Halino,
pojawiła się już pierwsza odpowiedź od DaveMaestro.
Oto jego rady w skrócie:
- zainwestować 10€ i złożyć wniosek w Landesarchiv Berlin o wyciąg z karty meldunkowej; tutaj znajdziesz gotowy formularz:
http://www.landesarchiv-berlin.de/lab-n ... 4/emk.pdf; ponieważ data ur. Marii jest znana, DaveMaestro proponuje podać ją, jak i dwóch znalezionych w książkach adresowych policjantów, jako osoby poszukiwane,
- czy przeszukane zostały już wszystkie księgi adresowe Berlina ( a więc do 1943?), dobrze byłoby ustalić, czy adres z 1936r. był ostatnim adresem
- poza tym można by tylko jeszcze przeszukać każdy USC (Standesamt) w Landesarchiv Berlin, aby znaleźć akt zgonu z 1945r., ale na dzień dzisiejszy jest to ok. 88 USC
- na stronie Volksbundu można znaleźć 17 wpisów dot. zgonu osób o nazwisku Ernst Rieck.
http://www.volksbund.de ; z pewnością można wykluczyć te osoby, które zginęły podczas I WŚ, inni (oprócz dwóch osób) są za młodzi, ten który urodził się w 1887r. był marynarzem, ale raczej mało prawdopodobne jest, aby przeszedł z policji do marynarki. Policjanci w ramach Volkssturmu byli raczej werbowani do wojsk lądowych.
Ten może być interesujący:
Nazwisko:Rieck
Imię:Ernst Rudolf
Data ur.:09.03.1893
Data zgonu/zaginięcia:01.01.1945
Miejsce zgonu/zaginięcia:Preussisch Holland
Może warto byłoby skontaktować się z Volksbundem i zapytać, czy znana jest jego żona.
Poza tym można jeszcze złożyć wniosek w Niemieckim Czerwonym Krzyżu w Monachium (DRK - Deutsches rotes Kreuz).
Ponieważ Maria Rieck urodziła się na terenie byłych Niemiec, można by wysłać zapytanie do USC I (Standesamt I) w Berlinie o akt zgonu Marie Rieck. Standesamt I zajmuje się byłymi wschodnimi terenami Niemiec. Bardzo długo czeka się jednak na odpowiedź, ostatnio DaveMaestro czekał nawet 22 miesiące.
Kilka wskazówek ode mnie:
DaveMaestro załączył zrzut ekranu wyników wyszukiwania w Volksbundzie. Niestety trzeba być zalogowanym na stronie Ahnenforschung.net, aby móc go otworzyć. Wstawiłam go tutaj:
https://picasaweb.google.com/lh/photo/7 ... directlinkProponuję jednak, abyś sama też przeszukała wyszukiwarkę Volksbundu, bo gdy kliknie się na konkretną osobę, można dowiedzieć się o niej więcej szczegółów. Może będzie to pomocne.
Zauważyłam właśnie, że trochę zmieniono zasady korzystania z tej wyszukiwarki grobów, i trzeba teraz podawać swoje dane, aby moc z niej korzystać. Jeżeli będą jakieś problemy ze zrozumieniem, to proszę dać znać. Umieszczę wtedy na forum małe tłumaczenie tej strony. Samo podanie imienia, nazwiska i adresu "grozi" tylko otrzymywaniem od czasu do czasu niczym nie zobowiązujących listów od Volksbundu z prośbą o wsparcie finansowe. Myślę jednak, że ogranicza się to tylko na teren Niemiec.
Co do Niemieckiego Czerwonego Krzyża, to na tej stronie:
https://www.drk-suchdienst.de/de/node/25 można znaleźć wszelkie informacje w języku niemieckim, angielskim i rosyjskim. Dostępne są gotowe formularze, które można wypełnić online w języku niemieckim i angielskim lub w formacie pdf w języku niemieckim:
Verschollene/Vermisste Zweiter Weltkrieg
Suchanfrage stellen (Online-Formular deutsch und englisch)
Suchanfrage stellen (PDF-Formular deutsch)Pozdrawiam