Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 14 lis 2024, 06:09

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 104 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 31 paź 2015, 12:31 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Wzorem Grażyny chciałabym założyć wątek dotyczący gazety wydawanej w sąsiadującym z Krotoszynem Koźminie Wlkp.

Na początek wydarzenie związane z miejscem, które odwiedzaliśmy w czasie czerwcowego spotkania Towarzystwa.

Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr 88, środa dnia 2-go listopada 1921 r.
Borek. (Straszny wypadek) W niedzielę 23. bm. w Dominium Siedmiorogowie załamał się szczyt obory, w której właśnie bydło dojono i zabił wdowę Klepackę matkę siedmiorga dzieci i dziewczynę 17 letnią. Dwie kobiety ranne, z tych jedna do gorywa. Wine ponosi urzędnik gospodarczy p. P., który mimo, że zwracano mu uwagę na niebezpieczeństwo, nie zapobiegł mu. Tem smutniejszem to jest, że p. Mycielska właścicielka dba bardzo o dobro ludzi, sprawa ta więc niewinnie ją dotyka.

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 paź 2015, 15:01 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Bardzo się cieszę. Ja co prawda szukałam konkretnego nazwiska.Mama kiedyś mi opowiadała, że gdy była dzieckiem, to mieszkali w Krotoszynie, bywali okradani, tylko nie pamiętała,w którym roku to było. Z początku zamierzałam w osobnych tematach wpisywać tylko niektóre tematy, lecz pomysł i tytuł podsunęła mi Bożena. W gazetce jest dużo nazwisk i adresów. Może ktoś odnajdzie tam swoją rodzinę.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 paź 2015, 17:15 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Ja przejrzałam rocznik 1921 i to właściwie niepełny, Jeśli chodzi o nazwiska, miejscowości itp. to zdecydowanie najwięcej informacji jest w obwieszczeniach dotyczących wyborów, które się wtedy odbywały. Już sam podział na okręgi wyborcze jest ciekawą listą miejscowości z danego obszaru.

Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr 80, środa dnia 5-go października 1921 r.

Ogłoszenie o wyborach do Sejmiku Powiatowego
Na mocy tymczasowego rozporządzenia Ministra b. dzielnicy pruskiej z dnia 12. sierpnia 1921 r. o wyborach do Sejmików Powiatowych na obszarze b. dzielnicy pruskiej (Dziennik Ustaw R. P. nr. 71 poz. 492) łącznie z regulaminem wyborczym do tegoż rozporządzenia z dnia 12. sieprnia 1922 r. (Dzien. Urzędowy Ministerstwa b. dzielnicy pruskiej nr. 26 poz. 178) zarządzamy i ogłaszamy co następuje:
I. Do Sejmiku Powiatu Koźmińskiego należy wybrać 22 członków Sejmiku
II. Z tych 22 członków Sejmiku wybierają pośrednio:
1. miasto Koźmin 3 członków
2. miasto Borek 1 członka
3. miasto Pogorzela 1 członka
W miastach 1-3 Koźmin, Borek i Pogorzela wyboru dokonać winne nowo wybrane Rady Miejskie możliwie na pierwszem swem posiedzeniu najpóźniej jednak do 20 listopada 1921 r.
Przewodniczący Rad Miejskich, którzy wybory pośrednio przeprowadzają, winni natychmiast po wyborze wszelkie dokumenty wyborcze (zaproszenia na posiedzenia, pokwitowania, protokóły i kartki wyborcze) przesłać na ręce Powiatowej Komisji Wyborczej, która biuro swe ma w gmachu Starostwa.
III. Ustanawiamy następujące okręgi wyborcze, które wybierają bezpośrednio:

1. Okręg Wyborczy nr. 1 Koźmin składa się z gmin wiejskich Borzęcice, Cegielnia z Mogiłką odb., Czarnysad, Galew, Gałązki, Gościejew z Józefowem odb. i Paniwolą odb., Kaniew. Lipówiec z Koźminem zamkiem i Kolas odb. i Orliną odb. Polskie Olędry, Sapieżyn, Skałów, Suśnia, Staniew, Stara Obra, Trzebin, Wałków i Wrotków oraz obszarów dworskich Czarnysad, Dębiogóra, Gałązki, Obra z Józefowem folw. i Szymanowem folw., Orla z Mogiłką folw. i Orlinką folw. Psiepole, Skałów, Staniew, Wronów i Wrotków wybiera 6 członków Sejmika.
Okręgowa Komisja Wyborcza na okręg wyborczy nr. 1 składa się z ziemianina p. Józefa Modlibowskiego z Skałowa jako przewodniczącego oraz p. Franciszka Rosika z Kaniewa, Jana Matuszaka z Wałkowa, Jana Ratajskiego II z Staniewa i Kaspra Wawrzyniaka z Staniewa jako członków.

2. Okręg Wyborczy nr. 2 Borek składa się z gmin wiejskich Bolesławowo, Bruczków, Celestynów, Głogonin i Maksymiljanów odb. Leonów, Siedmiorogów, Skoków, Szelejew, (nieczytelne)...anów, Walerjanów i Wyrębin oraz obszarów dworskich Bruczków, Borzęciczki z Mycielin folw., Dębowiec, Góreczki, Karólew z folwarkami Dorotowo, Skokówko, Stawiszyn, Stołowo i Trzecianów, Siedmiorogów, z folw. Cielmice i Domanice, Szelejew z folw. Anteczków, Bielawy, Józefowo i Stefanowo, Zimnawoda z Glogonin folw. wybiera 4 członków Sejmika.
Okręgowa Komisja Wyborcza na okręg wyborczy nr. 2 składa się z p. gospodarza Stanisława Dopierały z Skokowa jako przewodniczącego oraz pp. nauczyciela Boratyńskiego z Siedmiorogowa, Stachowiaka z Borzęciczek, maszynisty Gaworskiego z Karolewa i robotnika Otworowskiego z Głogonina jako członków.

3. Okręg Wyborczy nr. 3 Pogorzela składa się z gmin wiejskich Bułaków, Elżbietków, Głuchów, Głuchówek, Gumienic, Kaczagórka, Małgów, Mokronos, Ochla z Józefowem odb. Paradów z Marjanów odb., Pogorzałki i Wziąchów, oraz obszarów dworskich Bielawy Pogorzelskie, Bułaków z folwarkami Berdychów i Bułaków, Kaczagórka z Ludwinów, folwark., Łukaszew, Międzybórz, Mokronos, Pogorzela, Serafinów, Wziąchów z folwarkami Małgów, Nowiny, Stawy i Dobrapomoc leśn. wybiera 3 członków Sejmiku.
Okręgowa Komisja Wyborcza na okręg wyborczy nr. 3 składa się z ziemianina p. Kulinskiego z Serafinowa jako przewodniczącego pp. gospodarza Grześkowiaka z Głuchowa, sołtysa Matyli z Wziąchowa, stelmacha Skrzypczaka z Wziąchowa i kowala Muchy z Pogorzeli dworu jako członków.

4. Okręg Wyborczy nr. 4 Kuklinów składa się z gmin Berdychów, Dzierzanów z Kamionką odbudowaniem, Fijałów z Wilanów odbudowaniem Wyganów szkoła i Wyganowem probostwem, Górka, Kuklinów, Kromolice z Nepomucenowem i Stanisławowem odbudowaniem, Łagiewniki, Małe Zalesie, Rojew Romanów z Starygrodem probostwem i Wrzaski odb., Rzemichów, Sroki, Starkowiec, Unisław, Wielkie Zalesie, Wielowieś i Wyganów oraz obszarów dworskich Dzierzanów i Baran folw., Górka z folw., Sroki i Biała róza, Kuklinów z Frankowem folw., Suchylas folw., Kromolice, Łagiewniki, Lipówiec, Małe Zalesie, Rzemichów, Stargówiec, Starygród, Targoszyce i Wielowieś z Brzeziny folw., wybiera 4. członków Sejmiku.
Okręgowa Komisja Wyborcza na okręg nr. 4 Kuklinów składa się z nauczyciela p. Lorkiewicza z Kuklinowa jako przewodniczącego pp. sołtysa Franciszka Piskórka z Kuklinowa, sołtysa Michała Mocydlarza z Kromolic maszynisty Zydorczaka z Kromolic i stelmacha Mrozkowiaka z Starygrodu jako członków.

Głosowanie w tych okręgach odbędzie się w miejscach i godzinach, które ogłoszą Okręgowe Komisje Wyborcze w niedzielę dnia 27. listopada 1921 r. Do głosowania uprawnieni są wszyscy, którzy w dniu 12. sierpnia 1921 r. ukończyli 21 rok życia mają w powiecie miejsce stałego zamieszkania w dniu wyłożenia listy wyborców, są obywatelami Państwa Polskiego i posiadają honorowe prawa obywatelskie, o ile są zapisani w listach wyborców, które winien wyłożyć sołtys do publicznej wiadomości na przeciąg jednego tygodnia.
Wybory są powszechne, równe, tajne, bezpośrednie i stosunkowe.
Głosować wolno tylko na listy kandydatów. Listy kandydatów należy doręczyć przewodniczącemu Okręgowej Komisji Wyborczej w przeciągu trzech tygodni, a więc najpóźniej dnia 26 października 1921 r.
(w dalszej części są wymogi formalne dotyczące list kandydatów, samych kandydatów, listy wyborców itp. jeśli kogoś interesuje mogę dopisać)

Koźmin, dnia 29. września 1921 r.
Powiatowa Komisja Wyborcza.
Przewodniczący. Czarnecki Balcerek Przybył
Wydział Powiatowy
(Tymczasowa Rada Powiatowa)
Starosta
Czarnecki




W jednym z kolejnych numerów Orędownika są już wydrukowane listy kandydatów - postaram się je zamieścić w następnym poście.

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lis 2015, 17:35 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr 89, sobota dnia 5-go listopada 1921 r.

W Okręgu Wyborczym nr. 1 Koźmin uznaliśmy następujące listy kandydatów za ważne:

Lista nr. 1
1. Jacek Michał
2. Burdziak Jan I
3. Smektała Franciszek
4. Krawiec Franciszek
5. Pawlak Jan
6. Daniel Józef
7. Matuszak Wojciech
8. Bartkowiak Michał
9. Gola Stanisław
10. Szymendera Stanisław
11. Seidel Ignacy
12. Modalinski Marcin

Lista nr. 2
1. Dr Janusz Chosłowski
2. Kazimierz Nowak
3. Andrzej Kaczmarek
4. Walenty Cierniak
5. Jan Andersz
6. Marcin Michalak
7. Franciszek Podziemek
8. Józef Paterek
9. Tomasz Dąbrowski
10. Tomasz Bartkowiak
11. Jan Filipiak
12. Jan Ratajski I

Lista nr. 3
1. Dr Ernst Weiss
2. Otto Rosner
3. Erich von Frank
4. Georg Elsner
5. Otto Mitschke
6. Ernst Hartert
7. Emil Fechner
8. Bruno Altmann
9. Emil Tschersich
10. Friedrich Schädel
11. Paul Werner
12. Albert Peiffer

Głosowanie odbędzie się w niedzielę, dnia 27 listopada 1921 r. od godziny 9 rano do 6 po południu.
Mieszkańcy następujących miejscowości głosować będą jak następuje:
1. Borzęcice gmina, biuro głosowania Borzęcice szkoła, przewodniczący Filipiak (sołtys), mężowie zaufania: Rogal Stanisław i Terakowski Józef z Borzęcic.
2. Cegielnia z Mogiłką, biuro głosowania u sołtysa w Cegielni, przewodniczący Antoni Zawada, mężowie zaufania: Szymura Andrzej i Kostuj Jan z Cegielni.
3. Czarnysad gmina, Czarnysad dwór, Dębiogóra dwór, biuro głosowania u sołtysa w Czarnymsadzie, przewodniczący Rychlik Ignacy, mężowie zaufania: Trawinski Jan i Jurdziak Józef z Czarnegosadu.
4. Gałązki gmina, Gałązki dwór, biuro głosowania w szkole Gałązki, przewodniczący Miedzinski (sołtys), mężowie zaufania: Serek Mikołaj i Kubiak Jan z Gałązek.
5. Galewo gmina, biuro głosowania w szkole w Galewie, przewodniczący Jan Dzierla I (sołtys), mężowie zaufania: Mróz Michał i Dzierla Walenty z Galewa.
6. Gościejewo gmina, Józefowo i Paniwola, biuro głosowania w szkole Gościejewo, przewodniczący Szczepan Szczepaniak (sołtys), mężowie zaufania: Nowacki Ludwik i Jamry Stanisław z Gościejewa.
7. Kaniew gmina i Psiepole dwór, biuro głosowania u p. Rosika Franciszka w Kaniewie, przewodniczący Franciszek Rosik, mężowie zaufania: Grzela Maciej i Staniek Kazimierz z Kaniewa.
8. Lipówiec gmina i odb. Kołas, biuro głosowania w szkole w Lipówcu, przewodniczący Wolniak Franciszek, mężowie zaufania: Jagodziński Jan i Stachowiak z Lipówca.
9. Stara Obra gmina, Obra dwór. z folw. Józefowem i Szymanowem, Nowa Obra gmina z Dymaczem, biuro głosowania w szkole Stara Obra, przewodniczący Foltynowicz Andrzej (sołtys), mężowie zaufania: Wielowieski Piotr i Hadryś Michał z Stary Obry.
10. Polskie Olędry, biuro głosowania w szkole Polskie Olędry, przewodniczący Tarnowski Wawrzyn (sołtys), mężowie zaufania: Pankowiak Józef i Mielcarz Ludwik z Polskich Olędrów.
11. Orla gmina, Orla dwór z Klatką i Orlinką, biuro głosowania w szkole w Orli, przewodniczący Marcinek Józef (sołtys), mężowie zaufania: Raczkiewicz Stanisław i Fabisiak Jan z Orli.
12. Sapieżyn, biuro głosowania w szkole Sapieżyn, przewodniczący Nowicki Jan, mężowie zaufania: Orpel Jan i Altmann Bruno z Sapieżyna.
13. Skałów gmina, Skałów dwór, biuro głosowania u sołtysa w Skałowie, przewodniczący Misiak Walenty, mężowie zaufania: Półrolniczak Marcin i Rybka Ignacy z Skałowa.
14. Suśnia gmina i Wronów dwór, biuro głosowania u sołtysa w Suśni, przewodniczący Gabryelczyk Wojciech, mężowie zaufania: Spieżyk Wojciech i Pestka Jan z Suśni.
15. Staniew gmina i Staniew dwór, biuro głosowania w szkole w Staniewie, przewodniczący Ratajski II Jan, mężowie zaufania: Zmyślony Franciszek i Osuch Franciszek z Staniewa.
16. Trzebin, biuro głosowania w szkole w Trzebinie, przewodniczący Kowalczyk Józef, mężowie zaufania: Grzegorski Stanisław i Teodorczyk z Trzebina.
17. Wałków, biuro głosowania w szkole w Wałkowie, przewdoniczący Matuszak Jan, mężowie zaufania: Wosiek Antoni i Nowicki Władysław z Wałkowa.
18. Wrotków gmina, Wrotków dwór, dworzec Wrotków, biuro głosowania Wrotków szkoła, przewodniczący Bartkowiak Tomasz, mężowie zaufania: Wawrzyniak Jan i Jaśniak Stanisław z Wrotkowa.

Głosować wolno tylko na powyżej ogłoszone listy kandydatów. Inaczej głosy są nieważne. Na kartce napisać należy albo numer listy albo też pierwsze nazwisko z jakiej listy kandydatów albo wszystkie nazwiska jednej listy kandydatów. Uprasza się przewodniczących gmin i obszarów dworskich o oddanie wszelkich papierów tyczących głosowania stosownie do zgłoszenia w tygodniku Powiatowym nr. 80 w biurze I. Okręgu Wyborczego, w Starostwie pokój nr. 4.
Koźmin, dnia 1. listopada 1921 r.
Okręgowa Komisja Wyborcza I. Okręgu Koźmińskiego
podp.
Modlibowski Ratajski Jan II
Wawrzyniak Kasper Rosik Franciszek
Matuszak Jan


Ogłoszenie w sprawie wyborów do Sejmiku Powiatowego Okręgu Wyborczego Nr. 2 Borek.

W Okręgu Wyborczym Nr. 2 Borek uznaliśmy następujące listy kandydatów za ważne:

Lista nr. 1
1. Maihofer August, ur. 5. sierpnia 1858 r. sołtys w Siedmiorogowie gm.
2. Langner Arnold ur. 10. marca 1887 r. kupiec z Borku
3. von Frank Erich, ur. 1. maja 1880 r. Posiedziciel dóbr ryc. Psiepole
4. Elsner Georg, ur. 3. marca 1869 r. rolnik w Sapieżynie
5. Mitschke Otto ur. 6. grudnia 1887 r. dzież. dóbr, Gałązki dwór
6. Aurich Robert, ur. 6. lutego 1874 r. rolnik w Siedmorogowie gm.
7. Eckner Christoph, ur. 31. paźdz. 1868 r. rolnik w Siedmorogowie gm.
8. Fechner Emil, ur. 9. marca 1876 r. rolnik w Staniewo gm.

Lista nr. 2
1. Ks. Borkowski Roman, ur. 17. lutego 1873 r. dziekan w Borku
2. Dopierała Stanisław, ur. 8 kwietnia 1884 r. rolnik w Skokowie
3. Baszyński Ignacy, ur. 18 czerwca 1867 r. rolnik w Bruczkowie
4. Otworowski Walenty, ur. 30. stycznia 1869 r. robotnik w Głogoninie
5. Szymoniak Stanisław, ur. 7. września 1880 r. rolnik w Szelejewie
6. Ratajczyk Franciszek, ur. 23. września 1886 r. rolnik w Trzecianowie
7. Pawlaczyk Franciszek ur. 26. lutego 1881 r. rolnik w Bolesławowie
8. Stachowiak Wojciech ur. 4. kwietnia 1870 r. rolnik w Pogorzałkach Wielk.

Głosowanie odbędzie się w niedzielę, dnia 27. listopada 1921 r. o godz. 9-tej rano do 6-tej po południu.
Mieszkańcy następujących miejscowości głosować będą jak następuje:
1. Bruczków dwór, Bruczków gmina, biuro głosowania Bruczków szkoła, przewodniczący A. Wojtkowski, mężowie zaufania: Ciecierski sołtys, Walczak nauczyciel.
2. Bolesławów, Leonów, Cielmice, biuro głosowania Leonów szkoła, przewodniczący F. Boratyński, mężowie zaufania: Fr. Pawlaczyk z Bolesławowa i Szczepan Gajewczyk z Cielmic.
3. Siedmiorogów dwór, Celestynów i Domanice, biuro głosowania: Siedmiorogów szkoła, przewodniczący: Jan Pawlak rządca, mężowie zaufania: Ant. Mroczek sołtys z Celestynowa i Jan Maśliński stelmach.
4. Skoków, Skokówko, Stołowo i Stawiszyn, biuro głosowania Skoków szkoła; przewodn. Leon Klichowski nauczyciel, mężowie zaufania: Grzemski St. sołtys ze Skokowa i Józef Wawrzyniak ze Skokowa.
5. Szelejewo gmina, biuro głosowania: Szelejew szkoła; przewodniczący Antoni Fiala nauczyciel, mężowie zaufania: Ant. Jakubiak sołtys i Niedziela Andrzej.
6. Szelejew dwór. Anteczków, Bielawy, Józefów i Stefanów; biuro głosowania; Szelejew dwór w kasie; przewodniczący Teofil Szabrański, mężowie zaufania: W. Kraus i Jóżef Mencl.
7. Karolew dwór, Trzecianów folw. Trzecianów gmina, Dorotów folw. Siedmiorogów gmina; biuro głosowania: Karolew dwór w kasie, przewodniczący Stefan Mielcarkiewicz, mężowie zaufania: Fr. Dolatowski sołtys i Józef Jankowiak z Karolewa.
8. Borzęciczki, Mycielin i Walerjanów, biuro głosowania Borzęciczki szkoła, przewodniczący Szukalski nauczyciel, mężowie zaufania: Jan Zielonka włodarz z Borzęciczek i Stan. Tyrakowski sołtys z Walerjanowa.
9. Wyrębin, Dębowiec i Góreczki dwór, biuro głosowania: Wyrębin szkoła; przewodniczący: Jan Gruchociak sołtys, mężowie zaufania: Jan Klauza z Wyrębina i Piotr Kobusiński z Góreczek.
10. Zminawoda, Głogonin folw. Głogonin gmina i Maksymiljanów, biuro głosowania: Zimnawoda szkoła; przewodniczący: Musiał sołtys obszaru dwor., mężowie zaufania: Ign. Rybczyński sołtys z Głogonina i Ant. Szynalski z Głogonina.

Głosować wolno tylko na powyżej ogłoszone listy kandydatów. Inaczej głosy są nieważne. Na kartce napisać należy albo numer listy albo też pierwsze nazwisko z jakiej listy kandydatów albo wszystkie nazwiska z jednej listy kandydatów.
Borek, dnia 30. października 1921 r.
Okręgowa Komisja Wyborcza.
Stanisław Dopierała, przewodniczący
Feliks Borałyński Ludwik Gaworski
Walenty Otworowski



W okręgu wyborczym nr. III Pogorzela uznaliśmy następujące listy kandydatów za ważne:

Lista nr. 1 Rolników
1. Dyonizy Kuliński, ur. 12. września 1887 r. ziemianin w Serafinowie
2. Stanisław Turbański, ur. 26. marca 1870 r. gospodarz w Głuchowie
3. Józef Michalak, ur. 11. lutego 1862 r. gospodarz w Mokronosie
4. Roch Zielonka, ur. 20. października 1865 r. gospodarz w Małgowie
5. Stanisław Szymczak, ur. 4. listopada 1859 r. gospodarz w Bułakowie
6. Piotr Mucha, ur. 14. kwietnia 1872 r. gospodarz w Ochli

Lista nr. 2 N. P. R,
1. Krawiec Jan, ur. 23 lipca 1887 r. robotnik Małgów
2. Budajczyk Walenty, ur. 2 maja 1872 r. robotnik Głuchów
3. Maik Bartłomiej ur. 13. sieprnia 1878 r. robotnik Pogorzela
4. Mucha Jan, ur. 13. grudnia 1879 r. kowal Pogorzela
5. Domagała Stanisław, ur. 20. paźdz. 1895 r. robotnik Głuchów
6. Wybierała Walenty, ur. 8. lutego 1895 r. robotnik Pogorzela.

Lista nr. 3 Niemców
1. von Frank Erich, ur. 1. maja 1880 r. posiedziciel dóbr Psiepole
2. Menze Gottlieb, ur. 30. grudnia 1860 r. rolnik Ochla
3. Wagner Max, ur. 13. września 1871 r. leśniczy Międzybórz
4. Salfeld Rudolph, ur. 29. stycznia 1885 r. dzierżawca dóbr Bułaków
5. Franke Paul, ur. 13 listopada 1883 r. rolnik Głuchówek
6. Pahl Teodor, ur. 13. lutego 1882 r. rolnik Elżbietków.

Głosowanie odbędzie się w niedzielę, dnia 27. listopada 1921 r. o godz. 9 rano do 6 po południu.
Mieszkańcy następujących miejscowości głosować będą jak następuje:
1. Elżbietków gmina, Pogorzela dwór i Bielawy Pogorzelskie, biuro głosowania: pomieszkanie sołtysa dworu Pogorzeli, przewodniczący Drojecki Leon dwór Pogorzela, mężowie zaufania: Jan Jaśniewicz ogrodowy Pogorzela i sołtys Frandt z Elżbietkowa.
2. Guminiec gmina, Głuchów gmina, Głuchówek gmina, biuro głosowania: w szkole w Głuchowie, przewodniczący nauczyciel Fibak z Głuchowa, mężowie zaufania: sołtys Jan Kuliński z Głuchowa i kowal Max Braun z Guminiec.
3. Bułaków gmina z odbudowaniem, Bułaków dwór z folwarkami i Międzyborze, biuro głosowania: Bułaków szkoła, przewodniczący Szymczak Stanisław z Bułakowa, mężowie zaufania: Dymarski Jan z Bułakowa i Wojciech Rybczyński z Bułakowa.
4. Kaczagórka gmina i dwór z folwarkami, Ludwinów, biuro głosowania: u sołtysa w Kaczagórce, przewodniczący sołtys Szych z Kaczagórki, mężowie zaufania: Młynarz Bzdęga z Kaczagórki i stelmach Zielonka z Kaczagórki.
5. Mokronos gmina i dwór i Serafinów dwór, biuro głosowania: u sołtysa w Mokronosie, przewodniczący sołtys Borowczyk Mokronos, mężowie zaufania: Michalak Józef z Mokronosa i Kordus Stanisław z Mokronosa.
6. Wziąchów gmina, Wziąchów dwór z folwarkami, Małgów gmina, Małgów dwór z folwarkami i Dobrapomóc, Paradów i Marjanów, biuro głosowania: w szkole w Wziąchowie, przewodniczący nauczyciel Herwort Wziąchów, mężowie zaufania: Misiak Antoni z Wziąchowa i Roch Zielonka z Małgowa.
7. Pogorzałki, biuro głosowania: u sołtysa w Pogorzałkach, mężowie zauf.: Wojciech Stachowiak Pogorzałki i Marcin Dykcik Pogorzałki.
8. Ochla z Józefowem i Łukaszew folwark, biuro głosowania: u zastępcy sołtysa w Ochli, przewodniczący Stanisław Roszczak z Ochli, mężowie zaufania: Piotr Mucha z Ochli i Wojciech Augustyniak z Łukaszewa.

Głosować wolno tylko na powyżej ogłoszone listy kandydatów. Inaczej głosy są nieważne. Na kartce napisać należy albo numer listy albo też pierwsze nazwisko z jakiej listy kandydatów albo wszystkie nazwiska jednej listy kandydatów.
Serafinów, dnia 1. listopada 1921 r.
Okręgowa Komisja Wyborcza
podp.
D. Kulinski Franciszek Matyla
Jan Mucha Jan Grześkowiak
Kazimierz Sprzypczak


W okręgu wyborczym nr 4 Kuklinów uznaliśmy następujące listy kandydatów za ważne.

Lista nr. 1
1. Chełkowski Józef, ziemianin Starygród
2. Olejnik Jan, gosp. Dzierzanów
3. Siadek Piotr, gosp. Nepomucenów
4. Pawlicki Franciszek, kołodz. Dzierzanów
5. Gidoszewski Nik , dzierz. Kromolice
6. Nagler Marcin, gosp. Kromolice
7. Matecki Jan, gosp. Starkowiec

Lista nr. 2
1. Albert Kumke I roln. Wyganów
2. Adolf Müller roln. Kromolice
3. Gottlieb Wenzel roln. Wyganów
4. Wilh. S...eb (nieczytelne) roln. Rojew
5. Karl S... (nieczytelne) roln. Wyganów
6. Otto Kumke roln. Kromolice
7. Heinrich Pf... (nieczytelne) roln. Wyganów
8. Paul Jescher roln. Wyganów

Lista nr. 3
1. Szałata Franciszek robotnik Kromolice
2. Jercak Jan rob. Starygród
3. Chudziński Tomasz rob. Wielowieś
4. Klepacki Wawrzyn rob. Rzemichów
5. Dudkowiak Michał rob. Kromolice
6. Durczyński Wincenty rob. Dzierzanów
7. Szymczak Marcin rob. Wielowieś
8. Patrjas Józef rob. Kuklinów

Głosowanie odbędzie się w niedzielę, dnia 27. listopada 1921 r. od godz. 9-tej rano do 6-tej po południu.
Mieszkańcy następujących miejscowości głosować będą jak następuje:
1. Kuklinów gmina, Kuklinów dwór, Franków i Suchylas, biuro głosowania Kuklinów szkoła, przewodniczący nauczyciel Lorkiewicz, mężowie zaufania: Piskorek Franciszek i Wojtkowiak Jan z Kuklinowa.
2. Wielowieś gmina, Wielowieś dwór i Unisław, biuro głosowania Wielowieś szkoła, przewodniczący Turkowski Jan, mężowie zaufania: Ostach Walenty i Molski Ignacy z Wielowsi
3. Kromolice gmina, Kromolice dwór, Stanisławów, Nepomucenów i Targoszyce dwór, biuro głosowania: Kromolice szkoła, przewodniczący Mocydlarz Michał (sołtys), mężowie zaufania: Ratajczak Walenty i Kubiak Antoni z Kromolic.
4. Dzierzanów gmina, Dzierzanów dwór, Rojew, Lipowiec, Kamionka i Baran, biuro głosowania Dzierzanów szkoła, przewodniczący Klarczyk Antoni (sołtys), mężowie zaufania: Szczotka Jan II i Rybakowski Jan z Dzierzanowa.
5. Wyganów gmina, probostwo, Wilanów, Fijałów, biuro głosowania: Wyganów szkoła, przewodniczący Kapała Jan (sołtys), mężowie zaufania: Klarczyk Stanisław i Miedziński z Fijałowa.
6. Małe Zalesie gmina, Górka gmina i dwór, Sroki gmina i dwór, Małe Zalesie dwór, biuro głosowania: Małe Zalesie szkoła, przewodniczący nauczyciel Pękalski w Zalesiu Małem, mężowie zaufania: Pospiech Jan i Małecki Wojciech z Małego Zalesia.
7. Łagiewniki gmina i dwór, Starkowiec gmina i dwór, i Berdychów, biuro głosowania Łagiewniki szkoła, przewodniczący Wachowiak Franciszek (sołtys), mężowie zaufania: Jędrkowiak Marcin i Pawełka Jan z Łagiewnik.
8. Wielkie Zalesie gmina, biuro głosowania: Wielkie Zalesie szkoła, przewodniczący Mroschel Robert (sołtys) mężowie zaufania: Sienski Jan i Gerczak Jan z Wielkiego Zalesia.
9. Romanów gmina, Starygród dwór i probostwo, biuro głosowania: u sołtysa w Romanowie, przewodniczący Krzekotowski Walenty (sołtys), mężowie zaufania: Kołodziejczyk Walenty i Włoch Ignacy z Romanowa.
10. Rzemichów gmina i dwór, biuro głosowania u sołtysa w Rzemichowie, przewodniczący Klepacki Władysław sołtys, mężowie zaufania: Kaźmierczak Walenty i Rogalka Józef z Rzemichowa.

Głosować wolno tylko na powyżej ogłoszone listy kandydatów inaczej głosy są nieważne. Na kartce napisać należy albo numer listy albo też pierwsze nazwisko z jakiej listy kandydatów albo wszystkie nazwiska jednej listy kandydatów.
Kuklinów, dnia 1. listopada 1921 r.
Okręgowa Komisja Wyborcza
IV. Okręg Kuklinów
podp.
Lorkiewicz Piskorek Franciszek
Mocydlarz Michał Zydorczak
Mrózkowiak

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lis 2015, 09:42 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
No to jeszcze uzupełnienia do informacji z poprzedniego postu o wyborach do sejmiku: zmiana miejsc głosowania oraz niektórych osób i wyniki wyborów.

Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 93, sobota dnia 19-go listopada 1921 r.

Podług rozporządzenia Województwa w Poznaniu z dnia 29. Września 1921 nie wolno zajmować budynków szkolnych na różne cele bez poprzedniego zezwolenia Kuratorjum Okręgu Szkolnego w Poznaniu.
Głosowanie do Sejmiku Powiatowego nie odbędzie się zatem jak w Orędowniku nr. 89 podane w następujących miejscowościach w szkołach tylko jak następuje:
1. w Borzęcicach jest biuro głosowania w domu sołtysa w Borzęcicach,
2. w Gałązkach jest biuro głosowania w domu sołtysa w Gałązkach,
3. w Galewie jest biuro głosowania w domu sołtysa w Galewie,
4. w Gościejewie jest biuro głosowania w domu sołtysa w Gościejewie,
5. w Lipówcu jest biuro głosowania w domu sołtysa w Lipówcu,
6. w Starej Obrze jest biuro głosowania w domu sołtysa w Starej Obrze,
7. w Polskich Olędrach jest biuro głosowania w domu sołtysa w Polskich Olędrach,
8. w Orli jest biuro głosowania w domu sołtysa w Orli,
9. w Sapieżynie jest biuro głosowania w domu sołtysa w Sapieżynie,
10. w Staniewie jest biuro głosowania w domu sołtysa w Staniewie,
11. w Trzebinie jest biuro głosowania w domu sołtysa w Trzebinie,
12. w Wałkowie jest biuro głosowania w domu sołtysa w Wałkowie,
13. w Wrotkowie jest biuro głosowania w domu sołtysa w Wrotkowie.
Skałów, dnia 16. Listopada 1921 r.
Okręgowa Komisja Wyborcza I. Okręgu Koźmin
podp. Modlibowski Ratajski Jan II
Wawrzyniak Kasper Rosik Franciszek
Matuszak Jan


Podług rozporządzenia Województwa w Poznaniu z dnia 29. Września 1921 nie wolno zajmować budynków szkolnych na różne cele bez poprzedniego zezwolenia Kuratorjum Okręgu Szkolnego w Poznaniu.
Głosowanie do Sejmiku Powiatowego nie odbędzie się zatem jak w Orędowniku nr. 89 podane w następujących miejscowościach w szkołach tylko jak następuje:
1. w Bruczkowie jest biuro głosowania w kasie w dworze w Bruczkowie,
2. w Leonowie jest biuro głosowania w domu sołtysa w Leonowie,
3. w Siedmiorogowie jest biuro głosowania w pomieszczeniu sołtysa dworskiego w Siedmiorogowie,
4. w Skokowie jest biuro głosowania w domu sołtysa w Skokowie,
5. w Szelejewie jest biuro głosowania w domu sołtysa w Szelejewie,
6. w Borzęciczkach jest biuro głosowania w dawniejszej szkole ewangielickiej w Borzęciczkach,
7. w Wyrębinie jest biuro głosowania w domu sołtysa w Wyrębinie,
8. w Zimnawodzie jest biuro głosowania w kasie Zimnawodzie dworze.
W miejsce męża zaufania Walczaka został do Biura głosowania w Bruczkowie jako mąż zaufania stelmach Mackowiak z Bruczkowa mianowanym.
Skoków, dnia 17. Listopada 1921 r.
Okręgowa Komisja Wyborcza II Okręg Borek
podp. Stanisław Dopierała Feliks Boratyński
Ludwik Gaworski Walenty Otworowski


Podług rozporządzenia Województwa w Poznaniu z dnia 29. Września 1921 nie wolno zajmować budynków szkolnych na różne cele bez poprzedniego zezwolenia Kuratorjum Okręgu Szkolnego w Poznaniu.
Głosowanie do Sejmiku Powiatowego nie odbędzie się zatem jak w Orędowniku nr. 89 podane w następujących miejscowościach w szkołach tylko jak następuje:
1. w Głuchowie jest biuro głosowania w domu sołtysa w Głuchowie,
2. w Bułakowie jest biuro głosowania w domu sołtysa w Bułakowie,
3. w Wziąchowie jest biuro głosowania w domu sołtysa w Wziąchowie.
Serafinów, dnia 16. Listopada 1921 r.
Okręgowa Komisja Wyborcza III. Okręg Pogorzela
podp. D. Kulinski, Franciszek Matyla, Jan Mucha,
Jan Grześkowiak, Kaźmierz Skrzypczak


Podług rozporządzenia Województwa w Poznaniu z dnia 29. Września 1921 nie wolno zajmować budynków szkolnych na różne cele bez poprzedniego zezwolenia Kuratorjum Okręgu Szkolnego w Poznaniu.
Głosowanie do Sejmiku Powiatowego nie odbędzie się zatem jak w Orędowniku nr. 89 podane w następujących miejscowościach w szkołach tylko jak następuje:
1. w Kuklinowie jest biuro głosowania w domu sołtysa w Kuklinowie,
2. w Wielowsi jest biuro głosowania w domu sołtysa w Wielowsi,
3. w Kromolicach jest biuro głosowania w domu sołtysa w Kromolicach,
4. w Dzierzanowie jest biuro głosowania w domu sołtysa w Dzierzanowie,
5. w Wyganowie jest biuro głosowania w domu sołtysa w Wyganowie,
6. w Małym Zalesiu jest biuro głosowania w domu sołtysa w Małym Zalesiu,
7. w Łagiewnikach jest biuro głosowania w domu sołtysa w Łagiewnikach,
8. w Wielkim Zalesiu jest biuro głosowania w domu sołtysa w Wielkim Zalesiu.
W miejsce przewodniczącego biura głosowania Michała Mocydlarza z Kromolic został gospodarz Franciszek Naskrętski z Kromolic mianowany.
Jako przewodniczący biura głosowania Łagiewniki został w miejsce Wachowiaka Franciszka z Łagiewnik gospodarz Marcin Jędrkowiak z Łagiewnik i jako mężowie zaufania Jan Pawełka i Walenty Piskorek z Łagiewnik mianowani.
Kuklinów, dnia 16. Listopada 1921 r.
Okręgowa Komisja Wyborcza IV Okręg Kuklinów
podp. Lorkiewicz Piskorek
Franciszek Mocydlarz Michał Zydorczak
Mroskowiak


Do Okręgowy Komisji Wyborczej na Okręg nr. 4 Kuklinów został w miejsce sołtysa Michała Mocydlarza z Kromolic sołtys Jan Turkowski z Wielowsi wybranym.
- L. dz. 1664/21 W. P.
Koźmin, dnia 17. Listopada 1921 r.
Przewodniczący Powiatowej Komisji Wyborczej
Czarnecki


Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 100, środa dnia 14-go grudnia 1921 r.

Wynik wyborów bezpośrednich do Sejmiku powiatowego jest w powiecie koźmińskim następujący:

Okręg nr. 1 Koźmin
Lista nr. 1 głosów 1401. Wybrani zatem zostali:
1. Robotnik Jacek Michał z Koźmina
2. „ Burdziąg Jan I z Starej Obry
3. „ Smektała Franciszek z Lipówca.
Lista nr. 2 głosów 1820
Wybrani zatem zostali:
1. ziemianin Dr. Chosłowski Janusz z Czarnegosadu
2. gospodarz Nowak Kazimierz z Staniewa
3. „ Kaczmarek Andrzej z Gościejewa
Lista nr. 3 głosów 232
Nie wybrano zatem żadnego.

Okręg nr. 2 Borek
Lista nr. 1 głosów 121. Nie wybrano zatem żadnego.
Lista nr. 2 głosów 543. Wybrani zatem zostali:
1. ks. Dziekan Borkowski Roman z Borku
2. gospodarz Dopierała Stanisław z Skokowa
3. „ Baszyński Ignacy z Bruczkowa
4. robotnik Otworowski Walenty z Głogonina

Okręg nr. 3 Pogorzela
Lista nr. 1 głosów 554. Wybrany zatem został:
Ziemianin Kulinski Dyonizy z Serafinowa
Lista nr. 2 głosów 928. Wybrani zatem zostali:
1. robotnik Krawiec Jan z Małgowa
2. robotnik Budajczyk Walenty z Głuchowa
Lista nr. 3 głosów 359. Nie wybrano zatem żadnego.

Okręg nr. 4 Kuklinów
Lista nr. 1 głosów 609. Wybrany zatem został:
1. ziemianin Chełkowski Józef z Staregogrodu
Lista nr. 2 głosów 276. Nie wybrano zatem żadnego.
Lista nr. 3 głosów 1466. Wybrani zatem zostali:
1. robotnik Szałata Franciszek z Kromolic
2. „ Jerzak Jan z Staregogrodu
3. „ Chudzinski Tomasz z Wielowsi

Koźmin, dnia 6. Grudnia 1921 r.
Powiatowa Komisja Wyborcza
podp. Czarnecki, przewodniczący
Modlibowski J. Borowski, Przybył

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lis 2015, 08:52 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 54, środa dnia 6-go lipca 1921 r.

Jako sędzia rozjemczy dla rozjemczego obwodu Borzęciczki został sołtys Jan Mroczek z Małych Pogorzałek i jako jego zastępca mistrz kowalski Jan Gruchociak z Wyrębina wybrany i zatwierdzony.
- Nr. Dz. 1000/21 W. P.
Koźmin, dnia 29. Czerwca 1921.
Przewodniczący Wydziału powiatowego
Czarnecki


Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 56, środa dnia 13-go lipca 1921 r.

Z powodu napaści piekarni mojej przez p. Kubacką z dwoma synami oraz jej córką p. Heleną i p. Miedzińskim synem sołtysa p. Miedzińskiego z Gałązek w celu odebrania mi wydzierżawionych ubikacji i narzędzi piekarskich, donoszę szanownym moim Odbiorcom, iż na razie pieczywa dostawiać nie będę aż do rozstrzygnięcia sprawy przez sąd.
Władysław Stanikowski
Piekarz

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lis 2015, 08:55 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 58, środa dnia 20-go lipca 1921 r.
Ze Sądu
Na posiedzeniu II. Izby karnej Sądu Okręgowego w Ostrowie w dniu 18. Maja 1921 r. zapadły następujące wyroki.
1. Karól Scholz z Rudy powiat Krotoszyn został skazany na 7 tygodni więzienia za przekroczenie granicy do Niemiec bez przepustki i wywóz do Niemiec bez pozwolenia władz kompetentnych artykułów żywnościowych.
2. Berta Wejgert z Berlina została skazaną na 4 tygodnie więzienia za przekroczenie granicy do Niemiec bez przepustki i wywóz do Niemiec bez pozwolenia władz kompetentnych artykułów żywnościowych.
3. Berta Grolmisch z Pępowa pow. Gostyń na 20 000 mk. za czynne dopomaganie do wywozu niedozwolonego do Niemiec artykułów żywnościowych.
4. Paweł Pietz z Berlina pow. Kępno na 20 000 mk. za dokonanie transakcji w walucie niemieckiej.
5. Franciszek Pietrzak z Kouradowa pow. Odolanów na jeden miesiąc więzienia i konfiskatę zajętego towaru, za usiłowany niedozwolony wywóz do Niemiec cielaka.
6. Stefan Pawłowski z Kalisza na 20 dni więzienia i 10 000 mk. i konfiskatę zajętego towaru za usiłowany niedozwolony wywóz do kongresówki a mianowicie koszul.
7. Teodor Henczyca z Wyszanowa powiat Kępno na 150 000 mk. grzywny i konfiskatę zajętego bydła za wprowadzenie bez pozwolenia władz z powiatu granicznego z Niemcami i doprowadzenia do takiegoż powiatu dwuch krów.
W dniu 25 maja 1921 r. zostali skarani:
1. Paweł Pojkert z małej Lubiny pow. Jarocin za niedozwolony wywóz do Niemiec masła (1 funt) smalcu ¾ funt. i ubranie na 3 tygodnie więzienia i konfiskatę towaru.
2. Walenty Sobczak z Ostrowa (rzeźnik) za przekroczenie cen maksymalnych za mięso na 5000 mk. grzywny i konfiskatę towaru.
3. Szul Orlik z Warszawy na 5000 mk. grzywny i konfiskatę towaru za niedozwolony wywóz do b. kongr. 2 funt. gęsiny i 1 ½ funt. cukru.
4. Abraham Tejnstej z Warszawy za niedozwolony wywóz 1. koszki do b. kongresówki na 3000 mk. grzywny i konfiskatę towaru.
5. Józef Korn, piekarz z Wyrzanowa pow. Kępno za przekroczenie cen maksymalnych na chleb na 45000 mk. grzywny.
6. Ludwik Staniewski z Niemiec za wyprowadzenie krowy do Niemiec i wywóz do Niemiec 40 funt. mięsa 10 funt. masła na 6 (sześć) miesięcy więzienia i 40000 mk. grzywny.

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lis 2015, 08:57 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 60, środa dnia 27-go lipca 1921 r.

Zestawienie wydanych kart łowieckich w miesiącu czerwcu 1921 r.
1. Otton Kumke, gospodarz Kromolice
2. Jan Sroczyński, urzęd. gosp. Starygród
3. Franciszek Gołąb, właściciel fabryki maszyn Koźmin
4. Stanisław Sagan, rolnik Chełków
5. Albert Kumke I. rolnik Wyganów
- Nr. dz. 3084/21 St.
Koźmin, dnia 19 lipca 1921.
Starosta
w z. Andrzejczak

Akuszerce Marji Szymańskiej z Koźmina został przeznaczony obwód zachodni w Koźminie. Do obwodu należą następujące miejscowości:
1. Koźmin miasto
a) Grębowskie odbudowanie
b) Młyńskie „
c) Cięgliny „
d) Chełków folwark
e) Białydwór odbudowanie
f) Koźmin zamek
2. Czarnysad dwór
3. Czarnysad gmina
4. Dębiogóra majętność
5. Psiepole
6. Kaniew gmina
7. Lipówiec
8. Staniew majętność
9. Staniew gmina
10. Wrotków majętność
11. Wrotków gmina
Odnośne urzędy dworskie i gminne winny niniejsze ogłosić w właściwy sposób.
- Nr. dz. 935/21 W. P.
Koźmin, dnia 16. Lipca 1921.
Przewodniczący Wydziału Powiatowego
Czarnecki

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lis 2015, 19:58 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 67, sobota dnia 20-go sierpnia 1921 r.
Ponieważ tylko jedna prawomocna lista kandydatów do Rady Kasy Chorych tak z grupy pracodawców jak i z grupy ubezpieczonych doręczoną została, uznała główna komisja wyborcza dla pracodawców i ubezpieczonych na posiedzeniu swem w dniu 18. Sierpnia 1921 r. za wybranych
z grupy pracodawców
na członków:
1. Kulinski Dyonizy, Serafinów
2. Karłowski Stanisław, Szelejewo
3. Frank Erich, Psiepole
4. Sierszulski Stanisław, Pogorzela
5. Kaczmarek Szymon, Koźmin
6. Parysek Ludwik, Koźmin
7. Dymke Franciszek, Borek
8. Kieliba Franciszek, Koźmin
9. Skoracki Marcin, Pogorzela
10. Pilarczyk Teofil, Koźmin
na zastępców:
1. Modlibowski Józef, Skałów
2. Laschke Paweł, Góreczki
3. Lewandowicz Maks, Koźmin
4. Tyrakowski Wacław, Koźmin
5. Figaszewski Władysław, Pogorzela
6. Jagodziński Jan, Koźmin
7. Krystek Ludwik, Koźmin
8. Pawlicki Stefan, Borek
9. Danielak Ignacy, Koźmin odbudowanie
10. Wyżykowski Stefan, Koźmin
Z grupy ubezpieczonych
na członków:
1. Damazyniak Józef, Koźmin
2. Bartkowiak Michał, Obra
3. Matuszak Wojciech, Orla
4. Jacek Michał, Koźmin
5. Filipowiak Walenty, Zimnawoda
6. Właśniak Stanisław, Małe Zalesie
7. Frąckowiak Andrzej, Pogorzela
8. Szałata Franciszek, Kromolice
9. Frąckowiak Wincenty, Józefów
10. Bomski Nepomucen, Koźmin
11. Wielebski Jan, Dębowiec
12. Glinkowski Piotr, Koźmin
13. Droźniakiewicz Ignacy, Małgów
14. Smigielski Jan, Koźmin
15. Madalinski Marcin, Gałązki
16. Siniecki Maksymilian, Koźmin
17. Jerusel Jan, Dębiagóra
18. Gorzelanczyk Stanisław, Mokronos
19. Klepacki Wawrzyn, Rzemichów
20. Pierszała Jan, Koźmin
na członków: (powinno być pewnie na zastępców)
1. Talarczyk Jan, Bruczków
2. Kotecki Walenty, Wielowieś
3. Szymalski Antoni, Głogonin
4. Stawowiak Józef, Koźmin
5. Jerzak Jan, Starygród
6. Rybczyński Wojciech, Bułaków
7. Burdziąg Jan, Obra
8. Andrzejczak Józef, Wałków
9. Kula Piotr, Czarnysad
10. Leśniak Józef, Kaczagórka
11. Łąkowski Tomasz, Targoszyce
12. Gałąska Wilhelm, Koźmin
13. Jańczak Jan, Kuklinów
14. Maśliński Jan, Siedmiorogów
15. Sierszuła Stanisław, Koźmin
16. Ryba Józef, Wronów
17. Nowakowski Józef, Trzecianów
18. Krystkowiak Ludwik, Pogorzela
19. Walter Franciszek, Góreczki
20. Stańczak Stanisław, Koźmin
Z powodu tego naznaczone wybory do Rady Kasy Chorych
dla ubezpieczonych na dzień 21. sierpnia 1921 r.
dla pracodawców na dzień 22. sierpnia 1921 r.
się nie odbędą
Koźmin, dnia 18. sierpnia 1921 r.
Komisarz Pow. Kasy Chorych w Koźminie
Portaszkiewicz

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lis 2015, 18:17 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 68, środa dnia 24-go sierpnia 1921 r.
Wiadomości miejscowe
Koźmin. W ubiegłą niedzielę, dnia 21. bm urządziło Towarzystwo Kołowników w Koźminie na szosie jarocińskiej wyścigi o nagrody. O godzinie 4-tej popołudniu wyruszyli wszyscy członkowie rowerami od p. Pilarczyka na miejsce widowni, pociągając za sobą szerokie masy obywatelstwa Koźmińskiego, ażeby módz ocenić działalność członków, którzy jako egzaminatorzy w swej działalności występowali. Po przybyciu na szosę i po udzieleniu uczestnikom wyścigów odnośnych informacji przez prezesa p. M. Ciesiółkę, wyruszyli owi „bohaterzy” na miejsce od którego właściwe wyścigi rozpocząć się miały. Z naprężeniem wszystkich nerwów oczekiwała z niecierpliwiona publiczność rezultatu pierwszej jazdy. Jednakowoż po upływie pewnego czasu było można ujrzeć nadjeżdżających zuhów. Otóż z pośród nich zdobył sobie pierwszą nagrodę w pierwszym biegu (4 klm.) p. W o j c i e c h J a w o r s k i. Licznie zebrana publiczność darzyła młodego mistrza grzmiącymi oklaskami. Drugą nagrodę w pierwszym biegu zdobył p. S y l w e s t e r J e d w a b s k i, trzecią p. N e p o m u c e n M a t u s z k i e w i c z. W dalszym ciągu nastąpił drugi bieg (3 klm.). Jako pierwszą nagrodę zdobył tutaj p. I g n a c y L e w a n d o w i c z, drugą p. F e l i k s J e d w a b s k i, trzecią zaś p. S t e f a n S z y m a ń s k i. W trzeciem biegu (2 klm.) pierwszą nagrodę odebrał p. N. M a t u s z k i e w i c z, drugą p. M. C i e s i ó ł k a, trzecią p. B ą k o w s k i. Nieustanna fala oklasków spadała na wszystkich poszczególnych wyścigowców zdobywających nagrody. Przede wszystkim nadmienić należy, iż żadnych nieszczęśliwych wypadków nie było, za co też wszyscy członkowie zadowoleni z powrotem wracali.
Wieczorem o godz. 9 rozpoczęły się na sali p. Grodzkiego tańce, podczas których zostały wręczane nagrody. Tutaj bawiono się w zamkniętym gronie przy udziale zaproszonych gości do białego dnia.

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lis 2015, 18:41 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 73, sobota dnia 10-go września 1921 r.
Zestawienie wydanych kart łowieckich (rocznych) w miesiącu sierpniu rb
1. Michalak Jan, borowy Rzemichów
2. Dr Czarnecki Zygmunt, Starosta Koźmin
3. Czapski Fryc, ziemianin Obra
4. Mitschke Otton, posiedziciel dóbr Gałązki
5. Grzegorski Antoni, syn gospodarski Borzęcice
6. Kulinski Józef, ziemianin Gościejewo
7. Kulinski Franciszek, syn ziemianina Gościejewo
8. Balcerek Wacław, aptekarz Koźmin
9. Ciesiółka Maksymilian, mistrz stolarski Koźmin
10. Kubis Bolesław, urzędnik gospodarczy Wronów
11. Roszak Jan, urzędnik gospodarczy Kromolice
12. Kowalewicz Antoni, rolnik Gościejewo
13. Dymny Franciszek, wymiernik Borzęcice
14. Bendkowski Stefan, właściciel fabryki maszyn Koźmin
15. Nowakowski Feliks, burmistrz Koźmin
16. Sierszulski Edmund, syn rolnika Pogorzela
17. Błażejczyk Ignacy, mistrz kowalski Koźmin
18. Pieprzycki Józef, gospodarz i gościnny Obra Stara
19. Modlibowski Karól, agronom Mokronos
Nr. dz. 3936/21 St.
Koźmin, dnia 2. września 1921 r.
Starosta
w z. Andrzejczak

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lis 2015, 08:13 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 77, sobota dnia 24-go września 1921 r.
W gminie szkolnej Zalesie Małe na 6 lat wybrani i przeze mnie potwierdzeni zostali:
a) na członków dozoru szkolnego
1. Wojciech Małecki, gospod. z Zalesia Małego
2. Piotr Ignasiak, chałupnik z Zalesia Małego
3. Jan Kazubek, gospodarz z Srók
4. Józef Niebisz, kołodziej z Górki
b) na reprezentantów
1. Jan Dolata, gospodarz z Zalesia Małego
2. Szczepan Turbański, z Zalesia Wielkiego
3. Andrzej Wachowiak, gosp. z „ „
4. Stanisław Swora, gospodarz z Srók
5. Walenty Wieczorek, gospodarz z Górki
c) na zastępców reprezentantów
1. Jan Frąckowiak, gospodarz z Zalesia Małego
2. Tomasz Łopaczyk gospodarz z Górki
3. Wojciech Miedzinski, chał. z Zalesia Małego
d) na rendanta szkolnego
1. Marcin Chudzinski, gosp. z Zalesia Małego
L. dz. 20/21 S. O. I.
Koźmin, dnia 8. września 1921 r.
Starosta
Czarnecki

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lis 2015, 21:35 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 81, sobota dnia 8-go października 1921 r.
Na mocy § 100, 100 a i 100 b ordynacji procederowej rozporządzam, aby z dniem 1. września 1921 r. został utworzony przymusowy cech piekarski na powiat koźmiński z siedzibą w Koźminie.
Od wyżej wymienionego terminu należą wszyscy rzemieślnicy, którzy w powiecie koźmińskim rzemiosło piekarskie uprawiają do tegoż cechu.
L. dz. 2396/21. IV. A.
Poznań, dnia 12. sierpnia 1921 r.
Wojewoda
Powyższe rozporządzenie podaję do wiadomości.
Nr. dz. 4274/21. St. I.
Koźmin, dnia 30. września 1921 r.
Starosta
w z. Andrzejczak
Starszy sekretarz powiatowy

Rozporządzeniem p. Wojewody w Poznaniu z dnia 5. września br. L. dz. 3669/21 I. A. 4. – mianowany został p. Piotr Jarociński, komisarz obwodowy ze Strzałkowa, komisarzem obwodowym na obwód komisariatu w Koźminie. Urzędowanie objął dnia 5-go października br.
L. dz. 4073/21 St.
Koźmin, dnia 4. października 1921 r.
Starosta

Jako zastępcę przełożonego obszaru dworskiego Kaczagórki został urzędnik gospodarczy Joachim Priem z Kaczagórki zatwierdzony.
Nr. dz. 1434/21 W. P.
Koźmin, dnia 3 października 1921 r.
Przewodniczący Wydziału Powiatowego

Na posiedzeniu Sądu Okręgowego w Ostrowie z dnia 10. września rb. zapadły następujące prawomocne wyroki.
1. Misiaka Juliana z Rzetni powiat Kępno za niedozwolony wywóz art. pierwszy potrzeby z Polski do Niemiec na 3 (trzy) miesiące więzienia i konfiskatę towaru.
2. Jdczaka Pawła z Podzamcza pow. Kępno za niedozwolony wywóz krów z b. dz. pruskiej do b. Kongresówki na 2 (dwa) miesiące więzienia.
3. Mikołajczyka Romana z Sulisławic pow. Kalisz za nielegalny zakup znaczków cukrowych 500 mk. grzywny.
4. Pruszkowskiego Stefana z Kotyna pow. Wieluń za niedozwolony wywóz krowy z b. dz. pruskiej do b. Kongresówki na 6 (sześć) tygodni więzienia i konfiskatę krowy.
5. Nowakowskiego Piotra z Bolesławca pow. Wieluń za czynną pomoc przy wywozie krowy 500 mk. grzywny.
6. Holkę Jana z Opatowa pow. Kępno za czynną pomoc przy wywozie krowy 5000 mk. grzywny.
7. Antkowiaka Maksymiljana z Komorza pow. Jarocin o niedozwolony wywóz czterech krów z b. dz. pruskiej do b. Kongresówki na 5 (pięć) tygodni więzienia o konfiskatę krów.
8. Lipkę Gertrudę z Bałdowic pow. Kępno za występek z 137 u. k. złamanie aresztu co do przedmiotów obłożonych aresztem Urzędu Walki z Lichwą i Sp. na 2000 mk. grzywny.
9. Dawid Martę z Bałdowic pow. Kępno za występek z 137 u. k. na 2000 mk. grzywny.
Koźmin, dnia 27. września 1921 r.
Urząd Walki z Lichwą i Spekulacją dla byłej dzielnicy pruskiej.
Inspektorat Koźmin
(-) Nowak

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lis 2015, 19:15 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 83, sobota dnia 15-go października 1921 r.

Jako przełożony gminy Zalesia Małego został na czas od 1. września 1921 r. do 31. sierpnia 1927 gospodarz Pospiech Jan z Zalesia Małego wybranym i zatwierdzonym.
L. dz. 989/21 W. P.
Koźmin, dnia 11. października 1921 r.
Przewodniczący Wydziału Powiatowego

Zestawienie wydanych kart łowieckich w miesiącu wrześniu r. b.
1. Menze Gottlieb, ziemianin Ochla
2. Bauer Fryderyk, rolnik Gumienice
3. Majewicz Stefan, dzierżawca dóbr Wrotków
4. Ast Artur, syn rolnika Zalesie Wielkie
5. Karłowski Krzysztof, rolnik Szelejewo
6. Gałązka Wilhelm, rendant Koźmin (3 dniową)
7. Berlak Wawrzyn, wymiernik Polskie Olędry
8. Stański Antoni, aptekarz Borek
9. Emig Fryc, urzędnik gospodarczy Staniewo
10. Sobański Edmund, właściciel młyna Borek
11. Kuhnert Hermann, rolnik Zalesie Wielkie
12. Pawlak Andrzej, murarz Borzęcice
13. Kostuj Michał, młynarz Stara Obra
14. Głuch Wincenty, kupiec Koźmin
15. Kowalski Stanisław, nauczyciel Kaniew
Nr. dz. 4399/21 St.
Koźmin, dnia 3. października 1921 r.
Starosta
w z. Andrzejczak

Ponieważ tylko jedna prawomocna lista kandydatów do Zarządu kasy chorych, tak z grupy pracodawców jak i z grupy ubezpieczonych doręczona została, uznali członkowie Rady kasy na posiedzeniu swem dnia 2. 10. 1921 r. za wybranych
z grupy pracodawców
na członków:
1. Wacław Balcerek Koźmin
2. Józef Borowski Koźmin
3. Jan Szych Koźmin
na zastępców:
1. Ludwik Krzymiński Koźmin
2. Walenty Banachowicz Koźmin
3. Jan Bąkowski Koźmin
z grupy ubezpieczonych
na członków:
1. Michał Jacek Koźmin
2. Stanisław Sierszuła Koźmin
3. Józef Stawowiak Koźmin
4. Ignacy Seidel Orla
5. Jakób Szymkowiak Koźmin
6. Walenty Filipowiak Zimnawoda
na zastępców:
1. Kazimierz Wachowiak Koźmin
2. Ignacy Bodył Koźmin
3. Jan Matysiak Białydwór
4. Walenty Kmieciak Orla
5. Józef Adamiak Gałązki
6. Franciszek Pluciński Koźmin
Koźmin, dnia 11. października 1921 r.
Komisarz Powiatowej kasy chorych na powiat Koźmiński
Portaszkiewicz

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lis 2015, 09:09 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 87, sobota dnia 29-go października 1921 r.

W sobotę 23. bm. zmarła po długich cierpieniach zaopatrzona św. Sakramentami żona znanego hotelisty p. Władysława Grodzkiego w miejscu Walerja Grodzka. Śp. Zmarła była rodzoną koźminianką; pozostawiła dwoje dzieci. Biedni naszego miasta tracą w zmarłej wielką opiekunkę. Cześć Jej pamięci. Pogrzeb odbył się w 11 letnią rocznicę Jej ślubu w wtorek dnia 25. b. m. z wielkiem współdziałem Obywateli naszego miasta.


Obwieszczenie
dotyczące dozwolonych propozycji wyborczych i t. d. w sprawie wyborów do rady miejskiej w Koźminie z dnia 13. listopada 1921
(tutaj formalny wstęp dotyczący kart głosowania itp.)

Lista 1 czyli propozycja „Grobelny”
1. Grobelny Wojciech, kolejarz
2. Dr. Synoradzki Telesfor, lekarz
3. Jacek Michał, kierownik Spółki
4. Wujek Michał, kierownik Urz. P. P.
5. Śmiegielski Jan, ślusarz
6. Pierszała Jan, robotnik
7. Damazyniak Józef, kontroler kasy ch.
8. Stawowiak Józef, maszynista
9. Namysł Stanisław, kupiec
10. Ziembicki Jan, robotnik
11. Szymkowiak Jakob, robotnik
12. Kubiak Jan, robotnik
13. Matysiak Jan, robotnik
14. Budziak Stanisław, robotnik
15. Dyndas Michał, robotnik
16. Dudziak Szczepan, robotnik
17. Budziak Franciszek, robotnik
18. Precz Marcin, robotnik

Lista 2 czyli propozycja „Dr. Błażejczyk”
1. Dr. Błażejczyk Tomasz, lekarz pow.
2. Borowski Walenty, rolnik
3. Wagner Jan, starszy sekr. sądowy
4. Wyrzykowski Stefan, kupiec
5. Ambroszkiewicz Jan, oberzysta
6. Glema Bernhard, komornik sądowy
7. Krystek Ludwik, fabrykant maszyn
8. Pietrowski Józef, rolnik
9. Scheurich Jerzy, nauczyciel
10. Marciniec Józef, dyrektor szkoły ogr.
11. Kobusinski Wawrzyn, robotnik
12. Banachowicz Walenty, mistrz stolarski
13. Antoniewicz Stanisł., mistrz stolarski
14. Pilarczyk Teofil, kupiec
15. Matuszkiewicz Ignacy, kapitalista
16. Piotrowski Czesław, kupiec
17. Lewandowicz Ignacy, rzeźnik
18. Wyduba Sylwester, handlarz
19. Kneisel Józef, robotnik

Lista 3 czyli propozycja „Süssmann”
1. Süssmann Moritz, handlarz
2. Kluge Albert, piekarz
3. Hansch Ferdinand, dozorca placu
4. Scheyer Hedwig, kupcowa
5. Klimpel Reinhold, rzeźnik
6. Mamlok Bernard, kupiec
7. Neumann Oskar, hotelista
8. Mamlok Louis, kupiec
9. Labitzke Friederich, rolnik
10. Jakob Markus, kupiec
11. Hoffmann Emil, inżynier
12. Kuttner Louis, kupiec
13. Müller Karl, mistrz brukarski
14. Pech Karl, dorożkaż
15. Sonnenfeld Maks, czapnik
16. Engelmann Julius, kupiec
17. Gerlach Emanuel, cukiernik
18. Spichale Heinrich, szewc

Lista 4 czyli propozcyja “Ciesiółka”
1. Ciesiółka Maksymiljan, stolarz
2. Rybakowski Edmund, kupiec
3. Kraszewski Edward, drukarz
4. Gryczyński Antoni, kupiec
5. Cholewiński Franciszek, kowal
6. Alter Szymon, siodlarz
7. Krzyminski Ludwik, szewc
8. Bielarz Sylwester, fryzjer
9. Tomaszkiewicz Tomasz, rzeźnik
10. Remblewski Franciszek, szewc
11. Wojcieszyński Wincenty, kupiec
12. Dziurla Karól, piekarz

Lista 5 czyli propozycja „Antoniewiczowa”
1. Antoniewiczowa Agnieszka, żona siodl.
2. Płonczyńska Anna, wdowa
3. Münzbergowa Cecylja, wdowa
4. Rzepczyńska Wiktorja, żona bednarza
5. Palińska Witosława, żona nauczyciela
6. Terakowska Zofja, żona krawca
7. Zielinska Marja, wdowa
8. Miesiącowa Pelagja, żona garncarza
9. Nowakowska Michalina, wdowa
10. Podlewska Pelagja, żona mistrza piek.

Zarazem przypominamy, że wybory odbędą się w niedzielę dnia 13. listopada od godziny 9-tej rano do 6-tej po południu. Dla wyborców:
a) z nazwiskami rozpoczynającemi się literami od A do włącznie K w hotelu p. Józefa Mrozkowiaka, przy ulicy Krotoszyńskiej.
b) z nazwiskami rozpoczynającemi się literami od L do Z w hotelu p. Władysława Grodzkiego przy ul. Boreckiej.
Do biura głosowania mianowałem a) na obwód I. (w lokalu p. Mrozkowiaka) p. Walentego Borowskiego jako przewodniczącego p. Józefa Damazyniaka jako zastępcę pp. Edwarda Kraszewskiego i Stefana Wyrzykowskiego jako ławników
b) na obwód II. (w lokalu p. Grodzkiego) p. Jana Ambroszkiewicza jako przewodniczącego, p. Jana Wagnera jako zastępcę, pp. Jana Śmigielskiego i Alberta Kluge jako ławników.
Koźmin, dnia 20. października 1921.
Komisja wyborcza

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lis 2015, 08:51 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 89, sobota dnia 5-go listopada 1921 r.
Koźmin. Rezultat z spisu ludności (Nieoficjalne.) W pow. mieście Koźminie było ludności obecnej 4985, zaś nie obecnej 118; z tego ludności polskiej 4677. Mężczyzn jest w Koźminie 2341, kobiet 2644. Domostw mamy mniejwięcej 526.

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2015, 10:29 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 91, sobota dnia 12-go listopada 1921 r.
Okruchy
Kilka słów
o szlachcie z a g o n o w e j, s z a r a c z k o w e j, d r ą ż k o w e j, c h o d a c z k o w e j czyli z a ś c i a n k o w e j.
W naszej Polsce znajduje się wiele drobnej szlachty, której majątkiem jest częstokroć tylko z a g o n roli, która się ubiera w s z a r e płócienne odzienie, która ongi zamiast szabli przypasywała d r ą ż e k do boku, która nie mając dostatecznego obuwia przywdziewała na nogi c h o d a k i, i która nie w pałacach tylko w lepiankach tak zwanych zaściankach zamieszkuje.
Szlachta powstała z prostego ludu czyli chłopów, a obdarzona szlachectwem za zasługi dla ojczyzny, wynosi w chwili obecnej może z półmiliona głów i skupiona jest w szczególniej w Polsce Kongresowej w okolicach Ciechanowa, Przasnysza, Chorzel, Augustowa, Siedlec, znacznie mniej w Lubelskiem, Radomskiem, Krakowskiem.
Na Pomorzu mamy także dużo szlachty Kaszubskiej datującej swój początek od króla Jana Sobieskiego, którym jednak szlachectwo głowy tak nie zawróciło, jak w Królestwie Kongresowem i na Litwie, gdzie buta szlachecka wraz z głupotą ujawniają się na każdym kroku.
Szaraczki, które na Mazowszu noszą miano Piskorków, zajmują zwykle całe wioski i biorą nazwisko od nich, że zaś dany ród w pewnej okolicy się rozradzał i potomków swoich a powinowatych w oddzielnych wioskach osadzał, przeto dla odróżnienia i wioski i potomkowie rodu oddzielne przydomki przybierali. Tak np. w powiecie przasnyskiem są Romany-janki, Romany-janowięta, Romany-karcze, Romany-ścibory, Romany-sendzięta, Romany-zalesie, Romany-ziejki, - a cała tam pomieszkująca szlachta nosi nazwę Romanów.
Na Podlasiu (w gub. Siedleckiej i Łomżyńskiej) Tchórzniccy noszą przydomki: mniszki, derdy, kalcyty, czubki itp.
Z tej to szlachty, która niegdyś w liczbie znacznej emigrowała na Podole i Ukrainę, i tam kolonizowała niezmierne obszary stepowe, powyrastały arystokratyczne rodziny Jabłonowskich (z Jabłonowa w Ciechanowskiem), Rzewuskich (z Rzewusk w powiecie Konstantynowskim) i inne.
Szlacheckie wsie odróżniają się od chłopskich zwykle swoim wyglądem: chaty większe niż włościańskie, i obejścia obszerniejsze, otoczone są zwykle sporemi ogrodami, a ztąd pozór ich jest sympatyczniejszy; lecz po bliższem rozpatrzeniu się, urok ginie: brud i niechlujstwo zrażają! Szaraczki płci obojej są bardzo pracowici, butni względem niższych (chłopów, mieszczan), lecz uniżeni względem wyższych (panów dziedziców większej posiadłości), obecnie o wykształcenie mniej dbają. Sposobem życia od chłopów szlachta prawie się nie różni, a z powodu, że grunta szlacheckie są zwykle rozrzucone, gdy chłopskie są w masie jednej, nieraz szlachcic zagonowy jest uboższym od chłopa, bez względu jednak na to niechętnie łączą się, uważając takie małżeństwa za uwłaczające ich godności. Taka fałszywa, arystokratyczna ambicja do dziś dnia w każdym drążkowym szlachcicu, w każdym piskorku się kryje, mimo wszelkiej pozornej powłoki demokratycznej.
Głównem zajęciem szlachty chodaczkowej jest rólnictwo, przyczem sobie pomagają handlem końmi lub wołami; kobiety zaś całą zimę poświęcają na przygotowanie płótna, które rzadko sprzedają, zużywając wszystko dla siebie i swoich.
Mężczyźni ubierają się w kapoty szaraczkowe, samodziałowe na dwa rzędy pod szyję i za kolana, kamiselka latem z materji w kwiaty, zimą sukienna; spodnie przy robocie w buty, od święta na buty, które są z podkówkami. Na głowie kaszkiet sukienny lub w zimie czapka lisia. Tak chodzą w święta. Przy robocie w dzień powszedni chodzą boso i tylko w bieliźnie.
Kobiety noszą ciemne perkaliki i takież fartuchy; szyję ozdabiają paciorkami i fryzkami, w uszach kolczyki, na nogach buciki. Na święto musi być parasolka i kapelusz ze wstęgami i kwiatami. Na suknię narzucają w lecie chustkę wełnianą, zaś w zimie salopę watowaną z futrzanem kołnierzem a ręce umieszczają w mufkach.
Zauważyć należy, że panny i kawalerowie pragną się stosować do mody, lecz z chwilą wejścia w związek małżeński, stosują się do ogólnie przyjętego zwyczaju.
Szlachta zaściankowa traktuje się pomiędzy sobą panami, waćpanami lub jegomościami, zaś szlachcianki, paniami, waćpaniami lub jejmościami.
Wedle naszych demokratycznych pojęć to szlachcicem jest każdy, który sobie szlachetnie postępuje. Nie zasługi przodków, lecz własne położone wobec ojczyzny i narodu, te społeczeństwo będzie umiało uszanować i bez herbu. Dziś bowiem demokracja polska nie pisze się gołosłownie na sentencję Zygmunta Krasińskiego:
Jeden tylko cud,
Z szlachtą polską polski lud –
Tylko w naszej zmartwychstałej Polsce ma jedynie racionalną dewizę:
Jednym tylko wielkim cudem,
Szlachta polska z polskim ludem.
Szaraczek.

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lis 2015, 15:01 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 92, środa dnia 16-go listopada 1921 r.

Ogłoszenie
Najbliższy dziewięciomiesięczny kurs dla kandydatek na akuszerki rozpocznie się w Poznaniu 1-go kwietnia 1922 r.
Wniosek o przyjęcie do kursu należy stawić:
a) w Poznaniu: do Starostwa Grodzkiego,
b) w Bydgoszczy: do magistratu bydgoskiego,
c) pozatem do starostwa powiatowego, w którym obwodzie zamieszkuje wnioskodawczyni.
Do wniosku należy dołączyć następujące papiery:
1. poświadczenie lekarza powiatowego o stanie zdrowia fizycznego i umysłowego.
2. poświadczenie policji miejscowej, iż wnioskodawczyni nadaje się do zawodu tego, że cieszy się dobrą opinją i że nie miała dzieci nieślubnych.
3. świadectwo chrztu albo urodzenia.
4. powtórnego szczepienia ospy.
Zamężne kandydatki muszą pozatem dołączyć zezwolenie męża. Osoby liczące niżej lat 20 lub ponad lat 30, mogą tylko wyjątkowo za osobnem pozwoleniem uczestniczyć w kursie.
Kandydatki z Województwa Poznańskiego, które się zobowiążą w obwodzie wskazanym przez władzę administracyjną, wypełniać przez 3 lata obowiązki akuszerki – położnej – płacą za kurs 9000 mk. (dziewięćtysięcy marek); wszystkie inne 27 000 mk. (dwadzieściasiedemtysięcy marek); kandydatki z poza Województwa Poznańskiego 45 000 mk. (czterdzieścipięćtysięcy mk.), za co otrzymają pomieszkanie i utrzymanie III. klasy, oprócz tego naukę.
Kandydatki pragnące otrzymać utrzymanie I. lub II. klasy płacą osobne wynagrodzenie; wysokość tego wynagrodzenia ustanowi zakład.
Każda kandydatka winna posiadać własną bieliznę, ręczniki, pościel i naczynia do jedzenia.
Przed przyjęciem do kursu odbędzie się egzamin z rachunków, czytania i pisania; szczególnie będzie się zważało, aby kandydatka władała językiem polskim w piśmie i słowie. Kandydatkom nie posiadającem pod tym względem dostatecznych wiadomości, zaleca się, aż do tego czasu wydoskonalić się w języku polskim, ewt. przez lekcje prywatne.
Kandydatki muszą się stawić 1. marca 1922 r. o godz. 9-tej przed południem w Krajowej klinice dla kobiet i szkole położnych w Poznaniu, ul. Polna 17. celem poddania się przed dyrektorem wymienionej kliniki egzaminowi wstępnemu, poczem roztrzygnie się, czy kandydatka będzie do kursu przypuszczona lub nie.
Po odbytym egzaminie wstępnym, wracają kandydatki do domu, aż do 1. kwietnia 1922 r. Na 1. kwietnia stawią się w klinice wszystkie kandydatki, które egzamin wstępny złożyły i zostały przez Starostwo Krajowe powołane na kurs.
Starostwo Krajowe zastrzega sobie prawo powołania na kurs tylko tych kandydatek, które będzie uważało za odpowiednie.
Poznań, dnia 20. października 1921
Starosta Krajowy


Wynik wyborów do Rady Miejskiej w Koźminie z dnia 13 b. m.
Wybrano na członków Rady Miejskiej:
a) z listy Wojciech Grobelny (N. P. R.)
1. Wojciech Grobelny, 2. Dr. Telesfor Synoradzki, 3. Michał Jacek, 4. Michał Wujek, 5. Jan Śmigielski, 6. Jan Pierszała, 7. Józef Damazyniak.
b) z listy dr Błażejczyk (obywatelska)
8. dr. Tomasz Błażejczyk, 9. Walenty Borowski, 10. Jan Wagner, 11. Stefan Wyrzykowski
c) z listy M. Ciesiółka (rzemieślniczo - obyw.)
12. Maksymiljan Ciesiółka
Komisja Wyborcza
Dr. Błażejczyk, Wal. Borowski, Lud. Paryzek,
Józef Damazyniak, Jan Ambroszkiewicz

Tyle doniesienie komisji wyborczej. Z ca. 2300 wyborców głosowało 688 na listę NPR. 583 na listy obywatelskie a 75 na żydowsko-niemiecką, razem więc 1346 głosów. Gdzie pozostali reszta w liczbie ca. 1000 wyborców. Ca. 800 nie oddali wcale swego głosa, 100 do 200 nie byli zapisani, lecz wina to tylko samych wyborców. Cześć i uznania wszystkim tym co woleli w domu za ciepłem piecem siedzieć niż raz przez trzy lata wypełnić swój obowiązek obywatelski. Już słyszę uniewinnienia, że lokali wyborczych było za mało, za ścisk panował podczas wyborów itd. ale wszystko to nie jest wymówką. Część obywateli okazała się ospała podczas wyborów do Rady Miejskiej i to jest i pozostanie faktem niezbicie stwierdzonem.
Nowej Radzie Miejskiej „Szczęść Boże!”

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lis 2015, 09:14 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 93, sobota dnia 19-go listopada 1921 r.
Obwieszczenie
Wyjazd górników i robotników do kopalń francuskich nastąpi w piątek, dnia 25-go listopada r. b. z Koźmina koleją o godz. 4-tej popołudniu do Poznania skąd po przekwalifikowaniu wysłany będzie dalszy transport do Francji.
Interesowani posiadać muszą: Zaświadczenie na wyjazd od władzy wojskowej z Powiatowej Komendy Uzupełnień oraz wykaz osobisty z fotografją.
Zgłoszenia na wyjazd przyjmuje
Państwowy Urząd Pośrednictwa Pracy w Koźminie przy ul. Kaliskiej.
Wujek, Kierownik Urzędu

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lis 2015, 23:46 
Offline

Dołączył(a): 07 mar 2010, 15:11
Posty: 162
Lokalizacja: Pleszew
Jestem pełna podziwu do włożenia tyle trudu i pracy nad umieszczaniem wypisów z Orędownika Powiatu Koźmińskiego.
Jest to bardzo ciekawe, obrazuje życie i problemy Koźmina z początku XX w.
Życzę cierpliwości i pozdrawiam
Rozumiem, że Cerekwiccy odeszli na dalszy plan...
Grażyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2015, 08:33 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Cerekwiccy też są w toku, bo dla pewności przeglądam raz jeszcze księgi z Koźmina na mikrofilmach, także w najbliższym czasie powinnam uzupełnić swoje drzewko na Geneanet. Pozdrawiam

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2015, 10:00 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 94, środa dnia 23-go listopada 1921 r.
Dotyczy wyniku pierwszego powszechnego jednodniowego spisu ludności z dnia 30-go września 1921 roku w powiecie Koźmińskim,
Wynik pierwszego powszechnego jednodniowego spisu ludności z dnia 30. września 1921 roku w powiecie koźmińskim jest następujący:
1. Ilość nieruchomości 3789
2. Ilość budynków:
a) Z przeznaczenia mieszkalnych 3809
b) Innych zamieszkałych w dniu spisu 21
3. Ilość zamieszkałych mieszkań 6238
4. Ilość gospodarstw:
a) Rodzinnych 5917
b) Zakładowych 34
c) Osób samotnych 316
Razem 6267
5. Ilość ludności obecnej (bez chwilowo nieobecnych):
a) Mężczyzn 16 013
b) Kobiet 18 479
Razem 34 492 osoby
6. Z ogółu ludności obecnej jest narodowości polskiej
Mężczyzn i kobiet razem 31 017
7. Ilość osób chwilowo nieobecnych:
Mężczyzn i kobiet razem: 285 osób
8. Ilość ogólna zwierząt domowych:
a) koni 6199
b) Bydła rogatego 20 724
c) Owiec 7551
d) Trzody chlewnej 20 384
9. Ogólny obszar gruntów wynosi:
44623,03,20 ha – Nr. dz. 4899/21 St. I.
(wydaje mi się, że tego pierwszego przecinka w liczbie ha powinno nie być, ale tak wygląda ten zapis w gazecie)
Koźmin, dnia 2. listopada 1921 r.
Starosta
Czarnecki

Na sołtysa gminy Galew został na czas od 15. lipca 1921 do 14. lipca 1927 gospodarz Jan Dzierla I z Galewa wybranym i zatwierdzonym. – Nr. dz. 1189/21 W. P.
Koźmin, dnia 11 listopada 1921 r.
Przewodniczący Wydziału Powiatowego
Czarnecki

W ewangelickiej gminie szkolnej na przeciąg 6 lat wybrany i przezemnie potwierdzony został na rendanta Kasy szkolnej: Kupiec Gottlieb Keil z Gumienic – L. dz. 253/21 S O I.
Koźmin, dnia 9. listopada 1921
Starosta
w z. Andrzejczak

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2015, 11:03 
Offline

Dołączył(a): 15 gru 2012, 20:52
Posty: 337
joanna84 napisał(a):
9. Ogólny obszar gruntów wynosi:
44623,03,20 ha – Nr. dz. 4899/21 St. I.
(wydaje mi się, że tego pierwszego przecinka w liczbie ha powinno nie być, ale tak wygląda ten zapis w gazecie)


Tak naprawdę ten drugi przecinek jest zbędny. Jest to sposób zapisu stosowany w odniesieniu do gruntów rolnych - kolejne grupy liczb oznaczają hektary, ary i metry kwadratowe. Kiedyś był bardzo powszechny a i dzisiaj jest spotykany. :)

_________________
Stanisław


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2015, 08:41 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 96, środa dnia 30-go listopada 1921 r.
Zestawienie wydanych kart łowieckich w miesiącu październiku r. b.
1. Gałązka Wilhelm, rendant Koźmin
2. Strzeszewski Jerzy, sierżant Koźmin
3. Laube Adolf, gospodarz Siedmiorogowo
4. Eckner Gustav. handlarz Siedmiorogowo
5. Rybicki Henryk, dyrektor dóbr Trzecianów
6. Thomas Aleksander, poseł do sejmu Poznań
7. Elsner Jerzy, gospodarz Spieżyn
8. Mielcarski Stanisław, rektor Borek
9. Budnik Jan, urzędnik gosp. Małgów
10. Stelter Henryk, gospodarz Trzebin
11. Kwaśniewski Mieczysław, inżynier Borek
12. Sobiak Leon, strzelec Siedmiorogowo
13. Graewe Anna, córka właśc. dóbr Karólewo
14. Frewert Hermann, gospodarz Głuchówek
15. Kaźmierczak Jan, szachmistrz z Koźmina
16. Saalfeld Sudolph, dzierżawca dóbr Bułaków
17. Bielarz Ludwik, gospodarz Polskie Olędry
18. Ratajczak Szymon, gosp. Polskie Olędry
19. Biesiada Antoni, gospodarz Borzęcice
20. hr. Tyszkiewicz właśc. ziemski Pogorzela
21. Maćkowiak Ignacy, stelm. dom. Bruczków
22. Pawłowski Antoni, handlarz Pogorzela
23. Laube Stanisław, urz. gospod. Łukaszew
24. Maihofer August, sołtys i gosp. Siedmiorog.
25. Nowicki Władysław, dzierż prob. Wałków
26. Glaser Hartwig, rolnik Borzęcice
27. Figaszewski Władysław, gośc. Pogorzela
28. Dudek Józef, gospodarz Cegielnia
29. Classen Fryc, właśc. ziemski Wronów
Koźmin, dnia 3. listopada 1921 r.
Starosta
w z. Andrzejczak


Koźmin. Z Rady Miejskiej.
W piątek 25. b. m. popołudniu o godz. 4-tej odbyło się zebranie starej Rady Miejskiej, które zagaił przewodniczący tejże, p. Borowski Sekretarz Magistratu przeczytał protokuł z ostatniego zebrania i po krótkiej dyskusji przystąpiono do najważniejszego punktu obrad, t. j. obrady nad odbytemi wyborami do nowej Rady Miejskiej które się odbyły w niedzielę 13. b. m. Do Magistratu wpłynął następujący wniosek, podpisany przez kilkadziesiąt obywateli: Unieważnić odbyte wybory i wstrzymać wprowadzenie nowej Rady Miejskiej. Radny p. dr. Błażejczyk umotywuje bliżej wniosek powyższy, i to, że listy nie były równobrzmiące, co bodaj nie jest najważniejszą przyczyną unieważnienia wyborów, że lokali wyborczych w liczbie dwuch było na Koźmin za mało, dużo osób musiało iść do domu, nie mając sposobności oddać swego głosu itp. Na zarzut p. radnego Borowskiego że listy nie były dość czytelne, p. burmistrz Nowakowski przedkłada Radzie Miejskiej listy wyborcze, na których stwierdzono, że nie były równobrzmiące. Pan Burmistrz przypisuje niedokładności list na karb zbyt krótkiego terminu, w którym wybory się odbyć musiały. Po obszernej dyskusji przystąpiono do głosowania nad powyższem wnioskiem i Rada Miejska j e d n o g ł o ś n i e u c h w a l i ł a w y b o r y u n i e w a ż n i ć, dlatego że wybory nie odbyły się stosownie podług § 23, 24 i 27 ordynacji wyborczej. Pan radny Parysek podkreślił dobitnie, że wybory unieważnione nie dla jakiśtam ambicji partyjnych, lecz tylko dlatego, aby dać wszystkim obywatelom możność oddać swój głos w ramach prawa. Po krótkiej pogadance solwował p. przewodniczący zebranie.

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lis 2015, 08:32 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 100, środa dnia 14-go grudnia 1921 r.
Zestawienie wydanych kart łowieckich w miesiącu listopadzie r. b.
1. Bauer Fryderyk, syn gospodarski, Gumienice
2. Chełkowski Józef, właściciel ziemski, Starygród
3. Chełkowski Franciszek, syn właściciela ziemskiego Starygród
4. Chełkowski Szczęsny „ „ ziemskiego Starygród
5. Bartosik Ludwik, kucharz Starygród
6. Dechnik Franciszek, leśniczy Biała Róża
7. Roszczak Antoni, syn gosp. Pogorzela
8. Hermann Karól, gospodarz Ochla
9. Werner Paweł, „ Sapieżyn
10. Kostka Antoni, „ Kaniewo
11. Grollmütz Hugon, „ Kołas
12. Grodzki Władysław, właściciel hotelu Koźmin
13. Sierszulski Stanisław, handlarz i rolnik Pogorzela
14. Hartert Ernst, gospodarz Polskie Olędry
15. Karłowski Bronisław, dzierżawca majątku Bielawy Pogorzelskie
16. Karłowski Włodzimierz, podporucznik Poznań
17. Tschersich Emil, administrator Obra
18. Hoffmann Emil, kierownik budowli Koźmin
19. Franke Paweł, gospodarz Głuchówek
20. Borowski Walenty, rolnik Koźmin
21. Lisiak Stanisław, chorąży Leszno
22. Eisenbrandt August, gosp. Głuchówek
- L. dz, 5357/21 St. a.
Koźmin, dnia 25. listopada 1921 r.
Starosta
w z. Andrzejczak


Zdania i sentencje

Wiele ludzi są tak otwartymi i nie przyjemnymi, jak prawda.
*
Być nieszczęśliwym i nie móc tego okazywać, to szczyt nędzy.
*
Zwykłem wzdrygnięciem ramion, można podkopać dobre imię bliźniego.
*
Bądź ślimakiem w udzielaniu rady, a ptakiem przy wykonywaniu dobrego czynu.
*
Gdy widzisz, że twoje życzenia nie mogą być spełnione, to je zredukuj; gdy słońce zajdzie to i świeczką się zadowalamy.
*
U wielu ludzi zastąpiony jest charakter przyzwyczajeniem.
*
Honor zdobyć można przez sukces, sławę tylko przez zasługi.
*
Nic nas więcej niełudzi, jak mądry, gdy popełni niedorzeczność, którą mi naśladować zamierzamy.
*
Jeżeli się świat ma poprawić, to potrzeba, żeby każdy tak samo dbał o prawdę, jak o pieniądz.
*
Zwierzchnik najbardziej nienawidzi tego, który go w poglądach na sprawy przewyższa.
*
Gdy nikczemność spisuje, co nienawiść dyktuje, wtedy powstaje list anonimowy.
*
Choduj to, co dobre, to wtedy wychodujesz dla ludzkości boskie rośliny.
*
Życie ludzkie podobne do książki; niemądrzy szybko przerzucają jej karty, roztropni zaś czytają w niej z uwagą, wiedząc, że ją tylko raz czytać mogą.
*
Odległość pomiędzy „mogę” a „muszą” podobna nieraz do szerokiej rzeki.
*
Wedle czynów osądzamy ludzi, wedle motywów ich charakter.
*
O sobie nigdy nie mów ani dobrze ani źle.
*
Krótkie życie dosyć jest długie, aby więcej dobrego zdziałać, niż się działa.
*
Talent i genjusz stoją w stosunku do siebie jak fotografja do sztuki malarstwa.
*
Zrób z twoich wierzycieli sobie przyjaciół, lecz nie dozwól, aby twój przyjaciel stał się twoim wierzycielem.
*
Nie lekceważ publicznej opinii, lecz nie bądź także jej niewolnikiem.
*
Sumienie jest prawem dla dobrego, zaś prawo jest sumieniem dla złego.
*
Nieraz prowadzi droga do sławy przez trupa szczęścia.
*
Złodzieje i karciarze są zwykle hojni; kto jednak pieniądz z trudem zarabia, ten w tym kierunku nie jest rozrzutny.
*
Nie śmiej się ani długo, ani często, ani przesadnie.
*
Dziewczęta są tak długo piękne, dopóki o tem nie wiedzą.
*
Pożałowania godnym jest człowiek nie posiadający sił, bardziej pożałowania godnym ten, który posiadając siłę jej nie używa, najbardziej pożałowania godnym zaś mąż posiadający wiele siły, a takowej zużytkować nie może.
*
Są serca, któremiby można szlifować diamenty.
*
Dobroć serca bez mądrości tak samo nie jest cnotą, jak nauka, bez cnoty mądrością.
*
Jeżeli znasz człowieka, który się chełpi, że nie wie, co to ciężki smutek, wskaż mi go, abym go omijał.
*
Są ludzie, którzy posiadają dostateczną dozę rozumu, aby pokryć swą głupotę.
*
Dostatek wynaleziono, aby przezeń pokryć brak pieniędzy.
*
Obowiązek jest cementem spajającym moralny gmach porządku światowego, nie zaniedbuj go przeto.
*
Skromność jest wtedy tylko cnotą, kiedy się z niej cnoty nie robi.
*
Bądź we wszystkim zrównoważonym i męskim, stajem się bowiem panami naszego losu, dopóki sami nad sobą zapanować umiemy.

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2015, 12:36 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 101, sobota dnia 17-go grudnia 1921 r.
Zwraca się wszystkim interesowanym uwagę na możliwość wyjazdu do prac w kopalniach francuskich jeszcze w tym miesiącu i to 21-go i 28-go grudnia r. b. z Koźmina koleją o godz. 4-tej popołudniu do Poznania skąd po przekwalifikowaniu wysłany będzie dalszy transport do Francji.
Wyjezdni posiadać muszą: 1. Zaświadczenie na wyjazd od władzy wojskowej (P.K.U.) 2. Wykaz osobisty z fotografją. Przyjmowani będą górnicy i robotnicy w wieku od 20 do 45 lat.
Zgłoszenia na wyjazd przyjmuje
Państwowy Urząd Pośrednictwa Pracy w Koźminie
W u j e k, kierownik Urzędu

Na posiedzeniu Sądu Okręgowego w Ostrowie w dniu 9. listopada 1921 r. zapadły następujące prawomocne wyroki:
1. Antoniego Odrzygowskiego rolnika z Perzyc pow. Krotoszyn za podbijanie cen na sacharynę w jednym wypadku 50 000 mk. grzywny i konfiskatę towaru.
2. Stanisława Kempińskiego rzeźnika z Sulmierzyc pow. Odolanów za podbijanie w dwuch wypadkach 75 000 mk. grzywny i konfiskatę sacharyny.
3. Elżbietę hr. Radolin z domu Koenigsmark z Jarocina za usiłowany zakazany wywóz marek polskich i przedmiotów srebrnych poza granicę Państwa Polskiego 500 000 mk. grzywny koszta postępowania i konfiskatę 100 000 mkp. – L. O. 665/21
Ostrów, dnia 10. listopada 1921 r.
Urząd Walki z Lichwą i Spekulacją
dla byłej dzielnicy pruskiej
Ekspozytura Ostrów
(-) podp. nieczytelny

Zdania i sentencje
Wiesz ty, kto najpotężniejszy na świecie? Oto ten, który się sam ma w swej mocy.
*
Nie zapominaj w nieszczęściu pozostać mężnym.
*
Osieł posiada więcej przyjaciół niż lis.
*
Litość dla łotra jest złodziejstwem wobec uczciwości.
*
Niejeden dopiero z cienia dostrzega, że gdzieś się światło palić musi.
*
Kto nic więcej nie czyni jak tylko swój obowiązek, nie spełnia swego obowiązku.
*
Człowiek podobny do kurantowego zegara, mały tylko nacisk na sprężynę, a natychmiast wydaje inną melodię.
*
Wspomnienie jest jedynem rajem, z którego nie możemy być wypędzeni.
*
W wielkich miastach myślą ludzie za wiele o sobie, zaś w małych odwrotnie za wiele o drugich.
*
Zgoda tworzy siłę.
*
Bogactwo jest winem, które rozpala, im więcej się z niego pije, tym większe wywołuje pragnienie.
*
Pod nazwą znawcy ludzi mniema wielu, że znają człowieka z jego najgorszej strony.
*
Serce zawiera szlachetne uczucia, zaś charakter stoi przed niem na straży.
*
Ci, którzy przez życie pędzą lekkomyślnie bezrozumnie, zaprzęgli do swego woza dwa ogniste osły.
*
Siwe włosy nie zawsze są śniegiem starości, lecz często są one śronem z czasów młodości.
*
Zazdrość jest biczem, której ofiary w cichości cierpią: jest to robak, podgryzający swobodę życia i cnotę ludzi, którzy mu skrytkę udzielili w swem sercu.


Ofiary i pokwitowania
Składki na inwalidów wojennych
(tu lista miejscowości wraz z kwotami w mk.)
Razem 887 194 mk.
Koźmin, dnia 15. grudnia 1921 r.
Inspektor szkolny
Chojecki
Nie mogąc dla braku miejsca podać wszystkich składkujących, podajemy w następującem zestawieniu tylko ofiary od 1000 mk. wzwyż
1. Borek
po 10 000 mk.: Dr. Sypniewski, Edm. Sobański; 6000 mk.: Stan. Michalski; po 5000 mk.: apt. Stański, Wojc. Kozłowski, Stan. Plackowski; 4000 mk.: St. Kruszewski; po 3000 mk.: H. Gregorowicz, Bezugsgenossenschaft, Józ. Drecki, Sendyk; 2500 dyr. Ofierzyński; po 2000 mk.: Fr. Kościelniak, Mich. Dopierała, Fr. Kycia, Cz. Gregorowicz, hot. Langner, Józ. Gruchała, hot. Twardowski, J. Kulczyński, Edm. Rajewski, Agnieszka Sośnicka, Józef Kozłowski; 1500 mk.: naucz. Wład. Wendland; Po 1000 mk.: Olga Poehner, Hoevelmann, Jerzyński, M. Kołaska, Emanuel Koplowitz, A. Grauert, J. Krupczyński, H. Durzyński, rektor Mielcarski, J. Zwierzycki, Jarecki, Paweł Marty, Fr. Mróz, naucz. Mrozówna, Wal. Witkowski, Jan Weinert, Fr. Wałczyński, Fr. Michalski, Mich. Przybylak, naucz. Tomasz Błoch, August Zuske, naucz. Jan. Ofierzyńska, Wal. Ciachowski, Tomaszewski, Manowski, Mielcarzowicz, Michalski, S. Winiewsk.
2. Pogorzela
po 1000 mk. hr Stefan Tyszkiewicz, Bronisław Foltynowicz, Stefan Busza, Emma Pannewitz, Karl Hofmann i natem koniec.
(Ciąg dalszy nastąpi)

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2015, 10:16 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 102, środa dnia 21-go grudnia 1921 r.
Ofiary i pokwitowania
Składki na inwalidów wojennych od 1000 marek wzwyż.
(Ciąg dalszy)
3. Koźmin
15 000 mk. Jan Jagodziński; 10 000 mk.: „Rolnik”; 3000 mk.: ks. prob. Flach; po 2000: A. Podlewska, Pilarczyk, Dr. Synoradzki, Banachowicz; 1500 mk.: St. Włęski; po 1000 mk.: Głuch, Płonczyńska, Balcerek, Kraszewski, Lorenowicz, Rugowa, Dra. Wyszyńska, Münzbergowa, Szcz. Orpel, Namysł, Julj. Chytrowski, Schneider, P. Maćkowiak, Cz. Staniszewski, Danielak, Rybka, L. Kapuściński, Zenkteler, ks. Nowakowski, ks. Powel, Chojecki, Szych, Glabisz, Gryczyński, Jan Wuttke, Cieszyńska, Piotrowski, Lewandowicz, Skupin, Joks, Tłok, J. Borowski, S. Kowalski, Szajna, Dr. Pasternak, Glabisz i Sp.
4. Borzęcice
5000 mk. dziatwa szkolna wraz z gronem nauczycieli; po 1000 mk. M. Grygiel, J. Matuszak, J. Staniek, J. Jędrzejak, St. Jankowski, Tom. Pestka, Antoni Teodorczyk, J. Masłowski, J. Szwałek, Fr. Hencel.
5. Borzęciczki
po 1000 mk.: rob. Jan Śmigielski, rob. Ant. Gajewski, koł. Fr. Wybierała, kow. Mik. Stefaniak, nacz. stac. Jan Maleszka, ks. proboszcz Sroka, naucz. Szukalski
6. Bruczków: nie podano.
7. Bułaków
1000 mk.: tylko Rud. Salfeld
8. Dzierzanów: ani jeden.
9. Elżbietków
po 1000 mk.: J. Andrzejczak, Stan. Łańczak, Szym. Kopec, Fr. Bröer.
10. Gałązki: ani jeden.
11. Galew: nie podano.
12. Głuchów
5000 mk. rodzina Grzybulińskich; po 1000 mk. Wat. Szczepańska, Ant. Trawiński, Ignacy Szymczak, Jan Nowak, Ant. Grześkowiak.
13. Głuchówek: nie podano.
(Ciąg dalszy nastąpi)


Zdania i sentencje
Jeżeli masz wiele, daj z twego majątku, jeżeli masz mało, daj z twego serca.
*
Protekcja jest zawsze najwstrętniejszą i najkorzystniejszą tyranią, której człowiek wdzięcznym uśmiechem się poddaje.
*
Wygodniej nabyć sobie dwunastu nowych nieprzyjaciół niż jednego się pozbyć.
*
Lepiej bez towarzystwa, niż liche towarzystwo.
*
Chcąc się dowiedzieć, co o nas w naszej nieobecności mówią, wystarczy przysłuchać się, co nam o innych opowiadają.
*
Wiele ludzi robi ze swem życiem tak, jak dzieci z zabawką. Cieszą się one z niej, lecz psują ją i niweczą.
*
Czem zapach u kwiatów, tem duch u ludzi. Ztąd też wiele pięknych ludzi bez ducha, jak i wiele pięknych kwiatów bez zapachu.
*
Tłum jest wielogłowe monstrum bez głowy.

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lis 2015, 09:00 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
W tym miejscu powinnam nadmienić, że przeglądałam rocznik 1921 Orędownika, ale niekompletny. Ogólnie dostępne były numery 53-104 przy czym brakowało numerów: 55, 71, 75, 84, 86, 103.

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lis 2015, 16:01 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 2, sobota dnia 7-go stycznia 1922 r.

Wiadomości miejscowe
Okradzenie kościoła. W nocy o godz. 2-giej dnia 31 grudnia 1921 r. został okradzony kościół we Wielowsi. Zbrodniarze wybiwszy okno wtargli do kościoła skradli 2 szczero-złote kielichy, monstrancje i pośrebrzaną tackę.
Jest nadzieja, iż zbrodniarze zostaną wyśledzeni, iż śledztwo jest na tropie zbrodniarzy, którzy nie ujdą sprawiedliwości.

Zdania i sentencje
Nie mów o twem szczęściu z kimś, który mniej szczęśliwy od ciebie.
*
Dwa są gatunki ludzi, którzy niczemu się nie dziwią: są to tacy, którzy wszystko pojmują, i tacy, którzy nic nie pojmują.
*
Zazdrość, tak jak płomień, wszystko czerni, co się wzwyż znajduje i czego dosięgnąć nie może.
*
Chleb zjadać nauczy się człek prędzej, niż nań zapracować.
*
Wspomnienie i nadzieja wszystko powiększają.
*
Dawniej był u fortepianu główną rzeczą dobry ton, dziś w pierwszym rzędzie do dobrego tonu należy fortepian.
*
Prawda nie potrzebuje żadnej innej podpory, albo obrony, jak sama siebie – i w rzeczy samej innej też nie posiada.
*
Mężczyźni zważają na to, co się o nich myśli, zaś kobiety na to, co się o nich mówi.

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lis 2015, 19:22 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 3, środa dnia 11-go stycznia 1922 r.

Wyjazd zawodowych górników (w liczbie 40-tu) do pracy w kopalniach francuskich nastąpi w czwartek, dnia 12-go stycznia r. b. o godz. 4-tej po południu koleją z Koźmina do Poznania.
Niegórników (robotników) do transportu się nie przyjmuje obecnie, lecz później.
Reflektanci na wyjazd zgłosić się winni w czwartek d. 12. b. m. pomiędzy godziną 1-3 w Państwowym Urzędzie Pośrednictwa Pracy celem zapisania się na listę.
Państwowy Urząd Pośrednictwa Pracy
Wujek, kierownik


Obwieszczenie dotyczące dozwolonych propozycji wyborczych itd. w sprawie wyborów do Rady Miejskiej w Koźminie dnia 29-go stycznia 1922 r.
(tutaj przepisy dotyczące głosowania)
Propozycja wyborcza
Lista nr. I. czyli Dr. Błażejczyka
1. Dr. Tomasz Błażejczyk lekarz powiatowy
2. Walenty Borowski rolnik
3. Maksymilian Lewandowicz mistrz rzeźnicki
4. Edmund Rybakowski kupiec
5. Jan Wagner starszy sekretarz sądowy
6. Jan Ambroszkiewicz mistrz cukierniczy
7. Edward Kraszewski właściciel drukarni
8. Józef Marciniec dyrektor szkoły ogrodniczej
9. Ludwik Krystek właściciel fabryki
10. Jan Misiak rólnik Biały dwór
11. Mieczysław Jaworowicz kupiec
12. Stanisław Domicz rolnik
13. Walenty Banachowicz mistrz stolarski
14. Wincenty Wojcieszyński kupiec
15. Alexander Haendschke mistrz ślusarski

Lista nr. II. czyli Janickiego – Biały Dwór
1. Janicki Franciszek rolnik Białydwór
2. Piotrowski Józef rolnik Koźmin
3. Baszyński Jan rolnik Tatary
4. Kromolicki Tomasz kupiec Koźmin
5. Garbarek Michał rolnik Białydwór
6. Rzepczyński Wacław rzemieślnik Koźmin
7. Kaczmarek Piotr rolnik Białydwór
8. Bączyk Piotr maszynista Koźmin
9. Bielawny Kaźmierz rzemieślnik Koźmin
10. Wierzowiecki Stanisław rolnik Tatary
11. Pawłowski Franciszek ceglarz Koźmin
12. Bryl Wincenty rolnik Białydwór

Lista nr. III. czyli Maksymiljan Matuszkiewicz
1. Maksymiljan Matuszkiewicz handlarz
2. Maksymiljan Ciesiółka mistrz stolarski
3. Łukasz Sroka rolnik Białydwór
4. Ludwik Krzymiński mistrz szewski
5. Karol Dziurla mistrz piekarski
6. Roman Gawroński handlarz
7. Franciszek Cholewiński mistrz kowalski
8. Leon Wyduba handlarz
9. Michał Kurzawski rolnik
10. Stefan Bentkowski fabrykant
11. Jan Wuttke handlarz

Lista nr. IV. czyli Grobelnego
1. Grobelny Wojciech, kolejarz
2. Dr. Synoradzki Telesfor, lekarz praktyczny
3. Jacek Michał, kierownik spółki Zgoda
4. Wujek Michał, kierownik Urzędu Pośred. Pracy
5. Śmigielski Jan, ślusarz
6. Pieszała Jan, robotnik
7. Damazyniak Józef, kontroler kasy chorych
8. Stawowiak Józef, maszynista
9. Ziębicki Jan, robotnik
10. Kubiak Jan, robotnik
11. Matysiak Jan, robotnik Białydwór
12. Precz Marcin, robotnik
13, Bąk Jan, kolejarz
14. Gęszczak Józef, kolejarz
15. Szymkowiak Jakób, robotnik
16. Dudziak Szczepan, robotnik
17, Wygralak Piotr, robotnik
18. Budziak Fanciszek, robotnik

Zarazem przypominamy, że wybory odbędą się w niedzielę, dnia 29. stycznia 1922 r. od godz. 9-tej rano do godz. 6-tej popołudniu.
Dla wyborców:
A. z nazwiskami rozpoczynającymi się literami A do G włącznie w hotelu p. Mrozkowiaka
B. z nazwiskami H do K włącznie w Domu Katolickim
C. z nazwiskami L do R włącznie w hotelu p. Grodzkiego
D. z nazwiskami S do Z włącznie w hotelu p. Neumanna.
Koźmin, dnia 10. stycznia 1922 r.
Komisja Wyborcza
Nowakowski

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 gru 2015, 15:39 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 4, sobota dnia 14-go stycznia 1922 r.
Zdania i sentencje
Wielu ludziom się wydaje, że już wiele dobrodziejstwa spełnili, gdy ze swej strony okazują litość.
*
Ostrożne milczenie jest świętością rozumu – a i głupoty.
*
Niejeden chwali rzecz li tylko dla tego, że jej nie pojmuje.
*
Wobec obłudników jest nieufność cnotą.
*
Zanim od kogo zażądasz przysługi, zapytaj się, czybyś ty ją mu wyświadczył.
*
I humor jest królem nad krajem, w którym słońce nigdy nie zachodzi.
*
Kto walczy, ten nie jest niebezpieczny, ale ten co ucieka.
*
Małodusznych nieszczęście kiełzna i upokarza, lecz wielkoduszni wznoszą się ponad nie.
*
„Co ludzie na to powiedzą?” – W tych pięciu słowach zawarta niewola świata, występująca przeciwko twemu przyrodzonemu usposobieniu. Tem jedynem pytaniem stałeś się niewolnikiem świata.
*
Królowa Krystyna szwedzka nie dawała pozwolenia na noszenie obcych orderów. Gdy razu pewnego ponownie ją o to proszono, rzekła: „Nie, moi panowie, zwyczajnam moje owce znaczyć sama!”

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 gru 2015, 09:00 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 6, sobota dnia 21-go stycznia 1922 r.
Zestawienie wydanych kart łowieckich w miesiącu grudniu 1921 r.
1. Stawowy Ignacy, gospodarz Koźmin
2. Lewandowicz Stefan, urzęd. gosp. Dzierzanów
3. Giezek Roman, młynarz Wyganów
4. Reimann Karól III. gosp. Zalesie Małe
5. Wenz Otton, urzędnik gosp. Zalesie Małe
6. Bogusz Władysław, elew leśny Biała Róża
7. Scheuermann Adolf, leśniczy Taczanówka (kartę wolną od opłaty)
8. Przyłuski Franciszek, właśc. ziemski Łagiewniki
9. Przyłuski Stanisław, syn właśc. ziem. Łagiewniki
10. Priem Joach. urzęd. gosp. Kaczagórka (3 dniową)
11. Patryas Jan, gosp. Kaniew
12. Wolniak Franciszek, gosp. Kaniew
13. Nowak Kazimierz, gosp. Staniew
14. Seidler Robert, leśniczy Obra
15. Wyrwiński Ignacy, gosp. Trzecianów
16. Murawski Maciej, gosp. Trzecianów
17. Wyszyński Zygmunt, gimnazyasta Poznań
18. Spieszak Wojciech, gosp. Suśnia
19. Paterek Józef, gosp. Wałków
20. Perdziak Jan, gospodarz Kaniew
L. dz. 10/22 St. a.
Koźmin, dnia 11. stycznia 1922 r.
Starosta

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 gru 2015, 08:33 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 12, sobota dnia 11-go lutego 1922 r.
Zestawienie wydanych kart łowieckich w miesiącu styczniu r. b.
1. Marciniak Wojciech, gospodarz Skałów
2. Jokiel Stanisław, strzelec Siedmiorogowo
3. Mielcarkiewicz Stefan, gorzelnik Karolew
4. Goliński Wawrzyn, gospodarz Kromolice
5. Grzędka Bronisław, gosp. Kromolice (3 dniową)
6. Naskrętski Jan, gospodarz Kromolice (3 dniową)
7. Dojecki Leon, urzędnik gosp. Pogorzela – dwór
8. Mocydlarz Franciszek, gospodarz Kromolice
9. Filipiak Jan, gospodarz i sołtys Borzęcice
10. Dr. Chosłowski Janusz, właśc. ziem. Czarnysad
11. Herzog Wiktor, leśniczy Szelejewo
12. Walczak Teofil, nauczyciel Bruczków (3 dniową)
13. Reimann Karól, budowniczy Borek
L. dz. 616/22 St. a.
Koźmin, dnia 6. lutego 1922 r.
Starosta

Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 16, sobota dnia 25-go lutego 1922 r.
Obwieszczenie
Wyjazd górników i robotników z powiatu Koźmińskiego do prac w kopalniach francuskich nastąpi w wtorek d. 28 lutego 1922 r. o godz. 4-tej po południu koleją z Koźmina do Poznania skąd po przekwalifikowaniu nastąpi dalszy transport do Francji.
Zwraca się uwagę, iż pożądani są przedewszystkiem górnicy zawodowi, którzy już kilka lat w kopalniach pracowali. Robotników do kopalń przyjmuje się w stosunku 1-3 przyjętych zawodowych górników.
Do wyjazdu jest potrzebne zaświadczenie z P.K.U. i wykaz osobisty z fotografią.
Robotników w wieku poniżej lat 20 na razie się nie przyjmuje. Zgłoszenia na wyjazd przyjmuje
Państwowy Urząd Pośrednictwa Pracy
w Koźminie przy ul. Kaliskiej
W u j e k, kierownik

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 gru 2015, 09:32 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 17, środa dnia 1-go marca 1922 r.
Spis majętności oraz rolników w powiecie, którzy w czasie od 1. 8. 21. do 31. 12. 21. żyto na chleb tańszy dla ubogiej ludności tutejszego powiatu, bezpłatnie lub po 1000 mk. za 1 ctr. ofiarowali.
bezpłatnie
Majętność Bielawy Pogorzelskie 23,80 ctr. – Majętność Bułaków 27 ctr. – Majętność Dzierzanów 50 ctr. – Majętność Kuklinów 69 ctr. – Majętność Lipówiec 22 ctr. – Majętność Mokronos 20 ctr. – Majętność Rzemichów 23 ctr. – Majętność Starygród 52 ctr. – Majętność Szelejewo 175 ctr. – Majętność Wziąchów 86,50 ctr.
po 1000 mk. za centnar
Majętność Borzęciczki 148 ctr. – Majętność Czarnysad 114 ctr. – Majętność Dębiogóra 69 ctr. – Majętność Gałązki 100 ctr. – Majętność Góreczki 75 ctr. – Majętność Górka 106,10 ctr. – Majętność Kaczagórka 140 ctr. – Majętność Obra 50 ctr. – Majętność Pogorzela 82 ctr. – Majętność Psiepole 64 ctr. – Majętność Serafinów 15 ctr. – Majętność Wielowieś 41 ctr. – Majętność Wronów 76 ctr. – Majętność Wrotków 91,50 ctr. – Majętność Zalesie Małe 100,02 ctr.

Gmina Borzęcice
bezpłatnie
Kowalski Mikołaj 2,04 ctr.
Pestka Th. 2 ctr.
Grzesiek Andrzej 1,50 ctr.
Filipiak 2 ctr.
Matuszak Józef 2 ctr.
Sobański Stanisław 2 ctr.
Bajodek Józef 1,20 ctr.
Błoch Jan 1,80 ctr.
Masłowski Jan 1,30 ctr.
Tyrakowski Józef 1 ctr.
Teodorczyk Antoni 1,30 ctr.
Wosiek Józef 1,60 ctr.
Grybiel Michał 0,80 ctr.
po 1000 mk. za centnar
Rostowski 1 ctr,
Szwałek Jakób 2 ctr.

Gmina Cegielnia
Michalak Marcin 1 ctr. bezpłatnie
po 1000 mk. za centnar
Konrady 1,50 ctr.
Rostój 2 ctr.
Marciniak 1,50 ctr.
Zawada 0,25 ctr.
Dymarski 1,52 ctr.
Nowak 171

Gmina Kaniew
bezpłatnie
Staniek Jan 2,20 ctr.
Patryas M. 1,70 ctr.
Rosik Fr. 1,63 ctr.
Zmyślona Katarzyna 1,75 ctr.
po 1000 mk. za centnar
Stańczak 1,50 ctr.
Wolniak 3,50 ctr.
Maćkowiak 1,50 ctr.
(nieczytelne)owski 1,60 ctr.
Perdziak J. 1,38 ctr.
Zmyśl(nieczytelne) 2,33 ctr.
Grembowski J. 1,63 ctr.
Zmyślon(nieczytelne) 2,50 ctr.

Gmina Lipówiec
Grobelny Emilian 2 ctr. bezpłatnie
po 1000 mk. za centnar
Hütting Friedrich II. 3,80 ctr.
Lübkemann Friedrich 3 ctr,
Kiesielewski Stefan 6,01 ctr.
Pöhner 2,96 ctr.
Czajka 2,08 ctr.
Stachowiak 1,36 ctr.
Hütting I. 2 ctr.
Pluta Jakób 3,47 ctr.
Tatarczyk 3,63 ctr.
Schnieder 3,14 ctr.
Danielak Jan 2 ctr.
Hilker Friedrich 3,96 ctr.
Möhle Friedrich 4,13 ctr.

Gmina Małgów
po 1000 mk. za centnar
Garbarek Antoni 2,75 ctr.
Staniewski 2 ctr.

Gmina Obra Stara
Teodorczyk 1,50 ctr. po 1000 mk. za centnar

Gmina Paradów
po 1000 mk. za centnar
Krajka Jan 1 ctr.
Zawieja Józef 1 ctr.
Gabryelczyk Jan 2 ctr.
Talaga 2 ctr.
Nowacki i Bruder 2 ctr.
Ignasiak 2 ctr.

Gmina Polskie Olędry
Patera 1 ctr. bezpłatnie
po 1000 mk. za centnar
Altmann 2,50 ctr.
Paterek 2,50 ctr.
Kudty 1,14 ctr.
Obier 3,50 ctr.

Gmina Sapieżyn
bezpłatnie
Zeugner Karl 1,50 ctr.
Marialke G. 2,20 ctr.
Rasan Julius 2,20 ctr.
Kanwischer Christian 2,20 ctr.
Marciniak Jan 3,90 ctr.
Nowicki Jan 1 ctr.
Liefke Edward 2 ctr.
Hübacher 2,20 ctr.
Stelter August 2 ctr.
Ranwischer August 2 ctr.
po 1000 mk. za centnar
Bongardt 1,90 ctr.
Tepper 2,70 ctr.

Gmina Siedmiorogów
po 1000 mk. za centnar
Reimann Friedrich IV. 2 ctr.
Fröhlich Albert 1,75 ctr.
Laube Karl 2 ctr.
Kluge Gustav 1,50 ctr.
Fitzner Franz 2 ctr.
Reimann Ernestine 2,25 ctr.
Sachweh Gottfried 2,25 ctr.
Grunwald Johann 1,38 ctr.
Eckner Gottlieb 1,75 ctr.
Reimann Gottlieb 2,12 ctr.
Schnecke 2,13 ctr.
Eckner Christian 2 ctr.
Laube Adolf 2 ctr.
Reimann Emma 3 ctr.
Wittek 2 ctr.
Grande Emil 1,61 ctr.
Eckner Karl 1,50 ctr.
Laube Wilhelm 1,75 ctr.
Eckner Emma 1,50 ctr.
Hoffmann Karl 2 ctr.
Reimann Karl III. 1 ctr.
Fischer Julius 2 ctr.
Fröhlich Gustaw 1,75 ctr.
Friebe 2,75 ctr.
Oehlke Wilhelm 2 ctr.
Aurich Robert 1,25 ctr.

Gmina Staniew
po 1000 mk. za centnar
Zmyślony Franciszek 3 ctr.
Ratajski I. Jan 1 ctr.
Nowak Kazimierz 4 ctr.
Cerekwicki Jan 2,16 ctr.

Gmina Suśnia
po 1000 mk. za centnar Wyduba 1,50 ctr.

Gmina Trzebin
po 1000 mk. za centnar
Kowalczyk 1,50 ctr.
Gohle Friedrich 2,75 ctr.

Gmina Kaczagórka
po 1000 mk. za centnar 10,50 ctr.

Gmina Unisław
bezpłatnie Andrzejak Leon 2 ctr.
po 1000 mk. za centnar
Woźliwiak 1,75 ctr.
Nowak 1,75 ctr.
Grobelny 1,50 ctr.
Kuliński Jakób 2 ctr.
Kuliński Walenty 7 ctr.

Gmina Wałków
bezpłatnie
Wosiek Franciszek 0,90 ctr.
Wosiek Antoni 1,20 ctr.
Kaźmierczyk Szczepan 1,20 ctr.
Matuszak Jan 2 ctr.
Nowak 0,90 ctr.
po 1000 mk. za centnar
Forster Karl 1,90 ctr.
Wosiek Franciszek 2 ctr.
Paterek Józef 8 ctr.
Stenzel 1,20 ctr.

Gmina Wielowieś
po 1000 mk. za centnar
Molski 1,75 ctr.
Ostach 2 ctr.

Gmina Wziąchów
po 1000 mk. za centnar
Wachowiak i Matyla 2,50 ctr.
Andrzejak Jan 1,65 ctr.
Mikołajczyk 0,90 ctr.
Ciesielski 1,40 ctr.
Horata 1,15 ctr.

Miasto Koźmin
po 1000 mk. za centnar
Szymura St. 5 ctr.
Wachowiak W. 0,50 ctr.

Razem odstawiły majętności 1819,92 ctr. żyta
Razem odstawiły gminy 275, 27 ctr. żyta
Wszystkim ofiarodawcom a szczególnie tym, którzy bezpłatnie zboże dla ubogiej ludności tutejszego powiatu ofiarowali składam w imieniu obdarzonej ludności serdeczne „Bóg zapłać”
Koźmin, dnia 19. lutego 1922 r.
Starosta
Czarnecki

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 gru 2015, 20:05 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 18, sobota dnia 4-go marca 1922 r.
Za sprzedawanie napojów alkoholowych w czasie zakazanym zostali ukarani:
1. Elżbieta Adamska Koźmin 3000 mk.
2. Józef Mrozkowiak Koźmin 5000 mk. (po raz drugi)
3. Paweł Scholz Koźmin 3000 mk.
4. Teofil Pilarczyk Koźmin 3000 mk.
5. Czesław Podlewski Koźmin 3000 mk.
Nr. dz. 1337/22 St. I.
Koźmin, dnia 15. lutego 1922 r.
Starosta

Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 19, środa dnia 8-go marca 1922 r.
Zestawienie wydanych kart łowieckich rocznych w miesiącu lutym r. b.
1. Karłowski Stanisław, właściciel ziemski Szelejewo
2. Karłowski Adolf, dyrektor majątku Szelejewo
L.dz. 1272/22 St. A.
Koźmin, dnia 1. marzec 1922 r.
Starosta

Unieważnia się „Tymczasowo zaświadczenie demobilizacyjne” wystawione z P. K. U. Krotoszyn dla:
1. bezterminowo urlop. szereg. Wacława Domańskiego z Pogorzeli pow. Koźmin
2. bezterminowo urlop. szereg. Wacława Ficnera z Borzęcic pow. Koźmin
3. bezterminowo urlop. szereg. Dymarskiego Szczepana z Bułakowa pow. Koźmin urodz. 12.12.1901
Pow. Kom. Uzup. Krotoszyn
Referat Edwidencyjny
Ittner kapitan, zast. komendanta

Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 21, środa dnia 15-go marca 1922 r.
Na członków do Sejmiku Powiatowego w mieście Koźminie zostali wybrani:
Dr. Synoradzki Telesfor
Rybakowski Edmund
Nowakowski Feliks
Nr. dz. 73/22 W. P.
Koźmin, dnia 6. marca 1922 r.
Przewodniczący Wydziału Powiatowego
Czarnecki

Niniejszym zatwierdzam jako zastępcę przełożonego obszaru dworskiego Staniewa urzędnika gospodarczego Oskara Langnera z Staniewa dworu.
Nr. dz. 141/22 W. P.
Koźmin, dnia 5. marca 1922 r.
Przewodniczący Wydziału Powiatowego
Czarnecki

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 gru 2015, 08:45 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 24, sobota dnia 25-go marca 1922 r.
Zdania i sentencje
Dziwne to zjawisko, że w życiu potoku najlżejsze natury toną.
*
Mając sukces w swem przedsiębiorstwie, to jeszcze nie dowodem, że się ma talent.
*
Nieomylna prawda jest taką rzadkością, jak zupełnie doskonały człowiek.
*
Przyjaciele mówią chętnie o przeszłości, zaś przyjaciółki o przyszłości.
*
Nie w naszej głowie, lecz w sercu naszem znajduje się owa wielka siła, która do wspaniałych czynów zapala.
*
Strach i odwaga są zaraźliwe, lecz strach zakaża dziesięć razy prędzej, zanim odwaga raz jeden.
*
W czasach obecnych nie rzeczą łatwą rozpoznać ludzi charakteru.
*
Nie każdy wielki mąż jest wielkim człowiekiem. Jak często małym jest wielki człowiek.
*
Im mniejsze ziarneczko piasku, tem pewniej uważa się za oś ziemi.
*
Kto w świecie nie znajduje miejsca, ucieka się do swego serca.
*
Im mniejszymi są ludzie, tym więcej się chylą, aby być wielkimi.
*
W szkole życia rzadko kiedy bywa jaka uroczystość, wakacji niema nigdy a kary codziennie.
*
Mów o nieobecnych, jakoby obecnymi byli.
*
Niejeden więcej się złości z powodu plamy na swym paltocie, niż z takowej na swym honorze.
*
Także i najbardziej niezadowolona dziewczyna ma chwilę, gdzie zwyczajną gładką obrączkę przenosi ponad wszystkie najdrogocenniejsze kosztowności.

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 gru 2015, 18:00 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 25, środa dnia 29-go marca 1922 r.
Na posiedzeniu Sejmiku Powiatowego dnia 23. marca zostali wybrani:
a) do Sejmiku Wojewódzkiego
starosta Dr. Czarnecki z Koźmina
ksiądz dziekan Borkowski z Borku
b) do Wydziału Powiatowego
ziemianin Józef Chełkowski z Staregogrodu
gospodarz Stanisław Dopierała z Skokowa
robotnik Jan Krawiec z Małgowa
ziemianin Dyonizy Kulinski z Serafinowa
burmistrz Feliks Nowakowski z Koźmina
lekarz Dr. Telesfor Synoradzki z Koźmina
L. dz. 325/22 W. P.
Koźmin, dnia 24. marca 1922 r.
Przewodniczący Wydziału Powiatowego
Czarnecki

Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 26, sobota dnia 1-go kwietnia 1922 r.
Zdania i sentencje
Najszlachetniejszą przyjemnością, jest komuś jaką wyświadczyć przyjemność.
*
Jeżeli chcesz łódź twego żywota doprowadzić do przystani to nie powinieneś obciążać jej za wiele złudną nadzieją.
*
Komu się wydaje, że mu przysługuje prawo wieść życie bez pracy, dla tego odpowiednią siedzibą pałac, więzienie lub dom wariatów.
*
Niech twój spokój nie będzie zawisły od ust ludzkich, bo czy oni o Tobie dobrze lub źle sądzą, ty przez to jednak innym człowiekiem się nie staniesz.
*
Jest to słabością lub rzeczą niebezpieczną za wiele lub za mało zwracać uwagę na publiczną opinją.
*
Mówić, co się myśli, jest częstokroć największem głupstwem, a nieraz i największą sztuką.
*
Wielkie serca – tak jak ocean – nigdy nie zamarzają.
*
Siłą jest głowa, która każdego czasu jest panem serca.
*
Są ludzie, którzy nas dopiero wtedy na ulicy widzą, gdy my się im kłaniamy.
*
Mowa, to kompas wskazujący nam drogę, którą postępować trzeba, lecz wcale to nie przeszkadza, by pójść inną drogą.
*
Dobrotliwy król francuski Henryk IV zapytał się razu pewnego swego nadwornego trefałsta, czyby nie chciał się zgodzić na zamianę ról, „Bracie Henryku” rzekł trefałś, „tyś nie dosyć roztropny, abyś mógł odegrać rolę błazna, a ja nie dosyć głupim, aby być królem.”
*
Prawy charakter i dewocyjnie pochylone bary, bardzo licho z sobą się zgadzają.
*
Srebrny dzwonek zwabia wiele przyjaciół.
*
Świat składa się z dwuch gatunków ludzi: takich, co więcej czynią niż mówią, i takich, co więcej mówią, niż czynią.
*
Ambicja i charakter tworzą mur, o który sobie łotrostwo czerep rozbija.
*
Szacunek świata zdobyć można przez podstęp i obłudę, własny zaś trzeba sobie zasłużyć.
*
Bądź rzetelnym i miej na oku bardziej garść sprawiedliwości, niż dom pełen niesprawiedliwości.
*
Najgorszą i najlepszą równocześnie rzeczą jest ta, gdy człek ze siebie niezadowolony.
*
Twój charakter zahartuje się tylko we wirze światowym.
*
Jeden tylko fałszywy krok czystej duszy, daje plotkarskim językom więcej materjału, niż wszystkie wybryki jakiego łotra.
*
Duma jest dowodem chorego umysłu albo wymierającego rodu.
*
Jeden jest lubiany, drugi nie, zwykły wniosek ten, ów drugi człowiekiem charakteru.
*
Staraj się być człowiekiem niewzruszonego charakteru, a nie charakteru możałkowego, który się kruszyć może, albo rozpada.

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 gru 2015, 09:15 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 27, środa dnia 5-go kwietnia 1922 r.
Pana Stanisława Frąckowiaka, organistę w Wielowsi mianuję niniejszem od 27. marca 1922 r. agentem Krajowego Ubezpieczenia Ogniowego w Poznaniu, na okolicę Wielowieś w powiecie koźmińskim.
Wymieniony jest również upoważniony w innych miejscowościach powiatu i poza powiatem w obwodzie Województwa Poznańskiego do werbowania członków dla wyżej wymienionego Ubezpieczenia.
Do zastępowania wspomnianego towarzystwa są agenci nie upoważnieni.
L. dz. 39/22 S. O. I.
Koźmin, dnia 28. marca 1922 r.
Starosta

W gminie szkolnej Łagiewniki na przeciąg 6 lat wybrany i przezemnie potwierdzony został na rendanta Kasy szkolnej p. Marcin Jędrkowiak w Łagiewnikach.
L. dz. 43/22 S. O. I.
Koźmin, dnia 27. marca 1922 r.
Starosta

W gminie szkolnej Głuchów na przeciąg 6 lat wybrany i przezemnie potwierdzony został na rendanta Kasy szkolnej p. Tomasz Matyla, gospodarz w Głuchowie.
L. dz. 40/22 S. O. I.
Koźmin, dnia 27. marca 1922 r.
Starosta

Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 32, sobota dnia 22-go kwietnia 1922 r.
Pana Józefa Antoniewicza w Pogorzeli mianuję niniejszem od 15. kwietnia 1922 r. agentem Krajowego Ubezpieczenia Ogniowego w Poznaniu, na obwód Komisariatu Obwodowego Pogorzela.
Wymieniony jest również upoważniony w innych miejscowościach powiatu i poza powiatem w obwodzie Województwa Poznańskiego do werbowania członków dla wyżej wymienionego Ubezpieczenia.
Do zastępowania wspomnianego towarzystwa są agenci nie upoważnieni.
L. dz. 61/22 S. O.
Koźmin, dnia 15. kwietnia 1922 r.
Starosta

Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 33, środa dnia 26-go kwietnia 1922 r.
W katolickiej gminie szkolnej Małe Zalesie na przeciąg 6 lat wybrany i przezemnie zatwierdzony został na rendanta Kasy szkolnej p. Jan Pospiech gospodarz w Małym Zalesiu.
L.dz. 65/22 S. O. I.
Koźmin, dnia 21. kwietnia 1922 r.
Starosta

Wiadomości miejscowe
Koźmin. Z rąk obcych wykupił p. M. Matuszkiewicz od p. Hirscha Hotel pod Orłem wraz spedytorstwem i prowadzić będzie takowy pod własną firmą. Nowemu pionierowi rodzimego handlu zasyłamy tą drogą staropolskie „Szczęść Boże”.
– Swój interes zegarmistrzoski i złotniczy przeniósł p. A. Sempiński do własnych ubikacji Rynek 5 (dawniej drogerja p. Wyrzykowskiego) i życzymy Mu na nowem miejscu wszelkiej pomyślności.
– Skład rowerów i warsztat reparacyjny takowych założył p. Bronisław Dymel przy ulicy Klasztornej 27. Szanownej Publiczności polecamy Go specjalnie ze względu na to, że jest to chrześcijańskie przedsiębiorstwo. „Szczęść Boże”.

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 gru 2015, 15:22 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 34, sobota dnia 29-go kwietnia 1922 r.
Na posiedzeniu Sejmiku Powiatowego dnia 23. marca 1922 r. zostali wybrani:

1. do Wojskowej Komisji Przeglądowej
na członka:
rólnik p. Stanisław Sierszulski z Pogorzeli
na zastępcę:
rólnik p. Walenty Borowski z Koźmina

2. Powiatowej Komisji Finansowej
na członków:
a) ziemianin p. Józef Chełkowski z Staregogrodu
b) lekarz p. Dr. Telesfor Synoradzki z Koźmina
c) bankowiec p. Edmund Rybakowski z Koźmina
na zastępców:
a) robotnik p. Franciszek Smektała z Lipówca
b) ziemianin p. Dyonizy Kulinski z Serafinowa

3. do Zarządu Powiatowej Kasy Oszczędności
na członków:
a) aptekarz p. Wacław Balcerek z Koźmina
b) ziemianin p. Dyonizy Kulinski z Serafinowa
na zastępców:
a) kupiec p. Teofil Pilarczyk z Koźmina
b) lekarz p. Dr. Telesfor Synoradzki z Koźmina

4. do Rady Nadzorczej Pow. Kasy Oszczędności
na członków:
a) ks. proboszcz Sroka z Borzęciczek
b) ziemianin p. Dr. Weihs z Dębiogóry
na zastępców:
a) gospodarz p. Kazimierz Nowak z Staniewa
b) robotnik p. Jan Burdziąg I z Starej Obry

5. do Powiatowej Komisji Drogowej
na członków:
a) robotnik p. Walenty Otworowski z Głogonina
b) ziemianin p. Dyonizy Kuliński z Serafinowa
c) gospodarz p. Andrzej Kaczmarek z Gościejewa
d) robotnik p. Walenty Budajczak z Głuchowa
na zastępców:
a) ziemianin p. Józef Modlibowski z Skałowa
b) gospodarz p. Ignacy Baszyński z Bruczkowa

6. do Komisji do poboru i oszacowania koni poborowych
na członków:
a) ziemianin p. Józef Modlibowski z Skałowa
b) gospodarz p. Ignacy Baszyński z Bruczkowa
c) rólnik p. Stanisław Sierszulski z Pogorzeli
d) ziemianin p. Dr. Chosłowski z Czarnegosadu
na zastępców:
a) ziemianin p. Józef Chełkowski z Staregogrodu
b) gospodarz p. Kazimierz Nowak z Staniewa
c) gospodarz p. Andrzej Kaczmarek z Gościejewa
d) gospodarz p. Rosik z Kaniewa

7. na rzeczoznawców od oszacowania szkód, które przez ćwiczenia wojska powstaną
a. na obwód Koźmin
dyrektor szkoły rolniczej p. Cybulski z Lipówca
gospodarz p. Józef Paterek z Wałkowa
robotnik p. Józef Damazyniak z Koźmina
b. na obwód Borek
dyrektor p. Rybicki z Karolewa
gospodarz p. Stanisław Dopierała z Skokowa
robotnik p. Jan Krawiec z Małgowa
c. na obwód Pogorzela
rólnik p. Stanisław Sierszulski z Pogorzeli
ziemianin p. Fr. Przyłuski z Łagiewnik
robotnik p. Walenty Budajczak z Głuchowa
d. na obwód Kuklinów
urzęd. gospodarczy p. Taczanowski z Kuklinowa
gospodarz p. Andrzej Kaczmarek z Gościejewa
robotnik p. Franciszek Szałata z Kromolic

8. na rzeczoznawców do oszacowania świadczeń wojennych
1. dyrektor szkoły rolniczej p. Cybulski z Lipówca
2. gospodarz p. Józef Paterek z Wałkowa
3. robotnik p. Józef Damazyniak z Koźmina
4. posiedzicie fabryki maszyn p. Krystek z Koźmina
5. mistrz siodlarski p. Stanisław Antoniewicz z Koźmina
6. budowniczy p. Kolendowicz z Koźmina
7. kierown. biura pośred. pracy p. Wujek z Koźmina
8. Dyr. p. Rybicki z Karolewa
9. gospodarz p. Stanisław Dopierała z Skokowa
10. robotnik Jan Krawiec z Małgowa
11. kupiec p. Stanisław Michalski z Borku
12. gospodarz p. Dolatowski z Szelejewa
13. gospodarz p. Dolatowski z Trzecianowa
14. rolnik p. Stanisław Sierszulski z Pogorzeli
15. ziemianin p. F. Przyłuski z Łagiewnik
16. robotnik p. Walenty Budajczak z Głuchowa
17. p. Tomasz Czwojda z Pogorzeli
18. gospodarz p. Wojciech Kaczmarek z Starej Obry
19. urzędnik gospodarczy p. Taczanowski z Kuklinowa
20. gosp. Andrzej Kaczmarek z Gościejewa
21. robotnik p. Franciszek Szałata z Kromolic
22. gospodarz p. Michalak z Cegielni
23. gospodarz p. Nowakowski z Skałowa
24. p. Politowicz z Kromolic

9. Do Komisji licencjonowania stadników
na członka:
ziemianin p. Dyonizy Kuliński z Serafinowa
na zastępcę:
gospodarz p. Stanisław Dopierała z Skokowa

10. Do Komisji oględzin rzek
a) Ochli na członka:
ziemianin Fr. Przyłuski z Łagiewnik
na zastępcę:
gospodarz Jan Tysiak z Starkowca
b) Radency na członka:
dzierżawca majętności Gidaszewski z Kromolic
na zastępcę:
gospodarz Jan Adamiak z Kromolic

11. do Komisji licencjonowania ogierów
na członków:
a) ziemianin Józef Chełkowski z Staregogrodu
b) gospodarz Ignac Baszyński z Bruczkowa
na zastępców:
a) dyrektor Rybicki z Karolewa
b) rolnik Stanisław Sierszulski z Pogorzeli

12. do Komisji podatku budynkowego
na członków:
a) budowniczy Augustyn Zuske z Borku
b) „ Kolendowicz z Koźmina
c) gospodarz Kazimierz Nowak z Staniewa
d) robotnik Franciszek Szałata z Kromolic
na zastępców:
a) rolnik Br. Foltynowicz z Pogorzeli
b) robotnik Walenty Budajczak z Głuchowa
c) gospodarz Andrzej Kaczmarek z Gościejewa
d) dzierżawca probostwa Kieliba z Koźmina

13. Do Powiatowej Rady Szkolnej
na członków:
a) ksiądz dziekan Borkowski z Borku
b) bankowiec Rybakowski z Koźmina
c) lekarz Dr. Synoradzki z Koźmina
d) rolnik Stanisław Sierszulski z Pogorzeli
e) gospodarz Tarnowski z Polskich Olędrów
na zastępców:
a) ksiądz proboszcz Czerwiński z Pogorzeli
b) robotnik p. Otworowski z Głogonina
c) burmistrz Nowakowski z Koźmina
d) robotnik p. Jan Burdziąg I z Starej Obry
e) ziemianin p. Kuliński z Serafinowa
L. dr. 360/22 W. P.
Koźmin, dnia 18. kwietnia 1922 r.
Starosta, Czarnecki

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2015, 10:38 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 37, środa dnia 10-go maja 1922 r.
Wobec zbliżającej się pory letniej i z tem połączonego powiększenia się niebezpieczeństwa pożarów, staje każdemu możliwość nawiedzenia pożarem przed oczyma. Każdy poczuwa się wobec tego do obowiązku ubezpieczenia swego mienia i dobytku, by w razie wypadku pogorzeli nie stać się nędzażem. Zatem podaje poniżej do wiadomości ogółu nazwiska i miejsca zamieszkania wszystkich zastępców Krajowego Ubezpieczenia Ogniowego w Poznaniu w powiecie tutejszym, by w razie potrzeby wiedział dokąd się mają udać.
Spis mężów zaufania agentów oraz agentów głównych w powiecie Koźmińskim
Mężowie zaufania:
1. August Zuske, mistrz ciesielski, Borek
2. Edmund Rajewski, mistrz murarski, Borek
3. Fryderyk Reimannn, przedsiębiorca budowlany, Pogorzela
Agenci główni:
1. Thorenc Ernest, przedsiębiorca budowlany, Pogorzela
2. Edmund Rybakowski, kupiec Koźmin
3. Władysław Gruszczyński, Kromolice
Agenci samodzielni:
1. Stanisław Frąckowiak, organista, Wielowieś
2. Fryderyk Reimann, przedsiębiorca budowlany, Pogorzela
3. Glapa Józef, woźny obwodowy, Borek
4. Wilhelm Schwintowski, Koźmin
5. Franciszek Krawiec, właściciel kamienicy, Borzęcice
L. dz. 54/22 S. O. I.
Koźmin, dnia 4. maja 1922 r.
Starosta

Zestawienie wydanych rocznych kart łowieckich w miesiącu kwietniu b. r.
1. Talarczyk Franciszek, strzelec z Łagiewnik
2. Sibiliak Jan, strzelec z Kromolic
L. dz. 2867/22 St. a.
Koźmin, dnia 2. maja 1922 r.
Starosta

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 gru 2015, 11:04 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 38, sobota dnia 13-go maja 1922 r.
Niniejszem zatwierdzam jako zastępcę przełożonego obszaru dworskiego Dębiogóra praktykanta gospodarczego Karola Modlibowskiego z Dębiogóry dworu.
Koźmin, dnia 8. maja 1922 r.
Przewodniczący Wydziału Powiatowego
Czarnecki

Koźmin. Hotel p. Kwiatkowskiego na ulicy Pleszewskiej nabył p. Antoni Mroczek z Wyrębina za 2 miliony marek. Nowonabywcy „Szczęść Boże”.

Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 46, sobota dnia 10-go czerwca 1922 r.
Zestawienie wydanych rocznych kart łowieckich w miesiącu maju b.r.
1. Seifert Jan, syn gospodarski, Chełkówko
2. Zawada Antoni, gospodarz, Cegielnia
3. Kumke Otton, gospodarz, Kromolice
4. Kumke I. Albert, gospodarz, Wyganów
5. Kumke II. Albert, gospodarz, Wyganów
Koźmin, dnia 2. czerwca 1922 r.
Starosta

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 gru 2015, 19:23 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 48, sobota dnia 17-go czerwca 1922 r.
Wędrówka po Koźminie
Czekam na pociąg nocny z Poznania, jest to jedna z zmian kolejowych, która do żywego rozgniewała nas opóźnieniem poczty i niepunktualnego dostarczania gazet i która poróżni nas jeszcze z naszym urzędem pocztowym, dotychczas tak uprzejmem i sympatycznem i to bez winy tegoż. Biorę więc laskę do wieczornej przechadzki po mieście...
Wielkiej satysfakcji zaznałem onegdaj, jadąc z obywatelem rzeszy niemieckiej, drogą staniewską do Koźmina. A właśnie tak słońce promieniało popołudniowe, a niebo tak ślicznie roztoczyło się nad miastem, że nie mógł inaczej, jak podziwiać ład i chludność wszędzie do okoła, z pewnem zdziwieniem i niedowierzaniem, i istotnie jest K. jedno z najczystszych miasteczek naszego województwa, a i radni nasi, choć przeważnie czarne mają ręce od pracy, uznali konieczność zachowania tej fizjognomji naszego miasteczka i na jednym z swych posiedzeń uchwalili czyszczenie i zamiatanie wszystkich ulic, nietylko pryncypalnych! Wogóle życie społeczne kipi u nas nielada, ruchliwych obywateli kilku, co nie śniedzieją w swych murach, wierni zasadzie Horacjusza: „odi profanum volgas et arco!” założyli spółkę piekarsko-rzeźnicką, i o cudzie, chleb od razu potaniał o 30, ba o 35 mk. na funcie, a przy obliczaniu kalkulacji okazało się że piekarz, wypiekając dziennie około 100 chlebów, zarabia ponad wszelkie oczekiwania! Zainteresowani przepowiadają złośliwie bliski koniec tej spółce, ale niestety, zdrowy odruch społeczeństwa będzie strzegł tego dzieła jak źrenicy w oku i nie pozwoli, aby zaszwanowała ta instytucja. Oddział piekarski przy Pleszewskiej rozwija się pomyślnie dzięki sumiennej pracy swego kierownika, a i oddział rzeźnicki pono w tym tygodniu otworzy swoje podwoje. I widać, co sprężystość i wola w społeczeństwie zdziałać może. Od kilku dni również przechodni wielką mają satysfakcję, gdyż niemiecki napis z apteki z powierzchni zginął, była to praca nielada, te wielkie litery u szczytu domu zniweczyć, ale i tu dobra wola przezwyciężyła trudności. Zato inni obywatele trwają uporczywie przy dwujęzyczności, choć ich raz już opinja publiczna napiętnowała, ale jak ma być inaczej, kiedy i magistrat sam przy swej gazowni, czerwonemi głoskami na białym tle coprawda, poleca sprzedaż koksu i smoły jeszcze po niemiecku! Ale dużo też dobrego wyszło już z inicjatywy szan. magistratu, jak np. uporządkowanie numerów na domach (a możeby i nazwy na szyldach ulicznych wymalowali i to czytelnie) a i budowa stawów na piecach wyszło z inicjatywy p. burmistrza, za co mu wdzięczność się należy. Nie tylko znajdą tam stałe zatrudnienie nasi bezrobotni, ale i na przyszłość tworzy się w naszej bezwodnej mieścinie dużo dobrego pod względem kulturalnym i higienicznym, bądź to latem do kąpania, bądź zimą do poczciwej rozrywki na lodzie. Są wprawdzie ludzie. którzy na wszystko sarkają, którym koszula na ciele zawadza, ale nad takim gdakkaniem trzeba nam przejść do porządku dziennego.
Ledwo minęły zabawy karnawałowe, dla których prawie niedziel i sal nie starczyło, a już zaanonsowało się dwuch mistrzów tańca, i pewno jeszcze dożyjemy, że na przyszłych zabawach miast staropolskim polonezem rozpocznie się zabawa fox-trotem, a zakończy tangiem albo bostonem, bo już wiele w naszym mieście się słyszy o tych nowych zdobyczach kultury! Nawet małe dziewczynki widziałem już pełne gracji przed domem w takcie one-step’a. Pod względem trzeźwości też nie grzeszymy! Idziesz sobie w sobotę wieczorem ulicą, to najlepiej w środku drogi, inaczej zahaczysz o takiego przechodnia, co wypił za wiele tabromików i innych łyków alkoholowych, a ustawa policyjna leży schowana w aktach i płacze przy takim maltretowaniu prawa! A ty pracowniku, co twoją krwawicą zapracujesz na swoje utrzymanie, będziesz musiał znowu wniosek stawić o podwyżkę zarobku lub pensji. I pod innemi względami nie dajemy się wyprzedzić statystyce wielkiego miasta. Po dwuch w krótkim czasie samobójstwach, jednego przez powieszenie a drugiego przez rozstrzelanie siebie, chodzą pogłoski o znalezieniu zwłok noworodka w pewnym sklepie. – Teraz widzisz czytelniku, że i nasza kronika miejscowa nie taka uboga w sensacyjne wypadki, jakby to się zdawało czytając pilnie kochanego Orędownika, a choćby Kurjera, gdzie w Borku raz wraz coś znajdziesz, a nawet o Wielowsi w wszystkich gazetach czytałeś o brzydkim świętokradztwie, jeno o naszym Koźminie nic, choć pokochać go można z swej schludności i czystości! A i Towarzystwo upiększania miasta snać pracuje, bo na jego karb kładę uporządkowanie placu zamkowego i ustawienie ławek dla strudzonych całodzienną pracą matek lub parek miłosnych o zmroku. Tylko pomnik nasz jeszcze jak stał tak stoi nienaruszony od czasów zaborczych mimo projektów i zebrań zarządów, krąży wersja, że tyle jest zebrań i posiedzeń, iż nie koniecznem jest uczęszczać na tych posiedzeniach, bo i tak jest dosyć okazji do – upicia się choćby w soboty, niedziele i poniedziałki rano! Ale miejmy nadzieję, że i to będzie, wszak przed gmachem seminaryjnem polskie orły już powstały, i powoli, powoli wszystkiego się doczekamy. Może i ostatnią naszą bolączkę usuniemy, przejęcie strzelnicy. Znowu latoś nasze bractwo strzeleckie dusiło się w kurzu i w własnych wyziewach, a województwo broni – może słusznie – praw mniejszości narodowej, a nie liczy się z sercem i pragnieniem własnego społeczeństwa; daj Bóg, by następne Święta Zielone i tę niespodziankę w podarunek dały zacnemu Bractwu. Lecz dzisiaj dosyć tej wędrówki wieczornej po Koźminie, czerwiec coprawda, ale chłód nocny bierze, trzeba spieszyć do własnych pieleszy. A zresztą reporterstwo nie popłaca i jest niewdzięcznem bardzo, choć życzliwa krytyka nie powinna kłuć jeno naprawiać i usuwać braki.
Civis.

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 gru 2015, 10:15 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 49, środa dnia 21-go czerwca 1922 r.
Niniejszem zatwierdzam jako zastępcę przełożonego obszaru dworskiego Dzierżanów urzędnika gospodarczego Kaźmierza Mączyńskiego z Dzierżanowa dworu.
Koźmin, dnia 13. czerwca 1922 r.
Przewodniczący Wydziału Powiatowego
Czarnecki

Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 51, środa dnia 28-go czerwca 1922 r.
Pana Jana Weinerta w Borku mianuję niniejszem od 19 czerwca 1922 r. agentem Krajowego Ubezpieczenia Ogniowego w Poznaniu na miasto o obwód komisarjatu obwodowego Borek.
Wymieniony jest również uprawniony w innych miejscowościach powiatu i poza powiatem w obwodzie Województwa Poznańskiego do werbowania członków dla wyżej wymienionego Ubezpieczenia.
Do zastępowania wspomnianego towarzystwa są agenci nie upoważnieni.
Koźmin, dnia 19. czerwca 1922 r.
Starosta

Wyjazd górników i robotników z powiatu Koźmińskiego do Francji nastąpi w poniedziałek dnia 3-go lipca 1922 r. rano o godz. 5-tej z Koźmina do Poznania.
Reflektanci na wyjazd, którzy się już zgłosili, winni się stawić dnia 1-go lipca r. b. t. j. w sobotę pomiędzy godz. 2-gą a 4-tą popołudniu w Państw. Urzędzie Pośredn. Pracy celem odebrania potrzebnych papierów.
Do wyjazdu potrzebne jest zaświadczenie z P. K. U. i wykaz osobisty z fotografią.
Górnicy i robotnicy, którzy mają zamiar wyjechać do Francji, a dotąd się jeszcze nie zgłosili, mogą się codziennie przed południem w Państw. Urzędzie Pośrednictwa Pracy przy ulicy Kaliskiej zgłaszać.
Koźmin, dnia 24. czerwca 1922 r.
Państwowy Urząd Pośrednictwa Pracy

Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 54, sobota dnia 8-go lipca 1922 r.
Na mocy § 218 ustawy wodnej mianowałem z dniem 26. czerwca 1922 r. l. dz. 170/22 W. B. następujący zarząd spółki drenarskiej Koźmin
1. jako przewodniczącego p. burmistrza Nowakowskiego Feliksa z Koźmina
2. jako zastępcę i pierwszego gospodarza Srokę z Białego dworu
3. jako drugiego ławnika Walentego Borowskiego z Koźmina
4. jako trzeciego ławnika Wacława Bielawskiego z Koźmina
5. jako zastępcę pierwszego ławnika Jana Misiaka z Białegodworu
6. jako zastępcę drugiego ławnika Michała Kurzawskiego z Koźmina
7. jako zastępcę trzeciego ławnika Stanisława Domicza z Koźmina
Koźmin, dnia 30. czerwca 1922 r.
Starosta, Czarnecki

W miesiącu czerwcu udzielono jedną kartę myśliwską kupcowi Michałowi Roszakowi z Koźmina.
Koźmin, dnia 3. lipca 1922 r.
Starosta, Czarnecki

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 gru 2015, 09:46 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 56, sobota dnia 15-go lipca 1922 r.
Z zastrzeżeniem odwołania każdego czasu mianuję
1. każdoczesnego burmistrza przewodniczącym
2. X. Prob. Czerwińskiego z Pogorzeli zastępcą przewodniczącego
3. p. Chojeckiego powiatowego Inspektora szkolnego w Koźminie
4. p. Franciszka Stenzla, Kierownika szkoły w Pogorzeli
5. p. Wacława Ziemowskiego mistrza ślusarskiego w Pogorzeli
6. p. Wincentego Roszczaka mistrza obuwniczego w Pogorzeli
7. p. Jana Grellusa inspektora przemysłu z Krotoszyna
członkami zarządu przemysłowej szkoły dokształcającej w Pogorzeli
Poznań, dnia 23. czerwca 1922 r.
Kuratorjum Okręgu Szkolnego Poznańskiego
Wydział IV. Szkoły Zawodowej
Za Kuratora
(-) nieczytelny
Powyższe podaję do publicznej wiadomości.
Koźmin, dnia 8. lipca 1922 r.
Starosta

Koźmin. (Egzamin państwowy.) W Seminarjum państw. w Koźminie zdali egzamin dojrzałości następujący kandydaci:
St. Bączkiewicz
L. Bandura
J. Biegański
A. Ciesielski
L. Cybichowski
Z. Długosz
W. Falkowski
W. Jezierski
K. Karczewski
H. Kempski
M. Krüger
R. Łukaszyk
K. Majewski
St. Nowaczyk
H. Pachołek
M. Przybylski
A. Ratajski
J. Słomczyński
J. Strzelewicz
M. Świdurski
W. Świtała
P. Tłok
K. Tomaszewski
W. Toporek - Toporowicz
M. Lubicz - Tybiszewski
Ig. Walkowski
K. Właźlinski

Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 60, sobota dnia 29-go lipca 1922 r.
Wyjazd górników i robotników z powiatu Koźmińskiego do prac w kopalniach francuskich nastąpi w środę, dnia 2 sierpnia 1922 r. rano o godz. 5-tej z Koźmina do Poznania. Pożądani są przedewszystkiem zawodowi górnicy, którzy już kilka lat w kopalniach pracowali. Robotników do kopalń może być przyjętych tylko połowa od zgłoszonych na wyjazd górników.
Reflektanci na wyjazd winni się stawić w wtorek dnia 1 sierpnia br. pomiędzy godz. 2-gą a 4-tą w Państw. Urzędzie Pośrednictwa Pracy w Koźminie w celu odebrania potrzebnych papierów.
Do wyjazdu potrzebne jest zaświadczenie P. K. U. wykaz osobisty z fotografią i zaświadczenie od najbliższej władzy potwierdzającej zgodność na wyjazd (wzgl. świadectwo moralności.)
Zgłoszenia przyjmuje codziennie Państwowy Urząd Pośrednictwa Pracy.
Koźmin, dnia 27. lipca 1922 r.
Starosta

Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 62, sobota dnia 5-go sierpnia 1922 r.
Dla obwodu urzędu stanu cywilnego Starygród jest organista Stanisław Frąckowiak z Wielowsi urzędnikiem stanu cywilnego i gościnny Stanisław Domicz z Wielowsi zastępcą urzędnika stanu cywilnego przez pana Wojewodę mianowany.
Siedziba urzędu stanu cywilnego Starygród została z Kuklinowa do Wielowsi przeniesioną.
Poszczególne zarządy miejscowe zechcą powyższe natychmiast opublikować.
Koźmin, dnia 20. lipca 1922 r.
Starosta, Czarnecki

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2015, 09:10 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 63, środa dnia 9-go sierpnia 1922 r.

W miesiącu lipcu udzielono jedną kartę myśliwską gospodarzowi i sołtysowi Anderszowi Janowi z Nowej Obry.
Koźmin, dnia 3. sierpnia 1922 r.
Starosta

Strajk rolny
W wielu miejscowościach strajk zaczyna przybierać formy ostre. Agitatorzy rozrzucają jakieś odezwy, wzywające do terroru i do strajku czarnego, który zaczyna się szerzyć. I tak w powiecie koźmińskim strajk czarny objął 20 miejscowości, w inowrocławskim 4, w jarocińskim 3, w gostyńskim 17. Gdzieniegdzie zdarzają się akty terroru. I tak w pow. koźmińskim w kilku miejscowościach strajkujący usiłowali nie przepuszczać furmanek z bezrobotnymi, którzy zgłosili się do pracy. W jednym wypadku wojsko musiało zrobić użytek z broni, gdy na wezwanie napastnicy nie ustąpili. Ranę odniósł przytem jeden z napastników. W niektórych miejscowościach strajkujący odgrażają się gospodarzom, którzy dają pomoc majątkom, gdzie panuje strajk. Grożą im podpaleniem.
Wpływ strajku na ceny rynkowe już teraz daje się zauważyć. Wszak cena masła wzrosła już do 1600 mk. za funt, o mleko zaś coraz trudniej.
Są silne poszlaki, że w strajku obecnym maczają rękę komuniści, którzy na naszą dzielnicę zwracają coraz baczniejszą uwagę. W kwietniu zjechał do Poznania emisariusz Centralnego Komitetu Partji Komunistycznej w Warszawie, niejaki Bandowski czy Wąsowski, czerwony ten dygnitarz używał bowiem obu na przemian nazwisk. Towarzyszyła mu niejaka Roma Juchniewiczówna, naturalnie żydówka. Oboje ukrywali się nadzwyczaj troskliwie, dopuszczając przed swe oblicze tylko kilku wybranych leaderów tutejszych związków klasowych, Bandowski-Wąsowski był za czasów bolszewickiego panowania w Wilnie komisarzem sowieckim w tem mieście i podpisał niejeden wyrok śmierci. Towarzyszka jego pracowała w Petersburgu w sowjeckim biurze prasowem. W Poznaniu organizowali oboje nader gorliwie jaczejki komunistyczne, dopóki nie wpadli w ręce policji, dzięki czemu od czerwca znajdują się już w więzieniu w Wronkach.

Samopomoc obywateli Koźmińskich
W poniedziałek 7. b. m. wiecz. o godz. 7-mej zwołało kilku zdrowo myślących obywateli wiec na rynku koźmińskim, przedstawiając tam przybyłym obecną zgroźną sytuację wywołaną przez zbrodniczy czarny strajk rolny, nawołując aby jutro w wtorek rano wszystkie składy, warsztaty itd. były zamknięte a obywatele i obywatelki podążyli z pomocą wsi podczas żniw. To też w wtorek rano zaroiło się na rynku od chętnych do pracy rolnej i wiele wozów żniwnych ruszyło z ochotnikami na pola, aby zabezpieczyć dary Boże od zniszczenia. Jako eskorta bezpieczeństwa służyło bractwo strzeleckie w mundurach. Za tak wyniosły czyn cześć i uznanie naszym obywatelom i obywatelkom, a robotnicy rolni niech się ze wstydu pod ziemię skryją. Może by im znowu lepiej było, gdyby nad ich głowami świszczał bat zaborców?

Kronika policyjna
W niedzielę 12. II. 22 pomiędzy 8-11 wieczorem włamał się do pomieszkania p. Jakóba Robaczyka przy ul. Klasztornej 13 złodziej i skradł 2 złote ślubne obrączki i srebrny damski zegarek.
W nocy z dnia 1. na 2. maja 22 skradziono za pomocą włamania się z pomieszkania Antoniego Terakowskiego w Borzęcicach większą ilość bielizny, którą wykrytym sprawcom wzgl paserom odebrano i poszkodowanemu zwrócono.
20 ctr. perek skradli Fr. K., W. S., St. S. z Skałowa na szkodę p. Modlibowskiego w Skałowie. Złodzieje wnet będą ukarani.
3. 4. 22 odwiedził Jakób J. z Koźmina swego brata w służbie u Stefana Kubiaka w Skokowie. U tegoż przenocował się J., nazajutrz przywłaszczył sobie J. wojskowy płaszcz i kołdrę. Nie długo z łupem tym się cieszył gdyż już o 8 rano został z rzeczami tymi przez pol. schwytany.


Obelgę rzuconą na Bronisławe Mulczyńską z Borku odwołuję oraz przepraszam
Piotr Szymczak

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 gru 2015, 14:24 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 64, sobota dnia 12-go sierpnia 1922 r.
Wydział powiatowy uchwalił na posiedzeniu dnia 17. lipca r. b. obwód akuszerki nr. 7 Gościejew znieść i poszczególne miejscowości, które do obwodu Gościejewa należały do sąsiednich obwodów położnych przydzielić.
Obwody akuszerek nr. 3 i 4 Koźmin, nr. 8 Kuklinów i nr. 11 Wałków zostały jak następuje zmienione:
1. do obwodu akuszerki nr. 3 Koźmin (Relewiczowej), należą następujące miejscowości:
a) Koźmin miasto z odbudowaniem Tatary Cięgliny, Chełków, Białydwór i Koźmin zamek
b) Cegielnia gmina z Mogiełką odb.
c) Czarnysad gmina
d) Czarnysad dwór
e) Dębiogóra dwór
f) Orla dwór z folwarkami Mogiełka i Orlinka
g) Orla gmina z odb. Kładka i Orlinka
2. do obwodu akuszerki nr. 4 Koźmin (Szymańskiej) należą następujące miejscowości:
a) Koźmin miasto z odbudowaniem Tatary Cięgliny, Chełków, Białydwór i Koźmin zamek
b) Gościejew gmina z odb. Józefów i Paniwola
c) Kaniew
d) Lipówiec gmina z Kolas odb.
e) Mokronos gmina
f) Mokronos dwór
g) Psiepole dwór
h) Serafinów dwór
i) Skałów gmina
k) Skałów dwór
l) Staniew gmina
m) Staniew dwór
n) Suśnia gmina
o) Wrotków gmina
p) Wrotków dwór
3. do obwodu akuszerki nr. 8 Kuklinów (Nowakowej) należą następujące miejscowości:
a) Dzierzanów dwór z folw. Baran
b) Dzierzanów gmina z odb. Kamionka
c) Fijałów z gminą Wilanów, Wyganowem probostwem i szkołą
d) Rojew gmina
e) Kuklinów dwór z folw. Franków, Suchylas, Lipówiec i Rzemichów
f) Kuklinów gmina
g) Romanów gmina z Starogrodem probostwem i Wrzaski odb.
h) Rzemichów gmina
i) Starygród dwór
k) Unisław gmina
l) Wielowieś gmina
m) Wielowieś dwór z folw. Brzeziny
n) Wronów dwór
o) Wyganów gmina
4. do obwodu akuszerki nr. 11 Wałków (Kornobisowej) należą następujące miejscowości:
a) Borzęcice gmina
b) Galew gmina
c) Nowa Obra gmina z odb. Dymacz
d) Obra dwór z folw. Józefowo i Szymanowo
e) Polskie Olędry gmina
f) Sapierzyn gmina
g) Stara Obra gmina
h) Trzebin gmina
i) Wałków gmina
Poszczególne Zarządy miejscowe zechcą powyższe natychmiast opublikować.
Koźmin, dnia 31. lipca 1922 r.

Wygasanie strajku rolnego
Strajk wygasa. Gwałty i terror ustają, do czego przyczyniła się stanowcza postawa policji i wojska. W 159 majątkach strajk zlikwidowany. W zupełności już pracują powiaty: wschodnio-poznański, pleszewski, czarnkowski, prawie cały wągrowiecki. Odezwa ministra pracy i opieki społecznej, wzywająca do podjęcia pracy, którą rozesłano do wszystkich powiatów i miejscowości, dokonała reszty i strajk niebawem należeć będzie do przeszłości, jako krwawa przestroga na przyszłość.
W powiecie bydgoskim pracują we wszystkich majątkach z wyjątkiem 4.
Strajk w p. krotoszyńskim i koźmińskim objął domeny państwowe. Przebieg był ostry, dochodziło do gwałtów i terrorów. W Łagiewnikach pobito córkę właściciela i elewa gospodarczego. W Rzemichowie napadnięto wracających od pracy ochotników z Kobylina i obito, a w nocy z d. 5. na 6. spalono stóg zboża, zwieziony przez bezrobotnych. W poniedziałek zorganizowano w Kobylinie Samoobronę społeczną w żniwowaniu: członkowie jej pracują w okolicznych folwarkach z całym zapałem. W St. Kobylinie na posterunek wojskowy przed dworem napadł w nocy Niemiec Manke, blachnierz, oddając 5 strzałów. Żołnierz aresztował sprawcę, którego zamiarem było wywołać zamęt i przy pomocy strajkujących rozbroić wojsko.

Płace robotników rolnych.
Jak wiadomo Producenci Rolni zgodzili się na 50% podwyżki płac gotówkowych, w myśl orzeczenia Komisji Rozjemczej.
Po uwzględnieniu tej podwyżki płace przedstawiają się następująco: płaca ręczniaka w gotówce kwartalnie wynosi 9 075 mk. płaca fornala, skotarza i straży kwartalnie wynosi 10 725 mk., płaca dzienna chałupników w sierpniu 1 245, w wrześniu 1 065 mk., płaca zaciążników I kategorji 150, II kategorji 225, III kategorji 285, IV. 420 mk.
Prócz wypłat w gotówce robotnicy rolni pobierają deputat w naturze. I tak ręczniak otrzymuje rocznie: 21 centnarów żyta, 6 centnarów jęczmienia, 3 centnary pszenicy, 2 centnary grochu, 60 centnarów ziemniaków. Prócz tego otrzymuje do użytkowania 1 morgę roli, 30 prętów kapuśnjka, utrzymanie 1 krowy, mieszkanie i opał.
Deputat chałupnika wynosi: 8 centnarów żyta, 2 centnary jęczmienia, 1 centnar grochu, 1 centnar pszenicy, 1 morgę roli, 2 wolne furmanki. Ażeby ocenić wartość deputatu, dość nadmienić, że według notowań giełdy Płodów Rolniczych w Poznaniu z dnia 9 b. m. za centnar 100 funtowy żyta płacono 7500-8400 mk., a litr mleka kosztuje obecnie w Poznaniu 140 marek.

Kronika policyjna
22. 4. 22 zostali Antoni P. i Andrzej F. z Potarzycy w Koźminie przytrzymani przez pol. śl. w chwili gdy oferowali naszym kupcom 15 ctr. kartofli, które z kopca własności p. Józefa Pomeranckiego w Potarzycy skradli.
W nocy 29. 4. 22 patrol nocny przychwycił St. Idziego, J. R. Wł. J. niosąc razem 5 ctr. perek z kopca Etbicha z Lipówca.
30. 4. 22 W sobotę wieczorem wzięto w opiekę policyjną pijanego Fr. T. z Koźmina, któremu podano wódkę w szklance od piwa. Winnych podano do kary.
W nocy z dnia 3. na 4. V. 22 zbiegł Fr. M. parobek Jana Marciniaka z Sapierzyna zabierając kilka ubrań i inne rzeczy. Złodziej został przyaresztowany i czeka go więzienie.
11. V. 22 skradziono Ferdinandowi Heisingowi w Orli kilka ctr. perek z kopca i kilka ctr. pszenicy z zamknięty stodoły. Sprawców wykryto Ig. K., J. J. i J. L. z Orli.
W nocy z dnia 13. na 14. V. 22 włamano się i skradziono ze szopy wdowy Magd. Groblewskiej ul. Jarocińska artykuły żywnościowe wartości 40 000 marek.
18. V. 22 wsadzono do więzienia pol. pijanych St. J., P. M. i J. M, z G. którzy spowodowali zbiegowisko w rynku. Winnych nie minie kara.
20. V. 22 wyśledzono, iż St. R. z Wrotkowa sprzedał łańcuch pochodzący z kradzieży u Telesfora Szłopinskiego Wrotków w porze zimowej. Wartość łańcucha 6000 mk.
16. V. 22 skradła małoletnia A. Sz. z K. 30 000 mkp. z interesu Antoniego Młotowskiego przy ul. Klasztornej. Policji śl. udało się pieniądze odszukać w klozecie, tamże przez sprawczynię wrzucone.
W nocy z dnia 16. na 17. V. 22 skradziono z stajni p. Jana Marciniaka w Sapieżynie szory wart. 70 000 mk. Złodziej zbiegł bez śladu.
30. 5. 22 umiejętnie usiłował A. J. z Borzęcic zfałszować kartkę z 1 na 10 ctr. pszenicy przez co uzyskał by zamiast 10 000 100 000 mk. na szkodę p. Jagodzinskiego w Koźminie. Wnet stanie sprawca za kratą oskarżonych.

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 gru 2015, 11:27 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 69, środa dnia 30-go sierpnia 1922 r.
Na mocy artykułu 22, ustępu 3-go, ustawy o ordynacji wyborczej do Sejmu z dnia 28 lipca 1922 (Dz. U. R. P. nr. 66, poz. 590) mianuję niniejszem członkami i ich zastępcami do Obwodowych Komisji Wyborczych w powiecie Koźmińskim następujące osoby:
(tutaj duża tabela z trzema kolumnami)
Nr. i nazwa obwodu głosowania / Członek / Zastępca
Nr. 1 obwodu (I) w Borku / Sobański Edmund właściciel młyna w Borku / Stański Antoni aptekarz w Borku
Nr. 2 obwodu (II) w Borku / Dümke Franciszek mistrz kominiarski w Borku / Gogulski Marcin kupiec w Borku
Nr. 3 obwodu (I) w Koźminie / Podlewski Czesław kupiec w Koźminie / Ambroszkiewicz Jan cukiernik w Koźminie
Nr. 4 obwodu (II) w Koźminie / Sempiński Antoni zegarmistrz w Koźminie / Wuttke Stanisław kupiec w Koźminie
Nr. 5 obwodu (III) w Koźminie / Zenkteler Stanisław nauczyciel seminaryjny w Koźminie / Jaworowicz Mieczysław kupiec w Koźminie
Nr. 6 obwodu (I) w Pogorzeli / Szymura Walenty naczelnik poczty w Pogorzeli / Skoracki Marcin kupiec w Pogorzeli
Nr. 7 obwodu (II) w Pogorzeli / Otto Jan nauczyciel w Pogorzeli / Drojecki Leon urzędnik gosp. w Pogorzeli dwór
Nr. 8 obwodu w Bolesławowie gminie / Skrzypczak Michał gospodarz w Bolesławowie / Boruszewski Maciej gospodarz w Bolesławowie
Nr. 9 obwodu w Borzęcicach gminie / Matuszak Józef gospodarz w Borzęcicach / Rogal Stanisław gospodarz w Borzęcicach
Nr. 10 obwodu w Bułakowie gminie / Dymarski Jan gospodarz w Bułakowie / Rebelka Jan gospodarz w Bułakowie
Nr. 11 obwodu w Bruczkowie gminie / Skrzypczak Stanisław gospodarz w Bruczkowie / Jańczak Józef gospodarz w Bruczkowie
Nr. 12 obwodu w Cegielni gminie / Dymarski Franciszek gospodarz w Cegielni / Konrady Ignacy gospodarz w Cegielni
Nr. 13 obwodu w Celestynowie gminie / Kordus Andrzej gospodarz w Celestynowie / Grzegorczyk Jan gospodarz w Celestynowie
Nr. 14 obwodu w Czarnymsadzie gminie / Pieniężny Antoni gospodarz w Czarnymsadzie / Dr. Weihs Ernst ziemianin w Dębiogórze
Nr. 15 obwodu w Dzierżanowie gminie / Wiatrosik Ignacy gospodarz w Dzierżanowie / Klarczyk Antoni sołtys w Dzierżanowie
Nr. 16 obwodu w Elżbietkowie gminie / Andrzejczak Józef gospodarz w Elżbietkowie / Kowalski Andrzej gospodarz w Elżbietkowie
Nr. 17 obwodu w Fijałowie gminie / Sierpiński Robert gospodarz w Berdychowie / Szymczak Jan gospodarz w Fijałowie
Nr. 18 obwodu w Galewie gminie / Parysek Szymon gospodarz w Galewie / Krawiec Jan III. gospodarz w Galewie
Nr. 19 obwodu w Gałązkach gminie / Jaśniak Tomasz włodarz w Gałązkach / Jaśniak Wojciech gospodarz w Gałązkach
Nr. 20 obwodu w Głogininie gminie / Rybczyński Ignacy sołtys w Głogininie / Rembikowski Stanisław maszynista w Zimnawodzie
Nr. 21 obwodu w Głuchowie gminie / Grześkowiak Antoni gospodarz w Głuchowie / Kuliński Jan sołtys w Głuchowie
Nr. 22 obwodu w Głuchówku gminie / Kulczyński Wincenty urzędnik gosp. w Łukaszewie / Czwojdrak włodarz w Łukaszewie
Nr. 23 obwodu w Górce gminie / Patryas Józef gospodarz w Górce / Andrzejak Ludwik włodarz w Górce
Nr. 24 obwodu w Gościejewie gminie / Kaczmarek Wawrzyn gosp. w Gościejewie / Jamry Stanisław gospodarz w Gościejewie
Nr. 25 obwodu w Gumienicach gminie / Bauer Fryderyk sołtys w Gumienicach / Mülhnickel Gottfried gospodarz w Gumienicach
Nr. 26 obwodu w Kaczejgórce gminie / Szych Józef sołtys w Kaczejgórce / Szwałek Marcin gospodarz w Kaczejgórce
Nr. 27 obwodu w Kaniewie gminie / Grzela Marcin sołtys w Kaniewie / Stanisławski Władysław kowal w Psiempolu
Nr. 28 obwodu w Kromolicach gminie / Naskrętski Franciszek gosp. w Kromolicach / Ratajczyk Walenty gospodarz w Kromolicach
Nr. 29 obwodu w Kuklinowie gminie / Swoboda Stanisław kupiec w Kuklinowie / Piskorek Franciszek sołtys w Kuklinowie
Nr. 30 obwodu w Łagiewnikach gminie / Jędrkowiak Michał sołtys w Łagiewnikach / Zygmaniak Wincenty kowal w Łagiewnikach
Nr. 31 obwodu w Leonowie gminie / Boruszewski Ludwik gospodarz w Leonowie / Wawrzyniak Ignacy gospodarz w Leonowie
Nr. 32 obwodu w Lipówcu gminie / Wolniak Franciszek gospodarz w Lipówcu / Wiśniewski Jan kierownik mleczarni w Lipówcu
Nr. 33 obwodu w Małgowie gminie / Seraszak Wawrzyn gospodarz w Małgowie / Garbarek Stanisław gospodarz w Małgowie
Nr. 34 obwodu w Mokronosie gminie / Borowczyk Franciszek sołtys w Mokronosie / Danielak Michał gościnny w Mokronosie
Nr. 35 obwodu w Obrze-Nowej gminie / Gruchała Stanisław gospodarz w Obrze-Nowej / Grzesiak Jan gospodarz w Obrze-Nowej
Nr. 36 obwodu w Obrze-Starej gminie / Dyba Antoni szofer w Obrze / Teodorczyk Józef gospodarz w Obrze-Starej
Nr. 37 obwodu z Ochli gminie / Roszczak Stanisław gospodarz z Ochli / Stanisławski Wojciech gosp. z Ochli
Nr. 38 obwodu z Orli gminie / Fabisiak Jan gospodarz z Orli / Krzekotowski Wojciech włodarz z Orli
Nr. 39 obwodu w Paradowie gminie / Wolniak Antoni gospodarz w Paradowie / Sasek Piotr gospodarz w Paradowie
Nr. 40 obwodu w Polskich-Olędrach gminie / Tarnowski Wawrzyn sołtys w Polskich-Olędrach / Szymura Ignacy gospodarz w Polskich-Olędrach
Nr. 41 obwodu w Pogorzałkach gminie / Mroczek Jan sołtys w Pogorzałkach / Stachowiak Wojciech gospodarz w Pogorzałkach
Nr. 42 obwodu w Romanowie gminie / Kołodziejczyk Walenty gosp. w Romanowie / Bezczyński Ignacy ogrodowy w Starym-grodzie
Nr. 43 obwodu w Rojewie gminie / Sachweh Wilhelm sołtys w Rojewie / Murawa Franciszek handlarz drobiu w Rojewie
Nr. 44 obwodu w Rzemichowie gminie / Rogalka Józef gospodarz w Rzemichowie / Michalak Jan borowy w Rzemichowie
Nr. 45 obwodu w Sapieżynie gminie / Marciniak Jan gospodarz w Sapieżynie / Schrammek Fryc gospodarz w Sapieżynie
Nr. 46 obwodu w Siedmiorogowie gminie / Reimann III. Fryderyk gospodarz w Siemiorogowie / Stelzer Emil gospodarz w Siedmiorogowie
Nr. 47 obwodu w Skałowie gminie / Podziemek Marcin kowal w Skałowie / Misiek Tomasz gospodarz w Skałowie
Nr. 48 obwodu w Skokowie gminie / Smarzyński Marjan urzędnik gospodarczy w Skokowku / Łabęcki Ignacy gospodarz w Skokowie
Nr. 49 obwodu w Srokach gminie / Grześkowiak Ignacy gospodarz w Srokach / Radojewski Franciszek gospodarz w Srokach
Nr. 50 obwodu w Staniewie gminie / Ratajski Jan gospodarz w Staniewie / Goliński Stanisław włodarz w Staniewie
Nr. 51 obwodu w Starkówcu gminie / Ryba Tomasz maszynista w Starkówcu / Matecki Jan gospodarz w Starkówcu
Nr. 52 obwodu w Suśni gminie / Pestka Jan gospodarz w Suśni / Spieczak Wojciech gospodarz w Suśni
Nr. 53 obwodu w Szelejewie gminie / Jakubiak Antoni sołtys w Szelejewie / Dolatowski Ignacy gospodarz w Szelejewie
Nr. 54 obwodu w Trzecianowie gminie / Gajewski Michał gospodarz w Trzecianowie / Drożan Ignacy włódarz w Trzecianowie
Nr. 55 obwodu w Trzebinie gminie / Kordus Wawrzyn gospodarz w Trzebinie / Sperling Gustaw gospodarz w Trzebinie
Nr. 56 obwodu w Unisławiu gminie / Koliński Jakób gospodarz w Unisławiu / Ryba Józef robotnik w Wronowie
Nr. 57 obwodu w Walerjanowie gminie / Pluta Jan gospodarz w Walerjanowie / Kubiak Jan gospodarz w Walerjanowie
Nr. 58 obwodu w Wałkowie gminie / Wosiek Antoni gospodarz w Wałkowie / Paterek Józef gospodarz w Wałkowie
Nr. 59 obwodu w Wielowsi gminie / Nentwig August dzierżawca majątku w Wielowsi / Kaczmarek Jan robotnik w Wielowsi
Nr. 60 obwodu w Wyganowie gminie / Skiba Józef gospodarz w Wyganowie / Giezek Franciszek właściciel młyna par. w Wyganowie
Nr. 61 obwodu w Wrotkowie gminie / Majewicz Stefan dzierżawca majątku w Wrotkowie / Wawrzyniak Jan sołtys w Wrotkowie
Nr. 62 obwodu w Wyrębinie gminie / Szwałek Jakób III gospodarz w Wyrębinie / Laschke Paweł dzierżawca majątku w Góreczkach
Nr. 63 obwodu w Wziąchowie gminie / Budnik Marcin urzędnik gospodarczy w Wziąchowie / Andrzejczak Jan gospodarz w Wziąchowie
Nr. 64 obwodu w Zalesiu Małem gminie / Frąckowiak Jan gospodarz w Zalesiu Małem / Pospiech Jan sołtys w Zalesiu Małym
Nr. 65 obwodu w Zalesiu Wielkim gminie / Sierpowski gospodarz w Zalesiu Wielkim / Mroschel Robert sołtys w Zalesiu Wielkiem

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 gru 2015, 09:26 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 71, środa dnia 6 września 1922 r.
Rozporządzeniem Pana Wojewody w Poznaniu z dnia 22. lipca 1922 r. – L. dz. 3162/22 III. B. – mianowany został p. Edward Michałowski z Poznania burmistrzem miasta Borku.
Wprowadzenie w urząd nastąpiło przezemnie dnia 21. sierpnia 1922 r. – L. dz. 4646/22 St.
Koźmin, dnia 28 sierpnia 1922 r.
Starosta
Czarnecki

W gminie szkolnej Trzebin na 6 lat wybrani i przezemnie zatwierdzeni zostali:
a) na członków rady szkolnej
1. Kieliszkowski Michał, gospodarz w Trzebinie
2. Grzegorski Stanisław, „ „ „
3. Kordus Wawrzyn, „ „ „
b) na reprezentantów
1. Mazurek Ignacy, „ „ „
2. Palicki Walenty, „ „ „
3. Gottschlik Ignacy, „ „ „
c) na zastępców reprezentantów
1. Larek Wojciech, „ „ „
2. Mazurek Andrzej, „ „ „
d) na rendanta szkolnego
1. Kieliszkowskiego Michała
Koźmin, dnia 21. sierpnia 1922 r.
Starosta Czarnecki

Kronika policyjna
Dnia 4. 8. 22 wieczorem o godzinie 10 został robotnik Piotr Grzesiak z Wielowsi z dubeltówki raniony przez p. Józefa Mence z Bułakowa, który użył broni palnej przed napadnikami w własny obronie. Ciężko ranionego odstawiono do powiatowego szpitala w Koźminie.
Dnia 5. VIII. 22 około godziny 17 podczas starcia pomiędzy strejkującymi a właścicielem majętności Gościejew p. Franciszkiem Kulinskim zabity został 16 letni robotnik Franciszek Józefiak z Skałowa i robotnik Antoni Szczepaniak z Psiegopola oraz przeszło 10 rannych.
Dnia 7. VIII. 22 usiłowali strejkująci w liczbie 60 robotników napaść majętność Gościejew. Tłum został na czas przez policje rozbrojony, zaś Franciszka Zielonke z Kaczagórki i Stanisława Korkosa z Borku którzy byli na czele z bronią palną aresztowano.
Dnia 8. 8. 22 aresztowano Bartkowiaka Michała, Kaczmarka Jana, Burdziąga Jana i Zdumka Michała z Starej Obry którzy odpędzili chętnych od pracy podburzając do gwałtu.
Dnia 10. 8. 22 dla własnego bezpieczeństwa ulokowano w areszcie policyjnym nietrzeźwego Sz I. z Ostrowa, S. A. z Krępy pow. Ostrów i K. B. z Kobylina.
W nocy z dnia 11. na 12. VIII. 22 włamali się 3 zamask. oknem do pomieszkania Karoliny Jaworskiej w Nowej Obrze i usiłowali dokonać napad rabunkowy.
Dnia 14. 8. 22 umieszczono w areszcie policyjnem nietrzeźwego St. A. z Sapieżyna dla własnego bezpieczeństwa.
Dnia 18. 8. wyśledzono sprawcę kradzieży jednej świni w dniu 4. 5. 22 w Koźminie na szkodę Józefa Pieprzyckiego z Starej Obry. Do winy przyznał się robotnik A. K. z Koźmina.
Dnia 24. 8. 22 aresztowano Mayera Franca z Schüzzen pow. Drezno i Waltera Maksa z Drezna za nielegalne przekroczenie granicy Polski.
W dniu 26. 8. odprowadzono do tut. więzienia Kelina Alojzego z Nowacerkiew pow. Starogard który nie zadowolił się przy żebraniu odebranego placka, skradł z chlewa p. Wasielewskiego w Staniewie pare butów wart 20 000 mk., uciekł, lecz na polu przytrzymany i oddany w opiekę Policji.
Dnia 30. VIII. 22 zostawił Wincenty Bryl z Białego Dworu u Jana Piske w Koźminie rower na przechowanie kilka godzin. Po powrocie z zabawy roweru u P. już nie było. Winny będzie pociągnięty do kary.
Dla własnego bezpieczeństwa osadzono następujące nietrzeźwe osoby: 24. 8. 22 A. z Nowejwsi, N. St. z Poznania i K. A. z Koźmina. 26. 8. 22 R. T. z Wrotkowa. 29. 8. 22 G. W. z Polskich Olędrów i K. W. z Koźmina. 30. 8. 22 K. W. z Pogorzeli i H. z Lipówca.

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 gru 2015, 09:37 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 72, sobota dnia 9 września 1922 r.
Niniejszem zatwierdzam jako zastępcę przełożonego obszaru dworskiego Lipówiec urzędnika gospodarczego Wawrzyńca Starzyńskiego z Lipówca.
Koźmin, dnia 1 września 1922 r.
Przewodniczący Wydziału Powiatowego
Czarnecki

Wiadomości pozamiejscowe
Twardy łeb albo słaby kaliber. Właścicielem twardej czaszki jest p. Ryszard Krampitz w Chełmnie, handlarz mąki, kaszki itp. i maż. Po nie pierwszej w życiu małżeńskiej sprzeczce z swoją połowicą na tle wier- i niewierności małżeńskiej, wypaliła energiczna żona swemu mężulkowi z rewolweru prosto w czoło, kula przebiła skórę i ciało a rozpłaszczywszy się na kości, pozostała za ciałem i skóra, skąd ją lekarz bez trudu i narkozy wyjął. Mąż o twardym czerepie udał się pieszo do lekarza, następnie do policji państwowej celem zaprotokułowania tego zajścia, i gwoli pocieszenia do szynku, że uszedł śmierci z rąk żonusi, która znów twierdzi, że gdy kochający mąż do niej mierzył, ona mu broń tylko odtrąciła i to spowodowało nieszczęście.

Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 73, środa dnia 13 września 1922 r.
Zestawienie wydanych rocznych kart łowieckich w miesiącu sierpniu b. r.
1. Heising Ferdynand, właśc. ziemski Orla
2. Nowakowski Feliks, burmistrz Koźmin
3. Modlibowski Józef, właśc. ziemski Skałów
4. Schrammek Fritz, ziemianin Sapieżyn
5. Naskrędski Jan, gospodarz i sołtys Kromolice
6. Piotrowski Józef, gospodarz Koźmin
7. Nowak Stefan, syn gospodarza Staniew
8. von Frank Erich, właśc. ziemski Psiepole
9. Kuliński Józef, ziemianin Gościejew
10. Kuliński Franciszek, ziemianin Gościejew
11. Pestka Jan, kowal Borzęcice
12. Balcerek Wacław, aptekarz Koźmin
13. Balcerek Romuald, prymaner Koźmin
14. Kowalczyk Józef, gospodarz i sołtys z Trzebina
15. Gołąb Franciszek, fabrykant Koźmin
16. Wagner Karól, leśnik pomocniczy Międzyborze
17. Wagner Erdmann, uczeń leśniczy Międzyborze
18. Jess Roderyk, dzierżawca majątku Wziąchów
19. Jess Roderyk, syn dzierżawcy majątku Wziąchów
20. Ciesiółka Maksymiljan, mistrz stolarski Koźmin
21. Karpiński Antoni, kupiec Koźmin
22. Grządka Bronisław, gospodarz Kromolice
23. Sroczyński Jan, urzędnik gospodarczy Starygród
24. Błażejczyk Ignacy, mistrz kowalski Koźmin
25. Leśniak Michał, leśniczy Mokronos
26. Matuszak Jan, sołtys i gospodarz Wałków
27. Danielak Czesław, syn gościnnego i gospodarza Mokronos
28. Wosiek II. Franciszek, gospodarz Wałków
Koźmin, dnia 5. września 1922 r.
Starosta

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 gru 2015, 08:42 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Orędownik Powiatu Koźmińskiego Nr. 74, sobota dnia 16 września 1922 r.
Na godach diamentowych w poniedziałek dnia 11-go września Państwa Tomasza i Józefy Lewandowiczów w Koźminie zebrano na chleb św. Antoniego 30,400 marek, za które Bractwo św. Wincentego a Paulo składa serdeczne Bóg zapłać.
w z. Ziętowski skarbnik

Orędownik Powiatowy Nr. 75, Koźmin, środa dnia 20 września 1922 r.
Sprostowanie ogłoszenia dotyczącego składu Obwodowych Komisji Wyborczych w powiecie Koźmińskim
W ogłoszeniu mojem z dnia 6 września b. r. dotyczącem składu Obwodowych Komisji Wyborczych w powiecie Koźmińskim, zaszedł szereg omyłek w pisowni nazwisk, które niniejszem przystępuje jak następuje:
Obwód nr. 15 w Dzierżanowie: Berek zamiast Borek,
„ „ 16 w Elżbietkowie: Porębski zamiast Poremski
„ „ 17 w Fijałowie: Cierpiński zamiast Sierpiński
„ „ 21 w Głuchowie: Gohl zamiast Bol
„ „ 22 w Głuchówku: Aleksander Grzebuliński zamiast Wincenty Grzybuliński
„ „ 23 w Górce: Nibisz zamiast Liebig, Lopaczyk zamiast Łopatrzyk
„ „ 25 w Gumienicach: Littke zamiast Liedke
„ „ 30 w Łagiewnikach: Szókalski zamiast Szukalski, Wachowiak zamiast Waćkowiak
„ „ 33 w Małgowie: Droźniakiewicz zamiast Groźniakiewicz
„ „ 39 w Paradowie: Casek zamiast Sasek, Bruder zamiast Bonder
„ „ 40 w Polskich Olędrach: Mielcarz zamiast Chmielcarz
„ „ 42 w Romanowie: Bestrzyński zamiast Bezczyński
„ „ 43 w Rojewie: Sachweh zamiast Zachweh
„ „ 49 w Srokach: Bzodek zamiast Bzdęk, Radajewski zamiast Radojewski, Srakulski zamiast Strakulski
„ „ 64 w Zalesiu-Małem: Grzywaczyk zamiast Krzywaczyk
„ „ 65 w Zalesiu-Wielkiem: Walther zamiast Walthern, Sierpowski Stanisław zamiast Sierpowski Henryk, Mroschel zamiast Mroszel
Ostrów, dnia 16 września 1922 r.
(-) A. Gatnikiewicz
Przewodniczący Okręgowej Komisji Wyborczej
(w jednym z kolejnych numerów jest następne sprostowanie i jest tam dalej mowa o ogłoszeniu w nadzwyczajnym wydaniu „Orędownika” nr 71 a – niestety w zbiorach, które przeglądam tego numeru brakuje jak zresztą kilku innych, także nie wiem do jakiej listy jest to sprostowanie)

Wiadomości pozamiejscowe
Jak się zbogacić! Stary Rotszyld, który z niczego dorobił się milionów, kazał wydrukować następujące przepisy i zawiesić je na widocznym miejscu w swem biurze:
1. Zbadaj dokładnie we wszystkich szczegółach sprawę, w której masz wziąć udział.
2. Zastanawiaj się długo, a postanawiaj szybko.
3. Znoś cierpliwie przeciwności i walcz dzielnie.
4. Czcij uczciwość jako rzecz świętą.
5. Nie kłam nigdy w interesach.
6. Płać długi szybko.
7. Miej odwagę iść naprzód.
8. Umiej poświęcić pieniądz gdy potrzeba.
9. Nie licz zbytnio na szczęście.
10. Używaj dobrze czasu.
11. Nie usiłuj wydawać się czemś więcej, niż jesteś.
12. Nie zniechęcaj się nigdy, pracuj gorliwie, a będziesz pewnym powodzenia.
To znaczy, że można być pewnym dojścia do większego lub mniejszego majątku, jeśli się jest bystrym, rozważnym, pilnym, odważnym, wytrwałym, a nadewszystko uczciwym. Takie były zasady przed wojną światową. Dzisiaj poglądy zupełnie w odwrotnym idą kierunku. Gdy znowu zapanują stare zasady – wrócą i dawne czasy.

Orędownik Powiatowy Nr. 77, Koźmin, środa dnia 27 września 1922 r.
Koźmin. W dniu 11 września obchodzili sędziwi staruszkowie Tomaszostwo Lewandowicze Gody diamentowe czyli 60 jubileusz małżeński. Od ołtarza przemówił do czcigodnych jubilatów w pięknych i wzniosłych słowach krewny ks. Piotrowski, proboszcz z Lechlina. Po uroczystym nabożeństwie odśpiewano „Te Deum”. Za inicjatywą miejscowego proboszcza ks. Flacha przesłał na ręce tegoż Jego Eminencja ks. kardynał Dalbor czcigodnym jubilatom arcypasterz swe błogosławieństwo i serdeczne życzenia. W domu podejmowali czcigodni jubilaci liczne grono dzieci, wnuków oraz krewnych i znajomych z staropolską gościnnością. Czcigodni staruszkowie cieszą się czerstwem zdrowiem i pogodą ducha. Podczas kolacji zebrano na chleb św. Antoniego 30,400 marek.

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 104 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 54 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL