Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 20 wrz 2024, 07:29

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 27 sty 2015, 18:09 
Offline

Dołączył(a): 16 mar 2014, 21:32
Posty: 38
Witam.
Mój Wujek Paweł Jaskuła wyruszył w czerwcu 1930 roku z Poznania pieszo dookoła Polski.
Posiadam jego pamiętnik z tej podróży w którym są potwierdzenia jego przybycia do danego miasta w postaci pieczęci z magistratów,posterunków policji,statków a nawet z przejścia granicznego w Kościerzynie.Wiem, że w swojej wędrówce doszedł do Wilna gdzie zmarł i jest tam pochowany.Na okładce pamiętnika jest duża pieczęć w kształcie owalnym z napisem Wszechstanowy Związek "BIAŁYCH RYCERZY" a w środku tej pieczęci napis Poznań - Tum.
Może ktoś słyszał o tym Związku?
Ciekaw jestem z czym lub z kim był związany.
Pozdrawiam.
Leszek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 maja 2015, 20:45 
Offline

Dołączył(a): 20 sty 2014, 23:38
Posty: 63
Witam,

znalazłem w WBC, Nowy Kurier: dawniej "Postęp", 11.03.1930, R41, nr 58

"Ruch Towarzystw (...) Wszechstanowy Związek Białych Rycerzy Poznań-Tum. W poniedziałek, dnia 10 bm. o godz. 7,30 w Domu Katolickim na Śródce zebranie nadzwyczajne plenarne. W środę, dnia 12.3. br. o godz. 7-ej ćwiczenia w sali gimnastycznej na Śródce".

Wynika z tego, że Wszechstanowy Związek "Białych Rycerzy" to organizacja katolicka, która miała swoją siedzibę w Domu Katolickim na Śródce - obecnie to część Katedralnej Szkoły Chóralnej.

Jak wyglądała struktura organizacyjna; jaki był cel, zadania czy obowiązki "Białych Rycerzy" tego nie udało mi się odszukać. Prawdopodobnie informacje takie można uzyskać w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu.

pozdrawiam
Tomek

_________________
pozdrawiam
Tomek

Poszukuję nazwisk: Darna/Dorna, Giermata, Gromala, Kajpust, Koput/Kaput, Majcherczyk, Mizera, Nowiccy, Pawlisiak, Pietrzak, Ratajczak, Sępek, Skarbek, Srebro, Tecław, Turek, Wałęga, Węgrzak.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 maja 2015, 18:44 
Offline

Dołączył(a): 16 mar 2014, 21:32
Posty: 38
Witam.

Bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem.Próbowałem wejść na stronę WBC ale jakoś nie chcę się otworzyć.
W najbliższym czasie planuję wizytę w Archiwum Archidiecezjalnym może tam się czegoś dowiem więcej.
Pozdrawiam-Leszek.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL