Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 05 lis 2024, 16:33

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 322 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 10 gru 2023, 10:12 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
link w pierwszym poście tego rocznika.

Rok 1935.

Nr 22, 2.VI.

Str. 4.

Wypisy z ksiąg kościelnych.

Zapowiedzi ślubne:
122) Józef Matuszewski, k. Strzelecka 8, Bronisława Purol. p. Strzelecka 8 ( G. Wilda 26).
123) Franciszek Bońda, k. Ogrodowa 15, Agnieszka Itkowiak, p. M. Magdaleny 2.
124) Józef Kalemba, k. Rybaki 23, Katarzyna Brędzka, p. Rybaki 23.
125) Kazimierz Bartkowiak, k. św. Marcin 61, Walentyna Wesoła, p. Długa 11 (Marsz. Focha 38).
126) Wiktor Wysłouch, k. Wierzbięcice 19, Marja Frontczak, p. Warszawa.
127) Maksymiljan Dornowski, k. Stroma 27, Łucja Przybylska, p. Bydgoszcz.
128) Wincenty Deibele, k. Dessau, Klara Kenschner, p. Półwiejska 11.

W czerwcu przypadają rocznice zgonu następujących zmarłych parafjan naszych:
1. 6. Marcin Maćkowiak, Długa 4,
2. 6. Ludwika Hebanowska, Łąkowa 1-2,
3. 6. Jan Luer, Kopernika 3,
6. 6. Ignacy Kachlicki, Stroma 24,
9. 6. Zofja Malinowska, Półwiejska 22,
12. 6. Anastazja Palicka, św. Czesława 3.
12. 6. Stanisława Walczakówna, Półwiejska 21,
14. 6. Magdalena Biedermann, Strzelecka 11,
16. 6. Nimfa Chylewska, Rybaki 22,
17. 6. Piotr Kotecki, Strzelecka 6,
22. 6. Pelagja Jabłońska, Długa 4.

W domu zawadzają
przedwojenne monety srebrne i niklowe. Leżą one bezużytecznie po szufladach i kątach. Nic już za nie nie otrzymamy. A tymczasem oddane do Związku Polek dla wspierania ubogich kościołów na kresach wschodnich zamieniają się w złociste kielichy i naczynia kościelne. Na takie bowiem je Związek zamienia. Dlatego każdy drobiazg przyjmuje z wdzięcznością…
Niejeden kapłan kresowy z swoimi wiernymi w nowennie uprasza niebo o łaskawego ofiarodawcę, bo nie w czem odprawiać nabożeństwa. „Właśnie skończyłem nowennę – pisze jeden – wychodzę z kościoła i… otrzymuję paczkę z Związku, a w niej… wymodlone rzeczy.”
Chciejmy przeszukać dom. Może znajdziemy stare monety srebrne i niklowe, srebrne i złote przedmioty. Można je składać p. adr.: ks. delegat Mieliński, Matejki 17, lub Ostrów Tumski 1, p. Marja Swinarska, Ogrodowa 10, p. Marja Domżałowa, Wały Jagiełły 2a.

Nr 23, 9.VI.

Str. 4.

Pierwsza Komunja św. dzieci.

W pierwsze święto Zielonych Świątek przystąpią dzieci naszej parafji do pierwszej Komunji św. Spowiedź ich odbędzie się w sobotę i to: dla chłopców o godz. 4, dla dziewcząt o godz. 5 po południu.
Dzieci gromadzą się o godz. 7 rano na dziedzińcu kościelnym ze strony ul. Strzeleckiej. O godz. 7 ½ poświęca ksiądz tamże książeczki, różańce i medaljoniki. Następnie wyrusza procesja do kościoła. Podczas procesji śpiewają dzieci „Kto się w opiekę”.
Następuje msza św. z przemową ks. Prałata. Porządek nad dziećmi powierzony jest księdzu i Siostrom Służebniczkom. Co do stroju, to życzeniem jest, by dziewczynki miały na głowie białe wianuszki, chłopcy mirtę z wstążeczką białą przy ubranku. Tak dziewczęta jak chłopcy niosą w ręku świece.
W drugie święto przystąpią dzieci także do Komunji św. na mszy o godz. 8. Zbiórka o godz. 7 ¾ na dziedzińcu kościelnym bez świec. Po odmówieniu wspólnych modlitw dziękczynnych po Komunji św. dzieci udają się w szeregach na dziedziniec kościelny, gdzie odbiorą obrazki pamiątkowe.
Bierzmowanie odbędzie się w pierwsze święto o godz. 16. Kartki do bierzmowania wręczy się dzieciom przed nieszporami od godz. 2 ½ na dziedzińcu.
Do przyjęcia sakramentu bierzmowania zachęcamy również osoby starsze, które dotychczas jeszcze nie przyjęły tego sakramentu. Po kartki można zgłaszać się w biurze parafjalnem.

Wypisy z ksiąg kościelnych.

Zapowiedzi ślubne:
129) Kazimierz Strojny, k. Czerlejno, Helena Michalska, p. Strzelecka 21.
130) Czesław Zarzyński, k. Półwiejska 16, Helena Mikołajczak, p. Półwiejska 9a.
131) Jan Czarnecki, k. Leszno, Wanda Stefańska, p. Przemysłowa 28a.

cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 gru 2023, 15:42 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
link w pierwszym poście tego rocznika.

Rok 1935.

Nr 24, 16.VI.

Str. 2, 3.

Święto Pierwszej Komunji św.

…Piękność tego dnia nie da się porównać z żadnym nowoczesnym obchodem świeckim – już swoim wyglądem zewnętrznym. A cóż powiedzieć o świętych i błogosławionych owocach i skutkach, o tych uczuciach miłości bliźniego, jakie budzi dzień pierwszej Komunji św. w sercach ludzkich. Oto kilka przykładów z tego roku: pewna zamożniejsza rodzina sprawiła nowe ubrania czterem chłopcom biednym, inna rodzina ubrała biedną dziewczynkę, a oto, co pisze grono uczenic:
Wiel. Ksiądz Prałat Rankowski.
Kółko Popierania Przemysłu Krajowego przy VI. Szkole Wydziałowej w Poznaniu ofiaruje 5 zł dla najbiedniejszej dziewczynki, która przystępuje do I. Komunji świętej.
W imieniu wszystkich członków
Ludka Stabreyówna,
zastępczyni przewodniczącej.

- Wszystkie dzieci biednych rodziców, które dzięki ofiarności naszych parafjan otrzymały nową odzież i obuwie na dzień I. Komunji św., było przeszło 40…

Dzień Pierwszej Komunji św. w naszym kościele.

Dzieci w liczbie 250 zgromadziły się na dziedzińcu kościelnym i stąd zostały wprowadzone pod przewodnictwem księży parafjalnych, w asyście bractw i stowarzyszeń przy biciu dzwonów i śpiewie „Kto się w opiekę” do kościoła. Po odśpiewaniu hymnu do Ducha św. przemówił ks. Proboszcz do dziatwy w serdecznych słowach. W czasie mszy św. dzieci przystępowały ze świecą w ręku do Stołu Pańskiego.
Piękny i rzewny był widok tej uroczystości.
…….
Tego samego dnia po nieszporach odbyło się w kościele naszym udzielanie sakramentu bierzmowania. O godz. 4 przyjechał Najprzewielebniejszy ks. Biskup Dymek do kościoła. Po serdecznem przemówieniu do dziatwy, udzielił bierzmowania św. dzieciom i dorosłym w liczbie 301 osób.

Str. 3, 4.

Bractwo Żywego Różańca Matek.

...Msza św. za duszę ś. p. Balbiny Kędziory, Józefy Przybylak i Ludwiki Rohloff odbędzie się w wtorek, 18. 6. o godz. 8…

Str. 4.

Chorzy parafjanie nasi, którzy w ostatnim tygodniu zostali zaopatrzeni:
Janina Narożna, Górna Wilda 26,
Władysław Madajczyk, W. Kazimierza W. 12,
Franciszek Grobelny, Rybaki 4,
Jadwiga Fleischer, Kopernika 6,
Franciszka Porubniczak, Półwiejska 4.

Zapowiedzi ślubne:
132) Antoni Latoszewski, wdowiec, Rybaki 21a, Marja Łopińska, p. Chwaliszewo 38/39.
133) Telesfor Karaśkiewicz, wdowiec, Wały Jagiełły 2a, Cecylja Rzeny, p. Półwiejska 16.
134) Piotr Andrzejak, k. Kilińskiego 10, Stanisława Latosia, Kilińskiego 10, przedtem Rybaki 8.
135) Edward Hilgendorf, k. św. Czesława 10, Magdalena Siejakowska, p. Przemysłowa 28.
136) Marcin Olszewski, wdowiec, Grodzisk Wlkp., Marjanna Dropikowska, p. Półwiejska 10.
137) Czesław Latawiec, Skarbowa 1, Janina Wypiśniak, p. Łąkowa 18.
138) Stanisław Niemczyk, k. Rybaki 3, dawn. Kręta 5, Helena Weiss, p. Rybaki 3.

cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 gru 2023, 20:51 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
link w pierwszym poście tego rocznika.

Rok 1935.

Nr 25, 23.VI.

Str. 2.

Pomnik arcybiskupa Florjana Stablewksiego.

Na dziedzińcu kościoła katedralnego w Poznaniu od szeregu miesięcy zwracał uwagę przechodniów prosty z desek zbity dom przyziemny. Niejeden przechodził lub przejeżdżał tędy zaciekawiony i nie umiał sobie odpowiedzieć na pytanie, w jakim celu postawiono na samym środku placu Tumskiego taki obszerny drewniany szałas. Po pewnym czasie rzecz się wyjaśniła. Utworzono tutaj pracownię kamieniarską, w której pod okien znanego i sławnego mistrza p. Marcinkowskiego, wykuwano z bryły kamienia pomnik świętej i niezapomnianej pamięci arcybiskupa naszego Florjana Stablewskiego.
W listopadzie roku przyszłego minie 30 lat od chwili jego zgonu.
Po piętnastu latach zmagania się z wyżyn stolicy arcybiskupiej z wrażem prusactwem w obronie polskiego katechizmu, wtenczas kiedy walka ta najsilniej rozgorzała, kiedy oczy całego świata zwrócone były na chłostane dzieci nasze, On stojąc jako wódz na czele 100-tysięcznej armji dziecięcej w tej krucjacie o polską naukę religji, zakończył swoje życie doczesne na udar zbolałego serca.
Arcybiskup Stablewski po wszystkie czasy uznany i uważany będzie za chlubę polskich biskupów-męczenników z czasów niewoli naszej ojczyzny.
To też słusznie należy mu się pomnik w katedrze Poznańskiej, która przetrwa wieki i wspaniałą postać jego przekazywać będzie najdalszym pokoleniom polskim.
Odsłonięcie pomnika odbędzie się w poniedziałek, dnia 8 lipca, według programu, który niebawem podamy do wiadomości.

Polska Pielgrzymka na Kongres Eucharystyczny w Ljubljanie.

W związku z zapowiedzianą uprzednio polska pielgrzymką na Kongres Eucharystyczny w Ljubljanie, na który w charakterze Legata Papieskiego udaje się osobiście Jego Eminencja Ks. Kardynał Prymas August Hlond, dowiadujemy się pewnych szczegółów tej pielgrzymki. Wyjazd jej nastąpi z Katowic w dniu 26 czerwca rb. wieczorem, drogą na Wiedeń, gdzie uczestnicy pielgrzymki zatrzymają się przez jeden dzień. Przyjazd do Ljubljany nastąpi 28 czerwca, a więc w dniu otwarcia Kongresu uroczystem nabożeństwem w Katedrze. Pielgrzymi wezmą udział we wszystkich uroczystościach Kongresu, które odbywać się będą na wielkim stadjonie, mogącym pomieścić kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Następnie program przewiduje krótką pielgrzymkę do Bledu, zwanego Słoweńską Częstochową i słynącego z szeregu cudów. Po krótkiem zatrzymaniu się w Budapeszcie, powrót pielgrzymki do Katowic nastąpi w dniu 3 lipca popołudniu.
Informują nas dalej, że ilość uczestników tej pielgrzymki została ściśle ograniczona i, że zgłoszenia przyjmowane będą jedynie w kolejności ich otrzymania przez Kancelarję Prymasa Polski, Poznań, Ostrów Tumski 1. Cena udziału w pielgrzymce wynosi zł 380,-.

Str. 3, 4.

Towarzystwo Ministrantów.

Z okazji pięciolecia swego istnienia, Towarzystwo Ministrantów naszej parafji urządziło w niedzielę, 16 bm. uroczysty obchód, który rozpoczął się rano o godz. 9 mszą św., w której wzięli udział członkowie Towarzystwa oraz delegacje stowarzyszeń parafjalnych, przybyłe ze sztandarami…
Po ukończeniu tej uroczystości kościelnej odbyła się wspólna fotografja.
O godzinie 12.30 odbyła się na salce św. Anny akademja, którą zagaił prezes Towarzystwa p. Ulryk Żerdziński, witają wszystkich gości w imieniu Towarzystwa. Po zagajeniu przystąpiono do wyboru prezydjum. Na przewodniczącego powołany został p. Hoppe, na ławników: pp. Hoffmann, Starybrat i Wieczorek; funkcję sekretarza objął p. Edmund Żerdziński. Niezwłocznie przystąpiono do wykonania dalszych punktów programu, z których najgłówniejszemi były: sprawozdanie z pięcioletniej działalności, odczytane przez prezesa oraz referat p. Krzekotowskiego. W sprawozdaniu prezes przedstawił rozwój i pracę towarzystwa, która, mimo różnych trudności, stale postępowała naprzód i zawsze osiągała dobre wyniki.
W pięknym i wyczerpującym referacie p. Krzekotowski omówił obszerne znaczenie ministrantów…
Pozatem program akademji wypełniły deklamacje, wygłoszone przez pp. Frankowskiego Alfreda i U. Żerdzińskiego oraz ministranta Hyżaka, które, a szczególnie ostatnie były gorąco oklaskiwane. W dalszym ciągu odebrał patron ks. Mały przyrzeczenie, oraz ogłosił wynik konkursu obowiązkowości, w którym I. miejsce zajął zastęp I. i zdobył tem samem proporczyk. Następnie przystąpiono do odczytania nadesłanych telegramów i listów, poczem delegaci poszczególnych stowarzyszeń parafjalnych składali życzenia. Z ubolewaniem stwierdzono, że nie wszystkie stowarzyszenia wzięły udział w tej podniosłej uroczystości, czy to nie przysyłając pocztu sztandarowego na mszę św., bądź też nie przysyłając życzeń. Przy końcu przemówił krótko a serdecznie do zgromadzonej młodzieży patron ks. Mały, zachęcając ją do dalszej pracy…

Str. 4.

Ofiary złożone na ubranie dzieci do I. Komunji św.

P. Buszewicz 20,- zł, p. Olszewska 5,- zł, p. Makałowa 3,- zł, p. Henke 70,- zł, p. Wielińska 6,- zł, p. N. N. 30,- zł, p. Polcynowa 2,- zł, p. Fąsiowa 5,- zł, p. Kardacz sukienkę i 10,- zł, Szkoła wydziałowa 5,- zł, pp. Urbaniakowie ubrali 4 chłopców, p. Jankowska ubrała dziewczynkę.
Staraniem Wydziału Parafjalnego „Caritas” ubrano do I. Komunji św. 18 dzieci.
Stowarzyszenie Pań Miłosierdzia składa szczere „Bóg zapłać” za datki złożone na pokrycie kosztów ubrania ubogiej dziatwy do I. Komunji św., mianowicie ofiarowali: N. N. na tackę przed kościołem 10,- zł, p. Lexandrowicz 10,- zł, p. Dyr. Schmidtowa 30,- zł, p. Dr. Dziegiecka 20,- zł, p. A. 10,- zł, p. Krajnowa 20,- zł, p. N. N. 4,- zł, p. Urbańska 2,- zł.
Konferencja Męska św. Wincentego a`Paulo ubrała 6 dzieci.
Katolickie Stow. Młodzieży Żenskiej ubrało 6 dziewczynek i 1 chłopca…

Chorzy parafjanie nasi, którzy w ostatnim tygodniu zostali zaopatrzeni:
Franciszka Zajączek, G. Wilda 28,
Zofja Nowakówna, Łąkowa 9,
Antonina Targowska, Półwiejska 21,
Franciszka Radomska, Strzelecka 19,
Michał Leitgeber, Łąkowa 12.
Wypisy z ksiąg kościelnych.

Zapowiedzi ślubne:
139) Edmund Ławniczak, k. Piotra Wawrzyniaka 3, Walerja Probala, p. Kopernika 2.
140) Kazimierz Grzeszczak, k. Półwiejska 21, Zofja Sporakowska, p. Półwiejska 40.
141) Jan Lampasiak, k. Różana 12, Helena Kujawa, p. św. Wawrzyńca 23.
142) Hieronim Leśniewicz, k. Fr. Ratajczaka 11a, Helena Muller, p. W. Jagiełły 22.

Śluby:
71) 19. 5. 35. Wawrzyn Ostrowski, kaw. Grobla 20, Rozalja Kozłowska, p. Strzelecka 14.
72) 2. 6. 35. Lech Gawęcki, k. Półwiejska 22, Leokadja Hoffmann, p. Kwiatowa 2.

Zgony:
72) 16. 5. 35. Stanisława Kuberska, 50 lat, Półwiejska 16.
73) 16. 5. 35. Jan Grzegorzewicz, 56 lat, Rybaki 19.
74) 18. 5. 35. Paweł Borowicz, 76 l. Łąkowa 16.
75) 26. 5. 35. Józefa Rzanna, 81 lat, Strzelecka 13.
76) 27. 5. 35. Alfons Krajna, 41 lat, Górna Wilda 19.
77) 24. 5. 35. Balbina Kędziora, 73 lata, św. Czesława 4.
78) 25. 5. 35. Leon Ludkowski, 63 lata, Łąkowa 14.
79) 27. 5. 35. Anna Frankiewicz, 44 lata, Rybaki 9.
80) 3. 5. 35. Ludwika Rohloff, 60 lat, Wały Kr. Jadwigi 6.
81) 2. 5. 35. Władysława Szewczyńska, 44 lata, Różana 10.
82) 1. 5. 35. Teofil Siwek, 38 lat, Kutno, Królewska 9.
83) 5. 5. 35. Aniela Łaganowska, 91 lat, Górna Wilda 41.

Do porównania w stosunku do ceny za pielgrzymkę-
https://historia.org.pl/2018/07/22/ile- ... y-w-ii-rp/

cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 gru 2023, 15:28 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
link w pierwszym poście tego rocznika.

Rok 1935.

Nr 26, 30.VI.

Str. 3, 4.

Fundusz pośmiertny.

Powszechny kryzys gospodarczy znacznie obniżył zarobki pracujących. – Zarobki corocznie maleją i wystarczają na utrzymanie i pokrycie pierwszych potrzeb życia. Nie można nieraz zdobyć się na nadzwyczajne wydatki – związane np. ze śmiercią członka rodziny. Skąd wziąć pieniądze na zakupienie trumny, na zapłacenie kosztów pogrzebu? Wtenczas ludzie zaciągają pożyczki – nie mając często możności zwrotu pożyczonych pieniędzy, - albo uciekają się o pomoc społeczną.
Aby w danym razie uniknąć przykrej sytuacji, warto być członkiem Funduszu Pośmiertnego i drobnemi składkami kwartalnemi osiągnąć w wypadku śmierci pośmiertne, które pokryje wszelkie wydatki i wspomoże rodzinę zmarłego.
Składka kwartalna wynosi 3,- zł przy 500,- zł i 2,- zł przy 400,- zł od wypadku śmierci. Pełna suma płatna po pięcioletniem opłacaniu składek, połowa sumy płatna po trzechletniem opłacaniu składek.
W bieżącem półroczu 1935 wypłaciła Kasa Funduszu pośmiertne rodzinom następujących zmarłych:
dnia 5 stycznia 1935 pośmiertne po śp. Marjanny Adamiak 400,- zł,
dnia 10 stycznia 1935 pośmiertne po śp. Marjanny Ziółkiewicz 500,- zł,
dnia 22 stycznia 1935 pośmiertne po śp. Antonim Lechnie 250,- zł,
dnia 12 stycznia 1935 pośmiertne po śp. Marji Kretschmer 500,- zł,
dnia 23 stycznia 1935 pośmiertne po śp. Teofili Dybizbańskiej 500,- zł,
dnia 28 stycznia 1935 pośmiertne po śp. Rozalji Imbryczkowskiej 500,- zł,
dnia 30 stycznia 1935 pośmiertne po śp. Rozalji Sieradzkiej 500,- zł,
dnia 5 lutego 1935 pośmiertne po śp. Antoniny Kandulskiej 400,- zł,
dnia 19 lutego 1935 pośmiertne po śp. Heleny Spornej 500,- zł,
dnia 20 marca 1935 pośmiertne po śp. Leokadji Idzińskiej 36,- zł,
dnia 26 marca 1935 pośmiertne po śp. Jadwidze Nowickiej 500,- zł,
dnia 15 kwietnia 1935 pośmiertne po śp. Janie Dobskim 500,- zł,
dnia 15 kwietnia 1935 pośmiertne po śp. Balbinie Nejmańskiej 500,- zł,
dnia 9 maja 1935 pośmiertne po śp. Marji Balcer 500,- zł,
dnia 20 maja 1935 pośmiertne po śp. Stanisławie Kuberskiej 500,- zł,
dnia 28 maja 1935 pośmiertne po śp. Balbinie Kędziory 500,- zł,
dnia 5 czerwca 1935 pośmiertne po śp. Józefie Przybylczak 500,- zł,
dnia 5 czerwca 1935 pośmiertne po śp. Anastazji Andrzejewskiej 500,- zł,
razem wypłaciła Kasa Funduszu od 1. 1. 1935 do 15. 6. 1935 – 8086,- zł.
Prosimy Szanownych Parafjan o regularne wpłacanie składek kwartalnych. Wszelkich informacji w sprawie Funduszu Pośmiertnego można zasięgnąć w poniedziałki każdego tygodnia od 10-11 w biurze parafjalnem.

Zebranie członków Funduszu odbędzie się w niedzielę, dnia 21 lipca 1935 po nabożeństwie różańcowem na salce św. Anny. Prosimy o liczny udział członków Funduszu.

Str. 4.

Ofiary złożone na ubranie dzieci do I. Komunji św.

Bractwo Żywego Różańca Ojców 25,- zł.

Ofiary i dary.

Pan Em. Sm. złożył na biednych ofiarę 40 zł.
Pan budowniczy Władysław Urbaniak własnym kosztem ozdobił na uroczystość Bożego Ciała cały nasz dziedziniec kościelny gęstem nasypem żwiru ku ogólnemu zadowoleniu i radości parafjan.
PP. Hr. Mielżyńscy z Iwna pod Kostrzynem również i w tym roku ofiarowali piękne brzózki na wystrojenie kościoła w uroczystość Bożego Ciała…

Chorzy parafjanie nasi, którzy w ostatnim tygodniu zostali zaopatrzeni:

Stanisław Ziętek, Kwiatowa 7,
Edmund Wegner, Rybaki 6,
Walenty Tadeuszewski, Różana 10a,
Marja Baczyńska, Przemysłowa 28,
Michał Grześkowiak, Łąkowa 13.

Wypisy z ksiąg kościelnych.

Chrzty:
71) 9. 5. 35. Grzegorz, rodzice Wacław Mantaj, Jadwiga Zjawińska, Różana 4.
72) 27. 4. 35. Stanisław, rodzice Jan Rogulski, Józefa Zaborowska, G. Wilda 25.
73) 3. 5. 35. Urszula, rodzice Franciszek Garbowski, Bronisława Jędrzejczak, Bielniki 1.
74) 16. 5. 35. Zdzisław, rodzice Stanisław Dybizbański, Marja Rybarska, G. Wilda 17.

(brak zapisu nr 70).

Zapowiedzi ślubne:
144) Wincenty Dąbrowski, k. Pińsk, Felicja Sieradzka, p. Wały Jagiełły 18.
145) Jan Engelmajer, k. Rybaki 19, Kalina Moszyńska, p. Wielka 12.

(brak zapisu nr 143).

Śluby:
73) 1. 6. 35. Michał Wachowiak, wd. Krauthofera 20, Marjanna Dajewska, p. Łąkowa 4a.
74) 1. 6. 35. Zygmunt Lindner, kaw. Działyńskich 10, Leokadja Dudziak, p. Łąkowa 16.
75) 9. 6. 35. Kazimierz Lisiecki, k. Zakopiańska 21, Helena Czarna, Półwiejska 16.
76) 11. 6. 35. Władysław Owczarczak, k. Kwiatowa 3, Leokadja Rajewska, p. Kwiatowa 3.
77) 8. 6. 35. Józef Kalemba, k. Rybaki 23, Katarzyna Brędzka, p. Rybaki 23.
78) 9. 6. 35. Wincenty Deibele, k. Dessau, Klara Kenschner, p. Półwiejska 23.
79) 8. 6. 35. Marjan Stęszewski, k. Krobia, Weronika Kozłowska.
80) 9. 6. 35. Stefan Skrzypczak, k. Traugutta 23, Marja Taciak, p. Strzelecka.
81) 9. 6. 35. Franciszek Wróblewski, k. Sosnowa 2, Ludwika Bohusz, p. Półwiejska 18.
82) 19. 6. 35. Kazimierz Bartkowiak, kaw. św. Marcin 61, Walentyna Wesoła, p, Długa 11.

cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 gru 2023, 13:07 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
link w pierwszym poście tego rocznika.

Rok 1935.

Nr 27, 7.VII.

Str. 2.

Uczczenie pamięci śp. ks. arcybiskupa Florjana Stablewskiego.
Na okres niewoli bodaj czy nie najcięższy i najgroźniejszy przypadają rządy arcypasterskie ś. p. arcybiskupa Florjana Stablewskiego.
Chytry i podstępny system pruski, zmierzający do zupełnego wyniszczenia w naszej dzielnicy wszystkiego, co katolickie i polskie, był wykończony w najdrobniejszych szczegółach. Między innemi miał złamać wartość i odporność moralną narodu przez wciągnięcie Kościoła w zakres polityki państwowej…
Pozycja arcybiskupa gnieźnieńskiego i poznańskiego, otoczona aureolą prymasostwa Polski, była nad wyraz trudna i odpowiedzialna…
Historja wykaże sprawiedliwie ogrom jego zasług kościelnych i narodowych.
W poniedziałek, 8 lipca, zaświadczy Wielkopolska swoją wdzięczność odsłaniając w katedrze poznańskiej pomnik ś. p. arcypasterza, dłuta prof. Marcinkowskiego.
Poznańska Kapituła Metropolitarna czuwa nad tem, aby uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się z właściwą powagą i dostojeństwem.
Podpisany Komitet zwraca się do społeczeństwa zwłaszcza wielkopolskiego z zaproszeniem i apelem, aby przez żywy udział delegacyj i sztandarów zamanifestowało wdzięczną pamięć o zasługach jednego z najlepszych swoich synów, który takie kładł podwaliny pod przyszłą wolność narodu.
Komitet wykonawczy:
ks. biskup Stanisław Adamski, ks. biskup Walenty Dymek, ks. biskup Antoni Laubitz, ks. biskup Stanisław Łukomski, ks. infułat Kłos i inni.
P. S. Parafja Bożego Ciała szczególny ma powód, by przez liczny udział w uroczystości poniedziałkowej okazać pamięć i wdzięczność wielkiemu Zwierzchnikowi Duchownemu z przed lat 37. Jemu to parafja nasza zawdzięcza swoje powstanie w roku 1898.

Program
uroczystości odsłonięcia pomnika śp. ks. arcybiskupa Stablewskiego w katedrze Poznańskiej w poniedziałek, dnia 8 lipca:
Godz. 9.30 Żałobna Msza Pontyfikalna. Po Mszy św. kazanie a następnie pochód do kaplicy Najśw. Serca Jezusowego, gdzie Jego Eminencja Ks. Kardynał dokona odsłonięcia pomnika.

Str. 2, 3.
Odnowione posągi.

Przy drodze lipowej, wiodącej z ulicy Strzeleckiej do kościoła Bożego Ciała, stoją starodawne posągi tworzące niejako dwa filary otwartej bramy przed tą aleją. Na każdym z tych dwóch słupów umieszczona jest figura kamienna rzeźbiona z piaskowca. Figury przedstawiają dwie postacie w klęczącej postawie pokutniczej. Na jednym słupie jest św. Piotr z kogutem, przypominającym mu chwilę zaparcia, a na drugim klęcząca Marja Magdalena z naczyniem olejków wonnych…
Niechaj parafjanie nasi przechodząc koło tych figur, dobrze im się przypatrzą. W ostatnim czasie zostały one starannie odnowione.

Str. 3.

Dzień 4 sierpnia 1935 r.

Ważny to ma być dzień dla naszej parafji. W dniu tym bowiem, mają nasi parafjanie zdać egzamin dojrzałości z dziedziny życia religijno-społecznego. Egzaminem tym będzie nasza wielka wenta parafjalna, urządzana celem zebrania funduszów potrzebnych do budowy własnego domu parafjalnego…
Sposobność do współpracy w budowie domy parafjalnego znajdzie każdy, czy to pracując nad przygotowaniem wenty lub biorąc w niej udział. Prace przygotowawcze są w pełnym toku. W najbliższych dniach zapukają do drzwi naszych kwestarze, zbierając fanty, datki w naturze i gotówkę. Kwestarze ci, zaopatrzeni będą w odpowiednie upoważnienia i listy do zbierania fantów. Prosimy bardzo gorąco o życzliwe przyjęcie kwestarzy i o złożenie nawet najmniejszych datków…
Fanty będzie można składać również w salce św. Anny do rąk dyżurujących i to w każdy wtorek od godz. 11 – 13, oraz w piątki od godz. 18 – 20. Loterja fantowa stanowi bardzo poważne źródło dochodu podczas wenty, więc od udania się jej dużo zależy…

Niezwykłe uroczystości w naszym kościele.

W poniedziałek wśród oktawy Bożego Ciała odprawił nowo wyświęcony kapłan, pochodzący z naszej parafji, ks. Władysław Kasprowicz, uroczystą Mszę św., poczem udzielił błogosławieństwa i rozdzielał obrazki pamiątkowe.
W niedzielę ubiegłą, dnia 30 czerwca, również syn naszej parafji, ks. Edmun Roszak, kapłan Towarzystwa OO. Jezuitów, odprawił swoją drugą po prymicjach Mszę św. w naszym kościele…

Str.4.

Wypisy z ksiąg kościelnych.

Chrzty:
75) 8. 5. 35. Lidja, rodzice Józef Mazurkiewicz, Eleonora Szydłowska, Wierzbięcice 11.
76) 22. 5. 35. Irena, rodzice Marjan Kaszubiak, Marja Szymkowiak, D. Wilda 69.
77) 22. 5. 35. Jan, rodzice Walerjan Janicki, Joanna Pierzchała, Rybaki 21.
78) 9. 5. 35. Mirosława Barbara, rodzice Bogdan Śmiłowski, Stefanja Chełmikowska, Rybaki 22.
79) 29. 5. 35. Bożena Marja, matka Janina Stróżewska, Rybaki 3.
80) 5. 5. 35. Zofja Klementyna, rodzice Stanisław Mączyński, Czesława Musielak, Łąkowa 18.
81) 22. 5. 35. Alicja Helena, rodzice Franciszek Theos, Regina Starzonek, Wały Jagiełły 22.
82) 23. 4. 35. Stanisław, rodzice Jan Golak, Antonina Ścigacz, Spadzista 3.
83) 27. 5. 35. Bolesław Edward, matka Franciszka Słowińska, Rybaki 4.
84) 4. 6. 35. Irena, rodzice Franciszek Kubacki, Antonina Michalak, G. Wilda 22.
85) 3. 6. 35. Jan, rodzice Kazimierz Książkowski, Pelagja Bździak, Rybaki 7.
86) 12. 6. 35. Krystyna, rodzice Józef Kołodziejczyk, Leokadja Waligórska, Półwiejska 18.
87) 4. 6. 35. Marek, rodzice Czesław Wyszyński, Marja Niemojewska, W. Królowej Jadwigi 2.
88) 4. 6. 35. Tadeusz, rodzice Stanisław Sammler, Katarzyna Wieczorek, Rybaki 28.
89) 2. 6. 35. Irena, rodzice Józef Pawłowski, Zofja Wilschówna, Dolna Wilda 11.
90) 8. 6. 35. Felicja, rodzice Józef Mroczkowski, Emilja Szumińska, Kwiatowa 11.

Zapowiedzi ślubne:
146) Bolesław Abramowicz, k. Rybaki 6, Aniela Bogdaszewska, p. Krauthofera 3.
147) Aleksander Dziekański, k. Górna Wilda 30, Halina Górna, p. Tylne Chwaliszewo 22.
148) Aleksy Henryk Poszwiński, k. Kwiatowa 5, Zofja Eis, p. Kwiatowa 6.
149) Czesław Marjan Kowalczyk, k. Wierzbięcice 11, Konstancja Rajek, wdowa, Szwajcarska 18.
150) Franciszek Danielczak, k. Strzałowa 7, Władysława Kozłowska, p. św. Wojciech 2.
151) Stanisław Długiewicz, wdowiec, Górna Wilda 30, Marja Jaworska, p. Górna Wilda 30.
152) Feliks Dropiński, k. Stroma 22, Teresa Kaliska, p. Falkowo par. Łubowo.
153) Edmund Juszkiewicz, k. Nowy Rynek 4, dawniej Lubrańskiego 7, Stanisława Kwiatkowska, p. Nowy Rynek 4, dawn. Wały Król. Jadwigi 1.

Chorzy parafjanie nasi, którzy w ostatnim tygodniu zostali zaopatrzeni:
Marja Nawrocka, Kopernika 8,
Apolonja Zdanowicz, Raczyńskich 2,
Michalina Wojciechowska, Kwiatowa 9,
Stefan Wojciechowski, Długa 7,
Stanisława Kociałkowska, Wały Kr. Jadwigi 11,
Emilja Niemiałtowska, Przemysłowa 29.

Zmarli przed rokiem parafjanie nasi.

W lipcu przypadają rocznice zgonu następujących zmarłych:
9. 7. Henryk Feige, Długa 7,
10. 7. Aniela Marciniakowa, Kopernika 9,
11. 7. Marja Neja, Czesława 8,
19. 7. Katarzyna Porankiewicz, Wały Jagiełły 2a,
20. 7. Jakób Zawadzki, Górna Wilda 31,
22. 7. Mieczysław Szwarc, Stroma 6,
30. 7. Feliks Tomaszewski, Bocianka 6.

cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2024, 10:13 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
link w pierwszym poście tego rocznika.

Rok 1935.

Nr 28, 14.VII.

Str. 2.

Losy naszego budynku poklasztornego.

Od strony Wildy wznosi się tuż przy kościele naszym obszerny budynek. Jest to stary gmach poklasztorny, własność naszej parafji. Skonfiskowany kiedyś przez władze pruskie, został budynek ten przez rząd polski zwrócony parafji. Obecnie znajdują się w nim koszary rezerwy policji państwowej.
Przez swoje bezpośrednie sąsiedztwo z kościołem, był budynek poklasztorny przedmiotem pożądań naszych organizacyj parafjalnych, które pragnęły w nim znaleźć tak bardzo dla siebie potrzebne ogniska. Dopóki jednak w budynku tym jako dzierżawca znajdowała się policja, nie było mowy o oddaniu budynku do dyspozycji naszym organizacjom. W najbliższej przyszłości, bo już z dniem 1 kwietnia 1936 r. przenosi się policja do nowych koszar, przezco pragnienia naszych organizacyj, mogą się nareszcie urzeczywistnić.
Z chwilą opróżnienia budynku ulegnie on przebudowie celem przystosowania go do pełnienia nowej roli…
To będzie nasz „Dom Katolicki”. Do gmachu tego dobuduje się obszerną salę na wieczornice i zebrania. Budynek sam zajmą organizacje na swoje ogniska, których brak tak bardzo odbijał się na ich rozwoju.
Funduszy do przebudowy budynku poklasztornego ma dostarczyć nasza wenta, a raczej nasz „Kiermasz parafjalny”. Przygotowania jego dobiegają końca. Kwestarze zbierają już fanty do loterji fantowej. Fanty te odbiera się w wtorki od godz. 11 – 13 i w piątki od godz. 18 – 20 na salce św. Anny…
Przeglądu dotychczasowej swojej pracy dokonał komitet na zebraniu w dniu 8 lipca b. r. pod przewodnictwem ks. Małego. Dotychczasowe przygotowania rokują jak najlepszy wynik kiermaszu. Gospodarzem wybrano wszystkim doskonale znanego p. Kapczyńskiego, zamieszkałego przy ul. Łąkowej 13. Do całego szeregu firm miejscowych, a nawet zamiejscowych zwrócono się piśmiennie o poparcie kiermaszu przez złożenie datków lub fantów. Komisja fantowa przygotowuje już losy, które sprzedawać się będzie po 20 groszy za sztukę. Na zebraniu omówiono szczegółowo rodzaj imprez i gier tak dla dorosłych jak i dla dzieci. Przedewszystkiem dla tych najmłodszych przygotowuje się moc niespodzianek. Kiermasz nasz zareklamuje się w prasie, w kinach, oraz przez afisze i ulotki. Przygotowanie smacznego a taniego bufetu znajduje się w wytrawnych rękach pań z Stowarzyszenia Pań Miłosierdzia. Podczas kiermaszu przygrywać będzie doborowa orkiestra Zakładów Miejskich pod batutą kapelmistrza p. Sternalskiego.
Tyle o pracy komitetu. Samo udanie się kiermaszu leży jednak w rękach samych parafjan. Nawet najlepiej przygotowana impreza może się nie udać, jeżeli nie znajdzie uznania i poparcia wśród społeczeństwa. Znając jednak ofiarność naszych parafjan jesteśmy pewni, że kiermasz tegoroczny przyniesie nam jeszcze większy dochód, niż zeszłoroczna wenta…
Wstępne w wysokości 25 groszy od osoby (dzieci w towarzystwie rodziców mają wstęp wolny) nie powinno odstraszyć nikogo…
A zatem w niedzielę, dnia 4 sierpnia, punktualnie o godz. 2 po południu spotkamy się na boisku Sokoła. Zabawimy się doskonale na naszym kiermaszu.

Str. 3.

Zmiana w składzie duchowieństwa parafjalnego.

Na skutek rozporządzenia Władzy Duchownej ks. Józef Taczała opuszcza posadę wikarjusza przy naszym kościele z dniem 15 lipca rb., by objąć probostwo w Lewicach p. Międzychodem.
Na miejsce III wikarjusza przeznaczony został ks. Marjan Konopiński z Ostrzeszowa.

Str. 3, 4.

Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary.

…Z okazji wpisania naszego P. D. R. W. do „Wieczystej Księgi Fundatorów” Seminarjum Zagranicznego, otrzymaliśmy pięknie wykonany dyplom, który został już oprawiony i będzie zawieszony na salce św. Anny…
Stan kasy za pierwsze półrocze przedstawia się następująco: ze składek członkowskich i skarbonek wpłynęło 448,-zł 49 gr. Do Misyjnego Sekretarjatu Generalnego wysłano 300,-zł. Do Seminarjum Zagranicznego w Potulicach wysłano dla kleryka K. 30,-zł. Na inne wydatki, jak legitymacje, oprawa dyplomu, abonament czasopism misyjnych itd. wydano 67,77 zł.

Str. 4.

Wypisy z ksiąg kościelnych.

Zapowiedzi ślubne:
154) Brunon Paweł Franciszek Kołodziejski, k. Marji Magdaleny 1, Helena Łosiakówna, p. Strusia 10.
155) Emiljan Radysz, k. Łąkowa 4a, Janina Maciejewska, p. Półwiejska 29, dawn. Łąkowa 4a.
156) Bernard Solarski, k. G. Wilda 43, Wincencja Durasz, p. Kosińskiego 15.
157) Stanisław Pospieszyński, k. Kwiatowa 9, Anna Pańczak, p. Wierzbięcice 43.
158) Stanisław Gielnik, k. Strzelecka 8, Janina Szafrańska, p. Poplińskich 10.
159) Kazimierz Piątek, k. Różana 17, Wanda Wiatrowska, p. Rolna 66.
160) Augustyn Wojtowicz, k. Kwiatowa 5, Marja Lamparska, p. Kwiatowa 5.
161) Anastazy Cyplik, k. Gąsiorowskich 10, Prakseda Stronczyńska, p. Strzelecka 12.
162) Marjan Lisewski, k. Chwaliszewo 36, Anna Bachertówna, p. Chwaliszewo 36, dawn. Łąkowa 14.

(156- Duran Wincencia, k. meld. 270, skan 272).

k. meld. 270-
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... b2a969161a

Chorzy parafjanie nasi, którzy w ostatnim tygodniu zostali zaopatrzeni:
Rozalja Kamińska, Górna Wilda 38,
Wanda Gundelach, Wierzbięcice 5,
Paulina Janke, Długa 9.

cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sty 2024, 13:40 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
link w pierwszym poście tego rocznika.

Rok 1935.

Nr 29, 21.VII.

Str. 4.

Bractwo Żywego Różańca Matek.
…Msza św. za duszę śp. Wiktorji Szwarcowej b. długoletniej opiekunki Bractwa, odprawi się w poniedziałek, 22 bm., o godz. 6.30.

Fundusz pośmiertny.
Pośmiertne w sumie 500,- złotych wypłacono rodzinie po śp. Antoninie Gabryelczyk z ulicy Strumykowej 6, zmarłej dnia 13 lipca 1935 r.
Msza św. żałobna za duszę zmarłej odprawi się w środę, dnia 24 lipca, o godz. 9 w kościele Bożego Ciała…

Zapowiedzi ślubne:
163) Antoni Karolczak, k. Strzelecka 25, Stela Janina Rumiejewska, p. Strzelecka 21.
164) Jan Lehmann, k. Górna Wilda 17, Antonina Koperska, p. Pniewy.
165) Walenty Kozłowski, k. Strzałowa 6, Józefa Nowaczyk, p. Piekary 12.
166) Tadeusz Zalewski, k. Rybaki 20a, Anna Michałkówna, p. Garncarska 5.
167) Tadeusz Matuszczak, k. Skarbowa 9, Helena Kaczmarek, p. Długa 11.
168) Zdzisław Kaliszewski, k. Malta, przedtem Górna Wilda 36, Janina Kobylińska, p. Malta.

Nr 30, 28.VII.

Str. 2, 3.

Za 7 dni.

„Kiermasz parafjalny na budowę Domu Katolickiego parafji Bożego Ciała w Poznaniu”. Tak brzmi nagłówek barwnych afiszów rozlepionych w okolicy naszego kościoła. Prace przygotowawcze dobiegają szczęśliwie końca. Już tylko 7 dni dzieli nas od wyznaczonego terminu…
Fanty z przeznaczeniem na tegoroczny Kiermasz otrzymaliśmy od następujących firm: F-ma Czepczyński 2 tuz. mydeł, F-ma Kręglewski 80 fantów, F-ma Maggi 12 fantów, F-ma Knorr 25 fantów, F-ma Chemergon 18 fantów, F-ma Woźniak 20 fantów, p. Jackowiak 34 fantów, p. Kantorczyk 7 fantów, N. N. 20 fantów, N. N. 10,-zł, p. Wiśniewska M. 5 fantów, p. Tuchołka 7 premij i 16 fantów, p. Kalinowski 50 fantów, p. Janowska 14 fantów…

Str. 3.

Fundusz pośmiertny.
Pośmiertne w sumie 500,- zł po śp. Franciszce Zajączek, z ulicy Górna Wilda 28, zmarłej dnia 21 lipca 1935, wypłacono p. Janowi Zajączkowi.
Msza św. za duszę zmarłej odprawi się we wtorek, 30 lipca, o godz. 6.30 w kościele Bożego Ciała.

Str. 4.

Wypisy z ksiąg kościelnych.

Chrzty:
91) 13. 3. 35. Krystyn Wojciech, rodzice Jan i Janina Nalewka, Wierzbięcice 11.
92) 19. 6. 35. Bogusław Józef, rodzice Józef i Anna Król, Długa 4.
93) 20. 6. 35. Włodzimierz Alojzy Marjan, rodzice Adam i Helena Siebert, Półwiejska 10.
94) 3. 6. 35. Bogusław Krzysztof, rodzice Alojzy i Jadwiga Koszykowski, Kwiatowa 6.
95) 2. 6. 35. Eugenja Marja, rodzice Zygmunt i Gertruda Szwedowski, Półwiejska 16.
96) 23. 6. 35. Halina Marja, rodzice Jan i Kazimiera Domagała, Półwiejska 21.
97) 5. 6. 35. Janusz, rodzice Juljan Prusiakiewicz, Wanda Kotecka, Wierzbięcice 17.
98) 4. 6. 35. Barbara, rodzice Paweł Zemler, Pelafja Ledzińska, Wierzbięcice 17.
99) 30. 6. 35. Tadeusz, rodzice Teofil Sikorski, Leokadja Piekarska, Długa 4.
100) 9. 7. 35. Bernard, rodzice Marjan Grabowski, Cecylja Kaczmarek, M. Magdaleny 1.
101) 23. 6. 35. Włodzimierz, rodzice Stanisław Nowacki, Mieczysława Gabryelewicz, Kopernika 1.
102) 3. 7. 35. Anna, rodzice Henryk Brojerski, Magdalena Książkowska, Wierzbięcice 19.
103) 2. 7. 35. Stefanja, rodzice Piotr Kołodziejczak, Marja Jurga, Półwiejska 8.

(93- Helena zd. Witczak, k. meld. 231, skan 465; 96- Kazimiera zd. Frankowska, k. meld. 144, 145, skan 146, 147).

k. meld. 231-
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... 4c0f6192de
k. meld. 144-
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... 8f6e9c1260
k. meld. 145-
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... 4c17c50446

Zapowiedzi ślubne:
169) Antoni Cichocki, k. Wały Wazów 22, Eleonora Bobkowska, p. Półwiejska 18.
170) Stanisław Chersztyn, k. Strzelecka 23/24, Helena Piotrkowska, p. Strzelecka 11.
171) Ludwik Daniel, k. Rybaki 16, Marjanna Strzałkowska, p. Rybaki 16.
172) Kazimierz Szubert, k. Rybaki 5, Anna Haremska, p. Grunwaldzka 17.
173) Antoni Marciniak, k. Górna Wilda 107, Helena Bilska, p. Górna Wilda 107, przedtem Górna Wilda 24.

Śluby:
84) 19. 6. 35. Stanisław Niemczyk, k. Rybaki 3, Helena Weiss, p. Rybaki 3.
85) 27. 6. 35. Czesław Zarzyński, k. Półwiejska 16, Helena Mikołajczak, p. Półwiejska 9a.
86) 29. 6. 35. Czesław Latawiec, k. Fr. Ratajczaka 11a, Janina Wypiśniak, p. Łąkowa 18a.
87) 30. 6. 35. Telesfor Karaśkiewicz, wd. Wały Jagiełły 2a, Cecylja Rzeny, p. Półwiejska 16.
88) 29. 6. 35. Edmund Ławniczak, k. Piotra Wawrzyniaka 3, Walerja Probala, p. Kopernika 2.
89) 29. 6. 35. Józef Matuszewski, k. Strzelecka, Bronisława Purol, p. Strzelecka 8.
90) 2. 7. 35. Kazimierz Strojny, k. Czerlejno, Helena Michalska, p. Strzelecka 21.
91) 29. 6. 35. Hieronim Leśniewicz, k. Fr. Ratajczaka 11a, Helena Muller, p. Wały Jagiełły 22.
92) 29. 6. 35. Franciszek Bońda, k. Ogrodowa 15, Agnieszka Itkowiak, p. M. Magdaleny 2.
93) 29. 6. 35. Edward Cielczyński, k. G. Wilda 56, Stefanja Ruliszewska.
94) 29. 6. 35.Edward Hilgendorf, k. Czesława 10, Magdalena Siejakowska, p. Przemysłowa 28a.
95) 29. 6. 35. Bronisław Burdziński, k. Środa, Helena Trawczyńska, p. Środa.
96) 7. 7. 35. Jan Czarnecki, k. Leszno, Wanda Stefańska, p. Przemysłowa 28a.
97) 9. 7. 35. Aleksy Poszwiński, k. Kwiatowa 5, Zofja Eis, p. Kwiatowa 6.

(brak zapisu nr 83).

Chorzy parafjanie nasi, którzy w ostatnim tygodniu zostali zaopatrzeni:
Apolonja Zdanowicz, Raczyńskich 2,
Michalina Bibrowicz, Rybaki 7,
Ludwik Sobkowiak, Wały Jagiełły 20,
Marja Blewąska, Górna Wilda 32.

cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sty 2024, 11:20 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
link w pierwszym poście tego rocznika.

Rok 1935.

Nr 31, 4.VIII.

Str. 3.

Fundusz pośmiertny.

Pośmiertne z Kasy Funduszu wypłacono rodzinom:
1. po śp. Marji* Bibrowicz z ulicy Rybaki 7, zmarłej 23 lipca br. w sumie 500,- zł,
2. po śp. Annie Nowickiej z ulicy Fabrycznej 13a, zmarłej 26 lipca br. w sumie 500,- zł.
Msza św. za dusze zmarłych członkin odprawi się w kościele Bożego Ciała w środę, 7 sierpnia za śp. Marję Bibrowicz o godz. 9, w czwartek, 8 sierpnia, za śp. Annę Nowicką o godz. 9…

*Michalina Bibrowicz, k. meld. 229, 230, 231, 232, skan 233, 234, 235, 236; Kurier Poznański nr 337, 26.VII.1935, str. 6, Księgi Stanu Cywilnego, zgony.

k. meld. 229-
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... f57a3f0992
k. meld. 230-
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... f00d276571
k. meld. 231-
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... ed088adcbd
k. meld. 232-
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... 5b7876ce2f
Kurier Poznański nr 337, 26.VII.1935, str. 6-
Obrazek

Str. 4.

Wypisy z ksiąg kościelnych.

Zapowiedzi ślubne:
174) Edmund Rusinek, k. Wrocławska 10-11, przedtem Długa 11, Franciszka Kurkiewicz, p. Garbary 5.
175) Mieczysław Beniarzewski, k. Gen. Umińskiego 20, Wanda Pawlicka, p. Gen. Umińskiego 20, przedtem W. Kr. Jadwigi 11.
176) Stefan Rozwadowski, k. św. Czesława 12, przedtem św. Czesława 4, Stefanja Muller, p. Dolna Wilda 21.
177) Hubert Dzikowski, k. Jasna 5, Lidja Prumbsówna, p. Łąkowa 8.
178) Władysław Antkowiak, kaw. Raczyńskich 13-14, Antonina Kaczmarek, W. Król. Jadwigi 2.

Zgony:
96) 15. 7. 35. Aleksandra Budzyńska, 1 mies. Strzałowa 6.
97) 21. 7. 35. Franciszka Zajączek, 67 lat, G. Wilda 28.
98) 21. 7. 35. Janina Heller, 17 l. św. Czesława 9.
99) 21. 7. 35. Władysław Waligórski, 62 lata, Strzelecka 11.
100) 23. 7. 35. Stanisław Kaiser, 1 ½ g. Kwiatowa 4.
101) 23. 7. 35. Jadwiga Kaiser, 2 ½ g. Kwiatowa 4.
102) 23. 7. 35. Michalina Bibrowicz, 82 lata, Rybaki 7.
103) 23. 7. 35. Stanisława Piechocka, 73 l. Rybaki 23.

(brak zapisów od nru 84 do 95).

Chorzy parafjanie nasi, którzy w ostatnim tygodniu zostali zaopatrzeni:
Marja Blewąska, Górna Wilda 32,
Nepomucena Luerowa, Kopernika 3,
Małgorzata Kaiser, Łąkowa 19,
Franciszek Wojczak, Łąkowa 17,
Władysław Madajczyk, Wały Kazimierza Wielkiego 12.

W sierpniu przypadają rocznice zgonu następujących zmarłych:
1. 8. Józefa Adamska, Rybaki 2,
7. 8. Bronisława Zgorzalewicz, Strzelecka 6,
8. 8. Antonina Zwirska, Kopernika 3,
11. 8. Aleksandra Pniewska, Strzałowa 7,
15. 8. Witalis Manicki, Łąkowa 4,
16. 8. Elżbieta Smarzak, Czesława 4,
19. 8. Marjan Doermann, Rybaki 20a,
23. 8. Jadwiga Paetzoldowa, Rybaki 28,
28. 8. Faliks Sabiniewicz, Wierzbięcice 6,
29. 8. Zofja Czapla, Strzelecka 6,
29. 8. Helena Prokopówna, św. Czesława 7a.

Na Dom Katolicki
ofiary i fanty złożyli: p. Stark, Długa 4 – 5,- zł, p. Henke, Stroma 21 – 10,- zł, W. A. M. 5,- zł, Drogerja Monopol 35 fantów.

cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 sty 2024, 10:59 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
link w pierwszym poście tego rocznika.

Rok 1935.

Nr 32, 11.VIII.

Str. 2.

Po kiermaszu parafjalnym.

Cztery długie miesiące trwały przygotowania do kiermaszu, który trwał zaledwie kilka godzin, lecz godziny te sowicie nagrodziły długi czas przygotowania.
Nadszedł dzień 4 sierpnia. Z niepokojem obserwował każdy błękit nieba, lecz obawy te rychło się rozwiały. Dzień naszego kiermaszu zajaśniał z przecudną pogodą. Przed południem dokonano szeregu uzupełnień w stoiskach i pawilonach. Punktualnie o godz. 2 po południu zagrała na boisku orkiestra głosząc wszystkim, że kiermasz się już rozpoczął. Dźwięki muzyki nie pozostały bez echa. Rychło zaczęło się boisko zapełniać tłumami ludzi. Wszystkie miejsca zajęto, a teren przeznaczony z początku na kiermasz, był wprost napchany ludźmi. Z tego powodu też musiano teren ten powiększyć i szeroko rozlały się tłumy na samem boisku.
Wszystkie imprezy cieszyły się nieoczekiwanem powodzeniem. Rozsprzedano wszystkie losy do loterji fantowej. Strzelnice, kręgle, kostka numerowana były wciąż oblężone. Niespodzianką o najnowszym typie było „muzeum starożytności”, przygotowane przez członków naszego Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Był tam „autentyczny” miecz Longina Podbipięty, „prawdziwa” czaszka Bismarka, pantofle w których Wiluś uciekał do Holandji itp.
Do bufetu nie było można się dopchać. Był on stale otoczony ludźmi, zaspakającymi swój apetyt. Wyglądało tak, jakby ci ludzie poprzednio się głodzili, aby uraczyć się przysmakami z naszego bufetu. Wszędzie wesoło i gwarno, a wszyscy zadowoleni, z wyjątkiem chyba tych, dla których zabrakło miejsca.
Ze środka boiska dochodzą śpiewy. To nasi najmilsi i najmniejsi zabawiają się pod kierownictwem osób z komitetu. Dzieci zebrało się do zabaw tak dużo, że trudno było je opanować. Ale i one cieszyły się z zabaw.
Szybko mijały godziny. Dzień upływał, a tu co chwila coś nowego. Efektowne tańce wykonane przez druchny z K. S. M. spotkały się z pełnem uznaniem obecnych. Młodzież pozatem zabawiała się wesoło w tańcu. Dzieci korzystały bardzo chętnie z grzbietu osiełka, który reklamował się sam „licznym” i „melodyjnym” głosem. Nieubłagany zmrok położył wreszcie kres wszystkim tym przyjemnościom, a z piersi obecnych popłynęła modlitwa: Wszystkie nasze dzienne sprawy.
Kiermasz minął, lecz pozostały jego owoce. Długo kierownicy poszczególnych działów liczyli zebrane pieniądze, a z tych pieniędzy ma przecież powstać nasz własny „Dom Katolicki”…

Str. 4.

Sprawozdanie z zebrania członków „Funduszu Pośmiertnego” parafji Bożego Ciała w Poznaniu.

W niedzielę, dnia 21 lipca br. odbyło się półroczne plenarne zebranie członków „Funduszu Pośmiertnego” par. Bożego Ciała o godz. ½6 po południu na salce parafjalnej…
Odczytany przez p. Komorowskiego protokół z walnego zebrania zostaje bez zmiany przyjęty. Z kolei podaje ks. przewodn. do wiadomości, że w I-szym półroczu zmarło ogółem 18 członków, których rodziny otrzymali z kasy zapomogi. Liczba ta obejmuje nie tylko osoby z naszej parafji, ale też w licznej mierze z parafji „Zmartwychwstania Pańskiego” i innych, którzy jako członkowie od szeregu lat do tegoż „Funduszu Pośmiertnego” przynależeli. I tak wypłacono z kasy w I-szym kwartale 4707,80 zł, w II-gim kwartale 3571,55 zł. Ogółem wypłacono w I-szem półroczu 8279,35 zł.
Dziękując kwest. p. Komorowskiemu oraz pp. Krzekotowskiej , Gronowskiej, Pilarskiej i innym za regularne uiszczanie składek, prosi ks. przewodniczący, by wszyscy członkowie do uzupełnienia spisu ksiąg podali dokładne swe adresy i daty urodzenia. Uzupełnienie spisów jest konieczne celem stwierdzenia tożsamości członków w razie wypadku śmierci. Dalej zachęca do szerokiej agitacji nad uzyskaniem nowych członków, oraz podaje do wiadomości ogólnej, że złożyły kwestarstwo pp. Klemm, Wleklińska i Anderszówna. Składki do wymienionych pań nie należy już wpłacać, lecz obecnie wprost na ręce ks. przewod. w każdy poniedziałek od godz. 10 do 11 przed południem w biurze parafjalnem. Tamże przyjmuje się zapisy nowych członków.
Odnośnie do wpłacania składek zapadła jednogłośna uchwała, która brzmi: „Za składki wpłacane do kasy Funduszu Pośmiertnego na ręce osób nie upoważnionych do odbioru, kasa nie odpowiada”. Dalej, mocą uchwały walnego zebrania, członkowie, którzy 1 rok zalegają ze składkami – zostają wykreśleni z dniem 1. I. 1936 r.
Następuje sprawozdanie z rewizji kasy, odczytane przez p. Komorowskiego. Po dyskusji przeprowadzonej w wolnych głosach odśpiewano wspólnie „Wszystkie nasze dzienne sprawy”, poczem zakończono zebranie.

Zapowiedzi ślubne:
179) Józef Rosiński, k. Łąkowa 3-5, Alfreda Jabłonowska, p. Toruń, Bydgoska 98.
180) Walenty Wesołowski, k. Szamotuły, dawn. Międzychód, Wanda Dawidowska, p. Stroma 23, dawn. Międzychód.
181) Edmund Hanczerniak, k. Gnieźnieńska 13, Anna Nowakowska, p. Łąkowa 10.
182) Jan Kaerger, k. Długa 6, Marja Schulz, p. Plac Sapieżyński 10b.
183) Ludwik Majchrzak, k. Strzałowa 6, Antonina Waligórska, p. Kl. Janickiego 3.
184) Stanisław Rybowiak, k. Kwiatowa 3, Bronisława Picz, p. Za Groblą 2.

(181- Edmund Hauzemniak, Księga Adresowa m. Poznania 1933, Dz. I, str. 141).
Obrazek

Chorzy parafjanie nasi, którzy w ostatnim tygodniu zostali zaopatrzeni:
Zbigniew Skrzypczak, Rybaki 8,
Wanda Gundelach, Wierzbięcice 5,
Jan Stręk, Dolna Wilda 29.

cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 sty 2024, 12:39 
Offline

Dołączył(a): 29 gru 2022, 00:16
Posty: 73
W załączeniu zdjęcie z tej Parafii, może ktoś rozpozna bliskich lub określi orientacyjnie rok powstania zdjęcia.

Pozdrawiam
Maciej Wolff

https://zapodaj.net/plik-mnzLLiCo0J


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sty 2024, 15:29 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
link w pierwszym poście tego rocznika.

Rok 1935.

Nr 33, 18.VIII.

Str. 4.

Wypisy z ksiąg kościelnych.

Chrzty:
104) 13. 6. 35. Ryszard, rodzice Kazimierz Bawelski, Marja Belówna, Wierzbięcice 15.
105) 15. 5. 35. Emilja Lucyna, rodzice Leon Dyczak, Stanisława Zajda, Kwiatowa 1.
106) 22. 7. 35. Krystyna, rodzice Władysław Ćwidziński, Walerja Hujarza, Kopernika 4.
107) 16. 7. 35. Mieczysław, rodzice Stanisław Karpiński, Marta Majchrzak, Różana 10a.
108) 5. 7. 35. Krystyna, rodzice Marjan Sadowski, Marja Włodarz, Półwiejska 13.
109) 22. 7. 35. Marja, rodzice Zdzisław Latowski, Helena Majewska, Półwiejska 21.
110) 23. 7. 35. Kajetan, rodzice Jan Marcinkowski, Zofja Bęczyńska, Szwajcarska 5.
111) 6. 8. 35. Zbyszko, rodzice Józef Zybała, Agnieszka Michalak, Półwiejska 16.

(106- Waleria zd. Hujara, k. meld. 1192, skan 1186, zindeksowana jako Kujawa, Władysław Ćwidziński, k. meld. 1190, skan 1184, Hujara Wincenty, Antonina zd. Chwalińska, rodzice Walerii- k. meld. 525, 526, księga adresowa m. Poznania r. 1933, Dz. I, str. 149- Hujara Wincenty, Mostowa 4a, m. 17).

k. meld. 1192-
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... 96b371dae5
k. meld. 1190-
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... 5adaae8c71
k. meld. 525-
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... 55893b4dce
k. meld. 526-
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... cc4e329313
Księga Adresowa m. Poznania 1933-
Obrazek

Zapowiedzi ślubne:
185) Paweł Isbauer, k. Czersk, Helena Benn, p. Strzałowa 7.
186) Brunon Miałkas, k. Stroma 6, Mirosława Meissner, p. Kościelna 46.

Śluby:
98) 17. 7. 35. Anastazy Cyplik, k. Gąsiorowskich 10, Prakseda Stronczyńska, p. Strzelecka 12.
99) 3. 8. 35. Augustyn Wojtowicz, k. Kwiatowa 5, Marja Lamperska, p. Kwiatowa 5.
100) 4. 8. 35. Ludwik Daniel, k. Rybaki 16, Marja Strzałkowska, p. Rybaki 16.
101) 3. 8. 35. Antoni Karolczak, k. Strzelecka 25, Janina Rumiejewska, p. Strzelecka 21.
102) 3. 8.35. Teofil Długiewicz, wdowiec, Górna Wilda 30, Marja Jaworska, p. Górna Wilda 30.
103) 10. 8. 35. Hubert Dzikowski, k. Jasna 5, Lidja Prumbsówna, p. Łąkowa 8.

Chorzy parafjanie nasi, którzy w ostatnim tygodniu zostali zaopatrzeni:
Wanda Gundelach, Wierzbięcice 5,
Jan Stręk, Dolna Wilda 26,
Jadwiga Fleischer, Kopernika 6,
Anna Nygowska, Górna Wilda 43,
Apolonja Zdanowicz, Raczyńskich 2,
Walentyna Nowak, Strzelecka 13.

cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sty 2024, 15:34 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
MaWo napisał(a):
W załączeniu zdjęcie z tej Parafii, może ktoś rozpozna bliskich lub określi orientacyjnie rok powstania zdjęcia.

Pozdrawiam
Maciej Wolff

https://zapodaj.net/plik-mnzLLiCo0J


Bardzo jestem ciekawa rozpoznania tego zdjęcia, bo może jakieś powiązanie się znajdzie? :wink:

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2024, 12:47 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
link w pierwszym poście tego rocznika.

Rok 1935.

Nr 34, 25.VIII.

Str. 2.

Danina na dom parafjalny.

W pierwszą niedzielę miesiąca sierpnia odbyła się w naszej parafji wenta na cele budowy domu parafjalnego. Była to druga tego rodzaju zbiórka, pierwszą urządzono przed rokiem; a obie przyniosły razem, po odliczeniu kosztów, czystego zysku 3030 zł.
Jest to nasz fundusz budowlany, złożony w kasie oszczędności. Nie wiele tego funduszu, na razie wystarczy może na rysunki i projekty przyszłej budowli.
Każdy rozumie, że z dochodów corocznej wenty, choćby one były kilkakrotnie większe, domu parafjalnego nie wybudujemy tak prędko, jakbyśmy pragnęli i jak tego trzeba.
Należy więc obejrzeć się za innem źródłem środków pieniężnych, koniecznie potrzebnych na rozpoczęcie prac murarskich naszego przyszłego domu parafjalnego.
A źródłem tem będzie niezadługo dobrowolna danina kościelna podjęta w obrębie naszej parafji. Wezwani do złożenia daniny zostaną wszyscy parafjanie dorośli z wyjątkiem bezrobotnych.
Bezrobotni nasi parafjanie otrzymają pierwszeństwo przy pracach budowlanych.
Tym sposobem przyłożymy ręki do zmniejszenia klęski bezrobocia pośród naszych parafjan…

Str. 2, 3.

Obchód 5-lecia Bractwa Wstrzemięźliwości.

Bractwo Wstrzemięźliwości naszej parafji, powołane do życia w dniu 17. 8. 1930 r., obchodziło uroczyście w dniu 11 bm. 5-lecie swego istnienia.
Uroczystość rozpoczęła się mszą św. o godzinie 9, którą odprawił moderator Bractwa ks. Konopiński w intencji Bractwa i za zmarłych członków. Podczas mszy św. wygłosił podniosłe kazanie znany szermierz abstynencki ks. rektor Cieszyński…
Śpiewy chórowe podczas nabożeństwa wykonał chór oddziału K. S. M. m. pod batutą p. Wojciecha Sypniewskiego.
Akademja uroczystościowa odbyła się o godzinie 4.30 po poł. na salce św. Anny. Jako proboszcz parafji zagaił akademię ks. prałat Rankowski, wygłaszając dłuższe przemówienie o historji i zadaniach Bractw Wstrzemięźliwości. Następnie odśpiewali wszyscy obecni hymn abstynencki, rozpoczynający się słowami: „Pod sztandarem idziem ducha…” W dalszym ciągu wygłosił p. Ulryk Żerdziński deklamację abstynencką, a wiceprezes Bractwa p. Edmund Żerdzinski odczytał sprawozdanie z 5-letniej działalności Bractwa. Ze sprawozdania wynikało, że pierwsze lata były dla Bractwa bardzo trudne. Powoli jednak Bractwo Wstrzemięźliwości zyskało wśród parafjan uznanie i poparcie, co dało się wyraźnie poznać w roku 1933, kiedy to Bractwo zdobyło mistrzostwo w związkowym konkursie obowiązkowości. Obecnie liczy Bractwo 156 członków, z czego przeszło 2/3 przypada na młodzież obojga płci.
Po odczytaniu sprawozdania wygłosił p. Mąderek wykład o zadaniach Bractwa Wstrzemięźliwości w dobie Akcji Katolickiej, udowadniając, że ruch abstynencki jest prawdziwem apostolstwem…
Miłem urozmaiceniem był występ chóru K. S. M. m., który odśpiewał „Gaude Mater Polonia” i „Bracia, dłoń podajmy zgody”. Występ ten oklaskiwali obecni z żywem zadowoleniem. Popularność Bractwa na terenie parafji okazała się podczas składania życzeń przez delegatów organizacyj prafjalnych, które były prawie wszystkie reprezentowane. Życzenia składali również przedstawiciele całego szeregu organizacyj przeciwalkoholowych miasta Poznania. W imieniu Bibljoteki Raczyńskich, Centrali Abstynenckiej, Katolickiego Związku Abstynentów i parafjalnego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Mężów złożył życzenia p. Dr. Wojtkowski. Jako ostatni złożył życzenia ks. prałat Rankowski, wzywając Bractwo do intensywnej opieki nad alkoholikami.
Wzruszającą chwilą podczas akademji było uczczenie pamięci zmarłych członków Bractwa, któremi są: Jadwiga Klemenczakowa, Gertruda Schroderówna, Katarzyna Poprawkowa, Michalina Thielowa, Jadwiga Nowicka i Janina Hellerówna…
Akademję zaszczycili swą obecnością poza ks. prałatem Rankowskim i p. Dr. Wojtkowskim, ks. Henryk Mały, pierwszy moderator Bractwa, oraz ks. Konopiński, obecny moderator…

Str. 4.

Zapowiedzi ślubne:
188) Telesfor Paetzke, k. Wały Kr. Jadwigi 2, Stefanja Jóźwiak, p. 27 Grudnia 20.
189) Andrzej Sobiejewski, k. Grottgera 4, Marjanna Kościelniak, p. Marsz. Focha 78.
190) Władysław Trzciński, k. Cicha 17, Halina Winiecka, p. Półwiejska 7.
191) Franciszek Wieczorek, k. Wybickiego 15, Halina Pietryga, p. Przemysłowa 29.
192) Kazimierz Szaroleta, k. Górna Wilda 31, Cecylja Galonska, p. Dolna Wilda 28.
193) Stanisław Matysiak, k. Szkolna 10, Jadwiga Malińska, p. Rybaki 26.

(brak zapisu nr 187).

Chorzy parafjanie nasi, którzy w ostatnim tygodniu zostali zaopatrzeni:
Marja Blewąska, Górna Wilda 32,
Józefa Waligórska, Strzelecka 11.

cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sty 2024, 14:36 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
link w pierwszym poście tego rocznika.

Rok 1935.

Nr 35, 1.IX.

Str. 2.

Urządzenie kostnicy w podziemiach naszego kościoła.

Ludność miasta Poznania odczuwa, szczególnie w obecnej porze upałów, bardzo dotkliwie brak kaplic przedpogrzebowych, powszechnie zwanych kostnicami.
Do niedawna istniały takie kaplice przy szpitalach Przemienienia Pańskiego i św. Józefa, obecnie już ich nie ma. W śródmieściu jest tylko jeszcze kostnica przy Szpitalu Miejskim, przeznaczona na własne potrzeby, oraz kostnica przy szpitalu wojskowym.
Wobec tego postanowili księża proboszczowie, zgodnie z prawem kościelnym, urządzać przy każdym kościele parafjalnym, gdzie tylko się da, kaplice przedpogrzebowe.
Przy kościele Bożego Ciała, pod kaplicą Matki Boskiej istnieje obszerna krypta, która od czasu postanowienia kościoła, była kostnicą. Z biegiem lat jednakowoż mało była używaną.
W chwili obecnej przywróconą zostanie do stanu pierwotnego i urządzoną na kaplicę przedpogrzebową.
Sądzimy, że parafjanie nasi wiadomość o utworzeniu kostnicy chętnie przyjmą. Tak samo będą mogły sąsiadujące szpitale z niej korzystać.

Jeszcze o Kiermaszu Parafjalnym.

Mija zgórą miesiąc, jak przeżyliśmy nasz wspaniale udany Kiermasz. Obecnie podajemy dokładne wyniki trzymiesięcznej pracy Komitetu, którego wysiłki nie poszły na marne. Dowodem tego jest zysk netto w wysokości 1 441, 25 zł, wpłacony na fundusz budowy Domu Katolickiego.
Najwięcej trudu zadało sobie 53 naszych parafjan, którzy pukając od drzwi do drzwi, od sklepu do sklepu, zbierali fanty na loterję. W ten sposób łącznie na 30 list kwestarskich otrzymaliśmy 1 836 przedmiotów i 244,75 zł gotówki. Nie było to wprawdzie tyle, co w roku ubiegłym, jednakże Komitet z powyższych przedmiotów przygotował 1 000 fantów, które w dniu Kiermaszu cieszyły się niebywałem powodzeniem.
Sprzedażą losów, wydawaniem fantów, kasowaniem pieniędzy i różnemi innemi funkcjami na boisku zajęło się 149 parafjan. Z liczby tej widzimy, ilu to ludzi bezpośrednio było zainteresowanych w udaniu Kiermaszu. To też Komitet składa serdeczne podziękowanie tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób poparli to zbożne dzieło.
Zebranie rozwiązującego się Komitetu odbyło się dnia 9 sierpnia. Zagaił je w imieniu ks. Prałata – ks. Mały, przedstawiając sprawozdanie kasowe przygotowane przez pp. Tomaszewskiego Mieczysława i Krzekotowskiego. Zajmująca dyskusję wywołały dobre i złe strony organizacji Kiermaszu, a te ostatnie zaprotokółowano, by uniknąć ich w roku przyszłym. Dziękując za pracę, ks. Przewodniczący zaznaczył, że dużo jeszcze potrzeba, by w terminie rozpocząć budowę Domu...

Str. 2, 3.

Trzeci kurs dla narzeczonych w Bninie.

Trzeci z rzędu kurs dla narzeczonych w Bninie, w Domu Młodej Polki, odbędzie się w październiku b. r. Powodzenie poprzednich kursów, doświadczenia, zdobyte na nich, poczucie konieczności tego rodzaju przygotowania dziewcząt do obowiązków żon, matek, gospodyń, a wreszcie liczne zapytania o kurs następny – skłaniają Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej do prowadzenia dalej akcji w tej dziedzinie.
Program kursu wzorowany jest na poprzednich. Obejmuje on cykl wykładów na tematy społeczne, związane z małżeństwem (np. małżeństwo podstawą bytu społeczeństwa i Państwa, dziecko w rodzinie, itp.), z dziedzin higjeny (jaką wartość przedstawia zdrowie w małżeństwie, skutki chorób dziedzicznych, pielęgnowanie chorych i niemowląt, dziecko chore i zdrowe, odżywianie rodziny), - dalej wykłady na temat wychowywania dziecka, i inne: „Narzeczeni”, „Dobra żona”, „W oczekiwaniu dziecięcia”, „Kobieta i dom” i szereg innych jeszcze: o praktycznem przygotowaniu się do małżeństwa: urządzeniu mieszkania, wyprawie osobistej, nowych metodach pracy, układaniu budżetu domowego itp. Wykłady prowadzą jednostki wybitne spośród społeczeństwa wielkopolskiego, fachowcy, dają więc rękojmię, że referaty będą ujęte wszechstronnie, głęboko, dadzą słuchaczkom maximum korzyści.
Oprócz wykładów na program kursu złożą się zajęcia praktyczne, a więc nauka gotowania, sprzątania, szycia, prowadzenia domu, trochę robót ręcznych – pod kierunkiem fachowej instruktorki stowarzyszeniowej, a także nauka pielęgnowania niemowląt, z pokazami, wykonanemi przez referentkę PCK.
Kurs trwa tylko cztery tygodnie. Dzień wypełniony jest pracą w taki sposób, w jaki narzeczone po wyjściu zamąż będą musiały rozłożyć sobie program codziennych zajęć: rano sprzątanie, krzątanie się około śniadania, potem przygotowywanie obiadu, porządki w kuchni, chwila wypoczynku, wykłady, kolacja, wieczorem świetlica (roboty ręczne, szycie, pieśni, gry towarzyskie, muzyki trochę).
Kurs dla narzeczonych zakończy się rekolekcjami zamkniętemi, które duchowo przygotują kandydatki do stanu małżeńskiego, do przyszłych obowiązków.
Opłata za utrzymanie w czasie kursu wynosi dla druchen z KSMż zł 40,-, dla osób z poza Organizacji, które ewtl. przyjąć także możemy – 50,- zł. Sam kurs jest bezpłatny. Informacyj udziela i zgłoszenia przyjmuje do 15 września Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej w Poznaniu, pl. Działowy 6 I. p. w godzinach od 9 do 14-tej.

Str. 3.

Bractwo Żywego Różańca Panien.

W niedzielę, dnia 11 sierpnia 1935 r., po nabożeństwie rożańcowem, odbyło się na sali parafjalnej nadzwyczajne walne zebranie.
Zebranie zagaiła opiekunka p. Skrobolanka…
Następnie wicesekretarka p. Fr. Ziółkowska przeczytała protokół z ostatniego zebrania.
W załatwieniu dalszego punktu porządku obrad, zapadły jednomyślnie następujące uchwały:
1. Do Funduszu Zapomogowego nie należy przyjmować nieparafjanek. Natomiast należeć powinny ze względu na własną poważną korzyść wszystkie członkinie parafjanki.
2. W razie zamążpójścia obniża się zapomogę z 30,- na 20,- zł, względnie z 50,- na 40,- zł.
3. W przypadku śmierci potrąca się w razie żądania wypłaty pieniędzy pewną sumę na mszę św. i za niesienie sztandaru.
4. Nie uwzględnia się w myśl § 4 regulaminu Fund. Zapom. wniosku p. K. G. o zapomogę, ponieważ przed upływem dwuletniego terminu zyskania prawa do wsparcia wyszła za mąż.
Następnie p. Fr. Ziółkowska wygłosiła pierwszą część swego referatu p. t. „U stóp Niepokalanej w Lourdes na zakończenie Jubileuszu Odkupienia Świata”.
Z kolei p. Skrobolanka przedstawiła sprawozdanie ze składki nadzwyczajnej zbieranej na przystrojenie ołtarza z okazji święta Bożego Ciała. Dochodu było 61,25 zł, rozchód wynosił 74,90 zł, pozostaje niedobór 13,65 zł, który się pokryje ze składek zbieranych w kościele.
Dalej p. Skrobolanka komunikuje, że jeżeli w czasie nabożeństwa różańcowego wyznaczone kółka do adoracji nie wypełnią balustrady, winny inne członkinie adorować.
W końcu wybrano dotychczasową wicesekretarkę p. Fr. Ziółkowską na sekretarkę, podczas gdy dotychczasowa sekretarka p. Sieradzka będzie jej zastępczynią.
Po wyczerpaniu porządku obrad, odśpiewaniem zwrotki pieśni „Po górach dolinach” zakończono zebranie.

Fundusz pośmiertny.

Z kasy Funduszu pośmiertnego wypłacono rodzinom następujących zmarłych:
1. dnia 16 sierpnia – 500,- zł po śp. Walentynie Nowak, z ulicy Strzeleckiej 13.
2. dnia 22 sierpnia – 500,- zł po śp. Idzim Podeszwie, z ulicy Strumykowej 30.
Szanownych Członków Funduszu uprasza się o punktualne wpłacanie składek kwartalnych. Kasa Funduszu otwarta jest w poniedziałki od 10 – 11 w biurze parafjalnem. Tamże przyjmuje się zapisy nowych członków. Składka roczna wynosi 12,- zł. Po pięcioletniem opłacaniu składek – otrzymuje w razie śmierci członka – rodzina zmarłego 500,- zł na pokrycie kosztów pogrzebu…

Str. 4.

Wypisy z ksiąg kościelnych.

Chrzty:

112) 21. 8. 35. Barbara Wiesława, rodzice Władysław i Helena z Leśniewskich Kuflowie, Łąkowa 9.
113) 22. 8. 35. Bożena Leokadja, rodzice Stefan I Jadwiga z Leśniewskich Pietrzyńscy, ul. Polna.
114) 24. 8. 35. Czesława Barbara, rodzice Stanisław i Stanisława z Piotrowskich Marcinkiewiczowie, ul. Polna.
115) 22. 8. 35. Leszek Znigniew, rodzice Piotr i Władysława z Kolupów Płonkowie, Dęblin.
116) 25. 8. 35. Stefan, rodzice Teofil i Władysława z Szymańskich Tarczyńscy, Łąkowa 17.

Zapowiedzi ślubne:
194) Franciszek Czajka, Wybickiego 1, Teodozja Smolibowska, Strzelecka 13.
195) Jan Gumiński, Starogard, Janina Siudzińska, Górna Wilda 13.
196) Kazimierz Pokrywka, Mylna 50, Helena Borowiec, Strzelecka 15.
197) Józef Grochulski, Rybaki 22, Helena Karpińska, Nadbrzeżna 10.
198) Jan Eichelmann, z par. św. Krzyża, Aleksandra Kroszkiewicz, z par. św. Krzyża.
199) Walenty Zwierzycki, Górczyn, Jadwiga Nowak, Górna Wilda 3.
200) Aleksander Wawrzyniak, Pniewy, Klara Piechowiak, Pniewy.

Śluby:
104) 18. 8. 35. Władysław Antkowiak, Raczyńskich 13-14, Antonina Kaczmarek, Wały Król. Jadwigi 2.
105) 20. 8. 35. Edmund Hanzewniak, Gnieźnieńska 13, Anna Nowakowska, Łąkowa 10.

cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sty 2024, 10:17 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
link w pierwszym poście tego rocznika.

Rok 1935.

Nr 36, 8.IX.

Str. 3.

Sprawozdanie z 25-lecia Katolickiego Stowarz. Kobiet.

W dniu 15 sierpnia br. Katolickie Stowarzyszenie Kobiet parafji naszej nową niejako rozpoczęło erę swej działalności. W dniu tym bowiem obchodzono uroczystość 25-lecia jego istnienia. Około godz. 9 rano gromadzą się na dziedzińcu kościelnym liczne delegacje organizacyj i bractw parafjalnych i Stow. siostrzanych z sztandarami, oraz członkinie. W zwartym szeregu, w skupieniu wkraczają wszyscy o godz. 9. do prastarej naszej świątyni Jagiellońskiej by uczestniczyć we mszy św. odprawionej w intencji Stow., podczas której wszystkie członkinie oraz częściowo delegacje przystępują do wspólnej Komunji św. Śpiew chórowy wykonały członkinie Stow. Po mszy św. zbierają się uczestniczki w śniadalni Szkoły Budowniczej. W liczbie około 70 zasiadają przy pięknie w zieleń i kwiaty przybranych stołach by tam uczestniczyć w skromnym posiłku wśród serdecznego nastroju i miłej pogawędki. Na tem zakończono uroczystość przedpołudniową.
Uroczystościowe zebranie przewidziane popołudniu o godz. 5.30 gromadzi na auli Szkoły Budowniczej ponownie członków i gości, którzy zapełniają salę po brzegi. Między uczestnikami wita się serdecznie Przew. ks. prałata Rankowskiego, ks. ks. Małego i Konopińskiego, prezeskę Kat. Stow. Kobiet p. Kubicką, przedstawicielkę Stow. Włościanek p. Zakrzewską, przedstawicielki Stow. Pań św. Wincentego naszej parafji pp. Puckałową i Marciniakową, p. prof. Jeżewską, dalej delegatów i delegatki siostrzanych i parafjalnych Stow. i Bractw, oraz licznych gości. W zagajeniu swem zwraca prezeska uwagę, że Stow. założone w dniu 2 stycznia 1910 r. z ramienia ówczesnego Związku Kobiet Pracujących, za zgodą tutejszego proboszcza ś. p. ks. Kostenckiego walczyć musiało niejednokrotnie z przeciwnościami, zwłaszcza w okresie wojennym. Przetrwało ono jednak do dnia dzisiejszego, co jest dowodem, że praca podjęta dla dobra zorganizowanych parafjanek, w kierunku dokształcania religijnego, narodowego i oświatowego, przez rekolekcje, kursy, wykłady, odczyty, akademje itp. nie była bezcelowa, bo osoby wychodzące z Stow. wnosiły w życie parafjalne, państwowe i rodzinne pokaźny zasób wiadomości wszystkich dziedzin. Pamięć zmarłych działaczy dla Stow. t. j. ś. p. ks. prob. Kostenckiego, pp. Dolatkowskiej, Dr. Smolińskiej i innych uczczono domówieniem wspólnej modlitwy…
Z kolei następuje sprawozdanie z działalności 25-letniej, odczytane przez sekretarkę p. Lewandowską. Z sprawozdania dowiadują się zebrani, że wielką zasługę około rozwoju Stow. i dokształcaniem członków ma dzisiejszy proboszcz Kębłowa – ks. Harwaczyński, dalej p. Drowa Czerniawska, a w ostatnich czasach nieustrudzona „szermierka” ducha religijnego p. Dr. Dziegiecka.
Porywający wykład o ustosunkowaniu się kobiety do Akcji Katolickiej i jej obowiązkach wobec Kościoła katolickiego i rodziny wygłosiła prez. K. S. K. p. Kubicka. Następuje deklamacja zastosowana do uroczystości, wygłoszona przez członka Stow. p. Zadrapównę, oraz śpiew chórowy wykonany w zespole mieszanym przez chór kościelny naszej parafji.
Nadchodzi ważny moment wręczenia dyplomów 3 jubilatkom z których nieprzerwanie p. Wiktorja Pilarska należy 25 lat, zaś pp. Grześkowiakówna Marta i Dyzmanówna Katarzyna od 20 lat do Stowarzyszenia.
Odczytuje się teraz liczne życzenia i telegramy nadesłane, między innemi i od Najprzew. Ks. Biskupa Adamskiego, oraz składają serdeczne życzenia do zbożnej pracy liczne delegacje.
Podniosłą uroczystość kończy przemówienie Przew. ks. prałata Rankowskiego, wzywające członków do wytrwałej pracy dla dobra Kościoła i parafji naszej…

Str. 4.

Wypisy z ksiąg kościelnych.

Chrzty:
117) 1. 9. 35. Janina, rodzice Edward i Agnieszka z Olszaków Tyweccy, Rybaki 15.
118) 29. 8. 35. Ryszard Ludomir, rodzice Marjan i Pelagja z Gawrońskich Cukierscy, Różana 21.
119) 1. 9. 35. Janusz Maksymiljan, rodzice Maksymiljan i Antonina z Lindów Tyrchanowie, Marji Magdaleny 1.
120) 1. 9. 35. Bronisława, rodzice Roman i Stanisława z Łopatków Tauchertowie, Wały Jadwigi 2.
121) 1. 9. 35. Marja Teresa, rodzice Józef i Bronisława z Chojnackich Rybczyńscy, Półwiejska 12.
122) 1. 9. 35. Bernard Ludwik, rodzice (brak zapisu dalszego).

Zapowiedzi ślubne:
201) Józef Stójkowski, ul. St. Czarnieckiego 15, Pelagja Jagodzińska, G. Wilda 24.
202) Ignacy Włoszyński, G. Wilda 121, Teresa Kubiasik, Łąkowa 7a.
203) Jakób Kaczmarek, Rybaki 15, Marjanna Dąbrowska, Libelta 12.
204) Franciszek Jendrzejak, Strumykowa 6, Janina Milej, G. Wilda 26.
205) Jan Chwiałkiewicz, Główna, Władysława Szydłowska, Kolejowa 9.
206) Bolesław Jerzy Łuczak, Łódź, Marja Stawska, Strzelecka 12.
207) Stefan Gromadziński, Pamiątkowa 27, Zofja Geburt, Rybaki 20.

Śluby:
106) 24. 8. 35. Walenty Wesołowski, Szamotuły, Wanda Dawidowska, Stroma 23.
107) 31. 8. 35. Władysław Trzciński, Cicha 17, Halina Winiecka, Półwiejska 7.

Zgony:
104) 30. 8. 35. Katarzyna Suwalska, 58 lat, Półwiejska 18.
105) 31. 8. 35. Stanisława Kociałkowska, 75 lat, Wały Król. Jadwigi 11.
106) 6. 8. 35. Zbigniew Lato, 3 mies. Marji Magdaleny 3.
107) 13. 8. 35. Walentyna Nowak, 60 lat, Strzelecka 13.
108) 14. 8. 35. Stanisław Mączyński, 33 lata, Łąkowa 18.
109) 24. 8. 35. Bogdan Antoni Jeszke, 19 lat, Wierzbięcice 13.
110) 29. 8. 35. Marja Blewąskowa, 46 lat, Górna Wilda 32.

Chorzy parafjanie nasi zaopatrzeni w minionym tygodniu:
Franciszek Grobelny – Rybaki 4,
Cecylia Liersch – ul. Przemysłowa 11.

cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lut 2024, 20:12 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
link w pierwszym poście tego rocznika.

Rok 1935.


Nr 37, 15.IX.

Str. 2.

Odświeżone ściany kościelne.

W ostatnim tygodniu sierpnia i w pierwszym tygodniu września pracował w kościele naszym malarz i odświeżał wewnętrzne ściany świątyni. Dziesięć lat minęło od czasu całkowitego odnowienia kościoła naszego a ząb czasu wszystko niszczy, podniszczył więc częściowo i malaturę. Od kurzu i wilgoci ucierpiały szczególnie dolne części ścian pod oknami i przy filarach. I te właśnie płaszczyzny zostały świeżo pomalowane. Prace wykonał ten sam mistrz malarski, który przed 10 latami cały kościół wymalował.

Str. 4.

Wypisy z ksiąg kościelnych.

Zapowiedzi ślubne:
207) Stefan Gromadziński, k. Pamiątkowa 27, Zofja Geburt, p. Rybaki 20.
208) Alfons Odyga, k. Półwiejska 8, Ewa Laurentowska, p. Podgórna 12.
209) Michał Katarzyński, k. Kopernika 10, Marja Seweryna Skrzypczak, p. Brzezie, par. Gostyń.
210) Władysław Bisior, k. Fabryczna 38, Leokadja Pinkowska, p. Szwajcarska 5.
211) Henryk Późniak, k. Kopernika 2, Aniela Maciejewska, p. Kramarska 2a.
212) Edward Zwiernik, k. Poplińskich 7, Józefa Tomaszewska, p. Wierzbięcice 13.
213) Jarosław Marjan Czabański, k. Gdynia, Melitta Zofja Fieback, Wierzbięcice 13.
214) Wacław Koźlarek, k. Małe Garbary 7, Olga Smal, Mostowa 26, dawn. Strzelecka 18.
215) Michał Korschutz, k. Plac Drwęskiego 1, Aniela Matuszewska, p. Rybaki 15.
216) Marjan Gędziorowski, k. Rybaki 13, Marja Fleischer, p. Ostrów, Polna 50.
217) Wincenty Antoni Garstecki, k. Marja Duszyńska, Żabikowo.
218) Jan Parat, wdowiec, Kiekrz, Pelagja Tomaszyk, p. Kiekrz, przedtem ul. Raczyńskich 13/14.
219) Franciszek Błaszczyk, k. Drzonek, par. Śrem, Pelagja Kubiak, p. Drzonek, przedtem Boże Ciało.

(207- zapis powtórzony z poprzedniego nru Tygodnika; 213- Melitta, k. meld. 136, 137, skan 138, 139).
k. meld. 136-
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... 9fa403167a
k. meld. 137-
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... c0bd417cd7

https://nazwy.org/nazwa-melitta

Zgony:
111) 4. 9. 35. Stanisław Małecki, 63 lata, Kopernika 6.
112) 6. 9.35. Marja Bibrowicz, 51 l. Rybaki 7.

Chorzy parafjanie nasi, którzy w ostatnim tygodniu zostali zaopatrzeni:
Paulina Janke – Długa 9,
Franciszka Ulatowska – Strzałowa 7,
Jan Sobczyk – Długa 4,
Marja Wojciechowska – Kopernika 6,
Franciszka Radzimska – Rybaki 27,
Zofja Nowak – Łąkowa 9.

W wrześniu przypadają rocznice zgonu następujących zmarłych:
13. 9. Juljanna Ceyba, G. Wilda 27,
21. 9. Jan Krajewski, Jakóba Wujka 11,
22. 9. Małgorzata Stawna, Rybaki 30,
24. 9. Jan Skibski, św. Czesława 3,
27. 9. Teodor Stróżewski, Rybaki 3,
30. 9. Antonina Eckert, Rybaki 6.

cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2024, 11:13 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
link w pierwszym poście tego rocznika.

Rok 1935.

Nr 38, 22.IX.

Str. 4.

Wypisy z ksiąg kościelnych.

Zapowiedzi ślubne:
220) Bolesław Jankowski, k. Łąkowa 18, Wiktorja Naremska, p. Rynek Łazarski 10.
221) Franciszek Milej, k. Górna Wilda 26, Bronisława Duszakówna, p. Duszniki.
222) Jan Nowak, kaw. Rybaki 28, Prakseda Owsiana, p. Lasek.
223) Leon Nowicki, k. Piotra Wawrzyniaka 8, Helena Standy, p. Różana 21.
224) Roman Patelski, k. św. Czesława 7a, Cecylja Matecka, p. Strzelecka 20.
225) Jan Łażewski, k. Skarbowa 21, Józefa Drozdówna, p. Strzelecka 18.
226) Walenty Schwengler, wdowiec, Leszno, Irena Zarembowicz, p. Łąkowa 10.
227) Wacław Grunwald, k. Górna Wilda 17, Zofja Ulatowska, p. Średnia 11.
228) Roman Skrzypczak, k. Śmigiel, Bronisława Nyczke, p. Kopernika 3.
229) Kazimierz Koralewski, k. Fr. Ratajczaka 27, przedtem Stroma 27, Wanda Węclewska, p. Bydgoszcz.
230) Brunon Matuschke, kaw. Wierzbięcice 57, Halina Urbańska, p. Wierzbięcice 2, dawniej Półwiejska 7.
231) Alfred Siniecki, k. Strzelno, Zofja Neumann, p. Strzelno, dawn. Strzałowa 3.

Chorzy parafjanie nasi, którzy w ostatnim tygodniu zostali zaopatrzeni:
Michał Grzechowiak, Łąkowa 13,
Antonina Lewandowska, W. Król. Jadwigi 7a,
Ewa Koczorowska, Rybaki 30,
Franciszka Porolniczak, Półwiejska 21,
Jan Kubasik, Rybaki 21,
Władysław Madajczyk, W. Kaz. Wielkiego 12.

Nr 39, 29.IX.

Str. 2.

Sprawa biblioteki parafjalnej.

Jednem z dążeń naszej Parafjalnej Akcji Katolickiej jest stworzenie własnej bibljoteki i danie możności korzystania z niej szerszemu ogółowi parafjan. Cel to rzeczywiście piękny, lecz niezmiernie trudny do zrealizowania. Bo w jaki sposób uzyskać odpowiednią ilość dobrych książek?
Zarząd Parafjalnej Akcji Katolickiej nie dysponuje wielkiemi sumami pieniężnemi, by mógł książki zakupić. Postanowił przeto złączyć bibljoteki różnych stowarzyszeń w jedną całość, w jaki to sposób urządzono się w innych parafjach. Jednak ta sprawa nie doszła do skutku.
Akcja Katolicka postanowiła więc w inny sposób zrealizować swój cel. Do pomocy wzywa wszystkich parafjan. Niezawodnie u każdego znajdą się jakieś książki zbyteczne, które nieraz poniewierają się po kątach i nie przynoszą właścicielowi żadnych korzyści. Inni znów posiadają piękne zbiory książek, z których raz poraz eliminują powieści, nie mające – według ich zdania – wartości. Z książek takich można by utworzyć całą bibljotekę. To też znając ofiarność naszych parafjan, Akcja Katolicka wpadła na myśl, by zwrócić się do wszystkich z apelem, aby wszelkie książki zbyteczne, oczywiście przedstawiające jeszcze jakąś wartość, ofiarowywano na rzecz biblioteki parafjalnej. Każda ofiarowana książka może przynieść wielki pożytek, bo jednakże wielu będzie takich, którzy wezmą ją do rąk i zainteresują się nią. Każdy znów ofiarodawca będzie miał to zadowolenie wewnętrzne, że, składając małą ofiarę w postaci książek, przyczynia się przez to do szerzenia oświaty w naszej parafji.
Cel to rzeczywiście piękny. Jeszcze raz więc do wszystkich gorąco apelujemy o składanie książek na rzecz bibljoteki parafjalnej. Książki składać można u ks. Małego, ul. Łąkowa 12.

Kwesta w dniu „Opieki Polskiej nad Rodakami na Obczyźnie”
która odbyła się w niedzielę, 22. 9. przyniosła w parafji naszej 70,75 zł…

Str. 2, 3.

Chór kościelny pod wezw. św. Cecylji przy naszej parafji
Oddział II
odbył w dniu 23 września br. zapowiedziane w ubiegłym tygodniu zebranie informacyjne w celu utworzenia oddziału tegoż chóru. Zadaniem członków tegoż oddziału jest przygotowanie się na dzielne śpiewaczki.
Zwołane zebranie zagaił dyrektor chóru ks. Henryk Mały, witając serdecznie zebrane panienki, poczem powołał na sekretarkę zebrania informacyjnego p. Fiszgalównę. Ks. Dyrektor w serdecznych słowach zachęcił zebrane panienki do ćwiczenia się w śpiewie – wskazał im piękno i cel śpiewu oraz wartość śpiewu dla duszy władnej. Na członków tegoż oddziały zgłosiło się 24 panienek. Składkę miesięczną ustalono na 10 gr. Z pośród obecnych panienek wybrano panienkę Zofję Młynarzównę oraz Anielę Roszykównę jako kandydatki na sekretarkę. Ks. Dyrektor polecił im wykonać wypracowanie, na podstawie którego nastąpi wybór sekretarki. Jako skarbniczkę wybrano p. Anielę Łukarską – zaś jako bibliotekarkę p. Ludomiłę Brzozównę.
Kierownictwo oddziału chóru powierzy się jednej z pań chóru św. Cecylji – natomiast urząd dyrygenta przejął p. Adamczyk.
Lekcje śpiewu odbywać się będą w każdy poniedziałek oraz sobotę o godz. 7 wieczorem.
Zwracamy się zatem do Szan. Rodziców z gorąca prośbą, by zechcieli córki swoje na ten czas zwolnić – a zarząd chóru czuwać będzie nad tem, by lekcje nie odbywały się za długo.
Na zakończenie apelował ks. Dyrektor do zebranych, by wciągnęły w szeregi śpiewaczek swoje koleżanki, oraz by dobrem zachowaniem, obowiązkowością i karnością nie zrażały dyrygenta w trudnej pracy, której się bezinteresownie podjął.
Na tem zakończono zebranie i polecono dyrygentowi przećwiczyć głosy, by następna lekcja odbyła się już w należytym porządku.
Zarząd.

Str.3.

Towarzystwo Ministrantów.

Dnia 17. 9. odbyło się walne zebranie Towarzystwa Ministrantów. Zebranie zagaił prezes Towarzystwa p. Ulryk Żerdziński, witają ks. patrona H. Małego, Opiekunów i wszystkich członków. Pierwsza część zebrania miała charakter zebrania plenarnego. Odśpiewano wspólnie pieśń ministrantów „ O Stanisławie, Patronie Ty nasz”. Zebranie było wypełnione komunikatami prezesa, oraz urozmaiceniem członka, Chyżaka, który zadeklamował „ Hymn Ministrantów”. Na tem zakończono zebranie plenarne. Przystąpiono teraz do zebrania walnego. Przewodniczącym został ks. Patron H. Mały, Dalej na sekretarza powołano p. Frankowskiego J., na ławników p. Tomaszewskiego B. i p. Krzekotowskiego Zb. Następnie po krótkiem przemówieniu ks. Patrona, p. Tomaszewski odczytał sprawozdanie z ostatniego zebrania walnego. Zostało ono przyjęte bez poprawek. Skolei przystąpiono do odczytania sprawozdań członków zarządu. Sprawozdanie z działalności Towarzystwa odczytał prezes; skarbnik przedstawił bilans, gospodarz – majątek przedmiotowy. Głównie podkreślano ilość członków – 85 ministrantów, stan obecny kasy – 135,54 zł, oraz życie Towarzystwa. Sprawozdania z działalności zastępów odczytali zastępowi: Majcherek, Nowicki, Wieczorkiewicz i Woźniak. Wszystkie te sprawozdania zostały dołączone do akt Towarzystwa. Po udzieleniu absolutorjum ustępującemu zarządowi, przystąpiono do wyboru nowego zarządu, w skład którego weszli ponownie i jednogłośnie wybrani: Żerdziński Ulryk jako prezes, Szulc B. – sekretarz, Bibrowicz M. – skarbnik i Bibrowicz H. jako zastępca skarbnika. Funkcje gospodarza oddano Majcherkowi W., a prowadzenie kroniki powierzono nadal prezesowi. Na zastępowych zostali wybrani: I. zast. Majcherek W., II. Szulc B., III. Marcinkowski J., IV. Nowak S. Do sztandaru wybrano: Marcinkowskiego J. jako sztandarowego, Kaczmarka L. i Wolnego St. jako przybocznych. W skład komisji rewizyjnej weszli: ks. Patron i prezes.
Po ukonstytuowaniu się zarządu, dotychczasowy Patron Towarzystwa ks. H. Mały, żegnając w serdecznych słowach wszystkich obecnych, oddając temsamem patronat ks. Konopińskiemu, życzył Towarzystwu jak najlepszego rozwoju. W imieniu wszystkich członków p. Krzekotowski Zb. podziękował ks. Patronowi, jako założycielowi Towarzystwa, za dotychczasową niestrudzoną prace i opiekę, okazaną Towarzystwu. W dowód uznania wręczono ks. Małemu dyplom z przyznaniem tytułu „Honorowego Patrona”…

Str. 4.

Wypisy z ksiąg kościelnych.

Zapowiedzi ślubne:
232) Aleksander Krzyżkowiak, k. Kosińskiego, Stanisława Ruszkówna, p. Suchylas, przed. Chojnice.
233) Antoni Knothe, k. Wierzbięcice 17, Marja Chonelewska, p. Żupańskiego 20.
234) Marjan Bogajski, k. Piekary 24, Olga Pradel, p. Półwiejska 9.
235) Roman Matecki, k. Strumykowa 36, Jadwiga Kędziora, p. Strzałowa 7.
236) Feliks Kaźmierski, k. Rybaki 9, Aniela Włodarska, p. Półwiejska 16.
237) Bernard Welke, k. Filarecka 3, Anna Straszewska, p. Przemysłowa 21/25.
238) Tadeusz Musierowicz, k. Grobla 12, Halina Kozłowska, p. Strzelecka 26.
239) Edmund Piasecki, k. św. Czesława 17, Janina Piasecka, p. Łąkowa 4a.
240) Stefan Ratajczak, k. św. Czesława 6, Antonina Maniówna, p. Błażeja Winklera.
241) Józef Fabrowski, k. Łąkowa 13, Marja Szablewska, p. Szewska 12.

W październiku przypadają rocznice zgonu następujących parafjan naszych:
2. 10. Anna Krzyżaniakowa, Półwiejska 22,
8. 10. Marja Truszkowska, G. Wilda 11,
9. 10. Jerzy Madeja, Łąkowa 13,
10. 10. Pelagja Popławska, Rybaki 22,
11. 10. Bernard Runge, Rybaki 20a,
18. 10. Ludwik Płotkowiak, Łąkowa 13,
22. 10. Klara Bogerowa, Strzałowa 7.

Chorzy parafjanie nasi, którzy w ostatnim tygodniu zostali zaopatrzeni:
Michał Leitgeber, Łąkowa 12,
Franciszka Radomska, Strzelecka 19,
Piotr Pawlak, Strzelecka 11.

cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lut 2024, 11:56 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
link w pierwszym poście tego rocznika.

Rok 1935.

Nr 40, 6.X.

Str. 3.

Sprawa bibljoteki parafjalnej.
W ostatnim numerze naszego tygodnika poruszyliśmy kwestję składania książek na rzecz biblioteki parafjalnej. Apel nasz, skierowany do parafjan, nie pozostał bez echa. W tych dniach na ręce ks. Małego zaczęły wpływać książki. Z większych ofiarodawców należy wymienić Drukarnię Katolicką, która ofiarowała 33 książki oraz K. S. M. Żeńskie, które złożyło 10 tomów na rzecz biblioteki parafjalnej…

Str. 3, 4.

Święto Druchen.
Jedną z najpiękniejszych uroczystości jakie w ciągu roku obchodzimy, to nasze święto organizacyjne, to „Święto Druchen”, które w roku bieżącym odbyło się dnia 22 września.
Na myśl o tem uroczystym dniu raduje się serce każdej druchny, a każda myśl o najlepszem przygotowaniu na tę piękną i wielką chwilę. W tym celu odbyły się trzydniowe ćwiczenia duchowne, którym łaskawie przewodniczył asystent K. S. M. Ż. ks. Mały…
Oczyszczone przez sakrament pokuty i sumiennie przygotowane zebrałyśmy się w dzień tak bardzo dla nas uroczysty, by w karnym szeregu pod sztandarem naszej Patronki uczestniczyć o godz. 9 w Ofierze mszy św…
Po skończonej mszy św. odśpiewałyśmy „Hymn młodzieży” i udałyśmy się przed salkę parafialną, gdzie odbyła się wspólna fotografja…
Po południu odbyła się na salce św. Anny akademja ku czci naszej Patronki Najśw. Marji Pannie, którą łaskawie zaszczycili swą obecnością ks. prałat Rankowski, ks. Konopiński, członkowie współpracujący oraz rodzice i sympatycy naszego K. S. M. Przewodnictwo objął ks. Prałat, który w bardzo serdecznych słowach powitał wszystkich obecnych, wyrażając swą radość z tak licznego przybycia naszych parafjan. Na wstępie odśpiewano „Hymn młodzieży” i druchna Molska wygłosiła deklamację p. t. „Niepokalana”. W dalszym ciągu nastąpił wykład p. prof. Barcikowskiej, w którym szanowna prelegentka przedstawiła prawdziwy wzór druchny – Młodej Polki, gotowej do każdej pracy i poświęcenia dla dobra drugich, apelując zarazem do rodziców, by zachęcali swoje córki do współpracy w duchu apostolskim…
Najważniejszą chwilą „Święta Druchen” to chwila składania przyrzeczeń…
Do mających złożyć przyrzeczenie przemówił ks. Asystent, zachęcając do wytrwania w wypełnianiu swoich obowiązków, poczem rozwinął się sztandar, a z serc druchen padły słowa przyrzeczenia. Następnie odśpiewałyśmy „O Panno święta” i drch. Plińska wygłosiła deklamację. W dalszym ciągu nastąpiło odznaczenie zasłużonych druchen, za gorliwą, sumienną i wytrwałą pracę w naszym Stowarzyszeniu przez 10 lat została odznaczona dyplomem drch. skarbniczka Małecka Regina, również otrzymały dyplomy druchny: b. bibljotekarka Olszewska Wł., b. gospodyni Olszewska Z. i byłe zastępowe Krzekotowska M. i Sommerówna M., zaś do Złotej Księgi zostały wpisane druch. Czubakówna i Ratajczakówna. Bardzo udatnie wygłosiły druchny deklamację chórową p. t.: „Święto Druchen” i na zakończenie jeszcze raz przemówił ks. Prałat zachęcając nas do tej pięknej pracy nad rozwojem naszej organizacji…
Następnie przemówiła drch. prezeska dziękując serdecznie ks. Prałatowi i p. prof. Barcikwoskiej za słowa zachęty, przyrzekając w imieniu wszystkich druchen, że będziemy nadal gorliwie oddawać się już rozpoczętej pracy, i dziękując wszystkim za łaskawe przybycie zakończyła powyższą akademję.
Zaraz po skończonej akademji odbyła się wspólna „Herbatka” na salce parafjalnej, urozmaicona wesołemi śpiewami, monologami oraz sztuczką w 3 aktach p. t. „Przyjaciółka”, wywiązując się z swych ról bardzo dobrze. Na zakończenie odśpiewano „Wszystkie nasze dzienne sprawy” i druchna prezeska podziękowała serdecznie za łaskawe przybycie.
„Święto Druchen”, któreśmy w dniu 22. 9. tak uroczyście obchodziły, zapisało się głęboko w sercach naszych i pozostawi miłe wspomnienie.

Str. 4.

Zapowiedzi ślubne:
133) Zbyszko Koechne, k. Kopernika 8, Zofja Rypińska, p. św. Wawrzyńca 9.
134) Feliks Kroll, k. Różana 23, Leokadja Jałoszyńska, p. Zwierzyniecka 22.
135) Stanisław Bedka, k. Strzelecka 19, Marja Markiewicz, p. Strzelecka 19.
136) Aleksy Nackowski, k. Różana 12, Kazimiera Stajszczakówna, p. Prusa 20.

(zmieniona numeracja zapisów zapowiedzi).

Parafjanie nasi, którzy w ostatnim tygodniu zostali zaopatrzeni:
Bronisława Figowa, Pl. Karmelicki 1,
Michalina Wojciechowska, Kwiatowa 9,
Józef Jakubowski, Strzelecka 11.

Nr 41, 13.X.

Str. 2.

Bibljoteka parafjalna.
W dalszym ciągu wpływają książki na rzecz bibljoteki parafjalnej. W ostatnim tygodniu złożyli książki p. Baranowska, ul. Strzelecka 18 i p. Jan Kalkstein, ul Długa 3 – 13 powieści…

Str. 2, 3.

Fundusz pośmiertny.
Na zapłacenie kosztów pogrzebu wypłacono pośmiertnie rodzinom następujących zmarłych:
1. dnia 31 sierpnia 250,- zł po śp. Marji Blewąskiej,
2. dnia 9 września 500,- zł po śp. Marji Bibrowicz,
3. dnia 17 września 400,- zł po śp. Franciszce Maćkowiak.
4. dnia 27 września 500,- zł. po śp. Janie Stręk.

Str. 4.

Zapowiedzi ślubne:
137) Antoni Wieszczyński, k. Adama Jeskego 2, Monika Ciesielska, p. Stroma 23.
138) Czesław Gośliński, k. W. Garbary 52, Dorota Hilbert, p. Rybaki 7.
139) Wojciech Bauza, k. Półwiejska 16, Zofja Fertykowska, p. Półwiejska 4.
140) Czesław Ratajczak, k. Półwiejska 26, Marja Wilkanowska, p. Długa 7.
141) Ludwik Fojna, k. G. Wilda 29, Jadwiga Judkówna, p. Ostroróg.
142) Gwidon Bronisław Ast, k. Leszno, Lipowa 11, Gertruda Józefa Szwabig, p. Przemysłowa 30.
143) Józef Brylewski, k. Półwiejska 18, Helena Skrzypczyńska, p. Ogrodowa 10.
144) Feliks Waraczewski, wdowiec, Długa 4, Stanisława Jakuszkowiak, p. Długa 4.
145) Kazimierz Kanikowski, k. D. Wilda 55, Helena Surma, p. Wierzbięcice 8.
146) Jan Kardacz, wdowiec, Różana 5a, Jadwiga Górka, p. Różana 5a.
147) Tadeusz Uniejewski, k. Podgórna 13, Zofja Fintzel, p. Półwiejska 21.

Chorzy parafjanie nasi, którzy w ostatnim tygodniu zostali zaopatrzeni:
Rozalia Kamińska, Górna Wilda 38,
Józef Adamski, Strzałowa 7,
Jadwiga Fleischer, Kopernika 6,
Apolonja Zdanowicz, Raczyńskich 2,
Marja Fliederówna, Droga Dębińska 10,
Bronisława Fiegowa, Plac Karmelicki 1.

Nr 42, 20.X.

Str. 3.

Bibljoteka parafjalna.
W dalszym ciągu wpływają książki na rzecz bibljoteki parafjalnej. Książki oddawać można codziennie u ks. Małego, Łąkowa 12. W ostatnim tygodniu złożyła 20 powieści p. Olszewska, Wierzbięcice 13…

cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lut 2024, 22:50 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
link w pierwszym poście tego rocznika.

Rok 1935.

Nr 43, 27.X.

Str. 3.

Bibljoteka parafjalna.

W dalszym ciągu wpływają na rzecz bibljoteki parafjalnej książki, które oddawać można codziennie u ks. Małego, Łąkowa 12.
W ostatnim tygodniu złożyli książki: p. Gadomski – G. Wilda 24 – 11 książek, p. Urbański – Kopernika 4 – 6 książek, p. Dolińska – Kwiatowa 11- 12 książek, p. Pilaczyńska – Półwiejska 23 – 14 książek, p. Machnicka – Kopernika 2 – 6 książek…

Fundusz pośmiertny.

Nie wszystkie kwestarki wstawiły się na zebranie kwestarek Funduszu Pośmiertnego w dn. 14 października. Dla tych pań odbędzie się osobne zebranie w poniedziałek, 28 października, o godz. 19.45 (po różańcu) w biurze parafjalnem.
Uprasza się raz jeszcze o punktualne przybycie.
Wszystkim członkom Funduszu pośmiertnego, którzy płacili składki u p. Tomczakowej z ul. Wierzbięcice 31, komunikuje się, że p. Tomczakowa przestała być kwestarką od 15 października br. Odnośni członkowie mogą płacić swe składki na ręce p. Franciszki Krzekotowskiej, ul. św. Czesława 6, albo w biurze parafjalnem w każdy poniedziałek od 10-11.
Na zapłacenie kosztów pogrzebu otrzymała rodzina śp. Magdaleny Orcholskiej z ulicy Piotra Wawrzyniaka 39, zmarłej 15. 10. 1935, pośmiertne w sumie 500,00 zł.

Str. 4.

Zapowiedzi ślubne:
148) Bronisław Ambroszkiewicz, Małeckiego 13, Barbara Buxakowska, Przemysłowa 27.
149) Alfred Skubis, Rybaki 33, Helena Idziak, Wały Kr. Jadwigi 11/14.
150) Tadeusz Jankowski, Rybaki 30, Kazimiera Smurawa, Czesława 9.
151) Nowak Antoni, G. Wilda 36, Longina Marja Maszewska, G. Wilda 36.
152) Teofil Borowicz, W. Garbary 35, Katarzyna Cieloszyk, W. Garbary 18.
153) Franciszek Pinczak, Bydgoszcz, Zofja Śliwińska, Stroma 6.
154) Walenty Głaszak, Antonin p.Poznań, Teresa Groszkowska, G. Wilda 43/45.
155) Antoni Prymas, G. Wilda 25/27, Marja Kaczmarek, Kłecko.

Chorzy parafjanie nasi, którzy w ostatnim tygodniu zostali zaopatrzeni:
Zuzanna Dziurla, Czesława 2,
Maksymiljan Skrowski, Długa 11,
Adela Kurkiewicz, Rybaki 7,
Apolonja Zdanowicz, Raczyńskich 2,
Salomea Czerniak, Rybaki 13.

cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 mar 2024, 11:48 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
link w pierwszym poście tego rocznika.

Rok 1935.

Nr 44, 3.XI.

Str. 2.

Bibljoteka parafjalna.
…W ostatnim tygodniu Katolickie Stowarzyszenie Kobiet złożyło 20 książek na rzecz bibljoteki parafjalnej…

Odezwa Polskiej Ligi Przeciwalkoholowej w przededniu zbiórki ulicznej na walkę z pijaństwem
(3. 11.).

Kryzys gospodarczy sprawia, ze liczne organizacje i instytucje społeczne o celach bardzo doniosłych borykają się z poważnemi trudnościami finansowemi. Do nich należy także centrala Polskiej Ligi Przeciwalkoholowej…
Uzyskawszy zezwolenie Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu na zbiórkę uliczną, zwracamy się do Społeczeństwa Wielkopolskiego z serdecznym apelem, aby w dniu zbiórki 3. 11. każdy w miarę zrozumienia potrzeby tej akcji złożył ochoczo datek taki, na jaki mu dzisiejsze warunki pozwalają.
Zarząd główny Polskiej Ligi Przeciwalkoholowej :
Prof. Dr. P. Gantkowski, prezes – Prof. Dr. Eug. Piasecki, wiceprezes – Ks. T. Gałdyński, sekretarz generalny i skarbnik – Rektor St. Berek – Wł. Bernaciak – Prof. Dr. J. Dobrowolski – Dr. T. Frąckowiak – St. Mąderek – Dr. A. Niesiołowski – T. Tomaszewski.

Str. 2, 3.

Stowarzyszenie Pań Miłosierdzia św. Wincentego a`Paulo
odbyło swe plenarne zebranie dnia 14. 10. o godzinie 17 na salce św. Anny. Obecni: ks. prałat Rankowski, dyrektor stowarzyszenia, jako przewodniczący zebrania, ks. Mały jako referent i 42 panie…
Sprawozdanie kasowe obejmuje za czas od 1. 4 – 30. 9. 2729 zł dochodu i 2653 zł rozchodu. W kasie pozostało niecałe 76 zł, co na początku zimy jest naprawdę mało na potrzeby stowarzyszenia. – Następnie wygłasza ks. Mały referat o znaczeniu i celach Akcji Katolickiej i prosi o przystąpienie do Kat. Stow. Kobiet oraz pomoc w zorganizowaniu bibljoteki parafjalnej przez dostarczenie odpowiednich książek. – Komunikaty zarządu obejmują prośbę o chętne poparcie naszej kwesty w Dniu W. Świętych na cmentarzu parafjalnym, zawiadomienie o podwieczorku familijnym w dniu 3. 11. na Sali Szkoły Budowlanej i o „Tygodniu Miłosierdzia” od 1. – 8. 12. W wolnych głosach panie obiecują nam chętną pomoc w powyższych sprawach, poczem zebranie zakończono.

Katolickie Stowarzyszenie Kobiet.

…W uroczystość Chrystusa Króla po południu o godz. 5 odbyło się w biurze parafjalnem organizacyjne zebranie Kat. Stow. Kobiet naszej parafji, w którem uczestniczyli ks. prałat Rankowski, ks. Mały, ks. Wolny i 15 pań…
Po zaznajomieniu się z programem pracy, obecne panie gremialnie przystępują do Kat. Stow. Kobiet, wypełniając odpowiednie deklaracje. Następuje teraz wybór zarządu stow., do którego wchodzą p. Drowa Wojtkowska jako przewodnicząca, p. Tuchołkowa zast. przewodn., p. Grabowska jako sekretarka, p. Piotrowska zast. sekr., p. Dolińska jako skarbniczka, p. Urbańska zast. skarb. Komisję rewizyjną tworzą pp. Marciniakowa, Krąkowska i Puckałowa. Ks. Prałat mianuje asystentem kościelnym ks. Wolnego i podkreśla samodzielność ale równocześnie wielką odpowiedzialność nowego zarządu. – Zebrania odbywać się będą narazie w biurze parafjalnem w każdy pierwszy piątek po południu o godz. 6. Zebranie następne, z powodu uroczystości W. Świętych, odbędzie się wyjątkowo w piątek, 8 listopada i zaprasza się na nie serdecznie wszystkie te parafjanki, którym Akcja Katolicka nie jest obojętna i które zamierzają zapisać się na członków Kat. Stow. Kobiet. – Zebranie kończy się przemówieniem p. Wojtkowskiej…

Str. 4.
Wypisy z ksiąg kościelnych.

Zapowiedzi ślubne:
156) Stefan Putz, k. M. Focha 49, Marja Szymaniak, p. Wierzbięcice 19.
157) Franciszek Gogol, k. Chodzież, Regina Latowska, p. Pl. Karmelicki 1.
158) Mieczysław Mucha, k. św. Marcin 46, Irena Depkówna, p. św. Czesława 17 przedtem Stroma 27.
159) Stanisław Jaworski, wdowiec, Maltańska 6, Franciszka Koźlak, p. Różana 22.
160) Andrzej Wiciak, k. Kopernika 2, Marja Koralewska, p. M. Focha 176.
161) Zygmunt Nowak, k. Półwiejska 23, Marja Zdon, p. Pocztowa 26.
162) Józef Opiat, k. Kochanowskiego 17, Jolanta Kramerówna, p. Wierzbięcice 13.
163) Marjan Nowicki, św. Rocha 11a, Helena Kamyszek, Stroma 26, dawn. Matejki 1.
164) Antoni Prymas, G. Wilda 25, Marja Kaczmarek, Kłecko.
165) Józef Mierzwiński, Wroniecka 6/8, Marja Świtońska, Rybaki 9.
166) Stefan Nowicki, Traugutta 30, Antonina Balcerek, Strzelecka 6.
167) Tadeusz Strzelewicz, Klasztorna 24, Longina, Janina Musiałkiewicz, Rybaki 29.
168) Kazimierz Sroka, Rybaki 20, Jadwiga Korybalska, Rybaki 20.

Zgony:
113) 13. 9. 35. Stanisław Furmanek, 27 l., Długa.
114) 17. 9. 35. Władysław Madejczyk, 41 lat, Wały Kazimierza Wielkiego 12.
115) 22. 9. 35. Jan Kubasik, 46 lat, Rybaki 21.
116) 26. 9. 35. Jan Stręk, 68 lat, Dolna Wilda 26.
117) 27. 9. 35. Piotr Pawlak, 48 l., Strzelecka 11.

Chorzy parafjanie nasi, którzy w ostatnim tygodniu zostali zaopatrzeni:
Marja Heringowa, Półwiejska 21,
Marja Hadyńska, Łąkowa 20,
Wiktorja Grolewska, Różana 19,
Marja Fertzlaf*, Górna Wilda 32,
Marja Iwanek, Górna Wilda 3.

(*Maria Firzlaff zd. Michalska- k. meld. 707, 708, skan 711, 712, Księga Adresowa M. St. Poznania 1933, dz. II, str. 82- Firslaff Maria, wd. Górna Wilda 32, m. 2.)
k. meld. 707, 708-
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... 2bfc200bb7
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... af48a28ae3
Księga Adresowa Poznania 1933-
Obrazek

W pierwszej połowie listopada przypadają następujące rocznice przed rokiem zmarłych parafjan naszych:
1. 11. Wiktorja Tomaszewska, Łąkowa 1/2,
1. 11. Władysława Błoch, Rybaki 15,
2. 11. Jerzy Jeżewski, Rybaki 26,
3. 11. Elżbieta Skarzyńska, Kopernika 10,
6. 11. Wiktorja Janicka, Łąkowa 15,
8. 11. Marcin Podlewski, Łąkowa 7a,
9. 11. Stanisława Bayer, Strzelecka 13,
13. 11. Michał Michalski, W. K. Wielkiego 10,
13. 11. Władysław Olszewski, Górna Wilda 28,
14. 11. Agnieszka Czyż, Rybaki 27.

cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 mar 2024, 11:08 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
link w pierwszym poście tego rocznika.

Rok 1935.

Nr 45, 10.XI.

Str. 3.

Bractwo Wstrzemięźliwości.
….Kwesta na walkę o trzeźwość narodu w dniu 3 bm. przyniosła w naszej parafji 57,27 zł. Wszystkim ofiarodawcom oraz pp. kwestarkom i kwestarzom składamy serdeczne podziękowanie.

Sprawozdanie Wydziału Parafjalnego „Caritas” za czas od 1 kwietnia do 30 września 1935 r.

Celem zaznajomienia parafjan z pracą nad ubogimi naszymi podajemy krótkie sprawozdanie z działalności Wydziału Parafjalnego. W biurze parafjalnem przyjęto w tym czasie 3062 osób, którzy zgłaszali się po wsparcie, pracę i poradę. Napisano wniosków, poleceń do pracy 58, w sprawach wydano poleceń do biura porady prawnej 12.
Rozdano biednym 2604 funtów chleba, 2026 bonów na towary kolonjalne i na tłuszcze, 200 funtów mąki, 621 litr. mleka, 90 porcji obiadów, 8 centr. węgli i 4 koszyki drzewa.
Z odzieży wydano ubogim następujące przedmioty: 4 płaszcze, 4 ubrania męskie, 5 ubrań chłopięcych, 28 sukien, 86 sztuk bielizny, 3 swetry, 26 par trzewików, 20 par pończoch oraz podzelowanie na 34 par trzewików.
Wydział Parafjalny zajmował się również opieką nad młodzieżą.
I tak: 41 dzieci wysłano przez Tow. Wakacyjne „Stella” na wakacje, 5 dzieci wysłano na stację sanitarną w Kobylnicy*, 5 młodzieńców skierowano na zamknięte rekolekcje, wreszcie postarano się o umieszczenie 3 dzieci w sierocińcach. Na wiosnę postarano się z Miejskiego Komitetu Funduszu Pracy dla 24 rodzin bezrobotnych o ogródki działkowe na Drodze Dębińskiej.
Zestawienie kasowe:
Z kasy kościelnej- 1 601,45 zł,
P. O. Caritas – 687,45 zł,
Ofiary i składki- 826,05 zł,
Razem- 3 114,95 zł.
Rozchód:
Zapomogi gotówkowe- 532,50 zł,
Żywność- 1 660,20 zł,
Opał i odzież- 341,25 zł,
Różne wydatki- 579,75 zł,
Razem- 3 113,70 zł.
Jak z powyższego sprawozdania wynika, jest wiele potrzebujących a ich bieda również wzmaga się z nadchodzącą zimą. Do Wydziału Parafjalnego wpływa coraz więcej próśb o odzież, bieliznę, trzewiki i opał. Aby choć w części zaspokoić potrzeby naszych biednych, prosimy gorąco o dalsze ofiary czy to w gotówce lub odzieży. Ofiary wszelkie przyjmujemy na probostwie w biurze parafjalnem do godziny 11.
Prosimy również o wpisywanie się na członków Wydziału, by w ten sposób zasilać kasę Wydziału.

*- "Pod koniec XIX w. i na początku XX w. w Kobylnicy organizowano jedne z pierwszych w kraju, kolonie letnie dla dzieci. Kolonie organizowane były przez Towarzystwo Kolonii Wakacyjnych i Stacji Sanitarnych „ Stella”, które w 1897 roku zakupiło morgi magdeburskie i rozpoczęło budowę pierwszych obiektów. Powstaje duży murowany barak sypialny i dom gospodarczy z jadalnią dla 200 dzieci oraz Kapliczka w stylu neogotyckim, która zostaje dobudowana do jadalni. Budowę kapliczki ukończono w 1903 roku".
http://www.kobylnica.info/historia

Str. 4.

Wypisy z ksiąg kościelnych.

Chrzty:
126) 4. 9. 35. Janusz, rodzice Franciszek Stachniałek, Barbara Leśniarek, Długa 7.
127) 12. 8. 35. Ryszard, rodzice Witold Szarszewski, Wanda Budziszewska.
128) 3. 9. 35. Teresa, rodzice Józef Waraczewski, Bronisława Pakulska, Długa 4.
129) 7. 9. 35. Regina, rodzice Stefan Hoffmann, Marja Zimna, Łąkowa 12.

(brak zapisów od nru 123 do 125).

Zgony:
118) 28. 9. 35. Stanisława Klimontowicz, 47 l. Łąkowa 1-2.
119) 28. 9. 35. Ewa Koczorowska, 76 lat, Rybaki 30.
120) 29. 9. 35. Aniela May, 33 lata, Rybaki 4-6.
121) 30. 9. 35. Franciszek Żebrowski, 58 l. Rybaki 26.
122) 1. 10. 35. Seweryn Trzemżalski, 80 lat, Długa 5.
123) 6. 10. 35. Paulina Janke, 77 l. Długa 9.

(119- Kaczorowska Ewa, Rybaki 30 m. 33 Księga Adresowa M. Poznania 1933, dz. II, str. 254; 123- Paulina Jahnke, k. meld. 130, 131).

Księga Adresowa M. Poznania-
Obrazek
k. meld. 130-
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... 31daf76f16
k. meld. 131-
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... a0ddeabd6a

Chorzy parafjanie nasi, którzy w ostatnim tygodniu zostali zaopatrzeni:
Józefa Wolińska, Łąkowa 20,
Michał Grzechowiak, Łąkowa 13,
Agnieszka Mytagowa*, Kopernika 4,
Franciszek Grobelny, Rybaki 4,
Nepomucena Majewska, Półwiejska 11,
Walentyna Walda, Kopernika 8,
Franciszka Ulatowska, Strzałowa 7.

*-Agnieszka Mittag, wdowa, Kopernika 4a m. 19, Księga Adresowa M. Poznania 1933, dz. II, str. 129-
Obrazek

cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 mar 2024, 12:01 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
link w pierwszym poście tego rocznika.

Rok 1935.

Nr 46, 17.XI.

Str. 3.

Bibljoteka parafjalna.

W dalszym ciągu wpływają książki na rzecz biblioteki parafjalnej. W ostatnim tygodniu złożyli książki: p. Pilaczyńska, Półwiejska 23 – 35 książek, p. Dr. Dziegiecka, Półwiejska 19 – 7 książek, p. Szulczyńska, Rybaki 4 – 9 książek, p. Krzekotowska, św. Czesława 6 – 25 książek, p. Andrutówna, Poplińskich 3 – 12 książek…

Wykłady wychowawcze dla inteligencji.

W dniu 18 listopada rozpoczyna się w sali Domu Królowej Jadwigi (Al. Marcinkowskiego 1) szereg wykładów wychowawczych dla inteligencji. Przemawiać będą prelegenci na niezmiernie ważne tematy, których zestawienie podajemy poniżej. Cykl wykładów pedagogicznych urządzanych staraniem Katolickiego Stowarzyszenia Mężów i Katolickiego Stowarzyszenia Kobiet posiada już ustaloną opinję. W roku ubiegłym cieszyły się wykłady wielkiem powodzeniem, stąd też przypuszczać należy, że i w tym roku zgromadzą one doborowy zastęp inteligencji.
Karty abonamentowe w cenie 1 zł 50 gr. (wstępne na wszystkie wykłady) do nabycia od dnia 15 listopada w Księgarni św. Wojciecha oraz wieczorem przy wstępie na salę od godz. 17.30. Bilety wstępu na poszczególne wykłady w cenie 30 gr. tylko przy wstępie na salę.
Wykłady rozpoczynają się o godz. 18 (szósta wieczorem).
Program wykładów:
Poniedziałek, 18. XI. 1935 godz. 18: Jak sobie radzić z trudnościami wychowawczemi – Dr. Marjan Wachowski, prof. Wyższ. Katol. Studjum Społecznego.
Środa, 20. XI. 1935, godz. 18: Wpływ wychowania domowego na zdatność życiową jednostki – Wanda Szumanówna, dyr. Katol. Seminarjum Ochroniarskiego.
Poniedziałek, 25. XI. 1935, godz. 18: Nowoczesne prądy wychowawcze a rodzina – Dr. Karol Górski, docent U. P.
Czwartek, 28. XI. 1935, godz. 18: Czystość przedślubna w życiu młodzieży – Dr. Stanisław Karwowski.
Wykład przeznaczony dla rodziców i wychowawców.
Poniedziałek, 2. XII. 1935, godz. 18: Praca i wczasy w życiu nowoczesnego człowieka – Dr. Marjan Wachowski.
Czwartek, 5. XII. 1935, godz. 18: Jak wyrabiać poczucie obowiązku – S. Barbara Żulińska, dyr. Seminarjum Nauczycielskiego.
Poniedziałek, 9. XII. 1935, godz. 18: Zwierciadło współczesnego obyczaju – Redaktor Józef Kisielewski.
Czwartek, 12. XII. 1935, godz. 18: Rola miłości w życiu rodzinnem – Dr. Władysław Kucharek.
Wtorek, 17. XII. 1935, godz. 18: Problem kodyfikacji prawa małżeńskiego w Polsce – Mec. Dr. Sławski.

Fundusz pośmiertny.

Na pokrycie kosztów pogrzebu wypłacono z kasy Funduszu Pośmiertnego parafji Bożego Ciała rodzinom następujących zmarłych:
500,00 złotych po śp. Zuzannie Dziurli, z ul. św. Czesława 2, zmarłej dnia 25. 10 br.,
400,00 złotych po śp. Franciszce Hanisch, z ul. Madalińskiego 9, zmarłej 31. 10 br.,
Wszystkich członków Funduszu Pośmiertnego uprasza się o regularne uiszczanie składek kwartalnych oraz wszelkich zaległości do dnia 1 stycznia 1936 r. Składki i zapisy nowych członków przyjmuje się w każdy poniedziałek od 10 – 11 w biurze parafjalnem.

Str. 4.

Wypisy z ksiąg kościelnych.

Zapowiedzi ślubne:
169) Walenty Galubiński, k. G. Wilda 55, Marjanna Kaczorowska, p. Półwiejska 9b.
170) Jan Krysztofek, k. Mostowa 16, Gabryela Białas, p. Rybaki 18.
171) Jan Prusiewicz, k. Plac Karmelicki 1, Zofja Jankowiak, p. Plac Karmelicki 1.
172) Michał Brzozowski, k. Półwiejska 10, Franciszka Garstkiewicz, p.
173) Józef Grabowski, k. Rybaki 29, Zofja Popławska, p. ul. Główna 86.
174) Józef Tomkowiak, k. Poznańska 43, Józefa Poturalska, wdowa, Stroma 24.
175) Karol Karoliński, k. Półwiejska 16, Marja Piślewicz, p. Wierzbięcice 48.
176) Ignacy Zawal, k. Źródlana 23, Antonina Smug, p. G. Wilda 13.
177) Antoni Napierała, k. G. Wilda 21, Władysława Derda, p. Kokoszczyn, pow. Tarnowo Podgórne.
178) Jan Matyla, k. św. Czesława 6, Marjanna Zygmunt, p. Wyspiańskiego 5.
179) Kazimierz Korus, k. Krańcowa 49, Halina Baranowska, p. Strzelecka 18.
180) Jan Woś, k. Czeradz Dolny, Zofja Kijak, p. Toruńska 10.
181) Kazimierz Sadkowski, k. Swarzędz, Klara Nowak, p. Swarzędz.
182) Ignacy Szymański, k. Stroma 26, Marja Garncarkówna, p. Czerwonak.
183) Jan Menzel, k. M. Garbary 7, Janina Krankowska, p. Rybaki 3.
184) Józef Wiśniewski, k. Warownia Marcinkowskiego, Leokadja Witkowska, p. Strzałowa 6.
185) Edward Zarada, k. Półwiejska 13, Leokadja Freitag, p. W. Garbary 3a.
186) Franciszek Uhlik, k. Bydgoszcz, Melanja Kahlówna, p. Kwiatowa 7.
187) Witolda Nowicki, k. Bydgoszcz, Marja Polewacz, p. Bydgoszcz, przedtem Wierzbięcice 17.
188) Walenty Szaroleta, k. Babki par. Głuszyna, Marjanna Szymaniak, p. Rybaki 20.
189) Stanisław Hajder, k. Łąkowa 16, Emilja Olsztyńska, p. Sew. Mielżyńskiego 5.

Chorzy parafjanie nasi, którzy w ostatnim tygodniu zostali zaopatrzeni:
Genowefa Nowak, Czesława 9,
Bolesław Skorubski, Czesława 1.

W drugiej połowie listopada przypadają następujące rocznice zgonu parafjan naszych:
17. 11. Barbara Kraśniewska, Wierzbięcice 16,
18. 11. Józef Jerzykiewicz, Długa 8,
21. 11. Marja Nowakówna, Pl. Drwęskiego 1,
24. 11. Edmund Konopiński, Kopernika 3,
27. 11. Andrzej Kaczmarek, Wierzbięcice 8.

cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 mar 2024, 12:01 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
link w pierwszym poście tego rocznika.

Rok 1935.

Nr 46, 17.XI.

Str. 3.

Bibljoteka parafjalna.

W dalszym ciągu wpływają książki na rzecz biblioteki parafjalnej. W ostatnim tygodniu złożyli książki: p. Pilaczyńska, Półwiejska 23 – 35 książek, p. Dr. Dziegiecka, Półwiejska 19 – 7 książek, p. Szulczyńska, Rybaki 4 – 9 książek, p. Krzekotowska, św. Czesława 6 – 25 książek, p. Andrutówna, Poplińskich 3 – 12 książek…

Wykłady wychowawcze dla inteligencji.

W dniu 18 listopada rozpoczyna się w sali Domu Królowej Jadwigi (Al. Marcinkowskiego 1) szereg wykładów wychowawczych dla inteligencji. Przemawiać będą prelegenci na niezmiernie ważne tematy, których zestawienie podajemy poniżej. Cykl wykładów pedagogicznych urządzanych staraniem Katolickiego Stowarzyszenia Mężów i Katolickiego Stowarzyszenia Kobiet posiada już ustaloną opinję. W roku ubiegłym cieszyły się wykłady wielkiem powodzeniem, stąd też przypuszczać należy, że i w tym roku zgromadzą one doborowy zastęp inteligencji.
Karty abonamentowe w cenie 1 zł 50 gr. (wstępne na wszystkie wykłady) do nabycia od dnia 15 listopada w Księgarni św. Wojciecha oraz wieczorem przy wstępie na salę od godz. 17.30. Bilety wstępu na poszczególne wykłady w cenie 30 gr. tylko przy wstępie na salę.
Wykłady rozpoczynają się o godz. 18 (szósta wieczorem).
Program wykładów:
Poniedziałek, 18. XI. 1935 godz. 18: Jak sobie radzić z trudnościami wychowawczemi – Dr. Marjan Wachowski, prof. Wyższ. Katol. Studjum Społecznego.
Środa, 20. XI. 1935, godz. 18: Wpływ wychowania domowego na zdatność życiową jednostki – Wanda Szumanówna, dyr. Katol. Seminarjum Ochroniarskiego.
Poniedziałek, 25. XI. 1935, godz. 18: Nowoczesne prądy wychowawcze a rodzina – Dr. Karol Górski, docent U. P.
Czwartek, 28. XI. 1935, godz. 18: Czystość przedślubna w życiu młodzieży – Dr. Stanisław Karwowski.
Wykład przeznaczony dla rodziców i wychowawców.
Poniedziałek, 2. XII. 1935, godz. 18: Praca i wczasy w życiu nowoczesnego człowieka – Dr. Marjan Wachowski.
Czwartek, 5. XII. 1935, godz. 18: Jak wyrabiać poczucie obowiązku – S. Barbara Żulińska, dyr. Seminarjum Nauczycielskiego.
Poniedziałek, 9. XII. 1935, godz. 18: Zwierciadło współczesnego obyczaju – Redaktor Józef Kisielewski.
Czwartek, 12. XII. 1935, godz. 18: Rola miłości w życiu rodzinnem – Dr. Władysław Kucharek.
Wtorek, 17. XII. 1935, godz. 18: Problem kodyfikacji prawa małżeńskiego w Polsce – Mec. Dr. Sławski.

Fundusz pośmiertny.

Na pokrycie kosztów pogrzebu wypłacono z kasy Funduszu Pośmiertnego parafji Bożego Ciała rodzinom następujących zmarłych:
500,00 złotych po śp. Zuzannie Dziurli, z ul. św. Czesława 2, zmarłej dnia 25. 10 br.,
400,00 złotych po śp. Franciszce Hanisch, z ul. Madalińskiego 9, zmarłej 31. 10 br.,
Wszystkich członków Funduszu Pośmiertnego uprasza się o regularne uiszczanie składek kwartalnych oraz wszelkich zaległości do dnia 1 stycznia 1936 r. Składki i zapisy nowych członków przyjmuje się w każdy poniedziałek od 10 – 11 w biurze parafjalnem.

Str. 4.

Wypisy z ksiąg kościelnych.

Zapowiedzi ślubne:
169) Walenty Galubiński, k. G. Wilda 55, Marjanna Kaczorowska, p. Półwiejska 9b.
170) Jan Krysztofek, k. Mostowa 16, Gabryela Białas, p. Rybaki 18.
171) Jan Prusiewicz, k. Plac Karmelicki 1, Zofja Jankowiak, p. Plac Karmelicki 1.
172) Michał Brzozowski, k. Półwiejska 10, Franciszka Garstkiewicz, p.
173) Józef Grabowski, k. Rybaki 29, Zofja Popławska, p. ul. Główna 86.
174) Józef Tomkowiak, k. Poznańska 43, Józefa Poturalska, wdowa, Stroma 24.
175) Karol Karoliński, k. Półwiejska 16, Marja Piślewicz, p. Wierzbięcice 48.
176) Ignacy Zawal, k. Źródlana 23, Antonina Smug, p. G. Wilda 13.
177) Antoni Napierała, k. G. Wilda 21, Władysława Derda, p. Kokoszczyn, pow. Tarnowo Podgórne.
178) Jan Matyla, k. św. Czesława 6, Marjanna Zygmunt, p. Wyspiańskiego 5.
179) Kazimierz Korus, k. Krańcowa 49, Halina Baranowska, p. Strzelecka 18.
180) Jan Woś, k. Czeradz Dolny, Zofja Kijak, p. Toruńska 10.
181) Kazimierz Sadkowski, k. Swarzędz, Klara Nowak, p. Swarzędz.
182) Ignacy Szymański, k. Stroma 26, Marja Garncarkówna, p. Czerwonak.
183) Jan Menzel, k. M. Garbary 7, Janina Krankowska, p. Rybaki 3.
184) Józef Wiśniewski, k. Warownia Marcinkowskiego, Leokadja Witkowska, p. Strzałowa 6.
185) Edward Zarada, k. Półwiejska 13, Leokadja Freitag, p. W. Garbary 3a.
186) Franciszek Uhlik, k. Bydgoszcz, Melanja Kahlówna, p. Kwiatowa 7.
187) Witolda Nowicki, k. Bydgoszcz, Marja Polewacz, p. Bydgoszcz, przedtem Wierzbięcice 17.
188) Walenty Szaroleta, k. Babki par. Głuszyna, Marjanna Szymaniak, p. Rybaki 20.
189) Stanisław Hajder, k. Łąkowa 16, Emilja Olsztyńska, p. Sew. Mielżyńskiego 5.

Chorzy parafjanie nasi, którzy w ostatnim tygodniu zostali zaopatrzeni:
Genowefa Nowak, Czesława 9,
Bolesław Skorubski, Czesława 1.

W drugiej połowie listopada przypadają następujące rocznice zgonu parafjan naszych:
17. 11. Barbara Kraśniewska, Wierzbięcice 16,
18. 11. Józef Jerzykiewicz, Długa 8,
21. 11. Marja Nowakówna, Pl. Drwęskiego 1,
24. 11. Edmund Konopiński, Kopernika 3,
27. 11. Andrzej Kaczmarek, Wierzbięcice 8.

cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2024, 14:03 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
link w pierwszym poście tego rocznika.

Rok 1935.

Nr 47, 24.XI.

Str. 3.

Bibljoteka parafjalna.

W dalszym ciągu wpływają książki na rzecz biblioteki parafjalnej. W ostatnim tygodniu złożyli: 4 książki p. Juchaczowa, Długa 3, N. N., Strzelecka 21 – 6 książek, p. Wojczak, Łąkowa 17 – 3 książki. Prosimy o dalsze ofiary w książkach, które składać można u ks. Małego, Łąkowa 12.

Fundusz Pośmiertny.

Na pokrycie kosztów pogrzebu śp. Cecylji Otomańskiej, z ul. Focha 91 (par. św. Michała) zmarłej 9. 11. 1935 r. wypłacono z kasy Funduszu Pośmiertnego parafji Bożego Ciała sumę 500 (pięćset) złotych.

Str. 3, 4.

Stowarzyszenie Pań Miłosierdzia św. Wincentego a`Paulo.

W sympatycznym i życzliwym nastroju minął nasz „podwieczorek” familijny dnia 3 t. m. Sala zaledwie pomieścić mogła napływ gości i ufamy, że wszyscy uczestnicy zadowoleni odeszli. Przynętą niemałą była loterja, nęcąca fantami, a smaczny bufet stale był oblężony tak, iż w końcu pozostały zupełne pustki. Panowie bawili się przy stole bilardowym a muzycy tak grali od ucha do ucha, że młodzież nie usiedziała na miejscu i pląsała w małem kółeczku. Cel nasz był osiągnięty i następne nasze posiedzenia odbyło się w radosnem usposobieniu, bo wnioski opiekunek ubogich było można przyjąć i uchwalić. Zapotrzebowania były naglące na buciki dla dzieci szkolnych lub podzelówki, to znów na mleko dla niemowląt jak i dla starszych na węgle, do ogrzewania wilgotnych mieszkań w suterenach i wiele innych jeszcze potrzeb na czasie. Czerpałyśmy radośnie z pełnej kasy, bo jak w życiu prywatnem zaleca się liczenie z jutrem, tak powinnością Pań Wincentek jest dawać – póki starczy, a jak nie ma już z czego, urządzić nowy sposób dochodu, wciąż na usługach naszych biednych rodzin.
Dziękujemy zatem wdzięcznem sercem wszystkim naszym ofiarodawcom, jak i tym, którzy zaszczycili nas swą obecnością. Niechaj im będzie nagrodą uczucie, że spełnili dobry uczynek.

Str. 4.

Katolickie Stowarzyszenie Kobiet.

Pierwsze plenarne zebranie Kat. Stow. Kobiet odbyło się dnia 8 listopada br. w biurze parafjalnem. Po zagajeniu zebrania przez p. d-rową Wojtkowską, przewodniczącą Kat. Stow. Kobiet oraz po odczytaniu protokółu z zebrania organizacyjnego przez sekretarkę Stow. p. Grabowską, przewodnicząca wygłosiła referat p. t. „Akcja Katolicka, jej istota i cele”, zaznajamiający członkinie i gości ze zadaniami Akcji Katolickiej…
Katolickie Stowarzyszenie Kobiet urządza cykl wykładów pedagogicznych dla inteligencji. Zarząd Katolickiego Stowarzyszenia Kobiet przy parafji Bożego Ciała zachęca gorąco swych członków do udziały w wykładach, które odbędą się w Sali Domu Królowej Jadwigi – Aleje Marcinkowskiego 1.
Program wykładów:
Środa, 20. 11. 35 godz. 18: Wpływ wychowania domowego na zdatność życiową jednostki – wygłosi p. Wanda Szumanówna, dyr. Katolickiego Seminarjum Ochroniarskiego.
Poniedziałek, 25. 11. 35 godz. 18: Nowoczesne prądy wychowawcze a rodzina – wygłosi p. dr. Karol Górski, docent Uniwersytetu Poznańskiego.
Czwartek, 28. 11. 35 godz. 18: Czystość przedślubna w życiu młodzieży (wykład przeznaczony dla rodziców i wychowawców) – wygłosi p. dr. Stanisław Karwowski.

Wypisy z ksiąg kościelnych.

Chrzty:
130) 6. 11. 35. Ryszard, rodzice Franciszek Antkowiak, Apolonja Gała, Górna Wilda 31.
131) 16. 8. 35. Stefanja, rodzice Antoni Wężyk, Mieczysława Lewandowska, Rybaki 22.
132) 15. 5. 35. Anna, rodzice Józef Rzonca, Marja Dąbrowska, Wały Jagiełły 22.
133) 16. 9. 35. Tadeusz, rodzice Brunon Rau, Leokadja Laurentowska, Górna Wilda 31.
134) 26. 3. 35. Aleksander, rodzice Stefan Lassaud, Jadwiga Jachimowicz, Przemysłowa 27a.
135) 8. 9. 35. Waldemar, rodzice Bolesław Poturalski, Janina Szostak, Rybaki 24/25.
136) 29. 9. 35. Tadeusz, rodzice Paweł Andrzejak, Józefa Grunowska, Łąkowa 21.

Zapowiedzi ślubne:
190) Stanisław Klage, Kopernika 6-7, Stanisława Krause, Rynek Śródecki 11 m. 10.
191) Leon Woliński, Kilińskiego 13 m. 16, Marjanna Jachnik, Strzelecka 11 m. 15.
192) Marjan Sobecki, Długa 7 m. 7, Irena Sławek, Długa 9 m. 7.
193) Kazimierz Karasiński, Rybaki 18a m. 8, Helena Cychnerska, G. Wilda 122 m. 2.

cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 kwi 2024, 14:13 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
link w pierwszym poście tego rocznika.

Rok 1935.

Nr 48, 1.XII.

Str. 3.

Bibljoteka parafjalna.

W ostatnim tygodniu złożyła na rzecz biblioteki parafjalnej p. Wtorkowska, Strzelecka 23-4 – 9 książek i p. Wojczak, Łąkowa 17 – 1 książkę…

Fundusz pośmiertny.

Na pokrycie kosztów pogrzebu śp. Jana Kukwisza, z ulicy Niecałej 5 (par. św. Michała) zmarłego 14. 11. 1935 r. wypłacono z kasy Funduszu Pośmiertnego parafji Bożego Ciała sumę 500 (pięćset) złotych…

Sprawozdanie z działalności Stow. Pań Miłosierdzia św. Wincentego a`Paulo par. Bożego Ciała w Poznaniu za czas od 1. IV. – 30 września 1935.

W półroczu letnim wyraźnie zmniejsza się ofiarność naszych parafjan na cele charytatywne. Mimo tej trudności działalność nasza była ożywiona, co niewątpliwie wykaże to skromne sprawozdanie.
Na samym początku okresu sprawozdawczego od 1 – 3. IV. odprawiałyśmy rekolekcje specjalnie dla pań miłosierdzia w kaplicy św. Józefa pod kierownictwem O. Matelskiego. Pokrzepione na duchu, pełne nowego zapału zabrałyśmy się zaraz po zebraniu rocznem do zbiórki żywnościowej na terenie całej parafji od 8-15. IV. Był to trud nielada obejść wszystkie mieszkania aż do 4. pięter, by prosić o jeden chociaż funt żywności na święconkę dla ubogich. Przyjmowano nas naogół życzliwie i zgromadziłyśmy przeszło 7 ½ centnara artykułów żywnościowych, 689 jaj i 153 zł gotówką. Bank Cukrownictwa ofiarował jak co roku 1 ctr. cukru. Dokupiłyśmy boczku wędzonego, kiełbasy, strucli i chleba i przygotowałyśmy w Wielki Piątek, kwestując w tym samym dniu kolejno przy Grobie, imponującą wprost tak co do ilości jak i wielkości porcyj święconkę, której podział nastąpił w Wielką Sobotę, 20. IV. popołudniu na salce św. Anny. Rozdawanie święconki poprzedzone serdecznem przemówieniem i poświęceniem potraw przez ks. Prałata, jest co roku dla wszystkich biorących w niej udział uroczystością naprawdę wzruszającą, a ogół ofiarodawców niech będzie pewien, że żadna z 107 rodzin i 85 osób samotnych obdarowanych nie zapomniała o krótkiej choć modlitwie na intencję swych dobrodziejów, o czem kilkakrotnie zapewniano nas przy odwiedzinach.
Po Wielkiejnocy nie spoczywamy na laurach. Przeprowadza się nowy podział pracy, zapoznawać musimy się z nowem terenem, wniknąć w potrzeby moralne i materialne świeżo nam w opiekę oddanych rodzin, starać się być sprawiedliwym, a nie pozwolić na wyzysk. Kasa domaga się na gwałt zasiłku, zakupujemy więc przedstawienie w Teatrze Polskim na 14. V. i znowu panie czynne biegają do członków datkujących, krewnych i znajomych, by sprzedawać bilety. Jednakże zgon ś. p. Marszałka Piłsudzkiego 12. V. i połączona z tem żałoba narodowa pokrzyżowała nasze plany. Przedstawienie odłożono po kilku dniach niepewności na 21. V., sprzedaż biletów szła jednak opornie. Dzięki przychylności dyrekcji Teatru Polskiego trudy nasze nie poszły jednak na marne, bo do kasy wpłynęło 180 zł zysku. Wpływają także składki kwartalne i osobne datki członkiń, za które dziękowałyśmy w Tygodniku Kościelnym i możemy jak corocznie dostarczyć ubioru biednym dzieciom przystępującym w Zielone Świątki do I. Komunji św. Ubrałyśmy kompletnie 4 chłopców i 2 dziewczynki, a jeden chłopiec potrzebował tylko pończochy i buciki. – Wyszukujemy z pośród rodzin bezrobotnych 3, które dostają z wojewódzkiego Komitetu Funduszu Pracy bezpłatne ogródki działkowe i nasiona, zyskują więc zdrowe zajęcie na świeżem powietrzu dla siebie i dzieci, cieszą się z uzyskanych plonów, co korzystnie wpływa na ich psychikę. Na prośbę Stelli wyszukujemy na wyjazd na kolonje wakacyjne 8 słabych dzieci, przez co naturalnie także powstają koszta dla kasy Stow., ponieważ trzeba 2 dzieciom opłacić bilet, tu i tam potrzeba bucików lub bielizny, a niepodobna odmówić i przez to uniemożliwić tak upragniony wyjazd.
(Ciąg dalszy nastąpi.)

Wypisów z ksiąg kościelnych brak.

cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 kwi 2024, 13:23 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
link w pierwszym poście tego rocznika.

Rok 1935.

Nr 49, 8.XII.

Str. 3.

Bibljoteka parafjalna.

W ostatnim tygodniu złożyli książki na rzecz biblioteki prafjalnej: p. Prusówna, W. Król. Jadwigi 1 – 35 książek i Bibljoteka Raczyńskich 110 książek…

Kwesta uliczna w dniu 1 grudnia na rzecz ubogich naszej parafji.

Zbiórka uliczna przyniosła 200,00 zł…
W dniu 8 grudnia kwesta uliczna na rzecz biednych dzieci. Prosimy stowarzyszenia nasze o pomoc w kweście.

Bractwo Żywego Różańca Panien.

…Członkom Funduszu Zapomogowego przypomina się o regularnem uiszczaniu składek 10 groszowych na ręce swych zelatorek, zaś pp. zelatorki o złożeniu tychże zebranych sum na ręce opiek. skarbniczki.
Zbliża się bowiem koniec roku rachunkowego i według § 5 regulaminu osoby zalegające 6 miesięcy z składkami zostaną skreślone.

Związek Polek dla wspierania ubogich kościołów na Kresach Wschodnich.

…W poniedziałek, dnia 16 grudnia, odbędzie się szycie bielizny kościelnej u p. Marji Swinarskiej, Ogrodowa 10 m. 7. Prosimy o współpracę chętnych pań.

Str. 4.

Wypisy z ksiąg kościelnych.

Chrzty:
137) 18. 10. 35. Mieczysław, rodzice Stanisław Maniewski, Marja Łuczak, Kopernika 3.
138) 3. 10. 35. Zbigniew, rodzice Walenty Kukawka, Antonina Ratajczak, św. Czesława 4.
139) 17. 10. 35. Janusz, matka Stefanja Bartosik, Strzelecka 14.

Zapowiedzi ślubne:
194) Włodzimierz Ciborski, k. Strzelecka 28, Marja Graczyk, p. Strzelecka 28.
195) Czesław Wojcieszyński, k. Strumykowa 11, Irena Sobecka, p. Rybaki 5.
196) Tadeusz Brzeschwiniewicz, k. Strzelecka 30, Jadwiga Gaca, p. Szewska 21.
197) Edward Woltmann, k. Piotra Wawrzyniaka 13, Zofja Schwarz, p. Długa 10.
198) Edmund Byliński, k. Warszawa – Solec 71, Helena Kaszubiakowa, p. D. Wilda 28.
199) Robert Radziński, k. Unisław, p. Chełmno, Stanisława Nowakówna, p. Długa 9.
200) Franciszek Matuszak, wdowiec, Grudzieniec 72, Katarzyna Rzelek, p. Rybaki 20.
201) Władysław Żelazek, k. G. Wilda 107, Irena Dzieciuchowiczówna, p. Wały Król. Jadwigi 4a.
202) Stanisław Grell, k. Rybaki 22a, Cecylja Kunz, p. św. Wojciecha 28.
203) Władysław Jarmiński, k. Kwiatowa 7, Helena Korzeniowska, p. Bukowska 1.
204) Zygmunt Loschiński, k. Dolna Wilda 16, Leokadja Grabarz, p. Żupańskiego 13.
205) Antoni Michałowski, k. Bonikowo, Pelagja Rogalli, p. Przemysłowa 29.
206) Józef Salecki, kaw., Rybaki 22a, Łucja Chrzan, p. Grobla 21.
207) Stefan Turek, k. Polna 24, Zofja Jelonek, p. Górna Wilda 31.
208) Hieronim Gronowski, k. Łąkowa 12, Zuzanna Poetschke, p. św. Marcin 68.

cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 kwi 2024, 13:28 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
link w pierwszym poście tego rocznika.

Rok 1935.

Nr 50, 15.XII.

Str. 2, 3.

Biblioteka parafjalna.

W ostatnim tygodniu złożyli książki na rzecz bibljoteki parafjalnej: p. Rubakówna, Kwiatowa 10 – 20 książek i p. Mytko, Żupańskiego 8 – 11 książek…
Książki składać można codziennie u ks. Małego, Łąkowa 12.
W styczniu ma nastąpić już otwarcie biblioteki parafjalnej, dlatego prosimy jeszcze o szybkie ofiarowanie książek.

Kwesta uliczna w dniu 8 grudnia.
Zbiórka uliczna na biedne dzieci przyniosła 170,00 zł…

Str. 3, 4.

Sprawozdanie z działalności Stow. Pań Miłosierdzia św. Wincentego a`Paulo par. Bożego Ciała w Poznaniu za czas od 1. IV. – 30 września 1935.
(Ciąg dalszy.)

Żeby znowu uzyskać gotówkę, urządzamy podwieczorek familijny w starannie utrzymanym ogrodzie przy Domu Rzemieślniczym w niedzielę 16. VI. popołudniu. Dowolne wstępne, bufet i loterja fantowa przyniosły po opłaceniu orkiestry i podatków przeszło 220 zł czystego dochodu. Pogoda była dość dobra, naszych wiernych przyjaciół sporo, jednak mało mamy poparcia ze strony innych organizacyj parafjalnych a zaznaczyć muszę, że nasze panie chętnie wszędzie współpracują mimo rozlicznych obowiązków, jakie na nich nakłada przynależność do Wincentek. – W czasie uroczystości Bożego Ciała ubieramy jeden ołtarz na dziedzińcu kościelnym i zachęcamy do regularnego udziału w procesjach parafjalnych. – Stan naszych finansów zmusza nas do przerwy w pracy na przeciąg miesiąca lipca.
Dnia 4. VIII. bierzemy udział w kiermaszu parafjalnym na budowę domu katolickiego, kierując tak jak ubiegłego roku bufetem. Niestety ze strony parafjan bardzo mało wpłynęło datków, także właściwie w bardzo wielkiej mierze ofiarność i osobista praca 16 pań czynnych ratowała sytuację i bufet odrzucił jednak dosyć poważny zysk.
We wrześniu praca nasza jest znowu w pełnym toku. Ku naszej radości wpłynęła I rata t. j. 85 zł subwencji, którą Rada Miejska uchwaliła dla Rady Miejscowej Stow. Pań. Miłosierrdzia do podziału między poszczególne stowarzyszenia parafjalne. Początek roku szkolnego wymaga zakupu zeszytów, bucików, podzelowania zniszczonego obuwia. Wyszukujemy książki, które nasze dzieci już nie potrzebują, by je rozdzielić tym, którzy nie są w stanie kupić sobie nowych. – W całym tym półroczu otaczamy opieką stałą przeciętnie 72 rodziny i 58 samotnych, którym dostarczono prócz regularnie wydzielanych bonów na chleb lub mleko 35 f. krupów, 45 f. cukru, 17. f. tłuszczu, 62 kg. mydła, 26 bonów na zelówki, 28 sztuk różnej dobrze utrzymanej garderoby, 1 leżankę, 1 materac, 14 szt. bielizny i 8 p. butów używanych. Z rzeczy nowych wydano: 3 płaszcze, 1 powłokę, 16 sztuk bielizny, 12 par butów. – Ulewny deszcz zalał suterynowe mieszkanko ubogiej rodziny, na wysuszenie dostarczamy 1ctr. węgli. Pewnej religijnej, ubogiej panience dopomagamy do wyjazdu do klasztoru S.S. Elżbietanek w Sztokholmie, opłacając część kosztów podróży. Pokryto koszty pogrzebu, starano się o wózek dla nieuleczalnie chorej. Opłacono znaczek stemplowy na podanie do Sądu, prolongowano kwity lombardowe celem ratowania zastawu przed licytacją. Dwukrotnie postarano się o pracę, a jednej gorliwej opiekunce udało się dwa razy wyszukać mieszkanko dla pupilów. Chcąc umożliwić założenie warsztatu pracy, udzieliłyśmy pewnemu rzemieślnikowi pożyczki, odtąd jednak dla szczupłych funduszy pożyczek udzielać nie będziemy, temwięcej, że zwrot tych sum połączony jest zawsze z trudnościami.
(Dokończenie nastąpi.)

Wypisy z ksiąg kościelnych.

Zapowiedzi ślubne:
209) Antoni Kulawiak, k. Strzelecka 3, Wanda Zacharkiewicz, p. Rybaki 3.
210) Stanisław Szewczyński, wdowiec, Różana 10, Pelagja Fenger, p. Szewska 21.
211) Marjan Luch, k. Stroma 23, Pelagja Krajewska, p. Stroma 23.
212) Józef Kuśmierczak, k. Półwiejska 15, Joanna Nadobnik, p. Rogierówko p. Kiekrz.
213) Brunon Pietrowski, k. Strzelecka 11, Marjanna Waligórska, p. Główna 68.
214) Stanisław Gibasiewicz, k. Wierzbięcice 3, Marja Irena Thiem, p. W. Świętych 1.
215) Michał Marjan Kominowski, k. Wodna 15, Stanisława Stawicka, p. Półwiejska 13.
216) Kazimierz Boesche, k. Wodna 6, Marja Aniela Wrzalik, p. Wierzbięcice 3.
217) Jan Łagoda, k. Kanałowa 15, Janina Mańka, p. Długa 10.
218) Wacław Klupieć, k. Strzelecka 10, Klara Gajówna, p. Chwaliszewo 52.
219) Stefan Mikołajewski, k. Wierzbięcice 3, Barbara Józefa Brzezińska, p. Siąszyce par. Grochowy.

Fundusz pośmiertny.

Na pokrycie kosztów pogrzebu śp. Marji Błachowskiej z ulicy Krzyżowej 6 (par. Zmartwych. Pańskiego) wypłacono z kasy Funduszu Pośmiertnego pośmiertne w sumie 400,00 zł córce zmarłej p. Franciszce Szymańskiej – G. Wilda 93.
Zgłoszenia na członków przyjmuje się w poniedziałki od 10 – 11 w biurze parafjalnem.
Członkiem funduszu może zostać każdy katolik. Składka wynosi 1,00 zł miesięcznie. Wstępne 2,00 zł. Pośmiertne wynosi 500,00 zł po pięcioletniem opłacaniu składek. Wszystkich Szanownych Parafjan zachęca się do zapisania w poczet członków Funduszu. Szczególnie parafjanki powinny zapisać swoich mężów, aby w razie wypadku śmierci mogły wyprawić im godny chrześcijański pogrzeb. Zaznacza się, że zapisanie na członka wcale nie obowiązuje parafjan do przynależenia do jakiejkolwiek organizacji lub bractwa kościelnego.

cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 kwi 2024, 13:00 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
link w pierwszym poście tego rocznika.

Rok 1935.

Nr 51, 22.XII.

Str. 2.

Bibljoteka parafjalna.

W ostatnim tygodniu złożyli książki na rzecz bibljoteki parafjalnej: p. Wierzba, Strzelecka 23/4 – 3 książki i p. Sarnecki, Różana 4a – 6 książek…

Chór kościelny pod wezw. św. Cecylji
Oddział II.
urządził w dniu 25 listopada br. zebranie uroczystościowe ku czci patronki swej. Mimo, że chór ten istnieje dopiero od dwóch miesięcy, a już okazał swą żywotność. Zebranie to zagaiła przewodnicząca p. W. Urbańska, która po przemówieniu i przywitaniu gości odczytała program zebrania. Program składał się z referatu, który wygłosił p. Mieczysław Barwicki, dwóch deklamacyj wygłoszonych przez Irenę Tasiemską „O św. Cecylji” i „Żyj pieśni” przez Nowakównę. Najważniejszym punktem a oczekiwanym przez zebranych był śpiew powyższego chóru, który odśpiewał dwie pieśni pod dyrekcją p. Adamczaka. Śpiew ten wywarł bardzo dodatnie wrażenie na słuchaczach. Na zakończenie przemówił ks. Mały, który w swym przemówieniu końcowym podkreślił, by członkowie umiłowali pieśń a przedewszystkiem pieśń kościelną.

Str. 3.

Sprawozdanie z działalności Stow. Pań Miłosierdzia św. Wincentego a`Paulo par. Bożego Ciała w Poznaniu za czas od 1. IV – 30 września 1935.
(Dokończenie)

Brałyśmy udział w pogrzebach 4 ubogich. Uczestniczyłyśmy w walnych zebraniach Rady Wyższej i Rady Miejscowej Stow. Pań Miłosierdzia i akademji jubileuszowej z okazji 25-lecia „Strażnicy” obecnie Kat. Stow. Kobiet. Z pośród pań datkujących zmarła ś. p. Idzińska, za spokój jej duszy oraz pewnej dawnej członkini odprawiły się z ramienia naszego Stow. 2 msze św. Ubyły nam niestety znowu 4 panie datkujące, na ich miejsce pozyskano 7 nowych, mianowicie:
Marję Jaraczewską, Wierzbięcice 3 m. 5,
Dorotę Degórską, Raczyńskich 8 m. 2,
Weronikę Górską, Przemysłowa 29 m. 3,
Agnieszkę Wosińską, Dolna Wilda 20 m. 6,
Pelagję Nieborakową, Wierzbięcice 11 m. 4,
Marję Włodarczakową, Górna Wilda 3 m. 18,
Irenę Czeszyńską, Strzelecka 20 m. 5.
Pań datkujących jest obecnie 198. Z grona pań czynnych ubyły: pani Porawska, która jest nadal datkującą oraz panie Skalska i Wilczyńska; jest nas zatem 34, naprawdę zamało pracowniczek czynnych na tak rozległą parafję.
Nadszedł czas, który w pełni ocenia wartość miłosierdzia chrześcijańskiego, o którym nawet w pismach codziennych czyta się dużo, a mówi w każdem poważniejszem gronie…
Niechaj więc i to nasze ciągłe nawoływanie o nowych członków czynnych i datkujących nie będzie wołaniem na puszczy, a raczej skłoni tych, którzy dotąd nie znają pracy wincentyńskiej, do prawdziwego zainteresowania się nią…
Zarząd.
Poznań, dnia 14 października 1935 r.

Str. 4.

Wypisy z ksiąg kościelnych.

Chrzty:
140) 6. 10. 35. Andrzej, rodzice Franciszek Napierała, Monika Kaczmarek, Strzelecka 25.
141) 16. 10. 35. Urszula, rodzice Antoni Waraczewski, Władysława Jakuszkowiak, Górna Wilda 29.
142) 15. 10. 35. Irena, rodzice Leon Leraczyk, Gertruda Ulrych, Wierzbięcice 17.
143) 24. 10. 35. Ryszard, rodzice Franciszek Demski, Janina Mydlarz, Długa 7.
144) 27. 10. 35. Stanisław, rodzice Franciszek Czyż, Jadwiga Wolniak, Rybaki 27.
145) 26. 10. 35. Andrzej, rodzice Antoni Rączyński, Zofja Kowalska, Łąkowa 18.

Zapowiedzi ślubne:
220) Wawrzyniak Jan, ul. Ks. Skorupki 8, Sobe Anna, św. Marcin 36.
221) Markowski Leon, Długa 7, Hoffman Władysława, pl. Wolności 7.
222) Przybyła Władysław, Górna Wilda 29, Samelak Monika Kaczanowo.
223) Paczkowski Sobiesław, Łąkowa 10/3, Kaczmarkowa Irena, św. Wawrzyńca 49.

Śluby:
108) 21. 9. 35. Franciszek Jędrzejak, k. Strumykowa, Janina Milej, p. G. Wilda 26
109) 1. 9. 35. Trzciński, k. Cicha 17, Halina Winiecka, p. Półwiejska 7.
110) 14. 9. 35. Mieczysław Ławniczak, k. Leszno, Irena Kotlińska, p. Mały Gaj.
11) 15. 9. 35. Walenty Zwierzycki, wd. Palacza 99, Jadwiga Nowakówna, p. G. Wilda 3.
112) 15. 9. 35. Kazimierz Pokrywka, k. Mylna 50, Helena Borowicz, p. Strzelecka 15.
113) 3. 9. 35. Tadeusz Matuszczak, k. Skarbowa 9, Helena Kaczmarek, p. Długa 11.
114) 4. 9. 35. Kazimierz Szaroleta, k. G. Wilda 31, Cecylja Galońska, p. D. Wilda 28.
115) 7. 9. 35. Stanisław Hersztyn, k. Strzelecka 23, Helena Piotrowska, p. Strzelecka 11.
116) 8. 9. 35. Franciszek Wieczorek, k. Wybickiego 15, Halina Pietryga, p. Przemysłowa 29.
117) 10. 10. 35. Ignacy Włoszyński, k. G. Wilda 129, Teresa Kubiasik, p. Łąkowa 7a.
118) 26. 9. 35. Leon Nowicki, k. P. Wawrzyniaka 8, Helena Standy, p. Różana 21.
119) 28. 9. 35. Jarosław Czabański, k. Gdynia, Melita Fiebachówna, p. Wierzbięcice 13.
120) 29. 9. 35. Michał Korschutz, k. Pl. Drwęckiego 1, Aniela Matuszewska, p. Rybaki 15.
121) 15. 10. 35, Jan Gumiński, k. Starogard, Janina Siudzińska, p. G. Wilda 13.
122) 6. 10. 35. Roman Patelski, k. św. Czesława 7a, Cecylja Matelska, p. Strzelecka 20.
123) 4. 10. 35. Walenty Schwaengler, wd. Leszno, Irena Zarembianka, p. Łąkowa 9.
124) 6. 10. 35. Jan Łażewski, k. Skarbowa 21, Józefa Drozdówna, p. Strzelecka 18.
125) 6. 10. 35. Brunon Matuschke, k. Wierzbięcice 57, Halina Urbańska, p. Wierzbięcice 2.
126) 22. 9. 35. Franciszek Czajka, k. Wybickiego 1, Teodozja Smolibowska, p. Strzelecka 13.
127) 22. 9. 35. Edward Zwiernik, k. Poplińskich 7, Józefa Tomaszewska, p. Wierzbięcice 13.

(11- zapewne powinno być 111).

Zgony:
124) 2. 7. 35. Walenty Tadeuszowski, 75 lat, Różana 10a.
125) 13. 10. 35. Michał Leitgeber, 83 lata, Łąkowa 12.
126) 14. 10. 35. Marja Flieger, 32 lata, Dr. Dębińska 10.
127) 18. 10. 35. Kazimiera Jasiak, 12 lat, Półwiejska 21.
128) 23. 10. 35. Apolonja Zdanowicz, 82 lata, Raczyńskich 2.
129) 24. 10. 35. Mieczysław Maniewski, 5 dni, Kopernika 3.
130) 25. 10. 35. Zuzanna Dziurla, 80 lat, św. Czesława 2.
131) 24. 10. 35. Nepomucen Luer, 82 lata, Kopernika 3.
132) 28. 10. 35. Teodor Majewski, 2 dni, Półwiejska 21.
133) 30. 10. 35. Leonard Kubicki, 31 l. Długa 11.
134) 31. 10. 35. Helena Roszkiewicz, 39 lat, św. Czesława 8.
135) 8. 11. 35. Bronisława Figowa, 56 lat, Pl. Karmelicki 11.
135) 9. 10. 35. Bolesław Aleksander Grodzki, 47 lat, Długa 10.
136) 9. 11. 35. Stefanja Wężyk, 3 mies. Rybaki 22a.
137) 12. 11. 35. Antonina Poprawska, 78 l. Wierzbięcice 19.
138) 15. 11. 35. Walentyna Walda, 35 lat, Kopernika 8.
139) 22. 11. 35. Ryszard Jerzy Reimann, 10 dni, Różana 10.
140) 28. 11. 35. Katarzyna Baryżewska, 68 lat, Łąkowa 16.
141) 27. 11. 35. Ludwika Świetlik, 72 lata, Przemysłowa 28a.
142) 28. 11. 35. Gertruda Cicha, 27 lat, Strzelecka 10.
143) 29. 11. 35. Michał Grzechowiak, 79 lat, Łąkowa 13.
144) 29. 11. 35. Anna Bembnista, 27 lat, Strzelecka 25.
145) 29. 11. 35. Włodzimiera Świętek, 37 lat, G. Wilda 21.
146) 1. 12. 35. Jan Sobczyk, 47 lat, Długa 4.
147) 2. 12. 35. Helena Marchlewska, 56 lat, Rybaki 6.
148) 28. 11. 35. Stanisław Tuczyński, 75 lat, Rybaki 18a.

(nr 135 podwójny).

cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 maja 2024, 13:25 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
link w pierwszym poście tego rocznika.

Rok 1935.

Nr 52, 29.XII.

Str. 2.

Nowa Rada Parafjalna.

Na mocy rozporządzenia naszego Arcypasterza J. Em. Ks. Kardynała Prymasa Polski Dr. Augusta Hlonda o zarządzie majątkiem kościelnym z dn. 24 września 1935 r. przestaną z dniem 31 grudnia rb. istnieć we wszystkich parafjach obu Archidiecezyj dotychczasowe korporacje parafjalne, zarówno dozory kościelne i reprezentacje parafjalne, jak i rady parafjalne.
Odtąd przy każdym kościele parafjalnym istnieć będzie Rada Parafjalna, której zadaniem jest zarząd majątkiem kościelnym pod przewodnictwem rządcy kościoła parafjalnego a pod nadzorem Kurji Arcybiskupiej.
Członków Rady Parafjalnej, których przy naszym kościele jest ośmiu, mianuje Kurja Arcybiskupia na okres sześcioletni z pomiędzy kandydatów podanych przez rządcę kościoła z pośród parafjan znanych, inteligentniejszych i samodzielnych, którzy się cieszą mirem i zaufaniem oraz ukończyli trzydziesty rok życia.
Urząd członka Rady Parafjalnej jest urzędem bezpłatnym. W zakres obowiązków Rady Parafjalnej należy zarząd majątkiem kościelnym, utrzymywanie budynków kościelnych w należytym stanie, budowa budynków kościelnych, domu parafjalnego oraz uchwalanie daniny parafjalnej…
Przewodniczącym Rady Parafjalnej jest każdorazowy rządca kościoła czyli proboszcz; na jego ręce złożą członkowie Rady Parafjalnej przysięgę tej treści: „Ja N. N. powołany przez Kurję Arcybiskupią na członka Rady Parafjalnej, przysięgam Panu Bogu Wszechmogącemu, że urząd członka Rady Parafjalnej będę wykonywał zgodnie z przepisami prawa kościelnego, że będę dbał sumiennie o całość majątku kościoła parafjalnego a zarząd tym majątkiem sprawować będę uczciwie i wiernie, w zgodnej współpracy z rządcą parafji a mając na względzie sprawę Bożą i pożytek Kościoła.”
Członkami Rady Parafjalnej kościoła Bożego Ciała zamianowani zostali przez Władzę Duchowną w dniu 16 grudnia rb. I. d. 18130/35 następujący panowie:
1. Wawrzyniec Barcikowski – budowniczy,
2. Bernard Hoppe – mistrz kominiarski,
3. Kazimierz Motyliński – mgr. praw. – naczelnik wydziału w Zarządzie Miejskim,
4. Józef Stengart – naczelnik wydziału Banku Polskiego,
5. Józef Schmidt - dyrektor fabryki,
6. Mieczysław Tomaszewski – starszy sekretarz sądowy,
7. Nicefor Urbański –em. profesor,
8. Jan Wierzba – em. urzędnik pocztowy.
Rada Parafjalna w powyższym składzie obejmuje swoje urzędowanie z dniem 1 stycznia 1936.
Z polecenia Władzy Duchownej podaje się to dzisiaj do wiadomości wiernych naszej parafji.

Str. 3.

Zaprzysiężenie Rady Parafjalnej.

W ubiegłą niedzielę, po ostatniej Mszy św. odbyło się na probostwie uroczyste zaprzysiężenie członków Rady Parafjalnej.
Zamianowani na ten urząd przez Władzę Duchowną panowie zgromadzili się w mieszkaniu ks. Prałata. Ubrany w komżę i stułę, przemówił ks. Prałat – w otoczeniu księży wikarjuszy – do zebranych członków Rady Parafjalnej, wskazując na wielką godność i odpowiedzialność ich urzędu, oraz na zadania, jakie w najbliższej przyszłości będą musieli w obrębie naszej parafji podjąć i przeprowadzić.
Z kolei poszczególni panowie przystępowali do stołu, na którym postawiony był krzyż przy żarzących świecach i z podniesioną ręką głośno wypowiadali słowa przysięgi przepisanej, poczem każdy otrzymał dokument powołania, wydany przez Władzę Duchowną.
Na końcu podzielił się ks. Prałat opłatkiem wigilijnym z zebranymi, życząc im z okazji świat Bożego Narodzenia obfitych łask Bożych.

Bibljoteka parafjalna.
W ostatnim tygodniu złożyła 3 książki na rzecz bibljoteki parafjalnej p. Schmidt, ul. Różana 23…

Str. 4.

Wypisy z ksiąg kościelnych.

Zapowiedzi ślubne:
225) Sylwester Michalski, k. Łazienna 1 a, Pelagja Grochowa, p. Długa 5.
226) Aleksander Pluciński, k. W. Kr. Jadwigi 7a, Janina Gaura, p. Słaboszewo.
227) Eugenjusz Zelanowski, k. Strzelecka 12, Stanisława Robakowska, p. Świerczewska 21.
228) Wincenty Blewąska, wdowiec, Górna Wilda 32,
Joanna Janicka, p. Chwaliszewo 17.
229) Leonard Gawęcki, k. Półwiejska 22, Stefanja Prumbsówna, p. Łąkowa 8.
230) Antoni Bartkowiak, k. Świętosławska 4, Donata Idaszewska, p. Strzelecka 23/4.
231) Antoni Doruch, k. Wierzbięcice 18, Helena Stroińska, p. M. Focha 186.
232) Brunon Wiśnicki, k. Toruń, Helena Płoszyńska, p. Długa 9.
233) Bernard Śledzik, k. Radgoszcz p. Międzychód, Stanisława Sobisiak, wdowa, Półwiejska 23.
234) Roman Pirat, wdowiec, Piotra Wawrzyniaka 22, Marjanna Wieczorek, p. Długa 12.

(brak zapisu nr 224).

Śluby:
128) 8. 9. 35. Stanisław Matysiak, k. Szkolna 10, Jadwiga Malińska, p. Rybaki 26.
129) 16. 9. 35. Jerzy Łuczak, k. Łódź, Marja Stawska, p. Strzelecka 12.
130) 19. 9. 35. Stefan Gromadziński, k. Pamiątkowa 27, Zofja Geburt, p. Rybaki 20.
131) 21. 9. 35. Władysław Bisior, k. Fabryczna 38, Leokadja Pińkowska, p. Szwajcarska 5.
132) 22. 9. 35. Józef Słujkowski, k. St. Czarnieckiego 15, Pelagja Jagodzińska, p. G. Wilda 24b.
133) Jan Schumann, k. G. Wilda 17, Antonina Koperska, p. Pniewy.
134) 8. 10. 35. Stanisław Bedka, k. Strzelecka 19, Marja Markiewicz, p. Strzelecka 19.
135) 15. 10. 35. Edmund Piasecki, k. św. Czesława 17, Janina Piasecka, p. Łąkowa 4a.
136) 13. 10. 35. Roman Matecki, k. Strumykowa 36, Jadwiga Kędziora, p. Strzałowa 7.
137) 19. 10. 35. Bernard Welke, p. Filarecka 3, Anna Straszewska, p. Przemysłowa 24.
138) 19. 10. 35. Tadeusz Musierowicz, k. Grobla 19, Halina Kozłowska, p. Strzelecka 26.
139) 27. 10. 35. Bronisław Ambroszkiewicz, k. Małeckiego 13, Barbara Buxakowska, p. Przemysłowa 27a.
140) 27. 10. 35. Czesław Gośliński, k. W. Garbary 52, Dorota Hilbert, p. Rybaki 7.
141) 29. 10. 35. Antoni Wieszczyński, k. Adama Jeskiego 2, Monika Ciesielska, p. Stroma 23.
142) 27. 10. 35. Feliks Waraczewski, wd. Długa 4, Stanisława Jakuszkowicz, p. Długa 4.
143) 22. 10. 35. Marjan Andrzejewski, k. Grodzisk, Wanda Kołodziejczak, p. Grodzisk.
144) 27. 10. 35. Czesław Ratajczak, k. Półwiejska 26, Marja Wilkanowska, p. Długa 7.
145) 26. 10. 35. Alfred Skubis, k. Rybaki 33, Helena Idziak, p. W. Kr. Jadwigi 11.
146) 27. 10. 35. Kazimierz Kanikowski, k. Dolna Wilda 55, Helena Surma, p. Wierzbięcice 8.
147) 10. 11. 35. Franciszek Pinczak, k. Bydgoszcz, Zofja Śliwińska, p. Stroma 6.
148) 3. 11. 35. Roman Skrzypczak, k. Śmigiel, Bronisława Nyczke, p. Różana 5a.
149) 27. 10. 35. Jan Kardacz, wdowiec, Różana 5a, Jadwiga Górka, p. Różana 5a.
150) 26. 10. 35. Antoni Nowak, k. G. Wilda 36, Longina Kaszewska, p. G. Wilda 36.
151) 29. 10. 35. Tadeusz Uniejewski, k. Podgórna 13, Zofja Fintzel, p. Półwiejska 21.
152) 3. 11. 35. Stefan Putz, k. M. Focha 49, Marja Szymaniak, p. Wierzbięcice 19.
153) 9. 11. 35. Tadeusz Strzelewicz, k. Klasztorna 24, Longina Musiałkiewicz, p. Rybaki 29.

(137- zapewne pomyłka i nie „p”).

Koniec rocznika 1935.
cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 maja 2024, 14:40 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
https://polona.pl/press/71b7d93c-ff3f-4 ... /structure

Rok 1936.

Nr 1, 5.I.

Str. 2, 3.

Gwiazdka dla ubogich.
Stow. Pań Miłosierdzia św. Wincentego a`Paulo.

W niedzielę, 22 grudnia popołudniu, obdarzyłyśmy ubogich i bezrobotnych naszej parafji gwiazdką. Uroczysty ten obchód odbył się na salce św. Anny, gdzie na długich stołach przygotowano dary dla 97 rodzin i 86 samotnych. Każda porcja składała się z masła, wieprzowiny, cukru, strucla, mąki, kawy, fasoli lub grochu, krupów, mydła, pierników, stosownie do ilości członków danej rodziny. Dyrektor stowarzyszenia ks. prałat Rankowski w serdecznem przemówieniu podkreślił ofiarność członkiń datkujących i reszty parafjan, którzy swemi darami składanemi w czasie Tygodnia Miłosierdzia w wielkiej mierze przyczynili się do zgromadzenia tych artykułów żywnościowych, pragnąc w ten sposób dzielić się z temi, którym brak chleba. Przy płonącej choince odśpiewano wspólnie kolendę „W żłobie leży”, dzielono się opłatkiem, rozdzielono dary, obdarzając obecne dzieci zeszytami, blokami szkolnemi i cukierkami…
Zebrano ogółem 261 ft. mąki, 79 ft. cukru, 145 ft. fasoli i grochu, 64 ft. kawy, 98 ft. kaszy i ryżu, 28 ft. mięsa, wędlin i tłuszczu, 35 p. mydła i proszku, 24 p. pierników, 7 ft. cukierków, 5 ft. jabłek, 30 jaj, 18 p. innych artykułów spożywczych, 21 sztuk bielizny i pończoch i 138 zł gotówką. Wszystko rozdzielono na gwiazdkę a dokupiono masło, wieprzowinę, strucle, kawę, ryż i pierniki, co wypróżniło kasę stowarzyszenia do dna. Aby zebrać znowu potrzebną nam na stałe wsparcia gotówkę, wykupiłyśmy przedstawienie w Teatrze Nowym przy ul Dąbrowskiego na wtorek, 7 stycznia, wieczorem. Świetny zespół odegra komedję Shakespeare`a „Poskromienie złośnicy”, a ceny biletów od 75 gr. do 1,70 dostępne są dla wszystkich. Nabyć je można w niedzielę 5, i w święto Trzech Króli, 6 stycznia, od 11 – 1 w biurze parafjalnem.

Str. 3.

Konferencja męska św. Wincentego a`Paulo.

W dniu 23 grudnia br. nastąpiło staraniem Konferencji męskiej w salce św. Anny obdarzenie 75 rodzin, około 205 osób artykułami, jak: strucle, chleb, bułki, mięso, smalec, kawa, cukier, pierniki, mąka, jabłka, mydło, cykorja, węgle, obuwie, skarpetki itp.
Po odmówieniu wspólnej modlitwy, odśpiewaniu kolend i deklamacji przy gorejącej choince przemówił w podniosłych słowach ks. Konopiński, oraz prezes Konferencji p. Seweryn Andrzejewski, życząc zgromadzonym „Wesołych i zdrowych Świąt” łamiąc się z ubogimi tradycyjnym opłatkiem. Na zakończenie podziękował prezes Konferencji w serdecznych słowach wszystkim ofiarodawcom, którzy mimo natężonego kryzysu zawsze mają serce.

Wydział parafjalny „Caritas”
obdarzył gwiazdką 48 rodzin i 32 samotnych.

Seminarjum Ochroniarskie przy ul. Długiej 4
obdarzyło 18 najbiedniejszych dzieci naszej parafji.

Katolickie Stowarzyszenie Kobiet.
Grudniowe zebranie Kat. Stow. Kobiet odbyło się w dniu 13, o godz. 6 w salce św. Anny.
Referat na temat: „Zadania Katolickiego Stowarzyszenia Kobiet” wygłosiła p. St. Grabowska, sekretarka naszego oddziału…

Str. 4.

Kolenda.

Według dawnego zwyczaju rozpoczynamy z uroczystością Trzech Króli kolendę w naszej parafji. Celem tych odwiedzin jest poświęcenie mieszkań, obrazów i innych przedmiotów religijnych oraz zaznajomienie się duszpasterza z swymi parafjanami.
Rozkład tegorocznej kolendy:
W czasie:
od 6. I. do 12. I.-
Ś. Czesława 1-9, Różana, ks. Mały.
Wierzbięcice 1-21, Stroma, ks. Wolny,
Topolowa, Jakóba Wujka, Przemysłowa, Wierzbięcice 2-20, ks. Konopiński.
od 12. I. do 19. I. –
Dolna Wilda, Szwajcarska 5, W. Kr. Jadwigi, ks. Mały,
G. Wilda 12-38, Spadzista, Półwiejska, ks. Wolny,
G. Wilda 2-45, Wały Jagiełły, Plac Karmelicki, ks. Konopiński.
od 19. I. do 26. I. –
Kopernika, Rybaki 1-16, Strzelecka, ks. Mały,
Kwiatowa, Rybaki 17-31, Strzałowa, ks. Wolny,
Łąkowa, Długa 1-12, Marji Magdaleny, Raczyńskich, Droga Dębińska, ks. Konopiński.

Wypisy z ksiąg kościelnych.

Zapowiedzi ślubne:
236) Walenty Klemczak, Strzelecka 11 m. 21, Helena Dolata, Dominowo, par. Grodziszczko.
237) Jankowski Feliks, Słonin Nowy, par. Czempin, Kazimiera Zawal, Stroma 23 m. 8.

(brak zapisu nr 235).

Śluby:
154) 10. 11. 35. Walenty Błaszak, k. Antoninek, Teresa Groszkowska, p. G. Wilda 43.
155) 10. 11. 35. Stanisław Jaworski, wdowiec, Maltańska 6, Franciszka Koźlak, p. Różana 22.
156) 9. 11. 35. Marjan Nowicki, k. św. Rocha 11a, Helena Kamyszek, p. Stroma 26.
157) 20. 11. 35. Kazimierz Korus, k. Krańcowa 49, Halina Baranowska, p. Strzelecka 18.
158) 23. 11. 35. Kazimierz Sroka, k. Rybaki 20, Jadwiga Korybalska, p. Rybaki 20.
159) 17. 11. 35. Józef Mierzwiński, k. Wronieckiego 6/8, Marja Świtańska, p. Rybaki 9.

Fundusz Pośmiertny.
Członkom Funduszu Pośmiertnego podaje się do wiadomości, że na mocy uchwały Walnego Zebrania z roku 1935 – skreśli się z dniem 15 stycznia 1936 członków zalegających ze składką jednoroczną.
Zaległości można jeszcze uregulować we wtorek, 7 stycznia i w poniedziałek, 13 stycznia, od 10-11 w biurze parafjalnem…

Statystyka parafji Bożego Ciała za rok 1935.
Dusz liczy parafja 19 000.
1. Chrztów było ogółem 166
a) chłopców 90
b) dziewcząt 76.
2. Zapowiedzi ślubnych ogłoszono 352.
3. Ślubów było 187.
4. Pogrzebów było ogółem 159
a) dorosłych 141
b) dzieci 18.
5. Zaopatrzono chorych 367.
6. Do komunji św. wielkanocnej przystąpiło osób 12 500.
7. Komunikowało przez cały rok 100 000.
8. Do pierwszej komunji św. przystąpiło dzieci 257
a) chłopców 111
b) dziewcząt 146.
9. Uczęszcza na naukę przygotowawczą dzieci 215
a) chłopców 65
b) dziewcząt 150.

cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 maja 2024, 14:30 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
Link w pierwszym poście tego rocznika.

Rok 1936.

Nr 2, 12.I.

Str. 3.

Bibljoteka parafjalna.

W ostatnim tygodniu złożyli na rzecz bibljoteki parafjalnej p. Korzeniowski, Stroma 23 – 1 książkę i p. Antczak, Wały Kr. Jadwigi 6 – 2 książki, p. Janikowa, Kwiatowa 2 – 15 książek…

Str. 4.

Wypisy z ksiąg kościelnych.

Chrzty:
147) 5. 11. 35. Janina, rodzice Stanisław Winter, Zofja Radzimińska, G. Wilda 3.
148) 8. 11. 35. Leopold, rodzice Antoni Gawron, Władysława Hoffmann, Rybaki 27.
149) 16. 11. 35. Zdzisław, rodzice Bronisław Garstkowiak, Genowefa Cieplik, Kwiatowa 12.
150) 3. 11. 35. Andrzej, rodzice Stanisław Pług, Franciszka Hoffmann, G. Wilda 41.
151) 13. 11. 35. Stanisław, rodzice Józef Kaźmierczak, Helena Wiśniewska, Bocianka.
152) 15. 11. 35. Andrzej, rodzice Wojciech Kowalski, Zofja Świergiel, Rybaki 30.
153) 15. 11. 35. Czesław, rodzice Józef Bernat, Stanisława Weinert, Strzałowa 3.
154) 13. 11. 35. Andrzej, rodzice Henryk Komornicki, Barbara Mierkiewicz, Półwiejska 22.
155) 22. 11. 35. Daniela, rodzice Sylwester Ratajczak, Joanna Patelska, G. Wilda 41.
156) 24. 11. 35. Czesław, rodzice Czesław Malczewski, Teodozja Łuczak, Rybaki 26.
157) 2. 12. 35. Barbara, rodzice Michał Kosmacz, Ludwika Błażyńska, Strzelecka 11.
158) 22. 11. 35. Stanisław, matka Salomea Jabłońska, Strzelecka 7.

(brak zapisu nr 146).

Zapowiedzi ślubne:
243) Stanisław Bartkowiak, Wierzbięcice 14, Prakseda Stefańska, Ostroróg.
244) Franciszek Klimecki, Wioślarska 65, Marja Preuss, Łąkowa 13.
1) Fryderyk Józef Henisch, D. Wilda 6, Marta Gawarecka, Smolna 2.
2) Leon Zbierski, Wierzbięcice 16, Marja Wielińska, Wierzbięcice 16.

(brak zapisów od nru 238 do 242).

Śluby:
160) 16. 11. 35. Franciszek Gogol, k. Chodzież, Regina Latowska, p. Pl. Karmelicki 1.
161) 16. 11. 35. Jan Prusiewicz, k. Pl. Karmelicki 1, Zofja Jankowiak, p. Pl. Karmelicki 1.
162) 23. 11. 35. Walenty Galubiński, k. G. Wilda 55, Marja Kaczorowska, p. Półwiejska 9b.
163) 23. 11. 35. Gwidon Ast, k. Leszno, Gertruda Szwabig, p. Przemysłowa 30.
164) 24. 11. 35. Jan Mencel, k. M. Garbary 7, Janina Krankowska, p. Rybaki 3.
165) 30. 11. 35. Stanisław Klage, k. Kopernika 6, Stanisława Krause, p. Rynek Śródecki 11.
166) 10. 11. 35. Tadeusz Jankowski, k. Rybaki 30, Kazimiera Smurawa, p. Czesława 9.
167) 28. 11. 35. Józef Tomkowiak, k. Poznańska 43, Józefa Poturalska, wdowa, Stroma 24.
168) 28. 11. 35. Stefan Nowicki, k. Tragutta 30, Antonina Balcerek, p. Strzelecka 6.
169) 23. 11. 35. Józef Opiat, k. Kochanowskiego 17, Jolanta Kramer, Wierzbięcice 13.
170) 30. 11. 35. Ignacy Zawal, k. Źródlana 23, Antonina Smug, p. Półwiejska 21.
171) 30. 11. 35. Leon Woliński, k. Kilińskiego 13, Marjanna Jachnik, p. Strzelecka 11.
172) 30. 11. 35. Walenty Szaroleta, k. Babki, Marjanna Szymaniak, p. Rybaki 20.

Zgony:
149) 6. 12. 35. Franciszek Grobelny, ur. 6. 10. 1879, Rybaki 4.
150) 9. 12. 35. Teresa Waraczewska, ur. 3. 9. 1935, Długa 4.
151) 13. 12. 35. Franciszek Gmerek, ur. 3. 12. 1899, Rybaki 3.
152) 15. 12. 35. Julja Kowalewska, 72 lata, Łąkowa 15.
153) 17. 12. 35. Marjanna Krawczyk, 57 lat, Rybaki 8.
154) 18. 12. 35. Ludwik Przybyłowicz, 88 lat, G. Wilda 38.
155) 18. 12. 35. Feliks Grot, 73 lata, Wały Jagiełły 18.
156) 20. 12. 35. Andrzej Kryszczyński, 82 lata, Raczyńskich 2.

cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 maja 2024, 08:49 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
Link w pierwszym poście tego rocznika.

Rok 1936.

Nr 3, 19.I.

Str. 3.

Bibljoteka parafjalna.
W ostatnim tygodniu złożyli na rzecz bibljoteki parafjalnej p. Wtorkowska, Strzelecka 23- 4 22 książki, p. Janowska, Kwiatowa 6 – 1 książkę, p. Machnicka, Kopernika 2 – 4 książki, p. Ladigerowa, G. Wilda 26 – 4 książki…

Sprawozdanie z przebiegu walnego rocznego zebrania Bractwa Żywego Różańca Młodzieńców przy parafji Bożego Ciała.

W dniu 5 stycznia 1936 r. odbyło się walne roczne zebranie Bractwa Żywego Różańca Młodzieńców po skończonem nabożeństwie różańcowem w zakrystji. Powyższe zebranie miało się odbyć na salce św. Anny, lecz ze względu na zwołanie przez Fundusz Pośmiertny na tą samą godzinę swego zebrania, zmuszeni byli Młodzieńcy przeprowadzić swe zebranie w zakrystji. Powyższe zaszczycili swą obecnością Protektor Bractwa ks. prałat Rankowski, oraz Dyrektor ks. Konopiński. Zebranie zagaił Opiekun p. Wierzbicki…
Po odśpiewaniu hymnu sekretarz druh Komorowski przystąpił do odczytania protokółów z ostatniego zebrania kwartalnego, oraz rocznego 1935 r. Po odczytaniu protokółów Opiekun przystąpił do komunikatów zarządu, z których najważniejsze były następujące: Bractwo nasze począwszy od nowego roku sprawozdawczego abonuje dla wszystkich swych członków bez wy-* każdy miesiąc. Podaje obecnym do wiadomości o zwolnieniu z obowiązków zelatorów druhów Tojka oraz Sobeckiego, którzy ustąpili na własne żądanie. Na nowych zelatorów powołano druhów: Krzywińskiego, kółko 1, Szulczyńskiego, kółko 4, Kukułę, kółko 6, Lewandowskiego, kółko 9. Następnie sekretarz druh Komorowski referował o utworzeniu w Bractwie kursu dla zelatorów, którego termin rozpoczęcia ogłoszony zostanie w gazetce parafjalnej. Z kolei przystąpiono do sprawozdań ustępującego zarządu a mianowicie Opiekuna z działalności kółek oraz kasowe, jak również sekretarza z rocznej działalności Bractwa. Opiekun w sprawozdaniu kółek wykazał ich pracę w ciągu całego roku, wyróżniając najgorliwszych zelatorów. Z sprawozdania wynikało, że w ciągu całego roku czynnych było 21 kółek. Na zebraniach uczestniczyło przez cały rok 1320 członków czyli 50%, które zebrały składek na sumę 149,20. Bractwo liczy obecnie 278 członków. Ze sprawozdania kasowego wynikało, że saldo z roku poprzedniego wynosiło zł 94,73, przychody łącznie z saldem zł 252,92, rozchód za rok sprawozdawczy wynosił zł 187,64, czyli saldo na rok 1936 wynosi zł 65,28. Sekretarz druh Komorowski w swem obszernem sprawozdaniu przedstawia obecnym tok całorocznej pracy, wskazując na bardzo ważne przemiany w życiu naszego Bractwa pod względem organizacji wewnętrznej opartej na najnowszych zasadach, jak również pod względem wyrobienia duchowego swych członków. Wykazano nietylko pracę wewnętrzną, ale również podano do wiadomości obecnym prace zmierzające do zaprowadzenia na terenie miasta Poznania nowego systemu organizacyjnego, przez który praca wszystkich Bractw na terenie Poznania ulegnie ujednoliceniu. Wskazano również i na to, że Bractwo zwoła zebranie zarządów wszystkich Bractwa z Poznania w celu ustalenia rezolucji o przyjęciu Bractw Różańcowych jako najstarszych organizacyj kościelnych do Akcji Katolickiej, aby mogły takowe pracować, przynosząc korzyści dla spotęgowania pracy w Akcji Katolickiej.
Po sprawozdaniach ustępującego zarządu przewodniczący komisji rewizyjnej w osobie druha Śledzińskiego Telesfora stawia wniosek o udzielenie absolutorjum ustępującemu zarządowi. Następnie przystąpiono do wydania nagród zasłużonym i gorliwym członkom za roczną pracę w postaci pięknych śpiewników kościelnych, a mianowicie druhom: Murawskiemu, Patelskiemu oraz Lewandowskiemu z kółek 11, 13 i 9, jak również dyplomów zelatorskich drh. Niklausowi i Lewandowskiemu. Po wydaniu nagród ks. Dyrektor Konopiński podaje obecnym do wiadomości, że uchwałą rocznego walnego posiedzenia zelatorów ukonstytuował się częściowy skład zarządu na rok 1936 w następujący sposób:
1. Opiekun – Wierzbicki Stanisław,
2. Zastępca – Muszyński Marjan,
3. Sekretarz – Komorowski Zenon,
4. Nadzelator I. – Murawski Henryk,
5. Nadzelator II. – Patelski Szymon,
6. Chorąży – Brambor Władysław.
W skład komisji rewizyjnej weszli druhowie Stachowiak jako przewodniczący, oraz Nowak i Brambor jako członkowie. Dla uzupełnienia zarządu wybrano zastępcę sekretarza w osobie druha Pracella. Po zakomunikowaniu obecnym nowych władz Bractwa ks. Dyrektor dziękuje w serdecznych słowach ustępującemu zarządowi za tak pełną poświęcenia pracę dla Bractwa, witając jednocześnie nowych członków zarządu, których zachęca do dalszej pracy około rozwoju Bractwa…

(*- brak części tekstu).

Str. 4.

Wypisy z ksiąg kościelnych.

Zapowiedzi ślubne:
3) Adam Popa, k. Sielska 10, Cecylja Koschnik, p. Górna Wilda 36.
4) Leon Kazuś, k. Słowackiego 20, Marjanna Stępniak, p. Długa 11.
5) Florjan Wawrzynowicz, k. Rybaki 9, Helena Stachowiak, p. Różana 4a.
6) Henryk Szczeciński, k. Rybaki 20, Helena Suchoń, p. Matejki 48.
7) Stanisław Bukowski, k. Gąsawy, p. Szamotuły, Eleonora Pawlaczyk, p. Półwiejska 12.
8) Antoni Łuczak, k. Półwiejska 10, Tatjana Helena Rybarczuk, p. Szkolna 14/6.
9) Antoni Zięziak, wdow. Poznańska 56, Franciszka Łukaszewicz, p. Półwiejska 13.
10) Bogusław Stolbiak, k. Łąkowa 10, Anna Ludek, p. N. Zagórze, bl. 2.

(9- Zięciak, księga adresowa Poznania 1933).
Obrazek

Chorzy parafjanie nasi, którzy w ostatnim tygodniu zostali zaopatrzeni:

Stanisława Strycka, Łąkowa 17,
Józefat Prałat, Wierzbięcice 5,
Anastazja Hałkiewicz, Rybaki 16,
Bartłomiej Głowacki, Strzelecka 23,
Marja Sommerówna, Rybaki 21a,
Stanisława Trenner, Przemysłowa 29,
Józef Janicki, Kwiatowa 13,
Antoni Prymas, Górna Wilda 25,
Józefa Szulczyńska, Rybaki 4,
Maksymiljan Skwarski, Długa 11,
Pelagja Lewandowska, Długa 11.

W drugiej połowie stycznia przypadają następujące rocznice zgonu:

16. I. Marja Jackowiak, Rybaki 4,
17. I. Józef Jarmużek, Rybaki 28,
17. I. Jan Palmiak, Półwiejska 9a,
21. I. Antoni Lechna, Przemysłowa 30,
26. I. Marja Przybylska, Łąkowa 7a,
27. I. Karolina Dolczewska, Rybaki 33.

cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 maja 2024, 18:49 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
Link w pierwszym poście tego rocznika.

Rok 1936.


Nr 4, 26.I.

Str. 2.

Bibljoteka parafjalna.
Już zbliża się termin otwarcia naszej bibljoteki parafjalnej, która ma być podstawą w budowie zasad katolickich. Czy Ty Drogi czytelniku złożyłeś już ofiarę w postaci dobrej książki? Dary w książkach można składać u ks. Małego, Łąkowa 12.
W ostatnim tygodniu złożyli książki na rzecz bibljoteki: p. Sanocki, Strzelecka 9 – 10 książek i p. Fiszgalówna, Kopernika 1 – 8 książek...

Chór kościelny pod wezwaniem św. Cecylji.
W dniu 13. 1. 1936 r. odbyło się walne zebranie chóru kościelnego pod wezw. św. Cecylji, które zagaił prezes p. Jesionowski, witają ks. patrona H. Małego oraz licznie zebranych członków. Po zakomunikowaniu porządku obrad oraz wspólnym śpiewie „Wśród nocnej ciszy” odczytała wicesekretarka p. Studzińska Z. protokół z ubiegłego zebrania, który bez zmian został przyjęty. Następnie po zakomunikowaniu doniesień zarządu nastąpiły wnioski i wolne głosy, w których przemawiali liczni członkowie.
Dalszy punkt porządku obrad stanowił wybór prezydjum. Na przewodniczącego walnego zebrania powołano ks. patrona H. Małego a jako sekretarkę p. Wiśniewską Br., poczem nastąpiło odczytanie rocznych sprawozdań członków zarządu. Sprawozdanie z całorocznej działalności Chóru odczytała p. Studzińska Z., obrazując całokształt rocznej pilnej i owocnej pracy. Ze sprawozdania skarbniczki wynika, że w roku sprawozdawczym ogólnego dochodu było 1 133, 49 zł, rozchodu
1 054,03 zł i pozostaje saldo na rok 1936 we wysokości 79,46 zł. Dalsze sprawozdanie odczytał bibljotekarz, z którego wynika, że bibljoteka Chóru posiada obszerny i wartościowy zbiór utworów, który w bieżącym roku powiększył się o 6 nowych utworów, tak iż obecnie Chór posiada 143 utworów.
Następnie sprawozdanie odczytał kronikarz i to za rok 1934 i 1935, na podstawie którego stwierdził, że w tymże czasie Chór nasz urządził 2 koncerty, brał czynny udział w wycieczkach, herbatkach, jak również utworzony został II Oddział Żeński Chóru naszego, który cieszy się żywem zainteresowaniem młodzieży. W dalszym ciągu p. Studzińska Z. odczytała protokół z ubiegłego walnego zebrania, poczem na wniosek p. Zugehoera jako członka komisji rewizyjnej, udzielono skarbniczce absolutorjum.
Ks. Patron w serdecznych słowach podziękował ustępującemu zarządowi za pełną poświęcenia pracę. Po 5-minutowej przerwie w celu porozumienia się co do wyboru nowych członków zarządu, powołano jako radnych p. Czaplankę i p. Wiśniewskiego Kazimierza, poczem nastąpił wybór zarządu, który ukonstytuował się jak następuje: prezes p. Rosada, wiceprezes p. Jakubowski, sekretarz p. Hoffmann, wicesekretarka p. Piwońska, skarbniczka p. Zgrajkówna, bibljotekarz p. Błażejak, wicebibljotekarz p. Studzińska Wł., radni p. Jesionowski, p. Wiśniewska Wł. i p. Zgrajek, komisja rewizyjna p. Wędziński, p. Czaplówna i p. Studzińska Z., delegaci do Związku p. Rosada, p. Jesionowski i p. Jakubowski.
Po dokonanym wyborze ks. Patron witając w serdecznych słowach nowy zarząd, apelował zarazem do zgodnej i harmonijnej pracy, ażeby w nowym roku Chór nasz podnieść jeszcze wyżej, jak również prezes p. Rosada upraszał wszystkich członków o współpracę, ażeby nie stracić tego terenu, który dotychczas zdobyliśmy.
Z końcem wyczerpania porządku obrad, ks. Patron salwował powyższe zebranie hasłem „Cześć Pieśni”!

Str. 2, 3.

Bractwo Wstrzemięźliwości.
Tegoroczny wieczór wigilijny Bractwa nie zawiódł pokładanych w nim nadzieji. W dniu 12 stycznia br. blisko 200 osób, w tem gości i członków, zgromadziło się na salce św. Anny…
Pośród gości znajdowali się m. i. ks. T. Gałdyński, dyrektor Centrali Abstynenckiej, pp. Dr. Wojtkowscy, oraz p. St. Mąderek, prezes B. W. Fara i Jeżyce.
Sam wieczór wigilijny rozpoczął chór parafjalnego oddziału K. S. M. m. odśpiewaniem dwóch kolend, poczem prezes Bractwa p. Ferenc Tadeusz złożył obecnym serdeczne życzenia noworoczne. Po odśpiewnaiu pieśni „Anioł pasterzom mówił”, przemówił moderator Bractwa ks. Konopiński, a następnie dzielono się opłatkami, których bezinteresownie dostarczył organista p. St. Gronowski.
Mozolną pracę miał w tym roku nasz gwiazdor (p. Teofil Nowak), który zaledwie przy pomocy kilku osób mógł wypróżnić obszerny miech napełniony upominkami, któremi wzajemnie obdarowywali się członkowie. Odśpiewanie kolendy i deklamacja p. Radkównej były dalszem urozmaiceniem wieczoru.
Następnie składał Bractwu życzenia noworoczne ks. dyr. Gałdyński, wskazując przytem na zastraszający wzrost pijaństwa, szczególnie wśród inteligencji poznańskiej.
Miła niespodzianką było obdarowanie przez prezesa Bractwa najgorliwszych członków i dziesiętników oryginalnemi upominkami w postaci litrowej butelki napoju bezalkoholowego wyrobu Państwowej Szkoły Ogrodnictwa w Poznaniu, ul. Dąbrowskiego 169/171. Butelka takiego napoju, bardzo taniego (litr 1,50 zł) zastąpi doskonale wszelkie inne napoje alkoholowe. Upominki butelkowe odebrali pp. Brzezińska, Fechnerowa i Bocianowa, a z dziesiętników pp. Trotzerówna Zdz. i Domachowska.
Odśpiewaniem pieśni „Gdy się Chrystus rodzi” zakończono wieczór wigilijny, który przeszedł w bardzo miłym nastroju. Owocem wieczoru było zgłoszenie się 6 nowych kandydatów…

Str. 3, 4.

Z walnego zebrania katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej.
Dnia 9 stycznia 1936 odbyło się w salce parafjalnej walne zebranie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej – Oddział Boże Ciało.
Zabranie zagaiła prezeska Szczepaniakówna Stanisława…
Po odśpiewaniu „Hymnu Młodzieży” drch. sekretarka odczytała protokół z ostatniego plenarnego zebrania, a drch. prezeska ogłosiła termin następnego zebrania oraz inne komunikaty.
Przewodniczący walnego zebrania ks. asystent Mały powołał pp. Śmierzewską i Grajkównę na ławniczki i Duxównę na sekretarkę.
Drch. sekretarka odczytała protokół z ostatniego walnego zebrania, który przyjęto bez zmian.
W dalszym ciągu nastąpiły sprawozdania członkiń kierownictwa: sekretarki, skarbniczki, bibljotekarki, naczelniczki i gospodyni ogniska. Sprawozdanie kasowe wykazało, że:
dochód wynosił 781,20 zł
rozchód 731,35 zł
saldo na rok 1936 49,85 zł.
Komisja rewizyjna udzieliła drch. skarbniczce absolutorjum. Z bibljoteki liczącej 328 książek korzystało stosunkowo niewiele druchen. Z wielkim zadowoleniem stwierdziła drch. naczelniczka sprawność fizyczną naszych druchen, czego dowodem nagrody, oraz odznaczenie najsprawniejszej druchny nazwą „zuch dziewczyna”.
Ze starannie opracowanych sprawozdań wynika, że praca rozwijała się żywo w zastępach, których jest obecnie pięć. Druchny zbierają się przynajmniej raz w miesiącu na pogadanki w ognisku, by tam kształcić umysły i serca na świadome swego zadania Polki i katoliczki. Rezultat pracy rocznej jest dowodem, jak młodzież głęboko pojęła swe zadanie, przyczem podkreślić należy szczególnie pracę w zastępie IV dzięki pełnej zapału i poświęcenia opiekunce p. Grajkównie.
Ks. Asystent podziękował ustępującemu kierownictwu za trudną a ofiarnie spełnianą pracę, poczem przystąpiono do wyboru nowego kierownictwa. Licznemi oklaskami przyjęto na:
prezeskę drch. St. Szczepaniakównę,
wiceprezeskę drch. A Tasiemską,
sekretarkę drch. J. Krystkowiakównę,
wicesekretarkę drch. B. Wiśniewską,
skarbniczkę drch. B. Mocniejszą,
wiceskarbniczkę drch. M. Sobecką,
bibljotekarkę drch. H. Filipowską,
wicebibljotekarkę drch. K. Hoffmanównę,
naczelniczkę drch. J. Królakównę,
wicenaczelniczkę drch. J. Jaśkiewiczównę,
gosposię drch. J. Radkównę,
wicegosposię drch. St. Fojudównę.
Poczet sztandarowy tworzą druchny: J. Radkówna, L. Koszutówna i K. Wodarzówna.
Do komisji rewizyjnej weszły p. J. Kahlówna, drch. W. Czubakówna i drch. M. Furmańska.
Ks. Asystent wydał zarządzenie, by poszczególne zastępy wybrały zastępowe, a sekcje swoje kierowniczki.
Nowemu kierownictwu złożył ks. Asystent życzenia…
W krótkich słowach przemówiła p. Śmierzewska, przedstawicielka Okręgu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej…
Po odśpiewaniu hymnu „Hej do apelu” druchna prezeska zakończyła zebranie hasłem „Sprawie służ”.

Str. 4.

Wypisy z ksiąg kościelnych.

Chrzty:
159) 8. 12. 35. Krystyna, rodzice Roman Patelski, Cecylja Matecka, Strzelecka 20.
160) 11. 12. 35. Henryka, rodzice Lech Wieczorkiewicz, Kazimiera Błędkowska, Długa 11.
161) 5. 12. 35. Krystyna, rodzice Bolesław Substyk, Ludwika Nowak, Dolna Wilda 8.
162) 14. 12. 35. Janina, rodzice Jan Wittmann, Katarzyna Kaczmarek, Strzelecka 25.
163) 19. 12. 35. Janusz, rodzice Feliks Hajdarz, Leokadja Rosada, Wierzbięcice 13.
164) 21. 11. 35. Andrzej, rodzice Antoni Szypuła, Kazimiera Jurczyńska, Wierzbięcice 5.
165) 18. 12. 35. Adam, rodzice Andrzej Śliwiński, Anna Pytlak, Stroma 6.
166) 17. 12. 35. Janusz, rodzice Józef Skibiński, Ludomiła Brzozowska, Półwiejska 24.

Zapowiedzi ślubne:
11) Marjan Patecki, kaw. Łąkowa 20 m. 11, Stanisława Niedzielska, p. Kraszewskiego 15 m. 1.
12) Franciszek May, wd. Rybaki 4/6 m. 8, Anna Bednarz, p. 3 Maja 6 m. 17.
13) Józef Przybylak, kaw. Małe Garbary 1 m. 17, Leokadja Fetter, niezamężna, Rybaki 31 m. 14.
14) Roman Kucharzewski, bezżenny, Górna Wilda 31 m. 17, Stanisława Turostowska, niezamężna, Górna Wilda 31 m. 17.
15) Władysław Stachowiak, kaw. Długa 11 m. 16, Marjanna Kuleczka, p. Małeckiego 14 m. 27.
16) Stefan Idaszak, wd. Różana 21 m. 6, Józefa Balbińska, wdowa, Łąkowa 18 m. 14.
17) Czesław Czyż, kaw. Półwiejska 23 m. 6, Marja Przybyła, p. Sielska 48c.
18) Bernard Grobelny, kaw. Al. Piłsudzkiego 27 m. 15, Klara Schroder, p. Kopernika 1 m. 12.
19) Wincenty Urban, kaw. Półwiejska 10 m. 21, Władysława Swoboda, p. Marszałka Focha 40.
20) Ferdynand Trachmann, kaw. Starołęka, Starołęka 2 – 4, Irena Kokocińska, p. Plac Karmelicki 1a.
21) Izydor Dera, kaw. Rolna 48 m. 186, Anna Rak, p. Górna Wilda 29 m. 23.
22) Karol Aleksander Lutty, kaw. Piekary 22/3 m. 40, Władysława Zientkiewicz, p. Wodna 22 m. 13, dawniej Łąkowa 21 m. 1.

Śluby:
173) 26. 12. 35. Marjan Sobecki, k. Długa 7, Irena Sławek, p. Długa 9.
174) 25. 12. 35. Edmund Byliński, k. Warszawa, Helena Kaszubiak, p. Dolna Wilda 28.
175) 26. 12. 35. Czesław Wojcieszyński, k. Strumykowa 11, Irena Sobecka, p. Rybaki 5.
176) 26. 12. 35. Jan Łagoda, k. Kanałowa 15, Janina Mańka, p. Długa 10.
177) 28. 12. 35. Robert Radzimski, k. Unisław, Stanisława Nowakówna, p. Długa 9.
178) 26. 12. 35. Stefan Turek, k. Polna 24, Zofja Jelonek, p. Górna Wilda 31.
179) 26. 12. 35. Franciszek Matuszak, wdowiec, Grudzieniec 72, Katarzyna Rzelak, p. Rybaki 20a.

Zgony:
1936 r.
1) 2. 1. 36. Józef Aumuller, 80 lat, Długa 7.
2) 1. 1. 36. Michał Kozłowski, 28 lat, Rybaki 8.
3) 4. 1. 36. Barbara Nawrocka, 63 lata, Kopernika 8.
4) 5. 1. 36. Marja Kolanowska, 11 mies. Janinów p. Wieluń.

Chorzy parafjanie nasi, którzy w ostatnim tygodniu zostali zaopatrzeni:
Józefa Andrut, św. Czesława 6,
Pelagja Przybylska, Strzelecka 9,
Władysław Majchrowicz, Kopernika 3,
Marja Dutkowiak, Rybaki 3.

Podziękowanie.
Z okazji ślubu p. Wrzalikówny z p. Dr. Boeschem złożono 110 zł. na ubogich...
Zarząd Stow. Pań Miłosierdzia św. Wincentego a`Paulo.

cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 maja 2024, 01:21 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 522
Lokalizacja: Trójmiasto
Gratulacje,Gosiu.
Za jak zwykle ogrom pracowitości i wnikliwości.
Pozdrawiam serdecznie.
Jacek"gerszewski"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 maja 2024, 01:23 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 522
Lokalizacja: Trójmiasto
Gdyby przypadkiem w jakiś sposób wypłynęły
podobne materiały z parafii św.Wojciecha w
Poznaniu,to byłoby mi miło do nich zajrzeć.
Pozdrawiam Wszystkich Koleżeństwa serdecznie.
Jacek"gerszewski"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 cze 2024, 14:02 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
Link w pierwszym poście tego rocznika.

Rok 1936.

Brak nru 5.

Nr 6, 9.II.

Str. 2.

Kto jest parafjaninem kościoła Bożego Ciała?
Niektóre osoby, zwłaszcza świeżo osiadłe w Poznaniu, nie wiedzą nieraz do jakiej parafji przynależą.
Otóż parafjanami naszymi są wszyscy katolicy, mieszkający przy ulicach, które poniżej podajemy :
1. Bielniki,
2. Bocianka,
3. św. Czesława od nr 1 – 9,
4. Długa od 3 – 12,
5. Dolna Wilda nr. 2, 4, 6, 8, 16, 18, 20, 20*, 26; 28, 17, 19, 23/27,
6. Droga Dębińska nr. 1, 2, 3a, 3b, 3c, 3d, 10, 14, 16, 20,
7. Głęboka,
8. Górna Wilda nr. od 3 – 45, od 12 – 38,
9. Jakóba Wujka,
10. Kopernika,
11. Kwiatowa,
12. Łąkowa,
13. Marji Magdaleny nr. 2 – 3,
14. Plac Karmelicki,
15. Półwiejska od 7 – 24,
16. Przemysłowa od 20 – 30,
17. Plac Drwęskiego,
18. Raczyńskich,
19. Różana nr. od 1 – 11, od 16 – 23,
20. Rybaki,
21. Spadzista,
22. Strzałowa od 2 – 7,
23. Strzelecka od 6 – 26,
24. Stroma od 6 – 7, od 21 – 30,
25. Szwajcarska od 4 – 5,
26. Stadjon Miejski,
27. Wały Jagiełły,
28. Wały Król. Jadwigi,
29. Wały Kazimierza Wielkiego,
30. Wierzbięcice od 1 – 21,
31. Topolowa,
32. Hip. Cegielskiego.

*- zapewne inny nr

Bibljoteka Parafjalna.
W niedzielę, dnia 2 lutego 1936 r., o godz. 12 minut 30 odbyło się uroczyste otwarcie bibljoteki Parafjalnej Akcji Katolickiej w obecności: ks. prałata Rankowskiego, proboszcza tut. parafji, ks. Henryka Małego, ks. Konopińskiego, dyrektora bibjoteki Raczyńskich p. Dr. Wojtkowskiego, prezesa miejscowej P. A. K. p. Prof. Urbańskiego, członka rady parafjalnej p. budown. Barcikowskiego, przedstawicieli organizacyj i gości.
Dłuższe przemówienie wypowiedział ks. prał. Rankowski, poczem Chór Kościelny Oddział I na głosy męskie odśpiewał „Gaude Mater Polonia”.
Przemówienie o znaczeniu i wartości bibljoteki wyjaśnił dyrektor bibljoteki Raczyńskich p. Dr. Wojtkowski…
Po odczytaniu przez bibljotekarza regulaminu, odśpiewał Chór na głosy mieszane „Wszystkie trony niebieskie” i „Hymn katolicki”, poczem powierzył ks. prałat Rankowski pieczę nad bibljoteką p. Marjanowi Muszyńskiemu, jako bibljotekarzowi…
Na rzecz bibljoteki parafjalnej złożyli książki: p. Gadomski, G. Wilda 24 – 13 książek, p. Wtorkowska, Strzelecka 23/4 – 39 książek.
Bibljoteka otwarta w niedzielę, dnia 9. II. od godz. 12 – 1 w salce parafjalnej.

Str. 3, 4.

Sprawozdanie z przebiegu walnego zebrania członków Funduszu Pośmiertnego parafji Bożego Ciała.
W niedzielę, dnia 15 stycznia 1936 roku, o godzinie 16 odbyło się walne zebranie członków Funduszu Pośmiertnego parafji Bożego Ciała na salce św. Anny.
Zebranie zagaił przewodniczący Funduszu ks. Joachim Wolny…
Ośpiewano kolendę „W żłobie leży”, poczem odczytano protokół z ostatniego walnego zebrania.
Ksiądz Przewodniczący przedstawił roczny bilans.
Dochodu ze składek w ciągu r. 1935 było 12 601,77 zł
rozchodu w ciągu roku 1935 było 17 415,25 zł
niedoboru było 4 813,48 zł.
Niedobór pokryto z rezerw kasowych.
W roku 1935 zmarło 37 członków, wstąpiło 41. Ogółem suma w dniu 1. 1. 36 – 997 członków.
Z powodu wielkiej ilości zmarłych członków powstał niedobór kasowy – 4 813,48 zł.
Wyłoniła się dyskusja nad obecnem położeniem kasy. Zabierali głos pp.: Garstkiewicz, Sieński, Nowak, Żerdziński, Wiśniewski, Komorowski oraz panie: Banaszakowa i Kasprzakowa.
Postawiono wniosek o obniżenie pośmiertnego o 100 zł. Większością głosów obniżono pośmiertne 500 zł na 400 zł, 400 na 300 zł, 250 na 200 zł i 200 na 150 zł.
Również obniżono honorarjum dla pp. kwestarek od wypadków śmierci – 10 zł na 8 zł, 8 na 6 zł, 5 na 4 zł i 4 na 3 zł. Honorarjum w powyższej skale uchwalono potrącać od pośmiertnego dla prowadzącego kasę.
Z grona członków wychodzi wniosek o zmianę systemu opłacania składek z miesięcznych na wypadkowe. Uchwala się większością głosów z początkiem nowego roku 1937 wprowadzić składki od wypadku śmierci. W celu przygotowania zmiany powyższej obrano 6 doradców kasowych i to pp. Garstkiewicz, Kilińskiego 2, Żerdziński, Stroma 23, Nowak, Górna Wilda 24, Szułczyńska, Dolna Wilda 28, Banaszakowa, Dolna Wilda 47 i Kasprzakowa, W. Król. Jadwigi 7. Powyższa komisja ma za zadanie wykonać uchwały walnego zebrania z 1935 roku o skreśleniu z listy członków Funduszu zalegających z jednoroczną składką w dniu 15. I. 1936 r. Następuje wybór komisji rewizyjnej na roku 1936. Wybrano ponownie ustępujących członków komisji z roku poprzedniego i to pp.: Domżałową, Krzekotowską i Komorowskiego.
Jako przedstawiciel kasy kościelnej wchodzi w skład komisji rewizyjnej rendant p. Musidłowski.
Ksiądz Przewodniczący zachęca zebranych do agitacji wśród parafjan na rzecz Funduszu, aby pomnożyć jego szeregi a przez to wzmocnić stan kasy.
Po dwugodzinnych obradach zakończono zebranie odśpiewaniem pieśni „Wszystkie nasze dzienne sprawy”.
Marja Domżałowa,
sekretarka walnego zebrania.

W roku 1935 wypłacono z kasy Funduszu Pośmiertnego rodzinom następujących zmarłych:
1. 5 stycznia pośmiertne po śp. Marjannie Adamiak 400 zł,
2. 10 stycznia pośmiertne po śp. Marjannie Ziółkiewicz 500 zł,
3. 22 stycznia pośmiertne po śp. Antonim Lechna 250 zł,
4. 23 stycznia pośmiertne po śp. Marji Kretschmer 500 zł,
5. 23 stycznia pośmiertne po śp. Teofili Dybizbańskiej 500 zł,
6. 28 stycznia pośmiertne po śp. Rozalji Imbryczkowskiej 500 zł,
7. 30 stycznia pośmiertne po śp. Rozalji Sieradzkiej 500 zł,
8. 5 lutego pośmiertne po śp. Antoninie Kandulskiej 400 zł,
9. 19 lutego pośmiertne po śp. Helenie Spornej 500 zł,
10. 20 marca pośmiertne po śp. Leokadji Idzińskiej 36 zł,
11. 26 marca pośmiertne po śp. Jadwidze Nowickiej 500 zł,
12. 15 kwietnia pośmiertne po śp. Janie Dobskim 500 zł,
13. 15 kwietnia pośmiertne po śp. Balbinie Nejmańskiej 500 zł,
14. 9 maja pośmiertne po śp. Marji Balcer 500 zł,
15. 20 maja pośmiertne po śp. Stanisławie Kucharskiej 500 zł,
16. 28 maja pośmiertne po śp. Balbinie Kędziora 500 zł,
17. 5 czerwca pośmiertne po śp. Józefie Przybylczak 500 zł,
18. 5 czerwca pośmiertne po śp. Anastazji Andrzejewskiej 500 zł,
19. 15 lipca pośmiertne po śp. Antoninie Gabryelczyk 500 zł,
20. 23 lipca pośmiertne po śp. Franciszce Zajączek 500 zł,
21. 24 lipca pośmiertne po śp. Michalinie Bibrowicz 500 zł,
22. 27 lipca pośmiertne po śp. Annie Nowickiej 500 zł,
23. 16 sierpnia pośmiertne po śp. Walentynie Nowak 500 zł,
24. 22 sierpnia pośmiertne po śp. Idzim Podeszwie 500 zł,
25. 31 sierpnia pośmiertne po śp. Marji Blewąskiej 250 zł,
26. 9 września pośmiertne po śp. Marji Bibrowicz 500 zł,
27. 17 września pośmiertne po śp. Franciszce Maćkowiak 400 zł,
28. 27 września pośmiertne po śp. Janie Stręk 500 zł,
29. 17 października pośmiertne po śp. Magdalenie Orcholskiej 500 zł,
30. 26 października pośmiertne po śp. Zuzannie Dziurli 500 zł,
31. 4 listopada pośmiertne po śp. Franciszce Hanisch 400 zł,
32. 11 listopada pośmiertne po śp. Cecylji Otomańskiej 500 zł,
33. 18 listopada pośmiertne po śp. Janinie Kukwisz 500 zł,
34. 5 grudnia pośmiertne po śp. Marji Błachowskiej 400 zł,
35. 19 grudnia pośmiertne po śp. Helenie Adamskiej 500 zł,
36. 24 grudnia pośmiertne po śp. Marji Nogaj 500 zł,
37. 29 grudnia pośmiertne po śp. Juljannie Behr 500 zł,
razem wypłacono pośmiertnego 17 036,00 zł
honorarjum dla pań kwestarek 336,00 zł
wydatki rzeczowe 43,25 zł
razem rozchodu 17 415,25 zł.
Składki przyjmuje się w biurze parafjalnem w poniedziałki od 10 – 11 i to od 10 – 10.30 od członków pojedynczych, a od 10.30 – 11 od pp. kwestarek.
Podaje się członkom do wiadomości, że kwestarka p. Kubalczykowa, św. Czesława 8, zrezygnowała z czynności kwestarki. Członkowie płacący składki na ręce p. Kubalczykowej, będą wpłacali swe składki do rąk kwestarki p. Pilarskiej Wiktorji, ul. św. Czesława 7 m. 9.

Str. 4.

Zapowiedzi ślubne:
33) Maksymiljan Orsztynowicz, k. Kościelna 27, Anastazja Solarska, p. Strzałowa 6.
34) Leon Wiśniewski, wdowiec, Zawady, Magdalena Gernau, p. Półwiejska 19.
35) Ludwik Szopa, k. M. Focha 288c, Helena Jóźwiak, p. Wierzbięcice 5.
36) Stefan Gosk, k. Będzin, Irena Maik, p. św. Czesława 8.
37) Antoni Kaźmierski, k. Chwaliszewo 6, Ludwika Sommerfeld, p. Wodna, d. Dębińska 1.
38) Stefan Myschak, k. G. Wilda 30, Helena Rachelska, p. Gen. Prądzyńskiego 47.
39) Stanisław Chwajoł, k. Strzelecka 11, Stanisława Królówna, p. Kromolice p. Kórnik.

(brak zapisów od nru 23 do 32 włącznie).

Chorzy parafjanie nasi, którzy w ostatnim tygodniu zostali zaopatrzeni:
Sylwester Sulek, Wierzbięcice 19,
Marja Nowak, św. Czesława 1b,
Marjanna Starczała, Rybaki 14,
Małgorzata Kaiser, Łąkowa 19,
Marjanna Chołminiak*, Rybaki 8.

*- Chełminiak zd. Taciak-
Księga Adresowa Miasta Poznania 1933, Dz. II, str. 251
https://i.postimg.cc/J00gvnm4/Ksi-ga-ad ... tr-251.png
Kurier Poznański 10.XII.1938 nr562, str. 10
https://i.postimg.cc/43bpkQNB/Kurier-Po ... str-10.png
k. meld. 130, skan 131- zindeksowana zd. Faciak.
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... fccf9a487c

cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 cze 2024, 15:23 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
gerszewski napisał(a):
Gdyby przypadkiem w jakiś sposób wypłynęły
podobne materiały z parafii św.Wojciecha w
Poznaniu,to byłoby mi miło do nich zajrzeć.
Pozdrawiam Wszystkich Koleżeństwa serdecznie.
Jacek"gerszewski"

Witam.

Jacku, na WBC nie ma tygodnika z tej parafii, jest na stronie Polony, lecz zbiory są niekompletne.
Podaję link do tego tygodnika-
https://polona.pl/sets?searchCategory=o ... ight=false

Być może, po skończeniu parafii Bożego Ciała, zajmę się św. Wojciechem (tak planowałam kiedyś).
Jednak nie mam tego jeszcze opracowanego, strona Polony się zmieniła, kiedyś było łatwiej, szybciej. Teraz wyszukiwanie jest bardziej złożone, więcej zajmuje czasu, więc jak czas i zdrowie pozwoli, to być może.

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 cze 2024, 15:43 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
Link w pierwszym poście tego rocznika.

Rok 1936.

Nr 7, 16.II.

Str. 2.

Danina parafjalna.

Sposób obliczenia.
Obowiązek składania dobrowolnej ofiary na potrzeby kościelne swojej parafji jest jasny i zrozumiały dla każdego prawego i myślącego katolika. Każdy rozumie, że kościoły pozbawione swego dawnego uposażenia bądź to w ziemiach, bądź w kapitałach nie mają środków i zasobów pieniężnych, by wypełniać swoje zadania. Mogą je wypełniać jedynie przy stałej i trwałej pomocy wiernych. Rozumie też każdy, że danina parafjalna nie jest żadną nową powinnością, że jest raczej tą samą należnością, którą katechizm dawniej wypowiadał i określał temi słowi: „Dziesięciny kościelne wierni pasterzom swoim oddawać”.
W tem przykazaniu podana była wraz z obowiązkiem płacenia daniny również jej wysokość. Była ona, jak wynika z brzmienia nakazu, dość znaczna, bo obliczoną była na dziesiątą część rocznych dochodów, stąd też jej nazwa „dziesięciny”.
I dzisiaj każdy parafjanin chciałby wiedzieć, jaki byłby dla niego słuszny i sprawiedliwy udział w płaceniu daniny kościelnej.
Sposoby obliczenia mogą być rozmaite. Przy państwowych podatkach podstawą wymiaru są roczne dochody, zarobki lub uposażenia podatnika wraz z odpowiednią stopą procentową, zależną od wysokości tych dochodów. Przy daninie kościelnej musi być według prawideł sprawiedliwości również pewne stopniowanie, musi być różnica pomiędzy daniną człowieka zamożnego, a mniej zamożnego. Ponadto winna być również ustalona pewna podstawa dla jej obliczenia. Taką podstawą mogą być nie dochody, lecz raczej roczne rozchody czyli wydatki podatnika.
Kiedy papież Sykstus IV rozpisał daninę na budowę kościoła Bożego Ciała w 1472 r. zarządził, by człowiek bogaty złożył na ten cel tyle pieniędzy, ile wydał na utrzymanie swej rodziny przez 7 dni w roku, człowiek średnio zamożny miał złożyć kwotę, jaką wydawał przez 5 dni w roku na życie, a człowiek prosty tyle, ile wydawał przez 3 dni w roku na swoje utrzymanie.
Podstawą w tem obliczeniu są zatem nie dochody i zarobki, lecz rozchody i wydatki. Jest to obliczenie daniny bardzo proste i bardzo trafne.
Każdy bowiem może sobie łatwym sposobem wyliczyć, jakie są jego dzienne wydatki na utrzymanie. Jeżeli sumę wydatków pomnożymy przez 3, przez 5 lub przez 7 zależnie od majątku, wypadnie mu kwota jego daniny parafjalnej.
Przy pomocy tego obliczenia każdy parafjanin może sumiennie ustalić swoją daninę.

Str. 3.

Fundusz pośmiertny.

Na pokrycie kosztów pogrzebu wypłacono z kasy Funduszu Pośmiertnego rodzinom następujących zmarłych:
1. pośmiertne po śp. Apolonji Wiatr z ul. Wrocławskiej 15 m. 7, zmarłej 7. 1. 1936 – w sumie 400 zł,
2. pośmiertne po śp. Leokadji Różyckiej z ulicy Dolina 7, zmarłej 12. 1. 1936 – w sumie 400 zł,
3. pośmiertne po śp. Stanisławie Stryckiej z ulicy Łąkowej 17, zmarłej 17. 1. 1936 – w sumie 400 zł,
4. pośmiertne po śp. Józefie Rakowskiej z ulicy Zagórze 13 m. 7, zmarłej 18. 1. 1936 – w sumie 300 zł,
5. a`conto pośmiertnego po śp. Władysławie Algusiewicz z ulicy Półwiejskiej 5 m. 11, zmarłej 25. 1. 1936 – sumę 250 zł,
6. pośmiertne po śp. Stefanji Kasprzakowej, zamieszkałej ostatnio w Radomiu, szosa Przytycka, zmarłej 26. 1. 1936 – w sumie 400 zł,
7. pośmiertne po śp. Weronice Sołtysiak z ulicy Górna Wilda 102, zmarłej dnia 27. 1. 1936 – w sumie 400 zł.

Str. 3, 4.

Z walnego zebrania Parafjalnej Akcji Katolickiej.

W dniu 14 stycznia odbyło się walne zebranie Parafjalnej Akcji Katolickiej, które zagaił – witając serdecznie asystenta, ks. H. Małego oraz przedstawicieli stowarzyszeń parafjalnych – wiceprezes p. Dr. Wojtkowski, podając równocześnie porządek obrad.
Następnie przystąpiono do sprawozdań rocznych członków ścisłego zarządu P. A. K. Działalność P. A. K. w ciągu roku sprawozdawczego zobrazowała sekretarka p. Szczepaniakówna, która również jako skarbniczka odczytała sprawozdanie kasowe. Z powyższego wynika, że ogółem dochodu było 162,75 zł, rozchodu 149,66 zł, saldo na rok 1936 – 13,09 zł. Na wniosek członka komisji rewizyjnej p. Wiśniewskiego B. udzielono skarbniczce absolutorjum.
Dalszy punkt obrad – to wybór nowego zarządu, do którego jednomyślnie obrano: na prezesa p. prof. Urbańskiego N., na wiceprezesa p. Ferenca T., na sekretarza p. Fiszgalę, na skarbnika p. Szczepaniakównę St. Komisję rewizyjną tworzą pp. Wiśniewski B., Marcinkowski F. i Wierzbicki St.
Na rok 1936 ustalono budżet w wysokości 145,- zł.
Na powyższem zebraniu omówiono szereg spraw, których realizacja nastąpi w bieżącym roku. Między innemi, że w dniu 2 lutego br. o godzinie ½13 odbędzie się otwarcie bibljoteki parafjalnej, z której będą mogli odtąd wszyscy parafjanie wypożyczać książki co niedzielę w godzinach od 12 – 13 po nabyciu legitymacji w cenie 10 gr.
Ustalono regulamin dla wypożyczających i bibljotekarza wymienionej wyżej bibljoteki.
Uchwalono, że wszystkie stowarzyszenia w ciągu bieżącego roku wpłacą na rzecz bibljoteki P. A. K. kwotę 4 zł do kasy P. A. K. – za wyjątkiem stowarzyszeń o celach charytatywnych. Pozatem, również w celu uzyskania funduszu na zakup nowych książek do bibljoteki w dniu 15 marca odbędzie się staraniem Katolickich Stowarzyszeń Młodzieży naszej parafji wieczornica, a w lecie P. A. K. urządza 2 wspólne wycieczki parowcem.
Przedstawiciele stowarzyszeń roztoczą jak najszerszą agitację wśród swych członków w celu składania książek do bibljoteki P. A. K.
O godz. 22 p. Dr. Wojtkowski solwował zebranie przy udziale 15 uczestników.

Str. 4.

Katolickie Stowarzyszenie Kobiet.

Pierwsze plenarne zebranie Katolickiego Stowarzyszenia Kobiet w bieżącym roku kalendarzowym odbyło się 10 stycznia. Referat wygłosiła p. Słonińska n. t. „Jak członek Kat. Stow. Kobiet ziszcza przykazanie miłości bliźniego”, w którym w pięknie ujętej formie i głębokiej treści uwypukliła znaczenie przykazania miłości bliźniego.
Przewodnicząca p. Wojtkowska podała do wiadomości, że dla kierownictwa oraz członków Stowarzyszenia zarząd główny zorganizował wykłady n. t. „Katolicyzm a kultura” z których dalsze odbędą się 26 lutego i 25 marca br. w salce Królowej Jadwigi, Al. Marcinkowskiego 1…
Zarząd.

Zapowiedzi ślubne:
40) Józef Burkiewicz, k. Długa 11, Marja Łęcka, p. Długa 11.
41) Jerzy Wolniak, k. Kwiatowa 6, Ewa Matuk, p. Kwiatowa 6.
42) Józef Podrużek, k. Zielona 7, Joanna Przybyszewska, p. Wały Jana III nr. 12, dawn. Wierzbięcice 17.
43) Jan Bruckner, k. Bukowska 123, Wiktorja Kasprzak, p. Rybaki 31.
44) Jan Klarg, k. G. Wilda 16, Kazimiera Nitzchke, p. G. Wilda 21.
45) Feliks Dutkiewicz, k. Rawicz, Elżbieta Stolpe, p. św. Czesława 4.
46) Stanisław Jankowiak, k. Rybaki 18a, Stanisława Chołdrych, p. Żabikowo, dawniej Łąkowa 16.

Chorzy parafjanie nasi, którzy w ostatnim tygodniu zostali zaopatrzeni:
Marja Sommerówna, Rybaki 21a,
Helena Ciszewska, Wierzbięcice 19,
Sylwester Sulek, Wierzbięcice 19,
Franciszka Ulatowska, Strzałowa 7,
Andrzej Rozpłochowski, Półwiejska 10.

cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 cze 2024, 13:53 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
Link w pierwszym poście tego rocznika.

Rok 1936.

Nr 8, 23.II.

Str. 3.

Biblioteka parafjalna.

Na rzecz bibljoteki parafjalnej złożyli w ostatnim czasie Stow. Strażnica 40 książek i p. Jurkowa, ulica Kwiatowa nr.7 – 61 książek…
W uzupełnieniu sprawozdania z walnego zebrania P. A. K. odbytego w dniu 14. 1. 1936 r. donosi się, że bibljotekarzem został wybrany p. Marjan Muszyński. Bibljoteka P. A. K. jest czynna w każdą niedzielę od godz. 12-13.

Str. 3, 4.

Bractwo Żywego Różańca Panien
odbyło swoje walne zebranie w niedzielę, dnia 12 stycznia br. po nabożeństwie różańcowem na salce św. Anny.
Po zagajeniu przez ks. dyrektora Wolnego i przedstawieniu porządku obrad, zebrane odśpiewały zwrotkę pieśni: „Wśród nocnej ciszy”.
Następnie sekretarka przeczytała protokół z ostatniego zebrania plenarnego i z zebrania walnego odbytego w roku 1935.
W załatwieniu dalszego punktu porządku obrad wygłosiła sekretarka p. Ziółkowska referat p. t.: „Wrażenia z pielgrzymki do Lisieux”. Śliczną deklamację p. t.: „Sen Dzieciątka Jezus” wygłosiła p. Piotrowska a drugą niemniej piękną p. Leichertówna.
Z kolei przystąpiono do przedstawienia sprawozdań: z działalności Bractwa w roku 1935, ze stanu kasy Bractwa i Funduszu Zapomogowego. Ze sprawozdania sekretarki wynikało, że Bractwo z początkiem roku sprawozdawczego liczyło 42 kółka, w ciągu roku przybyło 1 kółko, następnie 3 kółka rozwiązano, tak, że na nowy rok przechodzi 40 kółek. W ciągu roku odbyło się 1 walne zebranie, 1 nadzwyczajne walne zebranie oraz 2 zebrania zelatorek. W ciągu roku zmarły 3 członkinie, zamąż wyszło 6. Mszy św. w różnych intencjach odprawionych zostało 6.
Sprawozdanie ze stanu kasy Bractwa i funduszu Zapomogowego zdała opiekunka-skarbniczka p. Skrobolanka. Dochodu w kasie Bractwa było 149,93, rozchodu 135,35, pozostało saldo na rok 1936 – 14,58.
Z Funduszu Zapomogowego wypłacono w roku sprawozdawczym 4 zapomogi z okazji ślubu, 2 zapomogi na pogrzeb. Przy tej sposobności opiekunka skarbniczka wyraziła ubolewanie, że tak dużo jeszcze członkiń zalega z zapłatą składki do Funduszu Zapomogowego, co przecież leży w ich własnym interesie.
Komisja Rewizyjna przez p. Andrutównę potwierdziła zgodność stanu kasy Bractwa, jakoteż stanu Funduszu Zapomogowego, a zebrane jednogłośnie udzieliły absolutorjum.
Ze względu na ubogi stan kasy Bractwa wyłoniła się propozycja potrącenia z wpływów Funduszu Zapomogowego 10%, które zapoczątkować mają pewien fundusz na nadzwyczajne wydatki Bractwa, jak odnowienie obrazu, naprawa sztandaru itp. Zebrane członkinie jednogłośnie uchwaliły to potrącenie i to już od wpływów za r. 1935.
Dalej zebrane uchwaliły, że członkiniom wychodzącym zamąż oczywiście po zawiadomieniu Bractwo wysyłać będzie telegramy z życzeniami. Koszty stąd powstałe obciążać będą kasę Funduszu Zapomogowego.
W zarządzie Bractwa nie zaszły żadne zmiany. Pozostały nadal:
główną opiekunką-skarbniczką p. Skrobolanka,
opiekunką-sekretarką p. Fr. Ziółkowska,
opiekunką-wicesekretarką p. Sieradzka,
opiekunką p. Pilarska.
Każda z powyższych opiekunek ma pieczę nad 10 kółkami. Do komisji rewizyjnej wybrano: pp. Andrutównę, Zimnochównę i Wł. Wiśniewską. Chorążną pozostała nadal p. Jarzynówna, asystentkami pp. Wrześniewska i Lewandowska.
W komunikatach zarządu dowiedziałyśmy się:
1) Byłe Kat. Stow. Kobiet (Strażnica) po zlikwidowaniu podarowało Bractwu obraz Najśw. Serca Jezusa, 39 szklanek i 26 talerzyków.
2) Odtąd zebrania plenarne dla członkiń odbywać się będą każdego drugiego miesiąca w dzień powszedni na sali parafjalnej. Następne zebranie odbędzie się w lutym; bliższy termin podany będzie w Tygodniku Parafjalnym i z ambony.
3) Członkinie mogą zaabonować Czytanki Żywego Różańca.
4) W każdy czwartek nosić będą członkinie Bractwa sztandar bracki w czasie procesji rannej.
5) Wyznaczone do adoracji na nabożeństwie różańcowem kółko powinno się stawić gremjalnie z zelatorką na czele, żeby balustrada nie świeciła pustkami…
Hymnem Naczelnym Unji Żywego Różańca: „Miljon Rycerzy z Maryją na przedzie” zakończono zebranie…

Str. 4.

Zapowiedzi ślubne:
48) Tadeusz Bartłomiej Jabłoński, Półwiejska 7, Halina Józefa Laskowska, Warszawa.
49) Józef Duda, Łąkowa 3/5, Marja Orman, Zawiercie.

(brak zapisu nr 47).

cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 cze 2024, 13:53 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
Link w pierwszym poście tego rocznika.

Rok 1936.

Nr 8, 23.II.

Str. 3.

Biblioteka parafjalna.

Na rzecz bibljoteki parafjalnej złożyli w ostatnim czasie Stow. Strażnica 40 książek i p. Jurkowa, ulica Kwiatowa nr.7 – 61 książek…
W uzupełnieniu sprawozdania z walnego zebrania P. A. K. odbytego w dniu 14. 1. 1936 r. donosi się, że bibljotekarzem został wybrany p. Marjan Muszyński. Bibljoteka P. A. K. jest czynna w każdą niedzielę od godz. 12-13.

Str. 3, 4.

Bractwo Żywego Różańca Panien
odbyło swoje walne zebranie w niedzielę, dnia 12 stycznia br. po nabożeństwie różańcowem na salce św. Anny.
Po zagajeniu przez ks. dyrektora Wolnego i przedstawieniu porządku obrad, zebrane odśpiewały zwrotkę pieśni: „Wśród nocnej ciszy”.
Następnie sekretarka przeczytała protokół z ostatniego zebrania plenarnego i z zebrania walnego odbytego w roku 1935.
W załatwieniu dalszego punktu porządku obrad wygłosiła sekretarka p. Ziółkowska referat p. t.: „Wrażenia z pielgrzymki do Lisieux”. Śliczną deklamację p. t.: „Sen Dzieciątka Jezus” wygłosiła p. Piotrowska a drugą niemniej piękną p. Leichertówna.
Z kolei przystąpiono do przedstawienia sprawozdań: z działalności Bractwa w roku 1935, ze stanu kasy Bractwa i Funduszu Zapomogowego. Ze sprawozdania sekretarki wynikało, że Bractwo z początkiem roku sprawozdawczego liczyło 42 kółka, w ciągu roku przybyło 1 kółko, następnie 3 kółka rozwiązano, tak, że na nowy rok przechodzi 40 kółek. W ciągu roku odbyło się 1 walne zebranie, 1 nadzwyczajne walne zebranie oraz 2 zebrania zelatorek. W ciągu roku zmarły 3 członkinie, zamąż wyszło 6. Mszy św. w różnych intencjach odprawionych zostało 6.
Sprawozdanie ze stanu kasy Bractwa i funduszu Zapomogowego zdała opiekunka-skarbniczka p. Skrobolanka. Dochodu w kasie Bractwa było 149,93, rozchodu 135,35, pozostało saldo na rok 1936 – 14,58.
Z Funduszu Zapomogowego wypłacono w roku sprawozdawczym 4 zapomogi z okazji ślubu, 2 zapomogi na pogrzeb. Przy tej sposobności opiekunka skarbniczka wyraziła ubolewanie, że tak dużo jeszcze członkiń zalega z zapłatą składki do Funduszu Zapomogowego, co przecież leży w ich własnym interesie.
Komisja Rewizyjna przez p. Andrutównę potwierdziła zgodność stanu kasy Bractwa, jakoteż stanu Funduszu Zapomogowego, a zebrane jednogłośnie udzieliły absolutorjum.
Ze względu na ubogi stan kasy Bractwa wyłoniła się propozycja potrącenia z wpływów Funduszu Zapomogowego 10%, które zapoczątkować mają pewien fundusz na nadzwyczajne wydatki Bractwa, jak odnowienie obrazu, naprawa sztandaru itp. Zebrane członkinie jednogłośnie uchwaliły to potrącenie i to już od wpływów za r. 1935.
Dalej zebrane uchwaliły, że członkiniom wychodzącym zamąż oczywiście po zawiadomieniu Bractwo wysyłać będzie telegramy z życzeniami. Koszty stąd powstałe obciążać będą kasę Funduszu Zapomogowego.
W zarządzie Bractwa nie zaszły żadne zmiany. Pozostały nadal:
główną opiekunką-skarbniczką p. Skrobolanka,
opiekunką-sekretarką p. Fr. Ziółkowska,
opiekunką-wicesekretarką p. Sieradzka,
opiekunką p. Pilarska.
Każda z powyższych opiekunek ma pieczę nad 10 kółkami. Do komisji rewizyjnej wybrano: pp. Andrutównę, Zimnochównę i Wł. Wiśniewską. Chorążną pozostała nadal p. Jarzynówna, asystentkami pp. Wrześniewska i Lewandowska.
W komunikatach zarządu dowiedziałyśmy się:
1) Byłe Kat. Stow. Kobiet (Strażnica) po zlikwidowaniu podarowało Bractwu obraz Najśw. Serca Jezusa, 39 szklanek i 26 talerzyków.
2) Odtąd zebrania plenarne dla członkiń odbywać się będą każdego drugiego miesiąca w dzień powszedni na sali parafjalnej. Następne zebranie odbędzie się w lutym; bliższy termin podany będzie w Tygodniku Parafjalnym i z ambony.
3) Członkinie mogą zaabonować Czytanki Żywego Różańca.
4) W każdy czwartek nosić będą członkinie Bractwa sztandar bracki w czasie procesji rannej.
5) Wyznaczone do adoracji na nabożeństwie różańcowem kółko powinno się stawić gremjalnie z zelatorką na czele, żeby balustrada nie świeciła pustkami…
Hymnem Naczelnym Unji Żywego Różańca: „Miljon Rycerzy z Maryją na przedzie” zakończono zebranie…

Str. 4.

Zapowiedzi ślubne:
48) Tadeusz Bartłomiej Jabłoński, Półwiejska 7, Halina Józefa Laskowska, Warszawa.
49) Józef Duda, Łąkowa 3/5, Marja Orman, Zawiercie.

(brak zapisu nr 47).

cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 cze 2024, 12:43 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
Link w pierwszym poście tego rocznika.

Rok 1936.

Nr 9, 1.III.

Str. 2, 3.

Bractwa parafjalne.
Bractwo Żywego Różańca Ojców.

Msza św. za śp. Antoniego Nowaka odbędzie się w piątek, dnia 28 lutego o godz. ½7.

Str. 3.

Walne zebranie Bractwa Żywego Różańca Matek.

Doroczne walne zgromadzenie Bractwa odbyło się dnia 19 stycznia br. po nabożeństwie różańcowem, na salce św. Anny nad zakrystją. Zebranie zagaił i poprowadził ks. Prałat, witając z radością bardzo licznie zebrane matki, poczem nastąpiło poświęcenie przez ks. Prałata nowego sztandaru żałobnego, który ufundowany został przez matki różańcowe.
Sprawozdanie za ubiegły rok 1935 przedstawiła Opiekunka Bractwa p. Krzekotowska. Miłym do zanotowania faktem jest, że Bractwo rozwija się w dalszym ciągu bardzo pomyślnie, a dowodem na to jest imponująca liczba członków, która wynosi 1050 matek, a obecny stan kółek wynosi 70.
Stan kasy po zbadaniu przez komisję rewizyjną w osobach pp. Marji Domżałowej i Stanisławy Sztolpowej, przedstawia się następująco:
Przychód 1 852,91 zł
Rozchód 1 754, 70 zł
Saldo na 1. I. 36 r. 98,21 zł.
W ubiegłym roku matki nasze odnowiły kosztem własnym Stację Drogi Krzyżowej, ponadto ofiarowały dla naszego kościoła biały obrus lniany na wielki ołtarz, oraz czerwone nakrycie do kaplicy Pana Jezusa.
Dwadzieścia dwa razy brały matki udział w oddaniu ostatniej posługi drogim zmarłym członkom naszego Bractwa…
Opiekunka Bractwa prosi matki o uregulowanie zaległych składek u swych zelatorek, a panie zelatorki o wpłacenie zebranych składek do kasy Bractwa.

Walne zebranie Bractwa Żywego Różańca Ojców.

W niedzielę, dnia 26 stycznia br. odbyło się walne zebrania po nabożeństwie rożańcowem na salce św. Anny.
Zebranie zagaił patron ks. Mały, witając licznie zebranych ojców i odśpiewano 1 zwrotkę „Anioł pasterzom mówił”.
Następnie powołał ks. Patron p. Walczaka na sekretarza walnego zebrania. Z kolei sekretarz p. Sobecki przeczytał protokół z ostatniego walnego zebrania, jak również zdał sprawozdanie z całorocznej działalności Bractwa.
Potem skarbnik p. Brzoza zdał sprawozdanie z kasy:
stan kasy:
z roku 1934 pozostało w kasie 199,79 zł
za rok 1935 dochód 242,44 zł
razem 442,23 zł
za rok 1935 rozchód 158,45 zł
na rok 1936 saldo 283,78 zł.
Po sprawozdaniu zarządu patron ks. Mały przemówił w krótkich a treściwych i wzniosłych słowach, zachęcając zebranych do dalszej gorliwej pracy nad rozwojem Bractwa…
Następnie przystąpiono do wyboru nowego zarządu, w skład którego wchodzą: opiekunem został p. Sobecki, sekretarzem p. Walczak, skarbnikiem p. Brzoza.
Podziękowano również byłemu opiekunowi p. Świergelowi za gorliwą dotąd pracę, który ustąpił z powodu wyprowadzenia się z naszej parafji. W dyskusji zabrał głos p. Tomczyk, który stawił wniosek, ażeby nie płacono składek miesięcznych w kościele, ponieważ przez to znieważa się miejsce święte. Ks. Patron załatwił tę kwestję w ten sposób, że wymiana tajemnic i zbieranie składek ma się odbywać w nawach bocznych i w zakrystji. W dalszym ciągu mówiono o rekolekcjach zamkniętych, o braniu udziału w adoracji Najśw. Sakramentu i o bibljotece parafjalnej.
Na zakończenie przemówił ks. Patron i życzył nowemu zarządowi i wszystkim ojcom dalszej owocnej pracy nad rozwojem Bractwa…

Str. 4.

Chorzy parafjanie nasi, którzy w ostatnim tygodniu zostali zaopatrzeni:
Franciszka Karczyńska, Kopernika 6,
Barbara Dykiert, G. Wilda 30,
Agnieszka Szymańska, Długa 3,
Marjanna Gabrjelewicz, Kwiatowa 7,
Jadwiga Pieprzyk, G. Wilda 3,
Adam Grzechowiak, Półwiejska 21,
Teofila Stasińska, Długa 3,
Marjan Piechel, Wały Król. Jadwigi 2.

Zmarli przed rokiem parafjanie nasi.

W marcu przypadają następujące rocznice zgonu następujących parafjan:
4. III. Aleksander Danderski, Rybaki 19,
12. III. Helena Strzelecka, Dr. Dębińska 10,
14. III. Stanisław Gawlikowski, Łąkowa 1/2,
16. III. Leokadja Idzińska, Kwiatowa 5,
16. III. Pelagja Markowska, Długa 7,
18. III. Teodozja Skrzypczak, Wały Król. Jadwigi 5,
23. III. Jadwiga Nowicka, Długa 10,
25. III. Helena Cyprycka, Pl. Karmelicki 1,
27. III. Stanisław Poturalski, Stroma 24.

Wypisy z ksiąg kościelnych.

Chrzty:
1936.
1) 24. 11. 35. Eugenja, rodzice Stanisław Surdyk, Juljanna Łachut, Głęboka 4.
2) 31. 12. 35. Jacek, rodzice Marceli Wyrwiński, Wanda Bentkowska, Wierzbięcice 18.
3) 23. 12. 35. Ewa, rodzice Kazimierz Marcinkowski, Pelagja Stręk, D. Wilda 28.
4) 8. 12. 35. Mirosława, rodzice Tomasz Górek, Janina Tomaszewska, Strzelecka 9.
5) 2. 1. 36. Krystyna, rodzice Wojciech Mizgalski, Eleonora Stendera, Rybaki 4.
6) 5. 1. 36. Lucyna, rodzice Walenty Kuffel, Teresa Schmidt, Rybaki 9.
7) 7. 1. 36. Wojciech, rodzice Zbigniew Frąckowiak, Stanisława Wojtyniak, G. Wilda 22.
8) 1. 2. 36. Genowefa, rodzice Stefan Głowiński, Weronika Panek, Długa 11.
9) 1. 1. 36. Mieczysława, rodzice Tadeusz Dembiński, Helena Białkowska, Rybaki 27.
10) 2. 1. 36. Karol, rodzice Jan Napieralski, Gertruda Riedel, Długa 8.
11) 12. 1. 36. Gertruda, rodzice Feliks Rolewicz, Marja Lekka, Długa 11.
12) 20. 1. 36. Edmund, rodzice Bolesław Pecia, Stanisława Sobkowiak, Rybaki 20.
13) 5. 1. 36. Stefanja, rodzice Franciszek Konieczny, Wiktorja Grześkowiak, Wierzbięcice 19.
14) 14. 1. 36. Kazimierz, rodzice Kazimierz Śniegocki, Marja Skrzypczak, Strzelecka 26.
15) 20. 1. 36. Kazimierz, rodzice Franciszek Sekretarczyk, Marja Śron, Rybaki 13.

Zapowiedzi ślubne:
51) Jarosław Idzikowski, k. Chwaliszewo 2 m. 6, Marja Woschke, p. G. Wilda 41 m. 6.
52) Wacław Kubicki, k. Długa 3 m. 33, Stanisława Nowacka, p. Rybaki 14 m. 10.

(brak zapisu nr 50).

Przyjmuję obecnie przy placu Świętokrzyskim 4 I.
Dr. W. Siemieniewski
lekarz-homeopata
godziny przyjęć: 11 – 1 i 4 – 6.

cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 cze 2024, 12:51 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
Link w pierwszym poście tego rocznika.

Rok 1936.

Nr 10, 8.III.

Str. 3, 4.

Stowarzyszenie Pań Miłosierdzia św. Wincentego a`Paulo.

Odbyło swe plenarne zebranie w poniedziałek, dnia 27 stycznia o godz. 17 na salce św. Anny pod przewodnictwem ks. prałata Rankowskiego z udziałem 43 pań i delegatki Rady Miejscowej Stow. Pań Miłosierdzia p. radczyni Dziublickiej…
Po odczytaniu protokółu z ostatniego plenarnego zebrania następuje sprawozdanie sekretarki p. Puckałowej z czynności stowarzyszenia w ubiegłym kwartale i skarbniczki p. Gackiej z stanu kasy. Dochód w czasie od 1. 10. do 31. 12. 35 r. wynosił 2 231 zł, rozchód 2 116 zł, remanent na 1. 1. 36 wynosi 115 zł. Podczas dyskusji nad sprawozdaniami uchwala się, by odtąd podawać nie tylko liczby rodzin i samotnych, lecz także ogólnej liczby osób korzystających z naszej opieki. Pozatem prosi się o liczniejsze zgłaszanie obiadów w domach prywatnych dla dzieci szkolnych.
Następnie referuje ks. Prałat o daninie kościelnej, zapoznaje nas z jej historią od samego początku powstania społeczności kościelnej, t. j. czasów apostolskich, wskazuje na potrzeby utrzymania kościoła, kapłanów, służby kościelnej, aparatów liturgicznych, które nie mogą obyć się bez środków pieniężnych. Obecnie na skutek rozporządzenia J. Em. Ks. Kardynała Hlonda, skończył się przymusowy podatek kościelny, który nie odpowiada idei Chrystusowej, a powstała dobrowolna danina parafjalna. Kościół zwraca się do sumienia każdego katolika, by chętnie daninę złożył, zarządzać nią będzie rada parafjalna z zaufanych osób świeckich. – Za najodpowiedniejszą i najsprawiedliwszą normę daniny uważają obecne panie, które na ten temat obszernie dyskutują, daninę zarządzoną dla naszej parafji przez Papieża Sykstusa IV. w XV. stuleciu, mianowicie by bogaty dał tyle, ile wyda na utrzymanie rodziny przez 7 dni, średniozamożny przez 5 dni, a człowiek prosty zarobkujący przez 3 dni.
W komunikatach zarządu zaprasza się panie na plenarne zebranie Rady Miejscowej z referatem ks. regensa Dr. Kowalskiego „O miłości własnej w życiu jednostki i w życiu społecznem”. – Zarząd informuje o imprezie dochodowej, którą urządzi się 16. 2 i prosi o datki do bufetu, fanty i przedewszystkiem o osobisty udział naszych członkiń datkujących z rodzinami. – Po wręczeniu dyplomów nowowstępującym członkom zakończono zebranie modlitwą.
Stowarzyszenie Pań Miłosierdzia św. Wincentego a`Paulo składa serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy się przyczynili do dobrego wyniku kasowego podwieczorku towarzyskiego dnia 16. 2. w Belwederze, mianowicie gościom z ks. Prałatem na czele, paniom, które ofiarowały fanty do loterji lub datki do bufetu. Na bufet przysłały p. Domeracka chrusty, p. Mnichowska wędliny, p. Hahnowa strucel i babkę, p. Słonińska pomarańcze, p. Polowa ciasta, p. Czyżowa wędliny, p. Schmidtowa kanapki, p. Klabecka ciastka, p. Krąkowska babkę, p. Dr. Dziegiecka chrusty, p. Łozińska babkę, p. Szulcowa pieczeń, p. Ziętkowa tort, p. Krencowa 2 babki, p. Rajewska wędliny, p. Piotrowiakowa 2 tabl. czekolady, p. Fiedorow 5 zł, p. Urbaniakowa 5 zł, p. Urbańska 5 zł, p. Fleischerowa 3 zł, p. Jankowiakowa 1 zł, p. Lexandrowiczowa 2 zł, p. Piechowska 1 zł, p. Antczakowa 1 zł, p. Gundermannowa 1.50 zł, p. Pilwińska 2 zł, z grona pań czynnych p. L. pieczeń, zakąski, korniszony itd., p. Sz. szynkę i pączki, p. P. tort, p. H. ciasta, p. M. galart, p. G. pieczeń, p. P. pieczeń, p. P. ciastka, p. Sz. tort, p. G. chrusty, p. O. sałatkę, p. Ch. herbatniki, p. C. sałatkę, p. Cz. 3 zł i p. N. 1 zł.

Str. 4.

Walne zebranie Arcybractwa Adoracji Najśw. Sakramentu.

W dniu 9. 2. 36 r. po nieszporach, odbyło się na salce św. Anny walne zebranie naszego Bractwa. Zebranie powyższe zagaił ks. prałat Rankowski.
Na wstępie odczytał ks. Prałat wyjątki z ostatniego listu papieskiego (Encyklika) mówiące o roli kapłana w dobie obecnej.
Zkolei sekretarz odczytał protokół z ostatniego kwartalnego zebrania Arcybractwa.
W dalszym ciągu skarbnik odczytał sprawozdanie z działalności kasy za rok ubiegły, przyczem stwierdzono, że dochód wynosił zł. 169,63, rozchód 158,35; tak, że na przyszły rok pozostało w kasie zł 11,28. Powyższe sprawozdanie potwierdził w imieniu kom. rew. p. Walczak, prosząc zarazem o udzielenie ustępującemu zarządowi absolutorjum. Potem przystąpiono do wyboru nowego zarządu i Przewodniczącą została p. Michalska, sekretarzem p. Żerdziński Wład., skarbnikiem p. Wiśniewski Bronisław.
W wolnych głosach p. Wiśniewski prosił zebranych o poparcie nowo-otwartej bibljoteki parafjalnej w dniu 2. 2. br.
W końcu jeszcze zachęcał ks. Prałat obecnych do werbowania nowych członków – poczem zabranie zakończono.

Wypisy z ksiąg kościelnych.

Zapowiedzi ślubne:
53) Czesław Nowaczyk, k. Grochowe Łąki 6, Zofja Koerner, p. Kopernika 3.
54) Tadeusz Taberski, k. Raczyńskich 2, Jadwiga Słupińska, p. Raczyńskich 2.
55) Marjan Sabiniewicz, k. Wierzbięcice 6, Janina Dąbrowska, p. Stroma 23.
56) Leon Janowski, k. Szewska 13, przedtem Półwiejska 6, Katarzyna Pielucha, p. Szewska 13.

Chorzy parafjanie nasi, którzy w ostatnim tygodniu zostali zaopatrzeni:
Jadwiga Fleischer, Kopernika 6,
Aniela Gruszczyńska, Wierzbięcice 19,
Józef Prałat, Wierzbięcice 5.

cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 cze 2024, 12:46 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
Link w pierwszym poście tego rocznika.

Rok 1936.

Nr 11. 15.III.

Str. 3.

Walne zebranie chóru kościelnego pod wezw. św. Cecylji – oddział II.

Dnia 3 lutego 1936 r. odbyło się walne zebranie II oddziału. Zebranie zagaiła kierowniczka tegoż oddziału p. W. Urbańska, witając ks. patrona Małego, prezesa oddziału I, licznie zebrane członkinie oraz gości. Po zakomunikowaniu porządku obrad odczytała sekretarka drch. Z. Młynarzówna protokół z ostatniego zebrania, który został bez zmian przyjęty. Po komunikatach zarządu i wolnych głosach, w których wicekierowniczka B. Hoffmannówna prosiła druchny o szanowanie nut i układanie ich po lekcji, wybrano prezydjum. Na przewodniczącego powołano ks. Patrona, a jako sekretarza p. Rosadę. Następnie odczytały sprawozdania z dotychczasowej działalności sekretarka drch. Z. Młynarzówna, obrazując całokształt pracy od założenia tegoż oddziału t. j. od dnia 22 września 1935 r. Z sprawozdania tego wynika, że na zebraniu konstytucyjnym zgłosiły się na członków 24 druchny, która to liczba wzrosła obecnie do 47. Zebrań zarządu odbyło się 4, plenarnych zaś 3.
W listopadzie 1935 r. obchodził oddział II. uroczyście dzień św. Cecylji, swej patronki, w grudniu natomiast uroczystość dzielenia się opłatkiem.
Następnie odczytała swe sprawozdanie skarbniczka drch. A. Łukarska. Z sprawozdania tego wynika, że dochód wynosił zł 5,90, rozchód zł 3,80, pozostaje saldo zł 2,10.
Dalsze sprawozdanie odczytała bibliotekarka drch. Brzozówna na podstawie którego stwierdziła, że odbyło się dotychczas 35 lekcyj oraz wyróżniła druchnę Maluśkiewiczównę Agnieszkę jako jedyną, które dotychczas nie opuściła żadnej lekcji.
Po dyskusji nad sprawozdaniami ks. Patron podziękował dotychczasowemu zarządowi za owocną i pilną pracę, udzielając mu równocześnie absolutorjum.
Po 5-cio minutowej przerwie w celu porozumienia się co do wyboru nowych członków zarządu, wybrano nowy zarząd, który ukonstytuował się jak następuje: kier. p. Wł. Urbańska, wicekier. p. B. Hoffmannówna, sekretarka drch. Agnieszka Maluśkiewiczówna, skarbniczka drch. Marja Wiśniewska, bibljotekarka drch. Ludomiła Brzozówna.
Komisja rewizyjna oddziału I.
Po dokonanym wyborze ks. Patron witając w serdecznych słowach nowy zarząd, apelował zarazem do dalszej owocnej pracy nad podniesieniem poziomu oddziału II.
Z końcem wyczerpania porządku obrad, ks. Patron solwował powyższe zebranie hasłem „Cześć Pieśni”!.

Bractwo Wstrzemięźliwości.

Doroczne święto Bractwa, dzień 2. 2. 1936 r., minęło w bardzo podniosłym nastroju. Przed południem przystąpili członkowie Bractwa do wspólnej Komunji św., a po południu o godz. 4 złożyli w kaplicy Matki Boskiej przyrzeczenia.
Roczne walne zebranie, które odbyło się bezpośrednio po złożeniu przyrzeczeń, zagaił prezes Bractwa p. Ferenc Tadeusz, witając zgromadzonych, oraz przedstawiając ważność złożonego przyrzeczenia.
Po odśpiewaniu I. zwrotki hymnu abstynenckiego wybrano prezydjum zebrania, któremu przewodniczył ks. Wolny, w zastępstwie moderatora Bractwa, ks. Konopińskiego.
W dalszym ciągu odczytała sekretarka walnego zebrania p. St. Szczepaniakówna, protokół ostatniego zebrania walnego, a prezes Bractwa referował sprawy bieżące. Odśpiewanie II. zwrotki hymnu abstynenckiego zakończyło pierwszą część zebrania.
Z kolei nastąpiły sprawozdania ustępującego zarządu, z których wynikało, że Bractwo liczy 134 członków i 8 kandydatów. Chociaż członkowie nie płacą obowiązkowych składek, mimo to zebrano w ciągu ub. roku samych składek około 120,- zł. Podczas dyskusji wystąpiono przeciwko rozpijaniu gości na zabawach organizacyj katolickich, co czyni się tylko dla powiększenia dochodów.
Po udzieleniu pokwitowania ustępującemu zarządowi wybrano w drodze aklamacji następujący skład nowych władz Bractwa: prezes p. Ferenc Tadeusz, wiceprezesi pp. Szczepaniakówna Stanisława i Ferenc Marjan, sekretarka p. Bedyńska Cecylja, zastępca p. Rajewski Władysław, skarbnik p. Muszyński Marjan, bibljotekarka p. Templewiczówna Delfina, zastępczyni p. Domachowska Stefanja, radni pp. Czarczyńska Michalina i Małolepszy Franciszek. Komisję rewizyjną tworzą pp. Wojciechowska Helena, Radkówna Józefa i Żerdziński Ulryk.
Na zakończenie zebrania odmówiono modlitwę za zmarłych członków i o trzeźwość narodu…
Wszystkim zainteresowanym podaje się do wiadomości, że zebrania plenarne Bractwa odbywają się w drugą niedzielę każdego miesiąca zaraz po nieszporach na salce św. Anny.
Kto pragnie szczęścia dla siebie i Polski, wstępuje do Bractwa Wstrzemięźliwości.

Str. 4.

Wypisy z ksiąg kościelnych.

Chrzty:
16) 17. 1. 36. Krystyna, rodzice Roman Pfeifer, Marja Lenschner, Strzelecka 7.

Zapowiedzi ślubne:
57) Czesław Bukiewicz, k. Półwiejska 16, Janina Frajtak, p. Półwiejska 16.
58) Piotr Machowksi, k. Ostrówek 10/11, dawniej Wielka 18, Stefanja Kubala, p. Łąkowa 17.
59) Adam Gonera, k. Rybaki 14, Joanna Kuleczka, p. Żupańskiego 8.
60) Edmund Bobkowski, k. Smolna 12, przedtem Długa 4, Marjanna Urbanowska, p. Smolna 12, przedtem Mostowa 14a.
61) Alojzy Wieszczyński, k. Piekary 10, Marjanna Wiśniewska, p. Łąkowa 18.
62) Józef Cyplik, wdowiec, Poniec, Marja Radomska, wdowa, Różana 4.

(brak zapisów od nru 53 do 56).

Śluby:
184) 26. 12. 35. Antoni Michałowski, k. Bonikowo, Pelegja Rogalli, p. Przemysłowa 29.
185) 28. 12. 35. Włodzimierz Sichowicz, k. Sędzinko, Melanja Kliszczyńska, p. Dakowy Suche.
186) 29. 12. 35. Marjan Luck, k. Stroma 23, Pelagja Krajewska, p. Stroma 23.

(brak zapisów od nru 180 do 183).

Zgony:
5) 6. 1. 36. Ewa Marcinkowska, 14 dni, Dolna Wilda 28.
6) 11. 1. 36. Marja Dąbrowska, 24 l. Długa 12.
7) 11. 1. 36. Pelagja Staszewska, 44 lata, Długa 3.
8) 14. 1. 36. Franciszek Bączyk, 37 lat, Rybaki 7.
9) 14. 1. 36. Aniela Strzelewicz, 2 mies. Rybaki 29.
10) 18. 1. 36. Andrzej Konwicki, 2 mies. Półwiejska 22.
11) 17. 1. 36. Stanisława Strycka, 58 lat, Łąkowa 17.

Chorzy parafjanie nasi, którzy w ostatnim tygodniu zostali zaopatrzeni:
Franciszka Machnicka, Kopernika 2,
Stefanja Rausch, Łąkowa 20,
Janusz Liepelt, Łąkowa 20,
Marja Kasprzak, Wały Król. Jadwigi 9,
Anna Śliwińska, Wały Król. Jadwigi 3a,
Franciszka Ulatowska, Strzałowa 7,
Jadwiga Wendlak, Rybaki 23.

cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 cze 2024, 08:41 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
Link w pierwszym poście tego rocznika.

Rok 1936.

Nr 12, 22.III.

Str. 3.

Sprawozdanie z przebiegu walnego rocznego zebrania Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

W niedzielę, dnia 16. 2. 1936 r. odbyło się roczne walne zebranie Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary na salce św. Anny.
Zebranie zagaił prezes p. Wiśniewski…
Po odśpiewaniu jednej zwrotki „Serdeczna Matko” objął przewodnictwo ks. Joachim Wolny.
Następnie przystąpiono do sprawozdań rocz. Z kolei sekretarka p. Doernerówna odczytała protokół z ostatniego walnego zebrania oraz odczytano sprawozdanie z całorocznej działalności Dzieła. Wyczerpujące sprawozdanie kasowe złożyła skarbniczka p. Wojciechowska.
Dochód w ub. roku wynosił 1 286,51 zł
Rozchód 1 163,52 zł
Saldo 122,99 zł
Na wniosek komisji rewizyjnej udzielono zarządowi absolutorjum.
Następnie przystąpiono do dalszego punktu obrad – wyboru nowego zarządu, do którego jednogłośnie wybrano: na prezeskę p.Woźnicką, na wiceprezesa p. Wiśniewskiego, na sekretarza p. Tomaszewskiego, na wicesekretarkę p. Prusówną, na skarbniczkę ponownie p. Wojciechowską, na wiceskarb. i bibljotekarkę p. Doernerównę, na członka zarządu p. Domżałową.
W skład komisji rewizyjnej na rok 1936 weszli: pp. Dolińska, Prusówna B. i Paluth.
Ks. Wolny w pełnych uznania słowach podziękował ustępującemu zarządowi za gorliwe wypełnianie powierzonych obowiązków, witając zarazem nowych członków zarządu i zachęcając ich do dalszej pracy nad rozwojem P. D. R. W. Jednocześnie wręczył ks. Przewodniczący p. Halaszównie od zarządu skromny upominek za pełną poświęcenia pracę dla dobra Dzieła. W dalszym toku omawiano plan pracy, którego realizacja nastąpi w bieżącym roku.
1. Uchwalono powiększyć ilość zebrań na 8 i ustalono zarazem terminy zebrań miesięcznych. Następne zebrania plenarne odbędą się 19. 4., 17. 5., 21. 6., 20. 9., 18. 10., 15. 11. i 13. 12, a więc w każdą trzecią lub czwartą niedzielę danego miesiąca.
2. Tematem tegorocznych wykładów będą tereny misyjne w Chinach. Obok odczytów zostaną członkowie poinformowani o pracach naszych misjonarzy przez stosowne czytanki misyjne i listy.
3. Zebrania dziesiętniczek i setniczek będą się odtąd odbywały co drugi miesiąc. W zakres tych zebrań wchodzić będą informacje, pogadanki ideowe, sortowanie znaczków oraz sprawa składek członkowskich.
4. Z imprez zaprojektowano: obchód wielkanocny, Opłatek, Wieczornicę misyjną, Wentę i wycieczkę. Zgodnie z życzeniem wielu członków odbędzie się w dniu 24 maja pielgrzymka do Częstochowy, o ile zbierze się 200 uczestników. Koszty przejazdu w obie strony wynosiłyby około 11 zł.
Z pośród zgromadzonych wyłoniło się na propozycję ks. Przewodniczącego koło pań, które będą pod kierunkiem pp. Domżałowej i Zimnochównej pracowały nad szyciem bielizny kościelnej. Na rok 1936 ustalono następujący budżet:
Dochód:
składki 750,- zł
Dzień misyjny 125,- zł
imprezy 125,- zł
Razem 1 000,- zł
Rozchód:
Centrala 600,- zł
bibljoteka 100,- zł
płótno 200,- zł
Razem 1 000,- zł
Na zakończenie obrad ks. Przewodniczący zachęca zebranych do gorliwej pracy i propagandy idei misyjnej wśród parafjan, aby szeregi członków P. D. R. W. stale rozszerzać, a tem samem znajomość prac misyjnych pogłębiać…

Str. 4.

Zapowiedzi ślubne:
63) Marjan Korowski, G. Wilda 24, Helena Dziubek, Ratuszowa 36.
64) Jan Śliwiński, Wielka 14, Marjanna Ciszyńska, Rybaki 10.
65) mgr. Franciszek Orbisz, Wierzbięcice 16, Janina Michowska, Lwów.
66) Jan Maksymiljan Świętek, G. Wilda 21 m. 29, Kazimiera Majewska, Obornicka 10 m. 1.
67) Stanisław Hoffmann, Karwowskiego 24 m. 4, Agnieszka Fabisiak, Rybaki 22 m. 8.
68) Antoni Jarmura, Czajcza, Wanda Matysiak, Żupańskiego.
69) Ferdynand Liszka, Rybaki 6 m. 5, Marja Cieniak, Kalisz.
70) Gerard Preuss, G. Wilda 45, Marta Smolińska, Grudziądz.
71) Sylwester Jaszczak, Rybaki 13 m. 23, Marta Suwalska, G. Wilda 82 m. 4.
72) Stanisław Kos, Kcynia, Janina Piekarek, Kwiatowa 6 m. 11.

Chorzy parafjanie nasi, którzy w ostatnim tygodniu zostali zaopatrzeni:
Małgorzata Wawrzynkiewicz, Kopernika 9,
Wiktorja Charczenko, G. Wilda 19,
Stanisława Hauptmann, Łąkowa 20,
Konstancja Górska, Strzelecka 12.

cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 cze 2024, 16:26 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
Link w pierwszym poście tego rocznika.

Rok 1936.

Nr 13, 29.III.

Str. 2.

Zaproszenie do złożenia daniny parafjalnej za ubiegły kwartał.

Wszystkie czynności przygotowawcze, potrzebne do wprowadzenia daniny, już są ukończone, - wykazy parafjan spisane, konto czekowe w pocztowej kasie oszczędności założone i wszelkie inne biurowe sprawy załatwione.
Rada Parafjalna przystępuje obecnie do zebrania daniny za czas od 1 stycznia do końca marca roku bieżącego.
Każdy parafjanin zaproszony do złożenia daniny otrzyma w najbliższych dniach w liście zamkniętym przekaz pocztowy, przeznaczony do przesłania daniny. Na przekazie tym znajdzie już wypisane swoje imię, nazwisko i adres.
Sam potrzebuje tylko na przekazie wypisać liczbami i słowami po trzykroć kwotę daniny a następnie oddać przekaz z pieniędzmi w urzędzie pocztowym. Poczta za swoje czynności pobiera 10 gr zapłaty.
Listy z przekazami pocztowemi zanosić będą do Szan. Parafjan nasi posłańcy kościelni, - ci sami którzy roznoszą gazetkę parafialną co tydzień.

Str. 3.

Bibljoteka parafjalna.
W ubiegłym tygodniu złożyli na rzecz bibljoteki parafjalnej p. Janicki, Rybaki 7-8 – 7 książek, p. Nowak, Półwiejska 21 – książki…

Str. 3, 4.

Wypisy z ksiąg kościelnych.

Zapowiedzi ślubne:
73) Jan Mieczysław Wiedal, k. Poplińskich 1a m. 5, Rozalja Bartoszak, p. Łąkowa 17 m. 11.
74) Józef Skrawski, wdow. Długa 14 m. 37, Gabryela Dembińska, p. Małeckiego 3 m. 21.
75) Jan Maik, k. Półwiejska 9a m. 3, Marja Klocek, p. Polna 21 m. 15.
76) Stanisław Korbsch, Półwiejska 23 m. 23, Jadwiga Śmigielska, Półwiejska 23 m. 23.
77) Zygfryd Gdaniec, k. Fabryczna 35b m. 36, Małgorzata Białecka, p. Rybaki 10a m. 10.
78) Antoni Świnka, k. Rybaki 18a, Cecylja Konieczna, p. Pamiątkowo par. Cerekwica.
79) Walter Sobera, Strzelecka 15 m. 6, Pelagja Bąk, Strzelecka 15 m. 6.
80) Marcin Dybizbański, k. Rybaki 21 m. 10, Joanna Janek, p. Stroma 7 m. 4.
81) Anatol Malinowski, k. Tarczowa 11 m. 1, Marja Józefa Henicz, p. Dr. Dębińska 1.
82) Józef Schonisch, k. Rybaki 18a m. 128, Apolonja Gryczka, Wiry.
83) Wacław Simiński, k. Łąkowa 18 m. 6, Kazimiera Olszewska, p. Kwiatowa 6 m. 7.

Śluby:
1936.
1) 14. 1. 36. Leonard Gawęcki, kaw. Półwiejska 22, Stefanja Prumbsówna, p. Łąkowa 8.
2) 12. 1. 36. Roman Pirat, wd. P. Wawrzyniaka 22, Marjanna Wieczorek, p. Długa 12.
3) 12. 1. 36. Bernard Śledzik, k. Radgoszcz, Stanisława Sobisiak, wd. Półwiejska 23.
4) 11. 1. 36. Kazimierz Boesche, k. Wodna 6, Marja Wrzalik, p. Wierzbięcice 6.
5) 18. 1. 36. Sylwester Michalski, k. Łazienna 1a, Pelagja Grochówna, p. Długa 5.
6) 21. 1. 36. Brunon Wiśnicki, k. Toruń, Helena Płoszyńska, p. Długa 9.
7) 19. 1. 36. Leon Zbierski, k. Wierzbięcice 16, Marja Wielińska, p. Wierzbięcice 16.
8) 18. 1. 36. Stanisław Wiemann, k. Rybaki 21, Zofja Urbańska, p. Rybaki 21.
9) 8. 2. 36. Jerzy Tierling, k. Karwowskiego 24, Helena Konieczna, p. Stroma 26.
10) 27. 1. 36. Adam Popa, k. Sielska 10, Cecylja Koschnik, p. G. Wilda 36.
11) 26. 1. 36. Leon Kazuś, k. Słowackiego 20, Marjanna Stępniak, p. Długa 11.
12) 26. 1. 36. Feliks Janowski, k. Kazimiera Zawal, p. Stroma 23.
13) 8. 2. 36. Ferdynand Trachmann, k. Starołęka, Irena Kokocińska, p. Plac Karmelicki 1a.
15) 2. 2. 36. Franciszek Klimecki, k. Wioślarska 65, Marja Preuss, p. Łąkowa 13.
16) 2. 2. 36. Flojan Wawrzynowicz, k. Rybaki 3, Helena Stachowiak, p. Różana 4a.
17) 2. 2. 36. Józef Przybylak, k. M. Garbary 1, Leokadja Fetter, p. Rybaki 31.
18) 2. 2. 36. Stanisław Bukowski, k. Gąsawy, Eleonora Pawalczyk, p. Półwiejska 12.

(brak zapisu nr 14).

Zgony:
12) 18. 1. 36. Władysław Majchrowicz, 60 lat, Kopernika 3.
13) 20. 1. 36. Stanisław Orsztynowicz, 21 lat, Pobiedziska.
14) 20. 1. 36. Bolesław Chmielewski, 60 lat, Strzałowa 7.
15) 23. 1. 36. Stanisław Lewandowski, 62 lata, W. Król. Jadwigi 7a.
16) 25. 1. 36. Izabela Arendt, 46 lat, Półwiejska 16.
17) 27. 1. 36. Marta Diebler, 25 lat, Długa 11.
18) 29. 1. 36. Antoni Prymas, 27 lat, Górna Wilda 25.
19) 29. 1. 36. Pelagia Przybylska, 54 lata, Strzelecka 9.
20) 29. 1. 36. Irena Kamińska, 15 lat, Górna Wilda 41.
21) 2. 2. 36. Franciszka Radomska, 64 lata, Strzelecka 19.
22) 3. 2. 36. Stanisław Klage, 27 lat, Kopernika 6.
23) 1. 2. 36. Anna Karaśkiewicz, 64 lata, Wały Jagiełły 2a.
24) 6. 2. 36. Zbigniew Skrzypek, 32 lata, Rybaki 8.
25) 7. 2. 36. Pelagja Lewandowska, 29 l. Długa 11.
26) 8. 2. 36. Daniela Ratajczak, 4 mies. G. Wilda 41.
27) 9. 2. 36. Sylwester Nowak, 2 mies. Hip. Cegielskiego 3.
28) 13. 2. 36. Marja Hadyńska, 63 lata, Łąkowa 20.
29) 12. 2. 36. Stanisław Rupiński, 70 lat, Kwiatowa 14.
30) 13. 2. 36. Jan Krawczyk, 32 lata, Strzelecka 20.
31) 20. 2. 36. Stanisław Moczyński, 74 lata, Kopernika 3.
32) 25. 2. 36. Stanisław Banaszkiewicz, 59 lat, Łąkowa 13.
33) 25. 2. 36. Sylwester Sulek, 50 lat, Wierzbięcice 19.
34) 28. 2. 36. Marjan Pichel, 39 lat, W. Król. Jadwigi 2.

W kwietniu przypadają następujące rocznice zgonu naszych zmarłych parafjan:
1. 4. Teofil Skrzypczak, Półwiejska 10,
3. 4. Antonina Dąbrowska, Łąkowa 14,
12. 4. Józef Antecki, św. Czesława 8,
16. 4. Czesława Pospieszyńska, Kwiatowa 9,
25. 4. Szczepan Judek, Półwiejska 25,
29. 4. Bernard Zdrojewksi, Rybaki 16,
29. 4. Wiktorja Jęczmionka, Rybaki 14,
30. 4. Marja Szczuka, Rybaki 26.

cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lip 2024, 08:48 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
Link w pierwszym poście tego rocznika.

Rok 1936.

Nr 14, 5.IV- brak wypisów.

Nr 15, 12.IV.

Str. 4.

Bibljoteka parafjalna.

Podaje się do wiadomości szan. parafjan, iż bibljoteka będzie czynna w II. święto Wielkanocy od godz. 12-13.
P. Całkówna, Łąkowa 14, ofiarowała 16 książek…

Wypisy z ksiąg kościelnych.

Zapowiedzi ślubne:
84) Michał Wiciak, Dr. Urbanowska 5, Martyna Szynka, Rybaki 27 m. 4.
85) Blachnierek Stefan, Stroma 23 m. 18, Urszula Swendrowska, Grobla 20.
86) Paweł Zygmunt Hęciak, Ostrów, Marja Tadeusz, Półwiejska 39.
87) Marjan Borowiak, G. Wilda 25, Marja Janik, ks. Wawrzyniaka 5 m. 13.
88 ) Adam Jaśkowiak, Ogrodowa 2, Antonina Szrama, Ogrodowa 2.
89) Józef Marchewka, Strzałowa 7, Erbert Zofja, Garbary 1 m. 17.
90) Franciszek Wójt, Traugutta 32, Zofja Jeż, Rybaki 20 m. 16.
91) Stanisław Pawlak, Przybrodzie, Helena Mańka, Strzelecka 25 m. 7.
92) Stanisław Piasny, Przemysłowa 29 m. 5, Katarzyna Otto, Junikowo.
93) Stefan Starybrat, Wały Król. Jadwigi 6 m. 1, Weronika Biała, G. Wilda 44 m. 1.
94) Franciszek Dembiński, Wierzbięcice 15 m. 2, Anna Chorzelewska, Żupańskiego 5 m. 3.
95) Henryk Antoni Kucnerowicz, M. Focha 95 m. 17, Marja Elżbieta Lange, Łąkowa 14a.
96) Heljodor Przybył, Półwiejska 10 m. 17, Cecylja Kuhn, Kosińskiego 8 m. 3.
97) Edmund Springer, k. Różana 21, Leokadja Wypijewska, p. M. Focha 36.
98) Franciszek Łeszyk, k. Kopernika 10, Pelagja Dwornik, p. Podgórna 2a.
99) Artur Wolski, k. Przemysłowa 29, Anastazja Tetzlaff, p. Obornicka 87.
100)Stanisław Ogrodowski, wdowiec, Przemysłowa 30, Marja Wojciechowska, p. Czarnotki par. Zaniemyśl.
101) Antoni Smitkowski, wdowiec, Stęszew, Marjanna Jędrach, p. Powidzka 20, przedtem Półwiejska 16.
102) Leon Musiał, k. Słowackiego 48, Władysława Malinowska, p. Słowackiego 48, przedtem Długa 7.

cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lip 2024, 11:21 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
Link w pierwszym poście tego rocznika.

Rok 1936.

Nr 16, 19.IV.

Str. 3, 4.

Święcone dla ubogich naszej parafji.

„Wesoły nam dzień dziś nastał” – na tych słowach pieśni oparł ks. Prałat swe do serc płynące przemówienie przy poświęceniu potraw przygotowanych z Wielką Sobotę na salce św. Anny dla ubogich naszych parafjan przez Stow. Pań Miłosierdzia sw. Wincentego a`Paulo. Bez przesady powiedzieć można, że radość zagościła na twarzach zgromadzonych osób, dla których wydawano „święcone”, składające się z chleba, strucla, mięsa, kiełbasy, jaj, cukru, kawy, grochu i krupów. Obdarzono 100 rodzin i 73 samotne, ogółem 471 osób…
Zarząd Stowarzyszenia.

Str. 4.

W Wielką Sobotę, dnia 11 kwietnia br., o godz. 13 w salce parafjalnej urządziła Konferencja św. Wincentego a`Paulo „święcone” dla ubogich parafji Bozego Ciała, swej opiece oddanych.
Na podarunki świąteczne złożyły się strucle, chleb, mąka, cukier, kawa, cykorja, sól, jajka, mydło, mięso, kiełbasa, smalec i przyprawy do zup, wartości blisko 500 zł. Obdarowano ogółem 79 rodzin, składające się z 219 osób. Prócz tego otrzymało 79 rodzin „Przewodnik Katolicki”.
Rozłożone na stołach dary świąteczne poświęcił ks. Konopiński, który wspólnie z zebranymi odmówił modlitwę. Potem przemówił do biednych w serdecznych słowach prezes konferencji p. Seweryn Andrzejewski życząc im zdrowia i błogosławieństwa Bożego na święta.
W końcu podziękował pp. Ofiarodawcom, którzy datkiem przyczynili się do urządzenia „święconki”.
Zarząd.

Święconki w Wydziale Parafjalnym Caritas wydano dla 42 rodzin i dla 14 samotnych, razem 212 osób.
Siostra Elżbieta.

Chór kościelny pod wezw. św. Cecylji
oddział II – chłopców.

W dniu 16 marca br. odbyło się w salce parafjalnej zebranie konstytucyjne oddziału II, chłopców, przy udziale 22 kandydatów. Zebranie zagaił ks. dyr. H. Mały, który w pięknych słowach zobrazował cele śpiewu kościelnego.
Kierownikiem oddziału mianował ks. Dyrektor p. Lecha Hoffmanna, członka zarządu oddziału I. Pozostałe funkcje objęli: dyrygent: p. Rosada – prezes I. oddziału, sekretarza: drh. Mrugalski Józef, skarbnika: drh. Janicki Henryk, bibliotekarza: drh. Wodarz Franciszek.
Komisja rewizyjna oddziału I.
W toku dyskusji ustalono, że lekcje będą się odbywać w każdą środę i sobotę o godz. 19 podczas których przyjmować się będzie nowych członków.
Zachęcając chłopców do pilnej i wytrwałej pracy, solwował ks. Dyrektor zebranie hasłem „Cześć Pieśni”.

Fundusz pośmiertny.

Na pokrycie kosztów pogrzebu wypłacono z kasy Funduszu Pośmiertnego rodzinom następujących zmarłych:
1. dnia 10 lutego 36 r. pośmiertne po śp. Andrzeju Kolasińskim, zam. przy ul. Fabrycznej 37 – w sumie 400 ,- zł. Wypadek 8.
2. dnia 12 lutego 36 r. pośmiertne po śp. Marjannie Hadyńskiej, zam. przy ul. Łąkowej 20 - w sumie 400,-zł . Wypadek 9.
3. dnia 25 lutego 36 r. pośmiertne po śp. Katarzynie Wyrwickiej, zam. przy ul. Dolna Wilda 54 – w sumie 400,- zł. Wypadek 10.
4. dnia 11 marca 36 r. pośmiertne po śp. Józefie Pietruszak, zam. przy ul. Kwiatowej 11 – w sumie – 400,- zł. Wypadek 11.
5. dnia 30 marca 36 r. pośmiertne po śp. Juljanie Kalickim, zam. w Owińskich – w sumie 400,- zł. Wypadek 12.
Szanownych członków Funduszu uprasza się o zapłacenie wszystkich zaległych składek do I. kwartału 1936 włącznie na ręce pp. kwestarzy lub w biurze parafjalnem w poniedziałki od 10-10.30, - a kwestarzy od 10.30 – 11. Tamże przyjmuje się zapisy nowych członków do 45 roku życia – na pełne wsparcie i od 45 – 55 r. na pół wsparcia.
Składki wynoszą 3,- zł kwartalnie.

cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lip 2024, 21:10 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
Link w pierwszym poście tego rocznika.

Rok 1936.


Nr 17, 26.IV.

Str. 3.

Działalność Pań Miłosierdzia w naszej parafji.

W ubiegłym roku, od 1 kwietnia 1935 do końca marca roku bieżącego, ubodzy naszej parafji otrzymali z poręki Stowarzyszenia Pań Miłosierdza:
18 105 funtów chleba,
5 382 litrów mleka,
626 funtów mięsa,
118 funtów tłuszczu,
650 funtów mąki,
1 400 funtów towarów kolonialnych,
200 funtów mydła.
Szczegółowe sprawozdanie z całorocznej działalności umieścimy w następnych numerach naszego Tygodnika. Tymczasem podajemy tylko same liczby, które wymownie świadczą o czynnej miłości bliźniego wśród naszych parafjan.

Bibljoteka parafjalna.

Na życzenie Szan. Czytelników, bibljoteka P. A. K. będzie odtąd otwarta w porze letniej aż do odwołania, w każdą sobotę począwszy od dnia 25. 4. i to od godz. 19 – 20 (7 – 8 wieczorem).
W dalszym ciągu na rzecz bibljoteki złożył p. Murawski H. W. Kr. Jadwigi 2 – 2 książki…

Str. 3, 4.

Fundusz pośmiertny.

Na pokrycie kosztów pogrzebu wypłacono pośmiertne z kasy Funduszu Pośmiertnego rodzinom następujących zmarłych:
1. po śp. Zuzannie Kabat, zamieszkałej przy ulicy Rybaki 4/6, zmarłej 30 marca 1936 – sumę 400,- złotych. Wypadek 13.
2. po śp. Aleksym Bober, zam. przy ulicy Kopernika, zmarłym 2 kwietnia 1936 – sumę 60,- złotych. Wypadek 14.
3. po śp. Antonim Lubierskim, zam. przy ulicy Murnej 3, zmarłym 8 kwietnia 1936 – sumę 400,- złotych. Wypadek 15.
Członków Funduszu uprasza się o zapłacenie składek za bieżący kwartał (II-gi 1936).
Wpłacać można na ręce kwestarzy. W biurze przyjmuje się w poniedziałki od 10 – 10.30, od kwestarzy od 10.30 – 11.

Str. 4.

Zapowiedzi ślubne:

104) Zygmunt Mecler, Chodzież, Gertruda Kowalska, G. Wilda 22 m. 11.
105) Michał Kaleta, Cegielskiego 3 m. 5, Marjanna Proszyk, Pl. Wolności 17 m. 37.
106) Jan Stachowiak, Rybaki 19, Anna Ludwiczak, Lubiń.
107) Edmund Banas, Umińskiego 5 m. 15, Kazimiera Perz, D. Wilda 28 m. 6.
108) Wawrzyniec Piątkowski, Długa 4, Józefa Kaczmarek, Długa 4.

(brak zapisu nr 103).

cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lip 2024, 18:58 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
Link w pierwszym poście tego rocznika.

Rok 1936.

Nr 18, 3.V.

Str. 2.

Bibljoteka parafjalna.

…Na rzecz bibljoteki parafjalnej złożyła p. Dolinska, Kwiatowa 11 – 7 książek…

Podziękowanie.

Na święcone dla ubogich złożyli dary: Bank Komunalny, Bank Cukrownictwa, fa Milachowski i Szyfter, Młyn Hermanna, pp. Z. D., Łozińska, N. N., Wojtkowska, N. N., F. i K. Ludwigowie, Hoffmannowa, Wrzesińska, ks. Mały, Skupiewska, Słonińska, Urbańska, Wiśniewska, N. N., Jeżewska, Rugowa, Krąkowska, Rau, Prusówna, Klapecka, Świetlikowa, Simińska, Feder, Nieborakowa, Kolanowa, N. N., Globiszowa, Swaczyna, Pilaczyńska, Winowska, Liepeltowa, Barcikowska, Duralska, Piotrowiakowa, Czaplicka, W. A., Czyż, Rajewska, Jurkiewicz, Bilska, Bruska, Polcynowa, Pilwinska, Kantecka, Jankowiakowa, Dobska. Zebrano ogółem łącznie z datkami pań czynnych 127 ft. mąki, 88 ft. cukru, 113 ft. grochu, 64 ft. mięsa, tłuszczu i wędlin, 16 ½ ft. krupów, 29 ft. kawy, 6 p. różnych artykułów spożywczych, 758 jaj i 72,50 gotówką…
Zarząd Stow. Pań Miłosierdzia św. Wincentego a`Paulo.

Str. 3.

Stow. Pań Miłosierdzia św. Wincentego a`Paulo
odbyło swe roczne walne zebranie w poniedziałek, 20 kwietnia, o godz. 17 na salce św. Anny, pod przewodnictwem ks. prałata Rankowskiego z udziałem 42 pań i przewodniczącej Rady Miejscowej Stow. Pan Miłosierdzia p. M. Milewskiej…
Sekretarka p. Puckałowa odczytała protokół z ostatniego plenarnego zebrania, w związku z którym ks. Prałat wyjaśnia, że mocą uchwały Rady parafjalnej podstawy daniny kościelnej znacznie się obniżyły, mianowicie w najniższym stopniu zamożności parafjanin winien złożyć 1 grosz dziennie, w drugim 3 grosze a w trzecim 5 groszy dziennie przez cały rok. Ponieważ danina jest dobrowolna, może ją każdy zwiększyć lub zmniejszyć według własnego sumienia i nie powinien uważać ją za zwyczajną opłatę, lecz za dobry uczynek o znamionach nadprzyrodzonych jak modlitwa, post, jałmużna.
Następują sprawozdania roczne z działalności stowarzyszenia, które odczytuje sekretarka, oraz sprawozdanie skarbniczki p. Gackiej, które wykazuje obrót roczny w sumie 7 000 zł.
W dyskusji nad sprawozdaniami wyłoniła się kwestja, czy stow. może ze swych funduszów popierać inne cele jak „Przystań” lub stow. siostrzane na peryferjach i postanowiono sprawę tę zgodnie ze statutem wyświetlić. P. Milewska wyraża imieniem Rady Wyższej i Miejscowej uznanie za gorliwą i owocną pracę.
Długoletnia i dla stow. bardzo zasłużona wiceprzewodnicząca p. Hel. Krajnowa wyprowadziła się z parafji i z powodu wielkiej odległości nie może być nadal członkiem zarządu, chociaż nadal pozostaje czynnym. Przystąpiono do wyborów uzupełniających i zarząd posiada obecnie następujący skład: przewodnicząca Marja Pewińska, I. zastępcz. N. Puckałowa, II. St. Niemierowiczowa; sekretarka I. Pawliczakowa, zastępcz. W. Marciniakowa; skarbniczka M. Gacka, zast. St. Krencówna; szafarki M. Hoppowa i St. Latowska.
Następnie zawiadamia przewodnicząca, że p. prof. Hel. Jeżewska, chcąc przysporzyć kasie naszej dochodów, wygłosi 10 maja o godz. 20 na sali koncertowej św. Marcina interesujący odczyt z przezroczami o kaplicy sykstyńskiej. Bilety w cenie 1 zł i 75 gr są już do nabycia u pań czynnych. Pozatem dziękuje za dary na święcone i prosi o zainteresowanie się sprawą ubrania dzieci niezamożnych przystępujących do I. Komunji św. i jedna z obecnych, p. R. wyraziła gotowość przyodziania 1 chłopca.
Po rozdaniu dyplomów nowym członkom, apeluje ks. Prałat ponownie do prawdziwego przejęcia się ideą miłosierdzia i kończy zebranie tradycyjną modlitwą.

Fundusz pośmiertny.
Na pokrycie kosztów pogrzebu wypłacono pośmiertne 400,- złotych z kasy Funduszu Pośmiertnego rodzinie śp. Magdaleny Majcherek, zamieszkałej przy ul. św. Marcina 26 m. 8, zmarłej 19. 4. 1936 r. Wypadek 16…

Str. 4.

Zapowiedzi ślubne:
109) Stanisław Chełmikowski, k. Półwiejska 41, Marjanna Maćkowska, p. Półwiejska 18.
110) Stefan Warzycha, k. G. Wilda 31, Helena Goscz, p. G. Wilda 31.
111) Marjan Karaśkiewicz, k. W. Jagiełły 2a, Marjanna Kaczmarek, p. Długa 4.
112) Stefan Ratajczak, k. Łąkowa 17, Zofja Grossmann, p. Krańcowa 10.
113) Stanisław Sroka, k. Łąkowa 5, Marja Biesiada, p. Kalisz.
114) Edward Nowicki, k. Kopernika 5, Marjanna Przybylska, p. Półwiejska 35.
115) Aleksander Zajączek, k. Kopernika 2, Pelagja Jaśkowiak, p. Sew. Mielżyńskiego 1.
116) Mieczysław Tyczewski, k. Piaskowa 8, Stanisława Badurska, p. Długa 11.
117) Paweł Perzak, k. Wiśniowa 75, przedtem W. Kr. Jadwigi 11, Anna Ziemska, p. Wiśniowa 75.

W maju przypadają następujące rocznice zgonu naszych parafjan:
2. 5. Benedykt Krzywiński, Rybaki 7,
2. 5. Franciszek Skubis, Strzałowa 3,
2. 5. Anastazy Abramczyk, Wierzbięcice 19,
9. 5. Tadeusz Wróblewski, Łąkowa 14,
12. 5. Marja de Kleist, W. Kr. Jadwigi 11,
13. 5. Józefa Scholz, Kwiatowa 3,
16. 5. Stanisława Kulerska, Półwiejska 16,
16. 5. Jan Grzegorzewicz, Rybaki 19,
18. 5. Paweł Borowicz, Łąkowa 16,
26. 5. Józefa Rzanna, Strzelecka 13,
27. 5. Alfons Krajna, G. Wilda 19,
24. 5. Balbina Kędziora, św. Czesława 4,
25. 5. Leon Ludkowski, Łąkowa 14,
27. 5. Anna Frankiewicz, Rybaki 9.

Edmund Hankiewicz
dentysta
przyjmuje obecnie
ul. Półwiejska 12 I. piętro
Porady i kosztorysy bezpłatnie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lip 2024, 14:23 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1911
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
Link w pierwszym poście tego rocznika.

Rok 1936.

Nr 19, 10.V.

Str. 2.

Bibljoteka parafjalna.

W ostatnim tygodniu złożył na rzecz bibljoteki parafjalnej p. Janicki, Rybaki 8 – 5 książek…

Str. 3, 4.

Sprawozdanie roczne z działalności Stow. Pań Miłosierdzia św. Wincentego a`Paulo par. Bożego Ciała w Poznaniu za czas od 1. IV. 1935 r. do 31. III. 1936 r.

„Nie ma tego złego, coby na dobre nie wyszło”. Myśl ta samorzutnie nasunęła się przy poniższem zestawieniu w naszej całorocznej działalności. Złą jest obecna bardzo krytyczna konjunktura gospodarcza, która wszystkim bez wyjątku daje się we znaki, a jeszcze gorsze wynikające z tych warunków bezrobocie, gnębiące u nas w Poznaniu kilkanaście tysięcy rodzin. Dobrem jest to, że wskutek tego materjalnego ucisku w ostatnich latach nastąpił zasadniczy zwrot w wewnętrznem nastawieniu tej części społeczeństwa, której jeszcze jako tako się powodzi. Coraz mniej samolubnego dbania tylko o swoje własne powodzenie, a coraz więcej objawów prawdziwej miłości bliźniego.
Rok ubiegły i naszą parafję zespala w coraz więcej kochającą się rodzinę, w której zamożniejsi członkowie udzielają bezustannie pomocy ubogim za pośrednictwem naszego Stowarzyszenia, a dowodem tak obfity plon z „Tygodnia Funta” od 8. – 15. IV. 35 i „Tygodnia Miłosierdzia” od 1. – 8. XII. 35 oraz życzliwe poparcie przez ogół lepiej sytuowanych parafjan wszystkich naszych imprez, które poza składkami członkiń wspierających i kwestami przed kościołem tak poważnie zasilają naszą kasę. Imprez dochodowych urządziłyśmy w ciągu roku 7. Na ostatni kwartał przypadają: wykupione przedstawienie „Poskromienie Złośnicy” w Teatrze Nowym dn. 7. I. 36 r., podwieczorek w Belwederze 16. II., który cieszył się dobrem powodzeniem i przyniósł około 300,- zł zysku, oraz wykupione przedstawienie „Stare wino” w Teatrze Polskim 17. III., które mimo tanich biletów dało 120,- zł dochodu. Nadzwyczajnym dochodem była też za pośrednictwem Rady Miejscowej poraz pierwszy udzielona nam subwencja z Magistratu w wysokości 335,- zł i subwencje w gotówce i naturaljach przedsiębiorstw prywatnych, wymienionych w poprzednich sprawozdaniach kwartalnych.
Stałą opieką otaczałyśmy 90 rodzin, 64 samotne, w tem 16 chorych 4 kaleki i 1 małżeństwo głuchoniemych. Jednorazowego wsparcia udzielono 39 rodzinom i 32 samotnym. Ogółem 539 osób korzystało z naszej pomocy a rozdzielono między nich przeszło 181 ctr. chleba, 5382 litr. mleka, towarów kolonjalnych, jak cukier, kawa, krupy, groch itd. 14 ctr., mąki 6 ½ ctr., kartofli 3 ctr., jaj 52 mdl., mięsa i kiełbas 626 ft., tłuszczu 118 ft., opału 80 ctr., 232 kawałków mydła i proszku do prania. Święconem sutem obdarzono 518 osób, a obfitą gwiazdką 497 osób. Materjałów na bieliznę i odzież wydano 76 m., odzieży nowej 20 sztuk, używanej 128 szt., nowych par obuwia 25, używanych 33 i dostarczono 76 par zelówek dla dzieci szkolnych i dla dorosłych. Za pośrednictwem naszem otrzymali dzieci szkolne i dorośli w domach prywatnych 2 430 obiadów, a pewien student na nasz koszt w Taniej kuchni 72 obiady. Do I. Komunji św. ubrano całkowicie 6 dzieci, częściowo 1. Postarano się o pracę dla 5 ubogich i bezrobotnych, o urzędowe zapomogi dla 7 osób. W szpitalu lub przytułku umieszczono 4 osoby. Ułatwiono wyjazd na kolonje letnie, do klasztoru lub do lecznicy, prolongowano kwity lombardowe, zakupiono lekarstwa, opłacono pogrzeb, postarano się o dwa mieszkania dla ubogich. Udzielono pomocy przy założeniu warsztatu pracy rzemieślnikowi. Starano się o ulokowanie nieślubnego dziecka, najęto praczkę dla chorej, wydano 2 wyprawki dla niemowląt, 1 leżankę i 1 łóżko. Wszystkie te czynności wymagały około 4 500 osobistych odwiedzin ubogich i chorych w ich mieszkaniach.
Wypełniając te wszystkie uczynki miłosierne co do ciała, nie zaniedbałyśmy ważniejszego i znacznie trudniejszego odcinku naszej działalności, mianowicie pełnienie uczynków miłosiernych co do duszy. Trudniej pracę tę ująć w ścisłe cyfry, jednak i tu zanotować możemy konkretne fakty, jak nawrócenie się 5 osób w wierze obojętnych, nakłonienie 4 mężczyzn do przyjęcia Komunji św. Wielkanocnej, spowodowanie udzielenia 3 chrztów św., doprowadzenie do ślubu kościelnego 2 małżeństw. Opieką domową otacza się 5 dziewcząt i kobiet moralnie zaniedbanych, 3 pijaków oraz 3 rodziny więźniów. Młodzież bezrobotną pozaszkolną kierujemy do szeregów Kat. Stow. Młodzieży, które swem wypróbowanem wpływem niejedną młodą duszę uratowały od zguby, a 3 chłopców ulokowałyśmy na specjalnych kursach dla młodzieży pozaszkolnej. Do pracy nad ratowaniem dusz zaliczę dostarczanie Przewodników Katolickich i Tygodników Kościelnych naszym ubogim, stałą walkę z sekciarstwem i niemoralnością w rodzinach, ciągłe nawoływanie do praktyk religijnych, udzielenia wskazówek wychowawczych niedoświadczonem lub niedbałym matkom…
Bierzemy udział w pogrzebach 4 członkiń i 6 ubogich i we mszach św. w ich intencji przez nasze stowarzyszenie zamówionych.
Stowarzyszenie nasze współpracuje z Opieką Społeczną, z wydziałem parafjalnym Caritas i ostatnio z Miejskim Komitetem Pomocy Bezrobotnym.
Regularną składką wspieramy „Przystań”, „Opieka Polska nad Rodakami na Obczyźnie” i Radę Wyższą i Miejscową naszych Stowarzyszeń. W ostatnim kwartale wypłynęła nagląca sprawa pomocy dla stow. wincentyńskich na peryferjach naszego miasta, które walczą z wielkiemi trudnościami. Lokuje się na Dębcu, Głównej, Naramowicach, Górczynie i w parafji św. Jana wszystkich z centrum eksmitowanych i rodziny z likwidującego się smutnej pamięci „Wesołego Miasteczka”. Parafje te zawsze już były biedne, a obecnie warunki są wprost rozpaczliwe. Stosunkowo lepiej materialnie postawione Stow. z centrum musiały przyjść im z pomocą i również nasze Stow. złożyło jednorazowy dar na peryferje w wysokości 100,- zł.
Jest jednak jedna sprawa, która napełnia nas troską, mianowicie ubytek członkiń. Pań czynnych jest obecnie 31, ubyło w ciągu roku 6 pań, w ostatnim kwartale pp. Kaczmarkowa, Studniarska i Piotrowska. Pań datkujących jest 189, śmierć zabrała 4 panie, w ostatnim kwartale śp. Wiktorję Kufelową, wystąpiło 16 pań. Na ich miejsce uzyskano 14 nowych członkiń, od nowego roku wstąpiły: pp. Leokadja Hołożanka, Kwiatowa 10 i Rakocowa, Romana Szymańskiego 7. Ogólna liczba członkiń wynosi 220, zatem ubyło 12 pań. Zwracamy się więc do obecnych z serdeczną prośbą, by w gronie swych krewnych i znajomych zechciały zachęcać do przystąpienia do naszego stowarzyszenia. Cel jest wzniosły, współpraca harmonijna i życzliwa, dające pełne zadowolenie…
Zarząd.
Poznań, dnia 20 kwietnia 1936 r.

Str. 4.

Wypisy z ksiąg kościelnych.

Zapowiedzi ślubne:
118) Piotr Kwiatkowski, k. Patr. Jackowskiego 29, Stanisława Szostak, Różana 33 m. 6.
119) Czesław Sabiniewicz, Kwiatowa 4 m. 8, Klara Perczak, Podgórna 8 m. 8.

Śluby:
19) 4. 2. 36. Antoni Zięciak, wd. Poznańska 56, Franciszka Łukasiewicz, p. Półwiejska 6.
20) 16. 2. 36. Antoni Wawrzyńczak, k. Różana 6, Stefanja Kasztelan, p. Różana 6.
21) 15. 2. 36. Stefan Idaszak, wd. Różana 21, Józefa Balbińska, wd. Łąkowa 18.

cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 322 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL