https://www.facebook.com/durczykiewicz/?fref=tsData urodzenia w dniu: 22 październik 1876
Krótki opis
Zapraszam na historyczne wyprawy po Wielkopolsce i na Wybrzeże, w towarzystwie czempińskiego fotografa Leonarda Durczykiewicza, autora albumu "Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem"
Biogram
Leonard (Leon) Durczykiewicz, zwany też „Ledurem”, urodził się w 1876 r. w Czempiniu.
Miał sześcioro rodzeństwa. Ojciec trudnił się szewstwem, a matka hafciarstwem. Leon, jako najstarszy z rodzeństwa, od wczesnych lat szukał różnego rodzaju zajęcia i zarobku, by pomagać rodzicom.
Leonard Durczykiewicz był człowiekiem bardzo energicznym i niestrudzonym. W swym życiu zajmował się wieloma rzeczami: handlował, wyrabiał cukierki, muzykował (grał na skrzypcach i fortepianie) i fotografował. Był wszechstronnie utalentowany. Jednakże w historii, przynajmniej Wielkopolski, zapisał się jako autor i wydawca w 1912 r. w Czempiniu monumentalnego dzieła „Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem”.
Założył w Czempiniu bardzo nowoczesny, jak na owe czasy, zakład fotograficzny – z ruchomymi zasłonami, szklanym dachem i bardzo dobrym sprzętem fotograficznym. Szybko zdobył renomę, nie narzekał więc na brak klientów. Zarobione pieniądze przeznaczył na zakup automobilu, dzięki któremu mógł przemierzać Wielkopolskę szybko i łatwo.
Planując swoje prawdziwie pomnikowe dzieło dobierał tak materiał, by zawierał jak najbardziej reprezentacyjną liczbę powiatów i rodzin. Wydanie albumu w dobie, gdy Niemcy przystępowali do pierwszych wywłaszczeń miało znaczenie nie tylko kulturalne, ale i społeczno-polityczne.
W tym miejscu trzeba dodać, że L. Durczykiewicz wydał niezliczoną ilość kart pocztowych przedstawiających dwory, pałace, miasteczka, parki i kościoły wielkopolskie. Jest to dorobek nie do przecenienia, szczególnie dla filokartystów.
Krótko przed wybuchem I wojny światowej wyjechał na Kresy Wschodnie, prawdopodobnie w celu nawiązania kontaktów z polskimi ziemianami, aby fotografować ich rezydencje. Tam zastała go wojna. Posądzony przez Rosjan o szpiegostwo, został aresztowany i wywieziony w głąb Rosji, do Oranienburga, skąd wrócił po prawie ośmiu latach.
Lata kryzysu gospodarczego w okresie międzywojennym odcisnęły piętno także na rodzinie Durczykiewiczów. Z usług czempińskiego fotografa korzystało coraz mniej ludzi. L. Durczykiewicz – człowiek przedsiębiorczy, nie pozbawiony zmysłu praktycznego – założył w Czempiniu fabrykę cukierków. Zaopatrywał w swoje wyroby sklepiki w okolicznych miastach i wsiach. Otworzył także kawiarnię. Fotografia jednak stanowiła dla L. Durczykiewicza główne centrum zainteresowania. Dostrzegł dla siebie i rodziny nowe szanse, wyjechał więc do Gdyni. W baraku stworzył atelier fotograficzne, w którym powstało mnóstwo pocztówek i małych składanych albumów, przedstawiających widoki Pomorza.
Leonard Durczykiewicz zmarł w Gdyni w 1934 r.
Poczta elektroniczna
dworypolskie@gmail.com