Witam ! Szanowni koledzy z Forum WTG! Skorzystajmy i pomóżmy.
Organizacje studenckie - korporacje studenckie z okresu miedzy wojennego w Poznaniu opracował i prowadzi archiwum korporacji p. dr Bartłomiej Wróblewski , który prosi o pomoc w poszerzeniu bazy informacji o przedwojennych studentach na uczelniach poznańskich . Dzięki archiwum korporacji dowiedziałem się, że mój stryj był studentem na uczelni poznańskiej - uzupełniałem biogram Tomasza Kozłowskiego z Dulska, który był członkiem korporacji "Primislavia".
Pan dr Wróblewski prosi o wszelką pomoc w poszerzeniu bazy danych, aby ocalić wszystko co możliwe, dla potomnych.
Pozwalam sobie przytoczyć w całości maila jaki w tej sprawie otrzymałem /m.in. też i ja /, w którym wyjaśnia sprawę i podaje linki do poszczególnych korporacji i do archiwum korporacji.
...."Dzień dobry,
zwracam się do Państwa jako rodziny jednego ze zmarłych członków (filistrów) Korporacji „Magna-Polonia”, „Lechia”, „Posnania”, „Chrobria”, „Surma”, „Baltia”, „Silesia", „Corona”, „Helionia”, „Pomerania”, „Legia”, „Masovia”, „Mercuria”, „Primislavia”, „Hermesia”, „Slensania”, „Gedania”, „Laconia”, „Roma”, „Filomatia”, „Aesculapia”, „Demetria”, „Husaria”, „Palestria”, „Iustitia” oraz „Odra” z Poznania. Były to najważniejsze korporacje, które w 20-leciu międzywojennym zrzeszały polskich studentów w Poznaniu.
Byliśmy już w kontakcie, więc tylko krótko przypomnę.
Od 20 lat zajmuję się historią korporacji i prowadzę Archiwum i Muzeum Polskich Korporacji Akademickich w Poznaniu. Zapraszam do obejrzenia stron poświęconych korporacjom:Magna-Polonia
https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... a-polonia/Lechia
https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... /k-lechia/Posnania
https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... -posnania/Chrobria
https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... -chrobria/Surma
https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... n/k-surma/Baltia
https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... /k-baltia/Silesia
https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... k-silesia/Corona
https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... /k-corona/Helionia
https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... -helionia/Pomerania
https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... pomerania/Korpus Zawisza Czarny
https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... za-czarny/Legia
https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... n/k-legia/Masovia
https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... k-masovia/Mercuria
https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... -mercuria/Primislavia
https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... imislavia/Hermesia
https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... -hermesia/Slensania
https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... slensania/Gedania Posnaniensis
https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... naniensis/Laconia
https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... k-laconia/Roma
https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... an/k-roma/Filomatia Posnaniensis
https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... naniensis/Aesculapia
https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... esculapia/Icaria
https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... /k-icaria/Demetria
https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... -demetria/Husaria
https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... k-husaria/Palestria
https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... palestria/Iustitia
https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... -iustitia/Odra
https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... an/k-odra/Mniejsze korporacje z Poznania
https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... -poznania/Udało się między innymi przygotować rysy historyczne wszystkich poznańskich korporacji, ustalić obszerne listy tych stowarzyszeń obejmujące 4059 osób oraz indywidualne zdjęcia 842 z nich, a także zaprezentować zachowane pamiątki. Wciąż jednak brakuje na przykład czapki Corony, Pomeranii, Primislaviii, Filomatii, odznak Surmy, Mercurii czy Laconii, wielu biogramów i ok. 75% fotografii członków poznańskich korporacji, a także szerszych danych dotyczących mniejszych korporacji z naszego miasta (m.in. Astria, Viritia, Ferrumia, Gdynia, Sigismundia).
Na stronie wirtualnego Muzeum Korporacyjnego jest ponad to baza wszystkich ponad 200 polskich korporacji oraz baza 16.000 polskich korporantów z lat 1816-1939 - studentów i absolwentów uniwersytetów z Dorpatu, Rygi, Wiednia, Czerniowiec, Wilna, Lwowa, Warszawy, Krakowa, Poznania, Gdańska, Lublina, Cieszyna, Kowna oraz innych ośrodków akademickich. To jedyne tego rodzaju miejsce pamięci o wszystkich polskich korporacjach i korporantach.
Czas płynie nieubłaganie. Gdy rozpoczynałem w 2001 r. prace nad Archiwum i Muzeum żyło jeszcze około 200 przedwojennych korporantów. Najmłodsi z nich mieli ponad 80 lat., najstarsi już wówczas blisko 100 lat. Z tego grona najprawdopodobniej nie żyje już nikt. Nie żyje już także znaczna część, jeśli nie większość dzieci przedwojennych korporantów, a nawet część wnuków. Jest coraz mniej osób, które pamiętają te osoby, czują się związane i zainteresowane. Niewiele też pozostało materialnych śladów po samych korporacjach. Nie tylko ze względu na losy wojenne i powojenne, ale także z powodu braku świadomości i stopniowego zapomnienia. To rzecz normalna, ale jednocześnie przypomnienie, że pewnych spraw nie można odkładać na przyszłość. A warto ocalić pamięć dla przyszłych pokoleń i społeczeństwa, tym bardziej że losy polskich korporantów-niemałej części polskich elit zasługują na to ze względu na ich patriotyzm, zasługi i dramatyczne często losy.
Dlatego raz jeszcze i w świadomości, że z roku na rok będzie to trudniejsze, zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc w uzupełnieniu biogramów i fotografii przedwojennych korporantów z Poznania i innych miast (w załączniku ankieta biograficzna). Chodzi także o inne zdjęcia, dokumenty, ale także związane z korporacjami wszelkie inne przedmioty użytku codziennego jak czapki, szarfy, odznaki. Niezwykle istotne jest przy tym opisywanie fotografii dawnych korporacji/korporantów, gdyż coraz mniej osób jest w stanie rozpoznać osoby, miejsca, sytuacje. W załączniku przesyłam informację o korporacjach akademickich, która może pomóc w poszukiwaniach.
Na dole strony
www.archiwumkorporacyjne.pl znajdziecie Państwo wyszukiwarkę nazwisk, która pozwoli sprawdzić, w których korporacjach były osoby noszące określone nazwisko.
Będę wdzięczny za przesłanie tej informacji do członków Państwa rodziny i innych rodzin zmarłych korporantów z Poznania oraz innych miast, a także znanych Państwu historyków, regionalistów, kolekcjonerów zainteresowanych tym okresem i mogących posiadać jakiekolwiek informacje oraz pamiątki z tego obszaru. Okres świąteczny skłania do spotkań rodzinnych i wspomnień.
W nadziei na kontakt z Państwa strony łączę świąteczne i noworoczne życzenia.
Z szacunkiem,
Bartłomiej Wróblewski
---
dr Bartłomiej Wróblewski, LLM
Archiwum Korporacyjne - Archiwum i Muzeum Polskich Korporacji Akademickich
Archive and Museum of Polish Academic Fraternities
A: os. Jagiellońskie 122/3, 61-223 Poznań
T: (+48) 602 236 194 / E:
archiwum@archiwumkorporacyjne.plwww.archiwumkorporacyjne.pl /
www.fb.com/archiwum.korporacyjne"