Witam was serdecznie.
W Poznaniu zachowało się jeszcze do dnia dzisiejszego kilka wież ciśnień. Zabytki mają bardzo ciekawą historię. Można nawet napisać, że nieistniejąca już Wieża Górnośląska, będąca również wieżą ciśnień, rozsławiła Poznań na cały świat.
Wieża ciśnień jest to konstrukcja, która zazwyczaj umieszczana jest na wysokim wzniesieniu, aby umożliwić dystrybucję wody pod stałym ciśnieniem. Technologia ta nie jest jednak sama w sobie nowa: już w 100 r. n.e. Rzymianie używali wież wodnych jako łącznika między akweduktami a fontannami publicznymi. Rozwój wież ciśnień jest nierozerwalnie związany z rozwojem kolei, ponieważ dawne lokomotywy parowe wymagały dużych ilości wody do utrzymania ich w ruchu. Dostępność wody pitnej w domu przyczyniła się do szybkiego rozwoju tych budowli.
Jaka jest funkcja wieży ciśnień?Działanie wieży ciśnień opiera się na prostej, ale bardzo mądrej zasadzie: woda jest przechowywana w zbiorniku, który działa jako bufor pomiędzy przepływem wymaganym przez mieszkańców, którzy wykupili usługę, a przepływem dostarczanym przez stację pomp. Chroni to pompy, zapobiegając ich zbyt częstemu uruchamianiu i równoważąc ilość wody, gdy zużycie jest niższe niż produkcja. Magazyn ten daje również uprzywilejowany dostęp straży pożarnej, gdy zachodzi wyjątkowa potrzeba użycia wody do gaszenia pożaru. W obecnym zastosowaniu woda zgromadzona w zbiorniku wieży ciśnień jest następnie przesyłana do sieci grawitacyjnej, która rozprowadza ją do wszystkich okolicznych domów podłączonych do niej.
Na zdjęciu
wieża ciśnień przy ulicy Klenowskiej - Poznań / autor zdjęcia @ Koefbac