Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 20 wrz 2024, 07:24

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 kwi 2015, 10:28 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Postęp.1922.02.14

Wdowi grosz.
Przed kilkoma dniami zmarła w Pamiątkowie staruszka, Helena Golik. Za życia mieszkała w gminie w najętej izdebce i od niepamiętnych czasów chodziła do pracy do dworskiego ogrodu. Mąż jej wcześnie ją odumarł, dzieci sama wychowała na dzielnych ludzi, są dzisiaj poważnymi pracownikami w Poznaniu. Dzieci chciały, ją do siebie zabrać. Helena Golik nie przeniosła się jednak do nich, mówiąc, ze chce umrzeć tam, gdzie przepędziła całe swe życie.
Pięknym i naśladowania godnym czynem patrjotyzmu i ofiarności wyróżniła cię ta szara pracowniczka i zasłużyła sobie na stawianie jej jako przykład prawdziwego umiłowania Ojczyzny. Gdy wybuchło nasze narodowe powstanie i ze samego Pamiątkowa 35 już wyćwiczonych ochotników podążyło do naszych szeregów, Naczelna Rada Ludowa ogłosiła odezwę, prosząc o dobrowolne ofiary na rzecz powstania. Dawali wielcy i mali. Goliczka dala wszystko, co posiadała, Przyniosła do dworu cale swa oszczędności składające się ze stokilkudziesięciu marek oświadczając: „Doczekałam się nareszcie tej naszej Polski ukochanej, więc oddaję jej wszystko, co mam na żołnierzy, którzy jej bronią. Ja stoję już blisko grobu, więc już nic nie potrzebuję, a jakoś dobrzy ludzie nie zapomną o mnie, żebym nie była w nędzy."
Temu kilka dni zeszła z tego świata. Cześć jej pamięci, a wdowi grosz, który oddała dla Polski, niech będzie przykładem ofiarności dla Ojczyzny, niech będzie przykładem dla tych wszystkich, którzy zamiast łożyć na rozwój i potęgę naszej młodej państwowości, chcą ciągnąć z niej zyski i powiększyć osobiste majątki.

pisownia oryginalna

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 kwi 2015, 21:16 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Kurier Poznański 1922.10.26

Poświęcenie pomnika poległych. W kościele garnizonowym wystawiła 14. Dywizja Piechoty Wielkopolskiej pomnik poległym towarzyszom broni. W marmurze wykute nazwiska głoszą sławę tych, którzy w ciężkim boju na froncie bolszewickim złożyli życie swe w ofierze za wolność i niepodległość Ojczyzny. Uroczystość poświęcenia pomnika, połączona z nabożeństwem żałobnem, odbędzie się dnia 1. listopada o godz. 3.po poł., na którą Dywizja rodziny i znajomych poległych zaprasza.

pisownia oryginalna.

Czy ten pomnik istnieje do dzisiaj? Jeśli tak, to czy ktoś z Was zna nazwiska poległych? Może zdjęcie pomnika?

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL