Ruszył nabór na Uniwersytet Otwarty UAM w Poznaniu. W poprzednim semestrze nie udało się uruchomić kursu w związku ze zbyt małą liczbą chętnych. Wiem, że wielu z Was mogłoby wykładać na tym kursie, ale może niektórych to zainteresuje. Ja się zgłaszam...
https://uo.amu.edu.pl/kursy/jak-przeczy ... inskrypcjeJak przeczytać dawne akta, dokumenty i inskrypcjeProwadzący: prof. UAM dr hab. Piotr Bering, dr hab. Monika Miazek-Męczyńska
Cele kursu
Przybliżenie podstaw paleografii (tzn. dziejów i umiejętności odczytu dawnego pisma).
Tematyka kursu
Dzieje pisma łacińskiego (przegląd), 2. Typy dokumentów staropolskich, 3. Archiwa i inne miejsca ich przechowywania, 4. Typowe słownictwo łacińskie, występujące w czytanych tekstach, 5. Podstawy chronologii rzymskiej i średniowiecznej, 6. Inskrypcje łacińskie.
Efekty kształcenia
A) Wiedza: Uczestnik kursu zna podstawy dawnego pisma oraz dawny sposób zapisu dat i potrafi wykorzystać te wiadomości.
B) Umiejętności: Uczestnik kursu umie odczytać dawny tekst i wykorzystać zawarte w nim informacje, potrzebne dla prowadzonych przez siebie poszukiwań hobbystycznych (np. genealogicznych). Dzięki tym umiejętnościom może pracować jako siła pomocnicza w zespołach, które przeprowadzają kwerendy w materiałach archiwalnych, gdyż umie przepisać dawny tekst. Ponadto absolwent potrafi określić czas powstania rękopisu (np. czy pochodzi on ze średniowiecza, czy z baroku). Uczestnik potrafi także dokonać przeliczenia dawnych zapisów dat na sposób współczesny.
Metody pracy
Ćwiczenia praktyczne, z elementami wykładu. Praca na dawnych tekstach (fotokopie, pliki graficzne), samodzielny (pod kierunkiem prowadzącego) odczyt tekstu łacińskiego lub/i staropolskiego. Poznanie typowego słownictwa występującego w czytanych tekstach i umiejętność jego wykorzystania. Dzięki temu można "z grubsza" zrozumieć tekst przy minimalnej znajomości języka łacińskiego.