Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 06 lis 2024, 04:05

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Teki Dworzaczka
PostNapisane: 28 paź 2012, 22:04 
Offline

Dołączył(a): 28 mar 2012, 23:17
Posty: 22
Lokalizacja: Września
Witam wszystkich.Jak wiadomo Monografie wyglądają na niekompletne , ponieważ alfabetycznie dotyczą rodzin o nazwiskach rozpoczynających się na litery A-B,L,Ł,M,N,O i P.Czy wiadomo cokolwiek o materiałach dotyczących "reszty alfabetu" i gdzie ewentualnie ich szukać ?
zbig


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 paź 2012, 22:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2007, 05:50
Posty: 501
Lokalizacja: Poznań
Witam.
Jeżeli dobrze pamiętam to profesor Dworzaczek zgromadził dane dla pozostałych liter z Monografii, ale nie zostały one opracowane i wydane. Najpierw (chyba jeszcze przed wojną) powstały litery A-B, a w latach 70-tych, na potrzeby słownika biograficznego opracował od L do P.
KK.

_________________
Katarzyna Krüger
Szukam Krüger, Krystman, Rusznica, Tuszyński.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 paź 2012, 22:36 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1425
Lokalizacja: Poznań
Co prawda to nie Dworzaczek ale polecam równie ciekawe "Archiwum dra Wojciecha Skowrońskiego" o szlacheckich rodzinach wielkopolskich od XVI do XIX wieku:
http://www.wbc.poznan.pl/publication/268556
Może przyda się.

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 paź 2012, 02:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Zbig, nie napisales jakiej litery szukasz. Monografie to nic innego jak ladnie na talerzu podane w chronologiczny sposob dane danej rodziny.
Kazdy moze sobie sam taka monografie zrobic wypisujac wszystkie dane jakiegos nazwiska jak leci i pozniej bawic sie w ukladanie tego w sensowny sposob. Troche to zabiera czasu ale efekt jest wspanialy. No i wielka satysfakcja.
Ja tak zrobilem w przypadku jednej rodziny i jestem bardzo z tego zadowolony.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 paź 2012, 11:01 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Zrobiłam kiedyś tak jak Krzysztof...to nawet ciekawsze niż gotowiec.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lis 2012, 13:12 
Offline

Dołączył(a): 28 mar 2012, 23:17
Posty: 22
Lokalizacja: Września
Witam wszystkich a szczególnie tych forumowiczów , którzy (p)odpowiedzieli na temat Tek Dworzaczka .Jednocześnie przepraszam za tak spóźnioną moją reakcję ale - z różnych powodów - dość długo nie "gniazdowałem" .Z Waszych uwag wynika jednak wniosek , że w - jak to niektórzy mówią - "temacie" Tek Dworzaczka nic się nie dzieje i ten stan , który jest należy uznać za ostateczny . A szkoda .
z pozdrowieniami zbig


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lis 2012, 18:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Twoj post jest jakis ciezki do zrozumenia. Napisz konkretnie o co Tobie chodzi. Dostales sugestie co mozeszz zrobic by dostac opracowanie jakies rodziny. Po prostu zacznij to robic a nie czekaj az cos dostaniesz na tacy. Dlatego w temacie Teki nic sie nie dzieje bo innych rozwiazan nie ma.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lis 2012, 01:27 
Offline

Dołączył(a): 28 mar 2012, 23:17
Posty: 22
Lokalizacja: Września
Witam.Mój pierwszy post - vide 28.X.2012 - był pytaniem i tylko pytaniem ogólnym o obecny stan Monografii . Oczekiwałem odpowiedzi takiej , jakiej udzieliła Katarzyna , za co Jej szczególnie dziękuję . Nie jestem historykiem - stąd moja niewiedza i pytanie . Ostatni mój post wyrażał zawód , że zgodnie z tym co napisała Katarzyna zawodowcy nie próbują zakończyć dzieła profesora Dworzaczka . Stąd " a szkoda ". A może jednak znajdą się zapaleńcy , którzy tego dokonają ?
z pozdrowieniami zbig


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lis 2012, 06:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Zbyszku teraz wiem o co Tobie chodzilo. Ponizej zalaczam artykul o samym Dworzaczku, ktory pomoze Tobie zrozumiec to co chce napisac.
Genealogia jest kiepsko oplacalnym zawodem. Mam na mysli prace urzedowa. Do tego trzeba wielkiego milosnika historii z ogromna znajomoscia recznie pisanej laciny by moc sprostac spisywaniu tych wszystkich zapisow. Nie wspomne o czasie. Wierz mi, ze zycia by nie starczylo na to. Dlatego pewnie nikt nie chce sie poddac takiej pracy. Dworzaczek przyjal zasade przegladania co 3-5 ksiegi a niekiedy co 10. A í tak zrobil niesamowita robote. A wojna zrobila swoje í wiele Jego materialow poszlo z dymem. A i tez okres powojenny nie sprzyjal poszukiwaniom genealogicznym. Posadzam, ze dzisiaj 2 Dworzaczkow przegladneliby i opracowali wszystkie ksiegi jakie sa w Wielkopolsce.
Te monografie rodzin to juz taki dodatek. I wlasnie dlatego jedyna teraz droga jest skompletowanie takich monografii jakies rodziny robiac samemu samemu o czym Bozena í ja wspomnielismy. A majac komputer jest to o wiele latwiej niz laczenie tego wszystkiego w calosc z karteczek rozwalonych po calym pokoju, jak to zapewne Dworzaczek robil. Dla mnie osobiscie nie monografie sa najwazniejsze ale te nieprzeczytane ksiegi. Moze kiedys to wszystko bedzie zeskanowane í umieszczone w internecie í wtedy beda monografie rodzin bardziej szczegolowe. Badzmy wdzieczni bibliotece Kornickiej, ktora wydala na poczatku CD ze wszystkimi materialami Dworzaczka a pozniej umieszczono to wszystko w internecie. Chwala im za to. Warto to przeczytac:

Spuścizna Włodzimierza Dworzaczka w Bibliotece Kórnickiej

Zespół Teki Dworzaczka został utworzony w Bibliotece Kórnickiej PAN po przejęciu od Małżonki zmarłego prof. Włodzimierza Dworzaczka w dniu 17 października 1988 r. Jego całej spuścizny dotyczącej badań genealogicznych. Jest to ogromny dorobek kilkudziesięciu lat pracy tego wybitnego polskiego genealoga.
Włodzimierz Dworzaczek zaczął gromadzić materiały genealogiczne już w latach trzydziestych. Współpracownik Adama Bonieckiego baron Artur Reiski zapoznał go z materiałami rękopiśmiennymi mającymi służyć do opracowania dalszych tomów Herbarza polskiego Adama Bonieckiego. Po śmierci barona Reiskiego materiały te zostały przekazane W. Dworzaczkowi, który uzyskał stypendium Funduszu Kultury Narodowej na wydawanie dalszych tomów Herbarza.
Od samego początku kontynuowania dzieła Bonieckiego miał W. Dworzaczek świadomość szczególnego ubóstwa informacji o rodzinach wielkopolskich w tomach już wydanych, jak i w rękopisach przejętych do dalszej edycji. Dlatego rozpoczął systematyczną kwerendę w księgach grodzkich z województw poznańskiego i kaliskiego, przy czym niektóre tomy regestował w całości, inne tylko w wyborze. W taki sposób zostało zebranych około 60 tysięcy regestów pochodzących głównie z ksiąg rezygnacji grodów poznańskiego, wschowskiego i nakielskiego z zasobu archiwum poznańskiego oraz z rezygnacji grodu kaliskiego przechowywanych wówczas w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie. W niewielkim stopniu wykorzystane zostały także inskrypcje grodzkie poznańskie, wschowskie, nakielskie i wałeckie. Ponadto osobiście objechał W. Dworzaczek około 150 parafii z terenów archidiecezji poznańskiej i gnieźnieńskiej odnotowując z ksiąg metrykalnych zapisy chrztów, ślubów i zgonów. Przede wszystkim wykorzystał oczywiście księgi metrykalne kościołów Poznania. Łącznie zapisów metrykalnych było około 20 tysięcy. Tak zebrane materiały, choć jeszcze ułamkowe, pozwalały już jednak budować zupełnie pewne zestawienia genealogiczne. Wedle pierwotnego zamiaru miały być one uzupełnieniem materiałów Bonieckiego i obok nich złożyć się na treść przygotowywanych dalszych tomów Herbarza polskiego. I właśnie wtedy W. Dworzaczek zdawał już sobie sprawę, że przekraczają one ramy uzupełnień i stają się materiałem dla odrębnego regionalnego herbarza wielkopolskiego.
Tuż przed samym wybuchem wojny wywiózł Włodzimierz Dworzaczek wszystkie posiadane rękopisy do Warszawy. W latach 1941-1944 pracował bardzo intensywnie w warszawskim Archiwum Głównym Akt Dawnych. Zregestował wtedy kilkadziesiąt tomów inskrypcji grodzkich kaliskich, ale przede wszystkim zregestował kilkaset tomów Wyroków Trybunału Piotrkowskiego z lat 1579-1793 w partiach stanowiących kadencje województw poznańskiego i kaliskiego. Był to materiał szczególnie cenny, gdyż zawiłe procesy majątkowe idące do tej wyższej instancji, wymagały często w redagowaniu dekretów szerokiego uwzględnienia stosunków genealogicznych, prócz tego była tam też znaczna ilość legitymacji szlacheckich powodowanych naganami. Zebrał wtedy W. Dworzaczek ponad 20 tys. regestów owych wyroków. Ponadto zregestował Zapisy Trybunału Piotrkowskiego w liczbie ponad 3 tys. regestów z lat 1605-1753.
W czasie powstania warszawskiego wszystkie rękopisy i większość swej biblioteki zdeponował W. Dworzaczek w Bibliotece Krasińskich na Okólniku. Rękopisy, które wraz z całym zasobem manuskryptów Biblioteki umieszczone zostały w specjalnym schronie, zostały podczas likwidacji powstania spalone przez Niemców. Spośród materiałów genealogicznych zgromadzonych przez Włodzimierza Dworzaczka przed r. 1944 ocalał jedynie tom wypisów z Zapisów Trybunału Piotrkowskiego, który na krótko przed wybuchem powstania został oddany komuś zamieszkałemu na Mokotowie do zindeksowania.
Po wojnie powrócił Włodzimierz Dworzaczek do Poznania i zaczął pracować na Uniwersytecie; pod koniec 1946 roku rozpoczął od nowa prace nad odbudową utraconego warsztatu badawczego. W latach 1946-1968 zdołał zgromadzić ponad ćwierć miliona regestów, a więc materiał czterokrotnie bogatszy niż utracony w roku 1944.
Badaniami objął W. Dworzaczek także materiał pochodzący z ksiąg metrykalnych. Nie musiał już teraz wędrować po parafiach. W czasie wojny Niemcy ściągnęli metrykalne księgi kościelne z całego "Kraju Warty" do Poznania. Gdy do Wielkopolski zaczęła się przybliżać linia frontu, wywieźli te księgi do klasztoru filipinów w Gostyniu. Zaraz po wojnie, władze kościelne wezwały proboszczów poszczególnych parafii do odbierania swojej własności. Dopiero nieco później, kiedy już niemałą ilość ksiąg odebrano, władze archidiecezji poznańskiej postanowiły skorzystać z okazji i najstarsze metryki parafialne zgromadzić w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu. Od 1947 r. Włodzimierz Dworzaczek rozpoczął wykorzystywanie tych materiałów, przerabiając systematycznie parafię po parafii. W ciągu kilku lat prace te doprowadził niemal do końca. W nielicznych przypadkach metryki te obejmowały jakąś mniejszą lub większą część XIX w., przeważnie jednak urywały się na jakiejś dacie z wieku XVIII, czasem nawet na jego połowie. Znalazły się tu także i niektóre księgi metrykalne z terenu archidiecezji gnieźnieńskiej. Księgi parafii archidiecezji gnieźnieńskiej zaczął regestować W. Dworzaczek w 1949 r. Rozpoczął te prace od prowizorycznego uporządkowania około 100 zespołów metrykalnych sięgających również do końca XVIII w. lub początków XIX w. Wykorzystał je częściowo na miejscu w Gnieźnie, częściowo wypożyczając partiami do Poznania. Korzystał także z wypisów Wojciecha Skowrońskiego, który udostępnił regesty niektórych parafii archidiecezji gnieźnieńskiej. Tak więc wykorzystał W. Dworzaczek wszystkie parafialne księgi metrykalne oraz nekrologi i sepultury znajdujących się na terenie Wielkopolski klasztorów. Powstał w ten sposób zbiór znacznie większy i bogatszy niż posiadany przed wojną. Niestety jednak nie wszystkie materiały, z których korzystał W. Dworzaczek przed 1944 r., przetrwały wojnę. Niektóre parafie potraciły bezpowrotnie swe zasoby. Dotyczy to szczególnie terenów Krajny czyli okolic nadnoteckich.
Ponadto powojenne materiały Włodzimierza Dworzaczka powiększyły się jeszcze o wykorzystane księgi parafii innowierczych przechowywane w Archiwum Państwowym w Poznaniu. Tom regestów zawiera 1280 zapisów z 19 parafii.
Nowością w stosunku do materiałów przedwojennych są też wykorzystane kroniki poszczególnych klasztorów, z których bogatej kolekcji korzystał W. Dworzaczek w Archiwum Zakonu Bernardynów w Krakowie. W kronikach tych mieszczą się też z reguły sepultury.
Ostatnią grupę źródeł Tek Włodzimierza Dworzaczka stanowią wypisy z prasy i nieliczna grupa zapisów testamentowych. Szczególnie cenne są notatki z wszystkich roczników Dziennika Poznańskiego z lat 1859-1916, czasopisma, które najobficiej informowało o sprawach ziemian wielkopolskich. Rozpisane anonsy i wspomnienia pośmiertne, wiadomości o sprzedażach i kupnach dóbr ziemskich złożyły się na trzytomowy zbiór zawierający prawie 12 tys. zapisów, które uzupełniają i uściślają genealogie kilku ostatnich pokoleń żyjących przed drugą wojną światową. Ponadto rozpisał W. Dworzaczek część prasy staropolskiej, biorąc na warsztat Gazetę Warszawską z lat 1786-1788 i Kurier Polski z lat 1729-1733, 1739-1740, 1743-1760. Powstał w ten sposób tom liczący ponad 1000 zapisów. Testamenty zawierają 252 regesty ze spisanych w większości w drugiej połowie XIX i początkach XX wieku testamentów, które złożone były w sądzie obwodowym i grodzkim w Poznaniu. Na szczególną uwagę zasługuje fakt odnotowania urzędowego otwarcia niektórych z nich w latach 1941 i 1942.
Zgromadzony materiał źródłowy dał Autorowi, zresztą zgodnie z wcześniejszymi już zamysłami, punkt wyjścia do opracowania herbarza szlachty wielkopolskiej. Zaraz po wojnie przystąpił do opracowywania nowoczesnego herbarza, gdzie obok tradycyjnie występujących elementów genealogicznych znalazło się miejsce na bardzo szczegółowe przedstawienie sytuacji majątkowej poszczególnych osób i rodzin. Herbarz otrzymał tytuł: Materiały historyczno-genealogiczne do dziejów wielkiej własności w Wielkopolsce. Powstały najpierw tomy maszynopisowe, dotyczące rodzin o nazwiskach na litery A i B. Po pewnym czasie (około 1970 r.) autor rozpoczął pisać ciąg dalszy herbarza od litery L. Jedną z ważniejszych przyczyn takiego przejścia do litery L była chęć wsparcia Polskiego słownika biograficznego, dla którego pisał hasła już w okresie międzywojennym. Doprowadził Włodzimierz Dworzaczek swój herbarz do hasła: Podlescy. Łącznie herbarz obejmuje 22 tomy maszynopisowe opracowań rodzin na litery A-B oraz L-P.
Zestawienie liczby woluminów ksiąg sądowych przechowywanych w Archiwum Państwowym w Poznaniu i wykorzystanych przez Włodzimierza Dworzaczka:
razem wykorzystane
Księgi grodzkie poznańskie 1804 500
Księgi grodzkie kościańskie 224 76
Księgi grodzkie kaliskie 607 73
Księgi grodzkie konińskie 170 46
Księgi grodzkie gnieźnieńskie 303 72
Księgi grodzkie kcyńskie 193 33
Księgi grodzkie pyzdrskie 120 43
Księgi grodzkie wschowskie 263 134
Księgi grodzkie wałeckie 125 40
Księgi grodzkie nakielskie 284 55
Księgi grodzkie inowrocławskie 44 0
Księgi grodzkie bydgoskie 136 0
Księgi ziemskie poznańskie 180 9
Księgi ziemskie kościańskie 169 11
Księgi ziemskie kaliskie 217 3
Księgi ziemskie konińskie 76 1
Księgi ziemskie gnieźnieńskie 79 15
Księgi ziemskie kcyńskie 43 0
Księgi ziemskie nakielskie 19 0
Księgi ziemskie pyzdrskie 111 4
Księgi ziemskie wschowskie 39 0
Księgi ziemskie inowrocławskie 27 0
Księgi ziemskie bydgoskie 13 0
Zestawienie liczby parafii, których metrykalia przechowywane są w archiwach, i wykorzystanych przez Włodzimierza Dworzaczka:
razem wykorzystane
Archiwum Państwowe w Poznaniu (wszystkie wyznania i USC): 562 54
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu (katolickie): 320 290
Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie (katolickie): 112 76

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lis 2012, 15:29 
Offline

Dołączył(a): 28 mar 2012, 23:17
Posty: 22
Lokalizacja: Września
Witaj Krzysztofie.Dziękuję za zrozumienie i przekazanie obszernego materiału dotyczącego Tek Dworzaczka i ich autora . To bardzo ciekawa lektura ! Podałeś bardzo ciekawą propozycję "gdyby to wszystko - co nie jest dotąd opublikowane zeskanować i zamieścić w internecie ". Po wymianie korespondencji między nami pozwolę sobie na parafrazę znanego porzekadła " kto pyta mniej błądzi " .
z pozdrowieniami zbig


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sie 2016, 10:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2353
Lokalizacja: Gniezno
Zaproszenie do wspólnej pracy nad analizowaniem Tek Dworzaczka
https://www.youtube.com/watch?v=DNDnXcpZams

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 paź 2018, 14:46 
Offline

Dołączył(a): 03 lis 2009, 11:33
Posty: 356
Witam. Może ktoś jest zorientowany - gdzie i jak mogę znaleźć w Tekach Dworzaczka tablice potomków Jana Pełki po kądzieli, wywodzących się od Komorowskich i Podlewskich: Trąmpczyńskich, Łaskawskich, Jedlickich i Żegrowskich. Zależy mi też na Podleskich. pozdrawiam - Wiktor

_________________
Poszukuję osób o nazwiskach Burchardt, Muller, Podlewski, Groszkiewicz, Miński, Te(a)rczewski, Feliszkowski, Krzeszkiewicz, Nocoń, Serafin, Lepczyński ....


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 69 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL