Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 20 wrz 2024, 01:53

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 05 paź 2012, 17:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
Zestawienie małżeństw i dzieci Wojciecha (Adalberta) Fu(o)ntowicza:

1)+ Funtowicz Apolonia /Majchrzak/ (5.2.1834 r. - +) / Małżeństwo: 2.9.1860 r. Środa Wlkp. /

- Fontowicz Stefan (23.12.1865 r. Słupia (Środa) - +)
+ Fontowicz Bronislawa /Maślińska/( 6.8.1863 r.- + ) /Malżeństwo: 17.7.1886 r. Środa /

- Funtowicz Michał (12.9.1867 r. Słupia (Środa) - +)
+ Funtowicz Antonina /Skrzypczak/( 30.4.1871 r. Urniszewo (Środa) - +) / Małż.: 22.1.1892 r. Środa /

- Szymkowiak Katarzyna /Fontowicz/( 25.10.1870r.Pokrzywno (Spławie)-+) /Małż.:21.4.1894r. Kostrzyn k.Środy/
+ Szymkowiak Ludwik (20.8.1868 r.Góra (Jarocin) - +)



2)+ Fontowicz/Funtowicz Ewa /Woyciechoska/Wojciechowska/ (1841 r. - +30.7.1873 r.Nochowo) / Małżeństwo: 26.06.1864 r. Marzenin/

- Fontowicz Czesław (6.7.1867 r. Gulczewo (Marzenin) - +)

- Fontowicz Wacław (5.9.1868 r. Kromolice (Wielowieś) - +)
+ Fontowicz Franciszka /Kałużna/ (6.3.1869 r. - +) / Małż.: 20.9.1889r. Grodzisko(Pleszew) /



3)+ Fontowicz Katarzyna /Wandlikowska/ (19.10.1853 r. Mchy - +28.2.1916 r. Poznań) / Małżeństwo: 29.10.1873 r. Śrem/

- Fontowicz Kazimierz (23.10.1877 r. Górczyn (Poznań) - +1929 r. Poznań )
+ Fontowicz Zofia /Grocholska/ (10.4.1880 r. Dubin - + ?) / Małż.: 29.7.1903 r. Dubin/

- Fontowicz Edmund ( 7.10.1882 r. Rudki (Ostroróg) - +26.6.1942 r. Gostynin)
+ Fontowicz Leokadia /Otlewska/ (2.12.1882 r. Gniezno - +5.12.1942 r. P-ń ) / Małż.: 24.06.1905 r. Poznań/



4)+ Funtowicz Marianna /Samerdyk z d. Cepel/ (25.1.1843 r. - +) / Małżeństwo: 17.1.1885 r. Środa Wlkp. /



O moim pradziadku dowiedziałam się z zaświadczenia z 1938r.(wydanego przez Powiatową Komendę Uzupełnień Poznań-Miasto), w którym napisano, że mój dziadek Edmund Fontowicz „urodzony dnia 7.10.1882r. w Rudkach pow.Szamotuły, syn Wojciecha i Katarzyny z domu Wandlikowska […]”. Idąc tym tropem w Archiwum Państwowym w Poznaniu odszukałam akt (USC Ostroróg) urodzenia dziadka Edmunda. Urodziny zgłosił osobiście Adalbert Fontowicz mąż Katarzyny Wandlikowskiej (złożył własnoręczny podpis). Następnym moim krokiem było przeszukanie w archiwum (AP Poznań) kartoteki ewidencji ludności miasta Poznania. Odnalazłam kartotekę Wojciecha Funtowicza , Edmunda i Kazimierza Fontowiczów ( nazwiska poprawiane z „u” na „o”). W kartotece Wojciecha jest data jego urodzin (tylko rok „1840”), miejsce urodzenia „Czeszewo”. Jako małżonka wpisana została Katarzyna z Wandlikowskich, a dzieci to: Wacław, Kazimierz i Edmund. Odszukałam w aktach parafii Czeszewo nad Wartą metrykę pradziadka. Urodził się dokładnie 30 marca 1939r.w Czeszewie jako syn Stefana Funtowicza i Franciszki z domu Wroniewicz. Chrzestnymi jego byli: Hipolit Bentkowski i Małgorzata Drapikoska. Nie odnalazłam w tej parafii urodzin innego Wojciecha Fu(o)ntowicza lub Fątowicza. Negatywny wynik dała kwerenda zlecona w AA Gniezno – nie odnaleziono aktu urodzenia Wojciecha w latach 1839-41 w innym Czeszewie (tym koło Wągrowca). Wojciech miał trzy siostry: Magdalenę (ur.1840r., zm.1850r.), Józefę(ur.i zm.1842r.) i Katarzynę (ur.1843r.,zm.1844r.) oraz pięcioro przyrodniego rodzeństwa z pierwszego małżeństwa ojca z Rozalią Lachen (dzieci te wszystkie zmarły przed 1830r.). Kiedy Wojciech miał 5 lat ( w 1844r.) zmarł na „thisus” jego ojciec. Matka Franciszka z Wroniewiczów jako wdowa poślubiła 16 lutego 1846r. w Miłosławiu Andrzeja Bystrego. Zmarła w Miłosławiu 12 września 1852r., pozostawiając wg. aktu zgonu męża Andrzeja i syna (z pierwszego małżeństwa) Wojciecha Funtowicza lat 16 (powinno być 13 !) i „Puściznę 10 tal.” Ojczym Wojciecha w tym samym roku poślubił Rozalię Jewasińską. Macocha zmarła w Miłosławiu w 1893 mając 73 lata, a jej zgon zgłosił mąż Andrzej Bystry.
Potem zaczęłam kompletować metryki dzieci pradziadka (tych wymienionych w kartotece ewidencji ludności Poznania). Edmunda już miałam. Kazimierz urodził się w 1877r. na Św.Łazarzu pod nr20. Jego urodziny nie zgłaszał ojciec osobiście, ale zapisany został jako syn zagrodnika/ogrodnika „Alberta”, w nawiasie „Wojciecha” Fontowicza i jego żony Katarzyny Wandlechowskiej. Kolejny syn pradziadka Wacław według odpisu świadectwa chrztu (z Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu) urodził się w Kromolicach w 1868r. jako syn Adalbertusa (określonego jako hortulanus) i Ewy Wojciechowskiej.
W zamowionym w AAP wydruku bazy metrykaliów z nazwiskiem „Fontowicz” wymieniony był zgon w parafii w Śremie w 1873 r. Ewy Fontowicz - córki Piotra Wojciechowskiego. Zamówiłam odpis aktu. W akcie podano, że zgon nastąpił w Nochowie i zgłosił go „maritus” (bez podania danych małżonka).
Dzięki bazie Poznań Project odnalazłam dokument ślubu pradziadków, a także trzy inne śluby Adalberta Funtowicza. W tej bazie jest jeszcze jeden Adalbert Funtowicz, ale jest dużo starszy (ślub w Poznaniu w 1839r. tzn.w roku, w którym mój pradziadek dopiero się urodził).
W pierwszym ślubie (odpis z AAP) w Środzie w 1860r. z Apolonią Majchrzak - Adalbertus Funtowicz jest kawalerem, ma lat 21 i urodził się w Czeszewie , a więc to mój pradziadek.
W drugim ślubie (zdjęcie z AAGniezno) w Marzeninie w 1864r. z Ewą Wojciechowską – Adalbertus Funtowicz to „juvenis adultus” lat 25 „hortulanus de villa Gulczewo” .Brak miejsca urodzenia.- pradziadek ?- tak, bo Wacław (syn Ewy Wojciechowskiej) jest wpisany w kartotece pradziadka (ewidencji ludności Poznania) jako jego syn.
W trzecim ślubie (odpis z AAP) w Śremie w 1873r. z Katarzyną Wandlichowską pradziadek Adalbertus jest wdowcem, ma 33 lata, jest „hortulanus” i mieszka w Nochowie. Brakuje miejsca urodzenia. Gdyby nie to, że jest to ślub z moją prababcią, to mogłabym mieć wątpliwości – a tak, to pradziadek.
Zleciłam w APP kwerendę w księgach meldunkowych Nochowa i Nochówka, niestety z wynikiem negatywnym.
I ostatni ślub (zdjęcie z APP) w Środzie w 1885r. z Marianną Samerdyk – Wojciech Funtowicz jest robotnikiem dniówkowym, urodzonym 30 marca 1839r. w Czeszewie powiat Września i mieszka w Środzie – a więc znowu pradziadek. Pod aktem widnieje podpis, ale niestety wypisany własnoręcznie przez urzędnika (jest identyczny z wpisem urzędnika w punkcie 1. formularza). W odpisie tych zaślubin z AAP podano, że był wdowcem.
Zamówiłam w archiwach i odnalazłam w internecie dalsze metryki urodzeń, ślubów.
Siódmego lipca 1886r. wg. aktu ślubu syna pradziadka - Stefana Funtowicza z Bronisławą Maślińską : ojciec pana młodego Wojciech Funtowicz żyje, jest robotnikiem dniówkowym, wdowcem po Apoloni Majchrzak i mieszka w Środzie.
Dwudziestego września 1889r. wg. aktu USC ślubu syna pradziadka - Wacława z Franciszką Kałużną – Adalbert Funtowicz zagrodnik/ogrodnik jest wdowcem po Ewie Wojciechowskiej i miejsce jego pobytu jest nieznane.
Dwudziestego drugiego stycznia 1892r. wg. aktu USC ślubu syna pradziadka – Michała z Antoniną Skrzypczak : ojciec pana młodego Adalbert Funtowicz, to robotnik, wdowiec po zmarłej Marii(!?) Majchrzak , zamieszkały w Środzie.
Dwudziestego pierwszego kwietnia 1894r. wg. aktu USC ślubu córki pradziadka – Katarzyny Fontowicz z Ludwikiem Szymkowiakiem : ojciec panny młodej Adalbert Fontowicz, to robotnik, wdowiec po Apoloni Majchrzak, zamieszkały w Środzie.
Dwudziestego dziewiątego lipca 1903r. wg. aktu USC ślubu syna pradziadka – Kazimierza z Zofią Grocholską : ojciec pana młodego Albert(Wojciech) Fontowicz zagrodnik/ogrodnik , mąż Katarzyny Wandlechowskiej jest od 1883r. zaginiony.
Dwudziestego czwartego czerwca 1905r. wg. aktu ślubu syna pradziadka – Edmunda z Leokadią Otlewską : ojciec pana młodego Adalbert Fontowicz zagrodnik/ogrodnik jest mężem Katarzyny Wadlikowskiej zamieszkałej w Poznaniu i jego miejsce pobytu jest nieznane.

Podsumowanie - wszystkie 4 śluby Adalberta/ Wojciecha dotyczą jednej osoby tzn. mojego pradziadka.

Zakładam, że zapisy w karcie ewidencji ludności Wojciecha i Katarzyny Fontowiczów są rzetelne ( dzięki nim odnalazłam metrykę urodzenia pradziadka, metrykę jego syna Wacława z drugiego małżeństwa i porównałam kolejne dokumenty) .
Gdyby dwie osoby posługiwały się tą samą metryką urodzenia (możliwe?) - w takim wypadku ślub nr 1 i 4 dotyczyłby jednej osoby, a ślub nr 2 i 3 drugiej.

Brakuje mi aktu zgonu Wojciecha i aktów zgonów jego żon: Apolonii z Majchrzaków i Marianny z domu Cepel. Nie wiem, czy miał tylko siedmioro dzieci ( być może nie mam kompletu aktów urodzeń jego dzieci), ale żon chyba nie miał więcej?

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Ostatnio edytowano 30 paź 2012, 12:28 przez Jolanta, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 paź 2012, 05:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sie 2011, 02:50
Posty: 1075
Lokalizacja: Poznań
Witam
Fontowicz z Miłoslawia od roku 1730 może sie przyda:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... ublication
strona 71

_________________
Pozdrawiam
Izabela
Poszukuję:Mańczak Kacper+Agnieszka Bernacik/Bernad (Komorniki, Rudnicze), Zgoła (Lusowo, Luboń), Hadyniak Tomasz + Barbara Frąszczak (Wiry), Kozłowski Szczepan+Julianna Jakubiak (Żabikowo)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 paź 2012, 06:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
Izabelo! Dobra z Ciebie dusza :) A materiały, od niedawna mi są znane ( patrz wątek http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewtopic.php?f=3&t=3797). Nie ustaliłam jeszcze więzów pokrewieństwa moich Fontowiczów z tymi z Miłosławia. Zapewne sięgają one przełomu XVII i XVIII wieku. Zaczynając swoje poszukiwania nie wiedziałam, że natknę się na taką ilość osób o tym nazwisku. Mam teraz kłopot z ich ilością :lol: , jak w przypadku mojego pradziadka Wojciecha, którego ( czy słusznie? ) oskarżyłam o podwójne życie.

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL