Bożeno - dziękuję za informacje.
Basiu, co do rodziców Tomasza Grząślewicza, to zastanawiam się, czy pewnym tropem nie jest Śmigiel. Tam również niejaki A. Grząślewicz był stelmachem:

Tomasz Grząślewicz był również 99% stelmachem - swojego czasu Bogdan zamieścił reklamę warsztatu Tomasza wśród pamiątek ze Środy:
viewtopic.php?p=28542#p28542Może zatem warto szukać wśród stelmachów? Przyznaję, nie zwróciłam uwagi, czy wcześniej w Środzie występuje nazwisko Grząślewicz.
Andrzej Kaczmarek (choć nie ukrywam, że nie mam 100% pewności, czy chodzi o mojego pradziadka - jego status w księgach metrykalnych wciąż się zmienia, wyrobnik, właściciel domu, włodarz

, tylko po żonach - mam pewność, ze chodzi o niego

, nie jest jednak ani razu określony jako stelmach. Jako stelmach występuje Jan Kaczmarek - przypuszczam, że jego brat, może kuzyn, bo są wzajemnie chrzestnymi swoich dzieci. Może Andrzej objął warsztat po bracie? A Tomasz Grząślewicz, wpierw jego uczeń, został później mężem najstarszej córki Andrzeja Pelagii? To oczywiście tylko przypuszczenia.
W każdym bądź razie około 1882 roku pojawia się ogłoszenie (Goniec Wielkopolski 11 czerwca 1882) Andrzeja Kaczmarka o osiedleniu się w Środzie jako Stelmach i oberżysta i szukającego ucznia:

Kilka lat po ślubie Pelagii i Tomasza - Andrzej daje ogłoszenie (Postęp 13 września 1896) o poszukiwaniu czeladnika kowalskiego, który mógłby zastępować majstra - jeżeli to mój Andrzej to miał wtedy 55 lat i może już nie czuje się na sił
ach prowadzić dalej samodzielnie warsztatu?

Tym bardziej, że jeszcze tego samego roku (Postęp 27 listopada 1896) jest gotowy nawet wydzierżawić Kuźnię:

Przypuszczam, że Tomasz w końcu objął warsztat po teściu. Oczywiście to wszystko na razie przypuszczenia.
Mam pewne dane na temat dzieci Tomasza i Józefa z kart meldunkowych w formacie jpg, wyślę Ci na maila, ale podaj mi Basiu adres na PW.
_________________
Pozdrawiam
Olga T.
_____
Tyliński, Drzymała,Słociński, Napierała, Przybylski, Kaczmarek, Jaskóła, Szafrański, Roszak, Biskup, Danielewicz. Zapraszam na bloga: Poznań 1908. Śladami Marianny - przewodnik dla prawnuczki
http://poznan1908.blogspot.com/