Witam.
"Tygodnik Kościelny Parafji Bożego Ciała"
(pisownia oryginalna).
link powyżej.
Rok 1934.Nr 49, 9.XII.
Str. 2.
Jubileusz jako marszałek.
Dnia 8 grudnia, w święto M. B. Niepokalanie Poczętej, obchodzi p. Nowacki 35-letni jubileusz jako marszałek przy naszym kościele. Na tym stanowisku, którego dotychczas zawsze gorliwie wypełniał, życzymy mu wszyscy, aby się doczekał 50-letniego jubileuszu przy czerstwem zdrowiu.
Str. 4.
Wypisy z ksiąg kościelnych.
274) Piotr Orłowski, k. Stroma 6, Bożena Kozanecka, p. Rolna 23.
275) Leon Grabski, k. Rybaki 7, Monika Marczak, p. Górna Wilda 38.
276) Henryk Kłossek, k. Łąkowa 21, Helena Zakrzewska, p. Górna Wilda 54.
277) Stanisław Przybył, k. Długa 7, Wiktorja Flak, p. Długa 7.
278) Alfons Grzeszkowiak, k. Wały Zygmunta Augusta 3, Kazimiera Gronowska, p. Łąkowa 12.
279) Marceli Wyrwiński, k. Górna Wilda 44, Wanda Mentkowska, p. Wierzbięcice 18.
280) Tadeusz Kowal, k. Wrocławska 10, Władysława Przybylak, p. Górna Wilda 38.
Zgony:
149) 2. 11. 34. Jerzy Jeżewski, 61 lat, Rybaki 26.
150) 3. 11. 34. Elźbieta Skarzyńska, 24 lata, Kopernika 10.
151) 6. 11. 34. Wiktorja Janicka, 37 lat, Łąkowa 15.
152) 6. 11. 34. Emilja Rolewicz, 3 mies. Długa 11.
153) 8. 11. 34. Marcin Podlewski, 59 lat, Łąkowa 7a.
154) 7. 11. 34. Edward Bidziński, 2 l. Marji Magdaleny 3.
155) 7. 11. 34. Danuta Osińska, 2 ½ mies. Marji Magdaleny 3.
Chorzy naszej parafji, którzy w ostatnim tygodniu zostali zaopatrzeni:
Apolonja Zdanowicz, Raczyńskich 2,
Antonina Kiełczewska, Strzelecka 6,
Łucjan Kluj, Łąkowa 14,
Augustyna Nawrocka, W. Kr. Jadwigi 6.
Nr 50, 16.XII.
Str. 2.
Podziękowanie.
W środę, dnia 5 grudnia rb. odbył się w sali koncertowej św. Marcina wieczór artystyczny urządzony staraniem Stowarzyszenia Pań Miłosierdzia św. Wincentego a`Paulo parafji Bożego Ciała.
Dochód przeznaczony był na gwiazdkę dla naszych ubogich. Wieczór ten miał piękny i treściwy program, to też powodzenie jego było całkowite, sala była pełna a goście wyrażali swe zadowolenia rzęsistemi oklaskami. Na początku usłyszeliśmy ciekawy wykład o sławnym zamku książąt Sanguszków w Podhorcach w wschodniej Małopolsce, mieszczącym w sobie drogocenne pamiątki i zabytki z dawnych wieków. Wykład objaśniany przeźroczami zaciekawił wszystkich słuchaczów a prelegentka pani Dr. Józefa Orańska otrzymała jako wyraz wdzięczności bukiet kwiatów.
Z kolei p. Bogdan Kaźmierczyk raczył uczestników wieczoru doskonałą muzyką na fortepianie, zaś pani Kaja Lison przepięknym śpiewem koloraturowym. Następnie śpiewał p. prof. Roman Heising dwie śliczne i znane pieśni polskie, które wywołały burzę oklasków i zniewoliły śpiewaka do powtórki. Tak samo następne pieśni śpiewane wespół z panią Gogojewicz oraz solowe pieśni samej pani Sławy Gogojewicz wywołały entuzjazm wszystkich gości. W końcu usłyszeliśmy nadzwyczajną grę p. Ireny Weberówny na fortepianie, wykonaną z podziwu godną biegłością i głębokiem odczuciem.
Wszyscy wykonawcy wieczoru artystycznego zasłużyli się naszym ubogim, poświęcając na ulżenie ich niedoli swój czas i swoją wiedzę i sztukę. Należy im się za to serdeczne podziękowanie i szczere uznanie.
Podhorce-
https://www.sbc.org.pl/dlibra/plain-content?id=8513https://www.google.com/search?sca_esv=5 ... s&sa=X&vedStr. 3.
Sprawozdanie z czynności Stowarzyszenia Pań Miłosierdzia św. Wincentego a`Paulo par. Bożego Ciała
za czas od 1 kwietnia do 30 września 1934 r.
Działalność członkiń Stow. Pań Miłosierdzia musi być pożyteczna i ważna, skoro doprowadziła do kanonizacji pierwszej pani miłosierdzia, św. Ludwiki de Marillac le Gras. Żywot tej nowej świętej jest idealnym przykładem jak dobrze pogodzić można obowiązki żony i matki z pracą dla ubogich i chorych. Wzór jej zachęca nas, które już jesteśmy paniami miłosierdzia, byśmy, nie bacząc na trudy a nieraz przykrości, dążyły do coraz doskonalej pojętej miłości bliźniego; oby zachęcił wszystkie te panie w naszej parafji, które dotąd stronią od szeregów św. Wincentego do gorliwej i ofiarnej współpracy z nami.
Na parafję, która liczy 18 000 dusz, tylko 200 pań zalicza się do członków datkujących, w ostatniem półroczu wstąpiły: pp. Aniela Wdowicka, Półwiejska 22, Marja Bogdasowa, Przemysłowa 28 m. 5, Helena Buksakowska, Przemysłowa 27a, Izabella Biernacka, Strzelecka 3b, Konstancja Nowicka, Strzelecka 26 m. 3, Władysława Starkowa, Łąkowa 14 m. 21, Marja Lechowska, Stroma 26, Stanisława Słonińska, Wały Jagiełły 22 m. 1, Władysława Handke, Górna Wilda 22, Anna Dzieciuchowiczowa, Wały Król. Jadwigi 4a, Marja Dobska, Rybaki 13 m. 22, Janina Świetlikowa, Długa 3 m. 6.
Zmarła datkująca ś. p. Stanisława Kardaczowa, w której pogrzebie brałyśmy udział, a za spokój jej duszy zamówiłyśmy mszą św.
Pań czynnych jest obecnie 36, wstąpiła do naszego grona pani Bronisława Szegynko, Wierzbięcice 19, która zapoznała się z pracą charytatywną we Lwowie. Ubyły panie Nowakowska i Winklaszowa.
Od początku tego półrocza otaczamy stałą opieką 80 rodzin i 68 samotnych, którym dostarczamy 2 – 9 funt. chleba tygodniowo i w 36 wypadkach ¼ - 1 ltr. mleka dziennie. Po zapłaceniu kosztów święconki dla ubogich, gotówka w naszej kasie się wyczerpuje i na alarm p. skarbniczki byłyśmy zmuszone w końcu kwietnia skreślić mleko, pozostawiając je jedynie w 8 najskrajniejszych wypadkach. – Zbliżają się Zielone Świątki, a z niemi obowiązek dostarczenia ubogim dzieciom przystępującym do I. Komunji św. potrzebnej odzieży. By zdobyć środki na zakup jej, urządzamy w święto Wniebowstąpienia, 10. 5. majówkę w ogrodzie Belwederu, która mimo stosunkowo małej liczby gości przynosi nam na czysto 230,- zł. Za te pieniądze zakupujemy ubranka, bieliznę, buty dla 4 chłopców oraz materiał na sukienki, płótno na bieliznę, pończochy, buciki dla 10 dziewczynek. Szyciem halek i koszulek zajęły się bezinteresownie dwie panie czynne, szyciem sukienek matki dziewczynek i pewna przez nas wspierana osoba na koszt stowarzyszenia. Pozatem ubrały p. Dropińska 1 chłopca a p. Szyfterowa 1 dziewczynkę przez nas poleconych. – W końcu maja postanawiamy nie robić przerwy wakacyjnej w pracy swojej, zamiast niej zebrania pań czynnych od 1. 6. do 1. 9. odbywają się co dwa tygodnie. Brak wpływów pieniężnych zmusza nas do zupełnego skreślenia mleka i do zmniejszenia porcyj chleba od 1 lipca. W sierpniu przez 3 tygodnie nie wydałyśmy żadnych bonów, nie chcąc powiększać długów u pp. piekarzy. W końcu sierpnia skreślamy tych, którzy mają wsparcie magistrackie i rentę, a od 1 września zmniejszyła się liczba biednych, którym na nowo udzielamy wsparcia na 60 rodzin i 58 samotnych. – W ciągu tego półrocza rozdałyśmy pozatem 27 funt. krupów, 25 funt. cukru, 40 kawałków mydła, 27 paczek proszku do prania, 8 funt. smalcu, 3 funt wędlin i 18 bonów na zelówki. Rzeczy nowych wydałyśmy 1 p. butów męskich, 1 suknię, 1 koszulę, 2 pary spodni, przez zakup których umożliwiamy dwom mężczyznom pójście do spowiedzi wielkanocnej. Z garderoby używanej wydano 4 suknie, 1 ubranko, 6 p. butów, 1 sweter, 1 płaszcz damski, 5 p. pończoch, 10 sztuk bielizny. Wsparcia gotówkowe redukujemy do minimum. Na tem miejscu ponawiamy prośbę o darowanie nam rzeczy paniom już zbędnych, które nieraz niepotrzebnie zabierają miejsce w szafach. Mogą one oddać wielkie usługi, tam gdzie niema za co kupić odzieży. Nadchodzi zima, pamiętajmy o tem, że stokroć gorzej dokucza ona tym, którzy ani ciepłego mieszkania, ani dostatecznie ciepłej odzieży nie mają. Przyda się wszystko, nic się u nas nie zmarnuje a podzielimy wszystko sprawiedliwie.
(Dokończenie nastąpi.)
Ludwika de Marillac Le Gras, założycielka Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ludwika_de_MarillacStr. 3, 4.
Chór kościelny pod wezw. św. Cecylji
przy naszej parafji
obchodził w dniu 25 listopada br. uroczyście Akademję ku czci św. Cecylji, patronki muzyki.
O godz. 8 podczas mszy św. członkowie gremjalnie przystąpili do Stołu Pańskiego.
Pokrzepieni na duchu – w dziwnie wesołem nastroju udali się członkowie po sumie do wspólnej fotografji, by utrwalić ten wesoły nastrój, jaki się od jakiegoś czasu daje zauważyć w chórze naszym. Kto z młodszych parafjan, mających dobry głos no i dobre chęci przyłączy się do tej zgodnej pracy?...Zapisy nowych członków przyjmuje się podczas każdej lekcji wtorkowej i piątkowej o godz. 8 wieczorem.
O godz. 5.30 wieczorem odbyła się uroczysta Akademja, którą zagaił Dyrektor chóru ks. Mały witając serdecznie Wielce Szan. i cenionego prelegenta, p. Rektora Haisinga, przedstawicieli braterskich chórów, licznie zebranych gości oraz członków. Nastąpiło odczytanie protokółu z ostatniego zebrania uroczystościowego przez sekretarkę chóru p. Fiszgalównę. Deklamację p. t. „Święta Cecylja” wygłosiła p. Hoffmannówna Bożena, zaś p. Porankiewicz piękną deklamację „Wyjątek z Pana Tadeusza”, „Koncert nad Koncertami”. Deklamatorów nagrodzono licznemi oklaskami. Referat p. t. „Jaki wpływ wywiera śpiew na życie człowieka” wygłosił p. Rektor Haising. Szan. Prelegent w pięknych słowach przedstawił obecnym, co ciągnie każdego do śpiewu i jakie znaczenie wychowawcze ma śpiew. Za piękny referat serdecznie podziękował ks. Dyrektor p. Rektorowi, poczem nastąpiły popisy chórów. Odśpiewano 10 utworów i to: „Na organach Cecyljo”, „Ego sum panis”, ks. Gieburowskiego, „Sanctus” Pękiela, „Już się zmierzcha” Szamotulskiego, „O cor amoris” Wiechowicza, „Nie nam nasz Panie” Wiechowicza, trzy psalmy „Gomółki” i „Króluj nam Chryste” Nowowiejskiego. Utwory bardzo trudne, to też wymagały dużo nakładu pracy członków w szczególności dyrygenta chóru p. Barwickiego. Lecz czy nie warto poświęcić nieco wolnego czasu na śpiew, jeśli on ma tyle zalet, ile nam wyliczył Szan. prelegent p. Rektor Haising? Piękne jego słowa z pewnością zwerbują nam nowych członków, a obecnym członkom doda bodźca do wyszkolenia się w śpiewie.
Hasłem naszem „Cześć Pieśni” zamknął ks. Dyrektor piękną uroczystość, która pozostanie Szan. gościom długo w pamięci.
Str. 4.
Z życia Towarzystwa Ministrantów.
W miesiącu listopadzie Tow. Ministrantów naszej parafji obchodziło dwie wielkie uroczystości. Przedewszystkiem z powodu zbliżającego się dnia św. Stanisława Kostki odbyła się 11 listopada, po południu na salce św. Anny uroczysta akademia ku czci tego św. Patrona naszego Towarzystwa. Akademję rozpoczęto odśpiewaniem hymnu do św. Stanisława Kostki, potem ks. patron Henryk Mały przemówił do przybyłych na uroczystość rodziców i ministrantów, podkreślając w swej przemowie potrzebę współdziałania rodziców z Patronatem Towarzystwa w pracy nad wychowaniem ministrantów. Na dalszy program uroczystości złożyły się: deklamacje, wygłoszone przez Bibrowicza Henryka i Wodarza I., referat p. Tadeusza Ferenca o św. Stanisławie Kostce, oraz solo skrzypcowe w wykonaniu Świątkiewicza. Szczególnie gorąco oklaskiwane były duety skrzypcowe, wykonane przez Bibrownicza M. i Szulca B. Najwięcej uroczystym i wzruszającym punktem programu było przyrzeczenie ministrantów, oraz wręczenie dyplomów Balcerkowi, b. prezesowi i Majcherkowi, w dowód uznania zasług, położonych około rozwoju Towarzystwa i groliwości w wypełnianiu obowiązków członków…
Również w tymże miesiącu, a mianowicie dnia 18 listopada, Towarzystwo Ministrantów obchodziło niemniej większą uroczystość. W dniu tym wszyscy członkowie Towarzystwa przystąpili do wspólnej Komunji św., a następnie po południu odbyła się uroczysta Intronizacja Serca Jezusowego. Aktu Intronizacji dokonał ks. Patron, który następnie w swem długiem przemówieniu wskazał na wielkość i ważność tej chwili w życiu Towarzystwa. Wspólną fotografją zakończono tą podniosłą uroczystość.
Ofiary.
Na Dom parafjalny złożył p. St. K., Stroma 27 – 5,- zł.
Wypisy z ksiąg kościelnych.
Zapowiedzi ślubne:
281) Ziemisław Babst, k. Przemysłowa 29, Genowefa Kopczyńska. p. Pionki djec. Sandomierska.
282) Kazimierz Marcinkowski, k. Dolna Wilda 69, Pelagja Stręk, p. Dolna Wilda 70.
283) Józef Stefaniak, k. Górna Wilda 32, Michalina Pietryga, p. Górna Wilda 45, przedtem Aleje Czechosłowackie.
284) Sylwester Bończyk, k. Piekary 13b, Zofja Mullerówna, p. Wały Król. Jadwigi 6.
285) Antoni Jeschke, k. Polna 21, przedtem Rybaki 8, Klementyna Płotka, p. Wielkie Garbary 41.
286) Czesław Matecki, k. Kopernika 4, Halina Kowalewska, p. Grunwaldzka 22a, przedtem Kopernika 4.
287) Józef Włodarski, k. Czesława 19, przedtem Górna Wilda 41, Marta Friedrich, p. Czesława 19.
288) Hubert Paweł Początek, k. Dąbcze par. Rydzyna, Janina Franciszka Nowacka, p. Kwiatowa 10.
289) Stanisław Sawicki, k. ul. Rataje 50, Janina Halina Józewicz, p. Łąkowa 4a.
290) Stanisław Wawrzyniak, k. Patr. Jackowskiego 9, Marja Anna Wawrzyniak, p. Długa 11.
291) Józef Napierała, k. Rybaki 20a, Stefanja Ciabaszewska, p. Piaskowa 8.
292) Sylwester Matecki, k. Strzelecka 20, Kazimiera Kaczmarek, p. Rybaki 13.
293) Adam Jahns, k. Kopernika 2, Tekla Kasprzakówna, p. Mylna 8.
(281- Ziemysław Babst, k. meld. 364, 365).
k. meld. 364-
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... 50433916c0k. meld. 365-
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... 4142ae98a2Pionki - Zagożdżon, 22.IV.1935, akt małż. 29- adnotacja o unieważnieniu małż. decyzją Metropolitarnego Sądu Duchownego w Poznaniu dnia 9.VII.1937, która to decyzja została zatwierdzona przez Biskupi Sąd Duchowny we Włocławku dnia 22.II.1938.
Ziemisław Wacław Babst, Sabina Genowefa Kopczyńska.
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... PSZC?i=269Siemisław-
https://pl.wikipedia.org/wiki/Siemis%C5%82awPionki/Zagożdżon-
https://www.pionki.pl/strona-208-historia.htmlŚluby:
115) 28. 10. 34. Piotr Zgórecki, k. Żupańskiego 18, Jadwiga Gielnik, p. Górna Wilda 29.
116) 25. 10. 34. Jan Wojtysiak, wdowiec, Droga Urbanowska 1, Józefa Andrzejak, wdowa, Rybaki 29.
117) 4. 11. 34. Juljan Blaumann, wdowiec, Grobla 5, Joanna Mrugalska, p. Rybaki 7.
118) 27. 10. 34. Tadeusz Nędzewicz, k. Wały Król Jadwigi 11, Gerda Reich, p. Wały Król. Jadwigi 11.
119) 28. 10. 34. Stanisław Wysocki, k. Łąkowa 16, Łucja Flieger, p. Dr. Dębinska 10.
120) 30. 10. 34. Adam Lewandowski, k. Raczyńskich 13/14, Leokadja Skubel, p. Raczyńskich 13/14.
121) 27. 10. 34. Aleksy Tomaszewski, wdowiec, Grobla 19, Anastazja Richter, p. Kopernika 10a.
cdn.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.