Za wikipedia juz cytowana:
Maciej – imię męskie, pochodzenia hebrajskiego: hebr. מתתיהו Matatjahu, oznaczające „dar od Boga”, „dar Jahwe”. Forma Maciej powstała prawdopodobnie jako spolszczenie węgierskiego imienia Mátyás (wymawiane Maciasz). Imię to nosił apostoł wybrany po samobójstwie Judasza. Do XVI wieku imiona Maciej i Mateusz nie były w języku polskim rozróżniane.
Mateusz i Maciej to dwa kontynuanty jednego, hebrajskiego, teoforycznego imienia biblijnego Mattan-jah, tzn. 'dar Jahwe'. Zostało ono zapożyczone do języka greckiego w dwu formach: Matthaios oraz Matthias i dało początek dwóm odrębnym imionom. Grecka forma Matthaios, w łac. Mathaeus, to spolonizowane imię Mateusz. Natomiast greckie Matthias, łac. Matthias to polski Maciej. W staropolszczyźnie były w uzyciu liczne formy oboczne, m.in. Matys, Matysz, Matusz, Matyja, Matyjasz, które odnosiły się zarówno do Macieja, jak i Mateusza.
Zrodlo:
https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Mateu ... ;6723.htmlAle moj przyklad to nie sredniowiecze. To XIX wiek. I badz tutaj madry laczyc dzieci raz zapisanego ojca jako Maciej innym razem jako Mateusz. A niech jeszcze beda w jednej miejscowosci razem Maciej i Mateusz ozenionymi z Marianna (najbardziej popularne imie w XIX wieku). Do ktorego ojca powinno byc zapisane dziecko?
W moim przykladzie wyraznie widze Mattiiam. Wpisy 12 i 13 maja "h' pisane troche inaczej. Osobiscie jestem tutaj za Maciejem. Moj wpis jest z Tuczna kolo Inowroclawia. Moze to ma znaczenie jak pisal Pawel.
Na zlosc rok pozniej znowu bylo widac to samo imie. Wpis 7
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... &cat=97189