W 1495 roku wielki Książę Litewski Aleksander wydał dekret , którym skazywał wszystkich Żydów , którzy nie chcieli przyjąć chrześcijaństwa na wygnanie z Wielkiego Księstwa Litewskiego. Ci, którzy przyjęli chrzest mogli wówczas zatrzymać posiadane domy , majątki , a także dzierżawy. Dekret z 1503 roku przywrócił Żydom prawo do osiedlania się na Litwie w tych miastach , które przed wypędzeniem posiadali. Gdyby zaś chcieli odzyskać swoje opuszczone majątki , musieli je odkupić od ich posiadaczy. Musieli także na własny koszt w czasie wojny utrzymać oddział konny złożony z tysiąca żołnierzy.
Jednak samo ochrzczenie nie powodowało automatycznego przejścia do stanu szlacheckiego, lecz było uwarunkowane zgoła innymi czynnikami (język, kultura, majątek, koligacje czy protekcja). Zawężona interpretacja tegoż przepisu i praktyka spowodowały, że wielu ochrzczonych Żydów zaczęło uważać się za szlachtę i nabywać dobra ziemskie.
Napływ neofitów do stanu szlacheckiego na Litwie spowodował zagrożenie dla starej szlachty, co zbiegło się u schyłku epoki saskiej z polityką obozu reform zmierzającą do ograniczenia roli politycznej niższych warstw szlacheckich. W konsekwencji doprowadziło do uchwalenia na sejmie konwokacyjnym w 1764 r. konstytucji „Neofici”. Pozbawiała ona przywilejów szlacheckich nowochrzczeńców i zmuszała ich do przymusowej wyprzedaży dóbr. Z uwagi na silne wpływy zainteresowanych i ich dotychczasowe koligacje kolejny koronacyjny sejm 1764 r. spowodował uchwalenie konstytucji „Nobilitacja niektórych neofitów”. Jednocześnie sejm pozwolił królowi w ciągu roku według własnego uznania powiększyć tę grupę o kolejne dziesięć osób. Król Stanisław August, liczbę tę przekroczył, dokonując w latach 1764 – 1788 nobilitacji 28 osób.
W 1768 r. sejm nadzwyczajny ogłosił, że wszyscy neofici, którzy do wydania prawa z 1764 r. skorzystali z przepisów Statutu litewskiego, otrzymują szlachectwo. Natomiast osoby, które dokonały konwersji wiary po wydaniu tego prawa, zostaną pozbawione szlachectwa. Szacunkowo prawo to dotyczyło kilkudziesięciu rodzin neofitów litewskich, które udowadniały na jego podstawie szlachectwo na Litwie dopiero po I rozbiorze Rzeczypospolitej. Konstytucje sejmowe nie obejmowały bynajmniej frankistów, lecz regulowały sytuację dotychczasowej szlachty neofickiej na Litwie. Większość członków sekty Franka, ochrzczonych głównie we Lwowie i Warszawie, osiadła w miastach Korony. Wprawdzie w metrykach chrztu przypisano im szlachectwo, jednak formalnie nie przeszli do stanu szlacheckiego. Dopiero na schyłek panowania Stanisława Augusta przypadają pierwsze nobilitacje znamienitszych rodów frankistowskich
Jak to wyglądało w praktyce widać w opisie. W wielu aktach chrztu konwersji nie ma nazwiska. W póżniejszym czasie nadawano nazwiska chrzestnych, duchownych dokonujących konwersji, nazwiska pochodzące od nazw kwiatów, miesięcy, dni etc, a także po przyjęciu chrztu neofita, który nie miał ustalonego nazwiska przyjmował nazwisko odojcowskie. ( czyli imię ojca).
Żródła Adopcje i nobilitacje litewskie ( Litwinów) w XV – XVII w – Michta Jerzy 2017r. Neofici Polscy- Teodor Joske- Choliński Nobilitacje neofitów za Stanisława Augusta – artykuł dostępny w internecie.
Pozdrawiam, Mirosława Giera
|