Witam,
Sprawa "chrzest Poski"?
ostatnio znalazlam artykul Dr. Jerzego Gorzelika na Slaskiej stronie internetowej, ktory co prawda nie utozsamia date roku 863 jako przyjecia chrztu przez Slazakow, ale sugeruje, iz w czasie przejecia Slaska przez Polske na tych terenach proces chrystianizacji byl wysoko zaawansowany.
Oto caly tekst, ktory ukazal sie w dniu 05.07.2007. Na Slaskiej stronie:
"Kontrowersyjny "chrzest Śląska"
Z zaskakująco żywym odzewem medialnym spotkały się obchody rocznicy początków misji świętych Cyryla i Metodego, podjętej w Państwie Wielkomorawskim, anonsowane przez Związek Ludności Narodowości Śląskiej jako jubileusz chrztu Śląska. W świetle wyników badań sytuowanie tego ostatniego w roku 863 jest z pewnością nadużyciem, nie dysponujemy bowiem żadnymi dowodami na przyjęcie w owym czasie chrześcijaństwa przez władców plemion zamieszkałych w dorzeczu górnej i środkowej Odry. Trwają spory co do charakteru związków ziem śląskich z Wielkimi Morawami, a nawet z ich sukcesorem – państwem czeskim.
Odnaleziono wprawdzie na Śląsku materialne świadectwa oddziaływania chrześcijaństwa o wielkomorawskiej proweniencji, są one jednak bardzo skromne i nieliczne. Nie ulega jednak wątpliwości, że w momencie wchłonięcia krainy przez państwo Polan ok. 990 r., proces chrystianizacji był na jej obszarze stosunkowo zaawansowany.
Dlaczego mimo wszystkich zastrzeżeń warto przypominać o dacie 863? Misja Cyryla i Metodego otwarła nowy rozdział ekspansji chrześcijaństwa w Europie Środkowej – ekspansji, która z czasem objęła także ziemie śląskie. Chronologia procesu chrystianizacji była na tym terenie inna niż w państwie Polan, którego władcy przyjęli chrzest zanim opanowali Śląsk. Dzieje tego ostatniego warto rozpatrywać w szerokim, środkowoeuropejskim kontekście, z uwzględnieniem tak często lekceważonych związków z obszarem czesko-morawskim. Owe związki pozostawiały na przestrzeni stuleci trwały ślad w postaci pomników kultury materialnej, jak cieszyńska rotunda – najstarszy zachowany obiekt zachodniej architektury w geograficznych ramach historycznego Górnego Śląska – wpisująca się w krąg budownictwa południowych sąsiadów, czy nagrobki książąt piastowskich w Opolu, zrealizowane przez przybyły z Pragi warsztat rzeźbiarski.
Zachowując stosowny dystans do prób mitologizacji śląskiej historii powinniśmy pamiętać, że nie zaczyna się ona w momencie aneksji krainy przez Piastów i nie kończy wraz ze złożeniem hołdu lennego królowi czeskiemu przez miejscowych książąt.
Dr Jerzy Gorzelik "
Mysle, ze ta sprawa nalezaloby sie zajac i wyjasnic. A spory odnosnie czy w Poznaniu, Gnieznie , czy innych rejonach jest pozbawione wszelkich podstaw bez jakichkolwiek historycznych uwarunkowan.
Jezeli historycznie potwierdzi sie , ze na Slasku, ktory nigdy nie byl ani Czeskim, ani Austriackin, ani Niemieckim, ani Polskim?, a dzis lezy w granicach Polski to nalezaloby przyjac iz chrzesijanstwo w Polsce zaczelo sie na Slasku. Chyba, ze Slask to nie Polska?!
Pozdrowienia andreas
|