul. Półwiejska 33. Przystanek kolei elektr. ul. Kwiatowa Telefon 1888.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 211, 17-09-1903 r., str.5 :
„Przewielebnemu Duchowieństwu i Szan. Publiczności uprzejmie donoszę, iż z dniem 1 października rb. moją pracownią obuwia znacznie powiększam, przenosząc z ulicy Berlińskiej na ulicę Bismarka 5. Prosząc o łaskawe dalsze poparcie, przyrzekam Szan.Odbiorcom skorą i rzetelną obsługą. Z poważaniem L. Paprzycki Poznań, ulica Berlińska Nr.20.”


WBC „Dziennik Poznański” nr 211, 17-09-1903 r., str.4:
„Zwracamy uwagę na zamieszczone w dzisiejszym numerze p. K. Głębockiego, który poleca swoją zarodową oborę. Założona przez ś. p. ojca p. Głębockiego obora, od roku 1868 systematycznie jest prowadzoną.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 145, 28-06-1900 r., str.3 :
„Nagroda. Czeladnik ciesielski Józef Mańczak z Obornik otrzymał od prezesa regencyi 30 marek nagrody za ocalenie od utonięcia z narażeniem własnego życia chłopca Ryszarda Grzeschowa z Poznania.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 wrz 2013, 16:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr 122, 27-05-1908 r., str.8: „Panna znająca się na dobrej kuchni i prasowaniu bielizny, potrzebna zaraz od 1 lipca 08 do wyręczenia pani. L. Szmyt, Września handel żelaza.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 218, 22-09-1907 r., str.6 : „Szanownym Rodakom miasta Poznania i okolicy mam zaszczyt zawiadomić, że z dniem 1 września b. r. otworzyłem w mieście tutejszem przy placu Bernadyńskim Nr. 2 w domu pana budowniczego Frankiewicza warsztat stolarski […] Jan Majchrzak.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 218, 22-09-1907 r., str.6 : „Dyrektorskie prace arcydzielne, wyszykowanie ogrodów i drzew owocowych, podejmuje i szuka dzierżawy ogrodu nadworny ogrodnik Michał Sobczak Tursko p. Pleschen.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 78, 07-04-1869 r., str.4 : „Urzędnik gospodarczy, praktycznie i teoretycznie wykształcony w Szląsku w dobrych niemieckich gospodarstwach, który samodzielnie zarządza gospodarstwem, a chcąc zmienić obowiązki swoje, poszukuje miejsca od św. Jana u państwa polskiego. Łaskawe offerty odbierze Paweł Schimelnda, ekonom we Wierzeji pod Bukiem.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 78, 07-04-1869 r., str.4 : „Doskonała kucharka, znająca się na kuchni najwykwintniejszej, szuka u porządnych państw umieszczenia. Mieszka Wiejska ul.[ Landstrasse] 7. Wdowa Sakżewska.”

WBC „Kurier Poznański” nr 2, 04-01-1876 r., str.4 : „Panny w naukę krawiecczyzny przyjmuje Matylda Roessel Wodna ulica nr. 25. I piętro.”

WBC „Kurier Poznański” nr 3, 05-01-1876 r., str.4 : „Osiedliłem się jako przedsiębiorca budowli w Jarocinie Stefan Bogacki pryw. budowniczy.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 45, 23-02-1862 r., str.4 : „Na częste dopytywanie się zamiejscowych Panów o moim pomieszkaniu, oświadczam, iż zawsze jeszcze w tym samym miejscu, Jezuicka ulica No. 9 mieszkam. Poznań, dnia 22 lutego 1862. J. Salkowski, krawiec męski.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 296, 25-12-1862 r., str.2 : „Lokal winny, piwny i restauracyjny H. Baltes, ul. Fryderykowska, nr. 31. Z dniem 1 stycznia 1863 r. odstąpiłem swą kuchnią, lokal winny, piwny i restauracyjny kucharzowi panu Władysławowi Gruszczyńskiemu na własny rachunek. Oprócz stołowania według cennika będzie także stołował miesięcznie po 6 tal. Poznań, 24 grudnia 1962 r. Herman Baltes.
Odnośnie do powyższego oznajmienia upraszam o łaskawe jak najwcześniejsze zamówienia stołu. […] Władysław Gruszczyński, kucharz.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 296, 25-12-1862 r., str.2 : „W lesie żabińskim, pod Mosiną, sprzedawać będzie od Nowego Roku począwszy codziennie: drzewo sosnowe budulcowe każdej jakości, sążnie pińkowe i z wiorów, kópki gałęzi i obrzynki Karól Sachweh, leśniczy tamtejszy, podług złożonej u niego ku przejrzeniu taksy.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 297, 28-12-1862 r., str.4 : „Zostawszy potwierdzonym jako Majster kominiarski przez król. regencyą, osiedliłem się w mieście tutejszem, i polecam się łaskawym względom Szanownej Publiczności. Poznań, dnia 26go grudnia 1862. Nikodem Kłosowski, Majster kominiarski, na Chwaliszewie Nr. 5.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 297, 28-12-1862 r., str.4 : „Lampy wszelkiego rodzaju reparuje H. Klug, Poznań, ul. Fryderykowska 33.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 46, 26-02-1863 r., str.4 : „14 obrazów olejnych nowych stacyjnych 34 cali wysokości i 26 cali szerokości i kilka innych obrazów kościelnych, są do sprzedania. Zarazem oświadczam, iż wszelkie roboty malarskie i pozłacania w kościołach przyjmuje. Buk, 23 lutego 1863. Napoleon Zemlerski, malarz i pozłotnik.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 46, 26-02-1863 r., str.4 : „Piotr Majerowski, ogrodnik będący przez 22 lat w służbie, w dobrach króla Holenderskiego, poszukuje miejsca. Adres Piotr Majerowski Racat pod Kościanem.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 33, 11-02-1863 r., str.5 : „Kilku zdatnych czeladników stolarskich, może natychmiast znaleźć stałe i korzystne zatrudnienie, głównie przy budowli, za zapłatą od sztuki, obok przyzwoitego utrzymania. Bliższa wiadomość u Tomasza Rybickiego, stolarza w Środzie.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 2, 03-01-1863 r., str.4 :Organista choralny i muzykus z chlubnemi zaświadczeniami, zdatny pouczenia śpiewu kościelnego lub prowadzenia muzyki, do której posiada własne instrumenta, poszukuje stosownego miejsca od św. Wojciecha 1863 r. Bliższą wiadomość udzieli Pan Sumiński, organista przy kościele św. Wojciecha w Poznaniu.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 171, 29-07-1859 r., str.4 : „Skrzypce kremońskie, 209 lat stare, są do nabycia za cenę umiarkowaną u W.Michalskiego, budowniczego fortepianów w Gnieźnie, ulica Tumska.”

WBC „Kurier Poznański” nr 246, 27-10-1886 r., str.4 : „Mieszkam odtąd przy Strzeleckiej ulicy 30 I p. H. Matejko, architekt.”

WBC „Kurier Poznański” nr 246, 27-10-1886 r., str.4 : „Szanownej Publiczności zwracam uwagę na mój dobrze zaopatrzony skład […] B. Kalinowski, krawiec męzki, Poznań, Jezuicka ul. 12. obok handlu p. Wędzickiego.”

WBC „Kurier Poznański” nr 246, 27-10-1886 r., str.4 : „A.Leja Handel futer i kożuchów w Ostrowie poleca […]. Reperacye wchodzące w zakres kuśnierstwa wykonuję szybko i akuratnie.”

WBC „Kurier Poznański” nr 246, 27-10-1886 r., str.4 : „Donoszę uprzejmie, iż z dniem 8 listopada r. b. rozpoczynam przy ul. Wiedeńskiej Nr. 5 III p. w podwórzu kurs damskiego kroju, który trwać będzie trzy tygodnie.[…] M. Kazubowski, Członek Akademii krawieckiej w Dreznie.”

WBC „Kurier Poznański” nr 248, 29-10-1886 r., str.4 : „J. Sikora, kuśnierz, Poznań, Piotra ul. 9. Reperacye w zakres kuśnierstwa wchodzące jako też nowe roboty wykonują się prędko i jak najtaniej.”

WBC „Kurier Poznański” nr 248, 29-10-1886 r., str.4 : „Do posługi i prania poleca się Maryanna Mniszak, ul. Szyperska 15 w tylnym domu II piętro.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 120, 26-05-1861 r., str.5 : „Kałuba i Tomaszewski siodlarze Stary Rynek nr 8. Polecają swój znacznie zaopatrzony skład, siodeł, szorów, kufrów różnej wielkości[…]”

WBC „Dziennik Poznański” nr 120, 26-05-1861 r., str.5 : „Furmanki do przewożenia mebli poleca spedytor Maurycy S. Auerbach, kantor przy ul. Dominikańskiej.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 44, 24-02-1900 r., str.4 : „Toalety balowe wykonuje się w magazynie moim bardzo szybko, zręcznie i tanio podług paryskich żurnali. Bronisława Gałecka, konfekcya damska, róg Starego Rynku i ul. Jezuickiej, I piętro. Druga brama, Nr. 12.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 44, 24-02-1900 r., str.4 : „Borowy żon., bez fam., mający lat 30 , dobrze polecony, znający się na kulturach leśnych i rozm. Drzewa, dobry myśliwy, w razie potrzeby może pełnić służbę dworską, szuka odp. Miejsca od 1.4. rb. Posadę dotychczas. Opuszcza z pow. zwin. boru. Łask. of. upr. M.Gnalicki, borowy. Zielontkowo p. Wargowo.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 44, 24-02-1900 r., str.4 : „Włódarz w młodem wieku, pilny, trzeżwy i energ., 3 lata we wzor. gospod., prosi o wskaz. miejsca od 1.4. b. r. Jan Hoffmann, Janowo p. Königl. Neudorf B. P.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 45, 25-02-1900 r., str.8 : „Szanownej Publiczności miasta Poznania i okolicy mam zaszczyt polecić się do wykonywania wszelkich prac malarskich i dekoracyjnych, spewniając jaknajrzetelniejszą usługę i umiarkowane ceny. Z uszanowaniem Jan Reiman, malarz-dekorator, ul.Ogrodowa 19, róg ul. Piotra.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 243, 24-10-1885 r., str.4 : „J.Kalinowski, tapicer i dekorator, Poznań, Wrocławska ulica Nr. 12, poleca […].”

WBC „Dziennik Poznański” nr 243, 24-10-1885 r., str.4 : „!!! Doniesienie!!! Niniejszem mam zaszczyt uprzejmie donieść Szanownej Publiczności miasta Poznania i okolicy, iż z dniem 1-ym t. m. otworzyłem tu w miejscu przy ulicy Wrocławskiej Nr. 15 w hotelu saskim magazyn garderoby męzkiej pod firmą: A. Kosidowski […] A. Kosidowski krawiec.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 24, 29-01-1888 r., str.8 : „Ceglarz, Antoni Brandt, żonaty, Polak, z dom. Grabów, a zamieszkały w Krzywegórze per Miłosław znający wszelkie wyroby jako to cegieł, dachówek, rurek przy paleniu drzewem, torfem i węglami, poszukuje miejsca od 1 kwietnia rb. w skutek braku gliny i skasowania cegielni.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 24, 29-01-1888 r., str.8 : „Biurka dyplomatyczne, orzechowe są po cenie fabrycznej zawsze na składzie w magazynie trumien u Bielawskiego, stolarza, Jezuicka ulica 11.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 89 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 44 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL